Retinol pre pokožku tváre: recenzie, vlastnosti aplikácie

Retinol je jednou z mnohých foriem vitamínu A, ktorý sa používa v kozmetológii na liečbu akné, redukuje vrásky a iné príznaky starnutia pokožky spôsobené slnečným žiarením. Ale s retinolom nie je tak jednoduché, pretože existuje niekoľko foriem, z ktorých niektoré sú efektívnejšie, iné menej.

Ako sme už povedali, retinol je len jednou z foriem vitamínu A. Skupina liekov, ktoré obsahujú rôzne formy a deriváty vitamínu A, ako aj jeho štruktúrne a syntetické analógy, sa nazývajú retinoidy. Na omladzovanie pokožky tváre v kozmetológii sa spravidla používajú nasledujúce formy vitamínu A (retinoidy):

 • skutočný retinol,
 • estery retinolu (retinol acetát, retinol palmitát, atď.),
 • retinaldehyd,
 • kyselina retinová.

Skutočné retinolové a retinolové estery, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v kozmetike, sú teda úplne odlišné formy vitamínu A. Na obrázku 2 sme tieto formy označili v zostupnom poradí podľa ich účinnosti a porovnávame ich oveľa podrobnejšie nižšie.

Formy retinolu a ich pôsobenie v krémoch -

Jedinou účinnou formou vitamínu A, ktorý môže ovplyvniť kožné bunky, je čistá kyselina retinová. Všetky ostatné uvedené formy vitamínu A musia byť po aplikácii na kožu ešte premenené na kyselinu retinovú (prostredníctvom cyklov chemickej transformácie) predtým, ako môžu postihnúť bunky kože. tj väčšina retinoidov sú len prekurzory kyseliny retinovej.

Tento metabolizmus foriem vitamínu A je nasledovný -
retinol acetát a retinol palmitát (estery retinolu) sú najvzdialenejšie prekurzory kyseliny retinovej. Pri aplikácii na kožu sa najprv premenia na pravý retinol. Ten sa transformuje na retinaldehyd, ktorý je zase konvertovaný na kyselinu retinovú.

Kyselina retinová nie je jedinou účinnou formou vitamínu A, ale aj najsilnejšou. Drogy založené na ňom (napríklad Tretinoin a Isotrtinoin) sú extrémne silné, vynikajú ich vrásky a iné známky starnutia pokožky, ale sú predpísané, pretože majú silný dráždivý účinok na pokožku. Tieto lieky sú na predpis. Preto sú slabšie formy vitamínu A používané v kozmetike proti starnutiu.

Je dôležité: existuje prísny vzor - čím viac transformačných cyklov je potrebných pre pôvodnú formu vitamínu A v kozmetike na kyselinu retinovú, tým slabší bude účinok. tj estery retinolu (retinol acetát a retinol palmitát) sú najúčinnejšie formy. Skutočný retinol bude silnejší a účinnejší ako jeho estery, ale bude menej silný ako retinaldehyd, ktorý potrebuje len 1 transformačný cyklus na kyselinu retinovú.

Po všetkých transformáciách z retinolu (a najmä jeho esterov) sa nedosiahne príliš veľa kyseliny retinovej, ktorá vytvára len malú koncentráciu v koži. Je to z dvoch dôvodov: po prvé, transformácia nie vždy prebieha v plnej miere a po druhé retinoidy nie sú stabilnými zlúčeninami a sú rýchlo zničené.

Najnovšie vitamín A stabilizované krémy -
V posledných rokoch vstúpila na americký trh nová patentovaná stabilizovaná forma retinaldehydu pod značkou "IconicA". Toto je jediná doteraz známa a na svete prvá forma vitamínu A, ktorá bola stabilizovaná pomocou mikroenkapsulačnej technológie.

Táto technológia zaisťuje, že retinaldehyd sa nerozloží počas aplikácie na kožu a počas transformácie na kyselinu retinovú, čo zvyšuje účinnosť takejto kozmetiky. Príkladmi takýchto výrobkov môže byť zložený krém a sérum zo spoločnosti "SIRCUIT."® Cosmeceuticals -

 • krém SIRCUIT® "Supernatural-A" (obrázok 3),
 • SIRCUIT® "Infúzia-A" (Obr. 4).

reklama

Retinol: dermatológ

Kyselina retinová, ktorú retinol premieňa po aplikácii na pokožku, má vplyv na povrchové vrstvy kože (epidermis) a hlbšie vrstvy kože, kde stimuluje tvorbu kolagénu. Závažnosť týchto účinkov bude závisieť od koncentrácie retinolu v zložení produktu.

Účinky retinolu -

1) Bojuje s akné - to je spôsobené tým, že kyselina retinová eliminuje hyperkeratózu epitelu vlasových folikulov, čo je nadmerná akumulácia deskvamovaných epiteliálnych buniek v lúmene folikulu, čo vedie k upchatiu pórov komedónmi (akné). Po druhé, kyselina retinová pomáha znižovať produkciu sekrécie mazových žliaz a tiež rozpúšťa látku, ktorá tvorí akné, čo pomáha očistiť póry. To je dôvod, prečo sú retinoidy najlepšími prostriedkami na liečbu akné.

2) Znižuje hrúbku povrchovej stratum corneum epidermis tým, že urýchľuje odlupovanie odumretých kožných buniek, čo umožňuje koži mať rovnomernejšiu textúru a vyzerať mladšie.

3) Zvyšuje hrúbku hlbokých vrstiev epidermy, čím sa zvyšujú jej hydrofóbne vlastnosti (čím sa znižuje odparovanie vlhkosti z povrchu kože, ktorá si zachováva jej hydratáciu).

4) Posilňuje tvorbu kolagénu a elastínu v kožnej vrstve kože (stimuláciou funkcie fibroblastov). Preto pomáha znižovať hĺbku vrások a jemných línií na tvári a tiež zvyšuje elasticitu pokožky.

5) Zvyšuje produkciu kyseliny hyalurónovej.

6) Zosvetľuje pigmentáciu.

Koncentrácia retinolu a jeho účinnosť -

Väčšina prostriedkov s retinolom obsahuje len približne 1% jeho koncentrácie (čo je 0,0025% kyseliny retinovej). Len niekoľko fondov obsahuje terapeutickú koncentráciu retinolu v 0,4% a len veľmi zriedkavé prostriedky obsahujú 1% alebo viac retinolu v ich zložení. Prevažná väčšina výrobcov vôbec neindikuje koncentráciu retinolu.

Predpokladá sa, že koncentrácia retinolu od 0,1% do 1% (skutočný retinol, ale nie jeho estery) je najoptimálnejšia pre kozmetiku proti starnutiu. Svojou aktivitou a pôsobením si táto koncentrácia zachováva svoje vlastnosti a nespôsobuje silné kožné reakcie, preto sa môže voľne používať z akéhokoľvek veku. Ak zakúpený krém neobsahuje skutočný retinol, ale jeho estery, potom by mala byť koncentrácia rádovo vyššia.

Výsledky výskumu sa týkajú účinnej koncentrácie retinolu:

 • Použitie retinolu s koncentráciou 0,1% -
  Recenzie kozmetológov a pacientov ukazujú, že aj pri každodennom používaní kozmetického krému s retinolom s nízkou koncentráciou 0,1% - pokožka je stále hladšia, mäkšia, hladšia, s hladkou matnou farbou.

  Je pravda, že k tomu dochádza po dlhšiu dobu (len po 6-8 mesiacoch), a jeden by nemal očakávať zníženie vrások. tj Hlavnými zlepšeniami budú zlepšenie tónu a štruktúry pokožky. Okrem toho, aby sa dosiahol tento účinok, je nevyhnutné použiť paralelne so slnečným krémom s SPF 50+.

 • Použitie retinolu s koncentráciou 0,4% -
  Štúdia fondov s koncentráciou 0,4% retinolu (aplikačný program: 3-krát týždenne po dobu 6 mesiacov) ukázala významné zlepšenie a zmeny v bunkách starnúcej kože a dokonca aj malé zníženie hĺbky jemných vrások (prepojenie so štúdiou).
 • Použitie koncentrácie retinolu v 1% -
  taká vysoká koncentrácia sa prakticky blíži účinnosti k produktom na báze čistej kyseliny retinovej (1% retinolu je približne 0,025% kyseliny retinovej). Takéto prostriedky už najskôr spôsobujú podráždenie a odlupovanie kože, čo v podstate znamená, že skutočne fungujú.

  Pri aplikácii po dobu 36 týždňov môžete dosiahnuť výrazné zníženie hĺbky vrások a zlepšiť tón a textúru pokožky. Majte na pamäti, že takéto výrobky s 1% retinolom sú pomerne drahé. Ako si vybrať ten správny nástroj s retinolom - prečítajte si náš článok:
  → "Prostriedky s retinolom: hodnotenie 2019"

Retinol: cena

Profesionálne výrobky s retinolom sú drahé, čo sa týka najmä kozmetiky s terapeutickými dávkami čistého retinolu od 0,4 do 1% alebo produktov na báze retinaldehydu (ktorý je ešte účinnejší ako čistý retinol). Retinol: cena produktov známych výrobcov bude priemerná.

 • Krém na pleť "Retinol 0,3" -
  obsahuje 0,3% retinolu; náklady od 5500 rubľov v ruskom internetovom obchode.
 • Krém na pokožku pokožky "Retinol 1,0" -
  obsahuje 1,0% retinolu; Môžete si kúpiť na Amazon alebo Ebay (asi 76 dolárov).
 • Produkty SIRCUIT® -
  obsahujú jednu z najúčinnejších foriem retinolu - stabilizovanú 0,1% retinaldehydu. Krém SIRCUIT "Supernatural-A" stojí asi 180 dolárov, sérum SIRCUIT® "Infúzia-A" - asi 180 dolárov (môžete kúpiť na Amazon alebo Ebay).
 • La-Roche-Posay krémy -
  obsahujú 0,3% retinolu; Redermic-R krém na tvár - od 2 200 rubľov, a Reux-R Yeux očný krém - od roku 1900 rubľov.
 • RoC "Retinol Correxion - Deep Wrinkle Nigh Cream" krém - od 1200 rubľov.

Retinol palmitát a retinol acetát: cena

Estery retinolu vo forme olejových roztokov, napríklad retinol palmitát - cena bude len asi 100 rubľov za balenie. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete pridať krém roztoku vitamínu A na krém sami, ale všimnite si, že ak to môže byť účinné, potom len vo veľmi malej miere. Navyše je lepšie brať retinol palmitát, pretože Je o niečo účinnejší ako retinol acetát.

Najlepšie je kúpiť tieto olejové roztoky vo fľašiach alebo v kapsulách. Ale roztoky v ampulkách po otvorení môžu byť okamžite odhodené, pretože Retinol sa takmer okamžite rozkladá pri interakcii so svetlom a vzduchom (24stoma.ru).

Kto bude vyhovovať kozmetike s retinolom -

Retinol na kožu tváre - recenzie dermatológov a kozmetológov súhlasia, že kozmetika proti starnutiu s retinolom je ideálna buď na prevenciu starnutia pokožky, alebo na kožu s prvými príznakmi vädnutia (na vyrovnanie jej tónu a textúry, ako aj mierne zvýšenie elasticity).

Kozmetičky odporúčajú retinol pre kožu od veku 28 rokov, keď sa začínajú objavovať prvé príznaky únavy kože. Dobrý kozmetický krém alebo sérum s retinolom bude vynikajúcou alternatívou k čistej kyseline retinovej, ak ... t

 • ak je koža pacienta stále mladá, ale prvé príznaky vädnutia sa už začínajú objavovať,
 • ak sa predtým nepoužívali iné retinoidy,
 • ak má koža mierne hrboly a pigmentáciu,
 • ak je koža veľmi citlivá, tenká alebo podráždená.

Tiež kozmetika s retinol sú nevyhnutné pre získanie kože zvyknutí na vitamín A, ak máte v pláne používať silné retinoidy, ako je Tretinoin. Predbežné použitie finančných prostriedkov s retinolom niekoľko mesiacov - výrazne zníži závažnosť vedľajších účinkov (suchosť, začervenanie, pálenie kože).

Kozmetika s retinolom Vám určite nebude vyhovovať, ak ... t

... ak chcete dosiahnuť výrazné zmeny v koži, napríklad výrazné zníženie stredných a hlbokých vrások, jemných línií na tvári, ako aj výrazné zvýšenie jeho pružnosti, výrazné vyrovnanie textúry pokožky a tónu. Štúdie ukázali, že optimálna účinná koncentrácia čistej kyseliny retinovej na významné zníženie stredných a hlbokých vrások je od 0,025 do 0,05%.

Prečítajte si viac o používaní liekov na predpisovanie retinoidov na zníženie stredných a hlbokých vrások, výsledkov klinických štúdií, hodnotení - pozri články:

 • "Použitie Tretinoínu proti vráskam",
 • "Použitie izotretinoínu na vrásky"

Príklady produktov Tretinoin a Isotretinoin: foto

Retinol - návod na použitie

Naučiť sa správne aplikovať kozmetiku s retinolom a ešte viac profesionálny krém s lokálnymi retinoidmi na báze čistej kyseliny retinovej je celá veda. Nižšie sú zhrnuté všetky hlavné odporúčania týkajúce sa použitia retinolu.

1. Plánovanie -

Trvá asi 4-6 mesiacov, kým si zvyknete na retinol. Preto plánujete začať uplatňovať vopred, aby v prvých mesiacoch nedošlo k žiadnym vážnym „problémom“ (svadby, promócie atď.). To platí najmä pre výrobky s vysokými koncentráciami retinolu alebo pre ľudí s veľmi citlivou a / alebo suchou pokožkou.

Musíte tiež vybrať správnu sezónu, keď začnete používať fondy s retinolom. Retinol schne pokožku do určitej miery, takže zima nie je najlepší čas začať ju používať. Napriek tomu, že retinol zvyšuje citlivosť pokožky na slnko - môže byť použitý v lete, ale pod podmienkou, že budete neustále používať výrobky s vysokým stupňom ochrany pred slnkom (minimálne SPF 30) a tiež používať klobúky so širokým okrajom, ktoré pokrývajú vašu tvár pred slnkom ,

2. Vykonať audit kozmetiky -

Zbavte sa akejkoľvek kozmetiky po dobu používania retinolu, ktorý má dokonca nepríjemný účinok. Nemôžete napríklad použiť -

 • kroviny a chemické šupky,
 • tonery na báze alkoholu
 • výrobky, ktoré vysušujú pokožku,
 • Voskovanie depilácie na kožných oblastiach ošetrených retinolom tiež nebude možné.

3. Koža by mala byť čistá a suchá -

Pred aplikáciou retinolu by ste mali pokožku tváre umyť jemným čistiacim prostriedkom a potom veľmi dobre vysušiť. Po umytí stojí za to čakať 15-20 minút, než začnete aplikovať krém s retinolom. Tým sa zníži prejav suchosti, odlupovania a podráždenia. Tiež po nanesení retinolu, po 15 minútach, môžete aplikovať navlhčovač na vrch, ktorý „tesní“ retinol na kožu a navyše pomáha predchádzať podráždeniu.

4. Používajte len malé množstvo retinolu -

Extrude smotany veľkosti hrachu s retinolom, nič viac. Toto množstvo by malo stačiť na celú plochu tváre. Vyhnite sa kontaktu retinolu s citlivými oblasťami a sliznicami pier, viečok, nosa.

5. Naneste krém s retinolom na tvár len na noc -

Slnečné svetlo ničí molekuly retinolu a navyše použitie retinolu počas dňa môže spôsobiť pigmentáciu na koži, aj keď používate opaľovací krém. Preto je najlepšie aplikovať krém s retinolom tesne pred spaním.

6. Používajte opaľovací krém -

Keďže retinol odlupuje odumreté bunky z povrchu pokožky a odstraňuje prirodzenú ochranu pokožky pred vystavením ultrafialovým lúčom, pred nanesením vonku si určite každé ráno aplikujte široké spektrum opaľovacích krémov, najlepšie so stupňom ochrany SPF 30.

7. Aplikačný plán retinolu -

Väčšina dermatológov a kozmetológov navrhuje začať aplikáciu krému s retinolom podľa nasledujúcej schémy: najprv aplikovať len každý tretí deň (približne počas prvých 2 týždňov). Potom ju môžete aplikovať každý druhý deň a postupne ju používať. Sledujte, ako vaša pokožka reaguje na retinol.

Pre niektorých ľudí (so svetlou pokožkou a jasnými očami) trvá proces návyku niekoľko mesiacov a dokonca až pol roka, takže krém môžete bezpečne aplikovať každý večer. Dúfame, že náš článok: Retinol pre kože recenzia - ukázala byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár