Retenčná cysta: rana na perách alebo pod jazykom

Niektorí pacienti sa obrátia k zubárovi s otázkou: hrčňa vyšla pod môj jazyk alebo pery - čo to je? Nie je to nič iné ako retenčná cysta dolnej pery alebo hypoglossálneho priestoru.

Cysta na perách: foto

Cysta môže byť umiestnená bližšie k povrchu sliznice (ako keby sa nad ňou stúpala), alebo môže byť umiestnená hlbšie v tkanivách. To je dôvod, prečo niektorí pacienti dávajú pozor na to, že vo vnútri pery je rana, a iní, že hrbolček je na perách vonku.

Prečo sa na vnútornej strane pery alebo pod jazykom tvorí hrudková forma

Retenčná cysta je cysta jednej z malých slinných žliaz, ktoré sú masívne rozptýlené okolo sliznice ústnej dutiny. Každá takáto slinná žľaza má tenký kanál, ktorý sa otvára na povrchu sliznice a umožňuje vylučovanie slinnej žľazy do ústnej dutiny.

Pri blokovaní tohto potrubia - tajomstvo slinnej žľazy (sliny) sa hromadí v lúmene žľazy, natiahne svoje steny. Tajomstvo je tvorené neustále, takže hrbolček na perách sa bude neustále zväčšovať, až kým nedôjde k spontánnemu otvoreniu (to znamená, že to len praskne), alebo náhodou, alebo si ho uhryznete.

Ak je porušená integrita cysty, potom môžete vidieť, ako z nej bude prúdiť číra viskózna tekutina na povrch sliznice. Po vyprázdnení cysty sa zrúti, a na nejakú dobu si to nevšimnete. Príčinou blokovania vedenia je zvyčajne mechanické poškodenie sliznice. To je dôvod, prečo si pacienti všimnú, že si zahryzli do pery - vytvorili sa hrudky.

Je dôležité: nie je možné špecificky uhryznúť alebo prepichnúť takú cysty (napríklad ihlou). Faktom je, že aj keď tajomstvo žľazy vyjde, obálka cysty zostane vo vnútri tkanív. To povedie k tvorbe rovnakej cysty znova a znova.

Cysta na perách: liečba

Rana na vnútornej strane pery je spracovaná presne tak, ako hrbolček pod jazykom. Existuje len jedna možnosť liečby - chirurgická, ktorá spočíva v odstránení celej cysty. Iné možnosti liečby neexistujú.

Operácia je veľmi jednoduchá a absolútne bezbolestná. Zvyčajne sa vykonáva v lokálnej anestézii 2% roztokom lidokaínu. Na slizničnej ploche je vedľa cysty urobený malý rez, cez ktorý je cysta spolu s obsahom lúpaná ako celok. Potom na sliznici naneste 3-4 stehy.

Retencia cyst odstránenie: video chirurgia

Počas operácie je veľmi dôležité nepoškodzovať cystovú membránu, pretože ak steny cysty ustúpia, potom sa okamžite stratia v tkanivách a je takmer nemožné ich úplne odstrániť. Ak zanecháte v tkanivách malý fragment škrupiny cysty, potom sa opäť objaví retenčná cysta na perách.

Cysta pod jazykom: foto, liečba

Takéto cysty spravidla dosahujú väčšiu veľkosť v dôsledku neskoršej liečby pacientov na lekársku starostlivosť. To je spôsobené tým, že taká cysta nemení vzhľad tváre, ako sa to stáva, ak je cysta lokalizovaná na perách.

Retencia cysty pod jazykom: foto

Retenčná cysta pod jazykom je spracovaná presne tak, ako na peru. Treba poznamenať, že po operácii dôjde aj k ľahkému opuchu tkanív, k miernej bolestivosti, ktorú možno odstrániť dobrými tabletovými analgetikami.

V zriedkavých prípadoch je v mieste chirurgického zákroku možná tvorba hematómov. Hnisanie rán je ešte zriedkavejšie, ale je to možné len vtedy, ak boli počas operácie porušené pravidlá asepsy (ale to je zriedkavé). Stehy sa odstránia po 7 dňoch. Dúfame, že náš článok na tému: Bump sa objavil na perách toho, čo robiť - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár