Chlorhexidín: Pokyny na vypláchnutie úst

Chlórhexidín alebo chlórhexidín diglukonát (úplný názov) je širokospektrálne antiseptikum, ktoré je účinné proti väčšine patogénnych perorálnych baktérií. Preto je liek široko používaný v zubnom lekárstve a ORL praxi - zvyčajne vo forme 0,5% roztoku. Uvoľňuje sa bez lekárskeho predpisu.

Liek nemá vekovú hranicu - s jedným "ale." U detí vo veku do 3 rokov, ktoré sa používajú v ústnej dutine, sa môže použiť len vo forme spreja, alebo pomocou gázových tampónov zvlhčených antiseptickým roztokom. V tomto prípade je až 3 roky zakázané "pshikat" sprej na mandle a v hrdle (aby sa liek nedostal do dýchacích ciest) - pri liečbe angíny a faryngitídy.

Chlórhexidín: fotografie obalov od rôznych výrobcov

Ako si vypláchnite ústa chlórhexidínom - t
Roztok chlórhexidínu na oplach úst a hrdla sa najčastejšie používa v koncentrácii 0,05%. Roztok je pripravený na použitie, t.j. nie je nutné riediť vodou! Štandardná schéma použitia na vypláchnutie úst - 2x denne (po jedle a čistení zubov ráno a večer), po dobu 10 dní.

Mnohí výrobcovia vyrábajú výplachy úst s koncentráciou chlórhexidínu 0,1 - 0,2% a samozrejme sú silnejšie. Okrem toho existujú kombinované liečivá, v ktorých sa chlórhexidín kombinuje buď s druhým antiseptikom (napríklad cetylpyridínom) alebo extraktmi liečivých rastlín. Existujú tiež formy uvoľňovania chlórhexidínu vo forme gélov pre ďasná (pozri príklady nižšie).

Chlórhexidín: aplikácia v zubnom lekárstve a ORL

Roztok chlórhexidínu má jednu jedinečnú vlastnosť, ktorá z neho robí najúčinnejšie perorálne antiseptikum. Pri opláchnutí sa na povrchu sliznice ústnej dutiny vytvorí tenký film chlórhexidín diglukonátu, ktorý funguje aj po niekoľkých hodinách oplachu (v priemere 5 až 7 hodín).

Široká škála účinkov na väčšinu patogénnych baktérií a vysoká reziduálna koncentrácia tohto antiseptika tak umožňuje účinne ho aplikovať v nasledujúcich ochoreniach zubov a ORL -

 • s gingivitídou,
 • s periodontitídou,
 • s aftóznou formou stomatitídy (s herpetickým - neúčinným),
 • so zápalom otvoru vyťaženého zuba,
 • pri zápale kukly nad zubom múdrosti,
 • na dezinfekciu snímateľných protéz, t
 • v ORL praxi pre infekčné ochorenia hrdla.

Je dôležité: Na konci článku nájdete informácie o vlastnostiach používania chlórhexidínu v každom z prípadov uvedených samostatne. To je dôležité, pretože v rôznych situáciách existujú určité jemnosti aplikácie.

Chlórhexidín: cena, zloženie a formy uvoľňovania

Ceny sú za rok 2019. Chlorhexidín je možné kúpiť za 20-30 rubľov na 100 ml fľašu s koncentráciou 0,05%. Sprej chlórhexidínu, ktorý vyrába výrobca YuzhFarm, je o niečo drahší av tomto prípade bude fľaša vybavená rozprašovačom (obr. 4).

Forma postreku je vhodnejšia na liečenie rán na koži, na liečenie faryngitídy a angíny, ako aj na použitie u mladších detí na výplach ústnej sliznice. Pri 0,05% chlórhexidínový sprej - cena bude od 90 rubľov (na 100 ml fľašu).

Chlorhexidín: zloženie
Liek je dostupný v 100 ml plastovej alebo sklenenej fľaši.

Obsah účinnej látky na 100 ml - t
→ Chlórhexidín Biglukonát 0,05 g (zodpovedá koncentrácii 0,05%)
Pomocné látky -
čistená voda 100 ml

→ Návod na použitie chlórhexidín diglukonátu (stiahnuť v PDF)

Chlórhexidín: analógy

Liek nemá žiadne priame analógy. Ako nepriamy analóg môže byť považovaný za ďalší antiseptický "Miramistin", ktorý má úplne iné zloženie, ale má podobný antiseptický účinok (porovnanie týchto liekov) + oveľa vyššiu cenu.

Napriek tomu existuje skupina kombinovaných liekov (výplachy a gély pre ústnu sliznicu), ktorá obsahuje chlórhexidín v zložení. Nižšie uvádzame zoznam najzaujímavejších produktov obsahujúcich chlórhexidín.

1. Oplach Parodontax Extra 0,2% -

 • Výrobca - Veľká Británia,
 • účinné látky - chlorhexidín 0,2%,
 • bez alkoholu,
 • cena za 300 ml - od 220 rubľov.

Poznámky: Rinse Parodontax Extra obsahuje vysokú koncentráciu chlórhexidínu 0,2%, ktorá bude účinná pri použití dvakrát denne - aj pri výraznom zápale ďasien. Odporúča sa používať najviac 10 dní. Ak sa používa v komplexnej terapii, je lepšie, keď sú gély na ďasná, ktoré neobsahujú antiseptické, ale protizápalové zložky (môže to byť Cholisal, Parodontotsid).

2. Kondicionér PRESIDENT Antibakteriálny - t

 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - o, 2% chlórhexidínu + extrakty zo sladu, harmančeka a echinacey,
 • bez alkoholu,
 • cena za 250 ml - od 200 rubľov.

Poznámky: PresiDent Antibakteriálny oplach obsahuje aj vysokú 0,2% koncentráciu chlórhexidínového antiseptika, čo je zárukou rýchleho účinku lieku. Ďalším plusom je vysoká koncentrácia extraktov liečivých rastlín, ktoré majú protizápalový účinok, ktorý umožní rýchlejšie a rýchlejšie odstránenie opuchov, krvácania a bolesti ďasien. Priebeh aplikácie - 2 krát denne, nie dlhšie ako 10 dní.

3. Výplach LACALUT Aktiv -

 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky - o, 25% chlórhexidín, laktát hlinitý, fluorid sodný,
 • bez alkoholu,
 • cena za 300 ml je asi 300 rubľov.

Komentáre: opláchnutie LACALUT Aktiv je najsilnejšia ústna voda na zápal ďasien. Obsahuje 0,25% koncentráciu chlórhexidínu + laktát hlinitý (zložka, ktorá bola špeciálne vyvinutá tak, aby veľmi rýchlo redukovala krvácanie z ďasien). Preto, ak máte jeden z príznakov krvácanie pri čistení zubov - tento nástroj bude najlepšou voľbou. Ďalším plusom je prítomnosť fluoridu sodného, ​​ktorý nielenže posilňuje zubnú sklovinu, ale tiež inhibuje rast plaku.

4. Pero-pomocník s plákaním 0,05% alebo 0,12% -

Táto antiseptická ústna voda je k dispozícii v 2 verziách - buď s 0,05% alebo 0,12% chlórhexidínom. Koncentrácia druhej antiseptickej zložky cetylpyridínu bude rovnaká v oboch produktoch (0,05%).

 • návod na použitie
 • výrobca - Dentaid (Španielsko), t
 • účinné látky: 1) chlórhexidín 0,05% alebo 0,12%, 2) cetylpyridín 0,05%,
 • bez alkoholu,
 • cena za 150 ml - od 190 rubľov, 500 ml - od 300 rubľov.

Poznámka: antiseptický cetylpyridín je podobný chlórhexidínu v akcii, a umožňuje zvýšiť antiseptické vlastnosti lieku. Zvlášť zaujímavá je forma, ktorá súčasne obsahuje 0,12% chlórhexidínu a 0,05% cetylpyridínu. Odporúča sa použiť roztok s koncentráciou 0,05% 10-12 dní as koncentráciou chlórhexidínu 0,12%, zvyčajne nie dlhšou ako 10 dní. Vypláchnite ústa dvakrát denne (každá 1 minúta). Treba poznamenať, že v Európe zubní lekári najčastejšie predpisujú presne 0,1-0,25% koncentrácie chlórhexidínu, pretože sú oveľa účinnejšie ako 0,05% roztok tohto antiseptika.

5. Chlórhexidínový gél PRESIDENT Účinok -

 • návod na použitie
 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - chlorhexidín 0,25%, vysoká koncentrácia extraktov harmančeka a sladu,
 • cena za 30 ml skúmavku je od 230 rubľov.

Poznámky: PRESIDENT Effect gél obsahuje veľmi vysokú koncentráciu extraktov z liečivých rastlín, ako aj vysokú 0,25% koncentráciu chlórhexidínu. Aplikácia nie je dlhšia ako 7-10 dní. Nástroj sa aplikuje na zapálenú sliznicu ústnej dutiny - ihneď po vyčistení zubov (aplikujte prstom). Potom musíte odísť asi 10 minút. Tento nástroj bude veľmi účinný pri liečbe zápalových ochorení ďasien, zápalu kapucne nad zubom múdrosti, alveolitídy ...

6. Gél s chlórhexidínom Perio-Aid 0,12% -

 • návod na použitie
 • výrobca - Dentaid (Španielsko), t
 • účinné látky - chlorhexidín 0,12%, cetylpyridín 0,05%, xylitol,
 • Cena za 75 ml skúmavku je od 270 rubľov.

Poznámka: Perio-Aid antiseptický gél obsahuje vysokú koncentráciu chlórhexidínu, ako aj druhý antiseptický cetylpyridín, ktorý zvyšuje celkový antiseptický účinok lieku. Tento gél je vynikajúcim nástrojom pri komplexnej liečbe zápalu ďasien, zápalu po extrakcii zubov, liečbe perikonitídou atď. Optimálny priebeh aplikácie je 10 dní, 2 krát denne (ráno a večer pred spaním, po ústnej hygiene).

Schéma aplikácie: po ústnej hygiene a následnom opláchnutí ústnej dutiny roztokom chlórhexidínu je potrebné vysušiť sliznicu v mieste aplikácie gélu suchou gázovou podložkou (gél je lepšie fixovaný na vysušenej sliznici). Potom vytlačte malé množstvo gélu a jemne ho vmasírujte do zapáleného priestoru, napríklad okrajovou gingivou. Potom opäť gél na prst a stlačte na gumu bez trenia. Asi 1 hodinu sa odporúča nepiť nič, prehltnúť sliny ako obvykle.

reklama

Chlórhexidín diglukonát: návod na použitie, zloženie

Klinicko-farmakologická skupina - antiseptické (antimikrobiálne) činidlo. Liek má baktericídny účinok proti väčšine patogénnych baktérií ústnej dutiny - grampozitívnych a gramnegatívnych (aeróbnych a anaeróbnych) mikroorganizmov. Antivírusový účinok chlórhexidínu je minimálny a nemá klinický význam.

Ako si vypláchnite ústa chlórhexidínom: pokyny

Návod na použitie chlórhexidínu na opláchnutie úst a hrdla odporúča používať len vodný 0,05% roztok chlórhexidínu. Existujú aj alkoholové roztoky chlórhexidínu, ktoré sa používajú výlučne na antiseptické ošetrenie priestorov v nemocniciach.

Aplikačná schéma -
dvakrát denne kloktajte ústa alebo hrdlo (ráno a večer). Schéma je jednoduchá: mali raňajky, čistili si zuby, opláchli ústa roztokom chlórhexidínu. Večer rovnako. Vyplachovací kurz pre väčšinu stomatologických ochorení je 10 dní (nie viac). Pre kloktanie - 7-10 dní.

Je dôležité: Nie je potrebné riediť liek, pretože Je úplne pripravený na použitie. Okrem toho nie je potrebné oplachovať ústa po dobu 10-20 sekúnd, ale jednu minútu. To je dôležité, pretože Počas tejto doby sa na ústnej sliznici a zuboch vytvorí nezmazateľný tenký film chlorhexidín diglukonátu, ktorý bude mať niekoľko hodín po opláchnutí antiseptický účinok.

Chlórhexidín: odborné posudky

Ústna voda Chlórhexidín - recenzie majú pozitívne aj negatívne. Avšak, ak sa pozriete bližšie, väčšina negatívnych recenzií je spojená výlučne s nesprávnym používaním lieku. Niektoré príklady ...

Príklad №1 -
Niektorí používajú toto antiseptikum na zápal a krvácanie ďasien, ale potom sa sťažujú, že účinok bol krátkodobý a zápal sa vrátil. A dôvod je jednoduchý ... Zápal ďasien je spôsobený miernym mikrobiálnym plakom a tvrdými zubnými usadeninami. Ak teda pred použitím chlórhexidínu nemáte ultrazvukové čistenie zubov z mikrobiálneho povlaku a kameňa u zubára, jeho použitie prinesie len malý krátkodobý účinok.

Príklad 2 -
To sa týka toho, či si môžete opláchnuť ústa chlórhexidínom na stomatitídu. V prípade herpetickej stomatitídy spôsobenej vírusom herpesu je jednoducho zbytočné oplachovať ústa chlórhexidínom - pretože nie je účinný proti vírusom. A samozrejme, títo pacienti nikdy nevidia účinok svojho použitia. Ale s aftóznou stomatitídou je kloktanie chlórhexidínom skutočne prospešné, pretože v niektorých prípadoch je táto forma stomatitídy spôsobená patogénnymi baktériami (napríklad stafylokokom).

Výhody lieku -

 • veľmi vysoká antimikrobiálna aktivita,
 • nízka cena
 • dlhodobé pôsobenie (po jednominútovom opláchnutí zostáva na sliznici a zuboch tenký film chlórhexidín diglukonátu, ktorý bude mať antiseptický účinok ešte pred 5-7 hodinami).

Nevýhody tejto drogy -

Bohužiaľ, liek nemá len výhody. Chlorhexidín diglukonát - návod na použitie neobsahuje takmer žiadne informácie o nedostatkoch, ale skúsenosti z klinického použitia naznačujú nasledovné:

 • Má mierne horkú chuť, a preto nemá rád deti.
 • Nemá klinicky významnú účinnosť proti vírusom (v oficiálnych inštrukciách, opísané použitie chlórhexidínu v oparoch by vás nemalo zamieňať, pretože v tomto prípade ho odporúča výrobca na prevenciu súvisiacich bakteriálnych komplikácií, a nie na samotný vírus).
 • pri dlhodobom používaní je schopný dočasne zafarbiť povrch zubov a jazyka v tmavej farbe (obr.5-6).

Čiernenie zubov pri vyplachovaní chlórhexidínu: foto

Pri obrane stojí za zmienku, že sčernenie nastáva len na tých povrchoch zubov, na ktorých je vrstva bakteriálneho plaku alebo zubného kameňa (obrázok 5-6). Existujú výhody pre to - budete okamžite všimnete, že je čas, aby ste šli k zubárovi pre postup profesionálne čistenie zubov. Okrem toho bude stmavnutie zubov dočasné a bude sa uskutočňovať v priebehu niekoľkých dní na konci oplachovacieho cyklu.

Chlorhexidínová ústna voda - podrobná analýza indikácií na použitie

Už sme povedali, že chlórhexidín má veľmi vysokú účinnosť vďaka svojej vysokej antimikrobiálnej aktivite a vysokej reziduálnej koncentrácii na sliznici po opláchnutí. Chlorhexidínový návod na použitie v ústnej dutine obsahuje nasledujúce hlavné indikácie na použitie lieku ...

 • Po extrakcii zubov -
  zvyčajne, po odstránení, antiseptické oplachy sú predpísané 2-3 krát denne (opláchnite 1 minútu). Okrem toho je potrebné opláchnuť ústa nie aktívnymi pohybmi, ale jednoducho zbierať antiseptikum v ústach a „povznášať trochu“, pretože Aktívne výplachové pohyby takmer určite povedú k strate krvnej zrazeniny z otvoru vyťaženého zuba a k rozvoju zápalu v ňom.

  Po extrakcii zubov si opláchnite ústa chlórhexidínom, najmä v nasledujúcich prípadoch: 1) ak bolo odstránenie ťažké, 2) ak bol zub odstránený na pozadí zápalu, 3) ak máte v ústach zubaté zuby alebo zubné usadeniny, infekcia, ktorá môže viesť k hnisaniu krvná zrazenina v diere.

 • S alveolitídou, extrakčným zubom -
  Chlorhexidínová ústna voda na alveolitídu (to je názov zápalu extrakcie zubov) je vynikajúcim spôsobom, ako ju liečiť. Normálne sa jamka po odstránení uzavrie krvnou zrazeninou (obr. 8), ale ak zrazenina vypadne alebo je nekrotická, v dôsledku zápalu môže jamka vyzerať ako obr.


  Je však dôležité pochopiť, že oplach ústnej dutiny zápalom diery nie je hlavnou liečbou a alveolitídu nemôžete vyliečiť len opláchnutím alebo užívaním antibiotík. V zapálenej diere je rozpad krvnej zrazeniny, ktorá musí byť zoškrabaná z diery, umytá a vložená do medikácie. To môže urobiť len zubný lekár a toto je hlavná liečba alveolitídy.

 • Keď je zapálená kapucňa nad zubom múdrosti -
  keď sa rozpadá zub zubu múdrosti, tak sa na ňom určitý čas zachová tzv. „kapucňa“. Tým sa rozumie oblasť sliznice, ktorá leží úplne alebo čiastočne na žuvacom povrchu zubu múdrosti (obr. 10). Medzi kapotou a zubom sa vytvára priestor, kde sa baktérie množia a jedlo sa oneskoruje.

  To vedie k zápalu kukly, ktorá sa prejavuje v opuchu sliznice, uvoľňovaní hnisu ... Samozrejme, že Chlorhexidínová ústna voda veľmi pomáha pri tejto chorobe, ale len pri miernom zápale. Vo väčšine prípadov nie je dostatočné len opláchnutie a pre zapálenú kapotu je potrebná odborná liečba.

 • Po otvorení tavidla -ak máte hnisavý absces (gumboil u bežných ľudí), ktorý bol otvorený na ďasná a drenáž bola umiestnená do rezu, potom antiseptické opláchnutie sú veľmi potrebné. Je to spôsobené tým, že z rezu sa uvoľní hnis, ktorý sa šíri v celej ústnej dutine. Antiseptiká pomáhajú chrániť ústnu sliznicu a mandle pred hnisavou infekciou. Dôležité: je potrebné opláchnuť nie je príliš aktívny, pretože v opačnom prípade môže vypadnúť drenáž.
 • Zápal / krvácanie ďasien -
  Hlavnými príznakmi zápalu ďasien sú sčervenanie, opuch a krvácanie. Príčiny zápalu sú extrémne mäkké mikrobiálne plaky a tvrdé zubné usadeniny (Obr. 12-13). Doterajší stav techniky Chlórrhexidín diglukonát sa môže a mal by sa používať na zápal ďasien a účinnejšie výsledky liečby sa môžu dosiahnuť kombináciou takýchto antiseptických oplachov - s protizápalovými aplikáciami gumy.

 • So stomatitídou (obr.14) -
  ako sme povedali vyššie: chlórhexidín pre stomatitídu, spôsobený vírusom herpesu, je úplne neúčinný, pretože jeho antivírusová aktivita je takmer nulová. Pri aftóznej forme stomatitídy sa používajú chlórhexidínové výplachy, ale opäť nie ako hlavný spôsob liečby, ale len ako súčasť komplexnej terapie.V prípade herpetickej formy stomatitídy sa používa ďalšie antiseptikum s antivírusovou aktivitou, nazývané Miramistin (Obr. 15).

Je to veľmi dôležité -

 • Trvanie antiseptického oplachu -
  priebeh orálneho opláchnutia 0,05% chlórhexidínom by nemal prekročiť 10-12 dní, inak Vám bude poskytnutá perorálna dysbakterióza. Použitie roztokov s koncentráciou 0,1 - 0,2% - nie viac ako 8-10 dní. Dlhodobé užívanie môže viesť k potlačeniu dokonca dobrej mikroflóry a časom viesť k zníženiu lokálnej imunity ústnej sliznice, čo spôsobí, že sliznica bude menej odolná voči vzniku stomatitídy a plesňových infekcií.

  Ak by ste chceli pokračovať v antiseptickom oplachu, potom po skončení 10-dňového obdobia užívania chlórhexidínu je lepšie prejsť na ústne vody obsahujúce fluoridy a extrakty liečivých rastlín. Takéto oplachy vám nepoškodia ani pri dlhodobom používaní.

 • Pamätajte, že so zápalom ďasien je chlorhexidín účinný len ako súčasť komplexnej terapie a až po odstránení zubných usadenín. Nerobte chyby mnohých tisícov ľudí, ktorí mufle príznaky zápalu s antiseptikami a antibiotikami, zatiaľ čo zápal postupuje bez povšimnutia. Keď sa už títo ľudia dostanú k zubárovi - nemôžu im pomôcť, okrem toho, že ich pošlú na odstránenie mobilných zubov.
 • Dodatočný protizápalový účinok môže poskytnúť použitie špeciálnych protizápalových zubných pást, ktoré umožňujú posilniť ďasná. Prečítajte si viac o výbere takýchto hygienických výrobkov - prečítajte si náš článok:
  → Hodnotenie zubných pást na krvácanie

Chlorhexidín v tehotenstve, u detí - t

Chlorhexidín počas gravidity a laktácie sa môže používať bez obmedzenia, ale prednostne v priebehu najviac 10 dní. Liek sa neabsorbuje do krvi a má iba povrchovú aktivitu. Štúdie neodhalili negatívny vplyv lieku na tieto skupiny pacientov. Chlorhexidín sa môže u detí aplikovať aj v krátkom trvaní do 10 dní (neexistuje veková hranica).

Dôležité: deti mladšie ako 3 roky nevedia opláchnuť ústa, a preto sa môžu udusiť. Preto môžu ústnu dutinu liečiť buď gázovými tampónmi zvlhčenými antiseptickým roztokom alebo použitím spreja chlórhexidínu. Majte však na pamäti, že sprej u detí mladších ako 3 roky môže zavlažovať sliznicu celej dutiny ústnej s jednou výnimkou - striekanie spreja do hrdla a mandlí nie je možné. Posledne uvedené sa môže vykonať len u detí po 3 rokoch veku.

Podmienky skladovania -

 • na mieste chránenom pred svetlom pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C.
 • trvanlivosť: 2 roky,
 • Uchovávajte mimo dosahu detí
 • Nepoužívajte po dátume exspirácie.
  Dúfame, že náš článok na tému: Chlórhexidín diglukonát, návod na použitie - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár