Krvácanie ďasien: príčiny a liečba

Krvácanie ďasien je jedným zo symptómov ich zápalu, čo naznačuje, že pacient má jedno z dvoch zápalových ochorení ďasien, či už gingivitídy alebo periodontitídy. Najčastejšie sa vyskytuje pri čistení zubov alebo pri žuvaní tvrdých potravín a je to spôsobené tým, že ďasná oslabené zápalom sú ľahšie zraniteľné v reakcii na mechanické namáhanie.

Príčinou zápalu ďasien a krvácania je nepravidelná ústna hygiena, ktorá vedie k hromadeniu mäkkého mikrobiálneho zubného povlaku na zuboch, ako aj zubného kameňa. Baktérie plakov a kameňov uvoľňujú rôzne toxíny a patogény, ktoré spúšťajú zápal ďasien. Na obr. 1-3 poznamenávajú, že zápal je exprimovaný v tých oblastiach ďasien, kde je v priamom kontakte s zubným plakom.

Niekedy nemusíte nájsť nahromadenie mikrobiálneho plaku na krkoch zubov. A zatiaľ čo ďasná sú stále nejako krvavé, keď si čistíte zuby, a tiež majú výraznú modrastú farbu. Je to spôsobené prítomnosťou subgingiválnych zubných nánosov, ktoré sa vytvárajú u pacientov s dlhodobým chronickým zápalom ďasien (tj s chronickou periodontitídou). Zisťovanie a odstraňovanie takýchto zubných nánosov môže byť len na recepcii u zubára.

Snažiť sa zastaviť alebo vyliečiť krvácanie z ďasien doma, pacienti robia dve veľké chyby, ktoré vedú len k progresii zápalu. Niektorí pacienti úplne prestanú čistiť zuby. Iní začnú používať antiseptické oplachovanie nekontrolovateľne, rovnako ako špeciálne zubné pasty a žuvačky pre ďasná (čo môže viesť len k dočasnému ústupu príznakov). V tomto článku vám povieme, ako správne liečiť krvácanie, aby sa zabránilo rozvoju chronického zápalu ďasien.

Príčiny krvácania ďasien -

Ak máte záujem o mechanizmus, ako nedostatočná hygiena a zápal ďasien vedie k krvácaniu, potom to vyzerá takto. Baktérie plaku a zubného kameňa emitujú veľké množstvo toxínov a rôznych patogénov, ktoré spúšťajú reťaz zápalových reakcií v ďasnách. To vedie najmä k zvýšeniu priepustnosti a krehkosti kapilár (čo je dôvodom skutočnosti, že krv sa objavuje počas čistenia zubov), ako aj opuchom, začervenaním alebo cyanózou papilárnych vývodov.

Súčasne s tým dochádza k deskvamácii (deskvamácii) epiteliálnych buniek sliznice ďasien, čo vedie k rednutiu epitelu. Toto ďalej znižuje odolnosť ďasien oslabených zápalom na mechanické namáhanie, napríklad pri čistení zubov alebo žuvaní tuhých potravín. Preto, keď spolu: 1) krehkosť a zvýšená priepustnosť kapilár, 2) riedenie epitelu + 3) dokonca úplne normálne mechanické zaťaženie, skončí krvou pri čistení zubov.

Mimochodom, veľmi časté súbežné krvácanie príznak je bolesť pri čistení zubov. Mechanizmus jeho vývoja je tiež spojený so stenčením epitelu sliznice ďasien a znížením rezistencie na mechanickú záťaž. Z vyššie uvedeného je potrebné vyvodiť záver, že liečba by nemala byť viazaná na boj s individuálnym príznakom krvácania; malo by byť odstránenie hlavnej príčiny zápalu ďasien, t.j. odstránenie mikrobiálneho plaku a zubného kameňa.

Faktory prispievajúce k krvácaniu ďasien -

Ak sa krvácanie nevyskytuje po prvýkrát, znamená to, že zápal ďasien je chronický a trvá dosť dlho. V tomto prípade sa môže krv počas čistenia objaviť alebo zmiznúť. Žuvačky zvyčajne krvácajú len pri akútnych exacerbáciách chronického zápalu. Exacerbácia zápalového procesu sa najčastejšie vyskytuje v mimosezóne a je spojená so znížením imunity alebo rozvojom nedostatku vitamínov.

Nechceme však, aby ste si mysleli, že je to slabá imunita alebo nedostatok vitamínov sú príčinou exacerbácií zápalu ďasien a krvácania. Príčinou sú stále plakové baktérie. Len lokálne ochranné faktory v ústnej dutine (na pozadí zníženej imunity) - už sa nevyrovnávajú s rovnakým množstvom toxínov a patogénov vylučovaných mikrobiálnym povlakom na zuboch. Ďalšími predispozičnými faktormi môžu byť dýchanie v ústach a xerostómia, ktoré prispievajú k zvýšeniu množstva plakov v ústach.

reklama

Keď krvácanie nie je spojené so zápalom ďasien -

Niekedy sa vzhľad krvi pri čistení zubov nemusí spájať s plakom a zápalom ďasien. Výnimkou môže byť napríklad lokálne krvácanie v oblasti 1-2 zubov, ku ktorému dochádza v dôsledku traumy ďasien presahujúcim okrajom náplne alebo korunky. Súčasne vedie eliminácia traumatického faktora k eliminácii symptómov.

Hormonálne zmeny u žien počas tehotenstva môžu tiež spôsobiť krvácanie z ďasien. Podľa štatistík približne 50% tehotných žien trpí edematóznou formou hypertrofickej gingivitídy, pri ktorej dochádza k trvalému zvýšeniu objemu gingiválnych papíl + krvácanie pri ich dotyku. Avšak krvácanie ďasien počas tehotenstva nie je len hormonálna povaha.

Zvýšenie objemu / výšky papilám ďasien vedie najmä k "čisto mechanickému" zvýšeniu hĺbky vreciek zubov a ďasien. Obvykle nie sú väčšie ako 2 - 3 mm, ale so zväčšením veľkosti gingiválnych papíl sa zvyšuje hĺbka vreciek ďasien, čo zabraňuje ich prirodzenému samočisteniu a vytvára podmienky pre reprodukciu patogénnych baktérií. Preto u tehotných žien sú príčiny krvácania spravidla dve naraz a na vylúčenie mikrobiálneho faktora je potrebné dodatočné čistenie vreciek zubnej gumy irigátorom.

Ako urobiť správnu diagnózu -

Ak máte krvácanie ďasien - jeho príčiny a liečba budú vzájomne prepojené, a to znamená, že množstvo potrebnej liečby bude silne závisieť od typu zápalu ďasien (to je zápal ďasien alebo parodontitída), ktorého je príznakom. Konečnú diagnózu urobí Váš lekár, ale vo väčšine prípadov je celkom jednoduché rozlíšiť tieto 2 formy zápalu ďasien.

Napríklad v prípade zápalu ďasien, okrem bolestivosti a krvácania ďasien pri čistení zubov dochádza k opuchu, začervenaniu alebo cyanóze okraja ďasien, preťaženiu mäkkého plaku a / alebo zubného kameňa v krkoch zubov (Obr. 1-3). Čo nemôže byť s zápal ďasien je pohyblivosť zubov, periodontálne vrecká s hnisavým výtokom, silné vystavenie koreňov zubov. Ak máte takéto príznaky, už naznačuje prítomnosť chronickej periodontitídy, t. oveľa závažnejšie ochorenie ďasien.

Čo sú ďasná a zuby pre paradentózu -

Je dôležité: gingivitída je najčastejším štádiom zápalu ďasien, a ak sa nesprávne ošetrí, nevyhnutne sa zmení na periodontitídu (v ktorej sa kostné tkanivo začína postupne rozpúšťať okolo zubov, čo vedie k ich pohyblivosti). Transformácia gingivitídy na parodontitídu sa vždy vyskytuje u tých pacientov, ktorí už niekoľko rokov liečia krvácanie ďasien doma - výlučne s pomocou rôznych výplachov, mastí a protizápalových zubných pást.

Bez odstránenia kauzálneho faktoru zápalu ďasien (t.j. zubných usadenín) môžu všetky tieto prostriedky iba dočasne potlačiť symptómy zápalu. Zápal sa nezastaví kdekoľvek a bude naďalej asymptomatický, až kým sa deštrukcia kostného tkaniva okolo zubov nestane taká veľká, že sa objaví ich pohyblivosť. Preto, ak chcete vyliečiť krvácanie ďasien iba prostredníctvom reklamy v televízii - bez odstránenia zubných usadenín a normalizácie ústnej hygieny, potom venujte pozornosť fotografiám týchto pacientov na Obrázku 4-6.

Krvácanie z ďasien: liečba

Ako sme povedali vyššie, príčiny a liečba krvácajúcich ďasien sú vzájomne prepojené a najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali urobiť, je odstránenie zubného plaku. Druhým dôležitým krokom je priebeh protizápalovej liečby. A ak taká terapia, najmä s zápal ďasien, môže byť úspešne vykonaná doma, potom, na odstránenie zubných nánosov, stále musíte ísť k zubárovi. Nižšie podrobne opisujeme prípravy a postupy ...

1. Odstránenie zubného povlaku -

Na odstránenie zubných nánosov, keď krvácanie optimálne aplikujte ultrazvukové čistenie zubov. Ak máte zápal ďasien alebo ak vklady nie sú príliš veľa - zvyčajne jedna návšteva je dosť na 40-60 minút. Najťažšie je odstrániť subgingiválny zubný povlak periodontitídou, ako je napr v tomto prípade sú umiestnené v periodontálnych vreckách pod úrovňou ďasien. Nedostatok dobrého vizuálneho ovládania sťažuje hľadanie a vymazávanie a bude vyžadovať niekoľko návštev u lekára.

Poviem vám hneď, že veľmi zriedkavý zubár sa s vami bude hádať, aby ste od vás hľadali subgingiválne zubné vklady. A preto, ak máte zápal ďasien (pre ktoré existujú len supragingiválne usadeniny), môžete získať kvalitný servis kontaktovaním bežného zubára alebo hygienika, potom s parodontitídou je najlepšie poradiť sa s periodontistom. To je to, čo hovoria zubári, ktorí sa špecializujú na ochorenia ďasien.

Ako odstrániť zubné usadeniny ultrazvukom: video

2. Protizápalová liečba -

Štandardný priebeh protizápalovej liečby gingivitídy zvyčajne trvá až 8 dní, pri periodontitíde - presne 10 dní. Nie je v ňom nič ťažké a dá sa ľahko vykonať doma. Výnimkou môžu byť prípady exacerbácie ťažkej chronickej periodontitídy, keď okrem antiseptických oplachov a aplikácií protizápalových gélov je tiež žiaduce vykonávať umývanie hlbokých parodontálnych vreciek (toto môže vykonať len zubár).

SCHÉMA ÚPRAVY -

Ošetrenie ďasien sa vykonáva dvakrát denne, ráno a večer, a je žiaduce ho vykonávať len po jedle a čistení zubov po ňom. Tak, 1) mal raňajky, 2) brúsené zuby, potom je potrebné opláchnuť ústa s antiseptickým roztokom. S miernym zápalom a miernym krvácaním môžete byť spokojní s obvyklým 0,05% chlórhexidínovým roztokom, ktorý sa predáva v lekárňach za 40 rubľov za fľašu 100 ml. Ale v prípade ťažkého zápalu je lepšie zvoliť roztoky tohto antiseptika s koncentráciou 0,2-0,25% (príklady takýchto činidiel sú nižšie).

 • Kondicionér LACALUT Aktiv -
  Podľa nášho názoru je to najúčinnejšie opláchnutie pre krvácanie ďasien. Obsahuje 0,25% koncentrácie chlórhexidínu, fluoridu sodného, ​​ale čo je veľmi dôležité, je laktát hlinitý. Táto posledná zložka veľmi rýchlo znižuje krvácanie pri zápale ďasien. To stojí asi 300 rubľov za fľašu 300 ml.
 • Kondicionér PRESIDENT Antibakteriálny - t
  obsahuje 0,2% koncentrácie chlórhexidínu, ako aj vysoké koncentrácie extraktov sladu, harmančeka a echinacey, ktoré majú protizápalový účinok. To je tiež veľmi dobré opláchnutie, ale kvôli absencii laktátu hlinitého sa krvácanie mierne zníži (v porovnaní s Lakalut Active). Cena za fľašu 250 ml - od 200 do 300 rubľov.

Čo robiť ďalej: na opláchnutie úst niektorým z vyššie uvedených antiseptík - stačí užiť 10-15 ml roztoku do úst a vypláchnuť ústa 1 minútu bez pľuvania. Pľuli, a potom je potrebné aplikovať špeciálny protizápalový gél na ďasná. V prípade silného zápalu ďasien odporúčame len Holisal gél, ale ak je zápal mierny, potom bude ďalší liek dobre fungovať, napríklad Parodontocid gél.

Aby sa zaistilo, že gél je dobre fixovaný na vlhkej sliznici ústnej dutiny, odporúča sa vysušiť ďasná v miestach, kde sa gél aplikuje suchou gázovou podložkou. Gél je nutné aplikovať pred zrkadlom, pretože by sa mal uškŕňať, aby boli ďasná jasne viditeľné. Gél sa aplikuje prstom na okraj ďasien okolo krkov zubov. Gél sa spravidla aplikuje len z prednej strany chrupu. Počas spracovania a po ňom sa sliny zvyčajne aktívne uvoľňujú, nepotrebujú sa šetriť ani pľuvať, ale ako obvykle sa prehĺtajú.

Po spracovaní je dôležité piť alebo oplachovať ústa po dobu 30 minút, a tiež nie jesť po dobu 2 hodín. Vo večerných hodinách opakujte liečbu: najprv opláchnite ústa asi jednu minútu antiseptikom, potom aplikujte gél na ďasná (to by malo byť prednostne vykonané len po jedle a následnej ústnej hygiene). Môžete tiež nájsť nasledujúce odkazy užitočné.

→ Hodnotenie oplachovacích prostriedkov pre žuvačky,
→ Najlepšie gély na zápal ďasien.

3. Zubné pasty na krvácanie ďasien -

Ak chcete dosiahnuť ešte rýchlejší účinok protizápalovej liečby - okrem oplachových gélov na ďasná môžete použiť špeciálne liečivé zubné pasty. Ale majte na pamäti, že použitie takýchto pást bez odstránenia zubného povlaku - len dočasne zmierni symptómy a prenesie zápal do chronickej formy.

 • Parodontax Toothpaste -
  ak ste si vypočuli naše rady a vybrali si výplach Lacalut Active + Holisal na priebeh protizápalovej liečby, potom sa Parodontax alebo Parodontax-F zubná pasta dokonale kombinujú s takýmito látkami (vyznačujú sa len neprítomnosťou alebo prítomnosťou fluóru a verziou s fluórom). vhodnejšie).

  Parodontaxové pasty obsahujú veľmi vysoké koncentrácie extraktov liečivých rastlín - echinacea, mäta pieporná, šalvia, myrha, harmanček, ratánia, minerálne soli, citrát zinočnatý. Toto zloženie umožňuje veľmi rýchlo odstrániť opuchy a krvácanie ďasien. Parodontax F tiež obsahuje 1400 ppm fluóru, cena od 150 rubľov na 75 ml skúmavku.

Je dôležitéAk si zvolíte liek Lacalut Active na ústnu vodu, ale akékoľvek iné antiseptické opláchnutie (bez laktátu hlinitého), je najlepšie, ak aspoň zubná pasta obsahuje laktát hlinitý. Medzi tieto pasty patria: "PRESIDENT Extra Active", "LACALUT Aktiv Herbal" alebo "LACALUT Aktiv". Odporúčame takéto kombinácie liečiv, aby sa liečivá používali na rôzne mechanizmy účinku na krvácanie a zápal ďasien. V takom prípade bude liečba rýchlejšia a efektívnejšia.

→ Hodnotenie zubných pást na ochorenie ďasien

4. Zubná kefka s krvácajúcimi ďasnami -

Ak kefovanie zubov spôsobuje vážne krvácanie, bolesť a túžbu úplne odmietnuť hygienu - je najlepšie použiť špeciálnu jemnú kefku na zuby s mäkkými štetinami počas trvania liečby (označené Soft). Ale pamätajte, že je nežiaduce používať takú zubnú kefku neustále, pretože mäkké štetiny odstraňujú plaketu o niečo horšie. A preto, keď zápal ustúpi, je vhodné začať s čistením zubov strednej tvrdosti s označením - Medium.

Príklady kefiek s mäkkými štetinami -

5. Odborná príprava v oblasti ústnej hygieny -

Po odstránení všetkého zubného povlaku by vás lekár mal naučiť správne čistiť zuby. V opačnom prípade sa zubné usadeniny objavia opäť v priebehu niekoľkých týždňov a opäť budete trpieť rovnakými príznakmi. Pamätajte, že najlepší liek na krvácanie ďasien je správna ústna hygiena, vrátane pravidelného používania zubnej nite po každom jedle.

Počas mojej práce ako periodontistka som musela vidieť tisíce pacientov so závažným zápalom ďasien (a vždy, keď to bolo výsledkom dlhoročnej samoliečby). Títo pacienti boli pripravení stráviť hodiny robením rôznych opláchnutí, pleťových vôd, varných nálevov atď., Ale s tým všetkým neboli schopní nájsť 3-krát denne po dobu 3-5 minút, aby si po každom jedle vyčistili zuby. Hoci je to najdôležitejšie. Na nižšie uvedenom odkaze nájdete úplný zoznam odporúčaní na čistenie zubov.

→ Správna ústna hygiena

6. Príjem vitamínov -

Ak máte prísnu diétu alebo ste hladujúci, potom vaše telo jednoducho nebude mať kam vziať vitamíny potrebné pre metabolizmus. Nedostatok určitých vitamínov môže viesť k zhoršeniu zrážanlivosti krvi a krehkosti kapilár, čo spolu so zlou hygienou môže stimulovať vývoj krvácavého symptómu. Vitamín C tak do určitej miery zabraňuje krvácaniu ďasien a je najlepšie ho užívať ako súčasť multivitamínových prípravkov.

Upozorňujeme vás na veľmi dôležitý bod - v žiadnom prípade nikdy neužívajte vitamín C v dennej dávke 1 g (1000 mg) a vyššej. V takýchto koncentráciách vedie v tele k priamo opačným účinkom, ktoré boli odhalené vo vedeckých štúdiách na Chicagskej lekárskej univerzite. Za normálnych podmienok je denná potreba pre mužov asi 90 mg, pre ženy - 75 mg. При простуде (резком снижении иммунитета) суточное потребление можно довести до не более чем 500-800 мг, причем на не слишком длительный отрезок времени.

Дополнительные лечебные мероприятия -

Ak máte zápal ďasien, potom všetky vyššie uvedené stačí vyliečiť túto chorobu a zabudnúť na krvácanie ďasien navždy. Ak však máte stredne ťažkú ​​alebo ťažkú ​​periodontitídu, potom všetky vyššie uvedené opatrenia sú zvyčajne len základnou liečbou. Ďalej, v závislosti na klinickom obraze v ústnej dutine, symptómy - periodontálny zákrok môžu byť predpísané postupy pre splinting zuby, protézy, kyretáž, antibiotickú liečbu, atď

Treba tiež pripomenúť, že nasledujúce faktory (vyžadujúce povinnú elimináciu) majú veľmi negatívny vplyv na priebeh ochorenia ďasien:

 • nedostatok veľkého počtu zubov vedie k preťaženiu zvyšných zubov a vyžaduje si protézu,
 • staré snímateľné protézy,
 • prítomnosť zubov s neošetreným zubným kazom alebo zhnitými zubami pod korunami,
 • fistula s hnisavým výbojom,
 • traumatické uštipnutie,
 • dýchanie v ústach atď.

V tomto článku sme dali veľké množstvo informácií, ktoré vám umožnia nielen dočasne utopiť krvácanie ďasien pri čistení zubov, ale zbaviť sa toho raz a navždy. Nezabudnite, že v závislosti od kvality vašej hygieny bude potrebné opakované periodické čistenie ultrazvuku (zvyčajne raz za šesť mesiacov). Dúfame, že náš článok na tému: Ako vyliečiť krvácanie ďasien doma - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár