Fluoridácia zubov u detí a dospelých

Fluoridácia zubov je najúčinnejším spôsobom prevencie zubného kazu, ale jeho účinnosť závisí priamo od použitej koncentrácie fluoridu. Štúdie ukázali, že pravidelné stomatologické ošetrenie (1 krát za 3 - 6 mesiacov) s lakami a gélmi z 1% fluoridu sodného znižuje rast zubného kazu až o 30% a pri použití 5% fluoridu sodného až do 63%.

Profesionálna fluoridácia u zubára najčastejšie znamená použitie špeciálnych fluoridových lakov, ktoré pri aplikácii vytvárajú tenký film na zuboch (obrázok 1). Menej často sa môžu použiť špeciálne zubné lyžičky, ktoré sú naplnené fluoridovým gélom (obrázok 2-3). Pre deti sú vhodnejšou formou len laky, ktoré majú schopnosť okamžite stvrdnúť na zuboch pri kontakte so slinami.

Fluoridácia zubov lakmi alebo gélom -

V tomto článku vám povieme nielen o spôsoboch profesionálnej fluoridácie zubov, ale aj o klinických štúdiách o bezpečnosti fluoridácie zubov u detí vo veku od 1 roka ... ale aj s vami zdieľame veľmi účinnú metódu fluoridácie zubov doma, ktorá vám umožní oveľa menej. sa obráťte na lekára.

Ako funguje fluoridácia zubov?

Účinnú fluoridáciu zubov je možné vykonávať v podmienkach stomatologickej ambulancie aj doma - pomocou špeciálnych zdravotníckych zubných pást na remineralizáciu skloviny obsahujúcej vysoké koncentrácie fluoridu. Výrobky na profesionálne alebo domáce použitie obsahujú rovnaké fluoridové zlúčeniny, len v rôznych koncentráciách. Najbežnejšie používané zlúčeniny sú fluorid sodný (NaF), menej často aminofluorid (AmF) a fluorid kyseliny fosforečnej (APF).

Po vstupe do ústnej dutiny (za podmienok telesnej teploty a vlhkosti) sa tieto fluoridové zlúčeniny začínajú disociovať uvoľňovaním aktívnych fluoridových iónov. Ako sme už uviedli, kľúčovými bodmi pre účinnú fluoridáciu zubov sú: 1) koncentrácia fluoridu a 2) trvanie expozície. Avšak, koncentrácia fluoridov nie je tak jednoduchá, pretože Koncentrácia fluoridu sodného a koncentrácia fluoridových iónov v ňom sú úplne odlišné veci.

Príkladom je
koncentrácia fluoridu sodného v zložení prostriedkov na fluoráciu je 5,0%. Čistý aktívny fluór v tejto koncentrácii fluoridu sodného bude však iba 2,26% alebo 22 600 ppm. Ak zistíte, že koncentrácia je uvedená v%, potom sa zvyčajne vzťahuje na koncentráciu zlúčeniny fluóru (napríklad NaF), ale v medzinárodných jednotkách "ppm" je vždy uvedená koncentrácia fluoridových iónov (Fˉ).

Ťažkosti spočívajú v tom, že množstvo fluoridových iónov v rôznych fluórových zlúčeninách bude odlišné, a preto uvedený príklad (premena 5,0% fluoridu sodného na 22 600 ppm F) funguje len pre fluorid sodný. Napríklad pre aminofluorid bude podiel výpočtu od% do ppm odlišný. Preto je oveľa ľahšie navigovať, keď je koncentrácia média iónov fluóru (Fˉ) v ppm okamžite uvedená na médiu.

Mechanizmy protikorózneho pôsobenia fluoridu -

Fluoridové ióny majú niekoľko mechanizmov pôsobenia na zubnú sklovinu. Po prvé, fluoridové ióny, väzbou na hydroxyapatit (toto je zlúčenina vápnika, ktorá tvorí zubnú sklovinu), premieňajú na fluórhydroxyapatit. Táto zlúčenina je nielen silnejšia ako normálny hydroxyapatit, ale tiež oveľa odolnejšia voči účinkom kyseliny mliečnej produkovanej kariogénnymi baktériami ústnej dutiny.

Najmä kritická hodnota kyslej hodnoty pH, pri ktorej sa začína rozpúšťať sklovinový hydroxyapatit, je 5,5. Pre fluórhydroxyapatit je kritická hodnota pH 4,5, t.j. začína sa rozpúšťať pri oveľa vyššej koncentrácii kyseliny v ústach. Takže zubná sklovina spôsobená fluoridovými iónmi je nielen silnejšia, ale aj odolnejšia voči účinkom kariogénnych baktérií, čo znižuje riziko vzniku zubného kazu.

Druhý bod - okrem skutočnosti, že fluór je spojený s hydroxyapatitom zubnej skloviny - ióny fluóru prispievajú k tvorbe vrstvy fluoridu vápenatého (CaF2) na povrchu skloviny. Po prvé, táto vrstva chráni sklovinu pred priamym pôsobením kyselín, čím zabraňuje tomuto vývoju fokálnej demineralizácie. Po druhé, v prítomnosti kyseliny produkovanej kariogénnymi baktériami sa fluorid vápenatý začne rozkladať uvoľňovaním aktívnych iónov fluóru a vápnika, ktoré nasýtia sklovinu, čo ju robí odolnejšou voči vývoju zubného kazu (24stoma.ru).

Fluoridácia zubov sa teda vytvára na povrchu zubnej skloviny pomocou zásobníka ionizovaného fluoridu s regulovanou hodnotou pH, ktorý pri kyslom pH začína uvoľňovať ióny fluoridu a pri neutrálnom pH zostáva stabilný. Okrem toho, najlepšia vrstva fluoridu vápenatého je tvorená, keď fondy s fluórom (fluorid, zubná pasta) - majú mierne kyslé pH.

reklama

Indikácie pre fluoridáciu zubov -

  • prevencia zubného kazu u dospelých a detí
  • liečba ložísk demineralizácie skloviny (vo forme bielych škvŕn),
  • prevencia demineralizácie skloviny okolo trakov,
  • liečba citlivosti zubov.

Na obrázku 5 je vidieť, ako demineralizované oblasti bieleho smaltu vyzerajú lokalizované na krkoch zubov. Okrem toho si všimnite, že v niektorých oblastiach sa sklovina začala zhoršovať tvorbou poškodených defektov. Ak nezastavíte zubný kaz u malého dieťaťa vo fáze bielych škvŕn, potom všetko, čo musíte urobiť, je držať striebro zubov (Obr. 6).

→ Dôsledky strieborných zubov u detí

Aké metódy fluoridácie zubov lepšie - t

Fluoridácia zubov u detí sa môže a mala by sa vykonávať od 1 roka. Pre deti do 10 rokov je profesionálna fluoridácia u zubára optimálna každé 3 - 6 mesiacov - frekvencia závisí od rýchlosti rastu ložísk zubného kazu. Okrem toho v intervaloch medzi reláciami profesionálnej fluoridačnej terapie je znázornená domáca fluoridová terapia, t.j. Aplikácia pre hygienu dutiny detských fluoridových zubných past.

Pokiaľ ide o dospelých a deti od 10 rokov, vykonávanie profesionálneho fluoridačného postupu 1 krát v 3-6 mesiacoch bude mať dobrý účinok proti zubnému kazu - len ak si udržujete pravidelnú ústnu hygienu. A pre týchto pacientov podrobnejšie popíšeme tie najlepšie spôsoby profesionálnej fluoridácie. Ale v prípade nepravidelnej hygieny bude účinok takejto pravidelnej liečby proti kazu extrémne malý.

A tu prichádzame k tomu, že pre deti od 10 rokov a dospelých (v podmienkach nedokonalej hygieny) existuje efektívnejšia metóda fluoridácie. Táto metóda nie je založená na jednorazovom pravidelnom ošetrovaní zubov fluórom, ale na priebehu používania produktov doma. Okrem toho tieto prostriedky budú mať dávku fluóru niekoľkokrát vyššiu, než je obvyklé terapeutické a zubné pasty (koncentrácia fluoridu je zvyčajne 1450 ppm).

Príkladom je
podľa objednávky v ruských lekárňach si môžete kúpiť špeciálne zubné pasty zo série Colgate® Duraphat 2800 ppm a Colgate® Duraphat 5000 ppm (Obr.7-8). Ide o profesionálnu sériu zubných pást od spoločnosti Colgate, ktorá sa používa na hlbokú fluoridáciu a remineralizáciu zubov. Pre deti od 10 do 15 rokov sa používa pasta s koncentráciou fluoridu 2800 ppm, čo zodpovedá 0,5% koncentrácie fluoridu sodného. A pre dospelých a deti od 16 rokov - pasta s 5000 ppm fluóru (zodpovedá 1,0% koncentrácii fluoridu sodného).

Zubná pasta Colgate Series® Duraphat -

Prečo si môžete byť istí týmito pastami -

Na začiatku článku sme napísali, že antikargénny účinok laku s 1,0% fluoridom sodným by bol omnoho menší ako laky s 5,0% fluoridu sodného. Faktom však je, že profesionálna fluoridácia zahŕňa len jednorazové zubné ošetrenie. Zubné pasty Colgate® Duraphat sa aplikuje počas 1 mesiaca (4-6-krát ročne), a preto sú koncentrácie fluoridu sodného 0,5% a 1,0% pre dennú aplikáciu v kurze vynikajúce.

Okrem toho treba poznamenať, že spoločnosť Colgate vyrába nielen zubné pasty pre masového spotrebiteľa. Ako vidíte, táto spoločnosť má aj profesionálny rad hygienických výrobkov s drahšími a kvalitnejšími komponentmi (takéto pasty zvyčajne predpisujú len zubári). Colgate okrem toho vyrába najobľúbenejšie fluoridové laky od zubárov po celom svete - Colgate.® Duraphat 22 600 ppm.

Tento fluoridový lak obsahujúci 5,0% fluoridu sodného je určený na profesionálnu fluoridáciu zubov v zubnej ordinácii. Preto si môžete byť istí kvalitou podobných produktov z línie Colgate.® Duraphat, ktorý umožňuje hlbokú fluoridáciu zubov doma Kliknutím na nižšie uvedené odkazy sa môžete dozvedieť viac o ich zložení a návodoch na použitie ...

→ návod Colgate Duraphat 2800 ppm,
→ návod Colgate Duraphat 5000 ppm.

Fluoridácia zubov: cena

Príprava na fluoridáciu série Colgate Duraphat 5000 ppm vás bude stáť až 430 rubľov (pre trubicu s hmotnosťou 51 g). Pasta Colgate Duraphat 2800 ppm bude stáť asi 500 rubľov - na 75 ml skúmavku.

Pokiaľ ide o profesionálnu fluoridáciu, v rôznych klinikách sa ceny za túto službu môžu vyskytovať rôznymi spôsobmi. Po prvé, cena fluoridácie zubov môže byť vypočítaná na základe počtu ošetrených zubov. V tomto prípade (v závislosti od typu použitého lieku) - priemerná cena bude od 100 do 250 rubľov na 1 zub.

Na mnohých klinikách sa náklady na službu vypočítajú okamžite pre 1 čeľusť (bez ohľadu na počet zubov). To sa zvyčajne uskutočňuje, ak sa fluoridácia uskutočňuje pomocou chrániča úst a gélu, pričom v takom prípade budú náklady od 1000 rubľov na čeľusť. Ak je profesionálna fluoridácia vykonáva pomocou laku, potom cena zvyčajne začína od 1300 rubľov pre 1 čeľuste.

Profesionálna dentálna fluoridácia u zubára -

Existuje pomerne veľký výber liekov na profesionálnu fluoridáciu zubov, ale nie všetky sú rovnako účinné a bezpečné. Pre dospelých a deti od 2 rokov - optimálna koncentrácia 5% fluoridu sodného. Ale koncentrácia fluoridu v profesionálnych produktoch pre deti od 1 do 2 rokov je stále diskutovanou otázkou. Mnohí zubári v tomto veku stále používajú 5,0% fluoridu sodného, ​​iní odporúčajú koncentrácie 2 krát menej.

Napriek tomu existuje veľa anglicky hovoriacich a rusko-jazykových štúdií, ktoré potvrdzujú bezpečnosť používania 5,0% fluoridu sodného u detí vo veku od 1 roka. Hlavná vec je, že zatiaľ čo dieťa tohto veku nemá nadmerný prísun fluoridu pitnou vodou. Nižšie uvádzame najčastejšie používané lieky (koncentrácia fluoridových zlúčenín v% a koncentrácia aktívnych fluoridových iónov v ppm Fˉ sú uvedené v zátvorkách):

  • Colgate Duraphat - obsahuje 5% fluoridu sodného (= 22 600 ppm Fˉ),
  • Flor-Opal Varnish White - obsahuje 5% fluoridu sodného (= 22 600 ppm F),
  • Paro Amin Fluor Gelee - obsahuje 1,25% aminofluoridu (= 12 500 ppm Fˉ),
  • Fluor-Protector - obsahuje 0,1% fluorosilánu (= 1000 ppm F).

Fluoridácia zubov u detí a dospelých: video

Je dôležité: Pri výbere laku, najmä pre deti, je veľmi dôležité, aby lak nevyžadoval sušenie zubov pred a po nanesení laku, ako aj stvrdnutie po kontakte so slinami. Najlepšie moderné laky majú presne také vlastnosti. To umožní: 1) výrazne skrátiť dobu postupu, 2) uľahčiť aplikáciu fluór-laku a zlepšiť jeho fixáciu na zubnú sklovinu, 3) prakticky vylučuje možnosť prehltnutia časti fluoridu so slinami, t.j. zvyšuje bezpečnosť postupu.

Mimochodom, môžete okamžite odstrániť zo svojho zoznamu Fluor-Protector napriek tomu, že sa používa veľmi často. Tento lak má veľmi nízku koncentráciu fluoridu - iba 1000 ppm (to zodpovedá obsahu fluóru v bežných profylaktických zubných pastách). Najznámejším a najštudovanejším lakom pre hlbokú fluoridáciu zubov u zubára je stále Colgate fluoridový lak.® Duraphat (venujú sa tisícom vedeckých publikácií a klinických štúdií).

Lac colgate® Duraphat (Colgate Durafat) -

Fluoridový lak Colgate Durafat je jedným z najviac študovaných liekov, ktoré možno používať u dospelých a detí starších ako 2 roky. V skutočnosti ho však zubári začínajú používať už od 1 roka. Liečivo je fluorid sodný v koncentrácii 50 mg / 1 ml (= 5% NaF). Koncentrácia čistého aktívneho fluóru v takej koncentrácii fluoridu sodného bude približne polovica - 22,6 mg / 1 ml (= 2,26% ppm Fˉ), čo je z hľadiska medzinárodných jednotiek 22 600 ppm Fˉ.

Tento lak je dostupný v 2 baleniach. Prvá možnosť je vo forme skúmavky obsahujúcej 10 g liečiva (obr. 9). Druhé balenie obsahuje 50 dávok liečiva, z ktorých každý je v samostatnom minipalete 0,4 ml (obr. 10).

Lak nanáša zubár na zubnú sklovinu očistenú od plaku štetcom. Je veľmi dôležité, aby výsledný film veľmi rýchlo zamrzol pri kontakte so slinami. Preto nie je potrebné vysušiť povrch zubov pred a po nanesení laku, čo nielenže zjednodušuje a skracuje postup. Hlavná vec je, že výrazne znižuje množstvo fluoridu požitého so slinami.

Odporúčaná dávka pre jednorazovú aplikáciu u detí - t

  • detské zuby - do 0,25 ml (= 5,65 mg fluóru),
  • zmiešané skus - až 0,4 ml (= 9,04 mg fluóru).

Frekvencia používania a účinnosti -
Lak Colgate Duraphat sa používa raz za 3 alebo 6 mesiacov na prevenciu vzniku zubného kazu v závislosti od rizika vzniku zubného kazu. Ak je potrebné znížiť zvýšenú citlivosť zubov, potom sa lak aplikuje 2-3 krát počas niekoľkých dní v rade.

Je profesionálny fluoridácia zubov bezpečná?

Klinická štúdia vykonaná na deťoch vo veku 3-4 rokov ukázala, že po použití laku Colgate Duraphat došlo k štatisticky významnému zvýšeniu obsahu fluóru v moči. V množstve moču zozbieraného počas prvých 6 hodín po aplikácii fluorovaného laku bol obsah fluóru 0,20 mg. Trvá to len také časové obdobie, pretože lak zostáva na zuboch spravidla nie viac ako 6 hodín, a preto po tomto čase bude obsah fluóru v moči blízky prirodzeným hodnotám.

U detí mladších ako 13 - 15 rokov sa približne 50% fluoridu prijatého do tela vylučuje do tela, takže tento indikátor sa násobí 2,0, aby sa vypočítal denný príjem fluoridu dieťaťom (zvyšná významná časť fluoridu sa eliminuje potom). Čo sa týka obsahu 0,20 mg fluóru v objeme moču zozbieraného za 6 hodín, vynásobte toto číslo 2,0 a pridajte tu približné množstvo fluoridu, ktoré dieťa môže dodatočne dostať s pitnou vodou a potravou - získame nasledujúci obrázok ...

Berieme najmladšiu vekovú skupinu detí, ktoré môžu používať Colgate® Duraphat 22 500 ppm. Ukazuje sa, že u detí vo veku 2 - 4 rokov je normálny denný príjem fluoridu 0,7 - 0,8 mg denne a prípustná bezpečná horná hranica spotreby je 1,3 - 1,5 mg denne (pozri tabuľku 1). Ukazuje sa, že po použití fluoridového laku zostane denný príjem fluoridu dieťaťom v bezpečných medziach - za predpokladu, že obsah fluoridu v pitnej vode je normálny.

Spotreba fluóru u detí vo veku 0 až 19 rokov -

Americká národná akadémia vied, ako aj USEPA (US Environmental Agency) (USEPA) odporúčali nasledujúce dávky príjmu fluoridu, ktoré sú všeobecne považované za bezpečné pre zdravie a najmä pre rozvoj fluorózy. Rovnaké údaje potvrdzuje aj Európska akadémia detského zubného lekárstva (EAPD).

Tabuľka 1 -
Odporúčaná celková denná dávka fluoridu pre deti od 0 do 19 rokov. Odkaz na vedeckú publikáciu (Source)

Okrem toho, aby sa znížilo riziko spotreby fluoridu presahujúcej deň, kedy sú zuby ošetrené fluoridovým lakom, odporúča sa dať dieťaťu iba vodu prechádzajúcu cez osmotický alebo uhlíkový filter, pretože Je známe, že tieto filtre zadržiavajú až 84% fluóru vo vode (čo dokazujú Brown M. D. a Aaron G., publikácia v časopise Pediatr.Dent pre 1991).

→ Obsah fluóru v pitnej vode v regiónoch Ruska

Bezpečnosť fluorizácie u detí vo veku 12 - 15 mesiacov -

V klinickej štúdii (zdroj) sa použil lak s obsahom 5% fluoridu sodného (22 600 ppm F-). Obsah fluóru v moči sa meral do 5 hodín po aplikácii fluoridového laku na zuby 6 detí vo veku 12 až 15 mesiacov. Moč bol odstránený z plienok na jedno použitie, meraný rýchlou difúziou a extrapolovaný na plazmatické hladiny. Priemerná koncentrácia fluoridu v krvnej plazme bola 13 μg / l (SD 9 μg / l) počas zákroku a do 5 hodín po zákroku - 21 μg / l (SD, 8 μg / l).

Priemerný maximálny obsah fluoridu v plazme po dentálnom ošetrení bol 57 μg / l (SD 22 μg / l). Uložený fluorid bol teda 253-krát nižší ako dávka akútnej toxicity 5 mg / kg telesnej hmotnosti. Okrem toho výskumníci hľadali príznaky nefrotoxicity, ktorých prítomnosť s použitím laku s 5,0% fluoridu sodného tiež nebola zistená.

Je dôležité: V tejto štúdii bol použitý fluoridový lak, ktorý vyžadoval vysušenie povrchov zubov pred a po aplikácii. Как следствие - при взаимодействии такого лака со слюной часть фторида безусловно проглатывалась. Но при применении у детей младшего возраста более современных лаков, которые не требуют подсушивания зубов (т.к. лак застывает от самого контакта со слюной) - проглатываемая доза фторида будет значительно ниже и, соответственно, содержание фтора в моче и плазме крови будет еще ниже, чем в данном исследовании. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár