Kompozitné dyhy: cena, recenzie

Kompozitné plniace dyhy sú lacnou alternatívou keramických dýh. Kompozitné dyhy sa vyrábajú len počas jednej návštevy u zubára bez toho, aby sa odstránili otlačky, priamo v ústach pacienta. V skutočnosti je to obyčajná výplň, vyrobená vo forme obloženia predného povrchu zuba.

Ich nespornou výhodou je nízka cena, možnosť získať prijateľnú estetiku v jednej návšteve zubára, schopnosť v niektorých situáciách robiť bez brúsenia zubnej skloviny, ako aj schopnosť rýchlo odstrániť túto dýhu alebo ju nahradiť novou. Výhody kompozitných dýh tu v zásade končia a nevýhody začínajú.

Kompozitné dyhy: foto pred a po

Napriek tomu, že kompozitné dyhy sú v estetike horšie ako keramické dýhy - môžu byť ešte celkom krásne, ako aj neviditeľné na pozadí priľahlých zubov. Problém je v tom, že nie je potrebné robiť pravidelné plnenie, ale dávať zubom nový krásny tvar, aby sa dosiahla imitácia kvetu a priehľadnosť zubnej skloviny s rôznymi odtieňmi výplňového materiálu.

Ako zubár môžem povedať, že len asi 1 zo 100 zubárov má dobré zručnosti v umeleckej reštaurácii zubov. Inými slovami: výroba náplne je remeslo a výroba dýhy na predných zuboch je umenie, ktoré je dostupné vzácnemu zubárovi. Preto je fotografia kompozitných dýh pred a po, ktoré sme publikovali vyššie, s najväčšou pravdepodobnosťou výnimkou a na typickej zubnej klinike bude estetika takýchto dýh oveľa skromnejšia.

Indikácie na použitie -

pretože dyhy vyrobené z kompozitného výplňového materiálu majú nižšiu pevnosť a iné vlastnosti ako keramické dyhy - je veľmi dôležité ich aplikovať len v správnych situáciách. Konkrétne sú vhodné len na malé zmeny polohy, tvaru alebo farby predných zubov.

 • s malými smaltovými čipmi,
 • zmeniť farbu korunky zubu,
 • na odstránenie malých medzier medzi zubami
 • ak je to potrebné, zvýšte výšku zubov (kvôli ich fyziologickému oderu).

Je dôležité: Väčšina odborníkov NEPORÚČA používať kompozitné dyhy, ak máte široké medzizubné medzery alebo nadmerne veľké štiepenie prednej korunky zubu, alebo ak má zub silné zakrivenie alebo je príliš tmavý. Vo všetkých týchto prípadoch je znázornená výroba porcelánových dýh z keramických alebo keramických koruniek.

Ako kompozitné dyhy -

Ako sme už uviedli, takéto dýhy sú vyrobené zo svetlom tuhnúceho kompozitného výplňového materiálu. V podstate tento materiál nie je nič iné ako kompozitná živica (plast). Pri zmienke o kompozitných dýhách možno tiež nájsť termín "rovné dyhy". Ten navrhuje, aby tieto dýhy zhotovil zubár priamo v ústach pacienta.

Spôsob výroby priamej kompozitnej dyhy je nasledovný (Obr. 4-6) ... Po výbere farby budúcej dýhy sa zo zubu odstráni stará výplň a vrstva skloviny sa čiastočne vytvrdí (takže zuby po aplikácii výplňového materiálu nevyzerajú príliš masívne). Ale v niektorých prípadoch je možné urobiť bez brúsenia smaltu.

Výroba kompozitnej dyhy: foto

Predtým sa predpokladalo, že pri kompozitnej dýze sa mletie zubných tkanív vyskytuje v oveľa menšom rozsahu ako v prípade keramiky (a to bola ich výhoda). Teraz sa však objavila technológia vytvárania tenkých keramických faziet, v ktorej je zub brúsený iba o 0,3 mm, a tieto tenké dýhy sa ukázali byť nielen estetickejšie, ale tiež oveľa silnejšie ako kompozitné dyhy (24stoma.ru).

Po tejto príprave zubu potom nastáva nanesenie výplňového materiálu po vrstvách (to simuluje požadovaný tvar, farbu a polohu zubu). Okrem toho je každá vrstva výplňového materiálu osvetlená špeciálnou lampou. Na konci tvorby kompozitnej dyhy, musí byť veľmi starostlivo leštené tak, že dostane lesk prirodzenej zubnej skloviny.

Nepriame kompozitné dyhy -
Kompozitné dyhy sa môžu vyrábať nielen v ústach pacienta, ale aj v zubnom laboratóriu. Takéto dyhy budú označované ako "nepriame". tj Spôsob ich výroby bude plne v súlade s metódou výroby keramických dýh, použije sa iba keramika, ale kompozitný výplňový materiál. Takéto nepriame kompozitné dyhy majú rádovo lepšiu kvalitu, ale budú stáť viac ako priame kompozitné dyhy.

Inštalácia kompozitných dýh: video

reklama

Kompozitné dyhy: cena 2019

V prípade kompozitných dýh bude cena v Moskve a Petrohrade na klinikách priemernej cenovej kategórie v roku 2019 približne 8 000 - 9 000 rubľov (na jednotku). Minimálna cena v Moskve na klinikách ekonomickej triedy bude od 4500 rubľov, a maximálna cena - asi 15.000 rubľov.

Ako sme už uviedli vyššie, výroba kompozitných dýh vyžaduje umelecký talent a veľmi málo zubárov má zručnosti umeleckej obnovy predných zubov. Talentovaní lekári sa zvyčajne vždy zúčastňujú rôznych regionálnych stomatologických súťaží, počas ktorých musia liečiť skutočných pacientov a porota udeľuje známky za to ... A čím viac lekárov má všetky druhy certifikátov, najmä ak bol víťazom alebo držiteľom ceny v nominácii "umelecká obnova" - viac bude šanca získať naozaj dobré kompozitné dyhy.

Kompozitné dyhy: recenzie

Pri výbere dýh z kompozitu by ste mali pochopiť, že optické vlastnosti kompozitného výplňového materiálu sú ďaleko od keramiky, ktorej štruktúra a optické vlastnosti sú čo najbližšie k prírodnej sklovine zubov. Nižšie uvádzame hlavné výhody a nevýhody kompozitných dýh ...

1. Aké sú výhody kompozitných dýh?

 • môže byť vykonaná počas 1 návštevy,
 • prijateľná estetika
 • nízke náklady
 • zvyčajne vyžadujú menšie množstvo mletého zubného tkaniva,
 • môžu byť ľahko odstránené nahradením novými bez nových.

2. Aké sú nevýhody kompozitných dýh?

 • nie sú trvanlivé ako keramika, t
 • nie ako estetické ako keramika,
 • vyžadujú pravidelné leštenie (raz za 3-4 mesiace),
 • často štiepané
 • absorbovať farbivá a meniť ich farbu
 • na ostrie rezákov dôjde k oderu,
 • sotva nájdete naozaj dobrého zubného terapeuta, ktorý by mohol obnoviť predné zuby dýhami tak, že budú vyzerať ako skutočné zuby a nebudú vyčnievať zo susedných zubov.

Zvyčajná "kvalita" kompozitných dýh bude približne rovnaká ako na fotografii pred a po nižšie (povedzme, že pacienti, ktorí majú vysoké nároky na estetiku - takéto dýhy s najväčšou pravdepodobnosťou iba sklamú) -

Je dôležité: Ak sa pozriete na fotografiu 7, uvidíte, že po inštalácii kompozitných dýh stratili horné predné zuby prirodzenú priesvitnosť skloviny, ktorá sa stala úplne nepriehľadnou a tiež získala neprirodzený mliečny odtieň (nie je typický pre prirodzenú zubnú sklovinu). Chceme povedať, že pri výbere kompozitných dýh by ste sa mali natoľko orientovať na niečo také.

3. Životnosť -

V ideálnom prípade by som naozaj rád povedal, že kompozitná dyha Vám bude slúžiť 5-6 rokov, ale keď sa upraví na zlú kvalitu stomatologických služieb v Rusku, stojí 3 - 4 roky, kým sa orientuje. Zároveň to bude ešte kratšie obdobie, aby sme Vás potešili dobrou estetikou, ktorá je spojená s vlastnosťami kompozitných výplňových materiálov (postupne strácajú svoj lesk, absorbujú farbivá a tým menia farbu).

Vzhľadom k tejto okolnosti, ak fajčíte, ako víno, pite silný čaj / kávu, ako korenie ako kari a iné farbivá a nápoje - určite nebudete ako kompozitné dyhy. V tejto situácii je lepšie vyrobiť porcelánové dyhy (neabsorbujú farbivá a nemenia ich farbu). Kompozitné dyhy budú tiež vyžadovať starostlivú starostlivosť - odporúča sa navštíviť zubára raz za 3-4 mesiace pre profesionálne leštenie, aby sa zachovala ich brilancia a farba.

Kompozitné dyhy: foto po 5 rokoch -

Je dôležité: Zubné recenzie kompozitných dýh sú najčastejšie dobré len medzi tými lekármi, ktorí ich sami robia, t. medzi zubnými terapeutmi. Lekári neradi vynechávajú pacientov, preto vzácny zubár-terapeut odporúča pravú keramickú dyhu alebo nepriamu kompozitnú dýhu (vyrobenú v dentálno-technickom laboratóriu) - to znamená, že ortopedický a zubný technik dostane peniaze na prácu.

Preto, zubári-terapeuti veľmi často, aj keď vidia, že zub musí byť obnovený nie s výplňou, ale s korunkou alebo keramické dyhy - tak ako tak, každý bude odporúčaný, aby zub obnovil výplňový materiál. Presne tá istá situácia sa vyvíja aj pri obnove ťažko poškodených zubov, kde namiesto pahýľovej korunky a koruniek odporúčame čap a výplň.

Keramické dyhy -

Keramické dyhy sú jedným z najkrajších zubných výplní dostupných v kozmetickej stomatológii. Vyrábajú sa len v zubno-technickom laboratóriu, po tom, ako ortoped chirurg odstráni odliatky zo zubov pripravených na dýhy. Hrúbka štandardných keramických dýh je zvyčajne od 0,5 do 0,7 mm a hrúbka tenkých lisovaných porcelánových dýh je len 0,3 mm.

Keramické dyhy - foto pred a po

Dýhy sa lepia na zuby špeciálnym lepidlom, po ktorom sa stávajú jedným so zubami (táto väzba bude taká silná). Pri výrobe keramických dýh sa triesky prakticky odstraňujú, vôbec neabsorbujú farbivá a preto ich farba nikdy nezmení. Okrem toho nevyžadujú pravidelné návštevy zubára na ich leštenie a ich životnosť bude 15 až 20 rokov.

Okrem toho sú to keramické dyhy, ktoré umožnia získať vysoko kvalitnú estetiku, pretože Keramika je materiál, ktorý má čo do štruktúry a optických vlastností čo možno najviac prirodzenej zubnej skloviny. Ale ich nevýhodou je vysoká cena (pozri úplnú cenu tu), ktorá bude niekoľkokrát vyššia ako cena kompozitných dýh. Druhou nevýhodou je ich neschopnosť opraviť. Napriek tomu, že keramika má veľmi vysokú pevnosť - pri neopatrnej manipulácii je stále možné odštiepenie a v tomto prípade bude potrebné dýhu vymeniť.

Výber medzi kompozitnými a keramickými dýhami -

Teraz už viete trochu o keramických a kompozitných dýhách. Čo je teda najlepšia voľba? Odpoveď znie, že vaše rozhodnutie by malo byť založené na viacerých faktoroch. Pozrime sa na niektoré dôležité body -

 1. Keramické dyhy sú veľmi estetické, ale vynikajúci zubár môže dosiahnuť krásnu estetiku aj pomocou kompozitných dýh. Dôležitou úlohou je vybrať kompozitné dyhy len pre správne situácie.
 2. Prvá vec, ktorú musíte zistiť, je, či ste dobrým kandidátom na kompozitné dyhy. Ak sa vám nepáči farba vašich zubov, potom niekedy postup profesionálneho bielenia zubov je celkom postačujúci na zlepšenie ich vzhľadu.
 3. Ak chcete zmeniť polohu / tvar zubu alebo odstrániť medzeru medzi zubami, potom vám bude dýha z kompozitu vyhovovať len v prípade, že je potrebná menšia zmena. Ak máte široké zuby medzi zubami, silné zakrivenie zubov, alebo z dôvodu vysokej oderu, máte veľmi nízke zuby a chcete ich predĺžiť - keramické dýhy by boli tou najlepšou voľbou.
 4. Kompozitné dyhy sú cenovo dostupnejšie a dajú sa vyrobiť len počas jednej návštevy u zubára-terapeuta. Ich spodnou stranou je, že tieto dyhy budú potom vyžadovať viac údržby, pretože budú musieť byť pravidelne leštené kvôli ich sklonu k farbeniu. Okrem toho majú pomerne krátku životnosť - len asi 3-5 rokov.
 5. Keramické dyhy sú drahšie ako kompozitné dyhy a zároveň budú vyžadovať niekoľko návštev u zubára. Keramika je odolnejšia voči trieskam, nemení svoju farbu, nenosí sa pri tlaku na žuvanie - v dôsledku toho je jej životnosť od 15 do 20 rokov.

Veľmi dôležité: ak sa stále rozhodnete pre kompozitné dyhy, potom by ste mali vedieť nasledovné. Najlepšie je dohodnúť si stretnutie s lekárom len ráno, za slnečného dňa. To umožní zubárovi vybrať si odtieň výplňového materiálu čo najpresnejšie. Dobrý lekár vyberie odtiene materiálov v špeciálnom meradle presne v prirodzenom svetle (niekedy to naznačuje, že na to chcete ísť do okna). Dúfame, že náš článok na tému: Kompozitné dyhy cena, recenzie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár