Gumová masť a gél na zápal

V tomto článku vykonáme podrobnú analýzu toho, ktorý gél bude účinnejší pri zápale ďasien a ktorý z nich môže byť tiež použitý na zmiernenie príznakov zubného kazu. Prípravky vo forme gélov sú najvhodnejšie pre žuvačky sú dobre fixované na vlhkej sliznici ústnej dutiny.

Ale finančné prostriedky na báze tuku, napríklad masť na zápal ďasien, nemajú zmysel používať z dvoch dôvodov. Po prvé, aktívne zložky z takej mastnej bázy prakticky neprenikajú do sliznice, a po druhé, mastné látky sú veľmi zle fixované na vlhkej sliznici, a preto sa bezprostredne po aplikácii masť rýchlo prehltne so slinami.

Liečba zápalov ďasien: lieky 2019

Nižšie uvádzame hlavné lieky na liečbu periodontitídy a zápalu ďasien, ktoré sa používajú na aplikáciu na ďasná. Hlavnými zložkami takýchto gélov sú: 1) antimikrobiálne zložky - chlórhexidín, metronidazol, 2) protizápalové zložky - cholín-salicylát, tsetalkoniyachlorid, fenylsalicylát, tymol, ako aj extrakty liečivých rastlín.

Prostriedky s metronidazolom a chlórhexidínom pôsobia iba povrchovo a nie sú absorbované cez sliznicu ústnej dutiny. To ich robí vhodnými na použitie pri plytkom zápale, napríklad pri zápale ďasien. Ale ak už máte parodontitídu, v ktorej sú periodontálne kapsy, tieto prostriedky nemusia byť dostatočne účinné (bez paralelného perorálneho podávania antibiotík).

1) KHOLISAL Gumový gél -

 • návod na použitie
 • výrobca - Poľsko, t
 • účinné látky - cholín salicylát, tsetalkoniya chlorid,
 • Cena za 10 g trubicu je od 340 rubľov.

Poznámky: doteraz je tento gél na zápal ďasien jedným z najúčinnejších. Jeho účinné látky cholín salicylát a tsetalkoniya chlorid - výrazný protizápalový účinok (znížiť opuchy, krvácanie), rovnako ako mierny antimikrobiálny účinok. Aplikácia je 10 dní (2-krát denne, ráno a večer), gél sa aplikuje prstom na sliznicu a ďasná, suší sa gázovou podložkou.

Pred aplikáciou gélu sa odporúča vypláchnuť si ústa antiseptickým roztokom na báze 0,05% chlórhexidínu počas 1 minúty. Chlorhexidín a cholisal sa navzájom dobre dopĺňajú. Faktom je, že chlórhexidín má výrazný baktericídny účinok na patogénnu mikroflóru, zatiaľ čo cholýza má len mierny baktericídny účinok, ale výrazný protizápalový účinok. Kombinácia výrazného baktericídneho účinku chlórhexidínu a silného protizápalového účinku cholisu vedie k veľmi rýchlemu uvoľneniu zápalu v ústnej dutine.

Pri prerezávaní zubov -
cholisal má tiež tendenciu anestetizovať sliznicu od 2 do 8 hodín po jednej aplikácii. Preto, ak hľadáte gumový gél pri prerezávaní zubov, potom tento liek bude dobrou voľbou u detí starších ako 1 rok (toto je veková hranica). Všeobecne platí, že Holisal je nielen najlepší liek na zápal ďasien, ale aj optimálny liek na zmiernenie príznakov erupcie.

2) PRESIDENT Effect perorálny gél -

 • návod na použitie
 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - chlorhexidín 0,25%, vysoká koncentrácia extraktov harmančeka a sladu,
 • cena za 30 ml skúmavku je od 230 rubľov.

Komentáre: Tento liek na ochorenia ďasien je jedným z najlepších. Obsahuje vysokú koncentráciu chlorhexidínu 0,25%, čo je 5-krát viac v porovnaní s gélom MetrogilDent. Gél navyše obsahuje veľmi vysoké koncentrácie extraktov z liečivých rastlín (harmanček a mallow), ktoré v takýchto koncentráciách poskytujú veľmi výrazný protizápalový účinok. Výsledkom je veľmi rýchla úľava od zápalu.

Vzhľadom na vysoké koncentrácie aktívnych zložiek by aplikácia nemala trvať dlhšie ako 10 dní. Nástroj sa aplikuje prstom na zapálenú sliznicu ústnej dutiny - hneď po vyčistení zubov. Ďalej je potrebné nechať gél na ďasná asi 10-20 minút, počas ktorých nemôžete piť. Tento liek odporúčame použiť ako súčasť komplexnej liečby zápalu ďasien, parodontitídy, fokálneho zápalu sliznice (napr. Pri perikonitíde).

3) Perio-Aid antiseptický gél 0,12% -

 • návod na použitie
 • výrobca - Dentaid (Španielsko), t
 • účinné látky: chlórhexidín - 0,12%, cetylpyridín - 0,05%, xylitol,
 • Cena za 75 ml skúmavku je od 270 rubľov.

Poznámka: Živicový gél Perio-Aid okamžite obsahuje 2 antiseptiká - vysokú koncentráciu chlórhexidínu + cetylpyridínu 0,12%. Ten bol pridaný do kompozície na ďalšie zvýšenie účinku chlórhexidínu. Tento gél bude dobrým nástrojom pri komplexnej liečbe zápalu ďasien, zápalu po extrakcii zubov, liečbe perikonitídou atď. Dĺžka používania - 2 krát denne (ráno a večer pred spaním) počas 10 dní.

Schéma aplikácie - najprv musíte čistiť zuby a opláchnuť ústa opláchnutím fluoridom alebo roztokom 0,05% chlórhexidínu na 1 minútu. Potom je potrebné pomocou suchej gázovej podložky vysušiť sliznicu v mieste aplikácie gélu (potom je gél fixovaný lepšie). Na prst pritlačte malé množstvo gélu a jemne ho votrite do oblasti zápalu, napríklad v okrajovej žuvačke, jemnými masážnymi pohybmi. Opäť stlačte gél na prst a aplikujte na žuvačku bez toho, aby ste si ju trením. Potom, asi 1 hodinu piť nič, nepláchnite ústa.

4) PARODONTOCID GEL -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - fenylsalicylát, tymol, alantoín, šalvia, mäta pieporná, oregano a esenciálne oleje z klinčekov, t
 • cena za 15 ml skúmavku je od 150 rubľov.

Poznámky: Tento gél je určený na odstránenie príznakov zápalu ďasien a slizníc. Obsahuje éterické oleje z liečivých rastlín (ktoré majú protizápalové a antiseptické účinky), ale jej hlavnou zložkou je fenylsalicylát, ktorý sa v ústnej dutine rozpadá na kyselinu salicylovú a fenol. Kyselina salicylová má protizápalový účinok a fenol je veľmi slabý antiseptický prostriedok. Alantoín má tiež protizápalový účinok a tymol má adstringentný účinok.

Je to slušné zloženie, dobrý protizápalový účinok. pretože Prípravok obsahuje prevažne iba protizápalové zložky, potom sa má použiť (rovnako ako cholická príprava) - spolu s chlórhexidínovým oplachom. V rámci komplexnej terapie je priebeh aplikácie zvyčajne najviac 10-14 dní (2-krát denne, ráno a večer). Má mierny analgetický účinok.

reklama

5) Gél METROGIL-DENTA -

 • návod na použitie
 • Výrobca - India,
 • liečivá: metronidazol - 1,0%, chlórhexidín - 0,05%,
 • cena za trubicu 20 g - od 260 rubľov.

Poznámky: Tento gél obsahuje antibiotikum metronidazol a antiseptický chlórhexidín. Keď sa aplikuje topicky, tento gél sa prakticky neabsorbuje a pôsobí len na povrchu, ktorý je výrazne horší ako cholický, ktorého zložky prenikajú hlboko cez sliznicu ďasien. Tento moment je veľmi dôležitý, pretože Umožňuje efektívne použitie metrogildenty len pri povrchovom zápale ďasien - pri zápale ďasien. Ak má pacient periodontálne vrecká, liek bude neúčinný.

Okrem toho dávka metronidazolu v tomto géli nie je príliš významná, čo tiež znižuje jeho účinnosť a prispieva k recidíve zápalu. Ale takéto nie príliš vysoké dávkovanie vám umožňuje predávať liek v lekárňach bez lekárskeho predpisu, ako aj propagovať ho v televízii. Navyše, takéto dávkovanie má len jedno - sotva môžete poškodiť zdravie aj pri nekontrolovanom používaní. Ale pokiaľ ide o účinnosť liečby - to je mínus.

6) DENTAMET gél -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • liečivá: metronidazol - 1,0%, chlórhexidín - 0,05%,
 • cena Dentametu je asi 140 rubľov. (na skúmavku 25 g).

Poznámky: Liek Dentamet obsahuje účinnú antimikrobiálnu kombináciu antibiotika Metronidazol a antiseptický chlórrhexidín, ktorý potláča patogénne baktérie ústnej dutiny, ktoré spôsobujú rozvoj zápalu (zložky sa prakticky neabsorbujú cez sliznicu). Gélová báza liečiva má dobrú priľnavosť k mokrej sliznici, ktorá zabezpečí dlhodobú expozíciu.

Liek je pomerne ekonomický - je dodávaný vo veľkej skúmavke s hmotnosťou 25 g a jeden obal bude celkom dostačujúci na celý liečebný cyklus 7-10 dní. Podľa návodu na použitie sa liek môže použiť na akútne a chronické formy zápalu ďasien a parodontitídy, stomatitídy, cheilitídy, ako aj na zápal sliznice pri nosení protéz a zápalu extrakcie zubov (alveolitídy). Môže sa používať od 6 rokov.

7) Balzam na Asepta -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - metronidazol 1,0% a chlorhexidín 0,05%,
 • Asepta guma balzam - cena za 10 g trubice je 230 rubľov.

Pripomienky: Balzam Asepta obsahuje antibiotikum metronidazol a antiseptický chlórhexidín. V súlade s týmito zložkami môže mať tento liek na gumy antimikrobiálny a antiseptický účinok. Balzam na lepidlo ASEPTA obsahuje pektín a celulózu, ktoré pri vstupe do vlhkého prostredia ústnej dutiny získavajú konzistenciu gélu, ktorý je dobre fixovaný na sliznici.

Asepta balzam na ďasná: recenzie
Treba povedať, že výrobca tohto balzamu jednoducho skopíroval zloženie gélu "Metrogil Denta", a preto všetky vlastnosti tohto nástroja budú úplne rovnaké (pozri vyššie).

8) Gél ASEPTA -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - propolis,
 • Cena za 10 g trubicu je od 190 rubľov.

Poznámky: Asepta gél pre gumy je klasifikovaný ako parafarmaceutický, t.j. nie je liek. Je to gél na báze propolisu. Podľa výrobcu má protizápalové a antimikrobiálne účinky, ale tento liek nie je veľmi účinný na zmiernenie akútnych symptómov zápalu a krvácania. Môže sa však použiť len ako prostriedok na posilnenie ďasien v období medzi exacerbáciami zápalového procesu.

9) Gumový gél KAMISTAD -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky - lidokaín hydrochlorid 2%, harmančekový extrakt (+ benzalkóniumchlorid!)
 • Cena za 10 g trubicu je od 220 rubľov.

Poznámky: obsahuje lidokaín hydrochlorid (anestetická zložka) a harmančekový extrakt, ktorý má mierny protizápalový účinok. Liek obsahuje aj benzalkóniumchlorid, ktorý je protizápalovou zložkou, ale výrobná spoločnosť ho zjavne dodáva do ďalších zložiek, ktoré dávajú gélu prirodzený a bezpečný vzhľad. A tiež predĺžiť účinok bolesti, pretože analgetický účinok lidokaínu bude trvať 15-20 minút.

Keďže analgetikum má dobrý účinok, môže sa používať u detí od 12 rokov. Pokiaľ ide o protizápalový účinok, je veľmi mierny a gél nie je vhodný na zmiernenie zápalu ďasien. Nevýhodou gélu je, že po použití nielen že ďasná sú znecitlivené, ale aj jazyk, ktorý nie je príliš príjemný, najmä ak potrebujete gél používať pravidelne a hlavne u detí. Mimochodom, pre deti do 12 rokov je špeciálny formulár "Kamistad Baby" - založený na polidocanol, harmanček a med.

Pri prerezávaní zubov -
Tento nástroj je teda vhodný ako gél na ďasná pri prerezávaní zubov. Deti mladšie ako 12 rokov majú používať Kamistad Baby a normálny liek Kamistad by sa mal používať u detí starších ako 12 rokov. Avšak, podľa nášho názoru, u detí od 1 do 12 rokov, je stále lepšie používať cholisal. Po aplikácii chalisalu bude účinok anestézie trvať dlhšie, plus hĺbka anestézie bude tiež väčšia.

Protizápalové zubné pasty -

Existujú veľmi dobré zubné pasty s protizápalovými zložkami, ktoré môžu rýchlo znížiť príznaky zápalu, zmierniť krvácanie a opuchy ďasien. Takéto pasty môžu byť vynikajúcou doplnkovou pomocou pri komplexnej terapii, ktorú môžete aplikovať doma. Takáto terapia zvyčajne zahŕňa - antiseptické oplachy, gélové aplikácie + protizápalové zubné pasty. Ale výber pasty bude závisieť od prevahy určitých symptómov.

Napríklad pri akútnom zápale a silnom krvácaní ďasien je optimálne aplikovať pasty obsahujúce laktát hlinitý, ktorý má silný adstringentný a hemostatický účinok. Príkladom môže byť pasta "LACALUT Aktiv Herbal" alebo "PRESIDENT Extra Active". Ak krvácanie nie je hlavným príznakom, môže byť optimálne použitie Parodontaxových zubných past. Prečítajte si viac o všetkých najlepších zubných pastách na posilnenie ďasien - prečítajte si odkaz nižšie.

→ "Hodnotenie zubných pást pre zápal ďasien"

Optimálne režimy pre domáce použitie

Štandardný priebeh protizápalovej liečby gingivitídy a periodontitídy trvá 10 dní. Tento kurz by mal zahŕňať - antiseptické oplachy, gélové aplikácie, ako aj protizápalové zubné pasty. Obvykle stačí 10 dní, ak ste šli k zubárovi a vykonali úplné odstránenie supragingiválnych a subgingiválnych zubných usadenín.

Pamätajte, že ide o mikrobiálny plak a zubný plak, ktoré sú jedinou príčinou zápalu ďasien (ďalšie faktory sú sekundárne). Preto, ak sa zaoberáte výhradne samoobsluhou mastí a gélov, bez odstránenia usadenín, toto všetko bude mať len mierny dočasný účinok na ďasná a choroba bude pokračovať v postupnom postupe. Najdôležitejšou vecou pred začiatkom liečby je preto ultrazvukové čistenie zubov.

Po odstránení zubného plaku, môžete úspešne vykonávať protizápalové terapie doma, a potom nemusíte sedieť celý život na antiseptiká a antibiotiká, a tak nakoniec dostať pohybujúce sa voľné zuby.

Schéma protizápalovej liečby -
Liečba ďasien sa vykonáva dvakrát denne (ráno a večer). Ráno po ústnej hygiene musíte najprv opláchnuť ústnu dutinu antiseptickým roztokom - 1 minútu. Potom je potrebné gumy vysušiť suchou gázovou podložkou, pretože na vysušenom sliznom géle je lepšie fixovaný. Potom si na prst pritlačte malý gél a jemne masážny gél preneste do oblasti zápalu ľahkými masážnymi pohybmi. Potom znovu vytlačte gél na prst a aplikujte ho do oblasti zápalu bez masírovania.

Zvyčajne sa gél aplikuje na okrajovú gumu okolo zubov len zvonku. Po tom, je vhodné piť nič za 1 hodinu, nepláchnite ústa, nejedzte asi 2-3 hodiny. Opätovné spracovanie sa vykonáva večer - po jedle a ústnej hygiene musíte opláchnuť ústa opäť antiseptickým roztokom a aplikovať gél na ďasno. A tak len 10 dní.

Je dôležité: paralelne by mala byť veľmi dobrá správna ústna hygiena s dentálnou niťou, ako aj kefami a zubnou pastou. S nepravidelnou hygienou na zuboch, bude stále veľa mikrobiálneho plaku a zvyškov jedla, a potom bude liečba neúčinná. O pravidlách ústnej hygieny, pozri odkaz nižšie, a ak nie ste pripravení na takéto pravidlá - zápal ďasien bude váš stály spoločník.

→ Ako si čistiť zuby

Ako si vybrať antiseptické opláchnutie -

Existuje mnoho typov antiseptických roztokov na oplach ústnej dutiny, ale ak plánujete používať protizápalový gél pre aplikácie, musia byť vybrané s ohľadom na seba. Zvyčajne je optimálnym riešením 0,05% alebo 0,12% antiseptický roztok chlórhexidínu, a potom najlepším riešením by bolo vybrať gél s protizápalovými zložkami (a naopak).

tj Pri výbere Holisal-gelu je lepšie zvoliť si opláchnutie chlórhexidínom. Pri výbere gélu PRESIDENT Effect obsahujúceho 0,25% chlórhexidínu je lepšie zvoliť si opláchnutie protizápalovou zložkou. Napríklad roztok "Parodontotsid" s fenylsalicylátom, tymolom, klinčekovým olejom a éterickými olejmi liečivých rastlín. To isté platí pre výber antiseptického gélu Perio-Aid obsahujúceho 2 antiseptiká (chlórhexidín a cetylpyridín).

Pri výbere Parodontotsidovho gélu je najlepšie zvoliť preplachovací roztok chlórhexidínu a / alebo cetylpyridínu (t.j. rovnako ako pri použití Cholisalu). Voľba koncentrácie chlórhexidínu v roztoku 0,05% alebo 0,12% bude závisieť od závažnosti symptómov zápalu. Niektoré kondicionéry chlórhexidínu tiež obsahujú druhý antiseptický cetylpyridín, ktorý zvyšuje celkový antiseptický účinok oplachovacieho prostriedku.

Dentaid (Španielsko) má takéto kombinované výplachy, a hoci stoja oveľa viac ako tradičná fľaša s roztokom chlórhexidínu 0,05% na 25 rubľov, ich účinnosť bude oveľa vyššia.No, ak sa rozhodnete použiť MetrogylDent gély a Asept Balsam, je najlepšie zvoliť aj Parodontotsid oplach, takže existuje kombinácia baktericídnych a protizápalových účinkov liekov (24stoma.ru).

1. Perio-Aid s výplachom 0,05% alebo 0,12% -

Tento oplach je k dispozícii v dvoch verziách - s obsahom chlórhexidínu 0,05% alebo 0,12%. Prípravok obsahuje aj druhý antiseptický cetylpyridín, ktorého koncentrácia v oboch produktoch bude rovnaká - 0,05%.

 • návod na použitie
 • výrobca - Španielsko, t
 • účinné látky: 1) chlórhexidín 0,05% alebo 0,12%, 2) cetylpyridín 0,05%,
 • cena za 150 ml je 190 rubľov,
  500 ml fľaša - asi 300 rubľov.

Komentár: antiseptický cetylpyridín je podobný účinku chlórhexidínu a umožňuje vám zlepšiť celkový antiseptický účinok tohto roztoku. Obzvlášť zaujímavá je forma s obsahom 0,14% chlórhexidínu, ktorá umožní dosiahnuť oveľa silnejší účinok na mikroflóru a rýchlo znížiť zápal aj pri závažných infekčných procesoch v ústnej dutine.

Roztok Perio-Aid s koncentráciou 0,05% chlórhexidínu sa môže aplikovať 10 až 12 dní a koncentrácia 0,12%, výhodne nie viac ako 8 až 10 dní. Pri komplexnej liečbe zápalu ďasien týmto roztokom je potrebné vypláchnuť ústa dvakrát denne po dobu 1 minúty, po ktorej môžete okamžite aplikovať protizápalový gél na ďasná.

2. Ústna voda Parodontotsid -

Tento výrobok sa predáva v malej fľaši s objemom 25 ml. Ak chcete použiť, musíte riediť 15 kvapiek v malom množstve vody (približne na 1 dúšok), potom vypláchnite ústa po dobu 1-3 minút.

 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - fenylsalicylát, tymol, eugenol, éterické oleje zo šalvie, mäty piepornej, majoránky a klinčekov,
 • cena za 25 ml - od 115 rubľov.

Poznámka: tento oplachovací roztok obsahuje mnoho protizápalových zložiek, a preto odporúčame používať tento liek spolu s gélmi na žuvačky, ktoré majú baktericídny účinok (tj obsahujú antiseptiká, antibiotiká). Je to hodnotný nástroj za veľmi ekonomickú cenu.

Osobitnú pozornosť venujeme tomu, koľko kvapiek kvapká. Originálny návod odporúča 15-20 kvapiek na 1/3 šálky vody. Nie je však zmysluplné niekoľkokrát vypĺňať riešenie a prijímať nové. Stačí, ak si vezmete roztok na jeden dúšok, použijete 15 kvapiek lieku a opláchnite ústa po dobu 1-3 minút bez pľuvania. To bude nielen ekonomickejšie, ale koncentrácia účinných látok bude mierne vyššia.

Iné prostriedky na liečbu ďasien -

 • LESOVÝ GALM BALM -

  Patrí do kategórie Parafarmaceutiká, tzn. nie je liek. Obsahuje extrakt z dubovej kôry, šalátový extrakt, ako aj odvar z 5 bylín (harmanček, rebrík, lastovica, ľubovník bodkovaný, žihľava).

  Ako praktický periodontista neodporúčam používať tento liek ako hlavné terapeutické činidlo. Jeho účinnosť je veľmi nízka. Môže sa však použiť ako profylaktický prostriedok (prostriedok na posilnenie ďasien) po odstránení zubných nánosov a vykonaní základného protizápalového liečenia.
  Náklady na finančné prostriedky - od 130 rubľov na 250 ml.

 • MALAVIT pre ďasná -

  Patrí do kategórie "parafarmaceutík", tzn. nie je liek. V sovietskej minulosti sa tento nástroj používal v gynekológii aj v zubnom lekárstve. Má významný kauterizačný účinok na sliznicu ústnej dutiny v dôsledku obsahu alkoholu mravčej.

  V ústnej dutine sa môže použiť viac alebo menej účinne len na sklerotizujúcu terapiu hypertrofickej formy gingivitídy, t.j. keď je vláknitý rast ďasien. Na liečbu zápalu ďasien je najlepšie parodontitídu a katarálnu zápal ďasien nepoužívať. Náklady rádovo 179 rubľov. (pre balenie 30 ml).

Zhrnutie -

1) Najlepší liek na zápal ďasien je Holisal protizápalové gély, Perio-Aid gél a PRESIDENT Effect balzam (obzvlášť v kombinácii s antiseptickými ústami). Balzam na vlasy Metrogil-Dent a Asepta sú o niečo nižšie.

2)  Pamätajte, že príčinou zápalu ďasien je mäkký mikrobiálny plak a tvrdý supragingiválny subgingiválny povlak (zubný kameň). Ak začnete používať protizápalový gél pre ďasná s nezmenenými zubnými usadeninami, gél bude mať určite účinok a zníži zápal, ale tento účinok bude veľmi krátkodobý. Medzitým bude zápal ďasien asymptomatický.

Protizápalové gély by sa mali používať len po odstránení zubného povlaku od zubára. Iba potom zubár predpíše priebeh protizápalovej liečby:

 • S gingivitídou -
  v tomto prípade zápal ešte neovplyvnil kostné tkanivo okolo zuba a je obmedzený len na okrajovú sliznicu ďasien, potom môže byť celkom obmedzený na priebeh protizápalovej terapie, ktorá bude obsahovať: kloktadlá s antiseptikami, aplikáciu protizápalových gélov.

 • S periodontitídou -
  Pri tejto forme gingivitídy sa už okolo zubu pozoruje atrofia kostí, začína sa pohyblivosť zubov, odkryjú sa korene zubov, parodontálne vrecká sa hnijú, potom sa okrem odstraňovania sedimentov, oplachovania a aplikácií môžu predpisovať antibiotiká, ako aj ďalšie metódy liečby.

3)  Čím dlhšie budete robiť samoliečbu a budete zápasiť so symptómami ochorenia - krvácaním, bolesťou, opuchom ďasien a nie príčinou ich príčiny - zubnými usadeninami, tým menej viditeľnými a preto zápalovými budú úniky. Spravidla ľudia prichádzajú k zubárovi len vtedy, keď si všimnú nezvratných zmien. Pamätajte si, že najlepší liek na paradentózu je jeho prevencia, ktorou je vysoko kvalitná ústna hygiena a včasné návštevy u zubára. Dúfame, že náš článok: Liečba ďasien pre zápalové prípravky 2019 - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár