Implantát Protetika

Protézy na implantátoch s čiastočnou neprítomnosťou zubov vykonávajú len pevné štruktúry - korunky a mosty. V neprítomnosti zubov (okrem protézy s pevnými mostami) však existuje variant podmienene odstrániteľných protetík.

Táto druhá možnosť znamená, že implantáty sú umiestnené pod odnímateľnou zubnou náhradou, aby sa zlepšila jej fixácia na bezzubú čeľusť. V tomto článku sa budeme zaoberať dôležitými bodmi protézy na implantátoch, ktorých znalosti vás môžu ušetriť od veľkého množstva problémov spojených s nekompetentnými lekármi a nízko kvalitnými protetikami.

Podmienky protézy na implantátoch -

Možno vás to prekvapí, ale hlavným princípom implantológie je: „od korunky k implantátu“. To znamená, že implantačné plánovanie by malo začať 3D modelovaním ortopedickej štruktúry. Až potom sa implantátový chirurg určí typom implantátov, s potrebou kostného štepu a jeho objemom, výberom implantačnej techniky, ako aj načasovaním protézy na implantátoch.

Pojmy protézy závisia predovšetkým od rýchlosti osseointegrácie implantátov (čas ich prihojenia), ako aj od typu implantačnej techniky. Rýchlosť osseointegrácie v dolnej čeľusti je 2-3 mesiace, v hornej čeľusti 4-6 mesiacov. Takéto obdobia protézy sa udržiavajú pomocou klasických jednostupňových alebo dvojstupňových implantačných techník. Ak sa však súčasne s inštaláciou implantátov zvýšil objem kosti, dátumy sa posunuli o niekoľko mesiacov.

Existujú aj implantačné protokoly s okamžitým zaťažením na implantát, v ktorom sa vykonajú dočasné korunky alebo protézy buď bezprostredne po operácii, alebo do 72 hodín po nej. V týchto prípadoch sa protézy vykonávajú ešte pred tým, ako sa povrch implantátu začne spájať s kosťou, čo má samozrejme väčšie riziko z hľadiska vývoja zápalu okolo implantátov a ich odmietnutia.

1. Okamžité zavedenie implantátu -

Takýto protokol implantácie sa nazýva okamžitá implantácia s okamžitým zaťažením. Pri čiastočnej absencii zubov sa táto technika aplikuje v neprítomnosti 1 zubu v estetickej zóne (najčastejšie v oblasti dolných rezákov). V tomto prípade sa okamžite po ukončení operácie nainštaluje dočasná plastová korunka.

Táto metóda sa častejšie používa pre jednotlivé chýbajúce zuby dolnej čeľuste, pretože dolná čeľusť má hustejšiu kosť (typy D1 alebo D2), čo umožňuje dosiahnuť dobrú počiatočnú stabilitu implantátu v kosti bezprostredne po jeho inštalácii. Horná čeľusť má mäkšiu kosť typu D3 alebo D4, preto novo nainštalovaný implantát nebude mať dobrú primárnu stabilitu.

Klinické číslo prípadu 1 -

1) prvá etapa: implantácia s okamžitou fixáciou dočasnej korunky ...

2) druhá etapa: permanentná protetika (po 8 týždňoch) -

Je dôležité: Táto metóda umožňuje získať prijateľnú estetiku bezprostredne po operácii, ako aj vytvoriť krásny obrys gingivy okolo implantátu. Ale! Mali by ste pochopiť, že v tomto prípade bude riziko vzniku zápalu a kostnej resorpcie okolo krku implantátu a dokonca úplné odmietnutie implantátu oveľa vyššie. Súhlas s touto technikou je vecou vašej dôvery v lekára a dôverou v jeho skúsenosti a profesionalitu.

Okrem toho, s okamžitou záťažou, nemali by ste šetriť na kvalite implantátov. Ideálnou voľbou by boli Straumannove implantáty (Švajčiarsko) s ultra-hydrofilným "SLA-aktívnym" povrchom. AtraTech (Švédsko) bude o niečo menej optimálny.

Okamžité zaťaženie bez zubov -

Existujú 2 spôsoby implantácie v úplnej neprítomnosti zubov v čeľusti, ktoré umožňujú pacientovi dostať úplne neodstrániteľný most do 72 hodín po operácii.

 • Technika bazálnej implantácie -
  Veľkým plusom tejto techniky je, že vám umožní robiť bez kostného štepu na zvýšenie objemu kosti. Je to veľmi dôležité, pretože u pacientov s úplnou neprítomnosťou zubov je tkanivo čeľustnej kosti významne atrofované a jeho objem nestačí na inštaláciu klasických implantátov. Most podkovy bude upevnený na 9-12 bazálnych implantátoch. Náklady na takýto dizajn na kľúč sú 290 000 rubľov pre 1 čeľusť (pre rok 2019).

Bazálna implantácia: video

 • Implantácia typu všetko-na-4 alebo All-on-6 -
  Koncept implantácie typu All-on spočíva v tom, že most v tvare podkovy bude fixovaný, resp. Iba na 4 alebo 6 implantátoch. Táto technika, napriek svojej zjavnej jednoduchosti, má viac kontraindikácií ako tá predchádzajúca.

  Napríklad je nežiaduce ho používať u fajčiarov, pacientov vo veku. Pri tejto technike je riziko patologickej kostnej resorpcie okolo implantátov vyššie, najmä ak sú pod protézou inštalované len 4 implantáty, aby sa zachránili. Náklady na kľúč začínajú od 170 000 rubľov (pre rok 2019).

Je dôležité: Keď už hovoríme o protéze na implantátoch pri aplikácii bazálnej implantácie alebo All-on-4/6, mali by ste si uvedomiť, že špecifikované náklady na kľúč zahŕňajú inštaláciu implantátov a dočasný kovovo-plastový most, ktorý možno použiť až 3 roky. Po tomto období bude výmena dočasného mosta za trvalý (napríklad z kovovej keramiky) stáť ďalších 160 000 rubľov.

reklama

2. Protetika za 3-6 mesiacov -

Protetika na implantátoch po 3-6 mesiacoch sa nazýva termín „neskoré zaťaženie implantátu“. Takéto obdobia protézy sú pre pacienta najbezpečnejšie, pretože riziko zlyhania implantátu je minimálne. Po tom všetkom by ste mali pochopiť, že akonáhle je korunka upevnená na implantáte, okamžite sa na ňu začne aplikovať tlak na žuvanie. Ak tlak na žuvanie začne pôsobiť na implantát po ukončení jeho integrácie do kosti, je to jedna vec a celkom iná, keď je zaťaženie implantátu stále prítomné počas fázy hojenia.

Existujú 2 spôsoby implantácie, pri ktorých sa protéza vykonáva v období 3-6 mesiacov. Patrí medzi ne: klasická dvojstupňová technika, ako aj jednostupňová implantačná technika. Je dôležité mať na pamäti, že uvedené periódy sú pravdivé len vtedy, ak sa implantácia uskutočňuje bez súčasného štepenia kosti. Ak sa pri inštalácii implantátov v rovnakom čase vykonáva hromadenie kostí - čas sa zvyšuje o ďalších niekoľko mesiacov.

Klasická dvojstupňová implantačná technika -

Výraz "dvojstupňový" znamená, že chirurgický zákrok sa bude uskutočňovať v dvoch stupňoch. V prvej fáze sa implantát vloží do kosti, zatiaľ čo sliznica sa tesne prilepí. Počas druhej fázy (po 3 až 6 mesiacoch) sa sliznica nad implantátom odreže a liečivá podpera sa priskrutkuje do implantátu 10 až 14 dní, čo je nevyhnutné na vytvorenie obrysu ďasien. A až po vykonaní tejto protézy.

Klinický prípad číslo 2 -
1) prvý stupeň chirurgického zákroku:

2) po 3 mesiacoch sa nainštaluje guma a po ďalších 2 týždňoch sa nainštaluje keramická podpera a zirkóniová koruna:

Je dôležité: Toto je najbezpečnejší spôsob, ktorého použitie vám umožňuje minimalizovať riziko zápalu okolo implantátov a ich odmietnutie. Dôvodom je skutočnosť, že implantácia prebieha pod pevne sutovanou sliznicou, resp. Nedôjde ku kontaktu zóny osseointegrácie implantátu s mikrobiálnym prostredím ústnej dutiny.

Jednostupňová implantačná technika -

Rozdiel oproti predchádzajúcej technike spočíva v tom, že žuvačka je do implantátu priskrutkovaná ihneď po inštalácii a nie po niekoľkých mesiacoch (po implantácii implantátu na kosti). Jedinou výhodou tejto techniky je úspora niekoľkých týždňov pri tvorbe kontúry ďasien. Viac mínusov, napríklad vyššie riziko periimplantitídy (zápal okolo implantátu)

Klinický prípad číslo 3 -
1) inštalácia implantátu priamo s prvkom ďasien:

2) protézy 4 mesiace po operácii: miesto gingivy je inštalovaná titánová opierka a kovovo-keramická koruna.

Ako si vybrať medzi implantátmi od rôznych výrobcov -

O tom, čo sa implantáty rôznych výrobcov od seba líšia, ako si vybrať medzi nimi, aké vlastnosti by sa mali venovať osobitnú pozornosť - prečítajte si článok: "Ako si vybrať správny typ zubného implantátu"

Dôležité body protézy na implantátoch -

Často je situácia - uplynul potrebný čas a nastal čas začať protézu, ale keď lekár začne odskrutkovať skrutku z implantátu alebo z gumy, implantát je čas! a otočí. To znamená, že medzi implantátom a kosťou sa šíri tenká vrstva spojivového fibrózneho tkaniva (fibrózna osteogenéza), t.j. nedochádza k žiadnemu kontaktu medzi implantátom a kosťou.

Väčšina lekárov okamžite povie takýmto pacientom, že dôvodom je ich telo, ktoré implantát „neprijal“. Toto je lož. V 99% prípadov sú dôvodom chyby implantovaného chirurga počas inštalácie implantátu. Napríklad sliny sa mohli dostať do kostného lôžka pod implantátom, alebo sa počas prípravy lôžka pod implantátom vyskytlo prehriatie kostného tkaniva, alebo keď sa implantát vložil, lekár sa mohol najprv dotknúť sliznice úst alebo úst, čo viedlo k bakteriálnej kontaminácii povrchu implantátu ...

Preto starostlivo vyberte implantologa. Problémy s osseointegráciou implantátu, vznikajúce pred začiatkom protetiky (to znamená pred implantáciou implantátu), sú výlučne chybou implantologa. To je dôvod, prečo na mnohých klinikách existuje záruka na implantáciu, ktorá zahŕňa podmienku, že klinika vykoná druhú operáciu bezplatne alebo vráti peniaze, ak zlyhal implantát pred začiatkom protézy.

Ďalšie dôležité body -

Existuje mnoho dôležitých bodov, kde lekári môžu znížiť alebo znížiť náklady - na úkor kvality práce. O niektorých z týchto momentov ...

 • Odbery -
  Presnosť výroby korunky závisí od kvality odlievania a často sa vyskytujú situácie, keď sa zhotovené korunky / mosty „nesedia“ na implantátoch a lekár ich začína podkopávať. Môže to byť veľa dôvodov: lacná zubná dojemová hmota, lekár jednoducho nemohol zaujať dojem dobre, alebo to trvalo príliš dlho po tom, ako bol dojem urobený pred tým, ako boli z omietky zhotovené modely omietky (dojmy mali čas zmenšiť).

  Na zníženie výrobných nákladov sa zvyčajne používajú lacné otlakové hmoty (napríklad C-silikón). Preto je potrebné sa obávať špeciálnych ponúk implantácie alebo príliš nízkej ceny. Dobrá hmota na stláčanie zubov je silikón A a ešte lepšia - polyesterová hmota (druhá poskytuje super presnú reprodukciu najmenších detailov).

  Existujú aj 2 metódy na snímanie: metóda „uzavretá lyžica“ a „metóda otvorenej lyžice“. Druhá metóda vám umožňuje dosiahnuť oveľa vyššiu presnosť dojmu, ale vyžaduje to veľké úsilie lekára. Metóda otvorenej lyžice sa nedá aplikovať len v jednej situácii - ak sú implantáty inštalované vo vzdialených častiach chrupu a zároveň má pacient príliš malé otvorenie úst.

 • Výber abutmentu -
  Ak urobíte keramicko-kovovú korunku, potom by mal byť oporný titán a nemali by ste sa usadiť pre opierky z CXC (kobalt-chrómová zliatina). Pre zirkónové korunky by mali byť oporami iba zirkóny. Abutmenty akéhokoľvek typu môžu byť štandardné a individuálne. Priamo pod vami sa vykonáva frézovanie.

  Štandardné a jednotlivé opory sú takmer rovnaké, ale gingiválny obrys s presnosťou nasleduje len individuálna opora a v subgingiválnej časti nebude mať mikroskupiny. Toto je veľmi dôležité, pretože pri akejkoľvek mikroskopickej stimulácii sa bude množiť patogénna mikroflóra, ktorá spôsobí zápal a resorpciu kosti okolo krku implantátu.

 • Výber korún a fixačný typ -
  Keramické korunky so zirkónovými oporami sú najlepšou voľbou, ak korunka na implantáte spadne do línie úsmevu. Nedostatok kovu dodá korunke nielen prirodzený vzhľad, ale aj vďaka keramickej podpere - bude možné zachovať prirodzenú farbu ďasien okolo implantátu.

  Upevňovacie korunky na implantáty môžu byť skrutky a cement. Úprimne odporúčam vybrať len prvú možnosť (prečo 0 čítať odkaz vyššie). Okrem toho by sa táto otázka mala pred uzavretím zmluvy prediskutovať s lekárom a vyžadovať, aby zmluva obsahovala doložku, v ktorej sa uvádza, že fixácia bude skrutkou. V opačnom prípade sa môžete dostať hack, ktorý potom nemožno opraviť.

Protézy na implantátoch: recenzie

Mali by ste vedieť, že väčšina pacientov, ktorí sú nespokojní s implantáciou, sú nespokojní so zlou estetikou a nie so skutočnosťou, že implantáty sú niekedy odmietnuté. Napríklad zlá estetika môže byť spôsobená tým, že korunka nezodpovedá farbe a priehľadnosti okolitých zubov. Najčastejšie však pacienti zostávajú nespokojní s typom žuvačky okolo implantátu - modrastou farbou ďasien, nedostatkom gingiválnych papíl, recesiou ďasien (t. J. Znížením jeho úrovne, v dôsledku čoho je hrdlo implantátu odkryté).

Väčšina implantológov sa bude snažiť rýchlo naskrutkovať implantáty tak, aby ste neunikli. Ale len niektorí implantologici môžu pracovať s estetikou ďasien. Nižšie uvádzame niekoľko dôvodov, ktoré nevyhnutne spôsobia problémy s ďasnom po protetike.

 • Tenký biotyp ďasien -
  aby sa dosiahla dobrá estetika ďasien, mala by byť jeho hrúbka aspoň 5 mm. Ak máte menšiu hrúbku ďasien (napr. 2-3 mm), znamená to 100% riziko zlej estetiky a absencie gingiválnych papíl okolo implantátu. Pri plánovaní implantácie musí lekár vyhodnotiť hrúbku ďasien a naplánovať zákrok, ktorý umožní násilné zvýšenie jeho hrúbky.

  Takýmto zásahom je napríklad transplantácia štepu z oblohy. Vykonáva sa najčastejšie súčasne s inštaláciou implantátu, prinajmenšom - na konci obdobia osseointegrácie implantátu. Význam operácie spočíva v tom, že malá časť žuvačky (darcovská oblasť) sa odoberá na oblohe a prešíva na hrebeni alveolárneho procesu - v oblasti implantátu.

 • Nedostatok pripojených ďasien -
  Žuvačka okolo zubov môže byť 2 typov: pripojená guma a mobilná guma. Pripojená guma je pevne prilepená k periosteu, a preto sa nepohybuje, keď sa pery / líca pohybujú. Šírka pripojenej gingivy okolo implantátu by mala byť aspoň 3-4 mm. Ak je menej, potom časom dôjde k oddeleniu ďasien od implantátu, s tvorbou vrecka a rozvojom periimplantitídy.

  Výsledkom bude modrastá, zapálená guma okolo implantátu a zápal bude postupne viesť k zníženiu úrovne ďasien a expozície kovového hrdla implantátu. Preto by mal lekár pri plánovaní implantácie odhadnúť šírku priloženej ďasny av prípade jej nedostatku vykonať malý chirurgický zákrok na jej zvýšenie.

Odnímateľné protézy na implantátoch -

Pacienti s úplným nedostatkom zubov sú si dobre vedomí toho, že fixácia zubných protéz na bezzubej čeľusti zostáva veľmi žiaduca a každý rok sa zhoršuje (v dôsledku postupnej atrofie kostného tkaniva pod protézou). A odstrániteľné protézy na implantátoch riešia tento problém.

Implantáty inštalované pod protézou poskytujú vynikajúcu fixáciu odstrániteľnej protézy vďaka špeciálnym uzamykacím uzáverom, ktoré sa skladajú z 2 častí. Prvá polovica zámok je priskrutkovaná do implantátov, druhá je umiestnená v plastovej základni zubnej protézy (v projekcii implantátov). Keď sa protéza nasadí, zámky zapadnú na miesto a protéza sa bezpečne upevní v ústnej dutine.

Existujú 2 typy fixácie snímateľnej zubnej náhrady na implantáty -

 • Fixácia tlačidla „typu tlačidla“, ktorá môže byť realizovaná pomocou sférických opor alebo rovníkových opierok systému Locator® (Obrázok 14)
 • upevnenie nosníka (Obr. 15).

1. Fixácia na sférických a rovníkových oporách -

Najprv sa do bezzubej čeľuste vložia 2 až 4 implantáty: je optimálne nainštalovať 4 implantáty na hornú čeľusť, 2 alebo 3 sú prípustné na spodnej čeľusti, potom sa do implantátov, ktoré vyčnievajú nad povrch sliznice, priskrutkujú opierky a budú súčasťou odnímateľného systému na fixáciu chrupu. V súčasnosti je možné použiť dva typy oporných prvkov - guľovité alebo rovníkové opierky systému Locator.®.

Ďalej, v telese odnímateľnej zubnej protézy (v projekcii nainštalovaných implantátov) sú vytvorené vybrania, do ktorých sú vložené silikónové matrice. Keď sa protéza nasadí, silikónové matrice pevne uchopia opierky a tak bezpečne držia protézu. Po tomto sa môžu tieto odstrániť len použitím dostatočnej sily. Náklady na takúto protézu začínajú od 90 000 rubľov (pre rok 2019).

Фиксация протеза на экваторных абатментах (Locator®) -

Tento článok slúži len na informačné účely a oboznámi sa s najpodrobnejšími verziami tohto typu protézy (pomocou sférických opor, oporných bodov systému Locator).®), naučiť sa výhody a nevýhody každej verzie fixácie - môžete v článku:
→ "Podmienene odstrániteľné protézy na implantátoch"

2. Typ upevňovacieho nosníka - t

Upevnenie odnímateľnej zubnej protézy na kovovom nosníku je veľmi efektívna, ale veľmi nákladná fixácia (bude stáť asi 2-3 krát viac ako predchádzajúca verzia). Vysoká cena je spôsobená zložitosťou výroby takéhoto fixačného systému, avšak účinnosť žuvania, pohodlie pri žuvaní - v tomto prípade bude maximálna.

Upevnenie protézy na kovový nosník -

Kovový lúč môže byť upevnený na 2-4 implantátoch. Normálne by mali byť presne 4, ale aby sa zachránili, často robia lúč s podporou 2-3 implantátov. To vedie k tomu, že protéza bude dobre fixovaná len v oblasti predných zubov av oblasti vzdialenej - bude vyvážená. Pri projekcii kovového nosníka v telese protézy je vytvorené vybranie, do ktorého je vložených niekoľko silikónových matríc (obr. 18). Podrobnosti o tomto type protézy nájdete na vyššie uvedenom odkaze.

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár