Periodontitída: príznaky a liečba, foto

Periodontitída je zápalové ochorenie ďasien, ktoré je sprevádzané zvyšujúcou sa deštrukciou pripojenia zubov k kosti a mäkkým tkanivám ďasien, čo vedie k vzniku pohyblivosti zubov a potrebe ich odstránenia. Periodontitída sa môže objaviť v oblasti iba 1-2 zubov - v tomto prípade sa nazýva lokalizovaná, alebo môže mať všeobecný charakter.

Najčastejšie sa pacienti liečia u pacientov s chronickou generalizovanou periodontitídou, pri ktorej sú ďasná zapálené prakticky u všetkých zubov. Väčšina z týchto pacientov má dlhoročné skúsenosti so samovoľným hojením boľavých a krvácajúcich ďasien, t. príznaky katarálnej zápalu ďasien. Okrem toho je to neefektívna liečba alebo nedostatočná liečba gingivitídy, ktorá vedie k jej transformácii na generalizovanú periodontitídu.

Periodontitída: generalizovaná (Obr. 1) a lokalizovaná (Obr. 2-3)

Príčiny lokalizovanej formy periodontitídy sú lokálne traumatické faktory. Môže to byť previsnutý okraj výplne alebo umelá korunka (traumatizujúca ďasná v medzizubnej medzere). Dôvodom môžu byť „predčasné kontakty“ medzi horným a dolným zubom, ktoré sa môžu objaviť z prirodzených príčin, alebo ak je výplň na žuvacom povrchu alebo korunke vyrobená o niečo vyššia, než je potrebné.

Ďalšou bežnou príčinou je, keď zubár pri obnovení zubu na zub obnovuje kontaktný bod medzi zubami v medzizubnej medzere. Nedostatok úzkeho kontaktu vedie k neustálemu rušeniu potravy v medzizubnom priestore a vzniku zápalu. V lokalizovanej forme (na rozdiel od generalizovanej formy) - symptómy periodontitídy sa vyskytujú len v zuboch vystavených traumatickému faktoru.

Symptómy chronickej periodontitídy:

Takmer vo všetkých prípadoch pacienti s generalizovaným chronickým zápalom ďasien oslovujú periodontistu. Neadekvátna ústna hygiena vedie k akumulácii mikrobiálneho zubného povlaku na zuboch, patogénnych baktérií, ktorých zloženie emituje toxíny, ktoré spúšťajú zápal ďasien. Najprv je zápal len povrchný a prejavuje sa krvácaním a bolestivosťou pri čistení zubov, ako aj opuchom a začervenaním alebo cyanózou okraja ďasien.

V tomto štádiu ešte stále nedochádza k deštrukcii upevnenia zubov-gingivy, deštrukcii kostného tkaniva alebo deštrukcii periodontálnych vlákien, v dôsledku čoho je zub pripojený k kostnému tkanivu. Takýto zápal ďasien sa nazýva katarálna zápal ďasien. Pri nesprávnej liečbe alebo neprítomnosti liečby sa gingivitída skôr alebo neskôr transformuje na ďalšiu formu zápalu ďasien, t.j. parodontitídy. Východiskovým bodom pre rozvoj parodontitídy je zničenie pripútania zubov-gingivy (to znamená pripojenie mäkkých tkanív ďasien na hrdlo zubov).

Chrup-gingiválne pripojenie je anatomická bariéra, ktorá zabraňuje prenikaniu patogénnych baktérií pod úroveň ďasien. Akonáhle je táto bariéra zničená - zápal zachytáva nielen mäkké tkanivá ďasien, ale aj parodontu, ako aj kostné tkanivo okolo zubov, čo vedie k postupnému zničeniu. Symptómy a liečba periodontitídy budú závisieť od jej závažnosti (tj stupňa deštrukcie tkanív okolo zubov). Existujú mierne, stredne závažné a závažné formy tohto ochorenia.

1. Mierna závažnosť parodontitídy -

Pri miernej periodontitíde zostanú po prvé všetky príznaky katarálnej gingivitídy, t. pacient sa bude naďalej sťažovať na občasnú bolesť a krvácanie pri čistení zubov. Okrem toho ešte stále dochádza k opuchu, cyanóze alebo začervenaniu okraja ďasien, ako aj akumulácii mikrobiálneho plaku alebo zubného kameňa v oblasti krkov zubov (Obr. 4-5).

Ako periodontitída vyzerá: foto

Hlavným diagnostickým kritériom, ktoré rozlišuje príznaky počiatočného štádia parodontitídy od symptómov katarálnej zápalu ďasien, je tvorba periodontálnych vreciek do hĺbky 3,5 mm. Sú tvorené v dôsledku zničenia pripevnenia mäkkých tkanív ďasien na krky zubov, čo vedie k prenikaniu patogénnych baktérií pod úroveň ďasien. Akonáhle k tomu dôjde, zápal a patogénne baktérie vedú k deštrukcii periodontia a kostného tkaniva v blízkosti koreňa zubu (Obr. 6).

Na povrchu koreňa zubu (v hĺbke periodontálneho vrecka) sú tvrdé zubné usadeniny a lumen vrecka je naplnený séro-hnisavým výtokom. Počas obdobia zníženej imunity si pacient môže všimnúť, že hnis sa uvoľňuje z periodontálnych vreciek. U pacientov s týmto štádiom periodontitídy, panoramatický rádiograf ukazuje pokles hladiny kostného tkaniva (medzizubná septa) - až 1/3 dĺžky koreňov zubov a môžu existovať 2 typy zápalovej kostnej resorpcie:

  • Horizontálna kostná resorpcia -
    charakteristika starších a relatívne starších ľudí, zvyčajne je pomalá progresia ochorenia, s jednotným poklesom výšky kostného tkaniva v oblasti všetkých zubov. V tejto skupine pacientov je teda niekedy možné nepozorovať periodontálne vrecká 3 až 3,5 mm, ale dochádza k rovnomernému poklesu kostného tkaniva v oblasti všetkých zubov.
  • Vertikálna kostná resorpcia -
    charakteristický pre mladých a relatívne mladých ľudí. Charakter priebehu zápalu je zvyčajne agresívny (s rýchlym progresom). Deštrukcia kosti sa uskutočňuje iba v oblasti periodontálnych vreciek vytvorených pozdĺž povrchov koreňov zubov. Súčasne nie je pozorovaný pokles výšky medzizubných kostných stien. Táto forma je najťažšie liečiteľná.

Je dôležité: v prípade periodontitídy miernej závažnosti sa nepozoruje pohyblivosť zubov, ako aj ich vytesnenie pri pôsobení žuvacieho tlaku (to všetko je charakteristické pre periodontitídu mierneho a obzvlášť silného stupňa).

reklama

2. Periodontitída strednej závažnosti -

Táto fáza zápalového procesu sa vyznačuje tým, že počet periodontálnych vreciek sa výrazne zvyšuje a ich hĺbka už môže dosiahnuť 5 mm. Zvýšenie hĺbky vreciek vytvára vynikajúce podmienky pre reprodukciu patogénnych pyogénnych baktérií, a preto sa uvoľňovanie serózne hnisavého exsudátu z vreciek stáva výraznejším (čo je obzvlášť evidentné pri stlačení ďasien v projekcii periodontálneho vrecka).

Súčasne dochádza k ďalšiemu poklesu výšky kostného tkaniva - približne o 1 / 3-1 / 2 dĺžky koreňov, čo vedie okrem iného k znateľnému poklesu okraja ďasien v porovnaní s krkmi zubov a vystavením koreňov. Okrem toho, s takým stupňom deštrukcie kostí dochádza: 1) pohyblivosť zubov 1-2 stupne, 2) niektoré zuby sa môžu nakláňať, 3) môže sa objaviť divergencia zubov v tvare ventilátora. Posledne menovaný je charakteristický najmä u pacientov s neprítomnosťou veľkého počtu žuvacích zubov.

V tomto štádiu zápalu sa pacienti často sťažujú na zhoršenie svojho celkového stavu - je tu zvýšená únava, slabosť a pokles imunity + časté katarálne ochorenia. Je to spôsobené tým, že v periodontálnych vreckách je vždy séro-hnisavý výtok, z ktorého sa toxíny a patogény absorbujú do krvného obehu a šíria sa po celom tele, čo ovplyvňuje predovšetkým imunitný systém.

Veľmi dôležité: Opäť upozorňujeme na skutočnosť, že v tomto štádiu periodontitídy, sekundárne deformácie chrupu, zuby sa začnú "rozptyľovať", pričom menia svoju polohu v závislosti od smeru obvyklého žuvania. Preto je liečba periodontitídy oveľa komplikovanejšia a bude vyžadovať veľmi významné finančné náklady na splinting a protetickú stomatológiu. Preto je dôležité, aby sme do takéhoto stavu nepriniesli, a nie sami.

3. Ťažká periodontitída -

Ťažká periodontitída je charakterizovaná ďalším zhoršením všetkých symptómov. Hĺbka periodontálnych vreciek už môže dosiahnuť 6 mm alebo viac. Zníženie hladiny kostného tkaniva v oblasti medzizubnej septa dosahuje 2/3 alebo viac dĺžky koreňa. Mobilita je pozorovaná u väčšiny zubov a u niektorých zubov už dosahuje 3 - 4 stupne. V tejto forme sa často vyskytujú zhoršenia, ktoré sú sprevádzané tvorbou abscesov, ostrým opuchom ďasien, bolesťou v nich, prudkým zvýšením pohyblivosti zubov.

Je potrebné poznamenať, že v ťažkej forme pacienti začínajú trpieť nielen lokálnymi príznakmi v ústnej dutine, ale tiež sa sťažujú na slabosť, malátnosť, zlý spánok, chuť do jedla. Ťažký chronický zápal ďasien môže tiež ovplyvniť frekvenciu exacerbácií chronických ochorení vnútorných orgánov. Zvlášť závažný je stav pacientov s diabetes mellitus, kardiovaskulárnymi, hormonálnymi a reumatoidnými ochoreniami.

Exacerbácie parodontitídy -existuje aj taká vec ako „priebeh choroby“. Periodontitída je charakterizovaná chronickým priebehom, keď sa symptómy vyhladia (bez akútneho zápalu), ale občas sa môžu vyskytnúť exacerbácie zápalového procesu. Počas exacerbácií sa symptómy stávajú "akútnymi", t.j. príznaky sa prejavia. Vývoj exacerbácie môže byť spôsobený jednak vyčerpaním lokálnych ochranných mechanizmov ústnej dutiny, jednak znížením imunity organizmu. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako liečiť paradentózu.

Ako správne liečiť paradentózu:

Liečba periodontitídy (rovnako ako závažnosť symptómov) bude závisieť v prvom rade od závažnosti zápalového procesu u konkrétneho pacienta. Čím vyššia je úroveň úbytku kostnej hmoty a stupeň mobility zubov, tým viac máte chýbajúce zuby - čím je liečba náročnejšia, dlhšia a drahšia. To všetko začína konzultáciou, a musíte požiadať o to nie je obyčajný zubár-terapeut, ale na periodontist.

1. Konzultácia s periodontistom -

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je urobiť plán liečby. Nie je to tak jednoduché, ako sa môže zdať. Ak má choroba miernu závažnosť, potom môže byť potrebné poradiť sa len s periodontistom. Avšak s pohyblivosťou a divergenciou zubov, poruchami uštipnutia, keď už chýbajú zuby alebo tie, ktoré budú určite musieť byť odstránené, je potrebná spoločná konzultácia s ortopedickým (protetickým) zubným lekárom.

Röntgenová diagnostika -
Pre úplnú konzultáciu bude potrebný röntgenový panoramatický obraz na posúdenie úrovne deštrukcie kostí, lokalizácie a hĺbky periodontálnych vreciek a na stanovenie správnej diagnózy, ktorá bude zahŕňať závažnosť ochorenia. U pacienta (ktorého panoramatický obraz je uvedený nižšie) - diagnóza bude nasledujúca: "Chronická závažná generalizovaná periodontitída."

Ak dávate pozor na obraz, môžete vidieť, že hladina kostného tkaniva (vyzerá to ako jemné jemnozrnné bunkové tkanivo na obrázku) sa znižuje z 1/4 na 4/5 dĺžky koreňov zubov. Pacient zničil zuby na odstránenie, rovnako ako zubaté zuby, ktoré vyžadujú liečbu. Zvlášť je zrejmé, že hladina kosti je maximálne znížená len pri predných zuboch hornej a dolnej čeľuste. To bolo spôsobené mechanickým preťažením predných zubov, čo vyplývalo z neprítomnosti bočných skupín zubov.

V podobných situáciách, ak sa rozhodne o uchovaní predných zubov, je potrebné urobiť čo najskôr dočasnú snímateľnú zubnú protézu, ktorá nahradí chýbajúce zuby a uvoľní zvýšené zaťaženie žuvačky z predných zubov. Dôležité je, že je najlepšie vyhľadať radu od parodičov (títo špecialisti sa špecializujú na liečbu ďasien) a nie na banálnych zubárov-terapeutov. Okrem toho je najlepšie získať radu od rôznych špecialistov na niekoľkých klinikách, aby ste si vytvorili názor a vybrali to najlepšie.

2. Odstránenie supragingiválneho zubného plaku -

Príčinou periodontitídy je mäkký mikrobiálny plak, rovnako ako tvrdé a subgingiválne zubné usadeniny. Žiadna liečba nemôže byť účinná bez odstránenia kauzálneho faktora, a preto základom liečby zápalových ochorení ďasien je vysoko kvalitné odstránenie zubného plaku. K dnešnému dňu existujú dva hlavné systémy na odstraňovanie usadenín, ktoré môžu byť použité u pacientov s periodontitídou -

  • ultrazvukové čistenie zubov
  • s použitím prístroja Vector-Paro.

Video ultrazvukové čistenie zubov -

Medzi ultrazvukovými škálovačmi a systémom Vector-Paro sú zásadné rozdiely. Systém Vector vám umožňuje výrazne odstrániť subgingiválne zubné usadeniny, ktoré sú lokalizované v hlbokých periodontálnych vreckách. V rovnakej dobe, náklady na liečbu 1 zub je 5-6 krát drahšie v porovnaní s nákladmi na ultrazvukové čistenie zubov. V akých prípadoch stojí za to zaplatiť veľa peňazí za systém Vector? - Pýtate sa. Je to ťažké vysvetliť, ale budeme sa snažiť.

Ak chcete začať, nemôžete odstrániť 100% subgingiválny zubný povlak, najmä ak sú stredne veľké a hlboké periodontálne vrecká. Je to kvôli nedostatku vizuálnej kontroly pod úrovňou ďasien, t.j. Odstraňovanie usadenín v periodontálnych vreckách vykonáva lekár, ako keby bol „dotykom“. Ale bez odstránenia 100% depozitov nie je možné zastaviť progresiu parodontitídy. Preto u pacientov so stredne ťažkými formami periodontitídy je jednou z hlavných metód liečby uskutočňovanie otvorenej kyretáže (pozri nižšie), v ktorej sú všetky granuly a zubné usadeniny zoškrabané z parodontálnych vreciek.

Takže, ak má pacient indikácie na chirurgickú liečbu periodontitídy (otvorená kyretáž alebo operácia klapky), ale odmietne to z dôvodu nákladov alebo iných dôvodov, potom je lepšie použiť systém Vector-Paro. Ak pacient súhlasí s operáciou, je možné sa vyhnúť ultrazvukovým čisteniam nánosov a všetky zvyšné usadeniny budú odstránené počas kyretáže. S miernou formou paradentózy sa môžete dostať pomocou ultrazvuku. Ale ak finančná stránka problému vás vôbec nezaujíma, v každom prípade je lepšie zvoliť si systém Vector-Paro.

Je dôležité: u pacientov s periodontitídou na 1 návštevu nie je možné odstrániť zubné usadeniny. Zvyčajne je potrebné vymenovať pacientov 3-5 krát. Je to spôsobené tým, že vyhľadávanie a odstraňovanie subgingiválneho zubného povlaku vyžaduje veľa času. Okrem toho, keď odstránite väčšinu zubného plaku - nabudúce pacient prichádza s menej edematózne a zapálené ďasná. Zníženie edému vedie k zníženiu objemu zapálených ďasien, čo umožňuje detekciu nových zubných usadenín (a tak niekoľkokrát).

Okrem toho je dôležité nielen odstraňovať subgingiválny zubný kameň, ale tiež, ak je to možné, vyleštiť exponovaný povrch koreňa zubu v hĺbke periodontálneho vrecka. Ten sa vykonáva opatrným pohybom dýz ultrazvukového hrotu v špecifickej rovine alebo prístroji Vector-Paro. V opačnom prípade hrubý, drsný povrch koreňa prispeje k rýchlemu vytvoreniu novej časti zubného kameňa. Vo všeobecnosti je odstránenie zubného plaku s periodontitídou veľmi ťažké, dlhé a vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť lekára.

3. Protizápalová liečba -

Priebeh protizápalovej liečby periodontitídy zvyčajne trvá 10 dní. On je menovaný periodontist okamžite po prvom zasadnutí o odstránenie zubných nánosov. Kurz bude nevyhnutne zahŕňať lieky na lokálne použitie v ústnej dutine - rôzne antiseptické oplachy a gély pre ďasná, ktoré pacient použije doma. Okrem toho v prítomnosti hnisavého alebo séro-hnisavého výtoku z parodontálnych vreciek sa antibiotiká podávajú perorálne.

a) Lokálna protizápalová liečba -

Na vykonanie takejto protizápalovej liečby periodontitídy doma nie je ťažké a štandardný priebeh liečby trvá len 10 dní. Ošetrenie ďasien by mal pacient vykonať dvakrát denne - ráno a večer. Vyzerá to takto ... Po raňajkách musíte najprv vyčistiť zuby a až potom - vypláchnite si ústa antiseptickým roztokom. Ako antiseptikum je najlepšie použiť koncentráciu chlorhexidínu 0,2-0,25%.

Zvyčajný 0,05% roztok chlórhexidínu, ktorý sa predáva v lekárňach za 40 rubľov, je vhodný len na liečbu povrchového zápalu ďasien (zápal ďasien). Na liečbu periodontitídy je lepšie používať vyššie koncentrácie tohto antiseptika. Mali by ste užívať 10-15 ml roztoku (1 dúšok) do úst a vypláchnuť ústa 1 minútu bez pľuvania. Nižšie vám povieme, čo oplach obsahuje takú koncentráciu chlórhexidínu.

Druhá fáza ranného spracovania -
Spočíva v aplikácii terapeutického protizápalového gélu na okraj ďasien. Samozrejme, najlepšou voľbou pre periodontitídu by bol Holisal gél obsahujúci veľmi účinné protizápalové zložky (cholín salicylát a tsetalkoniya chlorid).Okrem toho, na rozdiel od mnohých iných - tento gél pôsobí nielen na povrchu slizníc, ale preniká aj hlboko do zapáleného tkaniva.

pretože sliznica v ústnej dutine je vždy vlhká, potom pre lepšiu fixáciu gélu - je vhodné pred aplikáciou mierne vysušiť ďasná suchým gázovým tampónom. Naneste gél by mal byť pred zrkadlom (s úsmevom, aby boli ďasná jasne viditeľné v zrkadle). Po prvé, stlačte gél na prst, po ktorom gél by mal byť aplikovaný na okraj gumy okolo zubov. Zvyčajne sa gél aplikuje len z predného povrchu chrupu, pokiaľ lekár nepovie inak.

Všimnite si, že v procese aplikácie gelu je vždy sliny a nepotrebujete šetriť ani pľuvať. Má sa prehltnúť ako obvykle. Po liečbe je dôležité, aby ste 2 hodiny nejedli, a 30 minút - nepite nič, ani si nevyplachujte ústa. Vo večerných hodinách musíte liečbu opakovať - ​​po večeri, čistiť si zuby, potom opláchnuť ústa antiseptikom a aplikovať gél na ďasno. A tak všetkých 10 dní.

Aké prostriedky sú lepšie na výber -
na opláchnutie úst periodontitídou je lepšie zvoliť roztoky chlórhexidínu s koncentráciou 0,2-0,25% a neobsahujúce alkohol. Táto koncentrácia antiseptika obsahuje výplachy - "Parodontax Extra", "Lacalut Activ" a "PresiDent Antibacterial". Posledné 2 produkty obsahujú aj ďalšie účinné látky. Napríklad, laktát hlinitý alebo bylinné extrakty, ktoré umožnia znížiť krvácanie a zápal ešte rýchlejšie.

→ Najlepšia ústna voda na periodontitídu,
→ Hodnotenie najlepších gélov pre ďasná.

b) Systémová liečba antibiotikami -

Keď je periodontálne ochorenie nemožné, jednoducho si vezmite a začnite piť akékoľvek antibiotikum, pretože musíte zvážiť povahu mikroflóry v periodontálnych vreckách. Existujú 2 možnosti: buď predpísať širokospektrálne antibiotikum, alebo najprv zasiať obsah periodontálneho vrecka na mikroflóru. Tento sa odporúča u pacientov s agresívnou periodontitídou a vertikálnym typom kostnej resorpcie. Prečítajte si viac o výbere antibiotík a ich režimoch - prečítajte si článok:

→ Výber antibiotík na ochorenie ďasien

4. Sanácia ústnej dutiny a depilácia zubov -

Súbežne s odstraňovaním zubného plaku a protizápalovej liečby je potrebné začať liečbu zubných zubov, odstraňovať poškodené zuby. V tomto štádiu sa môže uskutočniť dočasné omietanie pohyblivých zubov, ako aj obnova chýbajúcich zubov s dočasnou zubnou náhradou (aby sa urýchlene vyložili pohyblivé zuby). Okrem toho je veľmi dôležitým bodom potreba odstraňovania zubov.

Napríklad je potrebné odstrániť nervy zo zubov s hlbokými periodontálnymi vreckami viac ako 1/2 dĺžky koreňa. V ideálnom prípade sa pred naplnením koreňových kanálikov v týchto zuboch tiež vykoná depophoréza medi a vápnika. To vám umožní dezinfikovať všetky mikroskopické vetvy koreňových kanálikov, obývaných patogénnymi baktériami. Kombinácia "depulpácie + depophorézy" môže výrazne znížiť mobilitu zubov (za predpokladu, že traumatické uštipnutie je neutralizované) a predĺžiť ich životnosť.

Všetko, čo sme uviedli vyššie, je len základná liečba. V závislosti od špecifickej klinickej situácie v ústnej dutine je možné použiť aj iné metódy liečby parodontitídy. To môže byť splinting mobilných zubov so sklenenými vláknami, chirurgické techniky (operácie s kyretážou a patchwork), výroba dočasných a trvalých protéz, ako aj vykonávanie selektívneho brúsenia zubov.

5. Splitting s periodontitídou -

Spájanie mobilných zubov sa zvyčajne vykonáva v prítomnosti ich pohyblivosti. Táto technika vám umožní posilniť zuby, znížiť zápal rýchlejšie, a tiež zastaviť progresiu deštrukcie kostného tkaniva okolo týchto zubov. Splintovanie môže byť dočasné a trvalé, a môže sa vykonávať pomocou sklenených vlákien alebo "spájkovaných" navzájom s umelými korunkami. Na obr.10-12 je možné vidieť začiatok procesu splintingu a laminátovú pásku položenú z lingválneho povrchu spodných zubov (ďalej bude pokrytá ľahkým kompozitom).

Prečítajte si informácie o funkciách tejto metódy a jej nákladoch v článku:
→ "Splitting s periodontitídou"

6. Chirurgická liečba periodontitídy -

Treba povedať, že toto je jedna z najdôležitejších metód používaných pri komplexnej terapii parodontitídy, ktorej použitie môže skutočne pomôcť zastaviť progresiu tohto ochorenia. Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby, ktoré možno pripísať - otvorenej kyretáži, ako aj patchworkovým operáciám. Účelom chirurgického zákroku je odstrániť všetky zubné usadeniny z ďasien, očistiť všetky zápalové granuly (ktoré sa vytvárajú na mieste zničeného kostného tkaniva) a nakoniec odstrániť parodontálne vrecká.

Tieto operácie vykonávajú zubní lekári so špecializáciou v parodontológii. Operácie sú zložité, vyžadujú si od lekára starostlivosť a zručnosť, takže v tejto oblasti je veľmi málo dobrých odborníkov. Na obr. 13-14 môžete vidieť fragment otvorenej kyretážnej operácie. Žuvačky sú oddelené od zubov, okraj kostného tkaniva je mierne exponovaný, zápalové granuláty už boli vyčistené, ale hlboko periodontálne vrecko v oblasti psov (ktoré je vyplnené kostno-plastickým materiálom v druhej fotografii, ktorá čiastočne obnoví úroveň kosti) je jasne viditeľné.

Prečítajte si viac o tomto spôsobe liečby v našom článku:
→ "Vykonávanie kyretáže s periodontitídou"

7. Protetika pre periodontitídu -

Ortopedická liečba periodontitídy sa vykonáva u tých pacientov, u ktorých chýbajú zuby, alebo je zvolená metóda splintingu mobilných zubov pomocou umelých koruniek. Toto štádium liečby je v podstate konečné (nepočítajúc následnú periodickú udržiavaciu liečbu) a prognóza zubov na ňom bude do značnej miery závisieť. Účelom ortopedického štádia liečby je obnoviť účinnosť žuvania chrupu, znížiť zaťaženie žuvačky na oslabených zuboch, čím sa zabráni pohybu zubov, roztiahnutiu alebo vytvoreniu vejára.

Ako sme už uviedli, protézy môžu byť dočasné a trvalé. Dočasná protéza s odnímateľnou zubnou náhradou je potrebná, ak nie je veľká skupina zubov. Takáto protéza zníži zaťaženie zostávajúcich zubov, zvýši účinnosť protizápalovej terapie, zníži pohyblivosť zubov a tiež zastaví deštrukciu kostí. Okrem toho, ak je plánovaná kyretáž alebo operácia klapky - ignorovanie potreby dočasnej protetiky v takejto situácii môže viesť k zvýšeniu pohyblivosti zubov, ako aj k stimulácii horizontálnej resorpcie kosti na zuboch v oblasti operácie.

Periodontitída: liečba ľudových prostriedkov

Ak chcete pochopiť: ako účinná je liečba periodontitídy s ľudovými liekmi doma je dosť obrátiť na osobné skúsenosti pacientov. Pacient sa najprv pokúša liečiť krvácanie ďasien / zápal ďasien doma s rôznymi oplachmi, gélami, ľudovými liečivami, zubnými pastami po celé roky. V dôsledku toho sa zápal ďasien mení na ľahkú periodontitídu. Pacient pokračuje v tejto liečbe a periodontitída ... pokračuje. Je táto liečba taká účinná?

Už 13 rokov, ako periodontista, som sa poradil s mnohými pacientmi, ktorí prišli ku mne s paradentózou. Pýtali sa ma, ako vyliečiť periodontitídu, ale väčšina z nich vyžadovala od mňa rýchlu a jednoduchú liečbu - nie je to ťažšie, než na čo boli zvyknutí doma. Napríklad odporúčania super-plákanie alebo zázračné zubné pasty, alebo magické anti-poburujúce gél. Mať problémy s odsúhlasením odstraňovania zubných nánosov (hlavná príčina periodontitídy) - napriek tomu to považovali za nezmyselný postup a pevne verili, že jedinou správnou liečbou je, keď lekár ušpinil ďasná špeciálnou masťou.

Informácie o potrebe splining zubov, použitie chirurgických metód liečby, zručnosti pri používaní zubnej nite a pravidlá hygieny - títo pacienti prešli okolo uší. Povedali, že to nepotrebujú, bolo to drahé, že si boli istí, že takáto metóda bola neúčinná („strýko Kola tu nepomohol,“ povedali). A potom zmizli niekoľko rokov alebo o niečo viac. Po celý čas používali tradičné ľudové metódy, ktoré používali - opláchli ústa, ušpinili gumy reklamnými materiálmi, verili v pasty z parodontitídy, a čo je najdôležitejšie, stále si nevyčistili zuby.

Po niekoľkých rokoch sa vždy vracali s vysokou pohyblivosťou a / alebo ventilátorovou nezrovnalosťou predných zubov, hnisavým výbojom z parodontálnych vreciek ... Boli už pripravení na všetko a oveľa menej sa zaujímali o otázku ceny. Často sa však tento okamih už vynechal a pri periodontitíde závažného stupňa nie je možné niečo drasticky zmeniť. Prirodzene, pri oplachovaní harmančekom alebo dubovou kôrou nebudete horší. Najdôležitejšia škoda z týchto prostriedkov je, že osoba verí, že sa lieči ... kým choroba pokračuje. Dúfame, že náš článok na tému: Symptómy a liečba periodontitídy doma - sa vám ukázal byť užitočným!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár