Ako odstrániť nasolabiálne záhyby s plnivami

Prítomnosť nasolabiálnych záhybov je normálnou ľudskou anatómiou, avšak s vekom sa tieto záhyby môžu prehĺbiť. Prehlbovanie nasolabiálnych záhybov nastáva predovšetkým v dôsledku zmien v koži a podkožnom tukovom tkanive, ktoré súvisia s vekom, čo postupne vedie k gravitačnej ptóze (vynechaniu) mäkkých tkanív bukálnej oblasti. Dopad slnka, aktívny výraz tváre, fajčenie má ďalší účinok. Pacienti si všimnú, že výrazné nasolabiálne záhyby dávajú tváru unavený vzhľad a sú požiadaní, aby boli menej nápadné.

Najefektívnejším a najbezpečnejším spôsobom, ako ich znížiť viditeľnosť, sú kontúrové plasty s plnidlami založenými na kyseline hyalurónovej. Metóda spočíva v tom, že sa gél na báze stabilizovanej kyseliny hyalurónovej vstrekuje do spodnej časti záhybu. Gél vyhladzuje zónu depresie mäkkých tkanív v dôsledku toho, že je schopný dlhodobo udržiavať svoj objem v mäkkých tkanivách. V závislosti od typu takéhoto plniva môže účinok trvať 6 až 18 mesiacov.

Nosogubki výplne: pred a po fotografiách

Korekcia nasolabiálnych záhybov plnivami založenými na kyseline hyalurónovej je najjednoduchšou voľbou pre korekciu kontúry tváre, ktorá nie je príliš komplikovaná ani pre začínajúcich kozmetológov. Oveľa zložitejšou korekčnou možnosťou je použitie polostálych a stálych plnív (napríklad na základe mikrosférických častíc hydroxyapatitu vápenatého alebo častíc poly-L-kyseliny mliečnej), t.j. drogy ako Radiesse alebo Sculptra. Práca s takýmito výplňami bude vyžadovať skúsenosti, ako aj ukončené špecializované školenia v oblasti práce s týmito liekmi.

Oprava nasolabiálnych záhybov: priebeh zákroku

Pred priamym začatím pichnutie výplne v nasolabiálne záhyby - je dôležité určiť správnu stratégiu liečby, pretože v tomto prípade existujú 2 možné možnosti korekcie. Prvá možnosť - plnivo sa zavádza priamo do oblasti nasolabiálnych záhybov pomocou jednej z injekčných techník alebo ich kombináciou. Druhá možnosť - plnivo sa môže zaviesť do oblasti lícnej kosti, čo spôsobí zvýšenie ich objemu a napnutia kože + vyhladenie nasolabiálnych záhybov.

U pacientov s výraznými lícnymi kosťami a okrúhlymi lícami je najlepšie opraviť nasolabiálne záhyby, ale u pacientov s tenkými lícami a malým množstvom mäkkého tkaniva je lepšie zavádzať plnivo do lícnej kosti, pretože To poskytne najlepší estetický výsledok. Alebo je možná kombinovaná korekcia, keď sa výplň vloží do lícnych kostí a do oblasti nasolabiálnych záhybov (voľba možnosti korekcie bude závisieť od intenzity výsledku, ktorý očakávate a od rozpočtu).

Vyššie sme si dovolili povedať, že je to pomerne jednoduchá metóda, dokonca aj pre začínajúcich kozmetológov. Je to pravda, ak vezmeme do úvahy komplexnosť korekcie nasolabiálnych záhybov - s korekciou iných oblastí tváre. Ale táto relatívne jednoduchá metóda má aj niekoľko jemných bodov, z ktorých niektoré môžu zefektívniť postup, zatiaľ čo iné môžu viesť ku komplikáciám. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať hornej tretine nasolabiálneho záhybu, kde prechádza uhlová vetva tváre a je veľmi dôležité, aby nedošlo k jej poškodeniu a aby sa zabránilo embólii (24stoma.ru).

1. Kontraindikácie postupu - t

Nemali by sme okamžite začať pichať nasolabiálne výplne. V prvej fáze komunikácie s pacientom musíme zhodnotiť históriu a prítomnosť kontraindikácií postupu, po ktorých musí pacient vyplniť zoznam informovaných súhlasov pre injekcie výplne. Existuje množstvo kontraindikácií na použitie plnív kyseliny hyalurónovej (vrátane na korekciu nasolabiálnych záhybov) -

  • tehotenstvo a dojčenie,
  • onkológia (aj keď sa dosiahne klinické zotavenie - od tohto bodu najmenej päť rokov by malo uplynúť + onkológ dostal povolenie, pretože existuje dôkaz, že injekcie kyseliny hyalurónovej môžu prispieť k relapsu),
  • na pozadí akútnych infekčných chorôb, t
  • zápalových procesov v oblasti intervencie,
  • autoimunitné ochorenia
  • sklon k tvorbe keloidných jaziev,
  • ak sa predtým pacientovi v tejto zóne podali polostále a trvalé plnivá alebo plnivá neznámeho pôvodu.

Okrem toho, ak máte patológiu štítnej žľazy, možno to považovať aj za relatívnu kontraindikáciu. Na pozadí tejto patológie sa rozklad tkanív v tkanivách vyskytuje oveľa rýchlejšie - v porovnaní s bežnými pacientmi, a preto môže byť trvanie účinku niekoľkokrát kratšie. Riziková skupina zahŕňa aj pacientov, ktorí často používajú kortikosteroidné masti na koži tváre (vyvíjajú granulomy oveľa častejšie), ľudí, ktorí zneužívajú opálenie, a pacientov s diabetom.

2. Výber plniva pre postup -

Na korekciu nasolabiálnych záhybov sa používajú hustejšie plnivá, ako napríklad na korekciu povrchových vrások alebo na zvýšenie objemu pier. Konečná voľba bude závisieť od závažnosti nasolabiálnych záhybov: čím hlbšie sú - tým hustšie je plnivo s kyselinou hyalurónovou. Napríklad pre stredné záhyby môžete použiť výplne Uviderm Ultra 3, Uviderm Volift, Restylane, Belotero Balance.

Pre hlboké záhyby - Yuviderm Ultra 4, Restylane Perline, Belotero Intens. Všetky vyššie uvedené plnivá majú odporúčania FDA na korekciu nasolabiálnych záhybov (s výnimkou Yuviderm Volift, pretože ide o novovzniknutý prípravok). Existuje celý rad lacnejších plnív, ako je princezná Volume, Hyalax Base a ďalšie, ktoré môžu byť tiež použité. Tieto plnivá sú však menej plastické a v mobilných oblastiach sa správajú horšie.

Čo sa týka požadovaného objemu plniva, zvyčajne 1,0 ml plniva postačuje na korekciu nasolabiálnych záhybov priemernej závažnosti (0,5 ml na každej strane). Najlepšie je vybrať plnivá bez lidokaínu na korekciu, pretože tieto môžu viesť k dočasnému bieleniu tkanív v mieste vpichu injekcie (najmä pri povrchovom podávaní), simulujúc ischémiu, ktorá je príznakom vaskulárnych komplikácií injekcie, a vyžaduje urýchlené ukončenie postupu.

Na korekciu nasolabiálnych záhybov však môžu byť použité nielen plnivá na báze HA, ale aj polostále / trvalé plnivá. Ich absolútne plus je dlhší účinok, ale zároveň podľa údajov rôznych autorov dosahuje počet komplikácií po ich použití dokonca 40-50%. Preto odporúčame používať bezpečnejšie plnivá kyseliny hyalurónovej, ktoré sú biologicky vstrebateľné.

3. Anestézia -

Ak sa na korekciu nasolabiálnych záhybov použije ihla 13 mm, anestézia sa vykoná krémom alebo gélom obsahujúcim anestetikum lidokaínu (ktorého koncentrácia v rôznych značkách predstavuje približne 5 až 12%). Krém sa aplikuje na povrch kože v mieste údajnej injekcie počas približne 20 až 25 minút, po čom sa opláchne a koža sa niekoľkokrát ošetrí antiseptickými roztokmi.

Ak sa použije kanylová technika, je miesto vpichu anestetizované injekciou lokálneho anestetika. Opäť to môže byť buď Lidokaín alebo Ultracain, alebo niektoré iné anestetiká s malým množstvom vazokonstrikčných zložiek alebo bez nich. Nižšie uvádzame techniky práce s ihlou a kanylou samostatne.

reklama

4. Injekčné techniky (ihla) -

Aby sa odstránili nasolabiálne záhyby, používa sa lineárna retrográdna technika a jej variácie. Na injekciu sa môže použiť 13 mm dlhá ihla alebo dlhá ohybná kanyla. Použitie ihly znamená, že po vcol sa ihla pohybuje rovnobežne s kožou v strednej alebo hlbokej vrstve dermis až do konca v celej dĺžke a materiál sa odstráni, keď sa ihla pohybuje spätne. Predpokladá sa, že korekcia nasolabiálnych záhybov je vhodnejšia, pretože táto anatomická zóna je relatívne bezpečná a zároveň je ihla oveľa ľahšie kontrolovateľná v tkanivách.

a) Prvá možnosť klasická lineárna technológia znamená, že výplň je zobrazená pozdĺž nasolabiálneho zloženia, t.j. pozdĺž neho Na tento účel sa ihlové ihly vyrábajú v určitých intervaloch 13 mm, aby prešli cez celú dĺžku nasolabiálneho záhybu (len trochu pred dosiahnutím krídla nosa, rovnako ako rohu úst). Uskutoční sa prvá injekcia, odchádzajúca 13 mm od krídla nosa a v tomto bode je veľmi dôležité vykonať test odsávania. Pri každom nalepovaní ihly na celú dĺžku by sme nemali ihneď začať odstraňovať materiál, ale najprv vykonať malé oddelenie tkanív s charakteristickými pohybmi ihly (to je nevyhnutné pre dobrú distribúciu materiálu).

Technika korekcie lineárneho nasolabiálneho zloženia: video

Sofistikovaná verzia tejto techniky je ventilátorová technika (obr. 3), keď je viac ako jeden lineárny priechod vytvorený ihlou s materiálom na odstraňovanie ihly so spätným pohybom ihly dozadu, ale niekoľko prechodov bez úplného odstránenia ihly z kože, pričom sa vždy mení jej smer. , A zakaždým, keď je nezabudnuteľné oddeliť malé tkanivo s ihlou pred odstránením materiálu. Nezabudnite na aspiračnú skúšku, aby sa zabránilo embólii uhlovej vetvy tváre tepny, ktorá prechádza v blízkosti krídla nosa.

b) Druhá možnosť - použitie lineárno-retrográdnej technológie takým spôsobom, aby sa materiál ťahal kolmo na smer nasolabiálnej záhyby v dráhach 10-12 mm (Obr. 5). Po prvé, natiahneme pokožku rukou, aby sme úplne vyhladili nasolabiálny záhyb. Ďalej robíme po sebe idúce injekcie, pohybujúce sa z krídla nosa do rohu úst, kolmo na smer nasolabiálneho záhybu. Odstránenie materiálu nastáva spätným pohybom ihly, pri každej injekcii ihly približne 0,03 ml listov plniva, vzdialenosť medzi injekciami je 1,0-1,5 mm. Celkovo každý nazollabálny záhyb zvyčajne vyžaduje približne 15 až 20 prechodov ihlou.

Je dôležité: Existuje množstvo klinických štúdií porovnávajúcich účinnosť a trvanie výsledkov uvedených dvoch techník. Okrem toho, kvôli jasnosti, u tých istých pacientov bola korekcia vykonaná nasledovne - nasolabiálny záhyb na ľavej strane bol vyplnený lineárnou technikou v smere záhybu a na pravej strane bola použitá lineárna technika s kolmým smerom vstrekovania. Nižšie môžete vidieť výsledky týchto techník v pacientovej fotografii zhotovenej pred a po (Obrázok 5-6). Fotografie pacientov z klinickej štúdie, ktorá sa nachádza na odkaze.

Všimnite si prosím, že typ týchto nasolabiálnych záhybov (pozri Obr. 5-6, po 4 týždňoch), ktorých korekcia bola uskutočnená kolmo na záhyby injekciami, je o niečo lepší ako korekcia klasickej lineárnej injekčnej techniky v smere záhybov. Výhody oboch techník sa však môžu použiť súčasne použitím tretej možnosti korekcie.

c) Tretia možnosť - Ide o kombináciu prvých dvoch techník. Táto možnosť zahŕňa najprv lineárny prechod s ihlou 13 mm po celej dĺžke nasolabiálneho záhybu (nezabudnite na separáciu tkanív pred šľachtiteľským materiálom), po ktorom prejdeme niekoľkokrát kolmo, takže takzvané "výstuže" vo vzdialenosti 5 mm od seba. Nezabudnite na hĺbku zasunutia ihly, takže pri príliš povrchovom vylučovaní materiálu je možné obrysy materiálu a jeho priesvitnosť cez kožu (Tyndallov efekt).

5. Injekčná technológia (kanyla) -

Na odstránenie plniva do tkaniva sa môžu použiť nielen ihly dlhé 13 mm, ale aj dlhé kanyly (majú tupý koniec). Táto metóda má nasledujúce výhody: po prvé - iba jeden bod injekcie na každej strane a po druhé - menšie riziko poškodenia a vaskulárnej embólie. Bod zavedenia kanyly je v blízkosti rohu úst. Miesto vpichu injekcie musí byť anestetizované lokálnou anestetickou injekciou.

Potom pomocou ihly vytvoríme punkciu v koži a smer vloženia kanyly a až potom vložíme kanylu do tkaniva, zatlačíme ju k základu nasolabiálneho záhybu na krídle nosa. Pred odstránením materiálu je žiaduce oddeliť tkanivo pohybom špičky kanyly. Potom urobte niekoľko prechodov (technika ventilátora), odstránenie materiálu s spätným pohybom kanyly späť. Povinná priechodnosť prsta z oblasti eliminácie.

Korekcia nasolabiálnych záhybov kanyly: video

Korekcia obrysu nasolabiálnych záhybov: cena

Na kontakte nasolabiálnych záhybov začína cena na odborných dermatologických klinikách 10 000 rubľov (v roku 2019). Konečné náklady budú závisieť od značky a objemu plniva. Napríklad náklady na korekciu pri použití 1,0 ml prípravkov Yuviderm Ultra 3 alebo Ultra 4 sú približne 13 000 až 14 000 rubľov a prípravky Restyline alebo Perline sú 16 000 rubľov.

Náklady na služby pre súkromných kozmetológov sú zvyčajne o niečo nižšie, ale okamžite upozorňujeme, že príliš nízke ceny môžu poukazovať len na používanie falšovaných liekov, ktorých použitie podľa štatistík už dosahuje 40% celkového množstva liekov. Napríklad, iba cena nákladov plniva Yuviderm Ultra 3 je asi 7000 rubľov a lieky Restyline sa pohybujú od 8 000 do 10 000 rubľov. Preto, ak vám bude ponúknutá konečná cena 7 000 - 8 000 rubľov, potom je to možné len pri použití falšovaných liekov alebo falzifikátov.

Vedľajšie účinky a komplikácie -

Najnebezpečnejšími komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť v procese korekcie nasolabiálnych záhybov plnidlami založenými na kyseline hyalurónovej, sú vaskulárne komplikácie. Vzniknú v prvom rade v dôsledku zavedenia veľkého množstva plniva v blízkosti nádoby, čo môže viesť k jeho stláčaniu a zhoršeniu krvného obehu v tejto oblasti. Po druhé, nádoba môže byť poškodená ihlou (zriedka tenkou kanylou), ktorá môže viesť k embólii v dôsledku toho, že plnivo vstupuje do lúmenu cievy.

V týchto prípadoch sa najskôr vyskytne ischémia, po ktorej nasleduje bielenie tkanív, ktoré sa v prípade absencie pomoci môžu zmeniť na nekrózu tkaniva. Bielenie tkanív bez syndrómu bolesti indikuje stláčanie cievy a bielenie s ostrou bolesťou je príznakom embólie. Vo výnimočných prípadoch však bielenie tkanív môže spôsobiť prítomnosť anestetika lidokaínu vo výplni, čo simuluje ischémiu. Liečba ischémie a embólie by mala byť naliehavá a vyžaduje injekcie hyaluronidázy.

Príklady niektorých komplikácií -

Ďalšou komplikáciou je Tyndallov efekt, ktorý vyplýva zo skutočnosti, že príliš husté plnivá sa zavádzajú príliš povrchovo. To vedie k zmene charakteristík lomu svetla a skutočnosti, že modrasté alebo ružovkasté pruhy začnú svietiť pod kožou v miestach vloženia plniva. Ak sa takýto účinok prejaví, potom sa môže eliminovať len rozpustením plniva pomocou injekcií hyaluronidázy.

Granuómy sú ďalšou komplikáciou, ale ich vzhľad je častejšie charakteristický pre semi-permanentné a permanentné plnivá ako plnivá na báze kyseliny hyalurónovej. Avšak pri použití plnív s HA ​​je to tiež možné. Granulomy vo forme malých bublín na povrchu nasolabiálnych záhybov vyplývajú zo skutočnosti, že telo reaguje na plnivo ako na cudzie teleso a snaží sa od neho izolovať pomocou kapsuly granulomatózneho tkaniva (granulomy môžu byť buď zápalové alebo nezápalové).

Často sa tvoria granulomy s vysokým obsahom plnív reziduálnych látok používaných na stabilizáciu (zosieťovanie) molekúl kyseliny hyalurónovej. Tento komponent zahŕňa napríklad BDDE. Odporúčaná reziduálna koncentrácia v plnive by nemala prekročiť 0,9-1,0%, a preto by ste si nemali vyberať veľmi lacné plnivá.

Cvičenia pre nasolabiálne záhyby -

Niektorí ľudia tvrdia, že cvičenie môže posilniť svaly obklopujúce nasolabiálne záhyby, čo ich robí menej nápadnými. Predpokladá sa však, že aktívne výrazy tváre spojené s kontrakciami svalov tváre naopak vedú k prehĺbeniu nasolabiálnych záhybov. Klinický výskum v tejto oblasti neexistuje. Komplex pre nasolabiálne záhyby zahŕňa nasledujúce cvičenia, ktoré sa odporúčajú robiť každý deň -

  • Vrásky na perách pri zdvíhaní na špičku nosa, držte 15 sekúnd (opakujte 4-5 krát).
  • Vrásčité pery tak, aby sa objavili viac baculaté, potom natiahnite rohy úst a vydržte 15 sekúnd (opakujte 4-5 krát).
  • Otvorte ústa, vytiahnite rohy úst ukazováčkami, posúvajte ich ďalej od seba a držte ich 2-3 sekundy (opakujte 25 krát).

Autor: maxilofaciálny chirurg Kamenský KV, ktorý má pokročilý výcvik v kontúrovaných plastových výplniach na báze kyseliny hyalurónovej, mezoterapie, biorevitalizácie, použitia botulotoxínu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár