Plastové korunky: recenzie

V tomto článku sa budeme venovať dvom z najlacnejších verzií zubných protéz - plastových a kovových plastových korún. Plastové korunky v zubnom lekárstve nie sú široko využívané pre svoju nízku pevnosť a krátku životnosť, preto sa používajú prevažne len ako dočasné.

V závislosti od spôsobu výroby môžu mať dočasné plastové korunky mierne odlišnú životnosť. Napríklad najjednoduchšia plastová korunka na zub, vyrobená priamou metódou, je určená len na niekoľko týždňov používania. S komplexnejšou výrobou laboratórnou metódou a spevnením rámu zo sklenených vlákien alebo kovového pletiva môže niekedy životnosť dosiahnuť 1,5-2 roky.

Plastové korunky: foto

Hlavnou výhodou plastových korún - jednoduchosť výroby a nízka cena. Preto pacienti často chcú umiestniť na predné zuby plastové korunky - ako trvalé koruny, a nie dočasné. Nižšie sa budeme zaoberať dôvodmi negatívnych posudkov o takýchto protetikách a významnými nevýhodami ich plastových korún, ktoré neumožňujú ich dlhodobé používanie.

Indikácie na použitie -

Dočasná korunka na zub z plastu je v zásade nevyhnutná len v jednom prípade - umožňuje chrániť zub, ktorý bol pod korunkou odrezaný od agresívnych faktorov ústnej dutiny, a tiež obnoviť dikciu a estetiku - v čase výroby permanentných kovových keramických alebo keramických korún (v priemere je to 2 mesiace). 3 týždne).

Ak hovoríme o veľkom počte zubov, ktoré boli otočené hneď, potom dočasné plastové korunky tiež prispievajú k obnoveniu účinnosti žuvania - koniec koncov, určite nemôžete žuť so zubami otočenými. Niektorí pacienti odmietajú robiť dočasné koruny, čo ich motivuje značnými dodatočnými nákladmi. Skutočnosť, že absencia dočasných korún negatívne ovplyvní brúsené zuby a ďasná okolo týchto zubov, je však bezpodmienečná.

Plastové korunky na predných zuboch: recenzie

Dočasná korunka na prednom zube vo väčšine prípadov bude mať veľmi skromnú estetiku. Aby sa získali dočasné esteticky prijateľné koruny, musia byť vyrobené len laboratórnym spôsobom (pozri nižšie). Okrem toho je žiaduce oddelene upozorniť lekára na skutočnosť, že dočasné korunky na predných zuboch, ak je to možné, majú podobnú farbu ako susedné zuby.

Niektorí pacienti chcú robiť nie dočasné, ale trvalé korunky z plastu. Skutočne, skôr v ZSSR sa široko používali trvalé protézy s plastovými korunkami, ale len dovtedy, kým sa v ich používaní nezískali negatívne skúsenosti. Na plastových korunách na predných zuboch - prehľadoch zubárov a pacientov sme zhrnuli nasledujúce informácie.

Dočasné korunky na predných zuboch: foto

reklama

Nevýhody plastových korún -

Hlavným dôvodom krátkej životnosti plastových korún je ich omnoho nižšia pevnosť (v porovnaní s akýmkoľvek iným typom koruniek), ako aj vysoká miera oderu povrchu žuvačky. V dôsledku toho pri dlhodobom používaní existuje vysoké riziko zlomenín a trhlín v rámci plastových korún.

Pacient môže vopred oznámiť lekárovi, že z nejakého dôvodu plánuje podstúpiť viac času, ako je potrebné pri dočasných korunách (napríklad niekoľko mesiacov alebo viac). V tomto prípade lekár pravdepodobne navrhne, aby ste urobili dočasné korunky so zosilneným skleneným vláknom alebo kovovým rámom. Ale musíte byť pripravení, že náklady na každú takúto korunu budú o 2 000 - 3 000 rubľov viac - v porovnaní s bežnou plastovou korunkou.

Ako dlho môžete chodiť s dočasnými korunami -
Vo všeobecnosti sa neodporúča chodiť dlhšie ako 1 mesiac s dočasnými plastovými korunkami. Po prvé, majú skôr negatívny vplyv na ďasno v okolí korunky, čo prispieva k rozvoju zápalu v ňom. Po druhé, majú pomerne nízku presnosť výroby a nemusia úplne zakrývať hrdlo zubu, čo môže viesť k vniknutiu slín a baktérií pod korunku a hnilobe zubných tkanív.

Mechanická pevnosť dočasnej plastovej korunky bude závisieť od jej hrúbky. Napríklad pod kovovou keramikou je zub rozomletý na všetkých stranách v priemere o 1,5-2,0 mm av tomto prípade je plastová koruna na zub dostatočne hustá a dostatočne pevná, aby trvala dosť dlho (ak však plánujete nosiť tieto korunky) a viac - v každom prípade je potrebné dodatočne zosilniť ich rám). Pod keramickou korunkou je zub brúsený iba o 1,0 - 1,5 mm, a preto dočasná korunka na zub takej hrúbky bude trvať len veľmi krátku dobu.

cons plastové korunky -

 • nízka pevnosť
 • rýchla abrázia povrchu žuvačky ako výsledok trenia antagonistických zubov,
 • plast je schopný absorbovať pachy, a preto po určitom čase začne vyžarovať nepríjemný zápach a chuť,
 • plast je schopný absorbovať farbivá a pri dlhodobom používaní sa stáva špinavou sivou farbou,
 • plast má póry, ktoré sú postupne kolonizované baktériami a neskôr slúžia ako zdroj infekcie,
 • chemické zložky plastov môžu spôsobiť alergické reakcie
 • pri dlhodobom kontakte s plastickými korunkami prispievajú k rozvoju zápalu v ňom,
 • provizórne korunky majú spravidla dostatočne nízku presnosť na krku zubu, čo pri dlhodobom používaní koruniek môže viesť k nástupu zubného kazu,
 • Plastové korunky nie sú vhodné pre trvalé protézy, pretože oporné zuby pod nimi by prešli veľmi silným brúsením (aby boli korunové steny silnejšie a silnejšie).

Je dôležité: V niektorých prípadoch môže bezpečnostná hranica plastových korún trvať dosť dlho - od 1 do 2 rokov (napríklad ak bola kostra dodatočne zosilnená), ale v žiadnom prípade neodporúčame používať plastové korunky dlhšie ako 2 - 3 mesiace, pretože To môže spôsobiť značné poškodenie stavu oporných zubov a ďasien okolo korún.

Kontraindikácie na použitie -

Dočasné plastové korunky nie je možné vyrobiť v nasledujúcich situáciách ...

 • s hlbokým sústom,
 • v prítomnosti bruxizmu,
 • v detstve
 • v prítomnosti alergie na plastové komponenty.

Plastová korunka za zub: cena

Estetika a pevnosť plastových korún do značnej miery závisí od kvality použitého plastu, ako aj od spôsobu výroby. Najjednoduchší spôsob výroby je „priama metóda“, pri ktorej sa korunka zhotovuje priamo v ústach pacienta počas 1 hodiny. Koruny vyrobené touto metódou budú najlacnejšie a nie príliš estetické.

Oveľa presnejší je spôsob výroby v zubno-technickom laboratóriu. Takéto koruny sa robia do 1 pracovného dňa a majú dobrú estetiku. Ich náklady však budú takmer dvojnásobne vyššie. Je tu tiež možnosť urobiť dočasnú korunku na frézke so softvérovým ovládaním (ak potrebujete vysokú presnosť). To je potrebné napríklad pri výrobe dočasnej plastovej korunky určenej na upevnenie skrutky na implantát.

Koľko je dočasná koruna na rok 2019 -

 • plastová korunka (priama metóda) - od 1000 rubľov,
 • plastová koruna (laboratórne) - od 2000 rubľov,
 • plastová korunka (frézovaná) - od 3500 rubľov,
 • dočasná plastová koruna zvýšená pevnosť (vystužená) - od 5000 rubľov.
 • dočasná korunka na implantáte (so skrutkovým upevnením) - od 4500 rubľov.

Ak potrebujete vypočítať náklady na dočasný plastový most, musíte ho vynásobiť počtom korún. Napríklad plastový mostík na predné alebo žuvacie zuby 3 jednotky (vyrobené laboratórnou metódou) - bude stáť od 6 000 rubľov.

Urobiť dočasnú korunu priamy spôsob: video

Kovové plastové korunky - t

Okrem korún vyrobených výlučne z plastu sú tu aj tzv. Kovové plasty. Tieto korunky majú kovový rám, ktorý bude čeliť plastovému obloženiu na prednej strane. Tieto korunky majú viac alebo menej prijateľnú estetiku a majú tiež pomerne dlhú životnosť - až 5 rokov.

Konštrukčne sú kovové korunky na zuboch vyrobené podľa typu odlievaných korún (zliatina kobaltu a chrómu) - s prídavným fazetovým plastom na prednej ploche. Výhodou týchto korún je ich viac či menej prijateľná estetika, ako aj udržateľnosť. Napríklad, ak sa plastová podšívka rozpadne, môže sa opraviť priamo v ústach, t. Kovová plastová korunka nevyžaduje odstraňovanie zubov počas takýchto opráv.

Nevýhodou je ich cena, ktorá je už veľmi blízko k nákladom na kovovú keramiku v ekonomickej triede, vyrobená z rozpočtových materiálov (približne 4 500 - 5 000 rubľov pre rok 2019). Absolútnou nevýhodou je skutočnosť, že plastické fazety môžu rýchlo stratiť svoje estetické vlastnosti a nepriaznivo ovplyvniť stav ďasien okolo korunky. Dúfame, že náš článok: Plastic crowns reviews sa vám ukázal byť užitočným!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár