Bolesti zubov: čo vzlietnuť doma

Akútna bolesť zubov sa zvyčajne vyskytuje len v 2 situáciách ... Po prvé, s pulpitídou, t. so zápalom nervu v zube. Stáva sa to vtedy, keď pacient nemá vyliečený kaz, a prichádza okamih, keď sa karentná dutina stáva tak hlbokou, že infekcia z nej preniká do zubnej dutiny, v ktorej sa nachádza nerv.

Po druhé, v prípade periodontitídy, keď infekcia preniká už za hranice zuba a na koreňových špičkách sa tvorí hnisavý periodontálny absces. Takýto zápalový proces zvyčajne vzniká buď ako dôsledok neliečenej pulpitídy v čase, alebo po nedostatočnom naplnení koreňových kanálikov v minulosti.

Vyššie uvádzame typické príčiny bolesti zubov. Nižšie vám povieme, ako zmierniť bolesť zubov doma rýchlo pomocou analgetík, ľudových liečebných prostriedkov a tiež v akých prípadoch je nutná prvá pomoc v prípade bolesti zubov, dokonca aj v noci na zubnej klinike.

Najlepšie prášky na zuby: rýchle a účinné

Lieky proti bolesti zubov pracujú podľa dvoch princípov: môžu upokojiť bolesť buď znížením zápalu alebo blokovaním prenosu impulzov bolesti do mozgu. Mierna a silná bolesť zubov ako odstránenie doma -

1. Ibuprofen, Ketoprofen, Ketorolac -

Ak máte bolesť zubov, potom lieky na báze ibuprofénu, ketoprofénu, ketorolaku a nimesulidu sú najlepšími liekmi na bolesť zubov. Patria do skupiny NSAID, t.j. nesteroidné protizápalové lieky. Nižšie uvádzame obchodné názvy liekov na báze NSAID, ktoré vám pomôžu pred bolesťami zubov doma ...

 • Drog "Nurofen" (UK) -
  Podľa štatistík je to najpopulárnejší liek na zuby na svete. Zvyčajne je to Nurofen - obsahuje 200 mg ibuprofénu, ako aj Nurofen-forte, ktorý obsahuje 400 mg ibuprofénu. Pre dospelého s akútnou bolesťou zubov, samozrejme, stojí za to vziať Nurofen-forte. Liek má vynikajúci účinok na zmiernenie bolesti strednej závažnosti.

  Nurofen pre bolesť zubov možno užívať aj pre tehotné ženy v dávke 200 mg (len v 1-2 semestroch, v treťom ročníku - nie), ako aj pre deti od 6 rokov. Užívať s opatrnosťou pri ochoreniach žalúdka a čriev. Cena Nurofen bude len asi 100 rubľov za balenie 10 tabliet (pre rok 2019). Obe formy sú približne rovnaké.

 • Droga "Ketonal" (Slovinsko) -
  Toto je ďalší liek zo skupiny NSAID obsahujúcich ketoprofén. Je to najlepší liek na bolesť zubov s vysokou intenzitou. Ketonal je dostupný v tabletách po 100 mg alebo 150 mg (balenie obsahuje 20 tabliet). 150 mg tablety majú ešte silnejší a trvalejší účinok. Ketonálna cena bude od 170 do 230 rubľov (obe formy 20 tab. Cena okolo toho istého).

  Existuje forma 100 mg v 10 tab. - Jeho cena je od 70 rubľov. Majte na pamäti, že tabletky na báze ketoprofénu majú tiež veľmi vážne vedľajšie účinky. Ak ste astmatik, máte žalúdočné problémy, potom by ste to nemali brať. Zakázané pre osoby mladšie ako 18 rokov, tehotné ženy. Ketonal pre zuby je žiaduce používať len niekoľko dní, nie viac.

 • Ketanov (India) a Ketorol (India) -
  tieto dve liečivá majú rovnaké zloženie, obsahujú NSAIDs "Ketorolac", ktorý je podobný ibuprofénu a ketoprofénu. Ak hľadáte najsilnejší prostriedok na zmiernenie bolesti zubov, potom Ketorol a Ketanov sú vynikajúci pri zastavení aj veľmi silného syndrómu bolesti.

  Odporúčame však užívať tieto lieky len ako poslednú možnosť, pretože majú strašný zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov. Ketany a ketorol pre bolesť zubov, cena bude len asi 60 rubľov za balenie 10 tabliet.

 • Nimesil (Taliansko) a Nise (India) -
  Tieto lieky sa vyrábajú na základe NSAID "Nimesulid". Jedná sa o silné lieky s pomerne miernymi vedľajšími účinkami, ktoré sú menšie ako u liekov na báze ketorolaku. Nimesil a Nise sa aplikujú na strednú a vysokú intenzitu zubov.

Je dôležité: preto v prípade miernej bolesti odporúčame predovšetkým prípravky na báze ibuprofénu (Nurofen 200 alebo 400 mg) - kvôli menším vedľajším účinkom a na bolesti stredného a vysokého stupňa - ketoprofén, nimesulid alebo ketorolac.

2. Paracetamol pre bolesť zubov - t

Lieky na báze paracetamolu nepôsobia na zápal, ako sú analgetiká NSAID, ale zabraňujú prenosu impulzov bolesti do mozgu, t. stále si bolí, ale váš mozog to necíti. Okrem toho môžete kombinovať paracetamol s aspirínom alebo akýmkoľvek nesteroidným protizápalovým liečivom, ktoré zvýši analgetický účinok.

Známe činidlá na báze paracetamolu sú Panadol, Efferalgan. Paracetamol pre zuby by sa mal aplikovať v dávke 500 mg na jednu dávku (pre dospelého), avšak pri silnej bolesti môže dávka dosiahnuť až 1000 mg. Panadol cena bude len asi 60 rubľov pre 12 tabliet po 500 mg. Paracetamol sa môže používať aj u tehotných žien a ošetrovateľov počas všetkých 3 semestrov.

reklama

3. Analgin a Aspirin -

Analgin pre zuby: ako sa ...
jednotlivá dávka na dávku je 500 mg. Analgin má skôr slabý účinok, ale stále je schopný znížiť svoju intenzitu. V žiadnom prípade by sa analgin nemal používať u astmatikov, tehotných a dojčiacich žien, pri ochoreniach krvi a nie je žiaduci u detí.

Aspirín pre bolesť zubov je tiež schopný len mierne zmierniť bolesť, kvôli slabému protizápalovému účinku. Majte na pamäti, že aspirín má tendenciu znižovať zrážanlivosť krvi, a preto by sa nemal používať na liečbu bolesti po extrakcii zubov alebo iných chirurgických zákrokoch.

4. Antibiotiká na bolesť zubov -

Antibiotiká sú antimikrobiálne činidlá, t.j. pôsobia priamo na baktérie. Antibiotiká pre bolesti zubov nie sú schopné rýchlo zmierniť bolesť, pretože nemajú protizápalový účinok a nie sú schopné blokovať prechod impulzov bolesti do mozgu, ako sú tradičné analgetiká.

Ak ste ochotní znášať bolesť po dlhú dobu, potom pri dlhodobom užívaní antibiotík si určite všimnete účinok. Ale akonáhle dokončíte svoj priebeh, znovu sa objaví zápal a bolesť. tj stojí za to ich používať len vtedy, ak sa nachádzate v tundre a vo vašej lekárni je len antibiotikum, ale nič iné (24stoma.ru) nie je.

Ľudové lieky na bolesť zubov -

Ak máte silné bolesti zubov, ľudové prostriedky nebudú môcť rýchlo pomôcť, pretože všetky tieto výrobky majú len slabé a mierne antiseptické a (alebo) protizápalové vlastnosti. Tieto fondy sú veľmi veľké, od čajových vrecúšok, kusu ľadu a cibuľových šupiek. A väčšina z týchto "fondov" vám prirodzene nepomôže.

Existuje však viac či menej účinných ľudových prostriedkov na bolesť zubov. Takže pravdepodobne najlepší ľudový liek na bolesť zubov môže mať rýchly účinok -

 • plátok čerstvého olúpaného cesnaku,
 • vatový tampón navlhčený klincovým olejom (obr.11)
 • pomocou špeciálnych zubných kvapiek (obr. 12) - vyrábajú sa na báze gáfru, mätového oleja a valeriánu (predáva sa v lekárni).

Cesnak sa musí očistiť a dať kus do karanténnej dutiny a potom sa pravidelne meniť. Ale olej a kvapky najprv kvapkajú na vatový tampón, ktorý sa potom položí aj do dutej dutiny. Hneď môžeme povedať, že do určitej miery môže byť účinná len pri pulpitíde, ale pri všetkých ostatných ochoreniach zubov je to úplne zbytočné (napríklad s periodontitídou, na pozadí výskytu opuchov ďasien, fistuly).

Je dôležité: ak máte záujem, ako inak sa môžete zbaviť bolesti zubov bez toho, aby ste sa uchýlili k tabletám, potom vám môže pomôcť karta v karanténnej dutine vatovej tyčinky navlhčenej 2% roztokom lidokaínu anestetika (obr. 13). Ten sa predáva v ampulkách v lekárni bez lekárskeho predpisu, a to znamená, že sa môže používať celkom 4-5 krát denne.

Je potrebné mať na pamäti, že všetky tieto uvedené ľudové prostriedky a kvapky môžu pomôcť len v prípade, že bolesť v zube je spojená so zápalom nervu. Ak je bolesť už spôsobená zápalom tkanív okolo zuba - tieto nástroje nepomôžu.

Bolesti zubov v tehotenstve: ako uľaviť

Bolesti zubov počas tehotenstva: čo uľaviť doma ...

 • Po prvé, je to Nurofen 200 mg, ktorý sa môže aplikovať počas prvého a druhého trimestra, ale nie v treťom trimestri.
 • Po druhé, je to Paracetamol 500 mg, ktorý sa môže používať počas celého obdobia tehotenstva.

Musíte však pochopiť, že bolesť zubov počas tehotenstva by nemala byť potlačená len analgetikami, ale zub by mal stále liečiť lekár. Pre tehotné ženy sú optimálne obdobia na zubné ošetrenie, t. Liečba sa vykonáva v určitých trimestroch s použitím špeciálnych liekov proti bolesti.

Keď nemá zmysel piť lieky proti bolesti a naliehavú potrebu ísť k lekárovi -

Okamžite povieme, že musíte ešte liečiť zub u lekára a analgetiká vám pomôžu oddialiť túto návštevu len o málo. Existujú však situácie, keď by ste nemali čakať až do rána, ale mali by ste okamžite ísť na zubnú kliniku. V niektorých prípadoch ani silný liek proti bolesti z zubov jednoducho nepomôže.

Preto, ak je bolesť veľmi silná, alebo ak sa vyskytne ťažký opuch alebo teplota, stojí za to stráviť hodinu (aj v noci) a ísť na 24-hodinovú kliniku, než trpieť bolesťou celú noc a stále nespať. Ver mi, nikto sa s tebou nebude zaobchádzať celú noc. Vo väčšine prípadov, 10 minút je dosť na vŕtanie z ťažkých tkanív a použiť arzén, alebo umožniť odtok hnisavý výtok cez koreňové kanály alebo otvoriť gingiválny absces.

Zhrnutie: ako upokojiť bolesť zubov, aby nedošlo k poškodeniu zubov ...

Analgetiká sa majú používať len na núdzovú úľavu od bolesti. Keď sa vyskytne akútna bolesť, niektorí ľudia ju dlhodobo potláčajú, očakávajúc, že ​​bolesť úplne prejde a zub sa nebude musieť liečiť. A v niektorých prípadoch, po niekoľkých dňoch, bolesť môže naozaj zmiznúť na chvíľu.

Napríklad pri akútnej hnisavej pulpitíde môže nerv v zube jednoducho zomrieť na hnisavý zápal. Samozrejme, bolesť v tomto prípade najprv zmizne, pretože nerv zomrie. Hnisavá infekcia bude postupne prenikať z mŕtveho nervu na vonkajšiu stranu zubu (cez koreňové kanáliky) a vyvinie sa akútna hnisavá periodontitída, pri ktorej sa okolo vrcholov koreňov zubov tvoria hnisavé abscesy, granulomy alebo radikulárne cysty.

Pamätajte si, že ak máte ostrú bolesť v zube, potom v každom prípade, zub bude musieť byť ošetrený zubár, a zub nemôže byť vyliečený s analgetikami alebo antibiotikami. Dúfame, že náš článok: Bolesti zubov, ako vzlietnuť doma bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Čo vydržia riedené chladiace zmesi? - porovnanie - AUTOvKELLY (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár