Orthopantomogram: panoramatický obraz zubov

Orthopantomogram je tradičný typ röntgenového vyšetrenia dento-maxilárneho systému, ktorý sa tiež nazýva panoramatický röntgenový obraz. Takýto názov bol stanovený, pretože na ortoantomograme je viditeľný rozložený obraz celého systému zubných čeľustí "od ucha k uchu".

Panoramatický obraz zubov vám teda umožňuje vidieť stav nielen všetkých zubov hornej a dolnej čeľuste, ale aj čeľustných dutín a temporomandibulárnych kĺbov. Panoramatická rádiografia je pomerne lacným a pohodlným diagnostickým nástrojom, keďže sa v súčasnosti používa na diagnostiku umožňuje zobraziť všetky problémy naraz. Kvalita ortoantomogramov je však vždy nižšia ako kvalita pozorovania alebo CT.

Panoramatický záber čeľuste: indikácie

  • diagnostikovať stav všetkých zubov naraz v jednom obraze (pred začiatkom zubného ošetrenia, pred protetikou),
  • v patológii zubov,
  • pri diagnostike periodontitídy,
  • na diagnostiku onkológie tkaniva čeľustnej kosti,
  • na diagnostiku zlomenín čeľustí.

Nemali by ste dúfať, že panoramatický obraz vám umožní posúdiť špecializované problémy - kvalitu kostného tkaniva pred implantáciou alebo pomoc pri plánovaní ortodontickej liečby, ani nie je určený na vyhľadávanie malých objektov (perforácie, zlomeniny koreňov atď.). Pre toto všetko budete potrebovať počítačovú tomografiu a konkrétne na korekciu uhryznutia - metódu rôntgenovej difrakcie.

Okrem toho, hoci čeľustné dutiny a temporomandibulárne kĺby sú viditeľné na ortopantomograme, diagnostika ochorenia kĺbov alebo prítomnosť chronickej sinusitídy (sinusitídy) pri tomto type zobrazovania tiež nie je veľmi dobrá myšlienka, pretože projekcia obrazu neumožňuje dobrý výhľad na tieto štruktúry Hodnota panoramatického obrazu teda spočíva len v tom, že dáva obraz stavu všetkých zubov naraz.

Panoramatický záber čeľuste: ako držať

Zariadenia na získavanie panoramatických záberov sa nazývajú ortopantomografy. Technicky je postup nasledovný - pacient je umiestnený v strede zariadenia a umožňuje mu uhryznúť špeciálnu platňu medzi zuby, aby sa dosiahla nehybnosť čeľustí. Ďalej sa pohybujúca časť ortoantomografu, ktorá sa skladá z röntgenového zdroja a z röntgenového filmu alebo digitálneho snímača, pohybuje okolo hlavy pacienta.

Celý postup trvá od 8 do 20 sekúnd, čo závisí od zariadenia a čím kratší je čas ožarovania, tým lepšie. V závislosti od toho, čo je zaznamenané na snímke (na filmovom alebo digitálnom médiu) - ortopantomografy sú rozdelené na filmy a digitálne. Zrazu hovoríme, že filmové ortoantomografy dávajú fuzzy rozmazaný obraz - najmä v oblasti centrálnych zubov hornej a dolnej čeľuste, a preto sú úprimne zastarané.

Digitálne ortopantomografy majú veľkú hodnotu pre diagnostiku, pretože špeciálny počítačový program takýchto zariadení zlepšuje kvalitu obrazu, ktorý je potom možné detailne prezerať na obrazovke počítača. Okrem toho, ak je to potrebné, digitálny obraz môže byť tiež vytlačený neskôr na film alebo fotografický papier (ak je to potrebné), ale stále je najlepšie mať digitálne médium.

Panoramatický záber čeľuste: video

Panoramatický obraz zubov: nevýhody

Vzhľadom na to, že čeľuste osoby sú zakrivené a nie sú ploché, ortoantomograf musí kombinovať niekoľko obrázkov (zhotovených v rôznych rovinách) - do jedného plochého dvojrozmerného obrazu. V tomto procese je veľký mínus: rôzni ľudia majú rôzne čeľuste a ich zakrivenie je odlišné a priebeh žiarenia okolo hlavy osoby počas zákroku je vždy štandardný.

To vedie k tomu, že každý panoramatický obraz nebude vždy presne prenášať veľkosť zubov, koreňové kanáliky, veľkosť kostného tkaniva. Skreslenie skutočnej veľkosti týchto predmetov od rôznych výrobcov je približne - od 15 do 30%. Preto je každý panoramatický obraz zubov (film aj digitálny) vždy len približnou diagnostickou metódou, ktorá vám umožní vidieť len všeobecný obraz o stave zubov a čeľustí.

Je dôležité: keďže ortopantomografy zhotovujú snímku len v jednom kúsku v určitej časti čeľuste - koreňové kanáliky troch koreňových zubov hornej čeľuste (6-7-8) budú vždy trochu rozmazané (v digitálnom aj filmovom panoramatickom zobrazení). Je to spôsobené tým, že tri korene sú vždy v rôznych rezoch / rovinách a ortoantomograf sa nemôže sústrediť na všetky z nich naraz.

Z tohto dôvodu budú jasné len jednokolové a tiež dvojradové zuby hornej a dolnej čeľuste (dva korene sú v tej istej rovine) - a iba v digitálnych obrazoch. Predné zuby oboch čeľustí na filmových ortoantomografoch sa však vždy vymývajú v dôsledku silného ohybu predných častí čeľustí, ako aj technických nedostatkov filmových ortoantomografov.

reklama

Porovnanie kvality digitálnych a filmových obrazov -

Orthopantomogram: cena v Moskve za rok 2019

Pre panoramatický záber zubov bude cena závisieť od toho, či je digitálny alebo filmový. Digitálne snímky sú vyrábané na drahších zariadeniach a majú lepšiu kvalitu, takže filmové snímky sú vždy lacnejšie. Takže, ak chcete, aby panoramatický záber zubov v Moskve lacno, potom to bude film shot ...

  • film panoramatický obraz - od 700 do 800 rubľov,
  • digitálny panoramatický obraz - cena začína od 1000 rubľov (a táto cena už obsahuje záznam obrazu na CD). Ak potrebujete výtlačok digitálnej fotografie na film - to bude stáť ďalších 150-200 rubľov.

Analýza panoramatického obrazu zubov -

Ak urobíte snímku na profesionálnej klinike, rádiológ by mal vždy poskytnúť popis obrázku, ktorý bude obsahovať zoznam identifikovaných problémov. Ale takýto prístup k práci nie je bežný a zubár zvyčajne analyzuje obraz už na recepcii. Ak sa chcete pokúsiť určiť niečo na röntgenovom žiarení sami, potom sa v zásade môžete pokúsiť urobiť to.

Napríklad je celkom možné vidieť polohu zubov múdrosti, určiť kvalitu vyplnenia koreňových kanálikov, vidieť zápal na vrchole koreňov zubov (granulomy a cysty, obr.5), aby sa zvážilo zníženie hladiny kostného tkaniva počas periodontitídy. Ak chcete vidieť, čo zodpovedajúca patológia vyzerá na röntgenových lúčoch, kliknite na vyššie uvedené odkazy a porovnajte s tým, čo vidíte na panoramatickom obrázku.

Bezpečnosť a radiačná expozícia - t

Čo sa týka rádiologických vyšetrení v zubnom lekárstve na internete, je napísané veľa lží. Zistíte, že takýto obraz je možné zobrať len raz za rok, na iných stránkach sa hovorí, že ho možno vziať aj raz denne. To všetko sa deje preto, že väčšina "zubných" stránok na internete nie je napísaná zubármi, ale bežnými programátormi, aby mohli inzerovať na svojich stránkach.

Radiačné zaťaženie sa meria v mikrosievertoch (µSv) alebo millisievert (mSv). Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva Ruska z 21. decembra 2012 by radiačná dávka pre 1 ortopantomogram pre pacienta nad 15 rokov mala byť 55 µSv (= 0,055 mSv) a pre pacienta mladšieho ako 15 rokov - 24 µSv (= 0,024 mSv). Uvedené dávky žiarenia dávajú iba digitálne ortopantomografy, radiálne zaťaženie filmových prístrojov bude vyššie.

závery: Maximálna povolená dávka žiarenia pre populáciu (podľa ustanovení SanPiN 2.6.1.1192-03) je dávka nepresahujúca 1000 µSv za rok. Preto by ste nemali takýto obraz brať častejšie 1 krát za mesiac, pretože Musíte vziať do úvahy, že telo je tiež ovplyvnené normálnym vyžarovaním pozadia.

Riziká počas ortoantomogramu -

Expozícia röntgenovým žiarením má negatívnejší vplyv na oslabený organizmus, najmä ak sa takéto štúdie opakujú. Dokonca aj malá dávka žiarenia môže stimulovať genetické poruchy a výskyt malígnych novotvarov. U detí sú riziká vždy vyššie, pretože Telo detí má vysokú rádiosenzitivitu. Preto by sme v žiadnom prípade nemali prekročiť povolené dávky žiarenia, ktoré sme opísali vyššie.

Pri kontakte s klinikou by ste sa mali určite opýtať, aký typ ortopantomografu je na tejto klinike, a aké žiarenie sa získa pre 1 obrázok. Faktom je, že kliniky často nakupujú zariadenia, ktoré sú v Európe zastarané, a radiačná záťaž zo zastaraných modelov môže byť 2-3 krát vyššia - od odporúčanej dávky žiarenia 55 μSv, normálne prijatej pre 1 panoramatický obraz.

Podľa lekárskej literatúry je hrubý odhad rizika malígnej onkológie po ortopantomograme 1 prípad na 20 000 000, u detí vo veku od 1 do 10 rokov 1 prípad na 10 000 000. Vo všeobecnosti ide o veľmi nízke miery (v porovnaní s mnohými inými typmi ochorenia). X-ray), hoci sa zdajú byť nebezpečné.

Porovnanie radiačného zaťaženia ortoantomografu s pozorovacími obrazmi -
Radiačná záťaž z pozorovacích snímok bude oveľa menej a za 1 deň liečby sa môže bezpečne odobrať 4-5 takýchto snímok, ale nie viac ako 100 snímok za rok. Zvyčajná dávka žiarenia pri vykonávaní 1 digitálneho intraorálneho röntgenového obrazu zuba bude (ak sa použije moderné, nie zastaralé zariadenie):

  • dolná čeľusť - 2,0 μSv (pacient mladší ako 15 rokov - 1,0 μSv),
  • horná čeľusť - 5,0 μSv (pre pacienta mladšieho ako 15 rokov - 3,0 μSv).

Orthopantomogram alebo CT - čo je lepšie

V zásade nemá zmysel ich porovnávať, pretože ortoantomogram má stokrát menej diagnostickej hodnoty v porovnaní s počítačovou tomografiou zubov (CT). Orthopantomogram poskytuje dvojrozmerný plochý obraz len v jednom reze a CT poskytuje trojrozmerný 3D obraz študijnej oblasti, ktorý je možné študovať v rôznych častiach a rovinách na obrazovke osobného počítača.

Okrem toho snímka pomocou CT poskytuje skreslenie veľkosti objektov v obraze z ich skutočných hodnôt, poskytuje ohromujúcu jasnosť štruktúry kostí a zubov a samotný obraz má oveľa vyššie rozlíšenie a jasnosť obrazu. CT vám umožní preskúmať buď skupinu niekoľkých zubov, alebo celý systém zubných čeľustí ako celok (to znamená, že dostanete presne ten istý panoramatický obraz zubov, len trojrozmerný).

Okrem toho sú to práve tieto 3D obrazy, ktoré sa najlepšie vykonajú pred implantáciou zubov - na posúdenie kostného tkaniva a tiež tieto obrazy vám umožnia simulovať pozíciu budúcich implantátov. CT je nepostrádateľné pri hľadaní trhlín a perforácií koreňov pri liečbe komplexných zakrivených koreňových kanálikov. Iba CT sken vám umožní presne diagnostikovať všetky problémy vašich zubov a znížiť riziko lekárskych chýb v diagnostike. Dúfame, že náš článok na tému: Ortopantomogram, panoramatický obraz zubov sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár