Thrush v ústach u dospelých: príznaky, liečba

V dôsledku poškodenia ústnej sliznice huby Candida sa v ústach vyskytuje drozd. Vývoj drozd je najčastejšie spojený so znížením obranyschopnosti organizmu, ako aj zhoršením lokálnej imunity ústnej sliznice. V odbornom jazyku má toto ochorenie termín - orálna kandidóza.

Je dôležité pochopiť, že drozd v ústach u dospelých nie je triviálna plesňová infekcia sliznice, ktorá sa vyskytuje náhodne alebo v dôsledku užívania antibiotík. Faktom je, že porážka sliznice húb Candida je často markerom závažných (ešte nediagnostikovaných) ochorení.

Thrush v ústach: foto

Podľa rôznych zdrojov - 50 až 90% všetkých ľudí sú nositelia Candida. Takýto prenos sa však nepovažuje za ochorenie, pretože za normálnych podmienok tieto huby neprejavujú svoje patogénne vlastnosti (t.j. u nosičov sú symptómy ústnej kandidózy úplne neprítomné). A len za určitých podmienok, plesňová infekcia začína vykazovať patogénne vlastnosti, ktoré ovplyvňujú sliznicu.

Ústa drozd: príčiny

Existuje mnoho poddruhov húb rodu Candida, ale v približne 50% prípadov je orálna kandidóza spôsobená Candida albicans (C. albicans). Menej často, v klesajúcom poradí frekvencie, môže byť drozd ústnej dutiny spôsobený C.tropicalis, C.glabrata, C.krusei, C.pseudotropicalis a ďalšie.

Najčastejšie sa orálna kandidóza vyskytuje u 2 skupín pacientov. Po prvé, u pacientov so zlou hygienou ústnej dutiny, s neliečenými zubnými zubami. Je to spôsobené tým, že títo pacienti majú v ústach veľký počet patogénnych baktérií, čo oslabuje obranyschopnosť sliznice ústnej dutiny (čo je dôvod, prečo huby Candida začínajú napadnúť sliznicu).

Druhou najčastejšou príčinou je oslabená imunita, a preto hlavnou rizikovou skupinou sú pacienti s oslabeným imunitným systémom na pozadí rôznych ochorení (napríklad na pozadí HIV / AIDS, diabetes mellitus, podvýživy, ako aj pacienti s aktívnymi onkologickými ochoreniami alebo po chemoterapii alebo rádioterapia).

Ďalšími príčinami orálneho vzrušenia sú:

 • Po užití antibiotík -
  v ústnej dutine v norme existuje veľmi veľa typov mikroorganizmov, ktoré nielen koexistujú, ale tiež inhibujú vzájomný rast. Akceptácia širokospektrálnych antibiotík eliminuje niektoré typy baktérií v ústnej dutine, čo porušuje vyvážené zloženie mikroflóry. Miznutie alebo redukcia určitých typov baktérií môže viesť k rastu húb Candida.
 • Proti príjmu kortikosteroidov -
  u pacientov s astmou s inhalovanými steroidmi sa môže vyskytnúť perorálna kandidóza u približne 5-10% dospelých a 1% detí. V prípadoch, keď je príčinou inhalácia steroidov - kandidálne lézie majú zvyčajne vzhľad erytému. Kandidóza sa objavuje presne v tých oblastiach, kde je steroid v kontakte so sliznicou (zvyčajne na zadnej strane jazyka, niekedy na oblohe).
 • Diéta -
  podvýživa môže viesť k nedostatku železa v tele, vitamínu B12, kyseliny listovej, ktorá je predisponujúcim faktorom pri orálnej kandidóze. Existujú aj dôkazy, že diéta s vysokým obsahom sacharidov tiež prispieva k orálnej kandidóze. Preto je u takýchto pacientov veľmi dôležité vylúčiť použitie sladkostí, vrátane nápojov obsahujúcich cukor. Štúdie ukazujú, že rast Candida a jej adhézia na sliznicu sa zvyšuje v prítomnosti cukrov (glukóza, galaktóza, sacharóza).
 • Fajčenie a iné faktory -
  okrem iných faktorov, fajčenie, endokrinné poruchy (napríklad diabetes mellitus), prítomnosť určitých ochorení ústnej sliznice, ako sú lichen planus a leukoplakia. Orálna kandidóza sa často vyskytuje u pacientov so zloženým jazykom alebo po piercingu jazyka.
 • U pacientov s odnímateľnými zubnými náhradami -
  najčastejšie sa u pacientov s odstrániteľnými protézami vyskytuje kandidóza v dôsledku nedostatočnej hygieny protézy. V tomto prípade je protéza pokrytá biofilmom obsahujúcim veľký počet húb Candida. Z tohto dôvodu je dezinfekcia protézy veľmi dôležitou súčasťou liečby orálnej kandidózy u ľudí s odnímateľnými protézami.

  Predispozičným faktorom môže byť, ak pacient neodstráni protézu v čase spánku. V tomto prípade je sliznica neustále zbavená kyslíka a prania slinami, čo vytvára predpoklady pre rozvoj anaeróbov a húb. Ďalším dôvodom môže byť, že protéza dobre nezapadá do tkanív protetického lôžka, a preto poškodzuje sliznicu. Takéto mikrotraumové sliznice tiež prispievajú k rozvoju orálnej kandidózy.

 • Chronické sucho v ústach -
  zníženie množstva slín a obsahu rôznych enzýmov a protilátok v ňom je dôležitým predispozičným faktorom pre rozvoj orálnej kandidózy. Konštantná suchosť zubných lekárov v ústnej dutine sa nazýva "xerostómia". Jej liečba je veľkým problémom v zubnom lekárstve.
 • Orálna kandidóza u dieťaťa -
  vo veľmi mladom veku ešte nie je úplne vyvinutý imunitný systém. Akútna pseudomembranózna kandidóza sa vyskytuje približne u 5% novorodencov. Druhy Candida sa získavajú z vaginálneho kanála matky počas pôrodu. V ranom veku nie je imunitný systém ešte úplne vyvinutý, a preto deti nemajú individuálnu imunitnú reakciu na huby Candida (detské protilátky proti hubám sa zvyčajne dodávajú s materským mliekom matky).

reklama

Thrush v ústach: príznaky

Keď sa drozd vyskytuje v ústach u dospelých, príznaky sa môžu veľmi líšiť od pacienta k pacientovi. Faktom je, že orálny drozd (orálna kandidóza) má štyri hlavné typy, z ktorých každý má charakteristické špecifické symptómy. Rozlišujú sa tieto 4 hlavné formy tejto choroby: t

 • akútna pseudomembranózna kandidóza,
 • akútna atrofická kandidóza,
 • chronická atrofická kandidóza,
 • chronická hyperplastická kandidóza.

Nižšie analyzujeme vlastnosti každej formy, ale napriek rozdielom v symptómoch bude ich liečba vykonaná takmer rovnaká.

1. Akútna pseudomembranózna kandidóza -

Táto forma orálneho drozdu je zvyčajne asymptomatická. Môže sa vyskytnúť len nepríjemné pocity v dôsledku prítomnosti bielych filmov alebo plakov, ktoré sa týčia nad ústnou sliznicou (Obr. 4-6). Pri svetelnom toku sú plaky jednoduché, ľahko sa odstránia pri zoškrabaní, v takom prípade sa pod nimi nachádza jasne červená sliznica.

V závažných prípadoch - plaky, ktoré sa zväčšujú, sa navzájom spájajú, čo vedie k poruche takmer celej sliznice. Keď sa dosky zahusťujú, je veľmi ťažké ich zoškrabať. Tento typ kandidózy sa často vyvíja u dojčiat, u pacientov po užívaní antibiotík, kortikosteroidov alebo imunosupresív, u pacientov s poškodeným imunitným stavom (na pozadí leukémie, HIV).

Pseudomembranózna kandidóza (obrázok 7-9) -

2. Akútna a chronická atrofická kandidóza -

Pri akútnej atrofickej kandidóze môže pacient cítiť, že jeho ústa boli oparené horúcou tekutinou. Zároveň tu chýba biely plak a plaky a sliznica má jasne červenú farbu. Ďalším možným príznakom je kovová, kyslá, slaná alebo horká chuť v ústach, ako aj sucho v ústach. Po užívaní antibiotík alebo kortikosteroidov sa najčastejšie vyvíja akútna atrofická kandidóza.

Pri chronickej atrofickej kandidóze je tiež sčervenanie sliznice, pocit pálenia. Najčastejšie sa táto forma orálneho drozdu vyskytuje u pacientov s odnímateľnými zubnými náhradami, a preto sa niekedy nazýva aj protetická stomatitída.

Čo je atrofická kandidóza (Obr.7-9) -

3. Chronická hyperplastická kandidóza -

Vyskytuje sa prevažne len u dospelých a zriedkavo (vo vzťahu k iným formám kandidózy, frekvencia výskytu nie je vyššia ako 5%). Najčastejšie sa vyskytuje na sliznici tváre, v blízkosti rohov úst, na zadnej strane jazyka, rovnako ako mäkké poschodie. Vyznačuje sa výskytom bielych plakov, ktoré rastú a spájajú sa s časom. Vo výraznom štádiu sa povrch plakov stane hrubým, nodulárnym. Plaky môžu časom získať žltkastú farbu.

Je dôležité: väčšina typov ústnej kandidózy je bezbolestná a prejavuje sa iba prítomnosťou lézií na sliznici ústnej dutiny, niekedy môže byť prítomný pocit pálenia. To je dôvod, prečo kandidóza môže byť niekedy nesprávne diagnostikovaná ako "syndróm horenia".

Pre správnu diagnózu je veľmi dôležité vykonať cytologické vyšetrenie plaku z ústnej sliznice. To je o to dôležitejšie, pretože veľmi často sa hojná akumulácia nefungálnej mikroflóry (najmä v jazyku) môže podobať plesňovej infekcii sliznice.

Prípravky proti drozdu -

Pred liečbou drozdu v ústach u dospelých - je potrebné vykonať cytologiu. Nebude len potvrdiť diagnózu ústnej kandidózy, ale tiež stanoviť citlivosť húb izolovaných od určitého pacienta na hlavné antifungálne lieky. Základom liečby ústnej kandidózy sú systémové antifungálne lieky.

Je potrebné poznamenať, že úroveň rezistencie húb Candida voči hlavným antifungálnym liekom sa každoročne zvyšuje. Napríklad dnes existuje takmer úplná rezistencia voči flukonazolu, ktorá bola dlho považovaná za "zlatý štandard" pri liečbe kandidózy. Z toho je zrejmé, že lieky proti drozdu na báze flukonazolu (ako Diflucan alebo Flucostat) nebudú obzvlášť účinné.

Tabuľka. Indikátory rezistencie na antifungálne lieky (štúdia uverejnená v roku 2015; realizovaná na Štátnej lekárskej univerzite v Samare, Katedra terapeutického zubného lekárstva, IPO).

Antifungálne liekyOdolnosť v%

amfotericín

30

nystatín30
flukonazol100
ketokonazol40
klotrimazol40
itrakonazol

40
(podľa iných údajov - do 60%)

závery: Základná terapia orálnej kandidózy sa môže uskutočniť systémovými antifungálnymi liekmi, na ktoré majú huby Candida minimálnu rezistenciu. Sú to práve tieto lieky proti drozdám, ako je Nystatin alebo Amphotericin (ten je predpísaný len pre systémovú kandidózu) - majú najnižšie miery rezistencie.

 • Nystatínový režim na perorálnu kandidózu - t
  pre dospelých platí karta. Nystatin 500 tisíc jednotiek. Každých 6 hodín musíte rozpustiť 1 kartu. (po jedle a ústnej hygiene) - 7-14 dní. Pre deti bude jednorazová dávka 125 tisíc jednotiek alebo 250 000. Jednotky - v závislosti od veku, a režim bude rovnaký.
 • Ako alternatíva k nystatínu sa môže použiť antifungálny liek Mikonazol (vo forme mukoadhezívnych tabliet). Takáto tableta je fixovaná na sliznici tváre, po ktorej sa začne pomaly rozpúšťať 8-13 hodín. Takéto pomalé, dlhodobé uvoľňovanie účinnej látky z tablety môže významne zvýšiť účinnosť terapie.

Treba poznamenať, že liečba drozdu v jazyku u dospelých sa vykonáva presne rovnakým spôsobom, ako keď sa nachádza v iných častiach ústnej sliznice.

Ďalšia lokálna terapia -

Ako ďalšia lokálna terapia sa môžu použiť roztoky na vypláchnutie ústnej dutiny, antifungálne lieky vo forme gélov (na aplikáciu na postihnuté oblasti ústnej sliznice) -

 • 0,1 - 2% roztok žltej fialovej, t
 • 0,05% roztok chlórhexidínu,
 • teplé soľné oplachy,
 • Mikonazol gél (na aplikácie sliznice ústnej dutiny).

Dôležité body pri liečbe ústnej kandidózy -

Je veľmi dôležité vykonávať liečbu so súčasnou rehabilitáciou ústnej dutiny, t. V ústnej dutine je potrebné vyliečiť všetky zubné zuby, ložiská chronického zápalu. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť, že sa ústny drozd objaví veľmi rýchlo. Pacienti s odnímateľnými zubnými náhradami - je dôležité naučiť ich pravidelne dezinfikovať, a ak je chrup stará, vymeňte ich. Bude zbytočné liečiť orálnu kandidózu u pacientov, ktorých zubná protéza bude stále zdrojom infekcie.

Pre fajčiarov je veľmi dôležité v tomto prípade znížiť početnosť užívania nikotínu a je lepšie ho opustiť. Ak sa vyskytne kandidóza na pozadí používania inhalačných steroidov (u astmatikov) - musíte povedať pacientovi o potrebe opláchnuť ústa vodou po postriekaní steroidom. V čase ošetrenia je tiež veľmi dôležité znížiť množstvo spotrebovaných sacharidov a je žiaduce úplne opustiť sladké nápoje obsahujúce cukor.

Zubné pasty obsahujúce laktoferín, laktoperoxidázu, lyzozým a glukózooxidázu môžu byť veľmi užitočné pri liečbe a prevencii kandidózy a stomatitídy. Takéto pasty zvyšujú lokálnu imunitu ústnej dutiny a znižujú riziko vzniku stomatitídy a kandidózy. Napríklad takéto pasty patria medzi rady zubných pasty SPLAT.

Prečo je dôležité vyhľadať liečbu lekárom -

Ako sme uviedli vyššie, je veľmi dôležité vykonať cytologickú štúdiu a stanoviť citlivosť plesňovej infekcie na rôzne antifungálne lieky. V opačnom prípade môžete minúť veľa peňazí na drahé lieky, ktoré potom nebudú pre vás účinné.

Náklady na cytologické vyšetrenie (pre rok 2019) -

 • Odber vzoriek materiálu pre Canye di ro-da grimasa s opto-re-del-ni-chu-twi-tel-nos-ti až 6 antifungálnymi liekmi dis-to-dif-fu-zi-on-n metódou (pomocou diskov vyrobených NICF, Rusko) - cena je 300 rubľov.
 • Príjem materiálu s účinným antifungálnym pre-para-ta-analyzátorom na analyzátore VITEK, Francúzsko - stojí 800 rubľov (táto metóda je omnoho presnejšia a ukazuje skutočný obraz odolnosti mikroflóry voči rôznym liečivám).

Dôležité je aj to, že pôjdete k lekárovi, pretože vám neumožní vynechať žiadne závažné ochorenie, ktoré ešte nebolo diagnostikované, pričom jedným z prejavov môže byť vzrušenie z ústnej sliznice. A tretí dôvod - existuje veľké množstvo ochorení sliznice ústnej dutiny (napríklad leukoplakia), ktoré sa môžu užívať na orálnu kandidózu. Nesprávne vlastné ošetrenie v tomto prípade povedie len k progresii ochorenia.

Prevencia opätovného vývoja perorálnej kandidózy -

Profylaktické použitie antifungálnych liekov je povinné u ľudí s infekciou HIV, počas rádioterapie, počas imunosupresívnej liečby alebo pri dlhodobej liečbe antibiotikami.

Je dôležité: Pamätajte si, že ak je orálna kandidóza náchylná na pravidelné recidívy, je najlepšie podstúpiť kompletné vyšetrenie tela. Kandidóza môže byť len symptómom (markerom) základného ochorenia, ktoré nemusíte ani podozriť. Napríklad kandidóza môže byť niekedy výsledkom vážnej, zatiaľ neidentifikovanej patológie, ako je HIV / AIDS, znak onkológie alebo krvných porúch. Dúfame, že náš článok na tému: drozd v ústach u dospelých má príznaky, liečba sa ukázala byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár