Zubný granulóm: liečba, foto

Zubný granulom je zápalový útvar na vrchole koreňa zubov, ktorý sa tvorí pri vývoji chronickej granulomatóznej parodontitídy. Je pevne pripojená k vrcholu koreňa a v skutočnosti je počiatočným štádiom vývoja cystogranulomu a radikulárnych cyst, z ktorých sa líši iba veľkosťou.

Faktom je, že sa pripúšťa, aby sa granuloma nazývalo vzdelanie iba do veľkosti 0,5 cm, cytogranuloma - vzdelávanie od 0,5 do 1 cm a cysta - vzdelávanie od 1 cm v priemere. To je rozdiel medzi nimi. Ak sa nelieči, granulóm bude nevyhnutne rásť a nakoniec sa zmení na radikulárnu cysty.

Zubný granulom: foto

Zubný granulom: príznaky

Konečná diagnóza môže byť urobená len pomocou röntgenového žiarenia, kde bude v oblasti koreňa zubov vidieť mierne stmavnutie zaobleného tvaru (Obr. 1, 4-6). Tmavnutie na röntgenovom žiarení vždy indikuje prítomnosť abdominálneho vzdelávania, avšak tvorba granulomov naznačuje vývoj chronickej periodontitídy, ktorá má stále svoje vlastné príznaky.

Väčšinu času sa zub nemusí obťažovať, t. príznaky môžu byť úplne neprítomné. Príležitostne sa môže objaviť bolesť pri kousaní zubov alebo pri bolestivej bolesti z horúceho. Toto sú symptómy chronickej periodontitídy.

Pravidelne (na pozadí zníženej imunity) sa však môže vyskytnúť exacerbácia chronickej periodontitídy, ktorá môže byť sprevádzaná akútnou bolesťou, najmä pri pohryznutí na zub. Žuvačky v projekcii vrcholu koreňa môžu v takýchto okamihoch nabobtnať, pri dotyku sú bolestivé.

Ako sa granuloma na koreň zubov: video

reklama

Granuloma na koreň zubov: príčiny

Existujú len 2 hlavné príčiny granulomov na vrchole koreňov zubov. Tieto dôvody sa nachádzajú v 98% prípadov a podrobne sme ich opísali nižšie. Oveľa menej granuly sa tvoria v dôsledku nekvalitnej ortodontickej liečby alebo mechanickej traumy zubu (po náraze).

 • Výsledkom je neliečená pulpitída (obr. 4) -
  keď sa zubná dutina zubu stane dostatočne hlbokou - kariogénne mikroorganizmy prenikajú do zubnej drene, čo spôsobuje zápal (tzv. pulpitis). To je sprevádzané ostrými alebo boľavými bolesťami. Ak sa zub v tomto štádiu nelieči, nerv v zube zomrie a bolesť sa dočasne zastaví.

  Po smrti nervu prenikajú patogénne mikroorganizmy cez koreňové kanáliky a diery v horných končatinách za hranice zuba. To vedie k tvorbe zápalových ohnísk na vrchole koreňov. Toto ochorenie sa nazýva periodontitída. Existuje niekoľko typov tohto ochorenia, pričom jeden z nich je tvorený na vrchoch koreňov.

  Majte na pamäti, že zub v tomto prípade nemusí mať rozmarnú dutinu, pretože zápal nervu v zube sa môže vyskytnúť aj u zubu, ktorý bol predtým liečený na kaz. Toto sa stane, ak lekár úplne neodstránil tkanivá poškodené zubným kazom a zanechal ich malý kúsok pod náplňou (obr.5). V tomto prípade sa kaz pod výplňou rozvíja a vedie k rozvoju prvej pulpitídy a potom periodontitíde s granulom.

 • Zlé vyplnenie koreňového kanálika -
  ak sa vytvoril granulóm v koreňoch zubu, v ktorom boli predtým naplnené koreňové kanáliky (napríklad pri liečbe pulpitídy), potom existuje len jeden dôvod na jeho vytvorenie! Dôvodom je nekvalitné plnenie kanálov, presnejšie povedané, že koreňové kanáliky neboli utesnené na vrchole koreňa (Obr. 6).

  Ak váš lekár hovorí, že kanály sú dobre uzavreté, a nevie, prečo sa po liečbe objavil granulóm, potom ten lekár klamal. „Zuby sú dobre zapečatené, pijú antibiotiká“ - to je štandardná „ospravedlnenie“ lekárov, ktorí nechcú pripustiť nekvalitnú prácu a navyše bezplatne liečiť zub.

Liečba granulovaného zuba -

Liečba je zvyčajne iba terapeutická. Stratégia liečby závisí od viacerých faktorov ...

 • Ak pred tým neboli zapečatené koreňové kanáliky -
  je potrebné vyvŕtať všetky roztrhané tkanivá a staré výplne, po ktorých sa opracujú koreňové kanáliky. Po ich expanzii a antiseptickom liečení môže stratégia ďalšej liečby závisieť od veľkosti granulomu.

  Ak má zubný granulóm malú veľkosť (do 2 až 3 mm), potom môže byť v podstate zalepený koreňový kanál takéhoto zubu. Ak je veľkosť granulomu od 3 do 5 mm, potom sa v koreňových kanáloch ponechá špeciálny liečivý materiál na báze hydroxidu vápenatého, ktorý umožní, aby sa granulom zmenšil alebo dokonca úplne zmizol.

  Dočasné plnenie kanála sa vykonáva na krátky čas (v priemere 2-3 týždne). Po tejto dobe sa odoberie kontrolný röntgen a ak granulom zmizne alebo sa zníži, koreňové kanáliky sa naplnia permanentne a na zub sa umiestni permanentná náplň. Algoritmus terapeutickej liečby granulómov s priemerom viac ako 3 mm, cystogranulomu a cyst (podrobný opis sa objavuje pri otvorení fotografie) -

 • Ak sú koreňové kanáliky v tomto zube utesnené (Obr.7-11) -
  v tomto prípade musia byť koreňové kanáliky najprv rozopnuté a potom spracované ako v predchádzajúcom prípade. Ak je na takomto zube dyha alebo korunka, potom sa zvyčajne odstránia a zub sa uzdraví. Koruna v tomto prípade bude musieť urobiť znova.

  Ak nechcete míňať peniaze na náhradu koruny a odkrývanie koreňových kanálikov, potom v zásade je možné bez nej urobiť. Chirurgický zákrok resekcie koreňa vám pomôže s tým, čo spočíva v tom, že v dôsledku malej incízie ďasien z koreňa zubov sa špička koreňa odreže s nedostatočne vyplnenou časťou koreňového kanálika, ku ktorému je pripojený granulom.

Liečba zubných granulomov antibiotikami -

Liečba granulomov zubov antibiotikami nie je možná. Môžu byť menovaní len na zmiernenie zápalu počas jeho exacerbácie (keď môže spôsobiť hnisanie). Antibiotiká jednoducho nemôžu pôsobiť na patogénne baktérie v koreňových kanálikoch a je to práve infekcia v neuzavretých oblastiach koreňových kanálikov, ktorá spôsobuje výskyt granulómov a cyst. Ak máte na zube granulóm a lekár sa pozrel na obrázok a povedal: vypite nejaké antibiotiká - to znamená, že musíte zmeniť lekára.

Lekári zvyčajne nechcú liečiť zuby, najmä tie, ktoré boli vyliečené zle sami. Koniec koncov, potom musíte priznať svoju chybu a nekompetentnosť. V tomto prípade musíte jednoducho ísť k inému lekárovi alebo trvať na nadmernej liečbe zubu. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný! Napíšte svoje otázky do komentárov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár