Prečo sa náhle "Botox" nevstal

Obávam sa, že tento článok poteší kolegov, ktorí pracujú v kozmetických salónoch a väčšinou ilegálne vstrekujú botulotoxíny. A v 95% salónov krásy to robte presne nelegálne. Tento článok je potrebné čítať pre tých, ktorí sa chystajú dať Botox, Dysport alebo iný botulotoxín prvýkrát, a ušetrí vám od frustrácie a komplikácií.

Bude užitočné pre tých, ktorí opakovane injektovali botulotoxíny. Dozviete sa, z akého dôvodu sa mnohí pacienti sťažujú, že po ďalšej návšteve salónu krásy sa Botox zrazu „nezvýšil“ (hoci predtým, ako bol tento postup vždy účinný). Alebo prečo trvanie účinku po injekciách bolo len 1-3 mesiace - kým vám kozmetička sľúbila 5-6 mesiacov. V reakcii na tvrdenia, každý kozmetička vždy hovorí, že urobil všetko správne, a dôvod nie je v ňom, ale vo vašom tele. Ale to nie je pravda.

Najčastejšie príčiny sú

Ak po injekcii Botoxu alebo jeho analógov, účinok je neprítomný alebo slabo exprimovaný, potom s najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o úplnej alebo čiastočnej denaturácii molekúl botulotoxínu. K tomu dochádza v dôsledku porušenia podmienok skladovania až do zriedenia fľaše s botulotoxínom, chybami v riedení lieku, porušením podmienok jeho skladovania a použitím po zriedení. Tam sú tiež obzvlášť dobrodružné kozmetológovia, ktorí jednoducho dať na 15-20% U menej, než čo bolo zaplatené klientom.

1) Porušenie skladovacích podmienok (pred zriedením) -

Väčšina prípravkov botulotoxínu je veľmi citlivá na uchovávanie teploty. Uchovávajte ešte nezriedené botulotoxíny všetkých výrobcov (okrem X -omínu) - môžete zmraziť v mrazničke alebo v chladničke pri teplote 2-8 stupňov Celzia. Tento skladovací režim by nemal byť rušený od okamihu prípravy lieku výrobcom a až do okamihu riedenia lieku fyziologickým roztokom priamo v kozmetickej klinike alebo kozmetickom salóne.

Ale predstavte si, že niekde vo fáze prepravy / skladovania sa napájanie vypne a droga najprv stuhla a potom znova stuhla, alebo jednoducho prežila noc v nefunkčnej chladničke, dokonca aj bez opätovného zmrazenia. To všetko okamžite vedie k zníženiu účinnosti (sily a trvania účinku) lieku. Jediný botulotoxín, ktorý sa môže skladovať, kým sa zriedi pri izbovej teplote, je nemecký liek Xeomin, ktorý poskytuje záruku proti porušeniu podmienok skladovania aspoň do okamihu zriedenia lieku.

2) Chyby v riedení lieku -

Molekuly botulotoxínu sú veľmi citlivou látkou, ktorá sa musí veľmi opatrne riediť rozpúšťadlom (fyziologický roztok). Napríklad, ak sa fyziologický roztok vstrekuje do liekovky príliš rýchlo, počas procesu riedenia sa môže tvoriť mnoho vzduchových bublín, pena - čo by nemalo byť tak. Je tiež nemožné fľašu pretrepať a pokúsiť sa rozpustiť kryštály botulotoxínu vo fyziologickom roztoku. Nesprávne riedenie a intenzívne miešanie roztoku vedie k denaturácii botulotoxínu, t.j. úplnú alebo čiastočnú stratu ich účinnosti.

3) Porušenie skladovacích podmienok (po zriedení) -

Toto je najčastejšie porušenie. Akýkoľvek botulotoxín po zriedení by sa mal používať len 24 hodín, čo je napísané čiernobielo v návode na použitie pre Botox, X -omin a Dysport atď. Preto na klinikách, ktoré oceňujú svojich pacientov, sa injekcie botulotoxínu podávajú na špeciálne „botoxické dni“. Napríklad, pacient prišiel k vám, as ním ste otvorili fľašu Botox 100 U. Tento pacient dodáte len 25-35 U, ale zvyšok objemu sa má používať len počas dňa.

Ďalší pacient príde len za 2-3 dni alebo týždeň, a ukázalo sa, že zvyšok zriedenej drogy bude musieť byť odhodený. To je dôvod, prečo klinika zhromažďuje niekoľko pacientov, a keď dosiahnu správne množstvo - sú povolaní a pozvaní na určitý deň. Zvyčajne sa to deje úplne iným spôsobom v kozmetických salónoch, kde zvyčajne nie sú lekári-dermatológovia alebo kozmetológovia s vyšším zdravotníckym vzdelaním, ale zvyčajne pracujú bežné sestry s vyšším vzdelaním „ošetrovateľstvo v kozmetike“.

V kozmetických salónoch, aby nedošlo k strate klientov - nie sú predpísané v špeciálne dni, ale sú uvedené injekcie hneď. Ako sa to deje Kozmetik nariedi injekčnú liekovku Botox so 100 U a tento čerstvý roztok sa umiestni len na prvého pacienta (napríklad 30 U) a zvyšných 70 U roztoku prípravku sa spotrebuje nasledujúcim spôsobom. Prvá možnosť - fľaša zriedeného botulotoxínu sa vloží späť do chladničky, kde môže stáť 2-3-4 týždne, kým ju kozmetička nevyužije úplne. Prirodzene, že sila a trvanie účinku botulotoxínu budú nižšie, čím dlhšie bude fľaša zriedeného liečiva v chladničke. Pripomeňme, že môže stáť 24 hodín, po ktorých musí byť odhodený.

Druhá možnosť - zvyšných 70 IU sa vyberie do niekoľkých injekčných striekačiek (napr. 30 IU + 20 IU + 20 IU) a tieto injekčné striekačky sa vložia do mrazničky. A keď pacient príde, striekačka sa vyberie z mrazničky. Vzhľadom na malý objem roztoku trvá jeho rozmrazenie iba 5-10 minút. Ale vec je, že zriedené roztoky sú zakázané znovu zmraziť, pretože kryštály ľadu mechanicky ničia molekuly botulotoxínu. V klinických štúdiách Gartlan M.G. a Hoffman H.T. Ukázalo sa, že po opakovanom zmrazovaní a rozmrazovaní stráca najmenej 69,8% molekúl botulotoxínu svoju aktivitu.

4) Podvádzanie s riedením lieku -

Vysvetlite na príklade lieku Botox. Ak je injekčná liekovka botox® 100 IU zriedené 2,0 ml fyziologického roztoku - v tomto prípade bude 5 IU v 0,1 ml roztoku. Ak sa na riedenie použije 2,5 ml fyziologického roztoku - v 0,1 ml bude 4 U botulotoxínu. Ale predstavte si, že kozmetička konkrétne používa na riedenie s 1,0 ml fyziologického roztoku viac ako je potrebné, takže v každom 0,1 ml zadáte, tam by bolo niekoľko menej Botox ED. Jednotka uložená z takejto manipulácie bude za peniaze poskytnutá inému pacientovi.

5) Nelegálne botoxové injekcie v kozmetických salónoch -

Vyššie sme už uviedli, že injekcie botulotoxínu nemôžu podávať zdravotnícki pracovníci, hoci v kozmetických salónoch „kozmetológovia“ pracujú predovšetkým sestry, ktoré absolvovali pokročilé školenie „ošetrovateľstvo v kozmetológii“. Takéto osvedčenie im navyše neumožňuje aplikovať botulotoxín a na to, čo je potrebné na absolvovanie špeciálnej odbornej prípravy. Faktom však je, že podľa zákona môžu byť lekári v oblasti botulínovej terapie vyškolení, t. odborníkmi s vyšším zdravotným vzdelaním.

Posledné vyhlásenie môžete ľahko skontrolovať tak, že sa pokúsite prihlásiť do kurzu o botulotologickej terapii, napríklad na Katedre ďalšieho odborného vzdelávania na Moskovskej štátnej lekárskej univerzite. Sechenov alebo MIEM. Ale v malých súkromných kanceláriách, v zhone zarobiť peniaze na vzdelávanie, aj sestry sú nezákonne učil, čo im komerčné certifikáty, ktoré im nedávajú žiadne právo vykonávať ďalšie odborné činnosti. Po ukončení týchto 1-2 denných kurzov, ako by to malo byť, bez toho aby vedel buď anatómia tváre svalov alebo výstupu nervových kmeňov a ciev, začnú pichať Botox.

Bežnou chybou týchto špecialistov je, že vedia, že umiestnenie svalov je slabé a nie vždy vkladajú potrebné body. Okrem toho sa jednoducho bojí pichať a často robia injekcie príliš povrchovo - niekedy dokonca ani do svalov, ale do hlbokých vrstiev dermis. Samozrejme, takíto špecialisti môžu povedať, že riešenie má difúziu (to znamená, že vlastnosť sa šíri v tkanivách) a pôjde tam, kde by mala. To je čiastočne pravda, ale svaly sú obklopené fascia, cez ktorú sa roztoky rozptýlia zle. Je to vtedy, keď si roztok aplikujete hlboko do svalu - bude mať dobrú difúziu pozdĺž svalu, ale nie inak.

Je dôležité: ale zlá znalosť svalov tváre, injekčné techniky môžu viesť nielen k nedostatku dobrého účinku. Najzávažnejšími komplikáciami botulotoxoterapie sú nadmerná relaxácia určitých svalov, najmä keď robíte injekcie do obočia alebo do oblasti očí. Časté komplikácie - diplopia (dvojité videnie), lagophthalmos, edém očných viečok, herniálny výbežok balíkov infračervených tukov. Iné časté komplikácie sú póza (vynechanie) horného viečka, ptóza obočia.

reklama

Porovnanie účinnosti rôznych botulotoxínov -

Od pacientov sa dá často počuť, že napríklad Dysport alebo Refinex pôsobia silnejšie a dlhšie a napríklad Botox, Botulaks, Xeomin - jemnejšie. A iní pacienti zároveň hovoria opak. Chcel by som sa k tomu tiež vyjadriť. Existujú porovnávacie klinické štúdie, ktoré ukazujú, že 1 U Botoxu je úplne identický s 1 U Xeominu alebo napríklad 1 U kórejského Botulaxu. V tomto prípade, 1 U Botox je 2,5-3 U Dysport v jeho sile.

Je tiež ťažké porovnávať účinnosť rôznych botulotoxínov dodávaných rôznymi kozmetológmi, pretože všetci odborníci dávajú do zón mierne odlišné množstvo ED a používajú rôzne riedenia prípravku. tj faktory, ktoré ovplyvňujú konečný výsledok. Nižšie uvádzame, čo môže viesť k rozdielom vo vnímaní účinnosti botulotoxínov od rôznych výrobcov.

 • Počet jednotiek vo fľaši -
  napríklad, ak 100 U je napísané na fľaši, potom v skutočnosti nikdy nebude presne taký počet jednotiek. Je to kvôli technologickej nemožnosti balenia presne definovaného počtu molekúl botulotoxínu do fliaš, a mimochodom, výrobca o tom nikdy nehovorí. Rozsah je zvyčajne 5 IU viac alebo menej. tj liekovka rovnakého liečiva môže obsahovať menej alebo viac botulotoxínu, čo ovplyvňuje jeho konečnú koncentráciu v roztoku a účinok. A tu máš to šťastie.
 • Počet jednotiek v každom bode -
  napríklad ste dostali 12 oz Botoxu na vonkajších rohoch očí (na každej strane), t. Na každej strane boli urobené 3 body vpichu ihly a do každého bol vložený 4 U. Účinok po injekcii, ktorú ste cítili 5-6 mesiacov. Nabudúce ste šiel do iného kozmetológa, ktorý dal 11 U na každej strane, ale neurobil 3, ale štyri body ceny na každej strane.

  Lekár sa napríklad rozhodol, že na vonkajšom okraji každého obočia urobí ďalšie 2 body vcol, aby ich mierne zdvihol a vložil 1 U do každého z nich. Výsledkom je, že koncentrácia botulotoxínu je distribuovaná na väčšej ploche, a tým sa zníži závažnosť a trvanie účinku.

 • Stupeň šľachtenia -
  veľmi závisí od stupňa riedenia. Rôzni kozmetológovia dávajú prednosť rôznym riedeniam: napríklad niektorým zriedeným 100 U botulotoxínu v 1,0 ml fyziologického roztoku, v niektorých prípadoch v množstve 2,0 ml a iné v množstve 2,5 ml. V dôsledku toho sa ukazuje, že počet jednotiek, ktoré potrebujete (napríklad 30 U), sa v každom prípade zriedi iným objemom rozpúšťadla. Inými slovami - v každom z týchto prípadov budú injekčné striekačky obsahovať iný objem tekutiny, ale každá z nich bude mať 30 U botulotoxínu.

  Prečo je to dôležité? Faktom je, že čím väčší je objem roztoku, tým silnejší bude jeho difúzia v tkanivách. V prvom prípade sa napríklad v každom bode vpichu ihly zobrazia 2 IU botulotoxínu, ktoré sú obsiahnuté v 0,05 ml prípravku. V druhom prípade sa 2 U botulotoxínu tiež zobrazujú v každom bode injekcie, ale v 0,1 ml prípravku. Takže v druhom prípade bude difúzia (distribúcia) liečiva v mäkkých tkanivách väčšia, a preto budú tieto 2 U distribuované na väčšej ploche a koncentrácia botulotoxínu vo svaloch bude nižšia.

 • Najdôležitejšie a časté dôvody -
  sila a trvanie účinku botulotoxínov bude ovplyvnené porušením, ktorého sa dopustil kozmetológ. Napríklad, jeden odborník vám dal len zriedenú vysoko kvalitnú drogu a druhú - dlho riedenú drogu, ktorá bola uložená v chladničke niekoľko dní alebo týždňov, alebo úplne znovu zmrazená a rozmrazená droga. Ďalšími dôvodmi sú nesprávne injekčné techniky, nedostatočná ED, nekompetentnosť špecialistu.

Závery -

Prvou vecou, ​​ktorú musíte urobiť, je pochopiť, s kým ste prišli, a či má právo aplikovať botulotoxín. Po druhé, mali by ste byť upozornení, ak kozmetička okamžite pri tejto prvej návšteve navrhla, aby ste si aplikovali botulotoxín, a nie „botoxový deň“. To znamená, že liek bol buď vopred zriedený, alebo zvyšok lieku pôjde na iné dôverčivé figuríny. Ak lekár vytiahol vopred zostavenú injekčnú striekačku, a nevideli ste, ako ju odoberal z injekčnej liekovky - to znamená, že pred opätovným zmrazením a rozmrazením lieku.

Niektorí pacienti, keď im to poviete, začínajú veľmi horlivo chrániť takého špecialistu. Typ nič, že liek bol zriedený vopred, pretože Botox tiež "vstal" po tom. Ale okrem toho, že "vstal" alebo "nevstal" - existujú ďalšie kritériá, napríklad trvanie lieku (24stoma.ru). Okrem toho môže ovplyvniť vývoj rezistencie na botulotoxíny - viesť k rozvoju tzv. Blokujúcich protilátok imunitným systémom (a potom postupne botulotoxíny na vás už nebudú pôsobiť). No, posledná vec je skutočnosť, že zámerne poskytujeme nekvalitné služby.

Pokiaľ ide o porovnanie účinnosti rôznych prípravkov botulotoxínu, potom, ako sme ukázali vyššie, existuje mnoho súčasne ovplyvňujúcich faktorov, ktoré pacienti ani hádajú. A to nie sú len rôzne názvy liekov a počet ED, ale aj stupeň riedenia lieku a "čerstvosť" roztoku a správna injekčná technika a trite - poctivosť kozmetičky.

Ako by mal Botox pracovať: video Pred a po

Pravda o rezistencii na botulotoxín -

Štandardná situácia - nie ste prvýkrát robí Botox, ale tentoraz ste nevideli absolútne žiadny účinok. Obrátite sa na špecialistu na druhú kontrolu a budete počuť štandardnú frázu: "Urobil som všetko správne, vo vašom tele je dôvod." Neexistuje žiadne ďalšie klamlivé frázy, ale relaxovať - ​​v každom prípade ste už stratili 8000 - 10 000 rubľov. Nižšie sa pozrieme na to, čo môže byť dôvodom nedostatku klinického účinku zavedením Botoxu a do akej miery môže byť príčina tohto ochorenia skutočne vaším telom.

Ak nepodávate injekcie prvýkrát a vždy boli účinné až do posledného času, jediným dôvodom úplnej neprítomnosti alebo drastického zníženia účinku je zavedenie denaturovaného botulotoxínu. Denaturácia toxínu môže nastať v dôsledku porušenia podmienok skladovania a riedenia liečiva. Ale vina vášho tela tu nemôže byť, pretože odolnosť organizmu voči toxínu sa dramaticky vyvíja - jednoducho nie. Slovo odolnosť znamená necitlivosť a je primárne a sekundárne. O primárnej rezistencii môžete hovoriť len vtedy, keď ste si prvýkrát aplikovali botulotoxín a účinok nebol okamžite prítomný.

Najčastejšie sa vyvíja sekundárna rezistencia a je charakterizovaná postupným znižovaním účinku po opakovaných injekciách lieku. Sekundárna rezistencia sa vyvíja vďaka produkcii tzv. Neutralizujúcich protilátok proti botulotoxínu. Takéto protilátky nemajú nič spoločné s alergiami a sú schopné blokovať len molekuly botulotoxínu. Najčastejšie sa takéto protilátky produkujú v tele v reakcii na zavedenie príliš vysokých dávok botulotoxínu (napríklad pri použití viac ako 40 IU na plochu - podľa Klein A.W.) alebo príliš častých opakovaných liečebných cyklov. Doba medzi opakovanými injekciami by nemala byť kratšia ako 3 mesiace.

Okrem toho mnohí vedeckí autori tvrdia, že riziko tvorby neutralizujúcich protilátok je tiež spojené s počtom komplexotvorných proteínov, ktoré obklopujú molekuly botulotoxínu. Preto je teraz všeobecným trendom vo výrobe tejto skupiny liekov zníženie obsahu takýchto proteínov. Napríklad v pôvodnej verzii lieku Botox, ktorý bol vyrobený pred rokom 1997, obsahovalo približne 9,5 ng proteínu, v modernej verzii prípravku len 4,6 ng (približne rovnaké množstvo proteínu je obsiahnuté v Dysport av Botulux). Len liek Xeomin (len 0,6 ng) má najnižšie množstvo komplexotvorných proteínov.

Prečítajte si viac o funkciách používania botulotoxínov populárnych značiek - prečítajte si články:

→ Vlastnosti Botoxu®
→ Aplikácia botulotoxínu "Dysport"

závery: ak bolo prvé použitie botulotoxínu úspešné a nedostatok účinku nastal až po jednom z opakovaných návštev kozmetológa - vo vašom tele to nie je vôbec, ale v omyloch lekára. Sekundárna rezistencia na botulotoxín, ak sa vyvíja, dochádza k postupnému znižovaniu účinnosti a nie dramaticky. Ale ak si myslíte o tom, potom v neprítomnosti účinku botulínovej terapie po návšteve kozmetičky v kozmetickom salóne, existujú aj pozitívne aspekty. Гораздо лучше полное отсутствие эффекта и потеря денег, чем развитие осложнений после вмешательства некомпетентного специалиста.

Самые серьезные осложнения в этой области касаются избыточного расслабления некоторых мышц. Napríklad pri uvoľnení bočných priamych a vnútorných šikmých svalov oka je možný výskyt diplopie (dvojité videnie). S nadmernou relaxáciou infraorbitálnej časti kruhového svalu - lagophthalmos alebo ectropion, ako aj herniálneho výčnelku infračervených tukových balíčkov. No, a ďalšie časté komplikácie - ptóza horného viečka, zníženie obočia. Dúfame, že náš článok bude pre vás užitočný!

Autor: maxilofaciálny chirurg Kamenský KV, ktorý má pokročilú štátnu kvalifikáciu v mezoterapii, biorevitalizácii, ako aj v botulinoterapii a kontúrovaných plastoch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár