Kryt zubnej protézy na implantátoch

Podmienečne odstrániteľné (krycie) protézy sa používajú hlavne pri absencii zubov. Tieto protézy sú bezpečne upevnené na čeľustiach - vďaka niekoľkým implantátom umiestneným pod protézou. Takéto protézy sú pripojené k implantátom pomocou špeciálnych uzamykacích uzáverov tlačidlových alebo nosníkových typov (obr. 1-3).

Protézy tohto typu sa nazývajú „podmienečne odstrániteľné“ z toho dôvodu, že takúto protézu možno odstrániť iba použitím dostatočnej sily. Pacienti však častejšie používajú termín „pokrývajúci protézy“. Treba poznamenať, že protézy tohto typu môžu byť použité nielen s plnou, ale niekedy s čiastočnou neprítomnosťou zubov.

Podmienečne snímateľná protéza: foto

* Náklady na takúto protézu začínajú od 90 000 rubľov (pre detailné možnosti protéz a cien - pozri nižšie).

Výhody podmienečne vyberateľných protéz - t

Tradičné zubné protézy vyrobené z konvenčného akrylového plastu sú veľmi zle upevnené na bezzubých čeľustiach. Je to spôsobené tým, že pod odstrániteľnými zubnými protézami sa postupne vyskytuje atrofia alveolárnych procesov čeľustí (na ktorých sedie zubná protéza). To vedie k postupnému znižovaniu výšky a šírky alveolárnych procesov - úmerne tomu sa zhoršuje fixácia protézy.

Výhody protetických implantátov -

 • výborná fixácia aj pri ťažkej atrofii kostí,
 • okamžitá protéza
 • pohodlie - takéto zubné protézy majú menší plastový základ (v hornej čeľusti, zubná protéza je vyrobená s takmer žiadnym prekrytím podnebia),
 • pomerne nákladná cena.

Podmienečne odstrániteľná protéza na implantátoch: recenzie

Vyššie sme už uviedli, že podmienečne odnímateľné protézy na implantátoch sú upevnené pomocou špeciálnych uzamykacích úchytiek. Polovica každej z týchto zámok je priskrutkovaná do implantátov a vyčnieva nad povrch gingiválnej sliznice a druhá polovica je inštalovaná na základe zubnej protézy (v projekcii nainštalovaných implantátov).

Po nasadení protézy sa pripoja časti hradných uzáverov a protéza sa pevne drží. Aby sa takáto protéza neskôr odstránila, je potrebné aplikovať úsilie, ktoré sa rovná približnému zvýšeniu hmotnosti od 400 do 2000 gramov (v závislosti od typu upevnenia). Krycia zubná protéza môže mať niekoľko typov fixácie na implantáty, ktoré podrobne opíšeme neskôr ...

Tlačidlový zámok -

V prvej etape sa implantujú implantáty do čeľuste, ktorých počet závisí od ich priemeru a od toho, či sa protézy objavia na hornej alebo dolnej čeľusti. Na hornej čeľusti sa zvyčajne inštalujú 4 implantáty - bez ohľadu na ich priemer, čo je spôsobené prítomnosťou mäkšieho typu kosti na hornej čeľusti.

Na spodnej čeľusti, ak sa používajú miniimplantáty (priemer 1,8-2,4 mm), sú tiež nainštalované 4. Okrem toho použitie implantátov s takým malým priemerom prakticky vždy zabraňuje štepeniu kostí - ak má pacient tenký alveolár proces. Ak sa však použijú implantáty s priemerom 4 - 5 mm - môžu sa inštalovať iba 2, ale ešte 3-4 sú lepšie, pretože Tým sa zlepší stabilita protézy.

Systém fixácie chrupu -
po nainštalovaní implantátov sú do nich priskrutkované podpery, ktoré vyčnievajú nad povrch sliznice a sú prvkom fixácie protézy. Na tieto účely sa môžu použiť dva typy oporných prvkov: sférické alebo ekvatoriálne. Aký typ fixácie (pomocou čo opor) je lepšie - podrobne vysvetľujeme nižšie.

1. Fixácia na sférických oporách -

Nižšie uvádzame schému na upevnenie odnímateľnej zubnej náhrady na oporách guľového typu. Podrobný popis nájdete nižšie.

Po inštalácii implantátov sa do nich priskrutkujú opierky (alebo implantáty môžu mať už pevne podpery). Vonkajšie je sférická opora podobná kovovej hlave vo forme guľôčky vyčnievajúcej nad sliznicu (obr. 4). Takéto sférické opory sú prvou polovicou mechanizmu na upevnenie zubnej náhrady na implantátoch. Druhá polovica hradnej montáže sa nachádza na základe protézy.

V projekcii každého implantátu s sférickým dorazom - na základe protézy je vytvorené vybranie, do ktorého je samozrejme vložený kovový držiak silikónovej matrice spolu so samotnou matricou. Silikónová matrica je niečo ako gumový tesniaci krúžok (Obr. 5). Keď je protéza nasadená - hlava sférického dorazu prechádza týmto krúžkom, ktorý potom drží oporu pevne (obr.6). Potom môže byť protéza odstránená iba použitím dostatočnej sily.

Upevnenie protézy na sférických oporách: foto

Je dôležité: Veľký mínus fixačného systému na sférických oporách spočíva v tom, že majú tendenciu sa opotrebovať v dôsledku trenia v priebehu približne 2-3 rokov. V dôsledku toho sa oporná hlava stáva plochejšou a silikónová matrica ju udržiava horšie. Preto je vhodné inštalovať len tie implantáty, v ktorých môže byť sférická opora nahradená novou.

Ak inštalujete implantáty, ktoré už majú pevné podpery, potom, aby ste ich mohli nahradiť, budete musieť jednoducho nainštalovať implantáty novým spôsobom. Aby sa znížila miera opotrebovania, niektoré spoločnosti pokrývajú opory so špeciálnymi nátermi, ale stále to nie je dlhodobé riešenie tohto problému.

2. Fixácia na rovníkových oporách (Locator®) -

Tento uzamykací systém sa nazýva Lokátor.® (obr. 13-15). Pre pacientov je to pohodlnejšie, pokiaľ ide o - odnímateľné - na odnímateľnú zubnú protézu, a tiež umožňuje menej často sa obrátiť na zubného lekára, aby sa udržal systém fixácie zubnej protézy. Je možné, aby implantovaní chirurgovia umiestnili implantáty do čeľustí vo veľkých uhloch voči sebe navzájom, čo môže byť nevyhnutné v prípade silnej atrofie tkaniva kostnej čeľuste.

Rovníkové opory sa líšia od sférického tvaru, čo ovplyvňuje charakter interakcie medzi doskou a silikónovou matricou. Na základe odstrániteľnej zubnej protézy s týmto systémom je držiak matrice (spolu so samotnou silikónovou matricou) tiež zapustený do výstupku každého implantátu s podperou. Protézy na oporách rovníka sú pohodlnejšie a vyžadujú menej údržby.

Fixácia protézy na oporách rovníka "Lokátor": foto

Vlastnosti protézy s fixáciou pomocou tlačidla -

Výroba protézy, ako s použitím sférických, tak aj rovníkových opierok, sa vo väčšine prípadov môže uskutočniť bezprostredne po operácii (najmä na spodnej čeľusti). tj okamžite urobíte dojem a do niekoľkých dní urobíte protézu buď z obyčajného akrylového plastu, alebo z mierne elastického materiálu Acry-free (táto možnosť bude drahšia).

Ak však už máte protézu (potom za predpokladu, že je dobre vykonaná a nie je staršia ako 2 roky), môžete použiť starú protézu bez toho, aby ste si vytvorili novú. Na to, aby ste to urobili, vo vašej starej protéze urobíte zárezy a nainštalujete tam uzamykacie uzávery - silikónové matrice.

Výhody gombíkového upevnenia -

 • technická jednoduchosť výroby,
 • cenovo dostupnejšie
 • implantáty typu push-button možno inštalovať aj pod starú zubnú protézu,
 • jednoduchšia hygiena (menšie riziko zápalu okolo implantátov v budúcnosti).

Nevýhody nastavenia typu tlačidla -

 • uvoľnenie fixácie s časom (je potrebná pravidelná výmena silikónových matríc / prstencových pripevnení - približne 1 krát ročne),
 • ak je protéza vyrobená len na 2 implantátoch - existuje riziko preťaženia a straty.

Krycie protézy s fixáciou lokátora: video

2. Protéza lúča na implantátoch -

Krycie protézy na implantátoch v neprítomnosti zubov môžu mať nielen tlačidlový typ fixácie. V tomto prípade môže byť protéza upevnená na kovovom nosníku pripevnenom na 2-4 implantátoch. V plastovej základni odnímateľnej zubnej protézy sa vytvorí vybranie (zodpovedajúce veľkosti a tvaru kovového nosníka) a tam sa vložia silikónové držiaky.

Protéza lúča na implantátoch: foto

Je dôležité: Na hornej čeľusti, pod nosníkovou konštrukciou, musíte vždy inštalovať len 4 implantáty. Je to spôsobené mäkšou kosťou hornej čeľuste a vysokým rizikom odmietnutia len 2 implantátov kvôli ich preťaženiu, ako aj skutočnosti, že protéza na korunovom lúči na ňom jednoducho vyvažuje. Inštalácia presne 4 implantátov nielen predlžuje životnosť celej štruktúry, ale tiež výrazne zvyšuje stabilitu protézy a jej účinnosť žuvania.

Na spodnej čeľusti môžete urobiť lúč s podporou 3 alebo 4 implantátov, ale druhá možnosť bude tiež spoľahlivejšia. Niektorí lekári, ktorí si uvedomujú, že si pacient nemôže dovoliť robiť protézu s týmto typom fixácie na 3-4 implantátoch - robia lúč len na 2 implantátoch (nainštalovaných v prednej časti čeľuste). Očakáva sa, že to povedie k zlej stabilite protézy, silnej atrofii kosti v bočných častiach čeľuste, vysokému riziku preťaženia implantátov a nízkej životnosti celej štruktúry.

Je dôležité: Ak súhlasíte s týmto typom fixácie, technologický spôsob výroby kovového nosníka bude veľmi dôležitým bodom. Môže byť vyrobený odlievaním, môže byť zvarený (zváraný) z niekoľkých fragmentov, alebo môže byť vyrobený frézovaním CAD / CAM. V ideálnom prípade, keď bol lúč zhotovený presne posledným spôsobom. A je obzvlášť dôležité, aby sa odliatky odoberali iba metódou "otvorenej zubnej odtlačkovej lyžičky" (to dá presnosť).

Výhody typu upevnenia lúča - t

 • vyššia účinnosť žuvania
 • vyššia odolnosť protézy
 • údržba systému na upevnenie zubnej protézy u zubára sa takmer nevyžaduje,
 • menšie riziko preťaženia implantátu
 • dlhšia životnosť.

Nevýhody upevnenia typu lúča -

 • technicky veľmi náročná výroba, t
 • veľmi vysoké náklady
 • vyššie riziko vzniku zápalu okolo implantátov (kvôli potrebe lepšej hygieny),
 • nemôže použiť starú zubnú protézu,
 • ak je lúč vyrobený len na 2 implantátoch - zlá odolnosť protézy + silná atrofia kosti v bočných častiach čeľustí.

ALL TOOTH ONE DAY - AKCIA
Odnímateľná protéza na mini-implantátoch. Netraumatická chirurgia. Od 70 000 rub!
Stomatológia "Dentum": +7 (495) 021 14 74

Krytie: cena 2019

Koľko stojí krytá protéza - nižšie uvedené ceny sú „na kľúč“ pre rok 2019 (v klinikách s ekonomickou triedou a strednou cenou). Cena protézy bude závisieť predovšetkým od typu fixácie, ako aj od počtu implantovaných implantátov.

 • Protéza na 4 mini-implantátoch Osstem (Kórea) s fixáciou na sférických oporách - cena bude od 90 000 rubľov.
 • Protéza na 2 implantátoch MIS (Izrael) s fixáciou na sférických oporách - cena je od 95 000 rubľov.
 • Protéza na 2 implantátoch AstraTech (Švédsko) s fixačným lokalizačným systémom®- od 120 000 rubľov.
 • Protéza na 2 implantátoch Straumann (Švajčiarsko) s fixačným lokalizačným systémom®- cena od 150 000 rubľov.
 • Protéza lúčového typu na 4 implantátoch Roott-Form (Švajčiarsko) - cena od 280 000 rubľov.

Ktorá protéza krytu sa má vybrať -

Ak neviete, ktorú možnosť uprednostniť, dáme niekoľko tipov. Variant krycej protézy s fixáciou na 4 mini-implantátoch - v stupni fixácie sa nelíši od tej istej protézy na 2 klasických implantátoch, avšak stabilita protézy na minimplantátoch bude vyššia (jednoducho preto, že budú distribuované 4 miniimplantáty). cez čeľusť a obidva klasické implantáty budú umiestnené len pred čeľusťou av druhom prípade bude protéza mierne vyvážená).

Toto platí pre protézy dolnej čeľuste. Pre hornú čeľusť, ktorá má mäkšiu kosť, sa protéza optimálne nevykonáva na minimplantátoch (s priemerom 1,8-2,4 mm), ale na implantátoch klasickej veľkosti s priemerom 5 mm. Ich počet by okrem toho nemal byť v ideálnom prípade dva (ako v prípade dolnej čeľuste), ale štyri. Až potom bude možné nielen spoľahlivo stabilizovať protézu, ale tiež významne znížiť riziko kostnej resorpcie okolo implantátov (kvôli ich preťaženiu).

Ak si môžete dovoliť zaplatiť 280 000 rubľov za kryciu protézu s fixáciou typu lúča, pravdepodobne by ste nemali robiť takúto protézu. Za tieto peniaze môžete získať už vynikajúcu neodstrániteľnú mostovú protézu na implantátoch a súhlasiť s tým, že úplne neodstrániteľné zuby sú oveľa lepšie ako dobrá krycia protéza. Nasledujúce 2 implantačné techniky vám pomôžu.

 • technika bazálnej implantácie,
 • metóda implantácie All-on-4.

Obe metódy sa nazývajú simultánne, pretože protéza sa vykonáva už 3. deň po operácii. Tak za 3 dni dostanete úplne neodstrániteľný most, ktorý môžete okamžite žuť. Dúfame, že náš článok: Zubné protézy na implantátoch v neprítomnosti zubov - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár