Periimplantitis: foto, liečba

Periimplantitída je zápal tkanív obklopujúcich zubný implantát, ktorý je sprevádzaný progresívnou stratou hladiny kostného tkaniva okolo implantátu (obrázok 1-3). Periimplantitída sa môže objaviť bezprostredne po nainštalovaní implantátu alebo v procese osseointegrácie (prihojenie kostí) a už po protetike.

Ale okrem "periimplantitídy" okolo implantátu existuje aj iný typ zápalového procesu, ktorý sa nazýva "mukozitída". Mukozitída sa líši od periimplantitídy v tom, že zápal v ňom prebieha len v mäkkých tkanivách ďasien okolo implantátu (bez ovplyvnenia kosti). V dôsledku toho nedochádza k strate kostného tkaniva pri mukozitíde.

Ako vyzerá periimplantitis: foto

Tento článok je určený pre pacientov. V ňom sa budeme čo najviac venovať príčinám periimplantitídy, ako aj tomu, čo je v takejto situácii naliehavo potrebné urobiť. Pre kolegov - na konci článku je niekoľko odkazov na klinické štúdie o periimplantitíde v anglickom jazyku.

Mukozitída a periimplantitída: symptómy

Vývoj mukozitídy a periimplantitídy je spojený s infekčným procesom. Mikrobiologické štúdie ukázali, že tieto patogény ako spirochety a gramnegatívne anaeróby ich najčastejšie spôsobujú. Zahŕňajú najmä: Treponema denticola, Prevotella intermedia, Prevotella nigrescens, Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Bacterioides forsythus, Fusobacterium nucleatum.

Diagnóza -
Diagnóza sa vykonáva na základe externého vyšetrenia, snímania ďasien a tiež röntgenových údajov. Keď sa objaví mukozitída opuch, začervenanie alebo cyanóza ďasien v okolí implantátu, krváca sa pri snímaní gingiválneho vrecka. Súčasne nie je žiadny dôkaz úbytku kostnej hmoty na röntgenových lúčoch.

Ak sa vyvinie periimplantitída - príznaky (okrem opuchu, začervenania alebo cyanózy ďasien, krvácania pri skúmaní ďasien - charakteristické pre mukozitídu) budú zahŕňať aj ...

 • vypúšťanie hnisavého alebo serózneho výpotku z kapsy ďasien a / alebo fistuly,
 • hĺbka gingiválneho vrecka nie menej ako 5-6 mm,
 • Röntgenové žiarenie bude vykazovať úbytok kostnej hmoty okolo implantátu.

Foto pacienta s laterálnym rezákom na perimplantát HF -

reklama

Je dôležité: podľa rôznych autorov sa normálna úroveň úbytku kostnej hmoty okolo implantátu považuje za úbytok kostnej hmoty na úrovni 1,0 až 1,5 mm (počas prvého roka) a potom nie viac ako 0,2 mm za rok počas nasledujúcich rokov. Akákoľvek hodnota kostnej resorpcie nad týmito indikátormi sa považuje za patologickú.

Periimplantitis: liečba

Liečba periimplantitídou sa vykonáva len vtedy, ak je implantát stacionárny. Ak je určená mobilita implantátu, zobrazí sa len jej odstránenie. Pred začiatkom liečby je tiež dôležité posúdiť prítomnosť zvýšenej záťaže žuvačky na implantáte a ak existuje, je potrebné ju najprv neutralizovať.

Okrem toho, ak sa v oblasti implantátu vytvoril hnisavý absces, potom je nevyhnutné núdzové otvorenie systémovej antibiotickej liečby abscesom +. Na liečenie mukozitídy sa všeobecne používajú len konzervatívne metódy (ako je mechanická a antiseptická liečba implantátov, antibakteriálna terapia) a chirurgický zákrok sa môže vyžadovať len na zvýšenie hrúbky ďasien alebo šírky pripojenej ďasien.

Ale na liečenie periimplantitídy bude hlavnou metódou len chirurgická liečba zameraná na odstránenie granulátov z pod ďasien, opätovné nasadenie kostného štepu paralelným použitím bariérovej membrány.

1. Povrchová úprava implantátu -

Pri periimplantitíde dochádza k deštrukcii kostí, čo vedie k čiastočnému vystaveniu koreňového povrchu implantátu. pretože táto má vysokú pórovitosť, potom je vystavená rýchlej kontaminácii patogénnou mikroflórou. V prvej fáze liečby je veľmi dôležité vykonať dezinfekciu povrchu implantátu, odstrániť všetky mikrobiálne povlaky z povrchu a vykonať antiseptické ošetrenie.

Na obrábanie sa môže použiť povrch implantátu -

 • mechanická kyretáž
 • erbiový laser (video 1),
 • ultrazvuková špička (video 2),
 • pieskovanie (Air-Flow).

Nedostatok čistenia povrchu implantátu pomocou kyretáže alebo ultrazvukových hrotov s kovovými dýzami predstavuje vysoké riziko poranenia vrstvy oxidu titaničitého na povrchu implantátu, čo môže spôsobiť koróziu implantátu a viesť k novému vývoju periimplantitídy. Preto je najlepšie použiť erbiový laser, ak existuje.

Ďalej nasleduje antiseptická povrchová úprava buď 3% peroxidom vodíka alebo 0,1% roztokom chlórhexidínu. Ihneď po liečbe týmito antiseptikami je potrebné liečiť povrch implantátu gázovou podložkou so soľankou.

2. Systémová liečba antibiotikami -

V iných článkoch sme už uviedli, že mikrobiologická analýza mikroflóry v ústnej dutine, ako aj jej citlivosť na rôzne antibiotiká, uskutočnená ešte pred štádiom chirurgickej implantácie, je ideálnym spôsobom prevencie periimplantitídy. Ak sa súčasne vyseje extrémne patogénna mikroflóra, pred operáciou sa vykoná systémová antibiotická liečba, ktorá dramaticky znižuje riziko vzniku zápalu okolo implantátu.

Ak však pred operáciou neexistujú žiadne antibiotiká, táto analýza vám v prípade vývoja periimplantitídy umožní okamžite priradiť najlepšie antibiotikum, ktoré presne porazí špecifické patogénne mikroorganizmy u daného pacienta. Verte mi, je to dôležité, pretože Často sa vyskytujú prípady rezistencie na širokospektrálne antibiotiká.

Existujú klinické prípady, keď mikroflóra s periimplantitídou nereaguje len na amoxicilín, ale aj na Rovamycin alebo Vilprofen (skupina makrolidov) a niekedy aj na ceftriaxón (skupina cefalosporínov). V tomto prípade vám predbežná štúdia mikroflóry umožní zachrániť pacientov pred odstránením implantátov alebo rozsiahlymi rekonštrukčnými operáciami.

Prečítajte si viac o používaní antibiotík v článku:
→ "Antibiotická stratégia pre implantáciu"

3. Chirurgická liečba (technika NTR) -

Ak sa objavila periimplantitída, vykonáva sa prevažne chirurgická liečba a všetky predbežné body opísané vyššie sú len okrajovo nevyhnutné (ako príprava na chirurgický zákrok). Chirurgická liečba je zameraná na odstránenie zápalových granulátov vytvorených v mieste resorbovanej kosti, ako aj na zvýšenie hladiny kostného tkaniva s použitím techniky cielenej regenerácie tkaniva (NTR).

Iba chirurgický prístup vám umožňuje odstrániť všetky zápalové granulácie pod ďasnami, ako aj mechanicky a antisepticky ošetrovať povrch implantátov vo vreckách kostí. Absolútne všetky klinické štúdie ukázali, že konzervatívna liečba periimplantitídy (bez chirurgického zákroku, zameraná na odstránenie granulátov a umožnenie úplnej dezinfekcie povrchu koreňa implantátu) je absolútne neúčinná.

Operačná stratégia -
počas operácie sa mukoperiostálna chlopňa odlupuje, aby odkryla povrch implantátu a zviditeľnila kostný defekt okolo implantátu. Ďalej sa pomocou kyretáže, škálovania, erbiového lasera odstránia všetky zápalové granulácie a uskutoční sa antimikrobiálna liečba povrchu implantátu a defektu kosti. Následné činnosti budú závisieť od tvaru defektu kosti. V implantologii je bežné deliť kostné defekty na 4-stenové, 3-stenové, 2-stenové, jedno-stenové a štrbinové (obr. 6).

Treba poznamenať, že čím viac konzervovaných kostných stien okolo implantátu, tým väčšia je šanca na obnovu kosti okolo implantátu počas štepenia kosti. Preto, ak je kostný defekt okolo implantátu u pacienta štrbinový, 4 alebo 3-stenový - v týchto prípadoch sa kostné plasty vykonávajú pomocou techniky riadenej regenerácie tkaniva (Obr. 7). Ak je však kostný defekt jednorazový alebo dvojstenný, je znázornená resekcia kosti s apikálnym posunom chlopne.

Klinické štúdie ukázali, že najúčinnejšou metódou kostného štepenia pri periimplantitíde je NTR s použitím autológnej kostnej štepu + bariérovej membrány. V tomto prípade sa NTR môže uskutočňovať nielen súčasne s odstraňovaním granulátov a povrchovou úpravou implantátov, ale tiež 1-3 mesiace po odstránení granulátov. Posledne menovaný je nevyhnutný pre ťažký zápal a riziko poškodenia kostného štepu.

Chirurgická liečba periimplantitídy: video 1-2Vo videu 1 sa na dezinfekciu povrchu implantátu používa erbiový laser a video 2 využíva ultrazvukový hrot. Ďalej sa v oboch prípadoch používa technika NTR (riadená regenerácia tkaniva) ...

4. Estetická chirurgia s periimplantitídou -

Už sme povedali, že vývoj periimplantitídy môže zahŕňať aj malú hrúbku ďasien, ako aj nedostatok šírky pripojených (keratinizovaných) ďasien okolo implantátu. V niektorých prípadoch sa preto okrem operácie na zvýšenie úrovne kosti môžu vyžadovať aj operácie -

 • zvýšenie šírky pripojených ďasien,
 • zväčšiť hrúbku ďasien,
 • plastové pery na uši,
 • operáciu na prehĺbenie predsiene úst.

Prirodzene, všetky tieto zákroky by sa mali, prirodzene, uskutočniť aj pred alebo počas implantácie, a ak sa už vyskytla periimplantitída, mali by zabrániť novému zápalu. Indikácie estetickej chirurgie ďasien okolo implantátu sú tiež gingiválna recesia (s exponovaným krkom implantátu), ako aj absencia interdentálnych papíl.

Príčiny periimplantitídy -

Ako uvidíte nižšie - vo väčšine prípadov výskyt periimplantitídy nie je niečo nepredvídané alebo náhodné. Naopak, jeho vzhľad je vždy prirodzený, pretože vo viac ako 90% prípadov sa vyskytuje v dôsledku chýb lekárov (implantát chirurg, zubár, ortopedický chirurg, zubný technik). Tieto chyby môžu byť spôsobené -

 1. nedostatočné vyšetrenie pacienta,
 2. nedostatočná príprava ústnej dutiny pacienta na operáciu,
 3. chyby pri plánovaní implantátov,
 4. zlyhanie chirurgického implantologa dodržiavať chirurgický protokol,
 5. chyby počas protézy.

1. Hlavné chyby v príprave pacienta -

 • Ak sa implantácia vykonáva v mieste zubu, ktorý bol odstránený v dôsledku zápalu (periodontitída) - periimplantitída môže vyplynúť zo skutočnosti, že lekár nezískal z jamky dostatok zápalových granulátov, keď bol zub odstránený.
 • Ak sa implantácia vykonáva u pacienta, ktorý má chronickú infekciu nosa, mandlí, zápalu sínusov (sinusitída), ako aj zdrojov infekcie spojených so zle liečenými zubami. V tomto prípade bude mať pacient v ústnej dutine pomerne agresívnu patogénnu mikroflóru.
 • Ak sa počas implantácie u pacientov s parodontitídou periodontálne vrecká nerealizujú, ako aj liečba antibiotikami (prednostne po predbežnej mikrobiologickej analýze mikroflóry).
 • Ak lekár pacientku ignoroval z dôvodu výskytu systémových sprievodných ochorení, napríklad diabetes, počas implantácie u žien, nebral do úvahy zvláštnosti výkyvov ich hormonálneho pozadia, alebo že pacient je aktívny fajčiar. Prečítajte si viac o funkciách implantácie v týchto kategóriách pacientov v článkoch -

  → "Vlastnosti implantácie u fajčiarov"
  → "Inštalácia implantátov na diabetes"
  → "Dôležité miesta pre implantáciu u žien"

2. Veľké chyby pri plánovaní operácie -

Pri plánovaní počtu a umiestnenia implantátu je veľmi dôležité venovať pozornosť vzdialenosti, v ktorej sa implantáty budú inštalovať od seba, ako aj od susedných zubov. Je tiež veľmi dôležité vo fáze plánovania určiť potrebu operácií na zvýšenie hrúbky ďasien a objemu pripojených ďasien v oblasti budúcich implantátov. Vývoj periimplantitídy môže mať za následok -

 • Príliš malá vzdialenosť medzi implantátom a priľahlým zubom (menej ako 2,0 mm).
 • Príliš malá vzdialenosť medzi susednými implantátmi (menej ako 3,0 mm).
 • Príliš malá hrúbka ďasien (menej ako 2 mm) - nielenže neumožňuje vytvoriť dobrú estetiku ďasien okolo implantátu, ale je tiež zlou bariérou pri prenikaní infekcie z ústnej dutiny do zóny osseointegrácie.
 • Príliš malá pripojená gingiva okolo implantátu (menej ako 4 mm) - v priebehu času to spôsobí, že pohyblivá guma odtrhne okolo implantátu "gingiválnu manžetu". A vývoj periimplantitídy je len otázkou času.

Optimálna hrúbka kostí a ako vyzerá pripojená guma: foto

3. Nesúlad s chirurgickým protokolom -

Najčastejšie je rozvoj perimplantitídy spojený s nesúladom s chirurgickým protokolom implantovaného implantátu chirurgom implantátu. Počas operácie sa môžu vyskytnúť nasledujúce chyby ...

 • Titánové implantáty majú na svojom povrchu vrstvu oxidu, ktorá ich chráni pred koróziou. V prípade náhodného mechanického poškodenia povrchu implantátu (napríklad lekár upustil implantát) - oxidová vrstva sa zlomí, čo povedie najskôr ku korózii implantátu a neskôr k rozvoju periimplantitídy.
 • Periimplantitída sa môže vyskytnúť, ak dôjde k bakteriálnej kontaminácii povrchu implantátu pred jeho zavedením do kosti. Napríklad odstránením implantátu z obalu môže lekár náhodne umiestniť alebo upustiť implantát na nesterilný povrch. Pri zavedení implantátu do úst sa lekár môže náhodne dotknúť pery alebo ústnej sliznice. A to bude stačiť na rozvoj zápalu.
 • Ak lekár pri príprave kostného lôžka vezme rezačky s rukavicami, na ktorých je mastenec. Častice z nich zostanú v kostnom lôžku aj po umytí antiseptikom a určite spôsobia aseptický zápal. Preto je dôležité používať sterilné chirurgické rukavice bez mastenca, alebo opatrne odstrániť mastenec z rukavíc s 70-gumovým tamponom. alkohol.
 • Zápal je prakticky nevyhnutný, ak sa sliny dostali do konečne vytvoreného kostného lôžka pod implantátom. Nie je tu len bakteriálna kontaminácia, ale aj preto, že sliny sú veľmi chemicky agresívne - dochádza k povrchovému chemickému popáleniu kosti. To zabráni osseointegrácii.
 • Normálne by mal byť priemer kostného lôžka pod implantátom o 0,5 mm menší ako priemer implantátu. Ak lekár vytvoril príliš úzke kostné lôžko pod implantátom, potom implantát po jeho zavedení do kosti - bude klásť príliš veľký tlak na kostnej steny, čo môže vyvolať rozvoj zápalu.
 • Ak lekár vytvoril príliš široké kostné lôžko v porovnaní s priemerom implantátu - je to tiež zlé. To povedie nielen k slabej primárnej stabilite implantátu, ale aj k skutočnosti, že patogénne baktérie môžu ľahko migrovať pozdĺž povrchu implantátu.
 • Slabé chladenie vody počas tvorby kostného lôžka vedie k popáleniu kosti a rozvoju periimplantitídy.
 • Zápal sa nevyhnutne vyskytne, ak bol skrutkovací uzáver alebo gumový shaper voľne priskrutkovaný do implantátu. V existujúcich medzerách sa infekcia znásobí.
 • Nesprávne šitie pri šití sliznice cez implantát môže tiež viesť k bakteriálnej kontaminácii osseointegračnej zóny a rozvoju zápalu.

4. Chyby počas protézy -

Okrem chýb, ktoré urobil chirurg implantátu, existuje množstvo chýb, ktoré môže urobiť ortopedický chirurg a zubný technik vo fáze tvorby ortopedickej štruktúry. Výsledkom môže byť perimplantitída -

 • nadmerné žuvacie zaťaženie implantátu, ku ktorému môže dôjsť napríklad v dôsledku nesprávneho pomeru výšky korunky a dĺžky koreňovej časti implantátu, alebo ak šírka korunky výrazne prevyšuje priemer implantátu;
 • ak je implantát CXC (zliatina kobaltu a chrómu) nainštalovaný v titánovom implantáte, môže to viesť ku korózii a vzniku zápalu;
 • ak existuje voľné spojenie medzi implantátom a oporou, alebo oporou a korunkou (v tomto prípade sa infekcia v mikro-medzerách vynásobí);
 • ak bola koruna pripevnená na implantát fixáciou cementu - pod gumou by mohol zostať prebytok cementu, ktorý by spôsobil nevyhnutný zápal;
 • ak je miesto umývania pod mostom implantátu nesprávne vytvorené;
 • ak uhol medzi osou koruny a osou implantátu je väčší ako 27 stupňov,
 • a tak ďalej ...

5. Faktory súvisiace s pacientom -

Objektívna chyba pacienta vo vývoji periimplantitídy sa týka len zlej ústnej hygieny, ako aj fajčenia. Oba tieto faktory výrazne zvyšujú riziko periimplantitídy.Stále však existuje množstvo stavov a súvisiacich ochorení, ktoré môžu tiež zvýšiť riziko vzniku zápalu okolo implantátov.

 • bruxizmus (brúsenie zubov),
 • dlhodobej liečby kortikosteroidmi
 • predchádzajúca chemoterapia,
 • spojené systémové ochorenia, ako je diabetes mellitus alebo osteoporóza, zvyšujú riziko periimplantitídy (ale nie sú nezávislými faktormi jej výskytu).

Je dôležité: Tieto stavy a ochorenia nie sú absolútnou kontraindikáciou k implantácii, ale lekár, keď sa rozhodne, či implantovať, musí starostlivo zvážiť všetky výhody a nevýhody a upozorniť pacienta na zvýšené riziko komplikácií. V snahe o zárobky lekári často berú implantovaných pacientov s extrémne nepriaznivým zdravotným stavom a pacienti za ne potom platia pravidelným rozvojom komplikácií. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Tratamiento de la peri-implantitis con Neoformacion ósea (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár