SPF 50 Opaľovací krém

Ultrafialové žiarenie je hlavným faktorom, ktorý vedie k spáleniu slnka, predčasnému starnutiu kože a vzniku rakoviny melanómu a skvamóznych buniek. Povrch zeme dosahuje iba 2 typy UV žiarenia - UVB a UVA (v ruskej transkripcii - UV-B a UV-A). Tam je ešte UVC žiarenie, ale to je úplne zadržaný ozónovou vrstvou. Za slnečného letného dňa je množstvo UVA lúčov asi 96,5% a iba 3,5% z celkového množstva UV-žiarenia predstavuje UVB žiarenie. Rôzne typy žiarenia majú na pokožku rôzne účinky a majú tiež rozdielnu prenikajúcu silu (obr. 2).

UVB žiarenie (od 280 do 315 nm) je obzvlášť aktívne v lete a je zodpovedné za výskyt spálenia slnkom. Okrem toho na slnku spaľujeme rýchlejšie v intervale od 10 do 16 hodín jednoducho preto, že v tomto časovom rozpätí padá maximálna intenzita UVB žiarenia. Okrem spálenia slnkom, UVB lúče tiež vedú k poškodeniu DNA (prostredníctvom tvorby karcinogénnych látok - pyrimidínových dimérov), čo vedie k mutáciám v bunkách a zvyšuje riziko karcinómu skvamóznych buniek kože.

Rozsah slnečného žiarenia -

UVA žiarenie (od 315 do 400 nm) je viac spojené so starnutím a pigmentáciou kože. Je to tento typ lúčov, ktorý vedie k foto-starnutie kože, vzhľad vrások a záhybov. Zatiaľ čo UVB-žiarenie má okamžitý škodlivý účinok na pokožku - účinok UVA-lúčov sa objavuje až po dlhšej expozícii a na to sú dostatočné aj nízke dávky. UVA žiarenie stimuluje tvorbu matricového metaloproteinázového enzýmu v koži, ktorý ničí elastínové a kolagénové vlákna. Preto pri dlhšom vystavení UVA lúčom dochádza k znateľnému zníženiu elasticity kože a zvýšeniu počtu vrások.

Okrem toho sú to UVA-lúče, ktoré majú schopnosť spôsobiť mutácie v kožných bunkách "melanocyty", čo vedie k rozvoju melanómu. Kým UVB lúče sú schopné preniknúť len do hĺbky epidermy - UVA lúče prenikajú do celej hĺbky dermálnej vrstvy kože. Dostávam sa do dermis, vedú k tvorbe voľných radikálov, ktoré poškodzujú molekuly DNA a tiež prispievajú k tvorbe zápalového infiltrátu. Okrem toho UVA lúče zvyšujú hrúbku epidermy, ktorá je kritická napríklad pre pacientov s akné.

Preto je dôležité, aby opaľovací krém na tvár a telo blokoval oba typy UV žiarenia. Nižšie sa budeme zaoberať zložkami prípravkov na ochranu pred slnečným žiarením - filtrov proti UVA a UVB žiareniu. Je dôležité poznamenať, že žiadny zo známych UVA-filtrov nie je schopný dokonale blokovať celé spektrum UVA žiarenia, ktoré je zvyčajne rozdelené do dvoch rozsahov - to je UVA-2 (od 315 do 340 nm) a UVA-1 (od 340 do 400 nm) , Preto sa pri zariadeniach na ochranu pred slnkom používajú kombinácie rôznych filtrov, z ktorých každý má vlastnú oblasť zodpovednosti.

Opaľovací krém a SPF -

UV ochrana sa meria v počte jednotiek SPF, ktoré sú priradené ku každému kozmetickému výrobku na ochranu pred slnkom. A samozrejme si myslíte, že produkty s vysokou SPF ponúkajú lepšiu ochranu pred UV žiarením ako výrobky s nízkym SPF. Ale je tu veľmi jemný bod, o ktorom vie niekoľko obyčajných spotrebiteľov ... Faktom je, že SPF je len indikátorom ochrany pokožky pred vznikom spálenia slnkom (erytém), t. z UVB žiarenia. A vysoký SPF vôbec neznamená, že výrobok ochráni vašu pokožku pred foto-starnutím.

SPF sa meria ako pomer množstva UV žiarenia, ktoré spôsobuje sčervenanie pokožky chránenej proti slnečnému žiareniu na množstvo UV žiarenia potrebného na vznik sčervenania v neprítomnosti opaľovacieho prípravku. To by malo znamenať, že pri spálení pri aplikácii výrobku s SPF 50 - vaša pokožka bude potrebovať 50 krát viac UV žiarenia, než je potrebné na vyvinutie popáleniny nechránenej kože. Dôležité je, že popáleniny spôsobené slnkom sú spôsobené UVB žiarením - zatiaľ čo UVA žiarenie spôsobuje foto-starnutie kože.

Vysoký SPF je teda indikátorom toho, že takýto nástroj účinne chráni proti UVB lúčom a nie je nutné, aby takýto nástroj rovnako účinne chránil proti UVA lúčom. Preto, ak máte záujem nielen o ochranu pred spálením slnkom, ale aj o ochranu pokožky pred foto-starnutím - potom sa musíte zamerať nielen na indikátor SPF, ale tiež sa naučiť chápať zloženie kozmetiky zo slnka. Navyše, aj keď na obale vidíte skratku UVA, neznamená to, že tento produkt bude dobre chrániť pred celým spektrom UVA žiarenia.

Pripomíname vám, že spektrum UVA žiarenia je rozdelené na UVA-2 (od 315 do 340 nm) a UVA-1 (od 340 do 400 nm). Rôzne UVA-filtre sa spravidla účinne vyrovnávajú len s jedným z týchto rozsahov, a preto, keď vidíme termín "UVA" na obale, môžete si myslieť, že výrobok bude v zásade účinný zo všetkých UVA žiarení. Ale najčastejšie to tak nie je! Existujú však zodpovední výrobcovia, ktorí umiestnili od jedného do štyroch "++++" vedľa SPF, čo navyše ukazuje, ako je to účinné z UVA lúčov. Odporúčame vám, aby ste si takéto nástroje kúpili, alebo sa môžete naučiť porozumieť zloženiu produktov na ochranu pred slnkom.

Je dôležité: Klinické štúdie ukazujú, že po jednorazovej aplikácii opaľovacieho prípravku dochádza k postupnému znižovaniu hladiny SPF. Po štyroch hodinách od okamihu aplikácie sa SPF znížil o 38% a 41% (po použití organických a anorganických opaľovacích krémov). Prirodzene, proces redukcie bude ešte intenzívnejší - s aktívnym potením a najmä po kúpaní a utieraní tela uterákom. Nespoliehajte sa na odolnosť prostriedku voči vode, pretože To je skôr marketingový trik.

Typy UVA a UVB filtrov -

Nižšie sa môžete dozvedieť: aké prostriedky možno nazvať naozaj kvalitným opaľovacím krémom pre tvár - hodnotenie najlepších prostriedkov z roku 2019 (podľa nášho lekárskeho vydania). Ale pred tým vám podrobne povieme klady a zápory rôznych UVA-UVB radiačných filtrov, ktoré sa používajú v prípravkoch na ochranu pred slnkom. Tieto údaje vám umožnia nielen pochopiť naše argumenty pri výbere najlepších prostriedkov zo slnka, ale aj v budúcnosti nezávisle analyzovať zloženie takýchto prostriedkov.

Druhy opaľovacích krémov -

reklama

Anorganické (minerálne) filtre -

Faktory anorganickej ochrany pôsobia preto, lebo tvoria tenkú vrstvu chemicky inertných minerálnych zložiek na povrchu kože, ktorá odráža a rozptyľuje UV žiarenie. Takéto zložky sa normálne neabsorbujú cez povrch kože, a preto sú vhodnejšie pre pacientov s citlivou pokožkou. Okrem toho, minerálne filtre len v najvzácnejších prípadoch môžu spôsobiť alergické reakcie. Najefektívnejšie minerálne filtre -

 • oxid zinočnatý (ZnO),
 • oxid titaničitý (TiO2),
 • v menšej miere - oxid železitý.

ZnO a TiO2 sa nachádzajú ako súčasť prakticky akéhokoľvek opaľovacieho prípravku a sú stredobodom tohto zoznamu. Tenká vrstva ZnO na povrchu kože ho chráni pred celým spektrom UVA žiarenia, ale je obzvlášť dobrá z UVA-1 (od 340 do 400 nm). Oxid zinočnatý má dobrú fotostabilitu a nevyvoláva chemické reakcie s inými UV filtrami. Je potrebné poznamenať, že ZnO je oveľa účinnejší ako TiO2 vzhľadom na UVA žiarenie, ale zároveň chráni pred UVB žiarením oveľa horšie.

Naopak, tenká vrstva TiO2 chráni pokožku pred UVB žiarením, rovnako ako od UVA-2 (od 315 do 340 nm), ale vôbec nechráni pred UVA-1 (od 340 do 400 nm). Je teda dobré, keď tieto dve minerálne zložky idú spolu, pretože spolu dobre pokrývajú spektrum UVB-UVA žiarenia. Zvyčajne je ich koncentrácia v zložení fondov 5-10%. Aby sa zabránilo fotochemickým reakciám, ktoré môžu spôsobiť, že oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú menej účinné, ich častice sa potiahnu dimetikónom (silikónom) alebo oxidom kremičitým, aby sa stabilizovali, a preto ich neodradia, ak ich nájdete v kompozícii.

Je potrebné poznamenať, že existujú opaľovacie krémy, ktoré pozostávajú len z minerálnych zložiek. Takéto činidlá majú obvykle SPF nie viac ako 30 jednotiek a poskytujú dobrú ochranu proti UVA žiareniu a mierne proti UVB žiareniu. Takéto liečivá sú pre pokožku (najmä tvár) tak bezpečné, ako je to možné, a sú vhodnejšie pre pacientov s citlivým typom pokožky, pacientov s ružovkou atď. Samozrejme existujú SPF 50 s úplne minerálnymi zložkami, ale to je možné len vtedy, ak sú ZnO a TiO2 vo forme nanočastíc (tj menej ako 100 nm).

Veľmi dôležité: použitie minerálnych zložiek však pre výrobcov predstavuje dva potenciálne problémy. Faktom je, že normálna veľkosť častíc oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého je dostatočne veľká (200 - 400 nm pre ZnO, 150 - 300 nm pre TiO2), čo zhoršuje disperziu častíc, a teda nedáva nástroju dokonalú textúru, ako aj aby bol priesvitný, neviditeľný. Vďaka týmto časticiam ZnO a TiO2 zanechávajú mnohé výrobky na pokožke biely film. To všetko zhoršuje kvalitu výrobku, najmä v očiach ženského publika.

Preto mnohí výrobcovia nedávno začali používať ZnO a TiO2 vo forme nanočastíc (<100 nm) av tomto prípade nájdete v kompozícii prefix NANO. Minerálne zložky vo forme nanočastíc umožňujú médiu dodať dokonalú textúru a urobiť ju neviditeľnou na koži. Tieto dve kritériá majú veľký význam pre predaj, pretože aby to vyzeralo lepšie v očiach spotrebiteľa. Ukázalo sa však, že výrobcovia v záujme dobrého predaja obetujú bezpečnosť spotrebiteľov.

Klinické štúdie ukázali, že nanočastice oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého už nie sú úplne inertné voči telu. Pri redukcii veľkosti častíc oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého (oxidy kovov) získavajú fotokatalytickú aktivitu. To znamená, že voľné radikály sa budú tvoriť na povrchu týchto častíc v prítomnosti vody (pot). Nanočastice ZnO a TiO2 budú mať cyto- a genotoxicitu, ako aj potenciálnu fotokarcinogenicitu.

Okrem toho nanočastice ZnO, dokonca aj v nízkych koncentráciách, podporujú uvoľňovanie zápalových mediátorov (ako sú cytokíny, interleukín-6 a ďalšie), čo vedie k tvorbe zápalového infiltrátu v dermis. Viac informácií o štúdiách toxicity minerálnych a organických filtrov zo slnka nájdete na vyššie uvedenom odkaze. Pravdepodobne teraz začnete chápať, že ako si vybrať opaľovací krém na tvár s SPF nie je príliš jednoduché.

Chemické (organické) filtre -

Organické filtre v opaľovacích krémoch môžu byť použité ako doplnok k minerálnym filtrom (čo umožňuje zvýšiť SPF produkty a poskytnúť ochranu aj pred intenzívnym UV žiarením), alebo ako hlavné ochranné faktory. Rôzne organické filtre majú rôzne nevýhody. Napríklad neodrážajú slnečné lúče ako minerálne filtre, ale absorbujú ich, neskôr ich rozptyľujú ako teplo. Okrem toho niektoré organické filtre spôsobujú alergické reakcie a môžu byť tiež absorbované do systémového obehu.

Ďalší problém (nie všetky, ale väčšina organických filtrov) je ich fotostabilita. Ide o to, že pri vystavení slnečnému svetlu sa môžu zúčastniť fotochemických reakcií, ktoré môžu viesť k: 1) voľným radikálom, ktoré poškodzujú pokožku, 2) vedľajším chemickým produktom, ktoré môžu zmeniť štruktúru iných chemikálií. Napríklad takýto organický filter ako "avobenzón" môže byť zničený o 36% - len po 15 minútach vystavenia slnečnému žiareniu na koži ošetrovanej opaľovacím krémom s takou zložkou.

Najdôležitejšou vecou je, že vedľajšie produkty, ktoré sú výsledkom tejto reakcie, začnú ničiť iné organické látky, ktoré tvoria opaľovací krém, a ak sú absorbované, môžu poškodiť pokožku, spôsobiť alergické reakcie a zvýšiť riziko kontaktnej dermatitídy. Organické filtre so zlou fotostabilitou, majú nízku cenu a preto ich môžete vždy nájsť v zložení lacnej ochrany pred slnkom. Na zníženie miery zničenia týchto filtrov - výrobcovia používajú dodatočnú chémiu, ktorá dáva organickým filtrom väčšiu fotostabilitu.

Nie všetky organické UV filtre sú však rovnako škodlivé a medzi nimi je celkom hodná našej pozornosti. Je potrebné poznamenať, že väčšina organických filtrov nie je schopná chrániť pokožku pred celým spektrom UV žiarenia naraz, a preto sme ich rozdelili do troch skupín - 1) široké UVA-UVB spektrálne filtre, 2) UVA filtre, 3) UVB filtre

1. Organické UVA-UVB filtre -

Nižšie uvedené filtre UVA-UVB sú najlepšie používané dnes v produktoch na ochranu pred slnkom. Mexoril XL, Tinosorb-S a Tinosorb-M - možno nájsť v dobrých koncentráciách len vo vysoko kvalitnej a drahej kozmetike.

 • Meksoril® XL -
  (synonymum - triziloxán, drometrizol trisiloxán). Toto je pravdepodobne jeden z najlepších a najbezpečnejších organických filtrov, ktoré dobre chránia pred UVB žiarením, ako aj celé spektrum UVA žiarenia (a obzvlášť dobré proti UVA-1). Filter Mexoril XL je vlastným vývojom spoločnosti L'Oreal a nájdete ho len v zložení kozmetických značiek, ktoré táto spoločnosť vlastní. Medzi tieto značky patria napríklad La Roche-Posay, Vichy, SkinCeuticals.

  A v lacnejšej kozmetike, predávanej priamo pod značkou L'Oreal, sa môžete stretnúť s ďalším Mexorilom, menovite Mexoril SX. To je tiež dobrý a bezpečný organický filter, ale nechráni pred celým spektrom UV žiarenia (ale hlavne proti UVA-2 žiareniu). Pri drahších výrobkoch sa tieto 2 filtre zvyčajne kombinujú, pretože tieto sa navzájom dobre dopĺňajú. Mexoril XL a SX majú veľmi dobrú fotostabilitu a neovplyvňujú telo.

 • Tinosorb ®-S  -
  (synonymum - Bemotrizinol, Bemotrizinol). Úplný názov je "bis-etylhexyloxyfenol-metoxyfenyl-triazín" (bis-etylhexyloxyfenol-metoxyfenyl-triazín). Tinosorb S je organický filter so širokým spektrom, ktorý chráni pred UVB aj UVA žiarením. Navyše jeho maximálna účinnosť spadá na UVA-1 a UVA-2 žiarenie.

  Tento filter má vysokú fotostabilitu: aj keď je vystavený UV žiareniu, objem ekvivalentný 50 MED (minimálne dávky erytému) - 98,4% molekúl filtra zostáva neporušených. Tento filter sa najčastejšie kombinuje s filtrom Tinosorb-M a etylhexyltriazónom. Tinosorb S (rovnako ako Mexoril XL) je vo všeobecnosti jedným z najsilnejších organických filtrov.

 • Tinosorb ®-M  -
  (synonymum - bisoktrizol, bisoktrizol). Úplný názov je metylén bis-benzotriazolyl tetrametylbutylfenol (ametylén bis-benzotriazolyl tetrametylbutylfenol). Jedná sa o unikátny UV filter, pretože Je to hybrid, ktorý má zároveň vlastnosti minerálneho a organického filtra. Pokrytý rozsah ultrafialového spektra - okamžite a UVB a UVA (a ako UVA-1 a UVA-2). Tento filter má vynikajúcu fotostabilitu a nemá prakticky žiadny vplyv na telo.

2. Organické UVA filtre -

 • Meksoril® SX -
  úplný názov - kyselina tereftalén-dikarfosulfónová (kyselina tereftaidén dikarfosulfónová). Mexoril SX Organic Filter je patentovaný vývoj L'Oreal a tento filter môžete nájsť len v kozmetike tých značiek, ktoré patria do tejto spoločnosti (napríklad La Roche-Posay, Vichy, SkinCeuticals), ako aj v lacnej kozmetike predávanej priamo Značka L'Oreal.

  Často sa uvádza, že Mexoril SX je širokospektrálny filter, ktorý chráni pred UVA aj UVB. Potrebuje objasnenie. Faktom je, že Mexoril SX chráni len proti malej časti spektra UVB žiarenia, čo neumožňuje, aby bol plne považovaný za účinný prostriedok na tento účel. Pokiaľ ide o UVA žiarenie, tento filter chráni pred celým spektrom. Ukazuje však veľmi vysokú účinnosť pre ochranu proti UVA-2 lúčom - zatiaľ čo proti UVA-1 lúčom bude účinnosť len mierna.

  Tento filter má vysokú fotostabilitu a nemá prakticky žiadny vplyv na telo. Štúdie ukázali, že opaľovací krém s obsahom 5% mexorilu SX účinne zabraňuje foto-starnutiu. Okrem toho znižuje tvorbu dimérov pyridínu v koži (v reakcii na UV žiarenie), a tým znižuje riziko rakoviny kože. Charakteristickým znakom Mexorilu SX je, že absorbované UV žiarenie sa potom uvoľňuje vo forme tepelnej energie práve von a neohrieva tkanivo.

 • Uvinul plus -
  úplný názov - dietylamino-hydroxybenzoylhexylbenzoát (dietylaminohydroxybenzoyl hexyl benzoát). Dobrý organický filter z UVA žiarenia (od 320 do 400 nm, s vrcholom absorpcie UV žiarenia - 354 nm). Обладает отличной фотостабильностью и совместимостью с другими УФ-фильтрами. Одобрен для использования в солнцезащитных кремах в ЕС - в концентрации до 10%.
 • Оксибензон (Oxybenzone) -
  оксибензон считается фильтром широкого спектра в отношении всего UVA-излучения. Тем не менее нужно отметить, что это вещество отлично поглощает именно UVA-2, но несколько в меньшей степени - UVA-1. По статистике оксибензон входит в состав порядка 30% всех средств защиты от солнца, и его большой минус - из всех солнцезащитных компонентов оксибензон имеет наибольшую вероятность возникновения контактного или фотоаллергического дерматита.

  Установлено, что оксибензон может вызывать кожные аллергические реакции, а также всасываться в системный кровоток (в последующем он выводится с мочой). По этой причине средства с оксибензоном не рекомендованы детям. Кроме того, оксибензон не является в достаточной мере фотостабильным, и его включение в состав средства требует дополнительных фотостабилизаторов. Analógom hydroxybenzónu, ktorý sa tiež používa v prípravkoch na ochranu pred slnečným žiarením, je sulisobenzón (sulisobenzón), ktorý má podobné vlastnosti.

 • Avobenzón (Avobenzone) -
  synonymá - butylmetoxydibenzoylmetán (butylmetoxydibenzoylmetán) a Parsol-1789 (Parsol-1789). Táto látka je jedným z mála organických filtrov, ktoré poskytujú účinnú ochranu pred celým spektrom UVA žiarenia. Už sme však povedali, že avobenzón má nedostatočnú fotostabilitu a rýchlo sa zrúti, keď je vystavený UV žiareniu. V procese rozkladu sa môžu tvoriť voľné radikály, ako aj rôzne vedľajšie produkty, vrátane aromatických kyselín, fenolov, aldehydov a acetofenónov. Avobenzén sa relatívne ľahko vstrebáva, keď vstupuje do systémového obehu, čo často spôsobuje fotoalergickú dermatitídu.

  Takýto filter ako Octocrylene má schopnosť redukovať fotodegradáciu avobenzénu na slnku, ale minerálne filtre ZnO a TiO2 naopak zhoršujú jeho fotostabilitu. Treba poznamenať, že viaceré výrobné spoločnosti vyvinuli patentované technológie stabilizácie avobenzónu (napríklad Helioplex ™, Active Photo Barrier Complex ™, Dermaplex ™, SunSure ™ a AvoTriplex ™). Okrem toho sa vyvíjajú mikrozapuzdrené verzie avobenzónu, ktoré budú ešte bezpečnejšie a stabilnejšie - aj keď sa zmiešajú s minerálnymi filtrami.

  Bohužiaľ, keď vidíme avobenzén v zložkách, nikdy nemôžete vedieť, či sa v tomto produkte používa jeho stabilizovaná alebo nestabilizovaná forma. Jedinou výnimkou môže byť, ak výrobca dodatočne na obale uvádza ako konkurenčnú výhodu, že sa v nástroji používa jedna z vyššie uvedených patentovaných technológií (Helioplex ™ alebo iné).

3. Organické UVB filtre -

UVB žiarenie má vysokú intenzitu len v lete, v čase od 10 do 16 hodín. Preto, ak nechcete vyhorieť na pláži - tieto filtre sú najdôležitejšie, ale nie sú schopné ochrániť vašu pokožku pred foto-starnutím (je to UVA žiarenie, ktoré ju spôsobuje).

1) Etylhexyltriazón (Etylhexyltriazón) -
synonymum - Uvinul T-150. Jedná sa o organický filter, ktorý blokuje UVB žiarenie dobre (od 280 do 315 nm) av malom rozsahu, UVA-2 lúče. Často sa kombinuje so širokospektrálnym filtrom Tinosorb-S. Etylhexyltriazón má pomerne vysoký bezpečnostný profil. Odporúčaná koncentrácia je do 5%.

2) Iskotrizinol (Iscotrizinol) -
úplný názov - dietylhexyl-butamidotriazón (dietylhexylbutamido-triazón). Tento organický filter nie je zlý blok UVB-žiarenia, rovnako ako v malom rozsahu UVA-2-žiarenie (pík dopadá na emisiu 314 nm). Má dobrý bezpečnostný profil.

3)  aminobenzoátu -
kyselina para-aminobenzoová (PABA) bola použitá v prvých prípravkoch na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré znečistili oblečenie a spôsobili podráždenie pokožky. Namiesto tradičnej PABK sa preto použili jej deriváty - 1) oktyldietyl-PABK, 2) Padimate O (Padimate O). Predpokladá sa, že nielen samotný PABK, ale aj všetky jeho deriváty významne zvyšujú riziko vzniku fotoalergickej dermatitídy. V súčasnosti je použitie aminobenzoátov takmer úplne nahradené ďalšou skupinou filtrov - cinnats.

4)  cinnamáty -
Jedným z najčastejšie používaných UVB filtrov, ktorý je súčasťou nielen krémov, ale aj make-up produktov, rúžov, vlasových kondicionérov, je Octyl metoxycinamát (Octyl metoxycinnamate). Jeho ďalšie názvy sú etylhexyl metoxycinnamát (etylhexyl metoxycinamát), oktinoxát (Octinoxát), ako aj OMC. Táto látka je slabo rozpustná vo vode, a preto je obzvlášť často zahrnutá do zloženia ochrany pred slnkom s označením "odolnosť voči vode". Najčastejšie sa kombinuje s iným organickým filtrom - oxybenzónom.

Tsinnamata majú množstvo významných nevýhod. Napríklad, nie veľmi dobrá fotostabilita, a teda bez kombinácie s foto stabilizátormi, rýchlo sa rozkladajú v prítomnosti slnečného svetla. Cinnamata tiež ľahko preniká do pokožky a tiež vedie k tvorbe voľných radikálov. Nemôžu byť použité pre deti a tehotné ženy, pretože môžu spôsobiť vedľajšie účinky podobné estrogénu, čo spôsobuje štatisticky významnú zmenu hladín testosterónu a estradiolu. Niekedy môže spôsobiť fotoalergickú dermatitídu.

5) Octocrylén (Octocrylene) -Tento filter sa nachádza v takmer všetkých nízko a stredne cenovo výhodných výrobkoch proti slnku. Jedná sa o skôr slabý organický filter, ktorý sa za dobrých podmienok nebude používať ako hlavná účinná látka. Ale ak sa začnete pozerať na kompozície rôznych prostriedkov, uvidíte, že v mnohých lacných prostriedkoch je oktocrylén hlavnou zložkou vo veľmi vysokej koncentrácii (alebo v kombinácii s cinnatmi). Ale jeho prítomnosť v zložení kvalitnejších fondov je vysvetlená tým, že má vysokú fotostabilitu a môže pôsobiť ako fotostabilizátor pre iné organické filtre.

Oktocrylén môže byť tiež použitý v opaľovacích krémoch ako ďalší UVB filter (ale má malú aktivitu vzhľadom na UVA-2 žiarenie). Napriek širokej distribúcii má tento filter niekoľko nevýhod. Ľahko preniká do pokožky, vedie k tvorbe voľných radikálov. Môže pôsobiť ako fotosenzibilizátor, ktorý prispieva k rozvoju fotoalergickej dermatitídy. Octocrylén je najčastejšou zložkou lacných krémov na opaľovanie, kde zvyčajne prichádza vo veľmi vysokých koncentráciách (do 10%) - zvyčajne v kombinácii s cinnatmi alebo salicylátmi.

6)  salicyláty -
salicyláty sú pomerne slabé absorbéry UVB žiarenia, a preto sa používajú buď vo vysokých koncentráciách (asi 4%) alebo na zvýšenie iných UVB filtrov. Majú tiež tendenciu znižovať fotodegradáciu takýchto UV filtrov ako oxybenzón a avobenzón. Nasledujúce salicyláty nájdete ako opaľovacie krémy: oktylsalicylát alebo oktalát alebo 2-etylhexylsalicylát (etylhexylsalicylát), homosalát (homosalát) a trietanolamínsalicylát (Trolamínalicylát). Tieto zložky sú považované za bezpečné, prípady alergických reakcií na salicyláty sú veľmi zriedkavé.

7) Fenylbenzimidazol-sulfónová kyselina -

Táto zložka sa používa len na ochranu pred UVB žiarením (tiež nemá veľmi významnú aktivitu proti UVA-2 žiareniu). Tento filter má dobrý bezpečnostný profil a prípady alergických reakcií sú veľmi zriedkavé. Ako súčasť zložiek sa táto zložka zapíše ako - kyselina fenylbenzimidazolsulfónová (24stoma.ru).

Opaľovací krém na tvár: hodnotenie najlepších prostriedkov z roku 2019

Takže aký druh opaľovacích krémov s SPF 50 alebo 30 možno nazvať najlepší? Nižšie si môžete prečítať o najzaujímavejšie, podľa nášho názoru, opaľovacie krémy na tvár, výrobcovia, ktorí otvorene zverejňujú informácie o zložení komponentov, alebo to možno nájsť v alternatívnych zdrojoch. Pri zostavovaní zoznamu sme čelili skutočnosti, že väčšina spoločností v prémiovom segmente, v ktorých náklady na balenie výrobku môžu dosiahnuť 5000 - 17000 rubľov, neuverejňujú údaje o zložení vôbec, snažia sa výrobok predávať iba prostredníctvom „ceny“ značky. Výrobcovia zvyčajne neuverejňujú zloženie, keď používajú rovnaké účinné látky, ktoré sa používajú v lacnejšom segmente.

V skutočnosti, monopolista na tomto trhu pre opaľovacie krémy je L'Oreal, ktorá vlastní mnoho popredných značiek - La Roche-Posay, Vichy, SkinCeuticals, Kiehl's a ďalšie. Je to L'Oreal, ktorý vlastní patenty na niektoré z najlepších UV filtrov - Mexoril XL a Mexoril SX, a preto ich nenájdete v produktoch iných spoločností. Pokiaľ ide o výrobky, ktoré sa predávajú priamo pod značkou „L'Oreal“, ide o produkty segmentu ekonomiky, ktoré sú veľmi skromné ​​v zložení. Všetky slušné produkty vyrába spoločnosť L'Oreal pod značkami La Roche-Posay, Vichy, SkinCeuticals, Kiehl's atď.

Ale okrem Mexoril filtrov® XL a SX sú 2 vysoko kvalitné a bezpečné filtre z UVA-UVB žiarenia, ktoré sa nachádzajú nielen vo výrobkoch "L'Oreal" - to sú Tinosorb-S a Tinosorb-M. Používajú sa napríklad vo výrobkoch francúzskej spoločnosti "AVENE". Mnohé vysoko kvalitné výrobky na ochranu pred slnkom obsahujú túto kombináciu základných filtrov. Nižšie uvedené prostriedky (podľa nášho názoru) si zaslúžia pozornosť a my sme ich umiestnili nie vo forme ratingu, ale v ľubovoľnom poradí.

1) SkinCeuticals® "Obrana ultrafialového SPF 50" -

SkinCeuticals je americká značka, ktorú vlastní L'Oreal. Tento opaľovací krém na tvár má veľmi vysoký stupeň ochrany a je pravdepodobne jednou z najlepších formulácií UV filtrov. Tuba 30 ml bude stáť v internetovom obchode spoločnosti - asi 2 200 rubľov. Tento nástroj nás osobne testoval a skutočne potvrdzujeme jeho vysokú kvalitu.

Obsahuje nasledujúce UV filtre:

 • UVA / UVB - Mexoril XL, Tinosorb-S.
 • UVA - Mexoril SX,
 • UVB - etylhexyl Detoxycinnamát, oxid titaničitý,
  + kyselina sulfónová, alfa-tokoferol, bambucké maslo.

SkinCeuticals má tiež opaľovacie krémy výhradne s minerálnymi filtrami (s bezfarebným efektom) a bez parfumov, parabénov a chemických filtrov. Príkladom je kvapalina "Sheer Mineral UV Defense SPF50". Náklady okolo 3000 rubľov na trubicu 50 ml. Takéto výrobky sú obzvlášť odporúčané pre ľudí s citlivou pokožkou. Ale musíte pochopiť, že minimum chémie znamená, že výrobok nebude mať vôňu parfumov alebo dokonalú jemnú textúru.

2) La Roche-Posay® "Anthelios Ultra krém SPF 50+" -

Značka La Roche-Posay je tiež vo vlastníctve spoločnosti L'Oreal, takže v nej nájdete aj filtre Mexoril. Je potrebné poznamenať, že tento krém je vhodný nielen pre tvár, ale aj jediný svojho druhu, ktorý je oficiálne schválený pre pokožku okolo očí. Krém je vhodný pre normálnu, suchú a citlivú pokožku, má SPF 50+. 50 ml skúmavka s dávkovačom bude stáť približne 1600 rubľov.

Obsahuje nasledujúce UV filtre:

 • UVA / UVB - Tinosorb-S, Mexoril XL,
 • UVA - Mexoryl SX,
 • UVB - Uvinul T-150 (etylhexyltriazón), etylhexylsalicylát.

3) Clarins® "Compact Solaire Minéral Visage" -

Jedná sa o SPF 30 opaľovací krém na tvár s ľahkým tónom. Obsahuje iba minerálne filtre - oxid zinočnatý, oxid titaničitý a oxid železitý, ako aj antioxidanty (tokoferol a manitol) a veľké množstvo rastlinných extraktov. Aplikuje sa špeciálnou špongiou. Vhodné pre citlivú pokožku, pacientov s ružovkou. Krém je veľmi drahý z hľadiska objemu - cena je okolo 2900 rubľov pre 11,5 ml skúmavku. Tento nástroj bol však osobne testovaný manželkou autora a v dôsledku toho dostal najvyššiu známku.

4) Vichy® "Capital Ideal Soleil" -

Jedná sa o matovaciu emulziu pre tvár s SPF 50, ktorá sa ľahko a rýchlo vstrebáva, má matovaciu textúru (s práškovým efektom). 50 ml skúmavka bude stáť okolo 1300 rubľov. Všeobecne platí, že pre jeho hodnotu, zloženie zložiek je veľmi dobrá - koniec koncov, tento nástroj obsahuje oba typy Mexoril + Tinosorb-S. Pripomeňme, že značku Vichy vlastní aj L'Oreal.

Obsahuje nasledujúce UV filtre:

 • UVA / UVB - Tinosorb-S, Mexoril XL,
 • UVA - Mexoryl SX, Parsol-1789 (Avobenzon),
 • UVB - Eusolex HMS (homosalát), etylhexylsalicylát, Octocrylén, Uvinul T150 (etylhexyltriazón), oxid titaničitý.

5) AVENE "Opaľovacia emulzia SPF50 +" -

Francúzska kozmetická značka AVENE ponúka vynikajúce výrobky na ochranu pred slnkom, ale ako príklad uvedieme iba 1 výrobok z radu. "Opaľovací krém kompaktná emulzia SPF50 +" neobsahuje alkohol, parabény, silikón, je vhodný pre citlivú pokožku a tiež značky "non-honeycomb", "vodotesný". Tuba 30 ml bude stáť od 1000 rubľov.

Obsahuje nasledujúce UV filtre:

 • UVA / UVB - Tinosorb-M (ametylén bis-benzotriazolyl tetrametylbutylfenol), Tinosorb-S (bis-etylhexyloxyfenol metoxyfenyltriazín),
 • UVB - Iscotrizinol (dietylhexyl butamido triazón),
  + Antioxidačný komplex (Pretocoferil + Thialidin).

6)

Zanechajte Svoj Komentár