Herpetická stomatitída: liečba

Herpetická stomatitída je infekcia ústnej sliznice spôsobenej vírusom herpes simplex (typy HSV-1 a HSV-2). Klinické štúdie ukazujú, že vrchol incidencie sa vyskytuje u detí vo veku od 9 do 28 mesiacov a recidivujúce prípady ochorenia sú najčastejšie narušené pred 6 rokmi. U dospievajúcich a dospelých sa zvyčajne vyskytuje na pozadí oslabeného imunitného systému.

Túto formu stomatitídy možno rozdeliť na akútne primárne a rekurentné (chronické) formy. Počiatočný prípad ochorenia sa zvyčajne vyskytuje v ranom detstve - od 3 mesiacov do 3 rokov. Je to spôsobené tým, že počas tohto obdobia protilátky špecifické pre herpes vírus, ktoré boli prijaté od matky počas tehotenstva (s vlastnými protilátkami, ktoré ešte neboli vyvinuté) postupne vymiznú z dieťaťa.

Herpetická stomatitída: foto

A je tu zaujímavý vzťah. Ak sa primárna herpetická stomatitída vyvíja na pozadí stále dostatočne vysokej reziduálnej hladiny protilátok (získanej od matky), nie sú žiadne akútne symptómy ochorenia, a vo väčšine prípadov ho rodičia berú na príznaky zubného kazu. Ak sa vyskytne na pozadí nízkej reziduálnej hladiny protilátok - v tomto prípade môže byť herpes stomatitída u detí extrémne náročná a veľmi bolestivá.

V každom prípade voľba liekovej liečby nebude závisieť od toho, či máte primárnu alebo sekundárnu formu herpetickej stomatitídy (ich príznaky sú veľmi podobné), ale iba na závažnosti klinických prejavov. A neskôr v článku budeme podrobne diskutovať o príznakoch, stratégiách a liečebných režimoch pre vírusovú herpetickú stomatitídu.

Herpetická stomatitída u detí: príznaky a liečba

Obdobie, ktoré predchádza vývoju objektívnych klinických príznakov v ústnej dutine, sa nazýva prodromálne a počas tohto obdobia sa u pacientov môžu vyskytnúť príznaky ako horúčka, nechutenstvo, bolesť svalov, podráždenosť, malátnosť a bolesť hlavy. Tieto príznaky sú rovnako charakteristické pre deti a dospelých a objavujú sa dokonca pred tvorbou herpetických bublín na sliznici ústnej dutiny.

Mnohí pacienti si všimnú, že v miestach výskytu vezikúl vždy vždy pociťujú mierne pálenie, svrbenie alebo brnenie mukóznej membrány. Je veľmi dôležité naučiť pacientov cítiť tento okamih, aby mohli začať liečbu herpetickej stomatitídy v tomto veľmi počiatočnom období. V tomto prípade bude liečba skutočne účinná.

Pri pohľade do úst -
Hlavným objektívnym príznakom herpetickej stomatitídy je tvorba na sliznici ďasien, tváre, podnebia, jazyka alebo hrdla - početné malé bubliny (obrázok 4), ktoré sa rýchlo otvárajú a menia na bolestivé ulcerácie (obrázok 1-3). Bubliny spočiatku majú malé veľkosti asi 1 mm, potom sa zväčšujú a otvárajú - v dôsledku čoho sa spájajú početné malé ulcerácie, čím sa vytvárajú vredy s veľkou plochou s zubatými okrajmi (obr.5-6).

Herpetické lézie sú jasne červené a zvyčajne veľmi bolestivé. Je to kvôli bolesti, ktorú mnohé deti začínajú odmietať piť vodu, v dôsledku čoho sa zhoršuje celkový stav a ďalej sa vyvíjajú príznaky dehydratácie (podľa štatistík približne 86% detí). Kvôli bolesti môžu deti tiež odmietnuť jesť, sú diagnostikované so zlým dychom (halitóza) a zväčšujú sa aj submandibulárne lymfatické uzliny.

Ak je herpetická stomatitída u detí tiež príčinou dehydratácie, potom súbežne sú príznaky sucho v ústach + veľmi málo moču. Avšak inak - pri stomatitíde u detí sa často pozoruje slintanie. Ďalej sa vyskytujú - ulcerácie sú postupne pokryté žlto-sivými filmami (obrázok 5-6). Celkové trvanie ochorenia od okamihu výskytu bublín po epitelizáciu vredov je 8-14 dní, ale u pacientov s oslabenou imunitou trvá stomatitída zvyčajne dlhšie a je zložitejšia.

Ak je jedným z miest lokalizácie ložísk herpetickej stomatitídy ďasná, potom je možné pozorovať ich výrazné opuchnutie, začervenanie + krvácanie počas kefovania. V tomto prípade je diagnostikovaná herpetická gingivostomatitída (obrázok 5-7). Okrem toho, herpetická stomatitída u dospelých a detí sa spravidla takmer vždy spája s výskytom bežných herpetických erupcií v rohoch úst a na červenom okraji pier (obr. 8).

Je dôležité: Zaujímavosťou je, že dieťa sa rodí so sterilnou ústnou dutinou a jeho infekcia vírusom herpes simplex pochádza od rodičov. Majte to na pamäti, keď olizujete detskú lyžicu alebo si vezmete bradavku do úst. Okrem toho stojí za to vedieť, že na rozdiel od neinfekčnej atopickej formy stomatitídy je herpes stomatitída u detí a dospelých mimoriadne nákazlivá. Najviac infekčné obdobie - od momentu prasknutia bublín a ich úplného hojenia.

Preto, ak máte niekoľko detí, mali by ste aspoň obmedziť ich kontakty. Okrem toho, ak sa dieťa dotkne oparových oparov v ústach alebo olizuje prsty a potom si otrhne oči týmito rukami, je možný vývoj herpetickej očnej lézie. V tomto ohľade sa malé deti často odporúčajú na profylaxiu, aby si do očí pochovali špeciálne antivírusové kvapky.

reklama

Vlastnosti herpetickej stomatitídy u detí - t

Ako sme už uviedli vyššie, vírusová stomatitída u detí môže spôsobiť príznaky intoxikácie v dôsledku rozvoja dehydratácie v dôsledku odmietnutia dieťaťa piť vodu a jesť jedlo. V týchto prípadoch, aj keď sú herpesové lézie pomerne malé, dieťa môže mať vysokú horúčku a nevoľnosť.

Okrem toho sa u detí častejšie ako dospelí vyvíjajú paralelne herpes gingivostomatitis a pharyngotonisillitis. Gingivostomatitída znamená, že okrem výskytu herpetických pľuzgierikov a ulcerácií (napríklad na sliznici pier, tváre alebo jazyka) môže dôjsť k silnému opuchu a začervenaniu vo všeobecnosti na celej okrajovej žuvačke okolo zubov.

Vlastnosti herpetickej stomatitídy u dospelých - t

Ako sme už uviedli vyššie, vírusová stomatitída herpes simplex v ústnej dutine je najčastejšie spôsobená vírusom herpes simplex typu HSV-1, zriedkavejšie typom HSV-2. Posledne menované podľa štatistík spôsobujú asi 10% všetkých prípadov herpetickej stomatitídy a vyskytujú sa hlavne u dospelých. HSV-2 je typ vírusu, ktorý je zodpovedný za vývoj najčastejšie genitálneho herpesu, ale šírenie orálneho sexu viedlo k tomu, že tento typ vírusu môže tiež spôsobiť stomatitídu.

Prečo stojí za to zostať na tomto ... Faktom je, že typ vírusu HSV-2 je oveľa viac virulentný ako typ vírusu HSV-1. Herpes stomatitída u dospelých spôsobená vírusom herpes simplex HSV-2 je oveľa ťažšie + je oveľa ťažšie liečiť. Tiež vírus HSV-2 vyvíja rezistenciu na hlavné antivírusové lieky, napríklad Acyklovir, oveľa rýchlejšie.

Ak je u detí Acyclovir dostatočne účinný, potom u dospelých dosahuje odolnosť vírusov herpes simplex voči Acycloviru až 10% a niektoré nedávne klinické štúdie ukazujú, že tento ukazovateľ u niektorých skupín pacientov môže dosiahnuť 30-36%. Poznamenáva sa, že rezistencia na acyklovir sa vyvíja častejšie u tých, ktorí už opakovane užívali tento liek, u pacientov so oslabenou imunitou, ako aj u pacientov s vírusom herpes simplex, ako je HSV-2.

Herpetická stomatitída: liečba u detí a dospelých

Ako sme uviedli vyššie, liečba bude závisieť od závažnosti klinických prejavov. V miernej forme ochorenia (najmä u dospelých) môžete vo všeobecnosti robiť bez akejkoľvek špecifickej liečby. Trvá asi týždeň, kým sa úplne zotaví z herpetickej stomatitídy, ale úplné hojenie vredov môže trvať až 12-14 dní. V tomto čase sa pacientovi odporúča tekutá strava pozostávajúca z nehorľavých chladných kvapalných produktov, ktoré neobsahujú kyselinu.

V miernejších formách je možné obmedziť držanie antiseptického oplachu ústnej dutiny Miramistinom, a navyše, aby sa zbavili horúčky a bolesti svalov, užívajte symptomatické NSAID (ibuprofen, naproxen) alebo paracetamol.

Pamätajte, že tabletované antivírusové lieky (napríklad acyklovir a famciklovir) sú indikované na použitie len pri ťažkej herpetickej stomatitíde. Ak sa tieto lieky začnú piť s každou miernou formou tohto ochorenia - po 3 až 4 cykloch tejto liečby dostanete typ vírusu, ktorý je úplne rezistentný na tieto lieky + pretrvávajúci ťažký priebeh všetkých nasledujúcich epizód ochorenia.

Čo je veľmi dôležité u detí -
po otvorení bublín sa môžu vytvoriť veľmi bolestivé vredy, takže pitie a jedenie môže dieťaťu spôsobiť veľa bolesti. Z tohto dôvodu deti odmietajú piť a je tu dehydratácia. Za týchto podmienok je dôležité: 1) Miramistínový sprej na ošetrenie postihnutej sliznice, 2) špeciálne gély na anestéziu ulcerácií, 3) povinné hojné pitie, 4) symptomatické látky, napríklad s ibuprofénom - na horúčku, svalstvo a bolesti hlavy.

Ako gély proti bolesti je lepšie použiť liek Holisal (nemá vekovú hranicu). Výhodou tohto liečiva je, že má nielen analgetikum, ale aj výrazný protizápalový účinok. Ale rôzne spreje a gély s lidokaínom, ako je Kamistad - je lepšie nepoužívať, pretože miešanie so slinami, lidokaín bude znecitlivovať celú ústnu dutinu, čo môže viesť k narušeniu požitia slín u malých detí a udusenia slín.

Ústna hygiena so stomatitídou -
ak kefovanie zubov spôsobuje bolesť, potom si kúpte mäkkú kefku so štetinami. Na čistenie zubov môžete použiť špeciálne zubné pasty s extraktom sladkého drievka a celý komplex mliečnych enzýmov (24stoma.ru). Tieto zložky zlepšujú lokálnu imunitu ústnej sliznice, a tým znižujú riziko vzniku nových prípadov herpetickej stomatitídy. Splat má takéto zubné pasty.

Liečba herpetickej stomatitídy interferónom (Viferon) - t

V Rusku sa liečba herpes stomatitis u detí často vykonáva pomocou prípravkov rady Viferon na liečbu herpetickej stomatitídy u detí. Pre najmladšie deti sa používa forma podobná sviečkam (s dávkami interferónu 150 000, 500 000 alebo 1 000 000 IU) a pre staršie deti a dospelých je táto forma vo forme gélu. Ruské klinické štúdie poukazujú na účinnosť takejto liečby, hoci mnohí imunológovia a virologovia pochybujú o výsledkoch týchto štúdií.

Treba poznamenať, že v zahraničí v Európe a Spojených štátoch, ktoré možno v zásade považovať za lídrov v kvalite lekárskej starostlivosti, ako aj vo vývoji liečiv - v týchto krajinách sa táto substitučná liečba interferónom už dlho považuje za nie veľmi účinnú a ako spôsob liečby herpetickej stomatitídy všeobecne. nepoužíva sa. Avšak kvôli úplnosti nižšie uvádzame prepojenie s liečebnými režimami Viferon, ale určite môžeme povedať, že to bude aspoň neškodné.

→ Lieky na liečbu Viferon

Liečba závažných ochorení -

Pri ťažkej herpetickej stomatitíde je indikované použitie antivírusových liekov. Zvyčajne je to buď acyklovir alebo famciklovir. Klinické štúdie ukázali, že má zmysel predpisovať tieto lieky len v prvých 72 hodinách po nástupe prvých príznakov a existuje jasný vzťah - čím bližšie ku koncu tohto obdobia je liek predpísaný, tým menej bude jeho účinnosť.

1. Acyklovír -

Liek sa používa u dospelých a detí starších ako 2 roky v rovnakej dávke (každá 400 mg). Pre deti do 2 rokov sa používa polovica tejto dávky. Okamžite hovoríme, že by sa to nemalo brať, ak ste už predtým vypili niekoľko jeho kurzov a nezaznamenali ste žiadne zlepšenie v používaní. Predchádzajúci nedostatok účinku môže v tomto prípade znamenať, že ste ho začali používať príliš neskoro alebo že je voči tomuto lieku rezistentný.

Keď už hovoríme o dávkach Acycloviru v tomto článku, nespoliehame sa ani tak na pokyny výrobcu, ale na randomizované klinické štúdie (zdroj). Vážny výskum je pomerne malý a nižšie uvádzame hlavné. Napríklad jedna z klinických štúdií (149 pacientov) ukázala, že perorálny acyklovir (200 mg 5-krát denne počas 5 dní) neovplyvnil trvanie syndrómu bolesti alebo dobu hojenia vredov.

Ďalšia štúdia (174 pacientov) uviedla pokles trvania príznakov (8,1 oproti 12,5 dní), keď sa použila vyššia dávka acykloviru (400 mg 5-krát denne počas 5 dní). Preto u dospelých a detí starších ako 2 roky má zmysel užívať presne dávku 400 mg. Liek je dobre znášaný aj u detí, a na vedľajšie účinky môžu krátko nastať - nevoľnosť, hnačka, dyspepsia, bolesti hlavy.

→ Návod na použitie acykloviru

2. Valaciklovir -

Tento liek sa používa v krátkom jednodňovom kurze. Dávkovanie Valacikloviru u dospelých, 2 g (2000 mg) - 2-krát denne, počas 1 dňa - skrátilo trvanie syndrómu bolesti v porovnaní so skupinou s placebom iba o 1 deň (4 dni v porovnaní s 5 dňami v skupine s placebom). Tento výsledok bol zaznamenaný v štúdii, na ktorej sa zúčastnilo 1524 pacientov.

3. Famciklovir -

Podľa klinických štúdií famciklovir v dávke 500 mg 3-krát denne počas 5 dní skracuje trvanie syndrómu bolesti (4 dni oproti 6 dňom v skupine s placebom). Bolo tiež pozorované, že famciklovir znižuje veľkosť lézie a tento účinok je závislý od dávky, t.j. pri dávkach 125 a 250 mg bol tento účinok významne nižší.

Liečba herpetickej stomatitídy u dospelých s použitím famcikloviru podľa 750 mg režimu, dvakrát denne, počas 1 dňa tiež viedla k poklesu trvania symptómov na 4,0 dni (v porovnaní s placebovou skupinou 6,2 dňa). Je potrebné poznamenať, že pri hodnotení výsledkov všetkých uvedených klinických štúdií je potrebné vziať do úvahy, že podávanie liekov sa začalo buď v štádiu prodromálnych symptómov alebo počas prvých 12 hodín po objavení sa vyrážky.

Treba poznamenať, že krátkodobá vysokodávková antivírusová liečba valaciklovirom a famciklovirom ponúka pacientom a lekárom väčší komfort s rovnakými ukazovateľmi výkonnosti. Takáto terapia je dobrou voľbou najmä v prvých hodinách nástupu ochorenia u pacientov s predchádzajúcimi ťažkými prípadmi herpetickej stomatitídy. Najčastejšie sa vyskytujú závažné prípady so zníženou imunitou av tomto prípade súbežne s krátkym priebehom valacikloviru alebo famcikloviru je vhodné začať liečbu imunostimulantmi (Lavomax).

Diferenciálna diagnóza -

Pred začatím liečby je potrebné rozlišovať herpetickú stomatitídu od iných foriem stomatitídy a ochorení ústnej sliznice, ako je napr. ich liečba sa vykonáva úplne odlišnými liekmi. Po prvé, je potrebné vylúčiť výskyt aftóznej formy stomatitídy, čo je zvyčajne dosť jednoduché.

Pri primárnej lézii hrdla, mäkkého podnebia a mandlí je potrebné rozlišovať tzv. "Herpetické bolesť hrdla" od iného vírusového ochorenia, ktoré sa tiež prejavuje v tvorbe vredov v ústnej dutine u detí (v oblasti hrdla a mandlí), ale nie je spôsobené vírusom herpesu, ale vírusom Coxsackie A ,

Hospitalizácia pre herpes stomatitis -

Hospitalizácia sa môže vyžadovať v závažných prípadoch, keď je pacient dehydratovaný (obzvlášť často u dojčiat), keď sa na pozadí oslabenej imunity prejavujú výrazné príznaky intoxikácie, a to aj v prípadoch, keď sú príznaky šírenia infekcie herpesu na mandle, hltan, očné okolie a očné okolie. .D. Dúfame, že náš článok na tému: Vírusová stomatitída u detí, príznaky a liečba sa ukázali byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár