Periodontálne ochorenie: príznaky a liečba

Periodontálne ochorenie je ochorenie ďasien, ktoré je založené na procese vaskulárnej sklerózy, čo vedie k zníženiu kyslíka a živín a v dôsledku toho dochádza k pomalej degenerácii všetkých periodontálnych tkanív (napr. Kostné tkanivo okolo zuba, periodontálne vlákna, ktoré pripájajú zub k zubu). kostí, ako aj mäkkých tkanív.

Spravidla pacienti zneužívajú termín "periodontálne ochorenie", nazývajúc ich akýmkoľvek existujúcim ochorením ďasien. Periodontálne ochorenie je v skutočnosti pomerne zriedkavé ochorenie, a vo väčšine pacientov, ktorí sa sťažujú na problémy v ďasnách, nie je to len ochorenie parodontu, ale najviac reálna chronická generalizovaná periodontitída.

Periodontálne ochorenie: fotografie zubov a ďasien

Môžete veľmi ľahko kontrolovať: parodontitídu u vás alebo periodontálne ochorenie - príznaky posledne menovaného spočívajú v postupnom znižovaní výšky ďasien a odhaľovaní koreňov zubov, ku ktorým dochádza v dôsledku postupného procesu sklerózy a dystrofie - zvyčajne v neprítomnosti zápalu ďasien. Prítomnosť krvácania a bolesti ďasien pri čistení, opuchoch a začervenaní ďasien ukazuje na prítomnosť zápalu v ďasnách, t.j. o periodontitíde.

Periodontálne ochorenie: príčiny a liečba

Ako sme už uviedli, príčiny periodontálneho ochorenia spočívajú v postupnom vytvrdzovaní krvných ciev (kapilár), čo vedie k zúženiu ich lúmenu a zhrubnutiu stien. Výsledkom týchto procesov je zníženie množstva kyslíka a živín potrebných na normálne fungovanie periodontálnych tkanív, čo vedie k ireverzibilnej dystrofii všetkých tkanív okolo zubov.

Proces neuroscan dystrofie začína procesmi sklerózy kostného tkaniva okolo zubov. V neskorších štádiách proces už zachytáva mäkké tkanivá ďasien, periosteum, ako aj periodontálne vlákna, vďaka ktorým je zub pripojený k kostnému tkanivu. Ak sa pozriete na hladinu tkaniva, všetky tieto procesy sa vyskytujú nahradením spojivového tkaniva jednoduchými vláknitými vláknami, čo vedie k tesnej vláknitej fúzii ďasien s periostom, periosteum s kosťou.

Súčasne, v dôsledku zvýšenia vláknitého tkaniva v periodontálnych vláknach, dochádza k tesnej fúzii zubu s kosťou, čo spôsobuje zníženie alebo vymiznutie malej fyziologickej mobility zubov (ktorá je prítomná vo všetkých zdravých zuboch a je nevyhnutná na distribúciu tlaku na žuvanie). Skleróza kostí vedie k jej postupnej atrofii, ktorá sa vizuálne prejavuje poklesom výšky ďasien a vystavením koreňov zubov. Keď atrofia kostného tkaniva dosiahne 1 / 2-2 / 3 dĺžky koreňov zubov, zápalová zložka spojená s traumatickou záťažou na žuvačky sa zvyčajne spája.

Diagnostická rádiografia -

Ak počas periodontitídy dochádza k zápalovej strate kostného tkaniva s tvorbou periodontálnych vreciek, potom s periodontálnym ochorením (ak samozrejme nie je traumatické predčasné hryzenie na niektoré zuby), v oblasti všetkých zubov dochádza k rovnomernej horizontálnej strate kostného tkaniva. Na tomto obrázku má kostné tkanivo vždy ložiská sklerózy (jemnozrnné štruktúry s intenzívnym osvietením).

Diagnóza periodontálneho ochorenia sa vykonáva na základe vizuálnej kontroly a diagnostického panoramatického obrazu. Keď je úbytok kostí až 1/3 dĺžky zubov zubov, kladie sa mierna forma periodontálneho ochorenia. Pri znižovaní výšky kosti na 1/2 dĺžky koreňov zubov - priemerný stupeň závažnosti, as viac ako 2/3 - ťažká forma. Pohyblivosť zubov sa obyčajne vyskytuje len u stredne ťažkých foriem ochorenia, ktoré už značne komplikujú liečbu periodontálneho ochorenia a môžu vyžadovať olupovanie zubov.

Pre periodontálne ochorenie je teda charakteristické -

 • Röntgenové príznaky osteosklerózy,
 • rovnomerné zníženie výšky medzizubnej septa (pri absencii periodontálnych vreciek),
 • zúženie periodontálnej medzery v oblasti všetkých zubov
 • spevnenie dutín zubov,
 • absencia patologického oderu koruniek zubov
 • v prípade stredne ťažkých foriem môže byť dodatočne prítomné - spevnenie mentálnych apertúr a mandibulárnych kanálikov (čo vedie k zúženiu ich lúmenu), ako aj dystrofické zmeny v temporomandibulárnych kĺboch.

Vyhlásenie konečnej diagnózy -

Pravidelne sa vyskytujú situácie, keď je ťažké stanoviť diagnózu. tj rádiologicky, pacient vyzerá ako periodontálne ochorenie, ale v ústnej dutine je zápal v blízkosti okraja ďasien. Takéto situácie vznikajú u pacientov s periodontálnym ochorením so zhoršením ústnej hygieny. V tomto prípade sa na pozadí akumulácie mäkkého plaku a zubného kameňa na zuboch vyvíjajú príznaky katarálnej zápalu ďasien, t.j. opuch a krvácanie z okraja ďasien.

Súčasne ultrazvukové čistenie zubov z plakov a kameňa, plus správny hygienický tréning pacienta - rýchlo vracia situáciu v ústnej dutine do stavu typického pre klasické periodontálne ochorenie. Významnými rádiologickými kritériami, ktoré nám umožňujú hovoriť aj v týchto prípadoch o periodontálnom ochorení, a nie o periodontitíde, sú absencia periodontálnych vreciek na obrázku, ako aj prítomnosť ohnísk sklerózy kostného tkaniva.

reklama

Periodontálne ochorenie: liečba doma a u zubára

Ak máte ochorenie parodontu - príznaky a liečba budú vzájomne prepojené a odvtedy Na základe tohto ochorenia sú fenomény vaskulárnej sklerózy a degenerácie kostného tkaniva - ako hlavné metódy liečby sa budú používať fyzioterapia a farmakoterapia, zamerané predovšetkým na stimuláciu krvného obehu v ďasnách. Okrem toho sa vykonáva selektívne brúsenie kontaktov medzi spodným a horným zubom a pri prvých príznakoch pohyblivosti - splinting zubov korunkami alebo sklolaminátom.

Liečba periodontálneho ochorenia doma je obmedzená iba pomocou prstovej masáže ďasien, použitia špeciálnych gélov pre ďasná a zubné pasty, ako aj požitia rôznych vitamínov, antioxidantov a niektorých ďalších liekov (o nich povieme nižšie). Celý zvyšok liečby bude zahŕňať profesionálnu stomatologickú starostlivosť založenú na fyzioterapeutickej miestnosti.

1. Prstové masážne žuvačky -

Každý deň, ráno po čistení zubov, sa vykonávajú ďasnové masážne ďasná s periodontálnym ochorením. Smer pohybu prsta by sa mal zhodovať so smerom toku lymfy v tejto oblasti, t.j. mali by ste vykonávať kruhové masážne pohyby, ktoré by sa mali postupne presúvať z predných zubov smerom k žuvacím zubom. Procedúra trvá 3-5 minút pre každú čeľusť. Okrem tejto masáže môžete pravidelne (niekoľkokrát do roka) vykonávať fyzioterapeutické kurzy.

Masáž môže byť vykonaná bez všetkých, alebo pomocou jedného zo špeciálnych gélov, ktoré navyše stimulujú krvný obeh v ďasnách. Môže to byť napríklad liek Asept vo forme gélu, ktorý obsahuje propolis (produkt včelárstva). Tento gél môže byť tiež použitý bez masáže, jednoducho ho položíte na okraj ďasien po čistení zubov ráno a večer. Treba však poznamenať, že na liečbu periodontálneho ochorenia doma len s pomocou prstovej masáže a gélu pre ďasná - nebudete úspešní.

Dôležitým bodom je, že masáž ďasien by sa nemala vykonávať na pozadí zápalu ďasien (s opuchom, začervenaním alebo výraznou cyanózou ďasien, ako aj v prítomnosti hlbokých periodontálnych vreciek a subgingiválnych zubných usadenín). V opačnom prípade je možné zosilniť zápalovú odozvu a rozvoj hnisavých abscesov v projekcii parodontálnych vreciek.

2. Fyzioterapia s periodontálnym ochorením -

Existuje rozsiahly zoznam fyzioterapeutických metód na liečbu periodontálneho ochorenia ďasien - to je elektroforéza, fonoforéza, vákuová masáž, vibračná vákuová masáž, magnetoterapia, diadynamické prúdy, laserová terapia. Problém je v tom, že ani každá zubná klinika nemá svoje vlastné oddelenie fyzioterapie, a tu sú obyvatelia veľkých miest šťastnejší (najmä tam, kde sú na lekárskych univerzitách zubné kliniky na univerzitách).

Napríklad v Moskve je na štátnej klinike ZNIIS (Ústredný výskumný ústav zubného lekárstva) veľké oddelenie fyzioterapie periodontálnych ochorení. Môžete sa obrátiť na fyzioterapiu u svojho zubného lekára. Ďalej podrobne opíšeme niektoré základné fyzioterapeutické techniky, ktoré sa používajú pri periodontálnom ochorení ...

 • Heparínová elektroforéza a fonoforéza -
  Heparín má významný terapeutický účinok pri periodontitíde, pretože má tendenciu znižovať hypoxiu tkaniva, normalizovať kyslíkovú rovnováhu tkanív, mikrocirkuláciu a transport látok medzi krvou a tkanivami. Elektroforéza heparínu sa vykonáva zvyčajným spôsobom: zo sterilnej bandáže sa pod každú elektródu vyrobia gázové vankúšiky, každá podložka sa ponorí do 1,0 ml destilovanej vody a potom 1 ml heparínu zo striekačky. Koncentrácia heparínu v 1,0 ml roztoku by mala byť 5 000 U.

  Elektródy s gázovými vankúšikmi sú umiestnené na gingiválnom okraji alveolárneho procesu čeľustí, zatiaľ čo elektródy sú opatrne izolované od slín bavlnenými valcami. Heparín sa vždy vstrekuje len z katódy. Trvanie procedúry je 12 až 15 minút. Priebeh liečby je 10-12 procedúr (v rade, denne). Okrem toho môže byť heparín úspešne zavedený do periodontálnych tkanív nielen elektroforézou, ale tiež použitím fonoforetickej techniky na prístroji "Ultrazvuk T-5". Trvanie fonoforézy je asi 7-10 minút.

 • Vákuová masáž -
  Táto metóda je niekoľko desiatok a stokrát účinnejšia ako pravidelná masáž ďasien, ktorú môžete stráviť doma. Vákuová masáž sa vykonáva pomocou špeciálneho vákuového prístroja Kulazhenko alebo podobného zariadenia založeného na fyzioterapeutickej miestnosti. Táto masáž vedie k deštrukcii kapilár, čo je sprevádzané uvoľňovaním histamínu, ktorý má schopnosť stimulovať krvný obeh.

  Ešte efektívnejšia je tvorba pri vákuovej masáži ďasien - vákuových hematómov pozdĺž prechodného prehybu. Tlak je nastavený na 1 atmosféru a tryska zariadenia musí byť udržiavaná na jednom mieste od 30 do 60 sekúnd - kým nenastane hematóm o veľkosti 4-5 mm. Počas jednej návštevy môžete urobiť viac ako 5-6 takýchto hematómov (celý kurz - 8-12 procedúr, s prestávkami medzi procedúrami - 3-5 dní). Táto metóda ďalej stimuluje metabolické procesy a prekrvenie ďasien.

 • Laserové aplikácie -
  Použitie hélium-neónového lasera počas periodontálneho ochorenia je zamerané na zvýšenie trofizmu tkanív, metabolických procesov a krvného obehu. Priebeh liečby je zvyčajne 12-15 sedení a vykonáva sa niekoľkokrát ročne. Jednorazový laser by nemal prekročiť 20 minút.

3. Lieková terapia periodontálneho ochorenia -

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré môžu byť účinné na zvýšenie krvného obehu a zníženie hypoxie v periodontálnych tkanivách. Môžu to byť antioxidanty, anabolické steroidy, použitie niektorých cievnych liekov, ktoré stimulujú periférny obeh.

1) Použitie antioxidantov -
Klinické štúdie ukázali, že vaskulárna skleróza v periodontálnych tkanivách vedie k významnému zníženiu prívodu kyslíka do ďasien a k rozvoju hypoxie, ktorá začína proces sklerózy kostného tkaniva. Preto môže byť veľmi užitočné množstvo liekov na stimuláciu okysličovania. Tieto liečivá zahŕňajú látky s antioxidačnými vlastnosťami. V prvom rade to môže byť vitamín E, ako aj vitamíny A, C, P a skupina B.

2) Použitie anabolických steroidov -
Použitie tejto skupiny liekov je odôvodnené predovšetkým u mužov, pretože lieky majú androgénny účinok. U žien to môže spôsobiť hrubosť hlasu, menštruačné poruchy, ktoré zmiznú len po zrušení lieku. Okrem toho, vymenovaniu tejto skupiny liekov by mala vždy predchádzať konzultácia terapeuta a endokrinológa o absencii kontraindikácií. Liek "Retabolil" je predpísaný v 25-30 mg IM, len 1 krát za 3 týždne (celý priebeh liečby je asi 5-7 injekcií).

3) Trentová aplikácia -
možnosti zvýšenia krvného obehu v periodontálnych tkanivách sú obmedzené schopnosťou ciev expandovať a pri významnej sklerotickej zmene ciev v periodontálnych tkanivách nie sú fyzioterapeutické účinky na ďasná dostatočné. V tomto ohľade, so stredne ťažkým až ťažkým periodontálnym ochorením má zmysel predpisovať lieky na liečbu porúch mikrocirkulácie.

Na tieto účely sa môže použiť liek Trental. Tento liek obsahuje pentoxifylín, ktorý zvyšuje koncentráciu aminomonofosfátu v hladkých svaloch cievnej steny (potláčaním enzýmu fosfodiesterázy). Zvýšenie koncentrácie aminomonofosfátu v membránach buniek hladkého svalstva pomáha znižovať kontrakcie hladkého svalstva ciev, čím sa zvyšuje lumen kapilár.

Trental tiež ovplyvňuje reologické vlastnosti krvi - najmä zvyšuje elasticitu červených krviniek. Krvné kapiláry v oblasti medzizubných gingiválnych papíl a parodontu majú veľmi malý lúmen, a preto porušenie elasticity červených krviniek môže viesť k narušeniu trofizmu tkaniva (t. J. K nasýteniu kyslíka a živín). Okrem toho trental dodatočne inhibuje agregáciu erytrocytov, čím sa predchádza mikrovaskulárnej trombóze, ktorá sa často pozoruje počas periodontálneho ochorenia.

Predpisové režimy: liek sa predpisuje v 2 tabletách po 100 mg - 3-krát denne (iba 16 dní), po ktorých sa liek po dobu 1 mesiaca užíva 1 tableta 100 mg - 3-krát denne. Kombinované užívanie trentalu je však ešte účinnejšie. Kombinácia zahŕňa priebeh zavádzania trentalu elektroforézou (z katódy) alebo metódou fonoforézy + podanie liečiva vo vnútri podľa vyššie uvedenej schémy.

4. Selektívne brúsenie zubov -

Pri liečbe periodontálneho ochorenia je veľmi dôležité brať do úvahy skutočnosť, že títo pacienti majú nadbytok vápnika v tvrdých tkanivách zubov, čo vedie k oneskoreniu fyziologického oderu zubov. Zdalo by sa, že je to dobré, ale v skutočnosti to vedie k vzniku traumatického uhryznutia v oblasti predných zubov a ich postupnej ventilátorovej nezrovnalosti. Preto je veľmi dôležité poslať pacienta do ortopedického zubára na selektívne odbrúsenie zubov, aby sa normalizovali kontakty medzi horným a dolným zubom.

Okrem toho oneskorenie obrusovania hrbolčekov na žuvacích plochách zubov, čo vedie k rozvoju traumatického uštipnutia v oblasti predných zubov, môže spôsobiť nielen ich divergenciu v tvare ventilátora, ale aj vytvorenie veľkého počtu klinovitých defektov zubov.

5. Splývanie mobilných zubov -

Postup splinting zubov môže byť vykonaný so sklenenými vláknami alebo umelé korunky, je potrebné vybrať medzi tým, ktoré budú diktované klinickej situácie v ústnej dutine. Indikácie pre aplikáciu tejto metódy budú: - objavujúca sa mobilita zubov, alebo ich vejárovitý rozpor (pozostávajúci z posunu zubov a zväčšenia medzizubných priestorov). Prečítajte si viac o implementácii tejto metódy - prečítajte si vyššie uvedený odkaz.

6. Aplikácia zubných pást a gélov -

Vhodné sú najmä na zlepšenie prekrvenia ďasien, zubných pást a výplachov zo série Mexidol-Dent, ktoré obsahujú antioxidant, ktorý pomáha znižovať hypoxiu v periodontálnych tkanivách, ktorá sa nevyhnutne vyskytuje v dôsledku vaskulárnej sklerózy počas periodontálneho ochorenia. Zubné pasty na báze propolisu môžu mať stimulujúci účinok na zásobovanie ďasien krvou.

Ústna hygiena s periodontálnym ochorením -

Napriek tomu, že parodonóza je založená na procese vaskulárnej sklerózy a tkanivovej dystrofie, a nie mikrobiálneho plaku a tvrdých zubných usadenín (spôsobujúcich zápal ďasien) - správna ústna hygiena je stále veľmi dôležitá. Faktom je, že zhoršený krvný obeh a hypoxia v ďasnách počas periodontálneho ochorenia vedú k poklesu lokálnych ochranných faktorov vo vzťahu k patogénnym baktériám ústnej dutiny.

To znamená, že zápal ďasien a deštrukcia kostného tkaniva okolo zubov (spôsobené nedostatočnou ústnou hygienou u pacientov s ochorením parodontu) sa vyvíjajú a postupujú oveľa rýchlejšie a ťažšie ako u iných skupín pacientov. Nižšie si môžete pozrieť video - ako správne používať zubnú kefku, ako aj zubnú niť. Čo sa týka podrobných odporúčaní o ústnej hygiene a výbere hygienických výrobkov, môžete si o nich prečítať v našom článku:

→ Podrobné odporúčania pre ústnu hygienu

Ako používať zubnú niť a kefku -

Tiež ústna hygiena môže byť použitá na ústnu hygienu a masáž ďasien u pacientov s periodontálnym ochorením.Takéto zariadenie umožňuje nielen umývanie ťažko dostupných oblastí ústnej dutiny (napríklad umývacie priestory pod mostmi), ale aj masáž ďasien pôsobením pulzujúceho vodného prúdu. Namiesto bežnej vody v zavlažovači sa môžu použiť špeciálne čistiace roztoky. Dúfame, že náš článok: Periodontálne ošetrenie doma - sa ukázalo byť pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár