Protéza s jedným zubom: cena, recenzie

Odnímateľné mikro protézy pre 1-2 zuby sa niekedy používajú na defekty protetických chrupov malej veľkosti (obr. 1). Takéto mikroprotézy sa nazývajú motýľová protéza. Takýto termín sa pravdepodobne používa preto, že klammer mikro-protézy (s pomocou ktorej je pripevnený k susedným zubom) pripomína krídla motýľa.

Motýlová protéza sa spravidla aplikuje na jeden zub, spravidla v dvoch prípadoch. Po prvé, ako trvalá protéza, ak pacient nechce brúsiť susedné zuby pod korunkou (aby sa most), alebo nainštalovať implantát namiesto chýbajúceho zubu. Po druhé - pre dočasné obnovenie estetiky, napríklad v čase prihojenia implantátu.

Treba poznamenať, že tento typ protézy je vytvorený nielen na obnovenie chýbajúceho zubu z estetických dôvodov. Napríklad, ak vám chýba iba 1 žuvací zub - neexistuje estetická indikácia, a to neovplyvní účinnosť žuvania. V takejto situácii sa vytvorí motýľ protézy, aby sa zabránilo posunu susedných zubov v smere defektu.

Je dôležité: Vytvorenie motýlovej protézy je možné len vtedy, ak máte obe strany chýbajúceho zubu - stále máte vlastné zuby, ktoré sú potrebné na dobrú fixáciu protézy. V prípade koncového defektu v rade zubov bude nemožné dosiahnuť dobrú fixáciu takejto protézy, a v tomto prípade je lepšie urobiť na prílohách jednostrannú mikroskopickú protézu (pozri nižšie).

Zubná protéza motýľ: druh

Odnímateľné mikro zubné protézy pre 1-2 zuby sú najčastejšie vyrobené z nasledujúcich materiálov: obyčajný akrylový plast, nylon, moderný mierne elastický akrylový plast (bez akrylu). Nižšie budeme hovoriť o každej verzii výroby, zoznam ich výhod a nevýhod, a tiež povedať, koľko zubná protéza stojí motýľ na jeden zub (z každého materiálu).

1. Akrylové plastické protézy motýľ

Táto verzia protézy je vyrobená z obyčajného akrylového plastu (obrázok 2-4). Protéza sa skladá z malej plastovej základne ružovej farby, do ktorej sa nainštaluje 1 alebo 2 plastové zuby - podľa počtu chýbajúcich zubov. Zo základne protézy sú 4 pridržiavacie spony tiež vyrobené z plastu (podobné procesom), vďaka čomu je protéza pripevnená k susedným zubom.

recenzia -výhod - mikroprostéza zubu z akrylu má prijateľnú cenu (pozri nižšie), prijateľnú estetiku, dlhú životnosť (6-8 rokov). To je rozpočet možnosť protézy motýľ. Avšak povedať, že protéza tohto materiálu je oveľa lacnejšia ako iné - neznamená to, že je to zlá možnosť. V skutočnosti, materiál výroby je dôležitejšie pre protézy veľkej dĺžky, ale pre protézy pre 1-2 zuby si sotva všimnete rozdiel.

Výnimkou je prípad, keď ide o predný zub, a zároveň máte gingiválny typ úsmevu (to znamená, ak je ďasno vystavené pri úsmeve). Faktom je, že obyčajný akrylový plast imituje pacientovu vlastnú žuvačku oveľa horšie ako protézy vyrobené z nylonu alebo akrylového materiálu. Pri použití posledných 2 materiálov - takmer nikto si nebude môcť všimnúť, že vo všeobecnosti máte chrup motýľa.

Ďalšou z nevýhod - tento typ protézy nemožno vykonať s alergiou na plast. Pravidelný akrylový plast sa vyrába aj pomocou monomérneho metylmetakrylátu, ktorý je často alergický. Treba však povedať, že v 90% prípadov sa alergia vyskytuje v dôsledku porušenia pomeru plastových komponentov zubným technikom, pretože takmer všetci technici nalejú monomér do oka, čo vedie k jeho prebytku a vzniku lokálnej toxickej reakcie.

reklama

2. Protéza pre 1 zub z nylonu -

Nylon je pomerne pružný a elastický materiál, a preto sa z neho nazývajú aj mäkké / ohybné. Pri výrobe protéz z nylonu s veľkým množstvom chýbajúcich zubov má pružnosť protézy viac negatívnych vlastností, pretože vedie k rýchlej atrofii kosti pod protézou, poklesom protézy, ako aj bolestivému žuvaniu.

Protézy nylonu pre 1-2 zuby (obr.5-7) - flexibilita bude minimálna, a preto sa všetky tieto nevýhody prakticky nevyjadrujú. Základ, rovnako ako pridržiavacie spony nylonovej protézy, je vyrobený z ružového priesvitného nylonu, vďaka čomu je protéza v ústnej dutine takmer úplne neviditeľná.

recenzia -Výhody - nylonová mikrotestéza má vo všeobecnosti úžasnú estetiku, to je všetko. Z mínusov - vysoká cena (pozri nižšie), tento typ protézy nemožno použiť na zápal ďasien a žuvanie takejto protézy nebude tak pohodlné ako pri použití protézy konvenčného akrylového plastu.

3. Protézy z materiálu "Bez akrylu" -

Protézy bez akrylu (obr.8-9) sú vyrobené z moderného akrylového plastu, ktorý neobsahuje metylmetakrylátový monomér, a preto tento typ protézy môže byť použitý u pacientov s alergiami na obyčajný plast. Okrem toho, protézy vyrobené z materiálu Acrifri budú mať miernu elasticitu, ale nebudú také silné ako sily nylonových protéz.

recenzia -od profesionálov - úžasná estetika, pretože zubné protézy vyrobené z tohto materiálu, ako aj nylonové sú na zuboch neviditeľné. Materiál bez obsahu akrylu má tiež priesvitnosť a na pozadí ústnej sliznice je takmer nepostrehnuteľný. Mierne pevnejší základ protézy im umožní žuť na tvrdších potravinách bez veľkej bolesti. Z minusov - cena je pomerne vysoká (pozri nižšie).

4. Ďalšia verzia mikrostopézy -

Neodporúčame tento typ mikrofrostheses a povieme o ňom len pre encyklopedické účely. Hovoríme o malej spone protézy na kovových sponách (obr.10). Klammer takú protézu, ako nohy vtáka, bezpečne zapína priľahlé zuby. Pri tomto type protézy je pravda, že fixácia je iná a môžete s ňou tiež žuť najťažšie jedlo.

Má však dve významné nevýhody. Po prvé - zlá estetika, pretože kovové spony padajúce do línie úsmevu budú výrazne zarážajúce. A za druhé, kovové spony postupne zničia tvrdé tkanivá oporných zubov v dôsledku mikropohybov. Preto sa pri tomto type protézy podopierajú zuby pod kovovo-keramickými korunkami.

Protéza jedného zubu: cena

Nižšie uvedené ceny sú založené na analýze nákladov tohto typu protézy na klinikách ekonomickej triedy a klinikách priemernej cenovej kategórie Moskvy. V priemere bude motýľ protézy na cenu jedného zubu za rok 2019 -

  • Motýlová protéza z obyčajného akrylového plastu - od 6000 rub.
  • od nylonu - od 16 000 rubľov.
  • od akrylového materiálu - od 18 000 rub.

Mikroprotéza zuba, z ktorej je materiál lepší -

Ak hovoríme o zube, ktorý spadá do línie úsmevu, potom je lepšie urobiť mikroprotézu materiálu bez akrylu. Mali by ste však pochopiť, že cena za inštaláciu prvého implantátu spolu s korunkou začne od 35 000 rubľov (čo je dvakrát viac ako cena takejto protézy). Ak hovoríme o žuvacom zube, alebo ak potrebujete krátku dobu protézu a nevyžadujete od nej vysokú estetiku, postačí obyčajná akrylová protéza.

Mikroprotézy s koncovým defektom chrupu -

Ak nemáte 1-2x zuby umiestnené na samom konci chrupu, potom v tejto situácii je použitie mikroprostézy problémom spojeným so zlou fixáciou. tj takáto zubná mikroprotéza bude neustále ustupovať, čo je spôsobené tým, že bude fixovaná za zostávajúce zuby len na jednej strane.

Pravda a v tomto prípade je cesta von. Hovoríme o jednostrannej mikrotestéze typu byugelny, ktorá bude na poslednom zachovanom zube na tejto strane upevnená pomocou mikrobloku (upevnenia). Je pravda, že posledné dva zuby budú musieť byť otočené pod kovové keramické korunky, a cena bude vyššia ako náklady na inštaláciu prvého implantátu s korunkou. Ideálna je teda presne implantácia. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamenskih.K.V., Skúsenosti 19 rokov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár