Stomatitída u detí: liečba a symptómy

Stomatitída u detí má 3 hlavné typy -

1) akútna herpetická stomatitída,
2) chronická rekurentná herpetická stomatitída,
3) chronická aftózna stomatitída.

V závislosti na tom, aká forma stomatitídy sa vyvíja u detí, príznaky a liečba budú veľmi odlišné, pretože v závislosti od príčiny stomatitídy (herpes vírus, baktérie, alergie, imunitná patológia) - sú predpísané úplne iné lieky. Preto, ak sa rozhodnete vyliečiť stomatitídu u dieťaťa doma - pozorne si prečítajte príznaky rôznych foriem stomatitídy, aby ste si vybrali správny typ liečby.

Formy stredne závažnej stomatitídy (najmä nesprevádzané závažnými príznakmi intoxikácie a dehydratácie) - je možné úspešne liečiť lokálne prostriedky lokálneho použitia v ústnej dutine. Liečba závažných prípadov však môže vyžadovať nielen zásah lekára, ale aj možnú systémovú liekovú terapiu a dokonca hospitalizáciu.

1. Herpetická stomatitída u detí: príznaky a liečba

Herpetická vírusová stomatitída u detí má 2 formy ochorenia. Po prvé, existuje akútna herpetická stomatitída, ktorá sa vyvíja počas počiatočnej infekcie herpes vírusom (to je prvý prípad ochorenia). Takáto akútna forma stomatitídy je charakteristická len pre najmladšie deti a najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku od 9 do 28 mesiacov.

Herpes stomatitis u dojčiat / dojčiat je zriedkavý. Dôvodom je skutočnosť, že v tomto veku v detskej krvi je stále dosť protilátok špecifických pre herpes vírus, ktoré boli získané počas tehotenstva s matkinou krvou. Zriedkavo sa preto vyskytuje u detí mladších ako 3 mesiace. Druhou formou ochorenia je chronická recidivujúca herpetická stomatitída (t.j. všetky opakované prípady).

a) Akútna herpetická stomatitída -

Ako sme uviedli vyššie, primárny prípad herpetickej stomatitídy sa vyvíja u detí, najčastejšie vo veku 9 až 28 mesiacov. Dôvodom je skutočnosť, že v tomto veku sa špecificky pre protilátky proti vírusu herpesu, získané od matky, postupne vymizne z dieťaťa. Dôležitým bodom je, že ak sa primárny prípad ochorenia vyvíja na pozadí stále veľmi vysokého obsahu protilátok proti vírusu herpesu, ktorý dostal od matky, príznaky stomatitídy budú veľmi slabé.

To je dôvod, prečo je primárna herpetická stomatitída u takmer 90% detí takmer nepozorovateľná a mnohí rodičia všeobecne akceptujú takéto príznaky ako príznaky zubov. Keď sa však primárna herpetická stomatitída u detí vyvíja na pozadí už dostatočne nízkych hladín materských protilátok proti herpes vírusu v krvi, ochorenie je akútne (so závažnými príznakmi intoxikácie).

Herpetická stomatitída u detí: príznaky
trvanie klinických prejavov je zvyčajne 10-14 dní. Na začiatku je slabosť, malátnosť, bolesť hlavy, bolesť svalov, ktorá je spojená s intoxikáciou tela. Teplota (v závislosti od závažnosti ochorenia) na konci prvého alebo druhého dňa môže byť od 37,5 do 41 stupňov. Regionálne lymfatické uzliny (najmä submandibulárne) sú zväčšené, bolestivé.

Stomatitída u detí: foto v ústach

Vezmite prosím na vedomie, že keď sa stomatitída vytvára v jazyku dieťaťa, herpes vredy / vredy môžu byť nielen na viditeľných povrchoch (napríklad na chrbte a špičke jazyka), ale aj na boku a tiež na spodnom povrchu jazyka (obr. 6). ,

Maľovanie v ústach -
sliznica ústnej dutiny sa stáva jasne červená, edematózna. Počas prvých 1-2 dní po nástupe prodromálnych príznakov (nedomoganiya, horúčka, atď.) Na sliznici pier, tváre, jazyka, palatínových oblúkov sa objavia vyrážky malých pľuzgierikov (obr. 1) - približne veľkosť zrna prosa. Bubliny sú zvyčajne usporiadané do skupín. Vezikuly sa najprv naplnia priehľadným obsahom, ale potom sa zakalia a po asi 2 dňoch pľuzgieriky prasknú s tvorbou jasne červených ulcerácií.

Výsledné vredy sa veľmi rýchlo stávajú belavými alebo žltkastými fibrínovými kvetmi (Obr. 2-6). Paralelne sa u detí často zaznamenáva začervenanie ďasien, ktoré pripomína príznaky akútnej gingivitídy (obrázok 7-9) a tento stav sa nazýva herpetická gingivostomatitída. Okrem toho sa veľmi často herpetická gingivitída kombinuje s oparmi herpesu na koži okolo úst a červeného okraja pier.

Foto gingivitídy spojené s herpetickou stomatitídou -

Je dôležité: v mnohých prípadoch môžu byť vredy veľmi bolestivé. Bolesť sa dramaticky zvyšuje, keď sa povrch vredov dostane do styku s vodou alebo jedlom počas jedenia. Preto mnohé deti odmietajú piť, čo vedie k rozvoju dehydratácie. Na pozadí dehydratácie sa príznaky intoxikácie stávajú ešte silnejšími, čo si môže vyžadovať neodkladnú hospitalizáciu. Preto jedným z najdôležitejších aspektov liečby stomatitídy u detí je zabrániť rozvoju dehydratácie.

reklama

b) Chronická herpetická stomatitída -

Po primárnej herpetickej infekcii vírus zostáva v tele po celý život. Herpes vírusy pretrvávajú počas života v nervových gangliách a keď na telo pôsobia rôzne nepriaznivé faktory, vírus sa aktivuje. Periodické recidívy sa zvyčajne vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 • hypotermia, ARVI,
 • avitaminóza, stresové situácie, alergie,
 • exacerbácia chronických ochorení (tonzilitída, sinusitída ...),
 • užívanie kortikosteroidov,
 • traumy sliznice ústnej dutiny a červených pier,
 • ložiská stomatogénnej infekcie (zubný kaz, zubný kaz, zápal ďasien),
 • dýchanie v ústach (spôsobuje suché pery a sliznice úst, a tým aj vznik trhlín).

Príznaky, obraz v ústach -
chronická rekurentná forma herpetickej stomatitídy v ústnej dutine sa javí ako akútna forma (pozri kliniku a foto vyššie). Rozdiel je v tom, že všeobecná podmienka spravidla netrpí, t. príznaky intoxikácie sú zvyčajne minimálne alebo chýbajú. Súčasne sú regionálne lymfatické uzliny spravidla zväčšené a bolestivé pri pohmate. Ďalej v článku podrobne popíšeme, ako liečiť stomatitídu u detí doma.

Herpetická stomatitída u detí: liečba

Ako liečiť stomatitídu u dieťaťa (herpetického pôvodu) bude závisieť od závažnosti klinických prejavov. V miernej forme ochorenia bude dosť liekov pre miestne použitie + uistite sa, že sa vyhnúť dehydratácii u dieťaťa. Ale v prípade ťažkej herpetickej stomatitídy bude opäť ukázané, že použitie tabliet antivírusových liekov (ako je napríklad Acyclovir) + bude kontrolovať dehydratáciu.

Je veľmi dôležité, aby rodičia neliečili svoje dieťa s antivírusovými liekmi absolútne každý prípad herpetickej stomatitídy, pretože existuje priamy vzťah: čím častejšie a dlhšie sú cykly antivírusovej liečby s Acyclovirom, tým rýchlejšie sa vírus herpesu vyvinie k rezistencii na liek a prestane byť účinný. Rezistencia sa zvyčajne vyvíja už po 4-5 cykloch antivírusovej liečby acyklovirom, a to najmä u detí s oslabenou imunitou.

Liečba miernej / stredne ťažkej stomatitídy -

Odstránenie príznakov intoxikácie -
v prodromálnom štádiu ochorenia, t.j. ešte pred tvorbou herpetických vezikúl na sliznici ústnej dutiny - zvyčajne dochádza k zvýšeniu teploty, nedostatku chuti do jedla, malátnosti, vzniku svalov a bolesti hlavy. Často to rodičia berú na príznaky zubných škár. S takýmito príznakmi môže byť dieťaťu podávaný liek s ibuprofénom (napr. Nurofen deti).

Ale majte na pamäti, že užívanie antipyretík je pri nízkych teplotách nepraktické, pretože To znižuje produkciu vlastných interferónov a zabraňuje vzniku plnohodnotnej imunity proti vírusom a baktériám. Zvyčajne sú antipyretické lieky predpisované deťom, ak ich telesná teplota nie je menšia ako 37,8-38,0 stupňov.

Lokálna liečba herpetických erupcií -
po otvorení herpetických pľuzgierikov sa na ich mieste vytvárajú bolestivé vredy, a preto dieťa môže odmietnuť piť a jesť kvôli bolesti. Ak je to pozorované, potom je veľmi dôležité, aby sa zabránilo rozvoju dehydratácie u dieťaťa, pretože prispeje k prudkému zhoršeniu celkového stavu (aj pri pomerne malej závažnosti slizničných lézií pri oparoch herpes). Riešenie tohto problému umožní aplikáciu vredov na povrchu anestetického protizápalového gélu alebo špeciálnych ochranných látok tvoriacich film.

Nižšie nájdete vyčerpávajúci zoznam účinných liekov, ktoré sa používajú na lokálnu liečbu herpetickej stomatitídy. Pri miernej závažnosti ochorenia bude takáto liečba dostatočná bez toho, aby sa uchyľovala k systémovej tabletovej antivírusovej terapii.

1) Antiseptické oplachy -

Na priamy boj proti vírusu sa môže použiť liek Miramistin, ktorý pôsobí proti vírusu herpesu. Staršie deti, ktoré si už môžu opláchnuť ústa, sa používajú vo forme ústnych výplachov 3 krát denne po dobu 30 sekúnd. U malých detí sa tento liek používa vo forme spreja, alebo je možné liečiť herpetické lézie gázovou podložkou nasiaknutou v roztoku Miramistinu.

→ Vlastnosti použitia Miramistinu

2) Anestetický protizápalový gél -

Ak je povrch vredov veľmi bolestivý a dieťa odmieta jesť, piť, čistiť si zuby - je potrebné použiť anestetikum na ulceráciu. Optimálnou voľbou je Holisal gél na lokálne použitie, ktorý možno aplikovať od 0 rokov (neexistujú žiadne vekové obmedzenia). Tento gél má nielen analgetikum, ale aj výrazný protizápalový účinok.

Ale spreje a gély na báze lidokaínu (napríklad Kamistad) nebudú v tomto prípade dobrou voľbou, pretože lidokaín sa bude miešať so slinami, čo postupne vedie k necitlivosti celého úst. U mladšieho dieťaťa to môže spôsobiť znecitlivenie jazyka a v dôsledku toho aj prehltnutie a dusenie slinami.

→ Schéma a vlastnosti použitia gélu Holisal

3) Ochranné činidlá tvoriace film - t

Dlhodobo môže byť povrch ulcerácií chránený pred pôsobením dráždivých látok nielen použitím anestetického gélu, ale aj špeciálnymi prostriedkami, ktoré pri aplikácii vytvárajú tenký ochranný film na povrchu vredu. Taký film nielenže znižuje bolesť a zápal, ale tiež urýchľuje následnú epitelizáciu vredov. Takéto prostriedky zahŕňajú prípravky na báze subsalicylátu bizmutitého.

Zvyčajne sa lieky s touto zložkou používajú pri liečbe žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov. Prípravky tejto série s herpetickou stomatitídou sa môžu použiť vo forme suspenzie na aplikáciu na povrch vredov v ústnej dutine, alebo vo forme žuvacích tabliet. V dôsledku aplikácie sa na povrchu vredov vytvorí nerozpustný ochranný film, ktorý zníži bolesť a zápal.

Ochranný gél Gerpenox (od výrobcu Roks) možno pripísať aj filmotvorným činidlám. Tento prípravok obsahuje hydroxyetylcelulózu, ako aj chelátové organické chelátové organické germánium (komplex chelátového organického germánia guanínu). Tieto zložky tiež vytvárajú ochranný film na povrchu vredov, ktorý chráni vredy pred účinkami dráždivých látok a znižuje bolesť, a po druhé, asi 1 deň urýchli hojenie poškodenej sliznice.

4) Príprava linky Viferon -

V Rusku sa často vykonáva liečba herpetickej stomatitídy u detí: u mladších detí pomocou sviečok Viferon (s dávkami interferónu 150 000, 500 000 alebo 1 000 000 IU) u starších detí a dospelých - s Viferonom vo forme gélu. Tento spôsob liečby zahŕňa takzvanú substitučnú terapiu interferónom alfa-2b, ktorá má podľa výrobcu antivírusové a imunomodulačné účinky.

Poznamenávame, že v krajinách s najvyššou úrovňou lekárskej starostlivosti (Európa a Spojené štáty) sa liečba externe podávanými interferónmi nepovažuje za veľmi neúčinnú a štúdie po tomto období v rokoch 1990-2000 boli obmedzené. Na doplnenie nižšie uvedeného obrázku však uvádzame prepojenie s liečebnými režimami Viferon odporúčanými výrobcom. Podobne môžeme povedať len jednu vec: je to určite neškodné + nejaký malý pozitívny efekt, ktorý takéto lieky stále môžu mať. Avšak, spoliehať sa na takejto terapie v závažných prípadoch ochorenia, podľa nášho názoru, rozhodne nestojí za to.

→ Lieky na liečbu Viferon

5) Ústna hygiena so stomatitídou -

pretože ulcerácia môže byť veľmi bolestivá - kefovanie zubov môže spôsobiť bolesť, ale to neznamená, že sa musíte vzdať hygieny. Akumulácia veľkého počtu bakteriálnych plakov na zuboch a jazyku môže viesť k rozvoju bakteriálnych komplikácií, napríklad nekrotizujúcej gingivostomatitíde. Na zníženie bolesti pri čistení zubov by ste mali použiť mäkkú kefku so štetinami.

Ak dieťa ešte nemá zuby, ošetrenie sa vykonáva pomocou gázového tamponu zvlhčeného antiseptickým roztokom. Na konci článku nájdete aj informácie o detských zubných pastách, ktoré sa optimálne používajú na prevenciu vzniku nových prípadov stomatitídy.

Liečba stomatitídy HEAVY DEGREES -

Ďalej vám povieme, ako liečiť stomatitídu v ústach detí (spôsobenú vírusom herpesu) v prípade, že sa u dieťaťa vyvinú závažné klinické prejavy. Je stále veľmi dôležité zabrániť rozvoju dehydratácie, ktorá sa môže vyvinúť v dôsledku odmietnutia dieťaťa piť vodu a je tiež potrebné kontrolovať horúčku a iné príznaky intoxikácie. Súčasne sa používajú lokálne prípravky (Miramistin a tiež Cholisal - na anestéziu vredov).

1) Systémová protivírusová terapia -

Ak sa však objavila závažná herpetická stomatitída - u detí sa hlavná liečba má vykonať s vopred pripravenými antivírusovými liekmi (ako je napríklad Acyklovir, Valacyclovir, Famciclovir). Zvláštnosťou ich použitia je, že budú účinné len na začiatku liečby počas prvých 72 hodín ochorenia. Navyše, čím neskôr začnete príjem - tým menej bude efekt. Najlepšie výsledky terapie sa preto dosahujú na začiatku príjmu v prvých 12 hodinách po nástupe herpetických erupcií.

 • Droga "Acyklovir" (inštrukcie pre drogy) -
  To je hlavný antivírusový liek pre deti, ktorý je veľmi dobre tolerovaný a má málo vedľajších účinkov. Pre deti od 2 rokov a dospelých bude účinná dávka rovnaká - 400 mg 5-krát denne (len 5 dní). Často v návode nájdete informácie, že základná dávka je 200 mg a nie 400 mg 5-krát denne. Táto dávka nie je účinná, a to je dôvod, prečo ...

  Randomizované klinické štúdie (zdroj) ukázali, že perorálny acyklovir (200 mg 5-krát denne počas 5 dní) nemal prakticky žiadny vplyv na trvanie syndrómu bolesti alebo na dobu hojenia herpetických vredov. Súčasne dávkovanie 400 mg podľa uvedenej schémy viedlo k rýchlejšiemu poklesu bolesti a hojeniu vredov. Pokiaľ ide o deti do 2 rokov, v tomto veku dávka jednoducho klesá presne 2 krát.

Je dôležité: Užívanie acykloviru môže byť u detí s oslabeným imunitným systémom neúčinné, pretože sa používa už od roku 2004 v tomto prípade môže herpes vírus vyvinúť rezistenciu na acyklovir. Preto u detí s oslabenou imunitou mnohí odborníci odporúčajú použitie antivírusových liekov len v extrémnych prípadoch a zameriavajú sa na lokálnu terapiu + imunostimulačné lieky, ktoré budú stimulovať organizmus k produkcii vlastných interferónov.

Pamätajte si, že vírus herpesu sa rýchlo vyvíja voči acykloviru a ovplyvňuje nielen stav imunity, ale aj frekvenciu / trvanie antivírusovej terapie. tj Čím častejšie budete užívať acyklovir, tým rýchlejšie stratí svoju účinnosť. Ak sa však u dojčiat vyskytne akútna primárna (so silnými príznakmi intoxikácie) stomatitídy, liečba by mala začať okamžitým prijatím antivírusových liekov, ako je napríklad Acyclovir.

2) Imunostimulačné látky -

Ako sme uviedli vyššie, lieky tejto skupiny možno považovať za alternatívu k antivírusovým liekom, v prípade rezistencie na herpes vírus, alebo ak má dieťa oslabený imunitný systém. Takéto lieky nemožno predpisovať len ich deťom, pretože Zavedenie nešpecialistu do imunitného systému môže situáciu len poškodiť a ďalej zhoršiť. Поэтому препараты этого ряда должны назначаться только врачом.

Ako liečiť stomatitídu u detí na pozadí oslabenej imunity - na tento účel môžete pomôcť lieku Cycloferon, ktorý je induktorom produkcie vo vlastnom interferóne. Tento liek sa môže podávať deťom vo veku od 4 rokov. Liek sa užíva 1 krát denne (pol hodiny pred jedlom, pitie vody). Jednorazová dávka pre deti vo veku 4-6 rokov - 150 mg,
u detí vo veku 7-11 rokov - 300-450 mg, u dospelých a detí starších ako 12 rokov - 450-600 mg.

Aj keď je tento liek voľne predajný, odporúča sa konzultovať s lekárom a pediaterom o stratégii liečby herpetickej stomatitídy u Vášho dieťaťa a vybrať si najlepšiu možnosť pred jej užitím. Pamätajte, že keď umelo núti telo produkovať zvýšené množstvo interferónu - postupne sa úplne zastaví bez ďalšej umelej stimulácie. Preto všade, kde je potrebné udržať rovnováhu a konzultovať s odborníkmi.

Je dôležité: herpes na červenom okraji pier alebo herpetickej stomatitíde - u detí je často komplikovaný herpetickou léziou očí a kože okolo nich. To je spôsobené tým, že dieťa najprv olizuje prsty a potom sa dotkne jeho infikovaných rúk do očí. Čo s ním robiť - prečítajte si vyššie uvedený odkaz.

2. Chronická aftózna stomatitída u detí - t

Atopická forma stomatitídy sa prejavuje tvorbou jedného alebo viacerých jednotlivých vredov na sliznici ústnej dutiny. Typická lokalizácia vredov je sliznica tváre a vnútorná strana pier, mäkké podnebie, povrch mandlí a palatínových oblúkov a spodný a bočný povrch jazyka. Menej často sa môžu vyskytnúť vredy na zadnej strane jazyka, červený okraj pier alebo sliznica ďasien.

Na rozdiel od herpetickej stomatitídy - pri aftóznej stomatitíde všeobecný stav prakticky netrpí, ale stále môže byť prítomná mierna teplota a zvýšenie submandibulárnych lymfatických uzlín. Okrem toho, pri aftóznej stomatitíde sa najčastejšie tvorí iba 1 vred (alebo nie viac ako 2-3) - zvyčajne od 0,5 do 1,0 cm v priemere. V zriedkavých prípadoch môžu vredy dosiahnuť priemer 2-3 cm.

Aptohous stomatitis u dieťaťa: foto

Ak sa pozriete bližšie na fotografiu vyššie, môžete vidieť, že povrch vredov je vždy pokrytý šedou alebo žltkastou nekrotickou patinou. Okrem toho, po obvode vredu je vždy obklopený jasným červeným okrajom zapálenej sliznice. Vredy do priemeru 0,5 cm sa zvyčajne hoja v 6-8 dňoch, priemer približne 1 cm za približne 10-14 dní bez zjazvenia.

Ale väčšie vredy s priemerom 2-3 cm sa hojia oveľa dlhšie - až 6 týždňov a hojenie sa často vyskytuje pri tvorbe jazvy na sliznici. Treba tiež poznamenať, že takmer vždy sú vredy ostro bolestivé, keď sa ich dotýkajú, a preto deti môžu odmietnuť piť, jesť alebo čistiť si zuby.

Príčiny atopickej stomatitídy -

Príčiny tejto formy stomatitídy nie sú úplne pochopené, ale zistilo sa, že rozvoj aftóznej stomatitídy môže vyvolať nasledujúce faktory:

 • alergia na zložky výrobkov ústnej hygieny (najmä na laurylsulfát sodný),
 • potravinové alergény
 • niektoré patogénne baktérie
 • hryzenie sliznice tváre a pier,
 • poranenia sliznice ostrým okrajom náplne alebo počas injekcie anestetika,
 • Veľké množstvo dusičnanov v pitnej vode a výrobkoch.

Okrem toho existuje veľký zoznam chronických ochorení a stavov tela, ktoré môžu byť aj príčinou aftóznej stomatitídy alebo zvýšenia rizika jej vývoja. Obzvlášť často sa vyskytuje na pozadí patológie gastrointestinálneho traktu, imunitného systému, chorôb krvi, atď.

Ako rozlíšiť herpetickú a aftóznu stomatitídu -

 • Herpetická stomatitída u dieťaťa sa prejavuje tvorbou veľkého množstva malých pľuzgierikov, ktoré sa potom roztrhnú a vytvoria početnú malú veľkosť na zadnej strane (aj keď sa môžu neskôr spojiť, aby vytvorili jednu rozsiahlu ulceráciu). Pri aftóznej stomatitíde sú afty jediného charakteru a zvyčajne majú oveľa väčšiu veľkosť, najčastejšie od 5 do 10 mm.
 • V prípade herpetickej stomatitídy sa vyskytujú sčervenanie a opuch okrajových ďasien okolo všetkých zubov, ktoré vyzerajú ako akútna gingivitída (Obr.7-9). Pri aftóznej stomatitíde sa príznaky akútnej gingivitídy nikdy nepozorovali.
 • Pri herpetickej stomatitíde sa spravidla objavujú vyrážky na červenom okraji pier a na koži okolo úst (Obr. 16). Pri aftóznej stomatitíde sa na koži okolo úst nemôže vytvoriť vyrážka, čo je maximálne možné - na červenom okraji pier môžu byť prítomné jednotlivé afty.

Apthous stomatitis u detí: ako sa liečiť

Ak sa u dieťaťa vyvinula aftózna stomatitída - liečba by mala byť zameraná na odstránenie bolesti a včasné hojenie vredov, ale je veľmi dôležité pokúsiť sa zistiť možnú príčinu ochorenia, aby sa zabránilo vzniku nových ohnísk. Preto ihneď po zistení afty u Vášho dieťaťa by ste mali okamžite vylúčiť alergénne potraviny (med, jahody, čokoláda, orechy, citrusové plody) zo stravy. To isté platí pre korenené, korenené, hrubé potraviny, vysoko slané a kyslé potraviny (nie paradajky, ananás, ovocné šťavy), ako aj nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Skontrolujte, či zubná pasta vášho dieťaťa obsahuje laurylsulfát sodný. Ak existuje - musíte naliehavo nahradiť ju pastou bez tejto zložky. Odstránenie ďalších lokálnych kauzálnych faktorov už vyžaduje návštevu zubára. pretože Alergická reakcia je jedným z najčastejších dôvodov vzniku tejto formy stomatitídy - má zmysel okamžite začať užívať antihistaminiká (antialergické) lieky v priebehu 10 dní.

Lokálna perorálna liečba -

Liečba aftóznej stomatitídy s miernymi až stredne ťažkými príznakmi je zvyčajne dostatočne vykonaná s lokálnymi perorálnymi liekmi, + niekedy sa používa fyzioterapia a laser.

 • Antiseptické oplachy -
  sú nevyhnutné, pretože Patogénne baktérie sa často podieľajú na vývoji aftóznej stomatitídy. Pre najmladšie deti je na tento účel optimálne používať sprej Miramistin a pre staršie deti (ktoré sú už schopné opláchnuť si ústa) roztok chlórhexidínu 0,05%. Sprej sa môže použiť buď na zavlažovanie vredov v ústach, alebo ich navlhčiť gázovou podložkou na ošetrenie sliznice. Schéma: 3 krát denne, počas 10 dní.
 • Liečivé vredy anestetický gél -
  Na zmiernenie ulcerácie a zníženie zápalu v tkanivách okolo nich u detí je najlepšie použiť protizápalové liečivo vo forme gélu ústnej dutiny nazývaného Holisal. Liek nemá vekovú hranicu. Vredy môžete liečiť 2-3 krát denne, zvyčajne 7-8 dní - po ktorých je už žiaduce prejsť na prostriedky, ktoré urýchľujú epitelizáciu.
 • Liečba laserom -
  použitie špeciálneho medicínskeho diódového lasera s vlnovou dĺžkou 940 nm alebo Nd: YAG laser - takmer okamžite po jednom zákroku znižuje bolesť a tiež poskytuje výrazne rýchlejšie hojenie. Napríklad laserom ošetrené vredy s priemerom 0,5 cm sú kompletne epitelizované v priebehu iba 3 až 4 dní (namiesto 7 až 10 dní). Zvyčajne sa takéto ošetrenie vykonáva v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

  Slabšou alternatívou lasera je ultrafialové žiarenie (ultrafialové žiarenie ústnej dutiny). Tento spôsob fyzioterapie tiež prispieva k urýchleniu hojenia vredov pri aftóznej stomatitíde a prístroj je v každej fyzioterapeutickej miestnosti na detskej zubnej klinike. Môžete sa obrátiť na fyzioterapeutickú kliniku od zubára alebo pediatera.

 • Epiteliálne lieky -
  po ústupe bolesti a zápalu by sa mal klásť dôraz na včasnú epitelizáciu vredov. To sa môže uskutočniť pomocou špeciálnych činidiel, ktoré urýchľujú epitelizáciu poškodenia ústnej sliznice, napríklad liečiva Solcoseryl vo forme gélu. Treba poznamenať, že tento gél má tiež mierny analgetický účinok.

Liečba ťažkej aftóznej stomatitídy - t

S prejavenými príznakmi, dlhodobými ne-hojiacimi vredmi, ako aj v prípade pravidelného výskytu tejto formy stomatitídy nestačí liečba na lokálne použitie s domácimi liekmi. V týchto podmienkach je veľmi dôležité skúmať dieťa. V závislosti od symptómov sa môže vyžadovať kompletný krvný test na vylúčenie hematologických ochorení, podstúpiť testy na plazmatické imunoglobulíny a lymfocyty, ako aj na vyšetrenie obsahu rôznych typov protilátok v krvnej plazme, aby sa vylúčili autoimunitné ochorenia.

Zvyčajne sa pri ťažkej aftóznej stomatitíde používajú nasledujúce typy farmakoterapie:

 • jednorazová injekcia glukokortikoidov na báze každého vredu,
 • systémová liečba glukokortikoidmi
 • prijímajúce imunomodulátory.

Je dôležité: Podrobné schémy lokálnej liečby, ako aj to, aké systémové farmakologické lieky je možné použiť v závažných prípadoch aftóznej stomatitídy - prečítajte si článok:
→ Liečebné režimy pre aftóznu stomatitídu

Prevencia stomatitídy u detí - t

Prvým je pravidelná ústna hygiena. Faktom je, že nedostatok správnej hygieny v ústnej dutine akumuluje veľký počet mikrobiálnych plakov. Baktérie plaky neustále vylučujú kyselinu a toxíny. Pridelená kyselina ničí sklovinu zubov a toxíny ovplyvňujú sliznicu ústnej dutiny, oslabujú jej ochranné faktory (tj znižujú miestnu imunitu v ústnej dutine).

V dôsledku toho je sliznica náchylnejšia na herpes vírusy, patogénne baktérie a iné nepriaznivé faktory. Preto je dobrá hygiena prvou a najdôležitejšou vecou na zabránenie vzniku nových prípadov stomatitídy. Viac sa o tom dočítate v článku: Správna ústna hygiena u detí.

Druhým dôležitým aspektom je použitie hygienických prípravkov so špeciálnymi zložkami, ako sú: extrakt sladkého drievka, lyzozým a celý komplex mliečnych enzýmov (ako je laktoperoxidáza, oxidáza glukózy atď.). Takéto zložky zvyšujú lokálnu imunitu ústnej sliznice, čím prispievajú k prevencii stomatitídy. Takéto detské zubné pasty majú napríklad spoločnosť SPLAT.

Vo všeobecnosti dúfame, že náš článok na tému: Stomatitída u detí, ako sa liečiť doma, bol pre vás užitočný, a bolo vám jasné, že časté opakované prípady stomatitídy poukazujú na závažné nezrovnalosti v tele dieťaťa a nestačí len čistiť modrú alebo pitnú vodu. , Vyžaduje konzultácie lekárov, analýzu krvného systému, imunitu atď.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár