Xeomin: recenzie kozmetičiek

Kseomin (Xeomin®) je prípravok na botulínovú terapiu, ktorý možno ľahko pripísať novej generácii botulotoxínov, pretože obsahuje len čistý botulotoxín typu A, ktorý je takmer úplne bez komplexných proteínov (prečo je dôležitý a čo tieto proteíny ovplyvňujú - povieme o niečo nižšie). Liek je dostupný vo fľašiach po 50 a 100 U. Výrobca - nemecká spoločnosť "Merz Pharmaceuticals"

Droga vstúpila na nemecký trh v roku 2005 av roku 2011 získala súhlas FDA (Federálny úrad pre kontrolu farmaceutickej kvality v USA) a teraz je široko využívaná po celom svete. Tento liek má 2 kľúčové výhody, ktoré ho odlišujú od botulotoxínov od iných výrobcov. Po prvé, ako sme už povedali, absencia komplexotvorných proteínov, a po druhé, tento liek sa môže skladovať pri izbovej teplote 48 mesiacov bez potreby chladničky alebo mrazničky.

Kseomin (formy vydania 50 a 100 IU) -

Takéto podmienky skladovania zaručujú kozmetičke, že liek bude fungovať presne. Koniec koncov, akékoľvek porušenie skladovacej teploty injekčnej liekovky s Botoxom, Dysportom, Refinexom, Botuluxom a inými (od okamihu výroby, kým sa liek na klinike zriedi) vedie k úplnej alebo čiastočnej denaturácii molekúl botulotoxínu a znižuje jeho účinnosť. S výnimkou Xeominu by sa prípravky botulotoxínu ktoréhokoľvek iného výrobcu mali skladovať až do zriedenia v mrazničke alebo v chladničke pri teplote 2-8 stupňov Celzia.

Botulínová terapia s liekom Kseomin dáva lekárovi istotu, že podmienečný Vasya Pupkin, ktorý náhodne vypne napájanie chladničky, kde bol tento liek uskladnený pred klinikou, neovplyvní účinnosť lieku. A pacient môže byť tiež pokojný, pretože možné prerušenia v dodávke elektriny na klinike - tiež nemôže ovplyvniť účinnosť lieku. A pre to mám veľmi rád Kseomina, aj keď sa tiež musím vrátiť k téme komplexotvorných proteínov, ktorých prítomnosť vedie k rozvoju imunitného systému špecifickými protilátkami, ktoré neutralizujú botulotoxín.

Porovnanie zloženia rôznych botulotoxínov -

Nižšie uvádzame tabuľku č. 1, v ktorej môžete vidieť, že liek Xeomin obsahuje molekuly botulotoxínu s molekulovou hmotnosťou iba 150 kDa. To je veľké plus, pretože niekoľkokrát zvyšuje odolnosť molekúl botulotoxínu k denaturácii, napríklad keď kozmetička robí chyby pri riedení a miešaní liečiva so soľankou. Molekuly botulotoxínu sú veľmi šetrné, a preto zavedenie fyziologického roztoku do injekčnej liekovky alebo následné rýchle pretrepávanie vedie k čiastočnej denaturácii molekúl toxínu a zníženiu jeho účinnosti.

Tabuľka č. 1 -
(Porovnanie zloženia prípravkov na botulínovú terapiu: Kseomin, Dysport, Botox a ďalšie.)

Mnohé vedecké štúdie naznačujú, že malá molekulová hmotnosť toxínu je jedným z faktorov, ktoré uľahčujú difúziu roztoku v tkanivách po injekcii (tj distribúciu roztoku v tkanivách). Tento faktor je však považovaný len za sekundárny a stupeň difúzie je viac ovplyvnený napríklad anatomickými vlastnosťami injekčnej zóny, ako aj objemom roztoku odobratého v každom bode. Napríklad, ak sa v každom bode zobrazí roztok 0,05 ml roztoku obsahujúceho 2 U botulotoxínu, potom bude rýchlosť difúzie nižšia ako v prípade, ak v každom bode odstránite 0,1 ml roztoku obsahujúceho aj 2 U toxínu.

Okrem možnosti skladovania liečiva pri izbovej teplote - sú hodnotenia kozmetológov na Xeominu pozitívne, pretože sú takmer úplne neprítomné komplexotvorné proteíny (z ktorých molekuly botulotoxínu sú technologicky veľmi ťažké ušetriť v procese ich výroby). Napríklad v prvých verziách lieku Botox® - existovali 2-krát viac komplexných proteínov ako v dnešnej modernej verzii tejto drogy. Botox teraz obsahuje len 4,6 ng proteínu a Xeomin obsahuje iba 0,6 ng. To je dôležité, pretože množstvo komplexotvorných proteínov ovplyvňuje rýchlosť vývoja odolnosti organizmu voči botulotoxínu.

reklama

Rezistencia na botulotoxín -

Rezistencia (necitlivosť) na botulotoxíny môže byť primárna a sekundárna. Primárna rezistencia je indikovaná úplným nedostatkom účinku na prvé použitie toxínu (ak neberiete do úvahy, že ste mohli vstúpiť do denaturovaného toxínu). Podľa štatistík sa primárna rezistencia na botulotoxíny vyskytuje v menej ako 5% prípadov. Ak máte injekcie Botoxu alebo Dysportu vždy účinné, ale časom si všimnete zníženie účinku - hovoríme o postupnom rozvoji sekundárnej rezistencie.

Keď už hovoríme o sekundárnej rezistencii, okamžite vyhodíme tie prípady, kde absencia alebo redukcia účinku po zavedení botulotoxínu je spojená s hrubým porušením, ktorého sa dopustil kozmetológ. Ale vo väčšine prípadov, sťažnosti pacientov ', že Botox "nevstal" náhle, alebo jeho účinok nebol tak výrazný, alebo nie tak dlho, nie je spojený s rozvojom odporu, ale jednoducho so zle poskytovanými službami. V článku na nižšie uvedenom odkaze si môžete prečítať, ako sme oklamaní v kozmetických salónoch vstrekovaním botulotoxínu.

→ Prečo nemôže "vstať" Botox

Ale ak hovoríme o vývoji skutočnej sekundárnej rezistencie voči botulotoxínom, potom sa zvyšuje len postupne a nie dramaticky. Je spojená s tvorbou neutralizačných protilátok špecifických pre imunitný systém. Takéto protilátky nespôsobujú alergie, ale blokujú molekuly botulotoxínu. Čím viac komplexných proteínov je obsiahnutých v prípravku, tým vyššie je riziko vzniku rezistencie. Okrem koncentrácie takýchto proteínov v prípravku však vývoj rezistencie ovplyvňujú aj ďalšie faktory (pozri nižšie).

Hlavné faktory rozvoja rezistencie -

  • Prítomnosť komplexotvorných proteínov -
    sme ich podrobne opísali vyššie.
  • Zavedenie príliš vysokých dávok -
    Podľa klinickej štúdie, ktorú uskutočnil Klein A.W., sa sekundárna rezistencia vyvinula častejšie u pacientov, ktorí mali 1 alebo viac zón (napríklad čelo) - na 1 zónu sa použilo 40 alebo viac jednotiek Botox. Podľa toho bude pre Dysport tento indikátor 100-120 IU v 1 zóne.
  • Časté opakovacie kurzy -
    Optimálny časový interval medzi injekciami sa považuje za najmenej 3 mesiace. Ak Vaša predchádzajúca návšteva kozmetičky nebola príliš úspešná a účinok trval len 1-2 mesiace alebo menej, nemali by ste urobiť nasledujúce injekcie pred uplynutím 3 mesiacov. Mimochodom, prax niektorých lekárov vykonať dodatočnú korekciu nedostatočného výsledku (v malých dávkach botulotoxínu po 2-3 týždňoch) nie je náležite preskúmaná a ešte nie je jasné, do akej miery to môže stimulovať rozvoj sekundárnej rezistencie.

Všeobecný trend medzi výrobcami botulotoxínov je teraz pozorovaný smerom k zníženiu obsahu komplexotvorných proteínov. Na dosiahnutie vysokého stupňa purifikácie neurotoxínov z proteínových nečistôt sú potrebné veľmi komplexné technológie, a preto nie všetci výrobcovia môžu dosiahnuť vysokú úroveň čistenia neurotoxínov. Čo by sa však malo robiť s pacientmi, u ktorých sa v budúcnosti skutočne vyvinie sekundárna rezistencia na botulotoxíny. A odpoveď na túto otázku je.

Teraz sú v podstate všetky komerčné prípravky vyrobené na báze botulotoxínu typu A. Patria sem takmer všetky prípravky, o ktorých ste počuli. Existujú však aj botulotoxíny typu B, na základe ktorých sa napríklad vyrába americký botulínový liek Myoblock. Je veľmi dôležité, ak máte primárnu alebo sekundárnu rezistenciu na botulotoxíny typu A - nebudete mať žiadnu rezistenciu na botulotoxíny typu B.

→ Kseomin: návod na použitie (stiahnuť PDF)

Xeomin: pohľad na postup fľaše a videa

* Ďalej v časti: Čo je lepšie ako Kseomin alebo Botox - môžete vidieť ďalšie video, v ktorom sú jasne viditeľné rozdiely v terapeutickej účinnosti medzi týmito liekmi (alebo skôr ich neprítomnosťou).

Xseomin: jednotková cena

V Kseomine bude jednotková cena v Moskve a regiónoch približne rovnaká - okolo 280 rubľov na 1 jednotku. Pripomeňme, že jedna jednotka Xeominu má 100% terapeutickú ekvivalenciu 1 jednotky Botoxu, preto sa pre tieto lieky používajú rovnaké dávky v rôznych zónach. Výber dávok je individuálny pre každého pacienta a zohľadňuje závažnosť svalov tváre. Napríklad, aby sa eliminovali nohy nôh na vonkajších rohoch očí, odporúča sa 10 - 12 IU Xeominu na každej strane.

V prípade injekcie Xeomin v čele je zvyčajne dosť 20 IU, ale u pacientov s výraznými svalovami tváre môže vyžadovať viac. V oblasti obočia sa odporúča celková dávka 20 U, ale pri veľmi výrazných svaloch v tejto zóne sa odporúča niekedy až 28 U. Treba poznamenať, že rôzni odborníci uprednostňujú rôzne dávky. S nohami vrána v rohoch očí, štandardná dávka je 20-30 U (ženy sú zvyčajne 20-25 U, muži 25-30 U).

Odporúčané dávkovanie Xeominu podľa zón -

Niektorí lekári však pracujú v malých dávkach, napríklad na vonkajších rohoch očí dávajú na každú stranu iba 3 až 5 U Xeominu. Takéto dávky, samozrejme, nedá výrazný účinok, a navyše v tomto prípade to bude trvať, povedzme, nie 5 mesiacov, ale len 2-3 mesiace. Okrem počtu jednotiek je dôležité pozorovať stupeň riedenia liečiva Xeomin (24stoma.ru). Napríklad na korekciu obočia je účinnejšie a bezpečnejšie použiť riedenie 100 IU len pre 1,0 ml fyziologického roztoku (50 IU na 0,5 ml) a na korekciu iných zón sa použije štandardné riedenie 100 IU až 2,5 ml fyziologického roztoku.

Ukazuje sa teda, že koncentrovanejšie roztoky by sa mali použiť na korekciu obočia, čo zabezpečí menšiu difúziu lieku v tkanivách. Ak v obočí použijete 20 jednotiek Xeominu so štandardným riedením - to povedie k tomu, že trvanie účinku bude menšie. Preto, keď ste prišli k kozmetike a fľaša už bola predtým zriedená - to znamená a priori, že bola zriedená štandardným objemom 2,5 ml, čo automaticky znamená menej trvanlivý výsledok.

Xeomin alebo Botox: čo je lepšie, recenzie

Ukazovatele klinickej konverzie Botox: Kseomin - je 1: 1. Napríklad rovnaký indikátor pre pár Botox: Dysport - je 1: 2,5-3, t. 1 U Botoxu zodpovedá 2,5–3 U Dysportu v sile a trvaní. V 7 publikovaných klinických štúdiách, vrátane učebnice "Klinická dermatológia" L. Baumann (ktorá zahŕňala 1 853 pacientov) - neboli rozdiely medzi liekmi Xeomin a Botox počas nástupu, trvania alebo rýchlosti vymiznutia terapeutického účinku.

Porovnanie terapeutického účinku Botoxu® a Xeomin® -

Subjektívne pocity pacientov sa však môžu líšiť. Je to kvôli rôznym podmienkam pre nastavenie injekcií botulotoxínu, napríklad rôznym úrovniam riedenia lieku so soľným roztokom, čo ovplyvní stupeň difúzie roztoku v tkanivách, rozdiely v injekčnej technike, rozdiel v počte AU alebo použitie rovnakého počtu AU, ale rozložených vo väčšom počte bodov punkcia. Alebo liek, ktorý vám kozmetička predstavila, nemohol byť čerstvo nariedený (po zriedení fľašu možno použiť len 24 hodín), ale stál v chladničke niekoľko dní alebo týždňov.

To všetko, rovnako ako mnoho ďalších chýb kozmetológov, o ktorých sme písali v článku „Prečo sa Botox nedostáva,“ ovplyvňujú účinnosť procedúry a rýchlosť zmiznutia efektu. Preto nemožno povedať, že jeden liek je účinnejší ako iný - aspoň klinické štúdie tento rozdiel nepotvrdzujú. V niektorých ohľadoch je však Xeomin stále lepší ako všetky ostatné botulotoxíny, vrátane Botox - 1), až do zriedenia sa môže skladovať pri izbovej teplote, 2) obsahuje len 0,6 ng komplexotvorných proteínov.

Ale je tu ďalšie malé plus - keď vybaľujete fľašu lieku pred pacientom, pacient okamžite vidí, že vo fľaši je niečo (tableta, ktorá sa musí rozpustiť). Keď urobíte to isté, napríklad s Botox, potom vo fľaši pacient uvidí len prázdnotu, pretože Molekuly botulotoxínu v tomto prípravku sú distribuované v tenkej vrstve pozdĺž stien liekoviek. Ďalším plusom je, že Xeomin má uvoľňovaciu formu 50 U, čo umožňuje individuálne vyhodnotenie pre jedného pacienta.

Napríklad 50 IU stačí na to, aby pracovalo naraz v koľkých zónach, a zároveň pacient vždy vidí, že lekár sa otvorí a riedi fľašu priamo pred ním (to znamená, že pacient si môže byť úplne istý kvalitou lieku a že jeho čas a podmienky skladovania neboli porušené). Všeobecne platí, že si nevšimnete žiadne iné výrazné momenty v práci Botox alebo Xeomin, a obe lieky sú pomerne slušné a vysoko kvalitné, na rozdiel od niektorých lacnejších analógov. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: Maxilofaciálny chirurg Kamenský KV, ktorý má pokročilý výcvik v botulotologickej terapii, kontúrovaných plastoch, mezoterapii a biorevitalizácii.

Pozrite si video: Botox vs Xeomin. The Neuromodulator Challenge (Október 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár