Gingivitída: príznaky a liečba u dospelých

Gingivitída je zápal okrajovej časti ďasien v blízkosti zubov, vrátane medzizubných bradaviek (obr. 1-2). U tohto ochorenia sa pacienti najčastejšie sťažujú na krvácanie ďasien, bolesť pri čistení zubov, ako aj opuch, začervenanie alebo cyanózu ďasien. Gingivitída s prevahou takýchto príznakov u zubných lekárov sa nazýva „katarálny“.

Avšak v malom percente prípadov sa zápal môže prejaviť aj ako prerastanie ďasien alebo dokonca ulcerácia a nekróza. Najdôležitejším príznakom, ktorý odlišuje zápal ďasien od iných zápalových ochorení ďasien je, že zápal sa nerozšíri hlbšie ako sliznica ďasien. Preto pri gingivitíde nedochádza k deštrukcii kostného tkaniva okolo zubov, pohyblivosti zubov, t.j. príznaky charakteristické pre paradentózu.

Gingivitída: foto schéma

Ak máte pohyblivosť niektorých zubov, rovnako ako periodontálne vrecká, z ktorých počas obdobia exacerbácie hnis môže byť prepustený, takéto príznaky nehovorí o zápalu ďasien, ale o prítomnosti paradentózy (závažnejšia forma ochorenia ďasien). Viac o tejto chorobe si môžete prečítať na vyššie uvedenom odkaze. Všimli sme si len to, že vo väčšine prípadov je jeho vývoj výsledkom včasnej a / alebo neefektívnej liečby zápalu ďasien.

Hlavné formy zápalu ďasien -

 • katarálna gingivitída (obrázok 1-8),
 • nekrotizujúca gingivitída (ris.12-15),
 • hypertrofická gingivitída (ris.16-18).

V tomto článku budeme podrobne analyzovať každú formu zápalu ďasien - s uvedením účinných liekov a schém ich použitia. Uvádzame aj chyby pacientov v procese samoliečby, ktoré často vedú k rozvoju závažného chronického zápalu ďasien. Ak sa viac zaujímate o to, ako správne liečiť gingivitídu nie u dospelých, ale u detí, prečítajte si viac v článku:
→ Gingivitída - symptómy a liečba u detí

1. Katarálna zápal ďasien: príznaky

Zo všetkých pacientov s gingivitídou tvorí táto forma viac ako 97% prípadov. tj Toto je najbežnejšia forma tohto ochorenia. Termín "katarálny" znamená, že zápal zachytáva len sliznicu ďasien (to znamená, že prúdi povrchovo), bez toho, aby ovplyvňoval kostné tkanivo okolo zubov a upevnenie zubnej gumy. Na obrázku 3-5 vidíte, ako presne vyzerá katarálna gingivitída v ústach.

Príčina je
to je extrémne zlá ústna hygiena, čo má za následok, že sa v oblasti krkov zubov hromadí mäkký mikrobiálny povlak, ako aj tvorba zubného kameňa. Baktérie plakov uvoľňujú toxíny a patogény, ktoré spúšťajú zápal v sliznici gingivy. Súčasne nie sú rôzne chronické ochorenia alebo hypovitaminóza vitamínu C priamymi príčinami vzniku zápalu ďasien, ale môžu byť predispozičným faktorom zvyšujúcim účinky mikrobiálneho plaku.

Katarálna zápal ďasien: foto

príznaky -

 • opuch okraja ďasien a medzizubné papily,
 • začervenanie alebo modrastosť ďasien,
 • krvácanie ďasien pri čistení zubov,
 • bolesť pri čistení zubov,
 • svrbenie ďasien
 • Zvyčajne sú v hrdlách zubov viditeľné akumulácie mikrobiálneho plaku.

Výskyt krvácania je spojený so zvýšením priepustnosti kapilárnych stien, krehkosti kapilár, poklesu hrúbky epitelu sliznice ďasien. Toto všetko vzniká v dôsledku vplyvu toxínov a patogénov mikrobiálneho plaku na sliznicu ďasien. Najčastejšie sa krvácanie vyskytuje v čase vystavenia mechanickým faktorom (traumatické oslabené ďasná), napríklad pri čistení zubov alebo žuvaní hrubého tvrdého jedla.

Bolestivosť pri čistení zubov tiež nastáva v dôsledku riedenia epitelu sliznice ďasien. Zriedenie epitelu na pozadí zápalu ďasien je prirodzeným procesom a vzniká v dôsledku zvýšenia rýchlosti deskvamácie epitelových buniek.

Formy katarálnej zápalu ďasien -

Existujú 2 varianty toku katarálnej zápalu ďasien. Po prvé, je to akútna katarálna gingivitída (Obr.3-4), ktorá sa vyznačuje jasnou červenou farbou ďasien, akútnym vývojom, niekedy výrazným krvácaním a bolesťou pri čistení zubov. V tejto forme ochorenia, v dôsledku bolesti pri kefovaní, pacienti niekedy vôbec odmietajú ústnu hygienu, čo vedie k ešte väčšiemu zvýšeniu množstva mikrobiálneho plaku a v dôsledku toho situáciu ešte zhoršuje.

Po druhé, chronická forma ochorenia (obrázok 5-6), ktorá sa vyznačuje ochabnutými príznakmi počas dlhého časového obdobia. V tomto prípade, katarálnej zápal ďasien, príznaky krvácania bude úplne bezvýznamné, a tam bude žiadna bolesť pri čistení. Okrajová gingiva a gingiválne bradavky budú mať modrastú farbu. Príležitostne sa však môže vyskytnúť exacerbácia symptómov, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na pozadí poklesu imunity počas obdobia katarálnych ochorení.

reklama

Liečba zápalu ďasien doma -

Liečba katarálnej zápalu ďasien bude rýchla a účinná, keď sú splnené 3 podmienky. Po prvé, liečba by mala byť v prvom rade zameraná na odstránenie mäkkého mikrobiálneho plaku a tvrdého zubného kameňa ako príčiny zápalu. Po druhé - protizápalová liečba, ktorá môže zahŕňať rôzne výplachy a špeciálne gély pre ďasná. Tretím bodom je normalizácia ústnej hygieny.

Priebeh protizápalovej terapie môže byť vykonávaný doma bez akýchkoľvek problémov, ale mikrobiálny plak a zubný kameň môžu byť odstránené z povrchu zubov iba návštevou zubára. Faktom je, že pomocou bežnej zubnej kefky a zubnej pasty je dobre odstránený len "čerstvo vytvorený" mäkký mikrobiálny povlak. Problém je v tom, že pri absencii pravidelnej hygieny je mäkká mikrobiálna vrstva v ústnej dutine pomerne rýchlo mineralizovaná soľami vápnika a fosforu obsiahnutými v slinách.

Po čiastočnej mineralizácii mäkkého mikrobiálneho povlaku, ktorý sa vyskytuje v priemere do 10-16 hodín - stvrdne, sa pevne pripojí k zubu. Postupne sa vytvárajú tvrdé zubné usadeniny (Obr.7-8), ktoré sa už nedajú odstrániť jednoduchým čistením zubov štetcom a zubnou pastou. Ak však začnete používať antiseptické a protizápalové činidlá pre ďasná, bez odstránenia zubných usadenín, ktoré spôsobili zápal ďasien, účinok liečby bude krátkodobý a samotný zápal sa stane chronickým.

Aké pevné zubné vklady vyzerajú -

závery: Vezmite prosím na vedomie, že zubné vklady môžu byť nielen jasne viditeľné supragingivácie (ako na Obr. 7-8), ale aj subgingiválne, ktoré sa nachádzajú mierne pod úrovňou ďasien. Zvyčajne sa takéto usadeniny môžu vyskytovať v prítomnosti cyanózy a krvácania ďasien - s viditeľnou neprítomnosťou plakov alebo zubných usadenín v oblasti krkov zubov (obr. 5). Opäť je možné identifikovať a odstrániť subgingiválny zubný kameň iba pomocou dentálnych nástrojov.

PODROBNÁ SCHÉMA ÚPRAVY -

Ako sme už uviedli vyššie, liečba gingivitídy spočíva v profesionálnom čistení zubov u zubára, v priebehu protizápalovej liečby av neposlednom rade na výučbe správnej ústnej hygieny pacienta (vrátane použitia zubnej nite).

1) Odstránenie zubných nánosov -

Existuje niekoľko metód na odstránenie zubného povlaku, ale vzhľadom na to, že zápal ďasien je zapálený a zvyčajne krváca, je najlepšie aplikovať ultrazvukové čistenie zubov (obr. 9). Špeciálna tryska vytvára ultrazvukové vibrácie a rozbíja pripojenie zubného povlaku na povrch zubnej skloviny. Procedúra zvyčajne trvá od 30 do 60 minút (v závislosti od množstva zubného plaku). Procedúra je zvyčajne bezbolestná, ale ak je to žiaduce, môže byť tiež vykonaná v anestézii (video postupu je možné vidieť na vyššie uvedenom odkaze).

Na konci návštevy bude zubár najprv liečiť Vašu ďasien antiseptikom a potom na ňu aplikovať protizápalový gél. Po tomto, dobrý zubár navrhne, ako vás správne používať kefku na zuby a zubnú niť, a tiež vám priebeh domáce protizápalové terapie. Verte mi, už počas prvých dní po odstránení sedimentov - zaznamenáte výrazné zlepšenie.

Video odstránenie zubného plaku ultrazvukom -

2) Protizápalová liečba -

Ak máte gingivitídu - liečba doma bude znamenať, že by ste mali vykonať antiseptické opláchnutie + aplikácie na ďasná špeciálneho ošetrovacieho gélu. Pri bežnej katarálnej gingivitíde nie je potrebné vykonávať takýto kurz u zubára, pretože To môže ľahko vykonať sám. Hlavná vec je nájsť správne výrobky z gumy.

Liečebný režim -
Štandardný priebeh liečby je zvyčajne 10 dní. Liečba ďasien sa vykonáva dvakrát denne - ráno a večer. V dopoludňajších hodinách po raňajkách si najprv vyčistite zuby a potom si opláchnite ústa antiseptickým roztokom. Najlepšie je použiť tento oplach obsahujúci chlórsexidínové antiseptikum. Potom si vezmite do úst 10-15 ml roztoku (1 sústo), ústa opláchnite presne 1 minútu. Spit.

Druhou fázou rannej liečby je aplikácia terapeutického gélu na žuvačku. Môže to byť napríklad Holisal gél. Sliznica ďasien je vždy mokrá, takže gél je lepšie fixovaný - pred aplikáciou je potrebné gumu vysušiť suchou gázovou podložkou. Ďalšie, pred zrkadlom (s úsmevom tak, že ďasná sú jasne viditeľné) - aplikujte gél na okraj gumy okolo zubov čistým prstom. Gél sa zvyčajne aplikuje len z prednej strany chrupu.

Majte na pamäti, že pri aplikácii gélu sa sliny vždy uvoľňujú, nepotrebujú šetriť ani pľuvať. Prehltnite ho ako obvykle. Po gélovom ošetrení ďasien je dôležité, aby ste po dobu 2 hodín nejedli nič, a dokonca ani piť ani oplachovať ústa po dobu 30 minút po liečbe. Vo večerných hodinách musíte proces zopakovať. Po čistení zubov opláchnite ústa opäť antiseptikom a potom aplikujte gél na ďasno. A tak 8-10 dní.

Čo znamená, že je lepšie si vybrať -
Typický 0,05% roztok chlórhexidínu na 40 rubľov bude pracovať pre vás, ak nemáte výrazný zápal a krvácanie ďasien. Pri silnom zápale je lepšie použiť roztoky s koncentráciou chlórhexidínu 0,2-0,25%, a ešte lepšie, keď takéto roztoky navyše obsahujú aj laktát hlinitý alebo extrakty liečivých rastlín, čo umožní znížiť krvácanie a zápal ešte rýchlejšie. Niektoré z najlepších plákaní sú Lacalut Activ a PresiDent Antibacterial (pre podrobné hodnotenie produktov, pozri odkaz nižšie).

Ak na opláchnutie použijete antiseptické roztoky (napr. Chlórhexidín), je najlepšie ich kombinovať s gélmi na žuvačky, ktoré neobsahujú antiseptiká, ale zložky s protizápalovými účinkami. Môže to byť cholín-salalatát, fenylsalicylát, eugenol, tymol atď. Je to kvôli skutočnosti, že nemá zmysel používať súčasne oplach a gél, ktoré majú len antiseptický mechanizmus účinku. Podľa nášho názoru by najlepšie verzie gélu s protizápalovým účinkom boli Cholisal alebo Parodontotsid.

→ Najlepšie ústne vody,
→ Hodnotenie najlepších gélov pre ďasná.

Gingivitída: foto pred a po liečbe


Je dôležité: Všimnite si, ako sa cyanotická guma zmenila na ružovú po liečbe gingivitídy na obrázku 10-11. Návrat zdravej farby ďasien je primárne spojený s odstránením zubného plaku. Bez toho ani tie najsilnejšie protizápalové lieky nebudú schopné úplne normalizovať stav ďasien, pretože ďasná budú stále ovplyvnené toxínmi a patogénmi mikrobiálneho plaku a zubného plaku.

3) Normalizácia ústnej hygieny -

Upozorňujeme, že nestačí liečiť zápal ďasien. Opäť sa objaví veľmi skoro, ak nezačnete správne a pravidelne čistiť zuby. Pri absencii pravidelnej ústnej hygieny sa zubný plak a kameň opäť tvoria veľmi rýchlo a spôsobujú nový zápal. Dobrá hygiena zahŕňa nielen použitie zubnej kefky a zubnej pasty, ale aj špeciálnu dentálnu niť (niť). Aby sme neporušili tento článok - tu neposkytujeme podrobné odporúčania týkajúce sa hygieny, ale môžete ich použiť v našich článkoch:

→ Ako si čistiť zuby,
→ Technika s použitím dentálnej nite.

Je tiež potrebné poznamenať, že po dobu liečby gingivitídy budete potrebovať špeciálnu mäkkú zubnú kefku, ako aj lekársku pastu. Mäkká zubná kefka s gingivitídou (označená ako "mäkká", t. J. "Mäkká") je nevyhnutná len vtedy, ak vám kefovanie zubov spôsobuje bolesť, a túžbu úplne opustiť hygienu. Ale zubári odporúčajú používať kefu len pre obdobie liečby zápalu ďasien - nie viac ako 2 týždne, pretože mäkké štetiny odstraňujú mikrobiálny povlak horšie.

Príklady mäkkých zubných kefiek - t

Ak nepoužívate špeciálnu ústnu vodu, napríklad Lakalut Aktiv, ktorá obsahuje laktát hlinitý na rýchle zníženie krvácania ďasien, potom môžete použiť špeciálnu protizápalovú zubnú pastu na čistenie zubov. Lakalut, Parodontaks, prezident, Asepta, Forest Balsam ... existuje veľa takýchto pást a aby sme vám uľahčili výber, zostavili sme špeciálne hodnotenie týchto produktov:

→ "Hodnotenie zubných pást pre zápal ďasien"

2. Nekrotizujúca gingivitída Vincent -

Takáto gingivitída má oficiálny názov "ulcerózna-nekrotická gingivitída Vincenta". Niekedy sa používajú termíny - Vincentova gingivitída alebo ulcerózna gingivitída. Toto je najťažšia forma zápalu ďasien, ktorá je sprevádzaná príznakmi intoxikácie tela. Existujú akútne a chronické formy tohto ochorenia (Obr. 12-15).

príčiny-Kritickú úlohu pri vývoji zohráva kriticky slabá ústna hygiena, keď dochádza k výraznému nárastu hmotnosti mikrobiálneho plaku na zuboch (najmä fusobaktérií a spirochét). Za týchto podmienok prestáva lokálna imunita ústnej sliznice čeliť veľkému počtu toxínov vylučovaných patogénnymi baktériami. Výsledkom sú ohniská nekrózy sliznice a ulcerácie.

Spúšťacím faktorom, ktorý spúšťa rozvoj nekrotizujúcej gingivitídy na pozadí slabej ústnej hygieny, môže byť prudký pokles imunity alebo exacerbácia závažných sprievodných chronických ochorení tela. Ale tieto faktory sú len predisponujúce, hlavným dôvodom je zlá hygiena a akumulácia mikrobiálneho plaku a / alebo zubného kameňa.

Akútna nekrotizujúca gingivitída: foto

Chronická nekrotizujúca gingivitída: foto

Nekrotizujúca gingivitída: symptómy a liečba u dospelých vizuálna kontrola odhalí, že ďasná sú pokryté belavou alebo žltkastou patinou, existujú oblasti ulcerácie ďasien, niektoré gingiválne papily sú nekrotizované. V akútnom priebehu ochorenia sa pacienti sťažujú na vysokú horúčku, stratu chuti do jedla, bolesti hlavy, hnilobný dych, krvácanie a bolesť v ďasnách (obr. 12-13). Pri chronickom priebehu Vincentovej gingivitídy sú príznaky menej výrazné (Obr. 14-15).

Ako vyliečiť ulceróznu nekrotizujúcu gingivitídu - liečba sa vykonáva výhradne u zubného lekára a naliehavo. Základom liečby je odstránenie zubných nánosov, vrátane povinnej kyretáže nekrotického plaku. Plaky spolu s dentálnymi usadeninami sa dobre odstránia pomocou konvenčného ultrazvukového hrotu (odstraňovača zubného kameňa) s následným odstránením zvyškov plaku pomocou lyže s kyretážou. Ďalej menovaný, antibiotiká, antiseptické oplachy, protizápalové činidlá.

 • Antibiotická liečba -
  predpísané antibiotiká by mali byť účinné proti fuzobakterii a spirochetám, preto zvyčajne predpisujú kombinovanú látku amoxicilín a kyselinu klavulanovú "Amoxiclav" v tab. (pre dospelých - tablety 500 mg amoxicilínu + 125 mg kyseliny klavulanovej, ktoré sa aplikujú 3-krát denne - počas prvého dňa choroby a 2-krát denne počas nasledujúcich 6 dní).

  Súbežne s liekom Amoxiclav musíte užívať antibiotikum Trichopol (Metronidazol) - 500 mg 3-krát denne, len 7 dní. Súbežne s tým by ste mali používať antiseptické oplachy s roztokom chlórhexidínu 0,2-0,25%, ako aj gumový gél - MetrogylDent je lepší, ale ak sú bolestivé ďasná, potom Holisal.

Je dôležité: Použitie antibiotík a antiseptík doma (bez odstránenia sedimentov a nekrotického plaku) vedie k prechodu akútnej nekrotickej gingivitídy na chronickú formu - s postupným zvyšovaním nekrózy ďasien, denudikáciou koreňov zubov, ako aj neustálym intoxikáciou tela. Preto je nutná neodkladná návšteva u zubného lekára. Odstupom sú predpísané zápaly na urýchlenie epitelizácie sliznice, napríklad SolcoserylGel.

3. Hypertrofická gingivitída -

Hypertrofická gingivitída je chronický typ zápalu ďasien.Je zaznamenaný nárast objemu ďasien, ktorý môže nastať buď v dôsledku pretrvávajúceho chronického opuchu ďasien (ktorý prakticky neodpovedá na protizápalovú liečbu), alebo v dôsledku jeho fibrózneho rastu. Hypertrofická forma zápalu ďasien sa najčastejšie vyskytuje len na prednom povrchu chrupu.

príčiny-
najčastejšie sa vyskytujú s endokrinnými poruchami, toxémiou tehotných žien (gingivitída tehotných žien), s hormonálnymi zmenami u adolescentov (juvenilná gingivitída), ako aj s poruchami uštipnutia as lokálnymi traumatickými faktormi - závesnými hranami výplní a korunami. V niektorých prípadoch je hypertrofia ďasien výsledkom dlhodobej chronickej katarálnej gingivitídy.

Hypertrofická gingivitída - symptómy a liečba budú závisieť od formy tohto ochorenia, t. na to, čo presne je spôsobené zvýšením ďasien (opuch alebo fibrózny rast). V súlade s tým sa rozlišujú edematózne a fibrózne formy hypertrofickej gingivitídy.

 • Edematózna forma (Ris.16-17)-
  gingiválne papily s touto formou nie sú zväčšené kvôli rastu tkanív, ale kvôli ich edému. Preto nebudú husté, ale drobivé. Je to práve táto forma gingivitídy, ktorá sa najčastejšie vyvíja u tehotných žien a dospievajúcich uprostred hormonálnych zmien. Na začiatku liečby je potrebné vykonať odstránenie zubných nánosov a protizápalovú liečbu.

  Ak je účinok týchto opatrení nevýznamný, potom sa používa skleroterapia, keď sa na pozadí anestézie vstrekuje sklerotizačný roztok do edematózneho gingiválneho papily v prítomnosti anestézie. Obvykle sa používajú roztoky 40% glukózy, 25% síranu horečnatého, 10% chloridu vápenatého. Do každej papily sa vstrekne 0,1 až 0,2 ml roztoku. Kurz - 3 alebo 4 injekcie v každej ďasnovej papile. Intervaly medzi sériami injekcií sú zvyčajne 1-2 dni. V neprítomnosti alebo nedostatočnosti účinku takejto terapie sa prednizón vstrekne do papily.

 • Vláknitá forma (Obr.18,19) -
  gingiválne papily s touto formou sú husté a nie sú voľné ako pri edematóznej forme. Je to spôsobené tým, že zvýšenie objemu ďasien nebolo spôsobené edémom, ale v dôsledku proliferácie fibrózneho spojivového tkaniva. Liečba začína elimináciou traumatických faktorov (previsnuté hrany výplní, korunky, ako aj traumatické uštipnutie - vykonávanie selektívneho brúsenia zubov). Paralelne odstránenie zubného povlaku.

  Hlavnou metódou liečby fibróznej formy je chirurgická excízia tkaniva ďasien (obr. 19-21). Po vyrezaní je predpísaný priebeh protizápalovej liečby, napríklad terapeutické obväzy s heparínovou masťou, hydrokortizónom a inými liekmi. Je potrebné poznamenať, že pri absencii liečby sa môže dlhotrvajúca edematózna forma hypertrofickej gingivitídy ľahko stať vláknitou.

Gingivitída: domáca liečba

Opäť vás upozorníme na veľmi dôležitý bod - liečba gingivitídy u dospelých je možná len z hľadiska priebehu protizápalovej liečby. Doma môžete úspešne používať antiseptické oplachy a aplikácie na liečbu katarálnej zápalu ďasien, ale na odstránenie zubného plaku musíte ešte navštíviť zubára.

Malý príklad: ďasienka človeka krváca a on sa rozhodne použiť prostriedky, o ktorých počul v reklame. Môžu to byť rôzne gély, výplachy alebo protizápalové zubné pasty. A skutočne, pokiaľ človek používa takéto prostriedky, krvácanie sa znižuje alebo dočasne úplne zmizne. Ale akonáhle je používanie finančných prostriedkov zastavené, ďasná opäť začnú krvácať, plus ich opuch a sčervenanie sa vracajú.

Dôvodom je celkom bežné - osoba sa snažila liečiť symptómy (ako je krvácanie, bolesť, opuch) - bez odstránenia príčiny týchto príznakov (mikrobiálny plak, ako aj tvrdých supra-subgingiválnych zubných usadenín). V reklame, rôzne stomatologické nástroje nehovorí o príčinách krvácania alebo o potrebe odstrániť zubné usadeniny. A zo zrejmých dôvodov ... Dúfame, že náš článok na tému: Gingivitída príznaky a liečba u dospelých, foto - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár