Koľko ďasien sa hojí po extrakcii zubov

Ihneď po extrakcii zuba je diera naplnená krvou, ktorá sa okamžite okamžite uzavrie a vytvorí krvnú zrazeninu. Ten chráni studňu pred infekciou z ústnej dutiny a je tiež základom pre tvorbu ďasien a kostí v mieste extrahovaného zuba. Postupom času sa povrch zrazeniny epitelizuje a stáva sa nerozoznateľnou od sliznice ďasien.

Pre pacientov je spravidla ťažké pochopiť, či majú normálne hojenie rán po extrakcii zubov alebo ak sa vyskytne zápal. Niekedy sa môže vyvinúť takmer asymptomaticky a biely povlak vytvorený na povrchu zrazeniny alebo žuvačky po extrakcii zubov môže naznačovať normálne hojenie aj zápal.

Ako sa ďasná liečia po extrakcii zubov: foto
(dátumy sú uvedené na fotografii)

Pamätajte si, že guma sa správne hojí - hneď po odstránení musí pacient dodržiavať prvé odporúčania pre oplachovanie, ústnu hygienu a diétu v prvých dňoch po odstránení.

Ako dlho sa žuvačka hojí po extrakcii zubov?

Koľko sa ďasien zahojí po extrakcii zubov, závisí od mnohých faktorov: stupňa traumy po odstránení, či ste nasadili stehy, o možnom pridaní infekčného zápalu diery, o veku pacienta. Uzdravenie diery po extrakcii zubov možno rozdeliť na čiastočné a úplné.

Čiastočná epitelizácia rany sa vyskytuje v priemere za 12 dní (obr. 5), zatiaľ čo úplná epitelizácia povrchu zrazeniny sa pozoruje v období 20 až 25 dní (obr. 6). Ak však dôjde k zápalu dierky alebo po komplexnej extrakcii zubov, ktorá je zvyčajne sprevádzaná veľkým poškodením kostí, čas hojenia sa môže zvýšiť o niekoľko dní.

Dôvody pomalého hojenia -

 • výrazné poškodenie kosti a ďasien počas odstraňovania (jednak kvôli ľahostajnosti lekára, jednak kvôli rozrezaniu kosti okolo zubu vrtákom s ťažkým odstránením),
 • keď zrazenina vypadne z diery (prázdny otvor),
 • vývoj dier alveolitídy,
 • lekár ponechal fragmenty alebo sedavé fragmenty kostného tkaniva v jamke,
 • ak ostré kostné fragmenty prilepia cez sliznicu,
 • ak je sliznica ďasien okolo diery veľmi pohyblivá a lekár nedal stehy,
 • antibiotiká neboli predpísané po komplexnom odstránení,
 • veku pacienta.

Ako urýchliť hojenie rán po extrakcii zubov -

Najlepší liek, ktorý môže urýchliť hojenie ďasien po extrakcii zubov je prešitie otvoru extrahovaného zuba chirurgom ihneď po extrakcii zuba. Okrem toho je nevyhnutné, aby okraje gingiválnej sliznice boli čo najbližšie k sebe. Tým sa urýchli hojenie a zníži sa riziko vzniku zápalu otvoru vyťaženého zuba. Ale ak ste už mali svoj zub odstránený bez prešívania, lokálne perorálne lieky vám môžu pomôcť (pozri nižšie).

Ďalšie aktuálne produkty -
často sa pacienti pýtajú, či existuje masť na hojenie rán po extrakcii zubov ... Ak nie ste spokojní s tým, ako dlho sa žuvačka lieči po extrakcii zubov, potom tento proces môže byť naozaj urýchlený. Rýchle hojenie rán v ústnej dutine je možné použitím činidiel, ktoré urýchľujú epitelizáciu rán na sliznici. Tieto prostriedky zahŕňajú:

 • Solcoseryl vo forme gélu, t
 • Solcoseryl vo forme zubnej pasty, t
 • Actovegin vo forme 20% gélu.

Treba poznamenať, že tieto lieky majú tiež dobrý analgetický účinok. Môžete si prečítať o zvláštnosti ich použitia po odstránení zubov na odkazy vyššie, ale ak ste fanúšik ľudových prostriedkov, potom môžete použiť obvyklý rakytníkový olej (hoci jeho účinok bude výrazne skromnejší).

Čo znamená biely kvet po extrakcii zubov?

Niektorí pacienti si všimli, že ich ďasná sa po extrakcii zmenili na bielu. V normálnom priebehu nie je belavý povlak ničím iným ako "výpotkom" fibrínu z krvi a označuje začiatok epitelizácie rany. Biely plak po extrakcii zubov sa zvyčajne vyskytuje na povrchu krvnej zrazeniny (obr. 8), ako aj na povrchu ťažko poškodenej sliznice.

Biely plak na žuvačke po extrakcii zubov -

Žuvačka obklopujúca dieru má zároveň bledoružovú farbu, pri stlačení na žuvačku by nemal byť hnisavý výtok (ako je uvedené na videu nižšie), z jamky by nemal byť nepríjemný zápach, neustála bolesť alebo bolesť v studenej a horúcej vode.

Keď bielenie ďasien indikuje zápal -

Vyššie uvedené fotografie ukazujú, ako biely alebo žltkastý plak môže byť normálny. Veľmi často sa však môže použiť podobný nekrotický rozpad krvnej zrazeniny alebo fragmenty kostí, ktoré trčia pozdĺž okrajov jamky alebo v jej hĺbke pokrytej belavým alebo žltkastým plakom.

Biela guma po extrakcii zubov so zápalom (obrázok 10-12)-

Takéto stavy po odstránení sú vždy sprevádzané nepohodlím, pretrvávajúcou alebo prerušovanou bolesťou, nepríjemným zápachom zo studne, niekedy s hnisaním zo studne. V prítomnosti oblastí odkrytých zrazeninou, kosti takmer vždy majú bolesť pri požití so studenou alebo horúcou vodou. Vo všetkých týchto situáciách je nutná neodkladná návšteva chirurga na liečbu zápalu zubnej dutiny (alveolitídy).

Liečba alveolitídy doma nie je možná, pretože v prítomnosti krvnej zrazeniny, musí byť najprv vyčistené z diery, opláchnuté antiseptikami, po ktorom lekár počas pravidelných vyšetrení najprv položí protizápalové lieky v diere, a až potom, čo zápal ustúpi, prostriedky na urýchlenie epitelizácie (ako je Solcoseryl) sú uložené v diere.

Vo videu 1 nižšie vidíte, že jamka je naplnená hlboko v nekrotickom rozpade bielej krvnej zrazeniny. Vo videu 2, pacient mal 8 zubov odstránených z oboch strán a keď stlačíte ďasno, môžete vidieť, ako hustý hnis vychádza z diery.

V prípade alveolitídy bude hojenie diery trvať oveľa dlhšie, pretože po vyčistení od nekrotickej dezintegrácie krvnej zrazeniny bude jamka epitelizovať veľmi pomaly a čas čiastočnej epitelizácie môže dokonca dosiahnuť 1 mesiac (to bude závisieť od včasnosti začatej liečby a od veľkosti extrahovaného zuba). Dúfame, že náš článok na tému: Ako dlho sa žuvačka lieči po extrakcii zuba - bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár