Stomatitída: liečba u dospelých doma

Pojem "stomatitída" - zahŕňa celú skupinu ochorení sliznice ústnej dutiny, ktoré majú rôzne príčiny, ale väčšinou sa vyskytujú väčšinou - najčastejšie s eróziou a vredmi (na zadnej strane) na sliznici, menej často - nekrózou alebo vznikom len sčervenania sliznice.

Najčastejšou formou stomatitídy u dospelých je chronická aftózna stomatitída, ktorá v dospelosti najčastejšie postihuje ľudí vo veku od 20 do 30 rokov (ďalej klesá s vekom), ako aj chronická herpetická stomatitída. Menej často sa u dospelých vyskytuje tzv. „Protetická stomatitída“, ako aj ulcerózna nekrotická stomatitída Vincenta.

Stomatitída: foto u dospelých

Stomatitída - liečba u dospelých a detí nie je zásadným rozdielom, ale ak sa viac zaujímate o deti, potom ako liečiť stomatitídu v ústach dieťaťa - prečítajte si článok: "Liečba stomatitídy v detskej praxi"

Stomatitída u dospelých: príčiny a liečba

V závislosti od formy stomatitídy u dospelých sa príčiny a liečba veľmi líšia. Napríklad, ak je príčinou herpes infekcie, potom antivírusové lieky sú potrebné. Ďalšími príčinami môžu byť patogénne baktérie, alergie, autoimunitné procesy, rôzne systémové ochorenia - a vo všetkých týchto prípadoch budú účinné úplne iné lieky.

Vedieme k tomu, že ak je stomatitída u dospelých - domáca liečba môže byť účinná len vtedy, ak správne určíte formu stomatitídy. Na pomoc s týmto - nižšie sme umiestnili fotografiu a popis príznakov rôznych typov stomatitídy, pod každým z ktorých nájdete účinný zoznam liekov.

1. Chronická herpetická stomatitída -

Táto forma stomatitídy je spôsobená vírusom herpes simplex (v 90% prípadov typom vírusu HSV-1 av 10% prípadov typom HSV-2). Primárna infekcia herpes vírusom sa vyskytuje v detstve, po ktorom vírus zostáva v tele po celý život. Preto, ak sa vyskytne herpetická stomatitída u dospelých - je to takmer vždy opakované prípady ochorenia, najčastejšie spojené s oslabeným imunitným systémom.

Herpetická stomatitída: príznaky
trvanie ochorenia je približne 10-14 dní. Hlavné príznaky sú spojené s výskytom herpetických vezikúl na sliznici ústnej dutiny, ale aj pred výskytom vyrážok môžu pacienti pociťovať mierne pálenie alebo svrbenie v oblastiach sliznice, kde sa čoskoro objavia herpesové bubliny. Mimochodom, je veľmi dôležité naučiť pacientov rozpoznať tieto prvé príznaky, aby mohli začať liečbu v tomto štádiu.

Akútne príznaky intoxikácie u dospelých (na rozdiel od detí) sa takmer nikdy nestane, teplota sa zvyšuje zriedkavo alebo mierne. V zriedkavých prípadoch môžu byť príznaky malátnosti, slabosti, bolesti hlavy, ale opäť menšie. U herpetickej stomatitídy u dospelých sa môžu príznaky lymfadenopatie pozorovať častejšie - zvýšenie a citlivosť submandibulárnych lymfatických uzlín + začervenanie a opuch mandlí.

Maľovanie v ústach -
sliznica sa najprv stáva jasne červenou, edematóznou. Na pozadí takého sčervenania sa objavuje vyrážka veľkého množstva malých bublín, veľkosť zrna prosa. Bubliny sú zvyčajne usporiadané v skupinách po niekoľkých kusoch (obr. 4). Najčastejšie miesta ich lokalizácie sú sliznica líca a vnútorná strana pier, na jazyku, ako aj na podnebí a palatínových oblúkoch. Súbežne s vyrážkou na sliznici sa môže objaviť vyrážka na perách a koži okolo úst.

Bubliny sa najskôr naplnia transparentným obsahom, ale časom sa ich obsah zakalí. Približne v priebehu 2 až 3 dní od okamihu ich vzniku praskli bubliny a vytvorili početné jednotlivé erózie / vredy jasne červenej farby. Niekedy sa mnohé malé ulcerácie nachádzajú vedľa seba a spájajú sa do jednej ulcerácie, ktorá je veľká v oblasti. Povrch ulcerácií je veľmi rýchlo pokrytý fibrínovým filmom sivej alebo žltkastej farby.

Herpetická stomatitída: foto

Veľmi častou lokalizáciou herpetickej stomatitídy je jazyk (Obr.8,10,11). Vyrážky sa môžu objaviť nielen na dobre viditeľných povrchoch - chrbte alebo špičke jazyka, ale aj na boku a dokonca aj na spodnom povrchu jazyka. Veľmi zriedkavo sa u dospelých s herpetickou stomatitídou môžu vyskytnúť aj príznaky akútnej gingivitídy, ako je sčervenenie a opuch gingiválnych papíl.

Herpetická stomatitída v jazyku -

reklama

Herpetická stomatitída: príčiny u dospelých

Ako sme už uviedli, najčastejšou príčinou recidivujúcich prípadov herpetickej stomatitídy je pokles imunity (môže to byť otázka zníženia celkovej imunity organizmu a lokálnej bunkovej imunity ústnej sliznice). Nižšie uvádzame hlavné spúšťacie faktory pre herpetickú stomatitídu -

 • znížená imunita (najmä na pozadí hypotermie alebo ARVI),
 • sezónna avitaminóza, alergické reakcie, stres,
 • užívanie liekov, ktoré znižujú imunitu (kortikosteroidy),
 • na pozadí chronickej tonzilitídy, antritídy,
 • poranenie sliznice a červeného okraja pier (hryzenie sliznice zubami alebo jej poranenie protézou alebo ostrým okrajom náplne).

Dôvody zníženia bunkovej imunity ústnej sliznice sú najčastejšie patogénne baktérie a toxíny, ktoré vylučujú, ako aj niektoré predispozičné faktory -

 • akumulácia mikrobiálneho plaku a zubného kameňa na zuboch
 • infekcia, ktorá je prítomná v nespracovaných defektoch,
 • chronická gingivitída a periodontitída,
 • hod. tonzilitída,
 • Predispozičnými faktormi môžu byť - dýchanie v ústach a / alebo xerostómia (chronická suchosť v ústach).

Ako liečiť herpetickú stomatitídu doma - t

Tak ako môžete liečiť stomatitídu u dospelých v ústach, ak je spôsobená vírusom herpes simplex ... Stratégia liečby bude závisieť od závažnosti klinických prejavov a frekvencie relapsov. Ako sme už uviedli vyššie, v prevažnej väčšine prípadov u dospelých prebieha herpetická stomatitída pomerne ľahko a bez prejavených príznakov intoxikácie. Pri takomto miernom priebehu ochorenia by sa mal klásť dôraz na lokálnu liečbu sliznice.

Lokálna liečba sliznice -
vyžaduje použitie antiseptických oplachov, ktoré sú účinné proti vírusu. Výber takýchto fondov je malý - v skutočnosti sa tu môže podávať len Miramistin (pozri návod na použitie). Miramistín na stomatitídu sa má používať vo forme ústnych výplachov 3-krát denne počas 1 minúty (alebo sprej na herpetické erupcie z trysky nebulizéra). Tento nástroj má priamy vplyv na vírus.

Na zmiernenie bolestivej ulcerácie a zníženie zápalu v oblasti vredov, môžete použiť liek Holisal vo forme gélu (pozri návod na použitie). Po prvé, odporúča sa vysušiť sliznicu v mieste aplikácie gélu suchou gázovou podložkou, potom gél stláčať na prst a jemne gél preniknúť do oblastí sliznice postihnutej herpesom. Holisal so stomatitídou sa aplikuje 2-3 krát denne, zvyčajne nie viac ako 6-8 dní. Po 30 minútach nepite ani nič nejedzte.

V zásade je takáto lokálna terapia dosť veľká. Ak máte príznaky intoxikácie - horúčku (38,0 a viac), svalovú bolesť, malátnosť, potom môžete začať užívať Nurofen alebo podobné lieky. Ale nemali by ste zneužívať prostriedky teploty, pretože ich príjem znižuje produkciu vlastných interferónov v tele v boji proti baktériám a vírusom.

S ťažkou herpetickou stomatitídou -

Základom liečby závažných rekurentných foriem herpetickej stomatitídy sú antivírusové lieky. Sú obzvlášť účinné, ak ich začnete užívať počas prvých 12 hodín po nástupe herpetických erupcií. Mierna účinnosť takýchto fondov ukazuje, či sa ich príjem začína od 12 do 72 hodín po nástupe prvých príznakov. Ak uplynulo viac ako 72 hodín a / alebo herpetické vezikuly už praskli - lieky nebudú mať významný vplyv na priebeh ochorenia.

1) Acyklovir (návod na použitie) - t
Stomatitis acyclovir je účinný u dospelých len v dávke 400 mg 5-krát denne počas 5 dní. Dávkové režimy, v ktorých sa používa dávka iba 200 mg, sú neúčinné, čo dokazujú klinické štúdie (zdroj). Je dôležité, aby liek vo všeobecnosti bol neúčinný, ak ste ho v minulosti nebrali raz. Je to spôsobené vývojom rezistencie herpes vírusu na acyklovir, ktorý sa vyskytuje obzvlášť rýchlo u pacientov s oslabeným imunitným systémom.

2) Famciclovir (Famvir, Minacher) -
Musíte užívať liek len 1 deň: 750 mg, 2-krát denne (interval medzi dávkami 12 hodín). Tento liek je najúčinnejší, ale má vysokú cenu.

3) liek Valaciclovir (Valtrex, Valavir) -
trvanie liečby je tiež len 1 deň: liek sa užíva 2-krát denne v dávke 2000 mg (s intervalom 12 hodín). Liek je menej účinný ako famciklovir, ale oveľa účinnejší ako acyklovir.

Stomatitída je infekčná alebo nie - herpetická stomatitída je nákazlivá až po úplnú epitelizáciu ulcerácií na sliznici. Preto by ste sa mali v čase liečby vyhýbať bozkávaniu, pitiu nápojov z jednej fľaše s niekým, alebo jesť niečo s jednou lyžičkou. Na liečbu vyrážok na perách a koži v okolí úst môže byť potrebný krém Fenistil Penzivir.

2. Chronická aftózna stomatitída -

Na rozdiel od herpetickej formy stomatitídy (pri ktorej sa na sliznici tvorí mnoho ulcerácií v mieste roztrhnutých herpetických pľuzgierikov) - s aftóznou stomatitídou najčastejšie je len 1 vred do priemeru 1,0 cm, menej často - môžu byť dva alebo tri vredy. Najčastejšie sa vredy vytvárajú na vnútornej strane pier, lícach, menej často - na mäkkom podnebí, mandlí, povrchu jazyka.

Ak sa pozriete na nižšie uvedenú fotografiu, všimnete si, že vredy (synonymum - afthae) sú obklopené jasne červeným okrajom zapálenej sliznice, zatiaľ čo samotné sú pokryté sivasto žltastou nekrotickou patinou. Najčastejšie sú vredy pri dotyku bolestivé, pri pití a jedení sa zvyšuje aj bolesť. Trvanie miernej formy aftóznej stomatitídy je zvyčajne do 10 dní (menej často až 14 dní), rýchlosť hojenia závisí od veľkosti vredov.

Aptohous stomatitis: foto

Atopická stomatitída - symptómy a liečba u dospelých závisí od závažnosti klinických prejavov. Mierna forma aftóznej stomatitídy zahŕňa tvorbu jedného alebo viacerých vredov s priemerom do 1 cm, mierne bolestivých, ktoré sa hojia až do 10-14 dní bez zjazvenia sliznice. Ťažšie formy môžu naznačovať priemer vredov až 2-3 cm, silnú bolesť, hojenie až 6 týždňov s tvorbou jaziev na sliznici.

Časté príznaky -
všeobecný stav je zriedka narušený, avšak môže byť prítomná slabosť a nízka teplota. Zvyčajne, tesne pred tvorbou vredov, môžu pacienti pociťovať nepohodlie, svrbenie alebo pocit pálenia v sliznici. Vredy môžu byť veľmi bolestivé, takže sťažnosti pacientov na akútnu bolesť sa môžu dostať do popredia (výskyt bolesti môže stimulovať kontakt vredov s vodou, jedlom, pohybom jazyka, pri čistení zubov).

Príčiny tejto formy stomatitídy -

Príčiny atopickej stomatitídy u dospelých možno rozdeliť na lokálne a všeobecné. Vo väčšine prípadov sú to lokálne príčiny (pôsobiace priamo v ústach), ktoré spôsobujú aftóznu stomatitídu -

 • alergické na rôzne zložky hygienických výrobkov (najčastejšie na laurylsulfát sodný)*),
 • alergický na potraviny a lieky,
 • mechanické poškodenie sliznice (hryzenie zubov, poranenie pevnej potravy alebo ostrý okraj výplne / protézy),
 • patogénne perorálne baktérie,
 • vysoká koncentrácia dusičnanov v potravinách a pitnej vode.

* Dôležité: Úloha laurylsulfátu sodného v zložení zložiek zubnej pasty na vývoj aftóznej stomatitídy bola prvýkrát identifikovaná v klinickej štúdii publikovanej v lekárskom časopise Oral Diseases (Jurge S, Kuffer R, Scully C, Porter SR, 2006).

Bežné príčiny vývoja -
hormonálne zmeny počas menštruácie u žien s náhlym prerušením fajčenia, s hematologickými ochoreniami a nedostatkom kyseliny listovej, vitamínov B6 a B12, s gastrointestinálnymi ochoreniami - celiakiou, enteropatiou a malabsorpciou, s ochoreniami imunitného systému, na pozadí Behcetovho syndrómu a Reiterovho syndrómu, s systémový lupus erythematosus, reaktívna artritída, Crohnova choroba a na pozadí HIV.

Ako vyliečiť aftóznu stomatitídu -

Ako ste videli vyššie - príčina aftóznej stomatitídy môže byť veľmi veľa faktorov, a preto je veľmi ťažké určiť konkrétnu príčinu jej výskytu u každého pacienta. Bez ohľadu na závažnosť ochorenia, okamžite po objavení sa vredov, alergénne produkty (med, čokoláda, jahody, citrusové plody, orechy, vajcia), ako aj korenené, korenené a hrubé potraviny by mali byť vylúčené zo stravy. Tiež je potrebné vylúčiť kyslé potraviny (paradajky, ananásy), ovocné šťavy, sýtené nápoje a víno.

Atopická stomatitída sa tiež môže vyvinúť ako alergická reakcia na lieky, takže ak užívate akékoľvek lieky, mali by ste to vziať do úvahy a poraďte sa so svojím lekárom, či liek prestane alebo sa nahradí iným liekom. Musíte tiež skontrolovať, či je vo Vašej zubnej paste prítomný laurylsulfát sodný a bez tejto zložky prejsť na zubnú pastu. Na zistenie zostávajúcich príčin bude potrebná kontrola a konzultácia so zubným lekárom.

Liečba miernych foriem aftóznej stomatitídy -

Ak ste sa rozhodli liečiť stomatitídu doma, potom má od začiatku zmysel začať užívať antialergické (antihistaminiká) lieky, ktorých voľba v lekárni je pomerne široká, s priebehom 10 dní. Pri užívaní antihistaminík sa používa lokálne antiseptikum, lieky proti bolesti a protizápalové lieky.

1) Antiseptické oplachy -
veľmi často môžu byť niektoré typy patogénnych baktérií príčinou aftóznej stomatitídy, preto je povinný priebeh antiseptických výplachov. Pre dospelých je najvhodnejšie použiť 0,05% roztok chlórhexidínu, a ešte lepšie - kondicionér „Perio-Aid“ obsahujúci dve antiseptiká naraz (chlorhexidín 0,12% a cetylpyridín 0,05%). Opláchnite 2-3 krát denne po dobu 1 minúty, počas 10 dní.

2) Anestézia a zmiernenie zápalu -
vredy pri aftóznej stomatitíde môžu byť veľmi bolestivé a navyše sú umiestnené na zapálenej sliznici. Optimálny liek na stomatitídu, ktorý vám umožní okamžite znížiť bolesť a zmierniť zápal - to je Holisal prípravok vo forme gélu. Pred aplikáciou vredu ho vysušte suchou gázovou podložkou, vytlačte gél na prst a aplikujte vredy na povrch opatrnými masážnymi pohybmi. Schéma - 2-3 krát denne, len 5-8 dní (kým bolest ustúpi a zápal ustúpi, a potom je lepšie prejsť na epiteliálne činidlá).

Alternatívne možno použiť Holisalu - balzam na zubné B-A s anestézínom, ktorý sa aplikuje vatovým tampónom priamo na vredy alebo produkty zo skupiny gastroprotektorov na báze subsalicylátu bizmutitého. Tieto sa môžu použiť vo forme žuvacích tabliet alebo suspenzií. Na povrchu vredov subalicylát bizmutu vytvára nezmazateľný ochranný film, ktorý má anestetický účinok a znižuje zápal v hĺbke vredu.

Je dôležité: najlepším liekom na liečbu aftóznej stomatitídy je Amlexanox (obchodný názov - Afthasol). Dodáva sa vo forme pasty na aplikáciu dozadu na povrch 4-krát denne a má protizápalové, antialergické a imunomodulačné účinky. V Rusku nie je na predaj, ale je možné ho kúpiť v Európe alebo v Spojených štátoch podľa oficiálneho predpisu, aj keď bol vydaný v Rusku.

3) Epiteliálne činidlá -
po ústupe bolesti a zápalu je optimálne prejsť na prostriedky, ktoré urýchľujú epitelizáciu ulcerácií. Tieto prostriedky zahŕňajú liečivo Solcoseryl vo forme gélu. Počas stomatitídy sa Solcoseryl aplikuje 2-3 krát denne (na povrchu vredov vysušených suchou gázovou podložkou) až do úplnej epitelizácie. Liek má mierny analgetický účinok. Majte na pamäti, že tieto lieky sa môžu používať len vtedy, keď sa ukončí aktívna fáza zápalu.

4) Lokálna laserová aplikácia -
ak máte záujem - ako rýchlo vyliečiť stomatitídu, potom vám môže pomôcť laserové alebo ultrafialové žiarenie. Napríklad je možné okamžite znížiť bolesť a rýchlosť hojenia vredov niekoľkonásobným jednorazovým ošetrením diódovým laserom (z vlnovej dĺžky 940 nm), ako aj pomocou lasera Nd: YAG.

Klinické štúdie ukázali, že afty malých rozmerov po ošetrení laserom sa liečili výrazne rýchlejšie (celkovo približne 3 - 4 dni) - oproti 7-14 dňom po štandardnej lokálnej liekovej terapii. В меньшей степени этого позволяет достичь ультрафиолетовое облучение (УФО) язв в полости рта, которое проводят в физиокабинете по направлению стоматолога.

Aptohous stomatitis v jazyku: foto pred a po laserovom ošetrení

Liečba atopického stomatitídy HEAVY stupňa -

U približne 10 - 15% pacientov je aftózna forma stomatitídy veľmi ťažká, s tvorbou rozsiahlych hlbokých vredov s priemerom od 1,0 do 2 - 3 cm, ktoré reagujú málo na tradičnú lokálnu liečbu antiseptickými a protizápalovými liekmi. Zvlášť často sa závažný priebeh vyskytuje na pozadí systémových ochorení - imunitných, hematologických, gastrointestinálnych ochorení atď.

V takýchto prípadoch existujú lieky druhej línie, ktoré dokážu zvládnuť aj závažné prepuknutia aftóznej stomatitídy, ale budú mať aj výraznejšie vedľajšie účinky. Napríklad na lokálnu terapiu v tomto prípade sa môžu použiť jednotlivé injekcie glukokortikoidov do bázy každého vredu alebo orálne opláchnutie roztokmi pripravenými na báze roztokov glukokortikoidov v ampulkách (najčastejšie acetonid a-triamcinolónu).

Ale hlavná vec je stále systémová farmakologická liečba tabletovými prípravkami nasledujúcich skupín. Po prvé ide o glukokortikoidné tablety prednizolónového typu a po druhé sú to lieky imunomodulačnej skupiny (hlavne s imunosupresívnym účinkom).

Je dôležité: bohužiaľ v jednom článku nemôžeme poskytnúť všetky podrobnosti o liečbe stomatitídy naraz, teda o systémových liekoch pri liečbe ťažkej aftóznej stomatitídy - prečítajte si článok:
→ Liečebné režimy pre aftóznu stomatitídu

3. Vincentova nekrotizujúca stomatitída -

Ide o ochorenie ústnej sliznice, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na pozadí neuspokojivej ústnej hygieny. V dôsledku toho sa v ústnej dutine zistí veľké množstvo tvrdých zubných usadenín a mierneho mikrobiálneho zubného povlaku. Zvýšenie počtu takýchto patogénnych baktérií, ako sú fusobaktérie a spirochety, vedie k rozvoju nekrózy slizníc. Priaznivá imunita, akútne respiračné vírusové infekcie a fajčenie podporujú rozvoj tejto formy stomatitídy.

Nekrotizujúca stomatitída u dospelých: fotografie

Symptómy nekrotizujúcej stomatitídy -

Na začiatku ochorenia - celkový zdravotný stav sa zhoršuje, objavuje sa slabosť, bolesť hlavy, teplota stúpa na 37,5. V ústnej dutine sa objavujú krvácajúce ďasná, suché sliznice. Uprostred choroby - všeobecný stav sa zhoršuje, teplota stúpa na 40 stupňov av ústnej dutine je hnilobný zápach, silné krvácanie ďasien, hojné slinenie.

Pri najmenšom kontakte so zápalmi vznikajú ostré bolesti, v súvislosti s ktorými je príjem potravy a ústna hygiena jednoducho nemožná. Aj počas tohto obdobia začína ulcerácia a nekróza papilárnych vývodov. Nekrotizované bradavky a sliznica sú pokryté pevne pripojenou svetlošedou patinou, ktorá pozostáva z veľkého počtu infekcií a nekrotických tkanív. Proces môže postupne zachytávať priľahlé oblasti sliznice.

Ako vyliečiť stomatitídu Vincent -

Liečbu stomatitídy Vincent by mal vykonávať iba lekár, inak môžete získať masívnu nekrózu ďasien a vystavenie koreňov zubov. Lekár v anestézii odstráni nekrotické tkanivo, mikrobiálne plaky a tvrdé zubné usadeniny. Potom sa sliznica lieči antiseptikami a protizápalovým gélom. Bez odstránenia nekrózy z povrchu sliznice bude liečba neúčinná a povedie k chronickému procesu.

Lekárske predpisy -

 • Systémová farmakologická liečba -
  Najdôležitejšie je, že sa predpisuje kombinácia antibiotík: Amoxiclav (tab.) + Metronidazol (tab.), alebo Claforan v injekciách + Metronidazol (tab.) - 10 dní. Súbežne sú podávané silné antihistaminiká typu Suprastin v priebehu 10 dní. Po tretie, podľa potreby antipyretiká / analgetiká (to môže byť Nurofen alebo podobné lieky zo skupiny NSAID).
 • Antiseptické oplachy -
  s roztokom chlórhexidínu 0,05% 3-krát denne počas 1 minúty (iba 10 - 12 dní), ale najlepšie zo všetkých je silnejší antiseptický oplach "Perio-Aid" obsahujúci 0,12% chlórhexidínu a 0,05% cetylpyridínu. Chlórhexidín pre stomatitídu bakteriálneho pôvodu je najlepšou voľbou pre antiseptikum (napríklad bude oveľa účinnejší ako Miramistin).
 • Protizápalové gélové aplikácie -
  Goliálne gélové ošetrenie sa uskutočňuje bezprostredne po opláchnutí, je žiaduce vysušiť sliz s gázovou podložkou pred ošetrením. Gél sa aplikuje na okrajovú gumu okolo zubov, gingiválnych bradaviek a všetkých častí sliznice. Schéma - 3 krát denne, 10-12 dní (bezprostredne po oplachu).

4. Protetická stomatitída -

Ak používate snímateľnú zubnú protézu a máte príležitostné prepuknutia stomatitídy, môže to byť vzájomne prepojené. Pri protetickej stomatitíde sa zvyčajne vyskytuje len začervenanie sliznice protetickej podlahy (t.j. v oblasti protetického lôžka). Tvorba vredov a nekróza zvyčajne nie je typická, ale je to možné, a spravidla sa to stáva častejšie pri toxickej alergickej forme protetickej stomatitídy, ktorá sa vyvíja, keď je monomér nadmerne obsiahnutý v plastickej hmote protézy (obr. 23).

Alergická protetická stomatitída: foto

Alergická protetická stomatitída -

Alergická protetická stomatitída je toxicko-alergická reakcia na nadbytok jednej zo zložiek plastu - monoméru. Okrem toho je alergia na monomér ako taká všeobecne veľmi zriedkavá. Častejšie je takáto reakcia pacienta na plasty spôsobená nekompetentnosťou zubného technika, ktorý nerešpektuje proporcie zložiek, z ktorých sa plast vyrába.

Ak technik nalial viac monomérov, ako je potrebné, potom sa uistite, že dostanete také toxické alergické reakcie. Okrem toho sčervenanie sliznice môže byť nielen pod protézou, ale aj na akejkoľvek inej časti sliznice (napríklad líca, pier, jazyka), ktoré sú v kontakte s plastom zubnej náhrady. Avšak, v zubných klinikách, aby nedošlo k prepracovaniu protézy - budete určite presvedčení, že je to vaše telo, ktoré je na vine, a vaše alergie.

Alergia na zubné protézy: čo robiť
Spravidla (v 95% prípadov), náhrada nekvalitnej protézy monomérom vyrobeným bez prebytku monoméru tento problém úplne vyrieši. Klinika musí samozrejme protézu prepracovať na vlastné náklady. Ak klinika odmieta - môžete vykonať nezávislé vyšetrenie protézy na udržanie monoméru (budete vyzvaní, kde to možno urobiť v Spoločnosti na ochranu práv spotrebiteľov).

Bakteriálna protetická stomatitída -

Bakteriálna protetická stomatitída sa vyskytuje v prípadoch nedostatočnej hygienickej starostlivosti o protézy, keď sa na povrchu protézy hromadí veľké množstvo mikrobiálneho plaku a zubného kameňa. Takéto protézy sú zvyčajne veľmi nepríjemný zápach. Pamätajte si, že zubné protézy (ako zuby) je potrebné vyčistiť po každom jedle, ale v žiadnom prípade to nie je možné urobiť bežnou zubnou pastou alebo práškom.

Ak sa mikrobiálny povlak z protézy neodstráni pravidelne, objaví sa na ňom pevne prilepený bakteriálny film. Poškriabať to nemôže, pretože použitie abrazíva poškriaba protézu, čo spôsobuje, že baktérie a zvyšky jedla sa lepia rýchlejšie. Ako sa zbaviť stomatitídy v tomto prípade - môžete čistiť zubnú protézu doma len pomocou špeciálnych dezinfekčných prostriedkov (pozri odkaz nižšie), alebo v ultrazvukové kúpeli. Môžete sa na to obrátiť aj na zubnú kliniku, kde ju vyčistíte a vyleštíte.

→ Čistenie a dezinfekciu zubnej náhrady doma

Liečba slizníc pod protézou -
po vyčistení protézy budete potrebovať antiseptické opláchnutie s 0,05% chlórhexidínom (2-3 krát denne) a ošetrením sliznice pod protézou gélom Cholisal (2-krát denne). Okrem toho by bolo lepšie aplikovať gél s tenkou vrstvou, ktorá nie je na sliznici, ale na celý vnútorný povrch protézy a nasadiť ju. Priebeh liečby je zvyčajne 10 dní. Ale pamätajte, že liečba nebude účinná, ak nechcete dezinfikovať protézu.

Liečba ľudových prostriedkov stomatitídy -

Ak chcete rýchlo vyliečiť stomatitídu, musíte najprv urobiť správnu diagnózu (určiť formu stomatitídy) a po druhé - použiť správne lieky, ktorých úplný zoznam sme uviedli vyššie. Mnohí pacienti sa však pokúšajú používať svoje obvyklé spôsoby stomatitídy v ústach, ako je modrá, vínna alebo oxolínová masť. Ako účinné je to - prečítajte si nižšie.

 • Modrá od stomatitídy -
  Modrá (metylénová modrá farba) bola použitá na stomatitídu pred 20 rokmi, teraz sa nepoužíva. Farbivo má slabý antiseptický účinok, tak slabý, že jeho použitie nemá význam pre žiadnu formu stomatitídy.
 • Masť na stomatitídu v ústach -
  Oxolínová masť má slabý antivírusový účinok, ale nemôže pomôcť s herpetickou stomatitídou. Po prvé, je vo všeobecnosti neúčinný s herpes vírusom, po druhé, masťové formy sú vo všeobecnosti neúčinné na ústnej sliznici, pretože mastné látky nie sú fixované na mokrej sliznici a sú rýchlo prehltnuté (preto musíte použiť prípravky vo forme gélov).
 • Vinilín pre stomatitídu -
  je to obal, epiteliálny agens pre erozívne ulcerózne lézie kože a sliznice. Vo forme masti je veľmi neefektívna. Tam je forma Vinilina vo forme aerosólu - "Vinizol" (je vhodnejšie). Vinisol môže byť skutočne použitý na liečenie aftóznej stomatitídy, začínajúc od 5-6 dní choroby, na urýchlenie epitelizácie sliznice.
 • Tetraborát sodný na stomatitídu -
  má výhradne antifungálne účinky. A tu stomatitída vo všeobecnosti nie je úplne jasná.
 • Jodol na stomatitídu -
  má slabý antiseptický účinok. Použitie nevhodnej stomatitídy. Má dráždivý účinok na sliznicu.
 • Antibiotiká na stomatitídu -
  účinné len na liečbu nekrotickej stomatitídy Vincent. Použitie v herpetickej a aftóznej stomatitíde je bezvýznamné.

Pamätajte na to, že pri častých recidívach stomatitídy alebo závažných klinických prejavov - stojí za to kontaktovať lekára, ak je to potrebné, prejsť kompletným krvným testom, preskúmať imunitný systém atď. Časté prepuknutia stomatitídy môžu hovoriť o závažných, zatiaľ neidentifikovaných chronických ochoreniach tela. Dúfame, že náš článok na tému: Stomatitída liečba doma rýchlo - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár