Metrogil Dent: návod na použitie

Metrogyl Dent je zubný prípravok vo forme gélu, ktorý má antibakteriálny a antiseptický účinok. Účinnými látkami v géli sú antibiotikum metronidazol a antiseptický chlórhexidín. Najčastejšie sa gél aplikuje na ústnu sliznicu pri zápalových ochoreniach ďasien - zápal ďasien a periodontitíde.

Predchádzajúce poučenie o použití metrogyl-dentu umožnilo použitie lieku od 6 rokov. V novej verzii manuálu z roku 2019 sa však odporúča, aby sa gél používal len od veku 18 rokov, napriek presne rovnakému zloženiu a stále pomerne nízkej koncentrácii účinných látok. Súčasne sú podobné gély ruskej výroby (s presne rovnakým zložením) z nejakého dôvodu povolené od veku 6 rokov.

Metrogil Dent: fotografie nového balenia

Nižšie nájdete zoznam optimálnych indikácií pre použitie gélu. Autor článku je praktický periodontista a podľa nášho názoru, s mnohými ďalšími indikáciami predpísanými v pôvodnom návode, nebudete mať dobrý výsledok z používania Metrogilu-Dentu. V tomto článku budeme vysvetľovať, v ktorých prípadoch by Metrogyl Dent bola dobrá voľba av ktorých prípadoch by bolo lepšie zvoliť iné prostriedky.

Optimálne indikácie pre použitie -

 • s gingivitídou,
 • s periodontitídou,
 • so zápalom sliznice pod protézou,
 • v prípade alveolitídy extrakčný zub.

Napríklad v prípade zápalu sliznice pod protézou bude liek fungovať, len ak sa týka bakteriálnej protetickej stomatitídy. A ak je zápal sliznice toxickou reakciou na prebytok monoméru v plastickej hmote - Metrogil-dent vám nepomôže. Tiež to nepomôže s paradentózou, alebo s periodontálnym abscesom (tiež uvedené v oficiálnych inštrukciách).

Pokiaľ ide o zápal kapucne nad zubom múdrosti, potom je možné tento gél použiť tu, ale je stále neexperimentálny. Zápal kapucne sa vyvíja v dôsledku akumulácie patogénnych baktérií medzi kapucňou a žuvacím povrchom koruny múdrosti zubov. Súčasne zložky Metrogilu Denta fungujú len povrchovo, bez toho, aby prenikli hlboko do sliznice, a preto jednoducho nedosiahnu zdroj infekcie, ak jednoducho aplikujete gél na kapotu.

Je dôležité: nižšie, v časti „Ohlasy“ podrobne analyzujeme optimálne indikácie pre použitie lieku, opíšeme režimy liečby a tiež popíšeme, ako správne aplikovať liek tak, aby okamžite neodmyť sliny z vlhkej sliznice ústnej dutiny.

Gél Metrogil Denta - cena, zloženie a analógy

Na gél Metrogil Denta bude cena v lekárňach na rok 2019 od 230 rubľov (skúmavka 20 g). Nižšia cena je stanovená v sociálnych lekárňach a internetových lekárňach, ale vo väčšine z nich bude cena v priemere stále okolo 260 rubľov.

Metrogil Denta Gel: Zloženie

Obsah účinných látok v 1 g gélu -
→ Metronidazol 10 mg,
→ Chlórhexidín diglukonát 0,5 mg.
Pomocné látky -
propylénglykol, edetát disodný, karbomér-980, sodná soľ sacharinátu, hydroxid sodný, levomentol, voda.

Analýza zloženia -
liek obsahuje veľmi mierne dávkovanie antibiotika metronidazole, ktorý vám umožní predávať liek bez lekárskeho predpisu. Dávkovanie chlórhexidínu v zmysle záujmu je 0,05%. Pripomeňme, že tieto zložky majú iba povrchovú aktivitu, t.j. neprenikajú hlboko do sliznice alebo do stredných / hlbokých periodontálnych vreciek.

V tomto ohľade je rozumné použiť liek iba na počiatočný zápal ďasien - katarálnu gingivitídu, najjednoduchší počiatočný stupeň periodontitídy, ako aj na ulceróznu-nekrotickú gingivitídu Vincenta. A pri chronickej periodontitíde s hlbokými periodontálnymi vreckami je ešte lepšie používať protizápalové gély, ktoré prenikajú hlboko do sliznice (prípravky ako Holisal-gel).

Metrogil denta: lacné analógy

Existujú gélové analógy metrogyl-Denta a sú tiež široko zastúpené v lekárňach. Najčastejšie v lekárňach nájdete "Asepta balzam" tiež obsahuje kombináciu metronidazolu a chlórhexidínu, a je tiež určený pre aplikácie v prípade zápalu ďasien. Jediným rozdielom je, že Asepta obsahuje aj mentol a esenciálny olej z mäty piepornej, ktorý bude tiež potešením osviežiť dych.

Náklady na tento analóg v lekárňach je len asi 200 rubľov. Všimnite si však, že táto cena ide za trubicu 2 krát menšiu ako Metrogil-Dent. Objem tuby z balzamu Asept bude iba 10 g, ale ak sa použije šetrne, toto množstvo by malo stačiť na priebeh liečby trvajúcej 7-10 dní).

Druhým analógom je Dentame gél (ruská výroba). Tento liek tiež obsahuje kombináciu metronidazolu a chlórhexidínu v presne rovnakých koncentráciách. Náklady na liek na trubicu 25 g - bude asi 150 rubľov. Gél je produkovaný rastlinou CJSC Altai-Vitamins.

reklama

Gel Metrogil Denta: recenzie

Je potrebné poznamenať, že Metrogil-Den gél gél bol úplne prvý dovážaný gél zo zápalu ďasien, ktorý sa objavil v ruských lekárňach po páde ZSSR. Zloženie jeho aktívnych zložiek a ich koncentrácií sa odvtedy nezmenilo a samozrejme nie je v súčasnosti super účinným inovačným nástrojom. Keď sa však kombinuje s inými prostriedkami, ktoré popíšeme nižšie, dostanete slušný výsledok liečby.

Výhody lieku -

 • dobrý pomer cena / objem
 • dobre fixované na sliznici
 • antimikrobiálna aktivita je zabezpečená dvoma zložkami naraz - antibakteriálnym účinkom metronidazolu a antiseptickým účinkom chlórhexidínu.

Nevýhody tejto drogy -

 • nemá analgetický účinok,
 • účinné látky pôsobia iba povrchovo, bez prenikania hlboko do zapálených tkanív,
 • koncentrácia aktívnych zložiek je o niečo nižšia ako účinná terapeutická dávka (preto je gél s antibiotikom neliečeným liekom, pretože pri nekontrolovanom používaní je relatívne neškodný),
 • Gél nemá priamy protizápalový účinok (znižuje zápal len potlačením mikroflóry a nie blokovaním zápalových mediátorov v tkanivách) a prečo to záleží - prečítajte si nižšie.

Je dôležité: Najlepšie výsledky liečby sa dosiahnu, ak lieky, ktoré používate, obsahujú antimikrobiálne zložky (ako napríklad metronidazol a chlórhexidín v kompozícii Metrogil-dent), ako aj zložky, ktoré majú priamy, ale nie sprostredkovaný protizápalový účinok. Priamym protizápalovým účinkom je blokovať zápalové mediátory v tkanivách a tento účinok má chlorid tsetalkoniya, cholínalicylát, fenylsalicylát atď.

Je veľmi zriedkavé nájsť lieky, v ktorých sú prítomné antimikrobiálne aj protizápalové zložky. Preto sa fondy zvyčajne kombinujú: gél + opláchnutie. Ak váš gél obsahuje iba protizápalové zložky (napr. Holisal gél), musí sa kombinovať s antiseptickou ústnou vodou chlorhexidínu, ktorá má výrazný antimikrobiálny účinok.

Metrogyl-Denta obsahuje len antimikrobiálne zložky, a preto by sa mal kombinovať s opláchnutím na základe protizápalových zložiek. Príkladom by mohol byť parodontotický roztok na oplachovanie, ktorý obsahuje celý rad protizápalových zložiek priameho účinku - fenylsalicylát, éterické oleje z liečivých rastlín, alantoín a tymol.

Riešenie a opláchnite Parodontotsid -

Odkazom vyššie sa môžete zoznámiť s radom liekov Parodontotsid, medzi ktorými existujú dve formy lieku, ktoré môžu byť použité na oplach úst. Po prvé ide o parodontálny roztok vo forme kvapiek, ktorý je určený na prípravu oplachu. A po druhé - pripravené opláchnutie, ktoré nie je potrebné riediť. Ďalej popíšeme ako aplikovať Metrogil Denta Gel s gingivitídou a miernou periodontitídou.

Metrogyl-Denta gél: návod na použitie

Potom vám povieme, ako správne aplikovať Metrogil Denta v kombinácii s leštiacim prostriedkom. Pre Metrogil Denta Gel si návod na použitie vyžaduje, aby bol gél aplikovaný na zapálené oblasti ústnej sliznice alebo ďasien - 2-krát denne počas 7-10 dní. Gél sa aplikuje až po vyčistení zubov, a preto bude aplikácia vyzerať takto ...

Aplikačná schéma -
ráno sme sa zobudili, mali raňajky, čistili si zuby po raňajkách (ak ste zvyknutí čistiť si zuby pred raňajkami, potom budete musieť buď zmeniť tento zvyk, alebo si čistiť zuby pred a po raňajkách). Potom musíte opláchnuť ústa roztokom Parodontotsida, ktorý môžete použiť buď vo forme ústnej vody, ktorá je pripravená na opláchnutie, alebo vo forme kvapiek, na základe ktorých pripravíte roztok na opláchnutie.

Malý náznak - ak pripravíte roztok na základe kvapiek, potom nemusíte riediť pol pohára vody. Je postačujúce rozpustiť množstvo kvapiek odporúčaných výrobcom v malom množstve vody, ktoré je dostatočné na to, aby sa v ústach a opláchli (nie pľuvanie, 1 minútu). V tomto prípade bude koncentrácia účinných látok mierne vyššia a účinnosť bude vyššia. Opakujte - opláchnite presne 1 minútu.

Potom musíte aplikovať gél Metrogyl Denta a pokyny na jeho použitie vám odporúčajú predsušiť sliznicu ďasien suchou gázovou podložkou. Faktom je, že gél bude lepšie fixovaný na vysušenej sliznici. Sušené, stlačené trochu gél na prst, a jemne masírovať jemne trením gél do okrajovej časti ďasien okolo zubov (zvyčajne by to malo byť vykonané len z predného povrchu chrupu).

Potom bol gél opäť stlačený na prst a aplikovaný na okrajovú časť ďasna okolo zubov, bez toho, aby ste si ho otreli. A odišiel. Rozlišujú sa pri spracovaní a po slinách - môžete a mali by ste prehltnúť ako obvykle, nemusíte ho uložiť. Po spracovaní sa odporúča jesť najmenej 1 hodinu, nepiť 30 minút. Opätovná liečba - večer pred spaním (aj po čistení zubov, opláchnutí a aplikovaní gélu), a tak na 10 dní.

V ktorých prípadoch vám Metrogyl Dent nepomôže -

Na Metrogil Denta, recenzie nemusia byť veľmi dobré, a spravidla to je spojené s self-ošetrenie ďasien doma. Tu by ste mali vedieť nasledovné: Vždy existuje len jeden dôvod pre zápal ďasien - nedostatočná ústna hygiena, pri ktorej sa na zuboch hromadí mäkký mikrobiálny zubný povlak a vytvára sa tvrdý zubný kameň (Obr.7-8). Je to patogénne baktérie v zložení zubného plaku / zubného kameňa a vedú k zápalu ďasien.

Preto je správne vykonávať ultrazvukové čistenie zubných nánosov (u zubného lekára) pred začatím liečby a až potom, aby sa vykonala antimikrobiálna a protizápalová liečba doma. Samozrejme, ak začnete používať Metrogyl Dent bez odstránenia zubného kameňa a plaku, určite si všimnete dočasné zlepšenie (vrátane zníženia opuchu a krvácania ďasien), ale tento účinok bude dočasný.

Najdôležitejšou vecou je, že takéto použitie gélu spôsobuje, že príznaky zápalu ďasien sa stávajú pomalými a sotva znateľnými, ale zároveň zápal ďasien nezmizne, čo vedie k postupnej deštrukcii kostného tkaniva okolo zubov a vzhľadu ich pohyblivosti. Väčšina pacientov s problematickými ďasnami sa v tomto štádiu obracia na lekára - keď sa nepozerá na celú domácu liečbu, zuby sa začali uvoľňovať. A nejako napraviť situáciu na celom svete je jednoducho nemožné.

Prečítajte si viac o správnej liečbe ďasien v článkoch:

Metrogil denta počas tehotenstva a kŕmenia -

V predchádzajúcej verzii návodu Metrogyl-Dent gél - bol kontraindikovaný len počas prvého trimestra gravidity. V súčasnej verzii návodu sa tento gél neodporúča používať počas tehotenstva, ale tehotenstvo a dojčenie nie sú kontraindikáciou pre používanie lieku. Metrogil denta sa preto môže počas tehotenstva používať, ale len po porade s lekárom.

Pokiaľ ide o dojčenie, výrobca odporúča opustiť ho na pozadí priebehu tohto lieku. Zaujímavé - ak porovnáte tieto informácie s odporúčaniami FDA (Úrad pre kontrolu drog v Spojených štátoch), podľa ich odporúčaní, metronidazol môže užívať tehotné ženy a je tiež bezpečný počas dojčenia. Tu je taká disonancia ...

Je dôležité: v rovnakom čase, ak si vezmete celý analóg Metrogil-dent gél - ruský gél "Dentamet", potom je z nejakého dôvodu povolené u detí vo veku od 6 rokov a tiež u tehotných žien (okrem prvého trimestra). Ruský výrobca má pocit nespravodlivej hospodárskej súťaže a preferencií.

Alternatívy pre tehotenstvo a dojčenie -
Alternatívou môže byť liek Holisal, ktorý sa v súlade s pokynmi výrobcu môže užívať počas tehotenstva a dojčenia, ale s opatrnosťou. Termín „so starostlivosťou“ znamená, že by ste nemali brať drogu nekontrolovateľne - musí byť menovaný zubným lekárom a musíte tiež informovať svojho pôrodníka-gynekológa o jeho menovaní.

Kontraindikácie na použitie -

 • deti do 18 rokov
 • alergické reakcie na gélové zložky,
 • ochorenia krvi
 • ochorenia nervového systému.

→ Gel Metrogil Denta: návod na použitie (stiahnuť v PDF)

Nižšie uvádzame hlavné, podľa nášho názoru konkurentov gélu Metrogil-gel, ktorý sa dá úspešne použiť na liečbu v ústnej dutine zapálenej sliznice a ďasien. Plusy a mínusy na každom prípravku si prečítajte v komentároch k nemu.

1) Holisal gumový gél -

 • návod na použitie
 • výrobca - Poľsko alebo Lotyšsko, t
 • účinné látky - cholín salicylát, tsetalkoniya chlorid,
 • tuba 10 g - asi 350 rubľov.

Poznámky: jeden z najlepších protizápalových gélov na liečbu ďasien. Obsahuje 2 vysoko aktívne zložky cholínu, salicylátu a chloridu tsetalkoniya, ktoré majú rýchly a výrazný protizápalový účinok, ako aj mierny analgetický účinok. Tieto zložky prenikajú hlboko do sliznice a pôsobia nielen na jej povrchu. Tento nástroj sa výhodne kombinuje s antiseptickým ústnym oplachom roztokom chlórhexidínu.

2) PRESIDENT Effect Gel -

 • návod na použitie
 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - 0,25% chlórhexidínu, výťažkov harmančeka a sladu,
 • trubica 30 ml - asi 230 rubľov.

Poznámky: obsahuje vysokú koncentráciu antiseptického chlórhexidínu 0,25% (pre porovnanie v metrogyl-dent, koncentrácia tejto zložky je len 0,05%). Gél navyše obsahuje veľmi vysoké koncentrácie extraktov harmančeka a sladu. Vzhľadom na zloženie má tento gél výrazný antimikrobiálny, ako aj pomerne dobrý protizápalový účinok. Optimálne kombinujte s opláchnutím úst periodontálnym roztokom.

3) Perio-Aid antiseptický gél 0,12% -

 • návod na použitie
 • výrobca - Španielsko, t
 • aktívnych látok - 0,12% chlórhexidínu, 0,05% cetylpyridínu, xylitolu, t
 • 75 ml skúmavka - asi 270 rubľov.

Poznámka: tento gél má veľmi výrazný antimikrobiálny účinok v dôsledku obsahu 2 antiseptík naraz - 0,12% chlórhexidínu + koncentrácie a 0,05% cetylpyridínu. Gél však nemá priamy protizápalový účinok, a preto je optimálne kombinovať ho s roztokom Parodontotsida. Režim je rovnaký ako v prípade lieku Metrogil-Dent.

Je dôležité: Bez ohľadu na výber gélu a oplachu je potrebné aplikovať ich podľa schémy opísanej v tomto článku. Napríklad v prípade závažného zápalu ďasien, najmä u stredne ťažkej až ťažkej periodontitídy, je podľa nášho názoru najlepšou možnosťou použitie gélu Holisal. Metrogyl Dent Gel sa však najlepšie používa na počiatočný zápal ďasien - na zápal ďasien alebo miernu formu parodontitídy.

Pokiaľ ide o stomatitídu, Metrogyl Dent môže byť účinný len v jednej forme - aftóznej stomatitíde (a len bakteriálneho pôvodu). Ale vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov nie je možné identifikovať pôvod aftóznej stomatitídy - jej liečba sa vykonáva symptomatickými liekmi, menej často s antialergickými a imunomodulátormi. Dúfame, že naša recenzia bola pre vás užitočná!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár