Kostné štepenie: nahromadenie kostí počas implantácie

Po odstránení zubov dochádza k postupnej atrofii kostného tkaniva, čo vedie k zníženiu šírky a výšky kosti namiesto chýbajúcich zubov. Kostné štepenie počas implantácie zubov (synonymá - augmentácia kostí, nahromadenie kostí) - umožňuje zvýšiť množstvo kostného tkaniva v mieste implantátu.

Kostný štep pri implantácii zubov implantologici hovoria, že je nevyhnutné nielen pre normálne fungovanie implantátu (z hľadiska záťaže žuvania), ale aj z estetických dôvodov. Faktom je, že príliš tenké kostné steny okolo implantátu sú vždy vystavené resorpcii a v dôsledku toho dochádza k recesii gumy a je vystavený krk implantátu.

Optimálna hrúbka kosti okolo implantátu -

Najdôležitejšie body (na obr. 1) -

1) za prvé - hrúbka steny vestibulárnej kosti (tj tá, ktorá sa nachádza na boku pery / líca) - by mala byť aspoň 2,0 mm a veľmi dobrá - 2,5 mm. Ak je predná plocha implantátu pokrytá kosťou menšou ako 2 mm, znamená to 100% resorpciu kosti okolo krku implantátu, sprevádzanú znížením úrovne ďasien a odhalením hrdla implantátu. V tomto prípade bude implantát stále niesť funkčnú záťaž, ak však stojí v zóne úsmevu, obrys ďasien okolo implantátu sa nakoniec stane esteticky neprijateľným.

2) za druhé - hrúbka kostnej steny medzi implantátom a koreňom priľahlého zuba by mala byť ideálne 3 mm, tolerantná na 2,5 mm. Ak je táto vzdialenosť menšia (napríklad 1,5-2,0 mm), potom nastane nasledujúci problém. Okolo hrdla implantátu, dokonca normálne, vždy dochádza k miernej resorpcii kosti. Ak je kostná prepážka medzi implantátom a koreňom zubu príliš malá, kostná resorpcia sa uskutoční aj na povrchu koreňa v blízkosti implantátu. To znamená zníženie hladiny ďasien a neprítomnosť medzizubnej gingiválnej papily (tj zlá estetika).

3) tretina - hrúbka kostnej steny medzi dvoma susednými implantátmi by mala byť ideálne 3,0 mm. Ak je to menej, potom ako v predchádzajúcom prípade to znamená významnú resorpciu kostnej prepážky medzi implantátmi a ako výsledok tohto procesu - zníženie ďasien v tejto oblasti, neprítomnosť papule ďasien, vystavenie implantátu (tj zlá estetika).

Príčiny nedostatku kostí -

1) Hlavným dôvodom zníženia objemu kostného tkaniva je pravidelná resorpcia (resorpcia) kosti v oblasti extrahovaných zubov. Dôvodom je to, že kosť stráca podporu pri pohľade na koreň zubov a tiež preto, že tlak na žuvanie prestáva byť aplikovaný na kostné tkanivo. V dôsledku toho dochádza k poklesu objemu kostí, ktorý môže nastať tak vo výške, ako aj v šírke alveolárneho procesu čeľuste.

2) Druhým dôvodom je traumatické odstránenie poškodených zubov zubnými lekármi. Zvyčajne, počas odstraňovania, si lekár vôbec neuvažuje o zachovaní kostných stien alveol okolo zubu, hryziac ich kliešťami. Ak plánujete odstránenie s následnou implantáciou zuba, potom toto odstránenie je najlepšie urobiť implantát chirurg, ktorý sa bude snažiť zachovať kostné tkanivo čo najviac.

Existujú 3 typy kostnej resorpcie -

 • horizontálna resorpcia (obr. 2), keď dochádza k poklesu šírky alveolárneho procesu,
 • vertikálna resorpcia (obr. 3), t.j. keď dôjde k poklesu výšky alveolárneho procesu,
 • + kombinovaná forma.

Podľa typu resorpcie u konkrétneho pacienta sa zvolí spôsob štepenia kosti, ktorého cieľom je zvýšiť šírku a / alebo výšku alveolárneho procesu čeľuste.

Kostné štepenie počas implantácie zubov: recenzie

Existuje mnoho rôznych metód štepenia kostí, ale konvenčne môžu byť rozdelené do dvoch veľkých skupín. Po prvé, metódy horizontálneho rastu kostnej hmoty zamerané na rozšírenie úzkeho alveolárneho procesu. Po druhé, metódy zvislej kostnej štruktúry zamerané na zvýšenie výšky hrebeňa alveolárneho procesu.

Najčastejšie používané techniky sú

 • rozdelenie alveolárneho procesu,
 • transplantácia kostného štepu
 • metóda riadenej regenerácie kostí (NTR),
 • Sínusová zdvíhacia metóda (používa sa s nedostatkom výšky kosti v bočných častiach hornej čeľuste).

Všetky tieto operácie sa vykonávajú v lokálnej anestézii, v prípade potreby (strach pacienta) sa môže vykonať intravenózna sedácia. Doba trvania operácie môže byť od 1 do 2 hodín, čo závisí od použitej metódy, objemu a zložitosti operácie. Stehy sa odstránia v deň 10.

Je dôležité: všetky techniky majú svoje výhody a nevýhody ... Histologické štúdie ukázali, že po vybudovaní kostí sa pomocou rôznych metód pozoruje úplne odlišná štruktúra novo vytvoreného kostného tkaniva, čo môže viesť k následnej resorpcii novej kosti. Okrem toho veľa závisí od povahy transplantovaného kostného materiálu.

1. Štiepenie alveolárneho procesu -

Používa sa na horizontálnu resorpciu kosti na zvýšenie hrúbky alveolárnej kosti. Môže držať dolnú aj hornú čeľusť. Treba povedať, že toto je dnes najefektívnejší spôsob rozšírenia alveolárneho procesu, ktorý má tiež nízke náklady (nevyžaduje drahé kostné materiály a membrány). Existuje niekoľko typov takýchto delení, ale budeme sa zaoberať najmä technikou "Split-Control", ktorá umožňuje súčasne rozširovať a inštalovať implantáty.

Obsah techniky "Split-Control" (obr.5-10) -
po odtrhnutí mukoperiostálnych chlopní (ďasien) v strede hrebeňa alveolárneho procesu sa fréza vyrobí rezačkou alebo inými špeciálnymi nástrojmi do výšky budúceho implantátu (obr. 6). Potom pilotný vrták označí otvor pre implantáty a rozmetadlá sa priskrutkujú do pripravených otvorov (obr. 7). Použitie rôznych veľkostí rozmetávačov od menších po väčšie - môžete zväčšiť šírku hrebeňa a okamžite nainštalovať implantát.

Na stranách implantátu vždy zostáva medzera, ktorá je vyplnená kostným materiálom, ktorý, ak je to potrebné, môže byť aplikovaný s prebytkom a mimo alveolárneho procesu, zakrytý všetkým špeciálnou resorbovateľnou membránou (obr. 9). Potom sa rana zošíva a čakáme na osseointegráciu implantátu 3-4 mesiace.

Kostné štepenie dolnej čeľuste (metóda štiepenia) -

Výhody techniky -

 • za prvé - vďaka štiepeniu hrebeňa dostaneme kostný defekt, ktorý má kostnaté steny zo všetkých strán (okrem zhora). Vďaka tomu dochádza k rýchlej a kvalitnej osteogenéze (tvorba novej kosti), pretože hubovitá kosť v hĺbke alveolárneho procesu je bohatá na krvné cievy, osteoblasty, mezenchymálne bunky, rastové faktory ...

  Keď už hovoríme o tom, prečo je omnoho horšie zväčšiť šírku kosti, ktorá nie je spôsobená štiepením (z vnútra alveolárneho procesu), ale k tomu je potrebné vonkajšie pripojenie kostných blokov alebo kostných triesok mimo kortikálneho plastu alveolárneho procesu. Faktom je, že vonkajšia kortikálna vrstva kosti je veľmi hustá a nie sú v nej prakticky žiadne cievy. Teda kostný materiál, ktorý prešiel, bude klíčiť v cievach po veľmi dlhú dobu, tvorba kostí bude pomalšia, bude tu väčšie riziko zlyhania a komplikácie takéhoto štepenia kostí.

 • za druhé - nie sú potrebné drahé kostné materiály a membrány, opäť kvôli tomu, že ide o trojstennú defekt vnútri alveolárneho procesu a nie mimo neho. Existujú pomerne lacné materiály, napríklad Osteodent-K kostný materiál a Osteodentné bariérové ​​membrány. Ale ak ste principiálne, potom môžete použiť drahé materiály ako "Bio-Oss" (24stoma.ru).
 • tretina - inštalácia implantátov touto technikou je vo väčšine prípadov možná okamžite. Ak sa implantáty budú inštalovať neskôr, potom medzi operáciami bude musieť ísť len 3-4 mesiace, čo je podstatne menej v porovnaní s inými metódami štepenia kostí.

Rozdelenie alveolárneho procesu: animácia a video operácie

Je dôležité: Existuje niekoľko typov deliacich techník. S "Split-Control", fréza robí len rezy pozdĺž hrebeňa alveolárneho procesu + pár vertikálnych rezov k hrúbke kortikálnej dosky. Existuje však variácia tejto metódy, pri ktorej sa dodatočný horizontálny rez vykonáva aj na úrovni vrcholov budúcich implantátov, čo vedie k úplnému oddeleniu kostného bloku (vestibulárna kortikálna platňa).

Potom je tento blok upevnený skrutkami, ktoré ho často zlomia. Pri takejto modifikácii sa implantáty nenainštalujú okamžite, ale o 3-4 mesiace neskôr. Okrem toho je to veľmi traumatické a väčšie riziko komplikácií. Tento druh techniky by sa mal aplikovať len pri najtenšom alveolárnom procese (2 mm), ale niektorí lekári ho používajú aj v prípadoch, keď to nie je potrebné.

reklama

2. Transplantácia kostných blokov -

Táto metóda môže byť použitá na zvýšenie šírky alveolárneho procesu a jeho výšky. Pri tejto technike sa používa hlavne autogénny kostný blok (to znamená, že kostný blok sa odoberá pacientovi samotnému v iných častiach čeľustí). Blok sa môže odobrať v oblasti vrcholov alebo na lícovo-alveolárnom hrebeni hornej čeľuste alebo v oblasti vetvy alebo brady dolnej čeľuste. Menej často sa používajú kostné bloky aloogénneho pôvodu (od inej osoby), ako aj xenogénny pôvod (hovädzia kosť), ktorý je spojený s ich oveľa nižšou účinnosťou.

Príklad operácie transplantácie kostného štepu -
Na fotografiách 11-16 môžete vidieť príklad, ako sa vykonáva štepenie kostí hornej čeľuste (v oblasti centrálneho rezáka) pomocou dvoch kostných blokov. Všimnite si, že sa použili 2 bloky, pretože v tomto prípade bolo potrebné zväčšiť šírku aj výšku alveolárneho procesu v oblasti extrahovaného zuba.

Kostné bloky sa najprv priskrutkujú k kosti pomocou špeciálnych titánových mikroskrutiek (obrázok 12). Blok môže byť dodatočne pokrytý hoblinami kostí, po ktorých sú bloky a okolité kostné tkanivo nevyhnutne uzavreté kolagénovou membránou (presne takou, ktorá bola použitá na spôsob riadenej regenerácie kostí). Membrána je pripevnená k kosti pomocou špeciálnych kovových kolíkov (obr. 14) a potom je sliznica na chirurgickom mieste pevne prišitá.

Transplantácia kostných blokov: animácie a video operácie

Výhody tejto metódy -
Je to vynikajúci spôsob na zvýšenie objemu kostí, čo poskytuje predvídateľný výsledok. Zlatým štandardom pri aplikácii tejto metódy je použitie aloštepu (kostný blok odobraný pacientovi samotnému). Okrem toho je veľmi dôležité, aby transplantovaný transplantát bol „kortikálne hubovitý“, t.j. mali nielen kortikálnu platňu, ale aj tkanivo hubovitého kostného tkaniva. V tomto prípade môžete získať predvídateľný a pozitívny výsledok transplantácie kostného štepu.

Nevýhody tejto metódy -

 • Na odber kostného bloku je potrebná ďalšia operácia.
 • Po druhé, pri tejto technike je často vylúčená možnosť simultánneho zavedenia implantátu toto značne zvyšuje riziko odmietnutia implantátu a samotného kostného bloku.
 • Po tretie, takéto kostné bloky vyžadujú dlhšie prihojenie, t.j. po takejto operácii bude potrebné počkať asi 6 až 8 mesiacov pred začatím inštalácie implantátov. Je to spôsobené tým, že kostný blok je priskrutkovaný mimo čeľuste. Povrchová kortikálna vrstva čeľustnej kosti má veľmi málo ciev, a preto klíčenie ciev v transplantovanom kostnom bloku je veľmi pomalé.
 • Po štvrté - opäť z dôvodu pomalého rastu kostného bloku cievami (počas následnej inštalácie implantátu v druhej fáze) - niekedy sa kostný blok môže odtrhnúť z čeľuste, kvôli jeho nedostatočnej integrácii s tkanivom kostnej čeľuste.

3. Regenerácia riadeného tkaniva (NTR) -

Táto metóda môže byť tiež použitá na zvýšenie šírky alveolárneho procesu a jeho výšky. Okrem toho, ak nedostatok kostného objemu nie je kritický, potom je možné simultánne umiestnenie implantátu spolu s implantáciou kosti. Spôsob má však svoje nevýhody, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Cielená regenerácia tkaniva (synonymom riadená regenerácia kostí) zahŕňa použitie dvoch zložiek: po prvé, pripojeného kostného materiálu a po druhé, špeciálnej bariérovej membrány, ktorej použitie umožní izolovať kostný defekt od účinkov nepriaznivých faktorov.

Riadená regenerácia kostí: príklady operácií

1) Klinické číslo prípadu 1 -Foto 17 (v oblasti plánovanej implantácie) vykazuje významný kostný defekt, ktorý bude opravený pomocou bioorezorbovateľnej membrány a kostného materiálu "Bio-Oss". Na fotografii 21-22, vyrobenej 5 mesiacov po inertnom plastu, môžete vidieť inštaláciu implantátu v tejto oblasti ...

2) Klinické číslo č -použitie techniky riadenej regenerácie kostí súčasne s inštaláciou implantátov. Použité materiály boli inertný materiál "Bio-Oss" a resorbovateľná membrána "Bio-Gaid" ...

Hodnota bariérovej membrány -
Bariérová membrána plní nasledujúce funkcie: umožňuje, aby kostný tkanivo, ktoré má byť expandované, poskytlo požadovaný tvar a objem, chráni implantovanú kosť pred jej resorpciou osteoklastovými bunkami (nachádzajúcimi sa v periosteu), zabraňuje mechanickému pôsobeniu tkaniva mäkkej gumy na implantovaný kostný materiál a jeho deformácii ...

Existujú rôzne typy membrán, resorbovateľné (Bio-Gaid), neresorbovateľné (membrány Gore-tex alebo ok titánové membrány). Prvé sa rozpúšťajú časom a nemusia byť odstránené, ale majú oveľa menší tvar ako membrány z titánovej mriežky alebo membrány vystužené titánom. Všetky tieto membrány sú drahé, ale použitie lacných membrán (ako napríklad "Osteoplast") nie je pre túto techniku ​​vhodné.

Výber kostného materiálu -
Existuje mnoho rôznych materiálov: na báze syntetického hydroxyapatitu, biopolymérov, fosforečnanu vápenatého, biologického skla, hovädzieho dobytka atď. Nižšie sa zameriame na najúčinnejšie typy kostných materiálov (v zostupnom poradí ich účinnosti).

 • Použitie kostného autoštepu -
  Pri autoštepoch by mal človek chápať kostný materiál, ktorý sa odoberá pacientovi sám v iných častiach čeľustí (napríklad vo forme kostných triesok alebo kostného bloku). Existuje len jeden mínus - potreba ďalšieho malého zásahu do zberu kostného materiálu.
 • Kombinácia autograftu + xenoštep -
  v pomere 1: 1 sa kostné triesky (odobraté pacientovi) zmiešajú s xenogénnym materiálom, t.j. na báze hovädzej kosti. Jeho príkladom je taký kvalitný a efektívny materiál ako „Bio-Oss“. Je to veľmi účinná kombinácia na zvýšenie objemu kostí.
 • Použitie aloštepu -
  Tento typ kostného materiálu je tiež veľmi účinný, ale používa sa oveľa menej často. Faktom je, že zdrojom kostného materiálu v tomto prípade je kadaverózny materiál (iných ľudí). Tieto materiály sa nakupujú v špeciálnej tkanivovej banke, všetky materiály sú dôkladne spracované a úplne bezpečné, ale z psychologických dôvodov sa používajú menej často.
 • Použitie čistého xenoštepu -
  Materiál "Bio-Oss" (založený na hovädzej kosti) sa môže použiť bez jeho zmiešania s kostnými čipmi pacienta, avšak účinnosť stavby kostí bude nižšia.

Smerová regenerácia kosti so súčasnou implantáciou: video chirurgia

 • Video 1 - pomocou membrány Bio-gaid resorbable,
 • video 2 - s použitím titánovej sieťovej membrány.

Je dôležité: Treba poznamenať, že táto metóda nie je vždy dostatočne účinná. Faktom je, že kostný materiál "sedí dole" mimo kortikálnej čeluste (veľmi hustá povrchová vrstva kosti). Novo vytvorená kosť sa líši v štruktúre od vlastnej čeľustnej kosti, nemá vonkajšiu kortikálnu dosku a má teda tendenciu k následnej čiastočnej resorpcii.

Preto je nevyhnutné vykonať augmentáciu kostí takou metódou „s rezervou“ pre plánovaný stupeň budúcej resorpcie, ktorá bude o to výraznejšia, čím je tenšia biotyp žuvačky (hrúbka ďasien). Je to spôsobené tým, že povrchové vrstvy kosti dostanú menej kyslíka a živín v dôsledku ich menšieho prísunu krvi.

Nahromadenie kostného tkaniva so zubnými implantátmi: cena 2019

Koľko stojí stavba čeľustnej kosti pod zubným implantátom v roku 2019? Nahromadenie kostného tkaniva na implantáciu - náklady sa budú líšiť od typu techniky a množstva chirurgického zákroku (v oblasti toho, koľko zubov sa vykonáva), ako aj od typu a objemu použitého kostného materiálu a membrány.

Nahromadenie kostného tkaniva so zubnými implantátmi: cena 2019

 • Štiepenie alveolárneho procesu -
  v regióne 1-2 zuby bude stáť asi 15.000 rubľov + náklady na materiály, ktoré v tomto prípade možno použiť lacné a spĺňajú materiály vo výške 3-5 tisíc rubľov.
 • Operácia zberu a transplantácie kostného bloku -
  bude stáť asi 36 000 rubľov (tieto náklady zahŕňajú aj oplotenie, ako aj transplantáciu kostného bloku, ale nezahŕňajú náklady na ďalšie materiály, napríklad membránu, ktorej náklady budú o 13 000 rubľov viac).
 • Technika zameraná na regeneráciu tkaniva -
  STD technika v oblasti 1-3 zubov bude stáť asi 25 000 rubľov (okrem nákladov na membránu a kostný materiál). Ak budete mať vysokokvalitné európske materiály, cena membrány Bio-Guide je približne 13 000 rubľov a náklady na kostný materiál Bio-Oss (balenie 0,5 g) sú približne 12 000 rubľov.

  Ak sa táto technika vykonáva súčasne s inštaláciou implantátu, potom cena služby (okrem nákladov na kostný materiál a membránu) bude okrem nákladov na inštaláciu implantátu od 5 000 do 10 000 rubľov. Okrem toho pacientovi vzniknú náklady na kostný materiál a membránu (ceny sú uvedené vyššie).

 • Sínusová operácia zdvíhania -
  vykonáva sa v bočných častiach hornej čeľuste a spočíva v zdvíhaní dna čeľustnej dutiny. Náklady na uzavreté sínusové zdvíhanie začína od 10.000 rubľov, otvorený začína od 25.000 rubľov, ale majte na pamäti, že táto cena nezahŕňa ďalšie materiály (membrána, transplantovaný kostný materiál).

Kostné štepenie: komplikácie

Kostné štepenie počas implantácie zubov - prehľad bude závisieť od presného výkonu techniky chirurgom. Akákoľvek odchýlka od prevádzkovej technológie s vysokou pravdepodobnosťou vedie k zlyhaniu a dokonca k odmietnutiu transplantovanej kosti. Okrem toho vo väčšine prípadov veľa závisí od kvality použitého kostného materiálu, membrány.

Pri obidvoch spôsoboch operácie môže byť membrána exponovaná cez šijaciu líniu, čo v mnohých prípadoch vedie k hnisavému zápalu rany. Použitie techniky štepu kostného bloku s nedostatočnou rýchlosťou vaskularizácie môže viesť k sekvestrácii (odmietnutie) oblastí kostných blokov alebo ich úplnosti. Ako s hnisavým zápalom, tak s sekvestráciou bude potrebné odstrániť všetky materiály zo sliznice (a membránového a kostného materiálu).

Okrem toho, pri použití kostných blokov dochádza k úbytku objemu kostného bloku v procese jeho integrácie do tkaniva - niekedy až do 50%, čo môže byť kritické a vyžaduje reoperáciu. Je tiež možné oddeliť aklimatizovaný kostný blok (počas implantácie implantátu v druhom štádiu), čo je spojené s nedostatočnou integráciou bloku do vlastnej čeľuste.

Dôležité pre fajčiarov:Kostné štepenie čeľustí (ako aj samotná inštalácia implantátu) je relatívna kontraindikácia u pacientov s fajčením, najmä u silných fajčiarov. Faktom je, že nikotín vedie k ostrému zúženiu lúmenu krvných kapilár v tkanivách ústnej dutiny, čo dramaticky znižuje prietok krvi do kostného štepu alebo implantátu. Nedostatok prietoku krvi vedie k nedostatočnému prívodu kyslíka a živín do tkaniva, čo zabraňuje tvorbe kosti a osteointegrácii implantátu.

Ak chcete, aby nahromadenie kostí na implantáciu zubov prešlo bez komplikácií, mali by ste prestať fajčiť aspoň 2 týždne pred operáciou kostného štepu a 4 mesiace po operácii. Ak implantáty nie sú nainštalované v rovnakom čase ako kostné štepy, ale v druhej fáze, budete musieť prestať fajčiť v rovnakom čase. Ak nie ste schopný prestať fajčiť, mali by ste zvážiť možnosti zubných implantátov, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre fajčiarov a nevyžadujú zvýšenie úrovne kostí.

Alternatívy k štepeniu kostí -

Ak je nedostatočná šírka alebo výška kosti a používa sa klasická technika implantácie, v tomto prípade je povinné štepenie kostí. Existujú však 2 techniky, ktoré vám neumožňujú stavať kostné tkanivo na implantáciu. Prvá z nich - je najlepšou alternatívou vrátane fajčiarov.

1) za prvé - Ide o metódu bazálnej (jednostupňovej) implantácie, kde sa používa špeciálny typ implantátu, ktorý nie je fixovaný v mäkkej hubovitej kosti alveolárnych procesov (ako pri klasickej implantácii), ale v hlbšej bazálnej vrstve kostného tkaniva, ktorá nie je prakticky náchylná na atrofiu. Táto technika môže byť použitá ako v prípade čiastočnej neprítomnosti zubov, tak aj pre protézy s neodstrániteľnou protézou mostíka s úplne bezchybnou čeľusťou.

2)  za druhé - existuje metóda implantácie podľa protokolu "All-on-4". Používa sa výlučne na fixné protézy úplne bezzubej čeľuste a v takmer 100% prípadov sa vyhýba potrebe štepenia kostí. To je možné vďaka tomu, že implantáty sú tu implantované v rôznych uhloch navzájom, čo vyžaduje menšiu výšku kosti.

S "All-on-4" dostanete neodstrániteľný most v tvare podkovy s 12-14 zubami, ktorý bude upevnený na 4 alebo 6 implantátoch - v deň operácie. Vývoj metodiky vykonala spoločnosť "Nobel Biocare" (Švajčiarsko) - svetoznámy výrobca implantátov. Dúfame, že náš článok na tému: Dúfame, že náš článok na tému: Kostné štepenie s cenami zubných implantátov, recenzie - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: implantolog chirurg Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár