Mini implantáty pre zubné protézy

Mini-implantáty - sú miniatúrne titánové kolíky so závitom (analogicky s klasickými implantátmi), len s menším priemerom - od 1,8 do 2,4 mm. Najčastejšie sa používajú na zlepšenie fixácie snímateľných protéz - zatiaľ čo koreň mini-implantátov so závitom sa zaskrutkuje do kosti a časť vyčnievajúca nad gumou slúži na upevnenie odnímateľnej zubnej náhrady (obrázok 2-3).

Menej často sa mini implantáty používajú na fixné protézy s malými mostíkmi malej dĺžky. Toto je napríklad dôležité v prípade úzkeho alveolárneho procesu mandibuly - ak pacient nechce, aby kostné štepy zvyšovali hrúbku kosti. V ortodoncii sa tieto implantáty používajú na vytvorenie pevnej páky pri pohybe zubov.

Je dôležité: Ak uvažujete o možnosti protézy s odnímateľnou protézou na mini-implantátoch, potom najdôležitejšou vecou, ​​na ktorú by ste mali venovať pozornosť, je to, že existujú 2 systémy na upevnenie odstrániteľnej protézy na miniimplantáty. Po prvé, fixačný systém s použitím tradičných sférických opor (obrázok 2-3). Po druhé - najnovší systém Locator®v ktorých sa používajú opory typu rovníka.

Výhody mini-implantátov -

 • nie je potrebné držať kosť
 • nízka invazivita a rýchle hojenie tkanív po operácii,
 • rýchle protézy,
 • pohodlie - umožňuje dosiahnuť dobrú fixáciu snímateľnej zubnej protézy, ako aj výrazne zmenšiť veľkosť jej plastovej základne.

Nižšie vám povieme o funkciách inštalácie mini-implantátov, ako aj o štádiách protetiky na nich s odnímateľnými protézami, ako aj o pevných mostoch. Treba poznamenať, že v dôsledku nižších nákladov a jednoduchšej inštalácie - pre mini implantáty, budú náklady na operáciu nižšie ako náklady na inštaláciu klasických implantátov.

1. Ktoré mini implantáty sú lepšie -

Dôležitým bodom je správna voľba typu miniimplantátov pred operáciou. Skrutka so závitom mini-implantátov je takmer rovnaká pre rôznych výrobcov a výber modelu mini-implantátu závisí viac od typu opierky. Podpera je časť implantátu, ktorá vyčnieva nad povrch sliznice, na ktorej bude upevnená buď odnímateľná zubná protéza alebo korunka.

Existujú modely mini-implantátov, ktoré sa dodávajú okamžite s pevnou podperou (t.j. implantát a opierka sú jeden kus). A tam sú mini-implantát modely, ktoré prichádzajú s odnímateľnou oporu. Najlepšie je vybrať poslednú možnosť, t. ak sa na upevnenie odstrániteľnej zubnej protézy použije systém na sférických oporách, potom tieto majú vlastnosť - je bežné, že sa opotrebujú po dobu 2-3 rokov (ako výsledok trenia prvkov upevňovacieho systému).

Opotrebované opierky prestávajú plniť funkciu fixácie protézy. Niektorí výrobcovia mini-implantátov, aby znížili opotrebenie oporných prameňov - pokrývajú ich dusitanom titaničitým (ale to len spomaľuje opotrebovanie, ale problém nevyrieši úplne). Všimnite si, že ak opierka nie je odnímateľná, bude jednoducho nemožné ju zmeniť bez odstránenia a inštalácie nového implantátu.

2. Štádium chirurgie -

Operácia implantácie sa vykonáva v lokálnej anestézii. Používa sa jemná transpanzívna inštalácia - implantáty sa inštalujú cez malú dieru, ktorú pripravuje fréza s priemerom iba 1,1 mm (do hĺbky 4-5 mm). V skutočnosti je to len prepichnutie sliznice. Pre inštaláciu do kosti 1. mini-implantátu to trvá len 5 minút. Vzhľadom k tomu, mini implantáty recenzia o operácii čo najpriaznivejšie, najmä od starších ľudí.

Závit mini-implantátu je samorezný. Preto v procese skrutkovania mini-implantátov je kostná vrstva priľahlá k implantátu zhutnená (to je obzvlášť dôležité pre hornú čeľusť). Preto implantáty, ktoré boli práve zaskrutkované, získajú veľmi dobrú primárnu stabilitu. Výsledkom je, že pri použití mini-implantátov sa veľmi často aplikuje okamžité zaťaženie - najmä pri implantácii do dolnej čeľuste.

Vynikajúce mini-implantáty na inštaláciu videa -

reklama

3. Stupeň odstrániteľnej protézy protézy -

Trvanie protetiky je len niekoľko dní. Ihneď po inštalácii implantátov sa urobia dojmy, podľa ktorých Vám zubný technik v laboratóriu urobí protézu. V niektorých prípadoch môžu byť odtlačky odstránené ešte pred nainštalovaním implantátov, čím sa skracuje čas protézy, v takom prípade dostanete protézu ihneď po operácii (v niektorých prípadoch môžete použiť prvú protézu prvýkrát).

Výhodou tohto typu protézy je, že ak je vaša súčasná protéza dobre vykonaná a nie neskôr ako 2-3 roky, môže byť použitá vaša stará protéza. Na tento účel bude zabudovaný ďalší fixačný systém. Po nainštalovaní protézy dostane pacient presné pokyny o hygiene a ako vhodne odstrániť a vložiť takúto protézu.

Možnosti upevnenia protézy na mini-implantátoch -

Ktorýkoľvek z nasledujúcich dvoch upevňovacích systémov pre snímateľnú zubnú protézu bude pozostávať z 2 prvkov. Prvým prvkom je kovová hlava implantátu (podpera) vyčnievajúca nad povrch sliznice. Druhým prvkom je silikónová matrica s držiakom, ktoré sú zapustené do protézy v výstupkoch každého implantátu.

Keď sa protéza nasadí, silikónové matrice pevne zovrú oporné hlavy a tak sa protéza pevne drží. Aby sa taká protéza odstránila, bude potrebné aplikovať úsilie rovnajúce sa zvýšeniu hmotnosti zo 400 na 2000 gramov (tento rozsah je spojený s rôznymi typmi upevňovačov, ktoré môžu byť inštalované).

 • Sférická fixácia (obr.4) -
  tento tradičný fixačný systém, ktorý sa používa už desaťročia. Sférické abutmenty majú formu kovových guľôčok, ktoré vyčnievajú nad ústnu sliznicu. Ako sme už uviedli vyššie, miniimplantát môže mať bezprostredne pevnú sférickú oporu, alebo môže byť po implantácii priskrutkovaný do implantátu.

  Na vnútornom povrchu protézy v výstupku každého mini-implantátu je vytvorené vybranie / objímka, do ktorej je kovový držiak vložený spolu so silikónovou matricou vo forme gumového tesniaceho krúžku. Pri nasadení protézy silikónová matrica pevne drží hlavu sférickej podpery v oblasti krku.

 • Systém fixácie LOCATOR® (obr.5) -
  je to nový, pohodlnejší pre pacienta, systém na upevnenie protéz na implantátoch je dnes najmodernejší. Realizuje sa pomocou rovníkových zrážok (tieto sa odlišujú od sférických opor v ich tvare). Mini implantáty pre lokalizačný systém® majú priemer 2,5 mm, ale majú tiež priemer 4,0 mm.

  Tento fixačný systém je vhodnejší pre pacientov, pokiaľ ide o pohodlie pri nasadení a odstránení protézy, umožňuje zriedkavo sa obrátiť na zubára, aby obsluhoval protézu, a môže sa použiť aj vtedy, keď sa osy implantátu nezhodujú navzájom - do 40 stupňov. Okrem toho, pri použití rovníkových opierok nie je žiadny problém ich opotrebenia a potreba nahradiť opory. Pozrite si obrázky klinickej aplikácie tohto systému (obr. 12-13).

Mini implantáty: foto pred a po

1)  Klinická situácia №1 -
(s fixačným systémom na sférických oporách)

2) Klinická situácia №2 -
(s fixačným systémom na sférických oporách)

3) Klinická situácia číslo 3 -
(s upevňovacím systémom Locator® - na rovníkových oporách)

Koncepcia stabilizácie snímateľných protéz na minimplantátoch je tzv. „Mäkká záťaž“. Prídavné krúžky umiestnené v protéze umožňujú zadržanie (zadržanie) protézy, ako aj súčasné rozloženie žuvacieho zaťaženia medzi implantátmi a tkanivami protetického lôžka. Ak sa odstráni silikónová matrica, potom sa zaťaženie z protézy rozdelí len na mäkké tkanivo obklopujúce implantát a samotné implantáty sa nebudú zavádzať.

Lekár tak môže regulovať zaťaženie implantátov. Napríklad na spodnej čeľusti sa implantátom takmer vždy podá okamžité zaťaženie, a preto sa do protézy okamžite vložia silikónové matrice, aby sa protéza udržala. Avšak v hornej čeľusti je kosť mäkšia, a preto tu bude horšia primárna stabilita implantátov. Preto po prvýkrát vo vašej novej protéze nebudú prídavné zariadenia nainštalované tak, aby implantacia prebiehala bez zaťaženia (24stoma.ru).

4. Pevné protézy na mini-implantátoch -

Neodstrániteľné protézy s korunkami a mostíkmi na minimplantátoch (priemer 1,8-2,4 mm) - možno považovať za prevažne dočasné. Je to spôsobené skutočnosťou, že malá plocha koreňa mini-implantátov nestačí na to, aby niesla plnú dávku žuvačky na implantáte. Preto sa okolo nich rýchlo rozvíja atrofia kostného tkaniva. Životnosť takýchto konštrukcií je najčastejšie len 1,5 až 5 rokov.

Ak sa však použijú Straumannove implantáty s priemerom 3,3 mm (ktoré už klasifikáciou nie sú celkom miniimplantáty), potom korunky a mosty vydržia dlho. Tiež pre trvalé protézy sa môžu použiť implantáty Roott (priemer 3,5 mm). Vysoká primárna stabilita takýchto implantátov umožňuje na nich fixovať dočasný most už 3 dni po operácii. Tieto varianty fixnej ​​protézy s úzkym alveolárnym procesom budú najoptimálnejšie.

Klinická situácia №4 -

* Vyššie uvedenú prácu nepovažujeme za správnu a kvalitnú a viedli sme ju len ako ilustráciu fixných protetík na minimplantátoch.

Mini-implantáty: typy a ceny 2019

Pre mini zubné implantáty - typy a ceny sú uvedené nami pre rok 2019, na základe analýzy návrhov Moskovských zubných kliník ekonomickej triedy a kliník priemernej cenovej kategórie. Je potrebné poznamenať, že výber typov mini-implantátov je veľmi obmedzený, pretože nie všetci výrobcovia implantátov ich vyrábajú.

V tom istom čase hovoríme, že pre protézy s odnímateľnými štruktúrami na implantátoch odporúčame predovšetkým mini-implantáty Osstem (Kórea). Ale pre fixné protézy s mostmi - bazálne implantáty Roott (Švajčiarsko), ktoré sú podobné mini-implantátom, ale oveľa spoľahlivejšie.

1. Mini implantáty Osstem (Kórea) -

Kórejská spoločnosť Osstem vyrába niekoľko typov miniimplantátov (séria MS, obr. 18), ktoré už majú pevné podpery. Prvá možnosť sa používa pre úzky alveolárny hrebeň na implantáciu v oblasti rezákov mandibuly. Druhá možnosť sa používa na zlepšenie fixácie snímateľných protéz. Tretí je pre dočasné protézy.

Výpočet ceny odnímateľnej zubnej náhrady na 4 mini implantátoch -

 • Chirurgická inštalácia 4 mini-implantátov bude stáť 60 000 rubľov. (15 000 rubľov na jednotku), plus asi 30 000 rubľov bude stáť protézu obyčajného akrylového plastu. To znamená, že cena "na kľúč" bude asi 90 000 rubľov.

  Ak chcete urobiť netradičnú masívnu protézu z akrylového plastu, ale mierne elastickú protézu bez akrylu, ktorá má ľahší a tenší základ, potom cena na kľúč bude okolo 105 000 rubľov (spolu s inštaláciou implantátov).

2. Mini implantáty AlphaBio (Izrael) -

Izraelská spoločnosť Alpha-Bio je známa výrobou vysokokvalitných implantátov v ekonomickej triede, ktoré sú široko zastúpené v Rusku. Existujú 2 typy miniimplantátov (ARRP a ARRC) v línii, ktoré sa od seba líšia len v prítomnosti alebo neprítomnosti pevnej podpery.

 • ARRP -
  Tento monolitický mini-implantát má už stálu oporu. Používa sa na implantáciu v úzkom alveolárnom hrebeni v oblasti dolných rezákov, ako aj na protetické bočné horné rezáky. Je vhodný aj na jednostupňové implantačné techniky s okamžitou protetikou.
 • ARRCO -
  veľmi podobné predchádzajúcemu, okrem toho, že nemá pevnú oporu. Tento typ sa používa na zlepšenie fixácie čiastočných a úplných protéz (na tento účel sa do implantátu priskrutkuje sférický doraz).

Náklady na inštaláciu a protézu na týchto implantátoch sú podobné nákladom na implantáty Osstem (pozri vyššie).

3. Implantáty Straumann (Švajčiarsko) -

Straumann má implantáty s malým priemerom 3,3 mm, ktoré možno ľahko použiť ako mini implantáty na upevnenie snímateľnej zubnej náhrady. Implantáty tejto spoločnosti patria medzi technologicky najpokročilejšie a vysoko kvalitné na svete, takže si môžete byť istí, že vydrží dlho.

Náklady na odnímateľné protézy na implantátoch Straumann (pomocou moderného fixačného systému Locator) budú od 160 000 do 180 000 rubľov.

4. implantáty ROOTT (Švajčiarsko) -

Tento typ implantátu možno použiť na fixnú protetiku. Roottové implantáty (obr. 21) - možno pripísať aj miniimplantátom, pretože ich priemer začína od 3,5 mm. Najčastejšie sa táto spoločnosť implantuje nazýva bazal. Dôvodom je skutočnosť, že sa najprv umiestnia do hlbších bazálnych vrstiev kosti, ktoré nie sú vystavené atrofii. Po druhé, tieto implantáty majú fixáciu bikortikálneho typu v kosti, ktorá je omnoho spoľahlivejšia ako fixácia klasických implantátov.

Tieto implantáty majú tiež pevnú oporu a sú určené na okamžitú protetiku s pevným mostíkom, ktorý je fixovaný na 3. deň po operácii. Majú však obmedzenia týkajúce sa použitia - tieto implantáty sa odporúčajú na použitie len v prípade, že nie je v rade niekoľko zubov v rade (napríklad 2-3 centrálne rezáky dolnej čeľuste).

Náklady na protézy s korunami na Roottových implantátoch -

 • Inštalácia implantátu Roott s protetikou s kovovo-plastovou korunkou bude 35 000 rubľov. "Na kľúč". Napríklad pri absencii troch zubov v rade budú náklady na celú štruktúru 115 000 rubľov (cena zahŕňa všetky náklady vrátane inštalácie 3 implantátov a výroby mostnej protézy z kovového plastu od 3 korún).

  pretože Protetika sa vykonáva bezprostredne po operácii - most môže byť vyrobený len z kovového plastu (kvôli jeho menšej hmotnosti). Túto protézu môžete používať až 3 roky, avšak už 1 rok po operácii je možné kovovo-plastový most nahradiť kovovo-keramickým alebo keramickým mostom.

Mini implantáty: negatívne recenzie

Zubné miniimplantáty sú skvelou príležitosťou na bezpečné upevnenie protézy, keď máte silnú atrofiu čeľuste - vďaka čomu sa protézy počas rozhovoru alebo žuvania jednoducho zrútia. V žiadnom prípade by ste však nemali robiť fixnú protézu s korunkami a mostíkmi na minimplantátoch, pretože to znamená garantované uvoľnenie a stratu štruktúry po dobu 1,5 až 5 rokov. V druhom prípade je lepšie urobiť most na Roottových implantátoch bazálneho typu.

Veľmi dôležitou otázkou je počet miniimplantátov pod odnímateľnou protézou. V záujme hospodárnosti umiestňujú niektorí pacienti pod protézu iba 2 miniimplantáty alebo klinika odporúča, aby to robili (ak zistia, že pacient nebude zvládať veľké množstvo). V ideálnom prípade by pod protézou mali byť 4 miniimplantáty. To je dôležité, pretože žuvacie zaťaženie z protézy sa distribuuje nielen na tkanivo protetického lôžka, ale aj na implantáty. Ak je ich len 2-3, dochádza k postupnej atrofii kostného tkaniva okolo miniimplantátov (kvôli ich preťaženiu).

A po tretie - miniimplantáty, ktoré už majú pevné opory sférického typu, podliehajú rýchlemu opotrebeniu. Toto vedie k zhoršeniu fixácie protézy. Preto sa oplatí vybrať len mini-implantáty, ktoré majú odnímateľné sférické opierky, a ešte lepšie - mini-implantáty s rovníkovými oporami "Locator".

Alternatíva k mini-implantátom pre odnímateľné protézy -

Štyri miniimplantáty pre snímateľnú zubnú protézu sú spravidla dosť. Treba však poznamenať, že riziko atrofie kosti okolo 4 minimplantátov bude stále vyššie ako pri použití 2-3 klasických implantátov. Preto najoptimálnejšou alternatívou by bola výroba odnímateľnej zubnej náhrady s podporou iba 2-3 klasických implantátov.

Viac o tejto technike si môžete prečítať v článku:
→ "Povrchové protézy"

Môže byť stará odnímateľná protéza pripojená k implantátom?

Ak je vaša súčasná zubná protéza z akrylového plastu vyrobená kvalitatívne (ale nie viac ako 2-3 roky) - nie je nutné ju vyhodiť. To platí pre čiastočné aj úplné protézy. Je to práve to, že vo vašej starej protéze, v projekcii nainštalovaných implantátov, budú vytvorené výklenky, v ktorých budú potom upevnené kruhové nástavce (potrebné na uchytenie guľovitých hláv minimplantátov).

Mali by ste však vedieť, že pri takomto použití protézy je mínus. Napríklad, ak je protéza vyrobená od nuly, potom vďaka mini-implantátom môže byť jej plastová základňa vyrobená oveľa menšia ako základňa vašej starej protézy. Tak napríklad v hornej čeľusti nebude potrebné zakrývať celú oblohu. Dúfame, že náš článok: Mini implantáty zubov typov a cien - sa ukázali byť pre vás užitočné!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár