Acyklovir: návod na použitie

Acyklovir je prvý špecifický antivírusový liek, ktorý bol vynájdený v roku 1977 a okamžite sa široko používal pri liečbe vírusu herpes simplex (typy HSV-1, HSV-2) a pásového oparu. Typ vírusu HSV-1 spôsobuje opary na perách, pokožke tváre, sliznici ústnej dutiny a typ HSV-2 spôsobuje hlavne genitálny herpes.

Čo sa týka mnohých iných vírusov z rodiny herpesvírusov (napríklad vírus Epstein-Barr alebo cytomegalovírus), acyklovir má skôr slabú aktivitu. Liek je veľmi dobre znášaný aj veľmi malými deťmi, má minimálne vedľajšie účinky. K dispozícii vo forme masti alebo krému na lokálne použitie, tabliet, ako aj vo fľaštičkách na intravenózne podávanie.

Acyklovir: foto

Forma zloženia a uvoľnenia -

 • smotana na vonkajšie použitie 5%, t
 • masť na vonkajšie použitie 5%,
 • očná masť 3%,
 • tablety na perorálne podávanie v dávkach 200 a 400 mg, t
 • v liekovkách na prípravu roztoku (200 mg, 250 mg, 500 mg alebo 1 g).

Acyklovirové analógy liekov -
Pôvodný liek na acyklovir je Zovirax (UK). Všetky ostatné lieky s acyklovirom, vyrábané mnohými farmaceutickými spoločnosťami, sú len generiká. Medzi nimi sú Acyklovir Akrikhin (Rusko), Acyclovir Sandoz (Švajčiarsko), Acyclovir Hexal (Nemecko), Acyclovir Belupo (Chorvátsko) a ďalšie.

Farmakologický účinok lieku -

Acyklovir sám o sebe nie je účinnou látkou. Aciclovir získava svoju antivírusovú aktivitu len po požití vírusom infikovaných buniek, v ktorých (pod vplyvom vírusového tymidínkinázového enzýmu) sa acyklovir najprv premieňa na acyklovir monofosfát a potom na acyklovir trifosfát. Ten je už aktívna zložka a potláča reprodukciu vírusu vložením do vírusovej DNA.

Dôležitým bodom je vývoj rezistencie herpes vírusu na acyklovir. U pacientov s dobrou imunitou sa rezistencia vyskytuje zriedkavo (od 1 do 3%). Najčastejšie sa rezistencia vyskytuje u pacientov so oslabeným imunitným systémom, pacientov, ktorí v minulosti pravidelne užívali acyklovir (na liečbu alebo najmä na profylaktické účely), ako aj u pacientov s transplantáciou HIV a kostnej drene v anamnéze. Vo vyššie uvedených skupinách môže rezistencia dosiahnuť 7 až 27%.

V tomto článku vám tiež povieme, aké ďalšie antivírusové lieky možno užívať s rezistenciou herpes vírusu na acyklovir, ako aj so zameraním na dávkovanie tabletovej formy acykloviru na perorálne podávanie. Toto je veľmi dôležité, pretože Moderné klinické štúdie ukázali neúčinnosť systémovej liečby so štandardnou dávkou acykloviru (200 mg 5-krát denne, 5 dní).

Acyklovir: návod na použitie

Indikácie pre použitie Acyklovir - t

 • herpes na perách a koži,
 • s herpetickým ochorením oka,
 • genitálny herpes,
 • herpetická encefalitída,
 • s herpetickou stomatitídou v ústach *

* V prípade herpetickej stomatitídy ústnej sliznice sa acyklovir môže použiť len na ťažké formy ochorenia a len vo forme tabliet (masť a krém sa nedajú použiť v ústach, pretože nie sú upevnené na vlhkej sliznici a sú okamžite prehltnuté). S miernym priebehom tejto formy stomatitídy, to je najlepšie robiť s miestnymi prípravkami, môžete nájsť zoznam kliknutím na odkaz vyššie.

1. Acyklovirová masť: návod na použitie

Aciklovir vo forme krému alebo masti možno použiť len externe - na liečbu vírusu herpes simplex na koži alebo červenom okraji pier. Kľúčom k účinnosti liečby acyklovirom je čo najskôr začiatok užívania lieku. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, keď sa liek začne používať v prodromálnom období ochorenia (t.j. keď je stále pocit svrbenia a prasknutia), alebo počas prvých 12 hodín po erupcii herpetických vezikúl.

S takýmto skorým začiatkom liečby je možné skrátiť trvanie symptómov herpesu z asi 20 na 50%. Použitie acykloviru po vytvorení herpetických vezikúl bude menej účinné. Ak liečba herpesu acyklovir na perách začína až po 48 hodinách alebo dokonca po otvorení herpetických vezikúl - všeobecne to nezníži trvanie symptómov.

Dbajte na to, aby sa acyklovirová masť a acyklovirový krém líšili svojimi vlastnosťami. Masť je omnoho horšia absorbovaná, čo znamená, že acyklovir obsiahnutý v nej bude oveľa horšie preniknúť kožnými bunkami postihnutými herpesom, čo znižuje účinnosť lieku. Mast je omnoho lacnejšia na výrobu (ako smotana), a preto 5% acyklovirová masť - cena začína už od 35 rubľov.

Aplikačná schéma -
Účinná koncentrácia acykloviru na liečbu herpesových pier a kože je 5%. Je veľmi dôležité presne dodržiavať vzor používania. V prípade acyklovirovej masti sa v návode na použitie uvádza, že liek sa má aplikovať na kožu a červené okraje pier päťkrát denne, t. prísne každé 3-4 hodiny. Krém sa aplikuje tenkou vrstvou na oblasti herpetických erupcií a koža ich lemuje opatrnými masážnymi pohybmi. Bežná aplikácia je 5 dní (v prípade potreby až 10 dní).

Ako si vybrať masť alebo krém s acyklovirom -

Nevýhodou Acikloviru je nielen jeho neúčinnosť u mnohých pacientov (v dôsledku rozvinutej rezistencie herpes vírusu na acyklovir), ale aj jeho pomerne zlá penetrácia cez stratum corneum epidermy kože. Na zvýšenie priepustnosti pokožky pre acyklovir, niekoľko výrobcov pridáva do kompozície propylénglykol. Táto zložka sa pridala do Zovirax krému a masti Acyclovir-Acre.

Ak porovnáme účinnosť krému a masti s rovnakou 5% koncentráciou acykloviru, potom bude účinnosť krému vyššia. Krém sa zvyčajne vstrebáva rýchlejšie, čo znamená, že acyklovir lepšie prenikne do krému do kožných buniek postihnutých vírusom. Demiticone (silikón) je tiež súčasťou krému Zovirax, ktorý umožňuje aplikáciu kozmetiky aj bezprostredne po namočení krému. Na druhú stranu, Acyclovir-Akri masť vás bude stáť 5% za pouhých 40 rubľov, a cena Zovirax krém bude asi 190 rubľov.

Zovirax alebo acyklovir: čo je lepšie
teda, v porovnaní s Acyclovir Acre alebo podobnými generikami od iných výrobcov - Zovirax je určite lepší. Okrem klasického krému Zovirax® Krém Zovirax existuje® Duo-Active, ktorý obsahuje nielen 5% acykloviru, ale 1% hydrokortizónu. Tieto môžu významne skrátiť trvanie príznakov herpesu a v prípade skorého užívania dokonca zabrániť tvorbe herpetických vezikúl.

Zovirax Duo-Active krém je podľa nášho názoru najlepšou voľbou pre masť alebo krém s acyklovirom z herpesu na perách alebo na koži tváre. Tento krém má len 2 mínusy - cena je od 290 rubľov (pre tubu iba 2 g) a veková hranica je až 12 rokov. Ale ak zvážime dobrý herpes krém nielen na základe acykloviru, potom Fenistil-Penzivir (obsahujúci penciklovir) je tiež dobrý krém.

reklama

2. Acyklovir tablety: návod na použitie

Tabletová forma acykloviru bude najúčinnejšia na začiatku príjmu liečiva buď počas prodromálneho obdobia (tj keď je pocit svrbenia v mieste budúcich herpetických vezikúl), alebo počas prvých 12 hodín po objavení sa vyrážky. Miernu účinnosť možno dosiahnuť s neskoršou aplikáciou, najneskôr však 72 hodín po nástupe vyrážky. Ak sa herpetické pľuzgieriky už roztrhnú - užívanie acykloviru už nezníži závažnosť symptómov a nebude urýchľovať hojenie.

Veľmi dôležitou otázkou je dávka acykloviru pri perorálnom podaní. Veľmi často sa v pokynoch nachádza informácia, že u detí starších ako 2 roky a dospelých na liečbu herpesu sa používa štandardná dávka 200 mg 5-krát denne počas 5 dní. Klinické štúdie (zdroj) ukazujú, že takýto režim neovplyvňuje ani trvanie ochorenia, ani čas hojenia ulcerácií, ktoré sa tvoria v mieste otvorených herpetických vezikúl.

Acyklovir tablety: návod na použitie pre dospelých
účinný režim u detí starších ako 2 roky a dospelých je len režim - 400 mg 5-krát denne, 5 dní (odkaz na štúdiu je uvedený vyššie). Ako užívať acyklovir u detí mladších ako 2 roky - dávka sa znižuje dvakrát, t. účinný režim bude 200 mg 5-krát denne počas 5 dní. Ak je to potrebné, liek môže byť predĺžený, ale nie viac ako 10 dní.

Aké lieky si vybrať -

Pri tabletách acykloviru sú hodnotenia pozitívnejšie, ak sa používa originálna acyklovirová spoločnosť GlaxoSmithKline (UK). Tento liek sa nazýva Zovirax. Je k dispozícii v balení po 25 tab. 200 mg a cena jedného balenia je asi 550 rubľov. Celkovo na 5 dní liečby budete potrebovať 2 balenia lieku (berte do úvahy, že musíte užívať 2 tablety na 1 dávku).

Cena tabliet acykloviru však môže byť nižšia, ak si vyberiete neoriginálne lieky vyrobené v Rusku. Môžete napríklad použiť tablety acyklovirového akra (20 tab. 400 mg každý), ktoré stoja približne 260 rubľov na balenie. Ďalšia možnosť - Acyklovir Forte 400 mg (výrobca - Obolensky, Rusko) - za cenu 170 rubľov za 20 tabliet na balenie.

 • Návod na použitie Acykloviru 200 mg (pozri PDF)
 • Acyklovir forte 400 mg návod na použitie (pozri PDF) t

3. Acyklovir na intravenózne podanie - t

Táto forma uvoľňovania acykloviru sa podáva intravenózne. Pre deti od 12 rokov a dospelých sa dávka vypočíta na základe telesnej hmotnosti (zvyčajná dávka je 5 mg / kg). Intervaly medzi podaniami sú 8 hodín. Pri herpetickej encefalitíde sa dávka zvyšuje na 10 mg / kg.

Pre deti od 0 do 3 mesiacov (novorodenci) sa dávka vypočíta na základe telesnej hmotnosti. Na liečbu herpes simplex odporúčajú dávkovanie 10 mg / kg - s intervalmi 8 hodín medzi injekciami. Dávkovanie pre deti od 3 mesiacov do 12 rokov vypočíta lekár na základe približného povrchu tela (250 - 500 mg / m2). Intervaly medzi injekciami sú tiež 8 hodín.

Acyklovir: cena za rok 2019

Cena acykloviru v roku 2019 sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nezvýšila, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené vysokou konkurenciou medzi výrobcami, ako aj výskytom veľkého množstva modernejších a účinnejších analógov acykloviru v lekárňach. Najvyššou cenou je pôvodná spoločnosť Acyklovir GlaxoSmithKline (UK), predávaná pod obchodným názvom "Zovirax".

Mast a krém Acyclovir 5% -

 • Acyklovír masť na akry (Rusko) 5 g - od 40 rubľov.
 • Acyklovir Sandoz krém 5 g - od 150 rubľov.
 • Krém Zovirax (UK) 5 g - od 190 rubľov.
 • Krém Zovirax Duo-Active (2 g) - od 290 rubľov.

Acyklovírska očná masť -

 • Acyklovir 3% (Syntéza, Rusko) - od 116 rubľov.
 • Zovirax 3% (UK) - od 270 rubľov.

Acyklovir tablety: cena

 • Zovirax 200 mg (25 tab.) - od 550 rubľov.
 • Acyklovir Acre 200 mg (20 tab.) - od 70 rubľov.
 • Acyklovir Forte 400 mg (20 tab.) - od 170 rubľov.
 • Acyklovir Acry 400 mg (20 tab.) - od 260 rubľov.

Acyklovir na intravenózne podanie - t

 • Zovirax (5 fliaš po 250 mg) - od 1550 rubľov.

Masť, krém, tablety Acyklovir: recenzie

Acyklovir je jedným z prvých antivírusových liekov. Samozrejme, že to nie je najlepšie a trochu zastarané lieky, ale bude to fungovať dobre u detí, ako aj u dospelých, ktorí v minulosti nedostávali dlhodobú pravidelnú pravidelnú liečbu acyklovirom a ktorých imunita nie je znížená. V týchto prípadoch sa dá očakávať, že herpes vírus nie je odolný voči liečbe acyklovirom (24stoma.ru).

Acyclovir tablety - recenzie budú dobré iba v prípade skorého začiatku ich príjmu (to isté platí pre formy vo forme masti a smotany). Klinické štúdie ukázali, že najlepšie výsledky liečby sa dosahujú v prípadoch, keď pacienti začnú aplikovať acyklovir buď počas prodromálneho obdobia alebo počas prvých 12 hodín po nástupe herpetických erupcií.

Začať používať krém alebo masť s acyklovirom dáva zmysel iba prvých 48 hodín od okamihu ochorenia, až kým herpetické pľuzgieriky prasknú (po tomto bode už použitie nebude urýchľovať zotavenie). Podobne ako pri tabletách s acyklovirom sa môžu začať používať najneskôr do 72 hodín, ale je potrebné mať na pamäti, že čím neskôr koniec tohto obdobia začne podávanie, tým menej bude výsledok liečby.

Hlavné nevýhody lieku Acyclovir -

1) Nízka biologická dostupnosť lieku -
je to len asi 20% jej prijatej sumy. V tomto ohľade by sa Acyclovir mal užívať 5-krát denne, čo nie je veľmi výhodné (to sa týka oboch foriem tabliet a foriem vo forme masti alebo krému).

2) Slabá penetrácia kože -
liečivá vo forme masti alebo krému na vonkajšie použitie majú významnú nevýhodu, ktorá je vyjadrená skutočnosťou, že acyklovir nepreniká veľmi dobre cez povrchovú vrstvu kože (nadržaná vrstva epidermy). To určite znižuje účinnosť lieku. Niektorí výrobcovia, aby zvýšili priepustnosť acykloviru, pridajú do krému propylénglykol.

3) Tropismus nízkeho acyklovirového vírusu -
acyklovir rovnako preniká do zdravých aj herpeticky infikovaných buniek. V prítomnosti vírusovej tymidínkinázy (enzým) v bunke je acyklovir aktivovaný a blokuje reprodukciu vírusu. Problém je však v tom, že acyklovir má nízky tropismus pre vírusovú tymidínkinázu, takže ho nemusí nájsť v infikovaných bunkách. V tomto prípade sa teda v tomto prípade nejedná len o aktívnu formu acyklovir-3-fosfátu, ktorá blokuje reprodukciu vírusu herpesu.

4) Odolnosť voči drogám -
v porovnaní so všetkými ostatnými modernými antivírusovými liekmi - pre acyklovir sa vírus herpesu najčastejšie vyvíja. Podľa štatistických údajov sa u ľudí s oslabenou imunitou vyskytuje rezistencia v 7-10% prípadov av niektorých skupinách pacientov dokonca dosahuje 27% prípadov. Obzvlášť často dochádza k rezistencii u jedincov, ktorí opakovane užívali acyklovir, ako aj u pacientov s oslabenou imunitou.

5) Vnútrobunkový polčas - t
Acyklovir má veľmi malé obdobie intracelulárneho polčasu (približne 1 hodina), čo vedie k úplnému zastaveniu blokovania reprodukcie vírusov - bezprostredne po skončení liečiva. Napríklad antivírusový liek Penciklovir má dlhší intracelulárny polčas (až 20 hodín), ktorý poskytuje prijateľný antivírusový účinok až 2 dni po vysadení lieku.

Nižšie nájdete informácie o moderných analógoch Acykloviru.

Kontraindikácie a vlastnosti recepcie -

Liek sa nesmie užívať v prípade precitlivenosti na acyklovir alebo valaciklovírus. Počas dojčenia nemôžete používať intravenózny spôsob podávania lieku. Tiež nemôžete používať liek na závažné porušenie obličiek. Formy lieku na vonkajšie použitie (krémy a masti) nemôžu byť použité na liečbu slizníc úst, očí, pošvy.

Acyklovir nie je účinný pri chrípke a ARVI, pretože neovplyvňuje tieto typy vírusov vôbec. S veľkou opatrnosťou, liek je predpísaný pre dehydratáciu, rovnako ako zlyhanie obličiek. Pri užívaní piluliek potrebujú vypiť plnú pohár vody (bez ohľadu na jedlo, pretože súčasné požitie jedla neovplyvňuje absorpciu lieku v čreve).

Acyklovir a alkohol: kompatibilita užívania antibakteriálnych a antivírusových liekov s alkoholom nie je veľmi dobrá a znižuje účinnosť liečby. Alkohol zvyšuje permeabilitu kapilárnych stien a podporuje šírenie vírusu herpesu z infikovaných buniek do susedných buniek (ktoré ešte nie sú infikované vírusom).

Acyklovir počas gravidity a laktácie - t

Acyklovir sa môže počas tehotenstva používať len vo výnimočných prípadoch, len na tento účel a pod dohľadom lekára. Liek môže byť predpísaný iba vtedy, ak zamýšľané použitie lieku pre matku preváži potenciálne riziko pre plod. Masť alebo krém acyklovir počas tehotenstva sa nemá podávať bez lekárskeho predpisu. Môže sa použiť aciklovir počas dojčenia, s výnimkou intravenóznej formy podávania.

Acyklovir - moderné analógy lieku

Nižšie uvádzame niektoré z najbežnejších tabliet acykloviru, ktorých účinnosť je vyššia a rezistencia herpes vírusu na tieto lieky - nižšie. Okrem toho majú veľmi vhodný režim.

1. Valaciklovir -

Valaciklovírus je prekurzor acykloviru, t.j. tento liek sa po požití prevedie na acyklovir. Najznámejšou drogou na báze valacikloviru je Valtrex (výrobca - GlaxoSmithKline, UK).

Valaciclovir a Acyclovir: aký je rozdiel
leží vo vyššej biologickej dostupnosti valacikloviru (55%) pred acyklovirom (len 20%). Это позволяет при приеме таблеток валацикловира - создавать очень большую концентрацию ацикловира в тканях, которая при приеме обычного препарата Ацикловир - может быть достигнута только при его внутривенном введении. Кроме того, это позволяет также уменьшить кратность приема до 2 раз в сутки.

Režim -
Klinické štúdie ukázali, že užívanie vysokých dávok lieku počas 1 dňa bolo najúčinnejšie na liečbu herpesu na perách, pokožke tváre a tiež herpetickej stomatitíde. Režim: 2 g (2000 mg) - 2-krát denne, s intervalom 12 hodín, len 1 deň. Pri výbere lieku majte na pamäti, že s rezistenciou vášho herpes vírusu na acyklovir - užívanie valacikloviru budete tiež neefektívny.

Valaciclovir: cena 2019
náklady na pôvodný liek Valtrex (UK) - od 1200 rubľov pre 10 kartu. na 500 mg. Droga Valvir (Island) - náklady od 750 rubľov za balenie 10 tab. na 500 mg. Cena ruskej výroby Valaciclovir začína od 450 rubľov (na balenie 10 tab. 500 mg na kus).

2. Famciklovir -

Famciklovir je najúčinnejším liekom na liečbu herpesu a je to tabletová forma pencikloviru. Biologická dostupnosť lieku je 77%, pričom tropizmus pencikloviru k vírusu - najmenej 2-krát vyšší ako u acykloviru. To všetko robí famciclovir jedným z najúčinnejších liekov. Odborníci to považujú za ešte efektívnejšie - dokonca aj v porovnaní s valaciklovirom.

Režim -
S herpes pery, pokožku tváre a herpetická stomatitída, môže byť tento liek tiež vziať za 1 deň. Najúčinnejší režim je 750 mg dvakrát denne, s intervalom 12 hodín (len 1 deň). Jednu dávku 1500 mg lieku je však možné užiť okamžite, hoci klinické štúdie preukázali mierne horší výsledok takejto liečby v porovnaní s predchádzajúcim režimom.

Famciclovir: cena 2019
V ruských lekárňach najčastejšie nájdete famciclovir len jedného výrobcu - Novartis (Švajčiarsko). Liek má obchodný názov FamVir. Karta Balenie 3. 500 mg - asi 1500 rubľov. Balenie 21 tab. 250 mg - bude stáť od 4200 rubľov.

3. Krém Fististil-Pentsivir -

Liek Fenistil-Penzivir je rovnaký famciklovir, ale nie v tabletách, ale vo forme krému. Je určený na liečbu herpesu na perách a koži tváre u dospelých a detí starších ako 12 rokov. Funkciou tohto krému je, že bude účinný, aj keď ho začnete používať ihneď po objavení sa herpetických erupcií (a po dlhšom čase).

Na Fenistil-Pentsivir, cena bude od 430 rubľov (pre trubicu 2 g). Po ukončení používania bude liečivo, ktoré stále zostáva v bunkách, pokračovať v protivírusovom účinku počas ďalších 2 dní. Jedinou nevýhodou je frekvencia aplikácie - 8-krát denne počas 4 dní (s 2 hodinovými intervalmi počas dňa).

Ale vynikajúci účinok a takmer úplná absencia rizika rezistencie herpes vírusu na tento liek. Okrem toho liek obsahuje cetomacrogol a propylénglykol, ktoré uľahčujú penetráciu pencikloviru do infikovaných kožných buniek. Dúfame, že náš článok na tému: Acyklovir cena, návod na použitie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: Kamensky K.V., 19 rokov ako lekár.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár