Otvoriť sinus lifting: recenzie, ktorí to urobili

Sínusové zdvíhanie (synonymum - operácia zdvíhania spodnej časti čeľustnej dutiny) je jednou z možností kostného štepu na zvýšenie objemu kosti v mieste implantátu. Použitie sínusového zdvíhania pre zubné implantáty je obvykle povinné, pokiaľ ide o budúcu implantáciu do laterálnych častí hornej čeľuste.

Tento článok je napísaný pre pacientov a umožní vám orientovať sa v rozdieloch, cenách, kladoch a záporoch 2 hlavných metód zdvíhania dutín a tiež vám povie o alternatívnych možnostiach implantácie, ktoré vám umožnia vyhnúť sa inertným plastom.

Sinus lifting: zjednodušená schéma

Sínusové zdvíhanie: použitie pre zubné implantáty

Vo vnútri hornej čeľuste sú takzvané "čeľustné dutiny" (jeden vpravo a jeden vľavo), ktoré sú dutinami lemovanými sliznicami zvnútra. Určite ste počuli o chorobe nazývanej chronická sinusitída, čo je zápal týchto dutín. Priemerná veľkosť dospelého sínusu: od 2,5 do 3,5 cm na šírku, od 3,6 do 4,5 cm na výšku a od 3,8 do 4,5 cm do hĺbky.

Avšak s vekom sa môže zväčšiť veľkosť sínusu. Faktom je, že dolný okraj sínusu (dno) prechádza blízko vrcholov koreňov zadných zubov hornej čeľuste. Odstránenie týchto zubov spôsobuje pokles hustoty kostí v oblasti čeľustnej dutiny a vedie k pomalému znižovaniu dna sínusu. V dôsledku toho to vedie k zníženiu výšky alveolárneho procesu čeľuste a nemožnosti inštalácie implantátov (obrázok 2-3).

Výber metód zdvíhania dutín -

Existujú 2 hlavné metódy zdvíhania dutín - otvorené a uzavreté (tieto metódy podrobne opisujeme nižšie). Voľba medzi nimi bude závisieť najmä od toho, koľko mm na výšku potrebujete na zvýšenie výšky alveolárneho procesu, čím sa zvýši spodná časť čeľustnej dutiny. A to bude závisieť od toho, ako dlho budú implantáty určené pre lekára, aby sa neskôr pri žuvaní nepreťažilo.

Keď lekár určuje dĺžku implantátov a vzťahuje sa na výšku alveolárneho procesu nad čeľustnou dutinou, je mu jasné, akú metódu sínusového zdvihu použije. Jednoducho povedané ... keď výška kosti musí byť zvýšená na 4 mm (vrátane) - toto je indikácia pre uzavretý sínusový výťah. Ale ak je spodná časť čeľustnej dutiny nevyhnutná na zvýšenie o 5-6 mm alebo viac, potom už existuje otvorený sínusový výťah.

1. Otvorené sínusové zdvíhanie -

Táto technika umožňuje dosiahnuť výraznejšie zvýšenie výšky kosti v oblasti plánovanej implantácie, ale pre pacientov je zložitejšie a ťažšie tolerovať v porovnaní so spôsobom uzavretého sínusového zdvihu. Početné štúdie ukázali, že táto technika umožňuje zvýšiť výšku kosti v oblasti dna dutiny v priemere o 8,5 mm.

Indikácie pre otvorené sínusové zdvíhanie -

 • ak je nad sínusom zachovaná iba 1-4 mm kosti
 • alebo ak potrebujete zvýšiť výšku kosti o 5-6 mm alebo viac,
 • Ak sa v projekcii čeľustnej dutiny plánuje nainštalovať viac ako 1-2 implantáty.

Otvorené sínusové zdvíhanie: video operácie + animácia

Možnosti operácie -

Existujú 2 možnosti otvorenia sínusového zdvihu. Tradičným prístupom je oddialenie inštalácie implantátov (po 5-6 mesiacoch po operácii). Variant otvorenej operácie sínusového výťahu je však možné okamžite po okamžitej inštalácii implantátov.

1) Schéma tradičnej verzie operácie -
operácia sa vykonáva zo strany ústnej dutiny. V anestézii sa na vonkajšej strane čeľuste uskutočňujú rezy sliznice (kde guma vstupuje do líca). Klapka sliznice na jednej strane odlupuje z kosti, aby odkryla povrch čeľuste v projekcii čeľustnej dutiny. Potom pomocou chirurgického bóru a vŕtačky sa vytvoria plytké rezy na vytvorenie „okienka“ v tenkej kostnej stene čeľustnej dutiny na lícovej strane.

To by sa malo robiť veľmi opatrne, aby nedošlo k porušeniu integrity sliznice, ktorá spája čeľustnú dutinu vnútri. Ďalej, tento kostný fragment vo forme "okienka" je priskrutkovaný vo vnútri sínusu. Sliznica sa zároveň opatrne odlupuje zo spodnej steny sínusu (dno) a stúpa hore. Vedľa dna dutiny je položený kostný štep (materiál), ktorý bude zdrojom tvorby novej kosti.

Po naplnení priestoru kostným materiálom sa na povrch kosti položí membrána, ktorá chráni oblasť operácie pred možnou infekciou a klíčením mäkkých tkanív. Potom sa slizničné náplasti vrátia na svoje miesto a pevne sa zošijú. Lekár musí predpísať priebeh liečby antibiotikami a antiseptické výplachy.

2) Sinus zdvíhanie s okamžitými implantátmi -
plus táto metóda je, že tento variant operácie vám umožní ušetriť 5-6 mesiacov pred začatím inštalácie implantátov, ale mali by ste byť pripravení na skutočnosť, že výskyt operačných a pooperačných komplikácií bude o niečo vyšší.

Technika operácie sa úplne zhoduje s vyššie opísanou klasickou operáciou, len po vytvorení okienka v kosti, ako aj oddelení a zvýšenia sliznice dna čeľustnej dutiny - implantáty sa tiež okamžite naskrutkujú. Už potom sa aplikuje kostné tkanivo a chirurgické miesto sa zošíva.

reklama

Otvorené sínusové zdvíhanie: komplikácie

Nanešťastie, keď sa vykonáva otvorený sínusový výťah, komplikácie sú celkom bežné. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je vysoké riziko perforácie (ruptúry) sínusovej dutiny. Perforácia môže viesť buď k potrebe odložiť operáciu, alebo zvýšiť riziko neúspešnej operácie (existuje následné riziko, že implantovaný kostný materiál sa dostane do dutiny dutín, hnisanie materiálu kostí atď.). Počas chirurgického zákroku existuje vysoké riziko krvácania.

Perforácia sliznice čeľustnej dutiny -

Perforácie s otvoreným sínusovým zdvihom sú celkom bežné. Na zníženie rizika perforácie je lekár povinný nasmerovať pacienta na počítačovú tomografiu (CT), ktorá ukáže, aká je tenká sínusová sliznica, koľko má dutina komplikovanú topografiu (všetky tieto faktory zvyšujú riziko perforácie).

Sinusová sliznica môže byť perforovaná počas procesu osteotómie (vytvorenie prístupu k sliznici sínusov v kostiach) a počas pohybu sínusovej dutiny. Perforácia sa dá minimalizovať použitím piezoelektrického hrotu na vytvorenie okna v kosti. Dýza takéhoto hrotu má diamantový povlak a neotáča sa, ale vibruje, čo zaisťuje presnú a bezpečnú osteotómiu a významne znižuje frekvenciu perforácií.

Použitie sonického hrotu pre sinusovú osteotómiu: video

Čo robiť, ak sa objavila perforácia -
malá perforácia môže byť eliminovaná umiestnením absorbovateľnej kolagénovej membrány na perforovanú sínusovú dutinu. Niektorí lekári si zobrali perforovanú sliznicu (ale len ak je hrubá). Potom bude musieť lekár rozhodnúť: buď darovať kostný materiál tak ako tak, alebo predpísať pacientovi druhú operáciu po 4 mesiacoch.

Iné komplikácie v čase operácie -

 • krvácanie (často)
 • infekcia čeľustnej dutiny (zriedkavo),
 • trauma do koreňa priľahlého zuba (zriedka),
 • odstránenie kostného materiálu cez perforovanú sínusovú dutinu - do čeľustnej dutiny (zriedkavo).

Komplikácie vo fáze hojenia -

 • resorpcia vstrekovaného kostného materiálu,
 • chronickej sinusitídy.

Je dôležité: pacienti s nekontrolovaným diabetes mellitus, srdcovými chorobami, poruchami krvácania, ako aj užívaním liekov na zníženie viskozity / zrážanlivosti krvi nie sú vhodnými kandidátmi na zdvíhanie sínusov, pretože majú značné riziko komplikácií. Existuje aj relatívna kontraindikácia pre zdvíhanie sínusov pre fajčiarov (tieto majú veľmi vysoké riziko neúspešnej chirurgie).

2. Uzavreté sínusové zdvíhanie -

Uzavretý sínusový výťah sa zvyčajne vykonáva vždy so súčasnými implantátmi. Okrem toho je táto technika u pacientov ľahšie tolerovaná v dôsledku nižšej traumy. Hlavné indikácie pre túto techniku ​​-

 • plánované zvýšenie výšky kosti - do 4 mm (vrátane),
 • Zachovaná výška kostného tkaniva alveolárneho procesu nad sínusom musí byť najmenej 5-6 mm.

pretože implantáty s touto technikou sa inštalujú okamžite - výška kosti je 5-6 mm, aby sa dosiahla dobrá počiatočná stabilizácia implantátu (od ktorej bude závisieť kvalita osteointegrácie implantátu v kosti). Okrem toho sa táto technika používa, ak sa plánuje nainštalovať najviac 1 až 2 implantáty do projekcie čeľustnej dutiny.

Zatvorené sínusové zdvíhanie: video operácie + animácia

Schéma operácie -
Pod budúcim implantátom je do kosti vŕtané lôžko, ale presne do výšky kosti, ktorá oddeľuje spodok čeľustnej dutiny od sliznice ďasien. Najdôležitejšou vecou v tomto štádiu nie je podkopať integritu sliznice dna čeľustnej dutiny. Ďalej je potrebné posunúť sliznicu obloženia spodnej časti čeľustnej dutiny, zdvihnúť ju. To možno vykonať rôznymi ručnými nástrojmi alebo špeciálnymi mechanickými zariadeniami.

Výsledkom takýchto manipulácií v oblasti dna dutiny je voľný priestor, ktorý je vyplnený kostným materiálom. Najlepšie je použiť auto-kosť (kostné štiepky odobraté pacientovi) zmiešané s materiálom Bio-Oss na báze bovinnej minerálnej matrice. Materiál kosti je vložený cez otvor pre implantát vytvorený v kosti a po vložení materiálu je samotný implantát naskrutkovaný a sliznica je na ňom prišitá.

Uzavreté sínusové zdvíhanie: na röntgenových snímkach skutočného pacienta

Sinus lifting: cena na kľúč

Koľko je sínusový výťah pre rok 2019 - cena je súčtom nákladov na samotnú operáciu + náklady na potrebné materiály (kostný materiál a v prípade potreby bariérová membrána).

 • Otvorené sínus zdvíhanie: cena od 25 000 rubľov
  Tieto náklady neberú do úvahy náklady na materiály, ako je kolagénová membrána a transplantovaný kostný materiál. S týmito materiálmi môžu celkové náklady na prevádzku dosiahnuť až 45 000 - 55 000 rubľov.
 • Uzavreté sínus zdvíhanie: cena od 10 000 rubľov
  Toto je minimálna cena stanovená nami v Moskve. V priemere bude cena okolo 15.000 rubľov, ale to je opäť len samotná operácia (náklady na kostný materiál sa dodatočne platia). Napríklad taký vysoko kvalitný materiál ako Bio-Oss (balenie 0,5 g) bude stáť asi 10-13 tisíc rubľov viac.

Aký kostný materiál sa najlepšie používa -

Najlepší materiál je vždy automatická kapacita, t. kosti, ktorá je odobratá pacientovi v iných častiach čeľustí. Zvyčajne sa kosti odoberajú v oblasti dolnej čeľuste alebo brady. Avšak vzhľadom na to, že operácia vyžaduje dostatočne veľký objem pripojených kostí, lekári zvyčajne používajú zmes autostocku pacienta s deproteinizovanou hovädzou kosťou (majúci vysoký obsah minerálnych zložiek). Príkladom takéhoto materiálu je Bio-Oss.

Vo voľnejšej kosti hornej čeľuste je dôležité, aby sa s minerálnou zložkou používali presne kostné materiály, ale materiály obsahujúce kolagén za týchto podmienok sa veľmi rýchlo rozpustia (resorbujú) a nedávajú výrazné zvýšenie kostného tkaniva.

Vnútorné a otvorené sínusové zdvíhanie: recenzie

Pokiaľ ide o činnosť zdvíhania sínusov, hodnotenie tých, ktorí to urobili, je redukované na nasledujúce ... Otvorený postup zdvíhania dutín je najtraumatickejší, po ktorom počas prvých 72 hodín musíte byť pripravení na významný edém mäkkých tkanív tváre, silnú bolesť, hematóm. Prežiť ho bez práceneschopnosti je nepravdepodobné.

Technika uzavretého zdvíhania dutín je menej traumatická, po nej sú zriedkavo komplikácie, silná bolesť alebo opuch. Preto, ak je to možné, je potrebné uprednostniť uzavretý sínusový výťah. V každom prípade by sa mali uprednostniť len skúsení implantologici, ktorí majú skúsenosti v nemocniciach maxilofaciálnych oddelení nemocníc, a nie len skúsenosti na klinike alebo na súkromnej klinike.

Je dôležité: najčastejšie sa infekčné komplikácie vyvíjajú práve v prvých 72 hodinách po operácii, preto je najlepšie vybrať len tie kliniky pre implantáciu a zdvíhanie dutín, kde pracuje implantát na plný úväzok. Na väčšine kliník, chirurgovia-implantologici prichádzajú len 1-2 pracovné dni v týždni, čo ohrozuje skutočnosť, že ani pri symptómoch komplikácií nebudete môcť uskutočniť stretnutie s lekárom na vyšetrenie na rovnaký alebo nasledujúci deň.

Ak pri počiatočných symptómoch komplikácie môže zásah lekára pomôcť vyhnúť sa jeho úplnému rozvoju, potom čas stratený v 1-2 dňoch môže viesť k rozvoju závažného zápalu a v dôsledku toho k neúspešnej operácii. Preto si vyberte implantologa, ktorý pracuje na klinike každý pracovný deň a ktorý nechodí na dovolenku v najbližších 2 týždňoch po operácii.

Ako sa môžem vyhnúť sinus liftingu -

Sínusové zdvíhanie sa používa pri implantácii zubov v bočných častiach hornej čeľuste, spravidla je povinné, ak hovoríme o jedno- alebo dvojstupňových technikách implantácie, v ktorých sa používa klasický typ implantátov (Obr. 8). Existujú však 2 implantačné techniky, ktoré nám v 95% prípadov umožňujú úplne sa vyhnúť zdvíhaniu sínusov.

1) Metóda bazálnej implantácie (nazýva sa tiež jednofázová). Táto technika sa používa v prípade úplnej alebo čiastočnej neprítomnosti zubov v čeľusti. Sínus-lifting sa dá vyhnúť vďaka špeciálnej forme bazálnych implantátov ROOTT (Švajčiarsko) a Ihde zubných implantátov (Švajčiarsko).

Bazálna časť implantátov bazálneho typu môže obísť maxilárny sínus (obr. 9); Okrem toho sa protézy môžu vykonávať už 3 dni po operácii, na rozdiel od tradičnej implantačnej techniky, pri ktorej sa protézy najčastejšie vykonávajú v období 3-6 mesiacov po operácii.

2) Druhou alternatívou je implantácia protokolu "All-on-4". Táto technika sa používa len pre fixné protézy úplne bezvýrazných čeľustí. Protetika sa vykonáva aj v deň operácie. V dôsledku toho dostanete v deň operácie plne fixovaný most na 4 alebo 6 implantátoch. Vývoj metodiky vykonala spoločnosť "Nobel Biocare" (Švajčiarsko) - svetoznámy výrobca implantátov. Dúfame, že náš článok na tému: Sinus zdvíhanie otvorených a uzavretých recenzií - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár