Ružovka na tvári: príčiny a liečba

Ružovka je chronické kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme erytému (sčervenanie) kože, telangiektázie a papúl a pľuzgierov, pripomínajúcich akné. Pretože toto, toto ochorenie je tiež nazývaný termín "rosacea". Ružovka sa vyskytuje hlavne v strednej tretine tváre, ako aj na čele, nose a brade. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť mimo tváre - hlavne na krku, hrudníku, pokožke hlavy alebo ušiach.

Typická lokalizácia ružovka -

Napríklad vystavenie slnečnému UV žiareniu, ktoré stimuluje produkciu vaskulárneho endotelového rastového faktora a vedie k vzniku retikulov malých kapilár, t.j. teleangiektázia. Ďalšími faktormi sú genetická predispozícia (spojená s labilitou stien krvných ciev), ako aj individuálna tendencia osoby k prečervenaniu kože, ktorá je tiež spojená s povrchným usporiadaním ciev.

Okrem týchto faktorov môže mať účinok - 1) parazitické kožné ochorenie spôsobené kliešťami Demodex folliculorumako aj baktérie Staphylococcus epidermidis2) gastrointestinálne ochorenia spojené s infekciou čreva baktériou Helicobacter pylori, V štúdiách sa zistilo, že v prítomnosti črevného zápalu a Helicobacter pylori sa vyskytuje hypersenzibilizácia senzorických neurónov v oblasti tváre (prostredníctvom syntézy bradykinínu, ktorý je silným dilatátorom ciev).

Najčastejšie je choroba zistená u pacientov vo veku 30-50 rokov a podľa štatistík sa vyskytuje u 10% populácie. Poznamenáva sa, že ružovka sa vyskytuje častejšie u ľudí so svetlou pokožkou, ktorí sa červenajú ľahko. Najčastejšie sú to ženy so svetlou pokožkou, blond vlasy a modré oči. U mužov sa ochorenie vyvíja menej často, ale častejšie sa vyskytujú fytmatické zmeny. V závislosti od klinických prejavov rosacey sa zvyčajne delí na 4 typy, ktoré popisujeme nižšie.

Ružovka na tvári: foto, príznaky

Symptómy ružice zvyčajne začínajú objavením sa erytému - pretrvávajúceho dočasného začervenania na lícach, nose, čele alebo brade. Alebo iná možnosť - sčervenanie možno pozorovať vo forme častých rýchlych zábleskov sčervenania tváre, ktoré sa bežne nazývajú termín "hyperémia". V oboch prípadoch môže byť výsledné sčervenanie sprevádzané pocitom tepla alebo horenia. Časom sa začervenanie kože stáva dlhšie a dlhšie a intenzita sa stáva výraznejšou.

Ružovka na tvári: foto, príznaky

Súbežne s tým sa na koži tváre objavujú viditeľné malé krvné cievy, ktoré sa bežne nazývajú teleangiektázie alebo žilky pavúkov. Ak sa nelieči, začnú sa objavovať zápalové prvky - papuly alebo pustuly (vyzerajú ako obyčajné hnisavé akné). V ťažkých prípadoch sa môže pokožka postupne zahusťovať, v takom prípade sa tiež uvoľňuje. To môže viesť k znetvoreniu tváre. Ak sa tento proces vyskytuje na nose, potom sa nazýva termín rhinophyma.

Poškodenie očí ružovkou sa vyskytuje u približne 50% pacientov, v dôsledku čoho sa javia podráždené, opuchnuté alebo krvavé. Pri absencii včasnej liečby môže takýto zápal spôsobiť poškodenie rohovky a stratu zrakovej ostrosti. Všetky vyššie uvedené príznaky sú veľké.

Sekundárne príznaky -
Výskumníci tiež identifikujú sekundárne príznaky ružovky, ktoré sa však nezdajú byť v izolácii, ale v kombinácii s jedným alebo viacerými hlavnými znakmi. Môže to byť pocit pálenia alebo svrbenie kože na tvári. Alebo to môže byť mierne červené škvrny (vo forme plakov), ktoré vystupujú nad povrch kože. Alebo koža v strednej tretine tváre môže vyzerať sucho, drsne, šupinatá.

Ďalej sa obraciame na liečebné režimy rôznych foriem ružovky. A tu je potrebné zrušiť, že v prípade ružovky na tvári budú príčiny a liečba vždy úzko prepojené, a preto je v prvom štádiu obzvlášť dôležité identifikovať kauzálny faktor, ako aj spúšťače vedúce k zhoršeniu ochorenia.

reklama

Ružovka na tvári: liečba, drogy

Ak pociťujete rosacea na tvári - liečba a lieky sa môžu výrazne líšiť v závislosti od formy tohto ochorenia. Je potrebné mať na pamäti, že niektorí pacienti majú súčasne príznaky niekoľkých foriem ružovky. Hlavné podtypy tohto ochorenia sú:

 • erytematózne-telngiektická forma,
 • papuly - pustulárna forma,
 • fymatózna forma (rhinophyma),
 • oftalmorozatsea.

1. Erytematicko-teleangiektická forma -

Klinické znaky -
tento typ je charakterizovaný buď výskytom pretrvávajúceho erytému (t.j. sčervenania) v strednej tretine tváre alebo častými, ale rýchlo prechádzajúcimi záchvatmi hyperémie. Hyperémia erytému sa líši primárne v jeho trvaní - má tendenciu prejsť rýchlo, zatiaľ čo závažnosť sčervenania počas hyperémie môže byť mierna až veľmi intenzívna. Okrem toho sa pacienti často sťažujú na malé krvné cievy (teleangiektázie), ktoré vykukujú cez kožu, ako aj opuch tváre, drsnosť alebo odlupovanie pokožky a pocit napätosti.

Teleangiectasia pre rosacea: foto

V tejto forme väčšina pacientov spája prudké zhoršenie s účinkom dráždivých faktorov - používanie horúcich nápojov, korenených jedál, vystavenie sa slnku, teplu, atď. Spravidla sa títo pacienti odlišujú v citlivej pokožke a preto v reakcii na aplikáciu rôznych prostriedkov na povrch kože - majú často je v koži pocit pálenia a brnenia. Mnohí pacienti s týmto typom ružovky neveria, že sú chorí, a nehľadajú kvalifikovanú pomoc (24stoma.ru).

Liečebné režimy erytematózno-teleangiektatickej formy -

intenzitaliečba

Mäkký prúd -
charakterizované slabým pretrvávajúcim erytémom alebo príliš častými miernymi krátkodobými zábleskami hyperémie. Existujú zriedkavé teleangiektázie.

 1. Detekcia a prevencia vplyvu provokujúcich faktorov.
 2. Starostlivosť o pleť (mierne hydratačné a čistiace prípravky + nevyhnutne ochrana pred slnkom).
 3. Nedráždivá kozmetika na maskovanie erytému a telangiektázií.

Mierny prietok -
pretrvávajúce alebo časté nepríjemné prepuknutia hyperémie. Existuje niekoľko dobre označených teleangiektázií.

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Produkty obsahujúce brimonidín *, napríklad liek "Mirvazo Derm" vo forme 0,5% gélu. Aplikuje sa raz denne (gélové balenie po 30 g stojí 2019 - približne 1 700 rubľov). Po jednej aplikácii je účinok viditeľný po 30 minútach a trvá až 12 hodín.
 2. Ak erytém (sčervenanie) zaberá veľkú plochu, potom IPL zariadenia (založené na intenzívnom pulznom svetle) urobia pre to najlepšie. IPL sa však nedokáže vyrovnať s výraznými teleangiektáziami a môžu byť odstránené len farbivovými lasermi (585 nm, 595 nm) alebo 1064 nm neodymovými YAG lasermi.

Silný prúd -
výrazný pretrvávajúci erytém alebo častá závažná hyperémia. Možno prítomnosť edému tkaniva v oblasti začervenania. Mnohé dobre označené teleangiektázie. Pacienti sa môžu sťažovať na pálenie, pichanie, odlupovanie kože alebo tvorbu plakov.

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Použitie liekov špecifických pre jednotlivé príčiny ružovky. Môžu to byť NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), beta-blokátory pre neuro-indukovaný erytém, hormonálna substitučná liečba (pre erytém spojený s menopauzou).

* Účinnosť prípravkov s brimonidínom bola potvrdená v klinických štúdiách "Fowler J, Jackson M, Moore A, publikovaný v časopise Drugs Dermatol 2013; 12: 650-656".

Tvárová ružovka: liečba erytematózne-telngiektickej formy (foto pred a po)

2. Pľuzgierovitá forma -

Papulová pustulárna forma ružovky sa prejavuje ako pretrvávajúci erytém v strednej tretine tváre, proti ktorej sú jednotlivé alebo viacpočetné papuly alebo pustuly (majú akné). U niektorých pacientov môžu vznikať plaky nad povrchom kože. Pri liečení tejto formy v prvom štádiu je najdôležitejšie odstrániť zápalovú zložku a až potom napraviť erytém alebo teleangiektómiu.

Liečebné režimy papulopustulárnej formy -

intenzitaliečba

Mäkký prúd -
existuje niekoľko papúl alebo pľuzgierov bez plakov; bol pozorovaný mierny erytém.

 1. Perorálne antibiotiká: najlepšie je použiť "Dapsone" zo skupiny sulfónov (vrátane protizápalového účinku). Na druhom mieste - minoleksin, dobre av poslednom poradí - doxycyklín, erytromycín alebo klaritromycín. Účel antibiotickej terapie: zlepšiť priebeh ochorenia na úroveň, pri ktorej môže byť rosacea kontrolovaná topickým podávaním. Trvanie liečby je približne 4 týždne.
 2. Lokálna terapia s produktmi obsahujúcimi kyselinu azelaovú (napríklad Skinoren-gel), ale lepšie Ivermektín * vo forme 1% krému (napríklad krém Solantra). Ivermektín má protizápalové účinky a tiež ovplyvňuje kliešte. Demodexktoré môžu stimulovať tvorbu papúl a pľuzgierikov. Aplikuje sa raz denne (do 4 mesiacov).
 3. Použitie prípravkov s brimonidínom (na priamu korekciu erytému) môže byť účinné len po liečbe zápalovej zložky tejto formy ružovky.

Mierny prietok -
od niekoľkých po mnohé papuly alebo pustuly (ale bez plakov); bol pozorovaný mierny erytém.

Silný prúd -
početné papuly alebo pustuly s alebo bez plakov; je pozorovaný závažný pretrvávajúci erytém; možné pálenie a brnenie.

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Isotretinoínová tabletová forma je Aknekutan alebo Roaccutane.
 

* Účinnosť liekov s Ivermektínom bola potvrdená v klinických štúdiách "Stein Gold L, Kircik L, Fowler J., publikovaný v časopise Drugs Dermatol 2014; 13: 316-323".

Ružovka: liečba papúl-pustulárnej formy (foto pred a po)

3. Fymatózna forma (rhinophyma) -

Fymatózne zmeny sa nazývajú zhrubnutie kože (hlavne v nose) - s výskytom hrubosti, nepravidelností, uzlín. Zahustenie môže byť výrazné a potom vedie k čiastočnej deformácii tváre. Vyskytuje sa častejšie u mužov, pretože menej často vyhľadávajú lekársku pomoc v počiatočných štádiách ochorenia. Zahusťovanie kože nosa sa nazýva rhinophyma. Zriedkavo sa môže na brade, na čele, na lícach, ušiach a očných viečkach pozorovať fytmatická forma.

V tejto forme sa tiež môže vyskytnúť teleangiektázia, hyperplázia mazových žliaz. V dermálnej vrstve kože sa nachádza hustý zápalový infiltrát, na ktorom sa potom napríklad vyskytuje rast a fibróza tkanív s tvorbou uzlín. Existuje niekoľko histologických typov rhinofymy, napríklad fibróznych, žľazových, fibroangiomatóznych atď.

Fymatické režimy liečby -

intenzitaliečba

Mäkký prúd -
zvýšenie hrúbky kože, ale bez zmien kontúry

 1. V prítomnosti pretrvávajúceho erytému a zápalových prvkov je indikovaná lokálna a systémová terapia, ako pri predchádzajúcich formách ružovky (perorálne antibiotiká, činidlá s brimonidínom, ivermektínom, kyselinou azelaovou).
 2. Izotretinoínové tabletové prípravky - Aknekutan alebo Roaccutane môžu významne znížiť počiatočné príznaky rinofymy.

Mierny prietok -
dochádza k zmene obrysov, ale bez uzlovej zložky

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Odstránenie prebytočného tkaniva ablatívnymi lasermi (CO lasery)2 alebo erbium YAG laser), kryochirurgia, plastická chirurgia, elektrokoagulácia atď.

Silný prúd -
dochádza k zmene kontúr s uzlovou zložkou

Rhinophyma: odstránenie prebytočného CO tkaniva2-Laserové

4. Očná morozacea -

S touto formou ružovka, oči pacientov majú opuchnuté alebo krvavý vzhľad. Pacienti sa sťažujú na pocit cudzieho telesa v oku, pálenie, brnenie, suchosť, svrbenie, fotosenzitivitu, rozmazané videnie, teleangiektómiu očných viečok, erytém okolo očí, blefaritídu, recidivujúcu konjunktivitídu, iritídu ... Napríklad táto forma môže znížiť ostrosť zraku, napr. v dôsledku rohovkovej keratitídy.

V oftalmických ťažkostiach sa mnoho pacientov mylne samo-ošetruje svoje oči, pričom nástup ochorenia je príznakom alergickej reakcie. V dôsledku toho pacienti často chodia k oftalmológovi so stredne ťažkými formami ochorenia.

Liečebné režimy očná ružová -

intenzitaliečba

Mäkký prúd -
začervenanie spojivky očných viečok a zhoršená funkcia meibomských žliaz.

 1. Umelé slzy.
 2. Starostlivosť o riasy.

Mierny prietok -
sčervenanie spojiviek očných viečok, teleangiektázia okrajov očných viečok alebo spojiviek očnej buľvy, erytém okolo očí, narušená sekrécia slznej tekutiny, počiatočné formy poškodenia rohovky.

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Očná antibakteriálna masť, antibakteriálne očné kvapky s antibiotikami cyklosporínovej skupiny, perorálne antibiotiká.
 2. Konzultácia s oftalmológom.

Silný prúd -
ťažký zápal spojiviek očných viečok a očnej buľvy, ktorá nie je náchylná na liečbu; episkleritída, iritída alebo keratitída okrem poškodenia rohovky a zrakového poškodenia.

Okrem vyššie uvedeného:

 1. Je potrebná pomoc oftalmológa, ktorá môže zahŕňať lokálne kortikosteroidy, chirurgický zákrok.

Faktory, ktoré spúšťajú ohniská rosacey -

Nasledujúci zoznam spúšťacích mechanizmov, ktoré môžu viesť k prepuknutiu ružice, bol zostavený z klinických štúdií a publikovaný Národnou spoločnosťou pre rozmarín (USA).

Faktory, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie ružovka

Produkty -

pečene
jogurt
kyslá smotana
syr (okrem tvarohu),
čokoláda,
vanilka,
sójová omáčka
droždie (chlieb)
ocot,
baklažán,
avokádo,
špenát,
fazuľa a hrach,
citrusových plodov
paradajky,
banány,
červená slivka,
hrozienka alebo figy,
pikantné a príliš horúce potraviny.

Emocionálne stavy -

stres,
úzkosť.

Lieky -

niektoré analgetiká
vazodilatanciá,
steroidy.

Výrobky starostlivosti o pleť -

kozmetika a spreje na vlasy obsahujúce alkohol, t
čarodejnica
príchute,
mentol,
mäta pieporná,
eukalyptový olej,
akejkoľvek látky spôsobujúcej
začervenanie alebo pálenie.

Nápoje -

alkohol (najmä červené víno),
teplé nápoje
horúca čokoláda
káva alebo čaj.

Počasie -

vystavenie slnečnému žiareniu
silný vietor
studený,
silná vlhkosť.

Teplota -

sauna,
horúce vane
jednoduché prehriatie,
nadmerne teplé prostredie.

Zdravotné stavy -

menopauza,
kašeľ
syndróm stiahnutia kofeínu.

Cvičenie -

aktívny šport
práca s nákladom
sklopné práce

Význam rôznych faktorov -

Nižšie rozdelíme tieto faktory podľa ich sily (od najsilnejšej po najslabšiu). Pred každým faktorom uvidíte percentuálny podiel ľudí, u ktorých bol tento faktor významný a takmer určite viedol k vypuknutiu rosacey. Tento zoznam je založený na prieskume viac ako tisíc pacientov a je tiež publikovaný Národnou spoločnosťou pre rozmarín.

V akom percente prípadov faktory vedú k exacerbáciám -

 • vystavenie slnku - 81%,
 • emocionálny stres - 79%,
 • horúce počasie - 75%,
 • vietor - 57%,
 • ťažké cvičenie - 56%
 • spotreba alkoholu - 52%,
 • Horúce kúpele - 51%
 • chladné počasie - 46%,
 • korenené jedlá - 45%,
 • vlhkosť - 44%,
 • vysoká telesná teplota - 41%,
 • niektoré produkty starostlivosti o pleť - 41%,
 • teplé nápoje - 36%,
 • niektoré kozmetické výrobky - 27%,
 • drogy - 15%,
 • zdravotné problémy (pozri vyššie) - 15%,
 • niektoré druhy ovocia - 13%,
 • marinované mäso - 10%
 • niektoré druhy zeleniny - 9%,
 • mliečne výrobky - 8%,
 • ostatné faktory - 24%.

Starostlivosť o pleť a kozmetika -

Starostlivá starostlivosť o pokožku a účinné používanie kozmetiky môže zlepšiť vzhľad vašej pokožky, ale musíte použiť výrobky, ktoré sú vhodné pre citlivú pokožku. Vyhýbajte sa produktom, ktoré spôsobujú pálenie, začervenanie alebo podráždenie. Je potrebné upustiť od prostriedkov na chemický a mechanický peeling. Okrem nepríjemných činidiel zahŕňajú zložky, ktoré spúšťajú ohniská rosacea

 • alkohol,
 • čarodejnica
 • príchute,
 • mentol,
 • mäta pieporná,
 • eukalyptový olej.

Pokúste sa použiť produkty, ktoré neobsahujú parfumy a silné konzervačné látky. Vždy si pozorne prečítajte zoznam zložiek. Nepoužívajte naraz mnoho rôznych produktov. Pred použitím výrobku na tvár ho otestujte na krku. Okrem toho upozorňujeme, že pacienti s ružovkou, najmä v zime (ako aj so suchým vzduchom vo vnútri alebo vonku) - mali by ste pravidelne používať hydratačné krémy na pokožku. Tým sa zníži podráždenie pokožky a zníži sa riziko vzniku ohnísk.

Prostriedky a prostriedky na holenie u mužov - t
holenie môže byť veľkým problémom pre mužov s ružovkou, takže jednou z možností je použiť elektrický holiaci strojček. Tiež by ste sa mali vyhýbať používaniu akýchkoľvek lotionov alebo holiacich prostriedkov a po holení, ktoré obsahujú alkohol, mentol a iné dráždivé látky. Na upokojenie a zvlhčenie pokožky používajte mäkké balzamy po holení.

Ochrana pred slnkom -

Vystavenie aktívnemu slnečnému žiareniu je hlavným faktorom, ktorý spôsobuje prepuknutie rosacey a výskyt teleangiektázií.Existujú 2 typy škodlivého slnečného žiarenia - UVA žiarenie a UVB žiarenie. Približne 96,5% slnečného žiarenia pozostáva z žiarenia prvého typu a 3,5% druhého typu. UVA-lúče prenikajú hlbšie do pokožky, vedú k starnutiu pokožky, k rozvoju melanómov a pôsobia na kožu počas denného svetla.

Napriek tomu, že UVB žiarenie je malé (len 3,5%) - prispieva k rozvoju rakoviny kože. Pacienti s ružovkou si musia vybrať prípravky na ochranu pred slnkom, ktoré chránia pred dvoma typmi žiarenia naraz, navyše s SPF 15 a vyšším. Minimálny dráždivý účinok na kožu bude mať opaľovací krém s minerálnymi látkami, nie chemickými zložkami. Tieto zložky zahŕňajú oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Aplikujte tieto produkty každý deň, keď idete von.

Ak máte v pláne zostať v intenzívnom slnku, aplikujte krém každé 2 hodiny, ako aj zakaždým, keď sa kúpate alebo potíte. Ale aj po týchto odporúčaniach, mali by ste obmedziť svoj pobyt na slnku v lete, a pokúsiť sa zostať dlho na slnku od 10 do 16 hodín. Náš článok: Rosacea tvárou v tvár príčin a liečby - napísaná na základe klinických štúdií publikovaných Národnou spoločnosťou Rosacea (USA), a dúfame, že to pre vás bude užitočné!

Autor: doktor Kamensky K.V.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár