Koľko zubov má človek?

Ľudské zuby sú dočasné a trvalé. Dočasné (mliečne) zuby zvyčajne začínajú vybuchnúť u detí počas obdobia od 8 mesiacov do 3 rokov. Celkovo musí mať dieťa 20 rezných zubov - 10 zubov v hornej čeľusti + 10 v dolnej čeľusti.

Počínajúc od 6 rokov postupne začínajú vypadávať dočasné zuby a na ich mieste vybuchujú trvalé stoličky. Väčšina stálych zubov vybuchne v období od 6 do 12 rokov, a iba erupcia posledných 8 zubov (zuby múdrosti) sa vyskytuje zvyčajne v období 17-21 rokov. Celkovo 32 zubov môže vybuchnúť u dospelých - 16 zubov v hornej čeľusti + 16 v dolnej čeľusti.

Zuby u dieťaťa a dospelého na röntgenovom žiarení -

Takže, koľko zubov človek závisí od veku. Za normálnych okolností, deti na konci erupcie všetkých dočasných zubov - ich bude 20. Potom začína obdobie nahradenia mliečnych zubov permanentnými zubami, po ktorých bude mať človek zvyčajne 32 trvalých zubov (pozri o výnimkách nižšie).

Podrobné informácie o načasovaní zubov si prečítajte v článku:
→ "Kedy zuby vybuchnú u dospelých a detí?"

Zubné číslovanie v zubnom lekárstve: schéma pre dospelých a deti

Veľmi zaujímavým bodom je číslovanie zubov v zubnom lekárstve, pretože pacient môže v lekárskom zázname často počuť alebo čítať, že ho lekár liečil s 37 alebo 42 zubami (aj keď je ich len 32). Faktom je, že počet zubov v zubnom lekárstve nezodpovedá jednoduchému poradovému číslu od 1 do 32 u dospelých a od 1 do 20 u detí.

  • Číslovanie zubov v zubnom lekárstve: schéma pre dospelých
    Všimnite si, že vzorec zubov v obraze je vždy orientovaný týmto spôsobom - ako lekár vidí vaše zuby, keď sedíte na stoličke (tzn. Ak je na obrázku 16 zub v ľavom hornom rohu, potom ho budete mať vpravo hore). To sa robí pre pohodlie vyplnenie zubnej receptúry lekárom.

  • Číslovanie zubov v zubnom lekárstve u detí (obr. 4) -
    Detské zuby u detí sa zobrazujú na rovnakom princípe ako u dospelých, ale ich číslovanie začína od 51 zubov až po 75 zubov. Nie je to veľmi vhodné pre vnímanie pacientov, ale umožňuje vám jasne rozlišovať mlieko a trvalé zuby pri vypĺňaní lekárskych záznamov (aby sa predišlo chybám).

Vzorec zubov v lekárskom diagrame -

Stomatologická receptúra ​​dospelého (ako aj dieťaťa) - v lekárskom zázname zubného pacienta vyzerá ako schematická tabuľka (ako na obr. 5), ktorá bude odrážať iba poradové čísla trvalých alebo mliečnych zubov. Priamo v tomto vzorci lekár označí chýbajúce zuby, zuby so zubným kazom, zuby za koruny atď.

Zubný vzorec vo forme tabuľky v medovej karte -

Aké sú výnimky v počte zubov -

Sú situácie, keď sa počet zubov u človeka líši od normy. Napríklad základy niektorých zubov môžu chýbať úplne, alebo ich smrť nastáva v procese vývoja. Je to spravidla dôsledok chorôb, ktoré matka utrpela počas tehotenstva, alebo choroby dieťaťa v prvých rokoch života. V tomto prípade bude počet zubov u pacienta menší ako obvykle (24stoma.ru).

Existujú situácie, keď dieťa môže pocítiť oneskorenie zubov a rodičia sa o to obávajú. Treba poznamenať, že u moderných detí sa včasná alebo neskorá erupcia pozoruje v približne 30 - 40% prípadov štandardných termínov. Tento proces majú nielen choroby matky a dieťaťa, ale aj povaha stravy počas dojčenia.

Je dôležité: Veľký vplyv na erupciu trvalých zubov ovplyvňujú zápalové ochorenia na koreňoch mliečnych zubov (tieto sa vyskytujú v dôsledku neošetreného zubného kazu). Absces na vrchole koreňa mliečneho zubu môže viesť nielen k oneskoreniu erupcie permanentného zuba, ale aj k zániku trvalého zuba. V druhom prípade bude chýbať trvalý zub na tomto mieste.

Kompletné zuby -
ale stáva sa to opačne, keď pri kladení základov zubov dochádza k porušovaniu, čo vedie k vzniku nadpočetných zubov. Zvlášť časté sú supernumerary špičáky alebo premoláre. V tomto prípade pacient nebude mať 32 zubov, ale všetkých 34 alebo dokonca 36 zubov. Prítomnosť takýchto zubov nie je problém a pacient je jednoducho predpísaný na ich odstránenie. Dúfame, že náš článok na tému: Koľko zubov u dospelej osoby - bolo pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár