Botulaks, Refineks, Lantoks

Pre úplnosť sme sa rozhodli napísať prehľad o troch prípravkoch na báze botulotoxínu typu A, ktoré sú viac rozpočtovými možnosťami pre botulinoterapiu. Bude to o lieku "Botulaks" (Kórea), ktorý je umiestnený ako kompletný analóg známeho lieku Botox®, ako aj čínske botulotoxíny pod ochrannými známkami Refinex a Lantox.

Jedna jednotka botulotoxínov známych ochranných známok, ako je Botox, Xeomin alebo Dysport, v súčasnosti stojí okolo 270-320 rubľov, kvôli vysokej nákupnej cene týchto liekov. V rovnakej dobe, nízke náklady na rovnaké Refinex alebo Lantox umožňuje predávať 1 U kozmetológie od 150-170 rubľov. Ale je tu nejaký rozdiel, a prečo väčšina kozmetológov stále dáva prednosť drahším liekom, alebo uprednostňuje lieky v priemernej cenovej kategórii (napríklad kórejský Botulaks).

Porovnanie zloženia botulotoxínov -

V tomto článku sa budeme zaoberať klady a zápory Botlax, Refinex a Lantox. Čo sa týka prípravkov botulotoxínu iných ochranných známok, môžete si ich prečítať v článkoch na nižšie uvedených odkazoch -

→ Pokyny pre Botox®
→ Pokyny pre Dysport
→ Pokyny pre liek Xeomin

1. Botulaks: recenzie kozmetológ

Je to liečivo na báze botulotoxínu typu A, ktoré vyrába kórejská spoločnosť "Hugel Inc.". Formy uvoľňovania - vo fľašiach 50 a 100 U. Spoločnosti, ktoré pracujú priamo s kórejskými dodávateľmi, tiež nedávno sprístupnili fľaše s objemom 200 U, ale všetky informácie sú v kórejčine. Ak sa forma uvoľnenia 50 IU môže považovať za individuálnu pre prácu s jedným pacientom a jeho cena nie je o mnoho nižšia ako rovnaká fľaša s 50 IU Botoxu®, fľaše Botulux 200 U už umožňujú výrazne znížiť konečné náklady na 1 U na pacienta.

Ako sme už uviedli, kórejský botulotoxín Botulux je takmer kompletným analógom Botoxu.®, Molekulová hmotnosť toxínu je rovnaká 900 kDa, okrem prípravku obsahuje rovnaké množstvo komplexotvorných proteínov (5 ng), ako aj podobné hodnoty sérového albumínu a chloridu sodného (500 a 900 μg). Liek sa tiež riedi fyziologickým roztokom a všetky klinické príznaky, ktoré odlišujú tento liek od Botoxu®jednoducho nie.

→ Botulaks návod na použitie (stiahnuť PDF)

1 U Botulaks má plnú terapeutickú ekvivalenciu 1 U Botoxu, t.j. Ak ste predtým umiestnili 12 U Botoxu na každú stranu Vášho oka, potrebujete na dosiahnutie rovnakého účinku rovnaké množstvo lieku Botulax. U Botulaxu sú prehľady pacientov dobré, ale protichodné, pokiaľ ide o trvanie a závažnosť účinku. Niektorí hovoria, že pôsobí mäkšie a menej dlho trvajúce ako Botox, iní hovoria opak. Tieto recenzie nie sú spojené so samotným liekom, ale s vlastnosťami jeho použitia kozmetológom.

Po prvé - pre porovnanie efektu musíte zadať rovnaký počet jednotiek v rovnakých zónach. Po druhé, stupeň riedenia toxínom fyziologickým roztokom hrá veľkú úlohu. Napríklad, ak lekár odstráni 0,5 ml liečiva obsahujúceho 3 U botulotoxínu v každom bode punkcie, účinok bude ťažší ako v prípade, ak lekár v každom bode odstráni 0,1 ml prípravku obsahujúceho rovnaký 3 U botulotoxínu. To je spôsobené tým, že čím väčší je objem roztoku, tým silnejšia bude difúzia, t.j. liek po injekcii do tkaniva, aby sa rozšíril na veľkú plochu. Preto znižuje koncentráciu toxínu v tkanivách.

Tretím bodom je čerstvosť roztoku. Podľa zákona môže byť zriedený prípravok botulotoxínu od akéhokoľvek výrobcu skladovaný maximálne 24 hodín potom, v pomere k času, stráca svoju účinnosť. Ale kozmetické salóny a kliniky sa snažia nakupovať veľké objemy 100 a 200 U (pre Dysport - 500 U), aby sa znížili náklady na drogy a udržali vysoké značenie. Zodpovedné kliniky preto organizujú tzv. "Botox dni", keď je na určitý deň pozvaných niekoľko vopred konzultovaných pacientov. V tomto prípade sa fľaštička s liečivom použije úplne.

Ale v kozmetických salónoch, ktorí sa obávajú straty klienta, takmer vždy navrhujú okamžité podanie injekcií. To sa deje len vtedy, ak je injekčná liekovka dlho nariedená a uchovávaná v chladničke, kým sa nepoužije jeden alebo niekoľko týždňov. Alebo v tomto prípade, ak je fľaša zriedená priamo pred vami, potom máte šťastie, pretože Dostanete čerstvo vyrastených 30 IU a zvyšných 70 IU dostane rôznych porazených. Ešte horšie je, keď nevidíte, ako lekár zdvíha liek z fľaše, a vidíte iba injekčnú striekačku, ktorá už bola vytočená, že roztok, v ktorom sa musela podstúpiť druhá zmrazenie a rozmrazenie. Prečítajte si viac o možnostiach podvádzania injekcií botulotoxínu - článok si môžete prečítať na nižšie uvedenom odkaze.

→ Prečo sa náhle „Botox nezvýši“

No, fľaštičky so zriedeným liečivom, ktoré boli ponechané v chladničke viac ako 24 hodín, alebo viac, sú znovu zmrazené a zmrazené, budú oveľa menej účinné a menej trvalé. Čas a trvanie účinku sú navyše ovplyvnené chybami špecialistu pri riedení liečiva fyziologickým roztokom, ako aj nesprávnou injekčnou technikou. Teraz ste pochopili, koľko jemných bodov, na ktorých sa hodnotenia od pacientov závisia, závisí od sily a trvania účinku botulotoxínov rôznych značiek, hoci sme ich uviedli ďaleko od všetkých.

reklama

závery: Zákaznícke recenzie a kozmetičky v Botulux hovoria, že je to dobrý, efektívny analóg Botoxu, a my sme neodhalili žiadne nedostatky v práci s ním. Výrobcovia úprimne zverejňujú informácie o množstve komplexotvorných proteínov v tomto lieku, ktoré napríklad nepoznáte o oveľa lacnejších prípravkoch botulotoxínu, ako je napríklad čínsky Refinex a Lantox (čítajte o nich nižšie). V Botulaks, cena za 1 U začína od 150-170 rubľov od súkromných kozmetológov, ale v priemere, zvyčajne okolo 200-250 rubľov.

2. Refinex: recenzie kozmetičiek

Kúpna cena vysokokvalitných osvedčených botulotoxínov necháva veľa, čo je potrebné, takže keď sa botulotoxín Refinex objavil v obchode pre kozmetológov, začal som sa zaujímať. Keď som sa ho spýtal na výrobcu, bolo mi povedané, že na Kórei je napísané o Japonsku.

Ale ako sa ukázalo v skutočnosti - botulotoxín "Refinex KC" vyrába výrobca K.C. Pharmaceuticals (Čína), čo potvrdzuje registračné osvedčenie pre tento liek. K dispozícii vo fľašiach 50 a 100 U.

Refinex je botulotoxín typu A (s molekulovou hmotnosťou 150 kDa), t.j. ako aj nemecký liek Xeomin. Okrem toho obsahuje - 0,9 mg chloridu sodného, ​​30 mg manitolu, 30 mg dextránu a 0,5 mg albumínu. Na Refinex kozmetika recenzia bude nasledovať ... Napríklad výrobca nezverejňuje albumín (hovädzieho alebo ľudského) pôvodu, pretože ak je zdrojom hovädzieho dobytka kolagénu-obsahujúce tkanivo, je veľmi alergénne na ľudí.

Tiež výrobca neuvádza množstvo komplexotvorných proteínov v prípravku, ktorých veľkosť určuje rýchlosť vývoja sekundárnej rezistencie voči botulotoxínom. A ak výrobcovia Xeomin (0,6 ng), Botox a Botulax drogy (5 ng každý) otvorene zverejní tieto údaje, výrobca lieku Refinex usilovne o tom mlčí. Táto skutočnosť, spolu s obsahom albumínu neznámeho pôvodu, želatínou neznámeho pôvodu, v mojich očiach nie je úplne bezpečné.

Preto by som v mieste pacientov dával pozor, aby som to neurobil v rôznych kozmetických salónoch, kde, a priori, nie je ani sestra, ani lekár schopný poskytnúť odbornú pomoc, ak sa vyvinie anafylaktický šok. No, ešte jeden a veľký mínus - podľa návodu na použitie, liek môže byť použitý po zriedení len do 8 hodín. Napríklad pre väčšinu zvyšných botulotoxínov je táto doba 24 hodín, čo v zásade tiež naznačuje, že technológia na stabilizáciu molekúl botulotoxínu v prípravku Refinex nie je dostatočne dobrá.

Je dôležité: Mimochodom, ak si pozorne prečítajte návod na použitie na Refinex, výrobca neodporúča, aby tento liek bol vyrobený pre "pacientov náchylných k anafyloxii." tj Zdá sa, že stále existuje živočíšny pôvod albumínu a želatíny. No, v Refinex, bude jednotková cena bude približne rovnaká ako u lieku Botulaks, a kúpna cena fľaše 100 U pre kozmetičky začne na 8000 rubľov. V zásade podľa nášho názoru nie je tak lacné, že je možné riskovať rozvoj anafyloxie.

A nakoniec budete pravdepodobne "potešení", že väčšina botulotoxínov Refinex vstúpi do falzifikátov Ruska. Na webovej stránke RosZdzdravNadzor môžete nájsť celé vyšetrenie s nákupmi tohto čínskeho botulotoxínu. A ak pôjdete na oficiálnych stránkach drogy Refinex KS, potom môžete nájsť skutočné chyby v zložení lieku, rovnako ako hrubé chyby v lekárskej slovnej zásoby.

3. Lantoks: recenzie a analýza zloženia

To je viac ako lacný botulotoxín typu A od čínskeho výrobcu. K dispozícii vo fľašiach 50 a 100 U. Kúpna cena fľaše 100 U je len 3500 rubľov, čo je 4 krát lacnejšie ako Botox®, Konečná cena za 1 U Lantokks by preto nemala byť vyššia ako 120 rubľov. Čo možno povedať o tomto lieku.

Molekulová hmotnosť molekúl botulotoxínu je tiež 150 kDa a pred zriedením sa môže skladovať ako Refinex - len v mrazničke. Ako minoritné zložky prípravok obsahuje 5 mg želatíny, 25 mg dextránu a 25 mg sacharózy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pôvodu želatíny. Výrobca neskrýva, že ide o kožu a kosti hovädzieho dobytka, t. tkanivo obsahujúce kolagén (24stoma.ru). Preto okamžite konštatujeme, že nie je veľmi bezpečný a zvyšuje riziko anafylaktického šoku.

A samozrejme výrobca nehovorí o obsahu komplexotvorných proteínov v prípravku - o samotných proteínoch, na ktoré imunitný systém reaguje tvorbou protilátok blokujúcich toxíny. Preto je nútený predpokladať najhoršie - je možné vysoké riziko vzniku sekundárnej rezistencie na botulotoxíny.

→ Návod na použitie Lantoks

závery:

Existuje veľký počet botulotoxínov od rôznych výrobcov. Pri hodnotení ich bezpečnosti vždy stojí za to pozrieť sa na prítomnosť živočíšnych bielkovín. Albumín a želatína môžu byť v tomto ohľade nebezpečné. Výrobky s vyššou kvalitou obsahujú purifikovaný ľudský sérový albumín, lacnejšie - ošípané alebo hovädzí albumín, ako aj želatínu, vyrobené z kolagénu obsahujúceho tkanivá hovädzieho dobytka (koža a kosti).

Stojí za to pozrieť sa na podmienky skladovania. Napríklad, čo sa dá povedať o skutočnosti, že neriedený Refinex sa môže skladovať len v mrazničke, hoci zvyšné botulotoxíny sa môžu skladovať až do kultivácie a pri teplote 2-8 stupňov Celzia. To naznačuje nedostatočnú stabilitu molekúl botulotoxínu. S ohľadom na prípravu Refinexu je slabá stabilita molekúl toxínu tiež potvrdená skutočnosťou, že po zriedení môže byť použitá len 8 hodín. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: Maxilofaciálny chirurg Kamenský KV, ktorý má pokročilý výcvik v botulotologickej terapii, kontúrovaných plastoch, mezoterapii a biorevitalizácii.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár