Zubná niť: cena, ktorá je lepšia

Dentálna niť (dentálna niť) - určená na čistenie medzizubných priestorov od zvyškov jedla. Nie je žiadnym tajomstvom, že zubný kaz sa najčastejšie vytvára v medzizubných priestoroch, ktoré sa nedajú dobre čistiť bežnou zubnou kefkou. Preto je dentálna niť dôležitým prvkom ústnej hygieny, ktorá pomáha chrániť zuby pred zubným kazom a zápalom ďasien.

Zubná niť je k dispozícii v malých plastových nádobách. V závislosti od výrobcu môže byť dĺžka závitu v takejto nádobe od 20 do 50 metrov. Vždy pred čistením budete musieť odtrhnúť nový kúsok zubnej nite o dĺžke 30-35 cm, takže 1 balenie nite bude stačiť na celý mesiac a jeho cena bude približne 230 rubľov za balenie.

Ako vyzerá balenie nite?

Bohužiaľ, väčšina ľudí pravidelne nepoužívajú zubnú niť, veriac, že ​​stačí odstrániť veľké kusy prilepeného mäsa, a nie lepkavé mäkké potravinárske zvyšky. Avšak tieto sú pre zuby oveľa nebezpečnejšie. Mäkké potravinové zvyšky sa skladajú najmä z ľahko stráviteľných sacharidov, ktoré najľahšie spracovávajú baktérie na kyselinu, ktorá ničí zubnú sklovinu.

Okrem toho, najagresívnejší škodlivý účinok baktérií na zubnú sklovinu sa vyskytuje počas prvých 30-40 minút po jedle (za predpokladu, že ste si zuby nebrali). Preto sa odporúča použitie nite počas prvých 5 minút, a tak - po ukončení každého jedla počas dňa.

Ako si vybrať niť na zuby -

Zubnú niť vynájdil v roku 1819 zubár z New Orleans (USA), ktorý svojim pacientom odporučil vyčistiť medzizubné priestory voskovanou hodvábnou niťou. Použitie dentálnej nite nebolo spočiatku komerčné a až v roku 1898 získala spoločnosť Johnson & Johnson prvý patent na hodvábnu dentálnu niť. Od roku 1943 je dentálna niť vyrobená z nylonu, pretože má väčšiu pevnosť.

Moderná dentálna niť je vyrobená z 2 materiálov: po prvé, je stále nylon, a zriedkavejšie, s použitím polytetrafluóretylénu. Dôležitým bodom pri výbere nite je, že kvalita dentálnej nite z rovnakého nylonu je veľmi odlišná. Bohužiaľ, väčšina low-cost možnosti v procese čistenia začne rozbiť, rýchlo sa uvoľniť, v dôsledku toho - kus vlákna môže niekedy uviaznuť medzi zubami (a budete musieť odstrániť s novým fragmentom vlákien).

Pre niektorých výrobcov, okrem toho, že dentálna niť je vyrobená z vysokokvalitného tkaného nylonu, je navrchu pokrytá tenkým polymérnym filmom (pre ešte väčšiu pevnosť) a pre voskované vlákna prechádza tenká vrstva vosku cez polymérny film. Porušenie takejto nite bude veľmi ťažké. Túto technológiu používa Oral-bi. Tá istá spoločnosť má však aj takzvané monofily, ktoré nie sú vyrobené z tkaného, ​​ale z jedného celého vlákna.

Druhým hlavným rozdielom je, že vlákna môžu byť voskované a voskované. Voskovaná dentálna niť je na vonkajšej strane potiahnutá tenkou vrstvou vosku, ktorá uľahčuje jej preklzávanie medzi zubami a tiež dáva pocit väčšej čistoty ústnej dutiny, pretože vosk môže byť impregnovaný fluoridom alebo mentolom.

Zubná niť voskovaná a voskovaná: ktorá je lepšia

Štúdia publikovaná časopisom Parodontologiya ukázala, že 79% respondentov uprednostňuje voskovanú niť. Okrem toho pacienti dostali možnosť voľby až po tom, čo vyskúšali obidva typy nití. Voskované vlákna boli uprednostňované len tými pacientmi, ktorí mali preplnené zuby a veľmi úzke medzizubné priestory (tento typ vlákna je v dôsledku neprítomnosti vrstvy vosku o niečo tenší).

Ak neexistujú žiadne ruské mená na obale závitu, potom na obale s voskovanou niťou bude dodatočne uvedené "voskované", a na obale s nevoskovaný - "Unwaxed" (Obr. 4-5). Spoločnosť Oral-b balenie voskovaných a neoskladaných filamentov vyzerá takmer rovnako, takže si to nemýľajte -


Výhodou voskovaných nití je skutočnosť, že vosk môže byť ďalej impregnovaný fluoridom, čo umožňuje ďalšiu ochranu medzizubných priestorov od zubného kazu. V tomto prípade balenie obsahuje fluorid (Fluorid). Zvyčajne výrobcovia používajú fluorid sodný na tieto účely v nízkej koncentrácii 200 ppm. Avšak aj táto koncentrácia fluoridu ďalej inhibuje rast baktérií a chráni zubnú sklovinu pred deštrukciou.

Mnohí pacienti si tiež všimli, že voskované filamenty strácajú nervy menej a počas čistiaceho procesu sa zlomia. To je tiež spôsobené tým, že sú potiahnuté vrstvou vosku, ktorá dodatočne chráni prekladané nylonové vlákna. Neoskladané filamenty sa uvoľňujú oveľa rýchlejšie, a preto sa mnohí pacienti sťažovali, že museli roztrhať zubnú niť viac ako raz na štetcom, ale dvakrát (čím sa zvýšila spotreba).

Je dôležité: Klinické štúdie uskutočnené American Dental Association (ADA) ukázali, že neexistuje žiadny štatisticky významný rozdiel medzi voskovanými a nevoskovanými vláknami, pokiaľ ide o kvalitu medzizubného čistenia. A voľba medzi nimi spočíva výlučne v oblasti vašich preferencií. Najdôležitejšie je, aby ste tento postup vykonávali pravidelne po každom jedle, a nie pravidelne (24stoma.ru).

Je potrebné poznamenať, že voskované nite rôznych výrobcov majú mierne odlišnú hrúbku. Preto, ak máte preplnené zuby alebo veľmi úzke medzizubné priestory, potom by ste mali vybrať buď úplne voskované alebo tenké voskované vlákno. Ak máte v medzizubných priestoroch nekvalitné výplne, ktoré môžu počas čistiaceho procesu uvoľniť alebo roztrhnúť zubnú niť, mali by ste si zvoliť aj voskovanú niť, pretože Tento typ vlákna je silnejší (a ešte lepšie nahradiť takéto výplne).

Ak máte široké medzizubné priestory, tenké nite Vám nebudú a priori vyhovovať. Musíte si kúpiť hrubšie objemné nite, najlepšie voskované.

reklama

Floss na čistenie zubov: hodnotenie 2019

Nižšie uvádzame niektoré z najlepších, podľa nášho názoru, dentálne nite modely. Všetky boli testované autorom článku (zubár s 19 ročnými skúsenosťami), ktorý každý deň používa zubnú niť minimálne 20 rokov. V každom prípade môže výber závisieť od vašich osobných preferencií, takže sa musíte riadiť našou spätnou väzbou a vlastnými pocitmi.

1. Zubná niť Sensodyne -

Voskovaná dentálna niť Sensodyne má príchuť čerstvej mäty a je dodatočne nasýtená fluoridom sodným v koncentrácii 200 ppm. Zvláštnosťou tohto vlákna je, že v procese čistenia a zvlhčovania nite slinami sa vlákno stáva objemným, čo umožňuje vynikajúce čistenie medzizubných priestorov. Toto vlákno však nemusí byť vhodné pre tých, ktorí majú príliš úzke medzizubné priestory.

Táto dentálna niť má najlepšie recenzie. Dáva vynikajúci pocit čistoty a umiestnili sme ho na prvé miesto v našom rebríčku. Po celú dobu používania, vlákno sa nikdy nerozbilo (ale autor článku nemá previsnuté okraje pečatí v medzizubných priestoroch, preto nie je známe, ako sa bude správať, keď sú prítomné). Na zubnej nite Sensodyne - cena bude od 200 do 250 rubľov. V balení 30 metrov závitu.

Mimochodom, zubná niť Sensodyne je obdobou závitu slávneho švajčiarskeho výrobcu "Curaprox", len za oveľa dostupnejšiu cenu. Napríklad pôvodná dentálna niť Curaprox vás bude stáť asi 2500 rubľov.

2. Zubná niť Oral Bee -

Existuje niekoľko modelov dentálnej nite Oral Bee, z ktorých každá má svoje výhody. Napríklad jeden model vlákna je vhodnejší pre tenké medzizubné priestory, druhý nie je roztrhnutý, aj keď v medzizubných priestoroch sú visiace ostré hrany výplní, tretia je univerzálna. Zubná niť Oral bi je však umiestnená na druhom mieste v hodnotení.

 • Zubná niť Oral-B Essential Floss (obr.9-10) -
  pozostáva z nylonových vlákien, potiahnutých na vonkajšej strane polymérnym filmom, ktorý dodáva priadzi dodatočnú pevnosť a neumožňuje jej ľahké uvoľnenie pri čistení. Táto možnosť môže byť voskovaná a voskovaná. Na obale s voskované vlákno bude dodatočne v angličtine uvedené - "voskované" (na obale poľskej výroby "Woskowana"), a na obale s voskovým závitom - "Unwaxed".

  Majte na pamäti, že voskovaná verzia nite Oral-B Essential Floss bude o niečo silnejšia a nekastená niť bude tenšia a bude mať menej výraznú chuť mentolu. To je skvelá voľba pre zubnú niť v kvalite a cene, nie sú roztrhané alebo razvoloknyatsya. Ich cena bude len asi 230 rubľov (v balení 50 m), čo robí túto možnosť flossing najatraktívnejšie cenu.

 • Zubná niť Oral-B PRO-EXPERT Clinic Line (obrázok 11-12) -
  Táto možnosť nite má najvyššiu pevnosť. Je to spôsobené skutočnosťou, že táto niť je vyrobená vo forme monofilamentu (zatiaľ čo väčšina ostatných nití je viacvláknová, t.j. majú veľký počet prameňov nylonových nití). Toto robí túto dentálnu niť veľmi výhodnou pre pacientov, u ktorých sa v medzizubných priestoroch často roztrhnú aj iné nite.

  Niť je vyrobená vo forme širokej tenkej stuhy, impregnovanej silnou vôňou mentolu, na nej nie je vosková vrstva. Náklady budú od 250 rubľov, ale balík bude 25 m (čo ho robí dvakrát drahším ako väčšina ostatných dentálnych niť).

 • Zubná niť Oral-B Satin Floss (obr. 13-14) -
  Táto verzia zubnej nite je vyrobená vo forme pásky: t.j. hrúbka vlákna je veľmi tenká, ale široká. Takáto pásková niť je najvhodnejšia pre pacientov s preplnenými zubami a veľmi úzkymi medzizubnými priestormi. Vlákno je veľmi hladké, takže sa ľahko kĺže medzi zubami. Niť nie je pokrytá vrstvou vosku. Má príjemnú vôňu mentolu.

  Odporúčame jeho použitie len u pacientov s veľmi úzkymi medzizubnými priestormi. V ostatných prípadoch je lepšie zvoliť iné typy nití (uvedené vyššie). Náklady budú od 210 rubľov (v balíku len 25 m, čo z neho robí nie najlacnejšie).

Ako však pochopíte nižšie: najťažšou vecou nie je výber zubnej nite, ale ako správne používať zubnú niť. Táto zručnosť je pomerne zložitá, ale pri pravidelnom používaní budete môcť používať v priebehu niekoľkých týždňov celkom dobre.

→ Hodnotenie 2019 najlepšie zubné pasty
→ Výhody fluoridácie zubov

Ako správne používať dentálnu niť -

Najdôležitejšia vec je, že niť by sa nemala používať 1 až 2 krát denne, ale po každom jedle. Len v tomto prípade okamžite pocítite výrazný rozdiel v čistote ústnej dutiny a výrazne znížite riziko vzniku zubného kazu a zápalu ďasien. Na rozdiel od zubnej kefky a zubnej pasty zaberá balenie nite v peňaženke alebo vo vrecku málo miesta, takže by ste ju mali nosiť vždy so sebou.

Dentálnu niť môžete ľahko používať nielen doma, ale aj v kúpeľni reštaurácie a dokonca aj na ulici. Prvýkrát, čo budete musieť urobiť len pred zrkadlom, ale v priebehu času, keď získate dobrú zručnosť v používaní vlákno, môžete to urobiť aj bez zrkadla a budete mať len 1 minútu na to (aj keď na prvý budete potrebovať viac času).

Ako čistiť zuby zubnou niťou: pokyny

Najprv je potrebné odrezať malý kúsok vlákna - asi 35 cm dlhý a odtrhnúť ho od pradienka. Pre tento účel existuje špeciálna malá kovová rímsa. Preto musíte najprv odfúknuť niť, potom ju prevliecť cez rímsu a prudko ju vytiahnuť. Kefa zuby s niťou len pred zrkadlom v dobre osvetlenej miestnosti, takže môžete pozorovať, ako vlákno prechádza medzizubné priestory, a neponárajte ju pod ďasná (aby sa zabránilo jeho zranenia).

Najprv sa vyčistia horné zuby, potom dolné. Ak chcete začať, musíte navliecť niť na ukazováčku na pravej ruke tak, aby niť z nej prechádzala po podložke palca pravej ruky. Druhý koniec nite zostane pevne obložený medzi palcom a ukazovákom ľavej ruky (nemusíte ho navíjať). Držaním nite, ako je táto, môžete vyčistiť všetky zuby hornej čeľuste, ako aj predné a bočné zuby spodnej čeľuste.

Ale aby ste vyčistili niekoľko medzier medzi zubami na ľavej strane spodnej čeľuste - budete musieť zrkadlo zrkadliť druhou rukou. Okrem toho, aby sa závit vložil do medzizubnej medzery, musíte ho upnúť tak, aby dĺžka nite medzi prstami ľavej a pravej ruky bola najskôr nie väčšia ako 2 až 4 cm, čo je veľmi dôležité pre bezpečné zavedenie nite do medzizubnej medzery. Ak je fragment vlákna, vložený medzi prsty obidvoch rúk, príliš dlhý, niť sa v okamihu zasunutia silne ohne a potom sa náhle dostane pod ďasienku a poškodí ju.

Po vložení závitu do medzery medzi prednými zubami - musíte ťahať niť od vás pravou rukou tak, aby zvyšok jej dĺžky (upnutý v pravej ruke) prešiel medzizubnou medzerou. Je dôležité, aby ste si udržiavali napätie nite ľavou rukou. Závit nie je možné hodiť (uvoľnením zo strany ľavej ruky) tak, aby visel. Závit by mal byť v neustálom napätí, keď ho prejdete cez medzizubnú medzeru a posúvate sa po krku zuba.

pretože v každej medzizubnej medzere sú dva povrchy zubov a každý povrch budete musieť vyčistiť - musíte vložiť nit do každej medzizubnej medzery dvakrát. Zuby majú nerovný zaoblený povrch, takže držte niť svojimi rukami tak, aby sa zakaždým, keď sa závit ohybom okolo zubu trochu v medzizubnej medzere a zároveň ťahá vlákno cez neho. To je taká ťažká schopnosť. Spočiatku to bude ťažké, ale s neustálym používaním závitu sa môžete rýchlo prispôsobiť tomuto procesu.

Je dôležité: Je potrebné vyčistiť všetky medzizubné priestory a nie len medzi prednými zubami. Okrem toho nemôžete zadať vlákno pod žuvačkou - pohyb by mal byť len pozdĺž krku zubu (sotva dotýka kontúry ďasien). Ak máte periodontálne vrecká, potom ich nebudete môcť čistiť zubnou niťou - to by sa malo urobiť pomocou výplachu pre ústnu dutinu.

Štetec Čistenie zubov Technika: Video

Mliečna špáradlo s držiakom -

Na pultoch lekární na predaj veľa výrobkov s nízkym použitím na starostlivosť o ústnu dutinu, ktoré sú omnoho drahšie ako kvalitné dentálne nite, ale zároveň ich nemožno porovnávať s účinnosťou. Príkladom takého nepoužiteľného produktu sú nite (obr. 17). Príliš malá zubná niť, upnutá v držiaku, neumožňuje čistenie medzizubných priestorov, rovnako ako to môže byť vykonané kusom bežnej zubnej nite 30-40 cm dlhé.

Vlasová špáradlo s držiakom umožňuje vykonávať takmer iba vertikálne pohyby v medzizubnej medzere. To vedie k tomu, že potraviny z medzizubného priestoru, naopak, môžu byť tlačené pod ďasná (to bude obzvlášť výrazné u pacientov s periodontálnymi vreckami). Vo všeobecnosti sa jedná o spoločný marketingový produkt, ktorého dopyt sa vyvíja prostredníctvom reklamy.

Zhrnutie -

Keď sa najíte mimo domova - zubná niť a žuvačka sú spasením z zubného kazu a zápachu z úst. Ak sa hanbíte, keď budete pracovať so svojimi kolegami na záchode, aby ste si čistili zuby, potom má dentálna niť kompaktnú veľkosť, ktorá vám umožní diskrétne čistiť zuby takmer kdekoľvek. Po flossing zuby - uistite sa, že použitie žuvačky.

Pamätajte, že flossing a žuvačky sú minimálna sada, ktorá vám umožní udržiavať dobrú ústnu hygienu, ak nemáte k dispozícii zubnú kefku a zubnú pastu. Dúfame, že náš článok na tému: Zubná niť, ako ju správne používať - ​​sa ukázal ako užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár