ústna voda

Ústne vody môžu byť dobrým doplnkom k starostlivosti o zuby a ďasná. Môžu byť rozdelené do niekoľkých skupín. Po prvé, oplachovacie produkty určené na zabránenie vzniku zubného kazu. Takéto činidlá obvykle obsahujú zlúčeniny fluóru - fluorid sodný alebo aminofluorid, menej často - zlúčeniny vápnika (laktát vápenatý alebo syntetický hydroxyapatit).

Existujú aj špeciálne oplachy, ktoré môžu byť použité na liečbu alebo prevenciu zápalu ďasien, na zníženie citlivosti zubov, zlého dychu, ako aj na zmiernenie príznakov xerostómie. Z druhej skupiny oplachov sú objektívne potrebné len tie, ktoré sú určené pre ďasná. Pokiaľ ide o zvyšok, majte na pamäti, že neumožňujú robiť niečo lepšie - ako dobrá zubná pasta určená na rovnaký účel.

Ako si vybrať tú správnu ústnu vodu -

Tento článok je napísaný zubár, a jeho hlavným cieľom je naučiť vás, ako sa orientovať v plákaniach rôznych výrobcov, takže si môžete vybrať najvhodnejší produkt pre vás. Nižšie nájdete poradie najlepších plákaní zubov a ďasien na rok 2019, ktoré zostavila naša redakčná rada (+ odporúčania pre ich použitie).

Ak chcete len posilniť svoje zuby, potom budete potrebovať protizápalové oplachovanie. V tomto prípade musíte zvoliť prostriedky s obsahom fluoridových zložiek - ako je aminofluorid alebo fluorid sodný. Koncentrácia fluoridu v takýchto médiách by mala byť okolo 250 ppm. Niektoré ruské spoločnosti (napríklad ROCS alebo SPLAT) produkujú výplachy zlúčeninami vápnika - laktátom vápenatým alebo syntetickým hydroxyapatitom, ktorý je štrukturálnym analógom zubnej skloviny.

Vápnikové oplachy považujeme za výlučne marketingové produkty. Faktom je, že opláchnutie by sa malo použiť ihneď po vyčistení zubov. Ak použijete fluoridovú zubnú pastu na čistenie, potom fólia fluoridu vytvorená počas čistenia na povrchu zubov zabraňuje prenikaniu vápnika počas následného oplachovania úst. Preto sa táto kombinácia zvyčajne predpisuje: najprv si čistite zuby pastou s vápnikom, po ktorej musíte opláchnuť ústa opláchnutím fluoridom.

V druhom prípade bude zubná sklovina nasýtená vápnikom a fluór z oplachu bude spoľahlivo fixovať vápnik v povrchovej vrstve skloviny a zabráni rozpúšťaniu vápnika kyselinami produkovanými kariogénnymi baktériami ústnej dutiny. Ale kombinácia: pasta s oplachom vápnika + vápnika je úplne bezvýznamná. Hneď po vyčistení zubov pastou s vápnikom - nevyplavujte vytvorenú penu ihneď po dobu jednej minúty (počas tejto doby viac vápnika prenikne do skloviny) a už nepotrebujete oplach vápnika ...

Je dôležité: Veľmi dôležitá je dobrá mineralizácia skloviny vápnikom, ale ani zubné pasty ani výplachy vápnika samy o sebe nemajú účinok proti zubnému kazu. Pripomeňme, že kaz vzniká v dôsledku rozpúšťania skloviny kyselinami vylučovanými kariogénnymi baktériami. Rozpúšťanie skloviny začína kyslosťou pri pH 5,5. Okrem toho vápnik v zložení samotnej zubnej skloviny nebráni jeho rozpusteniu. Fluór tvorí na povrchu skloviny ochrannú vrstvu, v ktorej sa sklovina začína rozpúšťať len pri nižšom pH 4,5 (to znamená s výrazne vyššou koncentráciou kyseliny)! To je anticaries účinok fluoridu.

Kondicionéry na prevenciu zubného kazu -

Najlepšia zlúčenina fluóru v zložení plákaní je aminofluorid (synonymum - olaflur). Na druhom mieste je fluorid sodný. Tieto zlúčeniny majú najvyššiu účinnosť proti zubnému kazu. Okrem toho neuvidíte antiseptiká, antibiotiká a alkohol v zložení náplastí, ktoré si vyberieme, čo znamená, že ich trvalé používanie nespôsobí žiadne poškodenie zdravia. Okrem toho poznamenávame, že vlastnosťou fluoridov je, že samotné inhibujú rast patogénnej mikroflóry v ústnej dutine.

1. Oplach ELMEX "Ochrana proti kazu" -

 • výrobca: Nemecko,
 • účinné látky - aminofluorid (olaflur) + fluorid sodný,
 • obsah fluóru - 250 ppm,
 • neobsahuje alkohol,
 • cena: 400 ml - asi 400 rubľov.

Komentáre: Elmex opláchnutie "Ochrana proti zubnému kazu" podľa nášho názoru je najlepšia ústna voda, ak potrebujete posilniť svoje zuby a chrániť ich pred zubným kazom. Môže sa používať u detí starších ako 6 rokov. Zubné pasty a výplachy série Elmex sú radom profesionálnych produktov pre ústnu hygienu Colgate®, Produkty tejto série obsahujú drahšie a vysoko kvalitné aktívne komponenty v porovnaní s ostatnými výrobkami tejto spoločnosti.

Medzi minusy - vysoká cena a skutočnosť, že ich nemožno nájsť v každej lekárni. Schéma použitia - 2x denne, ráno a večer (po jedle a následnom čistení). Na opláchnutie úst dosť 10 ml lieku. Nalejte roztok do úst a opláchnite 1 minútu bez pľuvania. Po tomto vylejte roztok, v žiadnom prípade by ste nemali opláchnuť ústa tečúcou vodou. Táto schéma aplikácie v zásade úplne zodpovedá všetkým ostatným prostriedkom na oplachovanie úst.

2. Kondicionér PRESIDENT "Classic Plus" -

 • výrobca: Taliansko,
 • účinné látky - fluorid sodný, šalvia, medovka a harmančekové extrakty, xylitol,
 • celkový obsah fluoridov - 250 ppm,
 • neobsahuje alkohol,
 • cena za 250 ml - od 200 rubľov.

Poznámky: Ústna voda President Classic Plus - vysoko kvalitné opláchnutie, ktoré vďaka prítomnosti fluoridu sodného a xylitolu - má dobrý účinok proti zubnému kazu. Vhodná pre deti staršie ako 6 rokov, ako aj pri riedení 1: 5 - môže byť použitá ako výplachová kvapalina. Dobre osviežuje dych vďaka prítomnosti rastlinných extraktov. Má čerstvú mätovo-citrónovú príchuť.

Tento plákanie má zmysel vybrať si najprv, ak ho plánujete používať uprostred pracovného dňa, ako náhradu ústnej hygieny po prestávke na obed. Prirodzene, nebude schopný umývať potravinové nečistoty hlboko uložené v medzizubných priestoroch (na to potrebujete dentálnu niť), ale obsah xylitolu zníži koncentráciu kyseliny v ústnej dutine po jedle.

Je dôležité: ako sme už uviedli vyššie, fluoridové kondicionéry pre zubný kaz sú čo najlepšie, ak ich použijete po čistení zubov zubnou pastou. Takáto kombinácia: pasta s vápnikom a opláchnutím fluórom - umožňuje dobre mineralizovať zubnú sklovinu (najmä u detí starších ako 6 rokov a dospievajúcich, ktorí majú a priori slabo mineralizovanú sklovinu). Avšak, pokiaľ ide o dospelých, fluoridové kondicionéry nebudú schopné umožniť vám lepšie spevnenie zubnej skloviny - než špeciálne lekárske zubné pasty pre zubný kaz vám umožnia.

reklama

Najlepšie opláchnutie pre ďasná -

Všetky oplachy môžu byť rozdelené do dvoch typov. Po prvé, ide o liečbu výrazného zápalu ďasien, ktorá vyžaduje použitie vysokých koncentrácií protizápalových a antimikrobiálnych zložiek, ako aj špeciálnych zložiek, ako je napríklad laktát hlinitý, na zníženie krvácania. Takéto činidlá sú vysoko účinné, ale vzhľadom na obsah antiseptík a / alebo antibiotík nie sú príliš bezpečné a nie sú vhodné na dlhodobé použitie.

Druhou skupinou výplachov môžu byť pridelené finančné prostriedky určené skôr na udržiavaciu liečbu ako na liečbu aktívneho zápalu. Takéto nástroje sú bezpečné pre dlhodobé použitie a sú vynikajúce na prevenciu exacerbácií zápalu ďasien (medzi priebehmi hlavného ošetrenia). Nižšie nájdete najlepšie, podľa nášho názoru, možnosti oplachovania ďasien každého typu.

Oplach na liečbu zápalu ďasien -

Väčšina finančných prostriedkov v tejto skupine obsahuje vysokú koncentráciu antiseptického chlórhexidínu (od 0,12 do 0,25%) ako hlavnej zložky a bude oveľa účinnejšia ako obvyklý roztok chlórhexidínu 0,05%, ktorý sa predáva v lekárňach za 40 rubľov. V mnohých oplachoch tejto skupiny nie sú antiseptiká a antibiotiká aktívnymi zložkami, ale protizápalovými zložkami - finilsalicylátom, metylsalicylátom alebo benzydamínom.

1. Výplach LACALUT Aktiv -

 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky - chlorhexidín o, 25%, laktát hlinitý, fluorid sodný,
 • obsah fluoridu - 225 ppm,
 • neobsahuje alkohol,
 • cena za 300 ml - od 270 rubľov.

Komentáre: Lacalut Active oplach je jedným z najlepších prostriedkov na liečbu aktívneho zápalu ďasien, najmä pokiaľ ide o liečbu ako súčasť kombinovanej terapie predpísanej zubným lekárom. Liek obsahuje vysokú koncentráciu antiseptického chlórhexidínu, ako aj laktát hlinitý na rýchle zníženie krvácania ďasien. Fluorid môže ďalej posilniť sklovinu zubov.

Schéma použitia - 2x denne, ráno a večer (po jedle a následnej ústnej hygiene). Ak chcete opláchnuť, vezmite 10 ml prípravku do úst a vypláchnite ústa 30-60 sekúnd bez toho, aby ste niečo pľali. Ak hovoríme o použití ako súčasti komplexnej terapie, potom sa toto opláchnutie dobre kombinuje s gélom pre ďasná obsahujúce protizápalové zložky. Príklady takýchto liekov -

→ Holisal-gél,
→ Parodontotický gél.

2. Kondicionér PRESIDENT Antibakteriálny - t

 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - chlórhexidín, 2%, extrakty zo sladu, harmančeka a echinacea, t
 • cena za 250 ml - od 200 rubľov.

Poznámky: PresiDent Antibakteriálny oplach obsahuje vysoké koncentrácie chlórhexidínových antiseptických a liečivých rastlinných extraktov. Tieto majú protizápalový účinok a súčasne znižujú krvácanie z ďasien. Tento nástroj má teda výrazný antimikrobiálny a dobrý protizápalový účinok.

3. Periodontálne ochorenie (vo forme koncentrovaného roztoku) - t

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - fenylsalicylát, tymol, eugenol, éterické oleje zo šalvie, mäty piepornej, majoránky a klinčekov,
 • obsahuje alkohol,
 • fľaštička koncentrovaného roztoku periodontu 25 ml (určená na riedenie vodou) - náklady od 115 rubľov.

Poznámka: ústna voda Parodontotsid má veľmi dobré zloženie protizápalových zložiek, ktoré majú rýchly účinok, znižujú opuchy a krvácanie ďasien. Schéma aplikácie - oficiálny pokyn odporúča riedenie v množstve 15-20 kvapiek na 1/3 pohára vody. V skutočnosti nie je potrebné pripraviť taký objem roztoku a iba 10 až 15 ml roztoku stačí na jedno opláchnutie.

Môžete použiť 10 kvapiek lieku len v 10-15 ml vody (to bude nielen ekonomickejšie, ale koncentrácia aktívnych zložiek bude vyššia). Po rozmnožovaní opláchnite ústa a nič neplachujte po dobu 1 minúty. Opakujte dvakrát denne, ráno a večer, optimálne - po jedle a následnom čistení. V rámci komplexnej liečby je lepšie používať gély na žuvačky na báze antiseptík / antibiotík. Takýmto spôsobom je možné t

→ gélový PRESIDENT Effect,
→ MetrogylDent gél.

4. Ústna voda LYSTERIN pre ústnu dutinu -

 • Výrobca: USA, t
 • účinné látky - metylsalicylát, eukalyptol, tymol, mentol,
 • obsahuje asi 20% alkoholu,
 • cena za 250 ml - od 240 rubľov.

Komentáre: Ústna voda ústna voda má niekoľko foriem uvoľnenia, v ktorom podľa pokynov sú rovnaké účinné látky. Patrí sem kombinácia eukalyptového esenciálneho oleja, tymolu, mentolu a metylsalicylátu. Tá je hlavnou zložkou lieku, pretože Najsilnejší protizápalový účinok poskytuje metylsalicylát všetkých zložiek v kompozícii.

Thymol má len malý antiseptický a protizápalový účinok, + pomerne dobrý adstringentný účinok, ktorý môže rýchlo znížiť krvácanie ďasien (aj keď nie tak rýchlo ako napríklad laktát hlinitý). Eukalyptol je eukalyptový éterický olej, ktorý má mierny antiseptický účinok. Preskúmania na Listerine naznačujú, že je nežiaduce používať túto látku dlhšie ako 10 dní kvôli obsahu alkoholu. inak budete pociťovať konštantnú suchosť ústnej sliznice.

Listerín a Parodontotsid majú veľmi podobné zloženie a mechanizmus účinku, ale zloženie periodontcidu sa nám zdá trochu zaujímavejšie vzhľadom na obsah eugenolu a väčšie množstvo éterických olejov. Listerín ako súčasť komplexnej terapie je tiež najlepšie kombinovaný s gélmi pre žuvačky, ktoré obsahujú primárne antiseptiká a antibiotiká (rovnaké ako pri periodontitíde).

Dôležité upozornenie: Pamätajte, že zápal ďasien má vždy len jeden dôvod - je to spôsobené miernym mikrobiálnym povlakom a tvrdými zubnými usadeninami nad a pod zubami, ktoré sa hromadia na zuboch v dôsledku zlej ústnej hygieny. Preto použitie silných prostriedkov zápalu ďasien (bez odstránenia kauzálneho faktora, t.j. zubného plaku) určite pomôže znížiť zápal, ale len na krátku dobu.

Zneužívanie zápalových prostriedkov, jednoducho znížiť príznaky zápalu, ktorý bude jednoducho prúdiť viac nepostrehnuteľne v ďasnách, rovnako vedie k postupnému zničeniu kosti okolo zubov a vzhľad ich mobility. Preto, ak nechcete len dočasne zastaviť infekciu, potom predtým, ako začnete používať gumové výrobky, musíte vykonať ultrazvukové čistenie zubov u zubára. Potom začnite používať rôzne oplachy a gély pre ďasná.

Opláchnite, aby ste predišli zápalu ďasien -

Ak potrebujete opláchnuť pre trvalé použitie (aby sa zabránilo periodickej exacerbácii zápalu ďasien), potom musíte vybrať výrobky, ktoré neobsahujú antiseptiká a antibiotiká, a to je veľmi dôležité - bez alkoholu. Uprednostňujú sa výrobky s rastlinnými extraktmi, timololom, eugenolom, klinčekovým olejom a inými éterickými olejmi, fluoridmi, bisabololom, alantoínom atď.

1. Kondicionér Parodontotsid -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - fenylsalicylát, tymol, eugenol, esenciálne oleje zo šalvie, mäta pieporná a klinček, xylitol,
 • cena od 260 rubľov za fľašu 250 ml.

Poznámka: Oplach Parodontotsid je pripravený na použitie a nevyžaduje riedenie (na rozdiel od koncentrovaného roztoku, ktorý sme opísali vyššie). Výborné zloženie, ktoré neobsahuje antiseptiká, antibiotiká a alkohol. Nástroj má dobrý protizápalový účinok + znižuje krvácanie z ďasien. Je vhodný predovšetkým na dlhodobé profylaxie exacerbácií zápalu a nie na liečbu (pretože v porovnaní s roztokom parodontózy sú nižšie dávky aktívnych zložiek).

Aplikačnou schémou je užívať 10 ml lieku v ústach, vypláchnite si ústa bez toho, aby ste niečo pľuvali po dobu 1 minúty. Opláchnite 2 krát denne, ráno a večer - po jedle a následnej ústnej hygiene. Dĺžka používania podľa inštrukcií nie je obmedzená, ale vzhľadom na obsah fenylsalicylátu (aj keď malého) - odporúčame ho používať 1 mesiac a potom mesačnú prestávku, počas ktorej je možné použiť ďalšie opláchnutie.

2. Kondicionér MEXIDOL "Dent professional" -

 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - metylhydroxypyridín sukcinát (mexidol®), extrakt sladkého drievka, komplex aminokyselín, t
 • cena za 200 ml je asi 240 rubľov.

Poznámky: oplach Mexidol Dent je originálne opláchnutie, ktoré obsahuje inovatívny komponent Mexidol® (s antioxidačnými a miernymi protizápalovými účinkami), ako aj komplex aminokyselín. Opláchnutie je určené na trvalé použitie a umožňuje posilniť uvoľnené ďasná, ako aj znížiť riziko vzniku exacerbácií chronického zápalu ďasien. Je určený špeciálne na prevenciu vzniku zápalu ďasien, ale nie na jej liečbu.

3. Opláchnite lesný balzam "Forest Balm" -

 • Výrobca - Rusko,
 • účinné látky - troxerutín, bisabolol, výťažky zo zázvoru, jedľa, žihľava, harmanček, aloe, ako aj pantenol, eugenol, fluorid sodný,
 • obsah fluoridu - 200 ppm,
 • cena za 250 ml - od 230 rubľov.

Komentáre: Rinse Forest Balsam "Lesný balzam" (intenzívna regenerácia ďasien) - obsahuje veľmi širokú škálu miernych protizápalových zložiek, čo vám umožňuje používať tento nástroj na prevenciu zápalu ďasien medzi hlavnými chodmi protizápalovej liečby. V tomto vynikajúcom zložení existujú zložky, ktoré znižujú krvácanie ďasien, zmierňujú ich zápal a bolesť a fluorid posilňuje zubnú sklovinu.

Podľa podrobného zloženia návodu - v nástroji je stále malé množstvo antiseptika cetylpyridínu, ktoré výrobná spoločnosť neinzeruje ako účinná látka. Preto sa snažte nepoužívať tento liek na veľmi dlhý kurz (viac ako 4 týždne).Aj v rade Wood Gum Balsam - existuje veľké množstvo finančných prostriedkov bez antiseptík vôbec, aj keď s mierne menej zaujímavou kompozíciou, ktorá môže byť tiež odporúčaná pre trvalé použitie, aby sa zabránilo exacerbácii chronickej periodontitídy.

Ústna voda s citlivosťou zubov -

Opláchnutie na zníženie citlivosti zubov obsahuje 2 hlavné skupiny účinných látok. Po prvé ide o fluoridy, medzi nimi fluorid sodný, aminofluorid. Táto prvá skupina látok vytvára na povrchu skloviny vrstvu fluoridu vápenatého, ktorá chráni zuby pred vplyvom chemických, tepelných a mechanických podnetov. Vplyv tejto skupiny fondov sa vyvíja postupne.

Druhou skupinou látok sú zlúčeniny draslíka (napríklad dusičnan draselný), ktoré znižujú citlivosť nervových zakončení v zube. Táto skupina látok pôsobí rýchlejšie, ale účinok zmizne ihneď po ukončení aplikácie činidla. Preto v ideálnom prípade, keď plákanie obsahuje kombináciu účinných látok: fluoridov aj zlúčenín draslíka.

1. Oplach ELMEX "Citlivé plus" -

 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky sú aminofluorid, fluorid draselný a tiež dimetyl-amino-etylmetakrylát-polykarbamyl-polyglykol.
 • obsah fluoridu - 250 ppm,
 • neobsahuje alkohol,
 • cena za 400 ml je asi 400 rubľov.

Komentáre: podľa nášho názoru je Elmex Sensitive Plus jednou z najlepších oplachov na zníženie precitlivenosti zubov. Obsahuje aminofluorid, látku fluorid draselnú (ktorá sa rozkladá počas disociácie tvorbou aktívnych iónov fluóru a draslíka), ako aj špeciálny polymér "dimetyl-amino-etylmetakrylát-polykarbamyl-polyglykol", ktorý vytvára ochranný biofilm na povrchu zuba. V ideálnom prípade je tento nástroj kombinovaný s zubnou pastou Lacalut Extra Sensitive.

2. Kondicionér PRESIDENT "Sensitive Plus" -

 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - dusičnan draselný, xylitol, fluorid sodný, ako aj bisabolol a lipy a extrakty harmančeka, t
 • obsah fluoridu - 230 ppm,
 • neobsahuje alkohol,
 • cena za 300 ml - od 240 rubľov.

Komentáre: PresiDent Sensitive Plus má vynikajúce zloženie, v ktorom sa vysoké dávky dusičnanu draselného kombinujú s dobrou dávkou fluoridu sodného. Okrem toho tento nástroj obsahuje vysokú koncentráciu xylitolu, ktorý neutralizuje kyselinu v ústnej dutine, čím spomaľuje demineralizáciu zubov a v konečnom dôsledku tiež nepriamo pomáha znižovať precitlivenosť.

Je dôležité: Chceme upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že oplach ústnej dutiny na zníženie precitlivenosti zubov je len sekundárnym prostriedkom na liečbu tohto problému. Nedovoľujú dosiahnuť väčší účinok ako špeciálne zubné pasty a koncentrované gély, ktoré sa používajú pri zvýšenej citlivosti zubov. Takéto oplachovanie - dobrá voľba pre použitie uprostred pracovného dňa, a ráno a večer na tieto účely je lepšie použiť zubnú pastu.

Vlastnosti použitia oplachu -

Obvykle sa kondicionéry aplikujú dvakrát denne. Je lepšie to urobiť ráno a večer - hneď po jedle a následnom čistení zubov. To platí aj pre oplach ústnej dutiny na prevenciu zubného kazu a roztokov na liečenie a prevenciu ochorení ďasien. Na vypláchnutie dostatočného množstva 10 ml roztoku lieku. Roztok je potrebné čerpať len raz a bez pľuvania opláchnite ústa 1 minútu. Po pľuvaní roztoku sa zvyčajne neodporúča oplachovať ústa vodou, nepiť a nepiť - 30 minút.

Niektorí výrobcovia odporúčajú používať 30-40 ml lieku, pričom sa roztok do úst a pľuvanie to niekoľkokrát. Z hľadiska efektívnosti nemá v tom zmysel, a určite sa odporúča len aby sa zabezpečilo, že opláchnutie fľaše je rýchle a potrebujete si kúpiť novú. Snažte sa nepoužívať výrobky obsahujúce alkohol - sušia sliznicu ústnej dutiny pri používaní dlhšie ako 10 dní. Nepoužívajte dlhodobé lieky s antiseptikami a antibiotikami.

Ak sa má opláchnutie použiť ako liek proti zápachu z dychu, máme pre vás samostatný článok o výbere prostriedkov na úpravu zápachu, v ktorom podrobne analyzujeme príčiny vzniku nepríjemného zápachu av závislosti od toho odporúčame konkrétne prostriedky nápravy. Napíšte svoje otázky do komentárov. Dúfame, že naša revízia úst plákanie bolo užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár