Vitamín C pre tvár: recenzie

Každý vie, že vitamín C je vynikajúci antioxidant a chráni pokožku pred negatívnymi účinkami voľných radikálov - škodlivými vedľajšími produktmi slnečného žiarenia, dymom a inými kontaminantmi, ktoré vedú k predčasnému starnutiu pokožky a zničeniu kolagénu v ňom.

Skutočnosť, že vitamín C môže ovplyvniť úroveň syntézy kolagénu v koži, sa však nedávno stala známou. Prvé vážne štúdie v tomto smere sa uskutočnili až v roku 2001. Výsledky výskumu boli tak povzbudzujúce, že výrobcovia kozmetiky proti starnutiu sa začali aktívne vyvíjať a uvádzať na trh rôzne krémy a séra s vitamínom C.

Ako sa dalo očakávať, vlna dopytu po takejto kozmetike viedla k tomu, že sa na trhu objavil príliš veľa kozmetiky s vitamínom C, z ktorých väčšina sa ukázala ako neúčinná. Prečo to závisí a ako si vybrať kvalitné sérum alebo krém s vitamínom C - tento článok vám povie.

Vitamín C pre pokožku: vlastnosti

 • znižuje poškodenie buniek ultrafialovým svetlom,
 • zvyšuje účinnosť opaľovacích krémov
 • má antioxidačné vlastnosti
 • znižuje pigmentáciu a melasmu
 • hrá dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu a v dôsledku toho znižuje výskyt vrások,
 • prispieva k procesu hojenia rán a zlepšuje aj vzhľad jaziev a jaziev.

Účinky vitamínu C na syntézu kolagénu - klinické štúdie

Nižšie uvádzame niektoré z najzávažnejších výskumov, ktorým môžete naozaj dôverovať, pretože Vyhodnotenie ich výsledkov sa uskutočnilo nielen vizuálnym porovnaním stavu kože pred a po, ale aj použitím jedinej objektívnej metódy - odberu vzoriek kože pred a po štúdii a ich následného porovnania.

1) Táto štúdia bola vykonaná v roku 2001. Jeho cieľom bolo zistiť úlohu vitamínu C v syntéze kolagénu. Vzorky tkanív ukázali, že vitamín C skutočne stimuluje produkciu kolagénu prvého a tretieho typu v dermálnej vrstve kože.

Štúdia bola publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology (Nusgens, BV, Humbert, P., Rougier, A. a kol. (2001) a jej spracovateľských enzýmov a inhibítorov tkanív matrice metaloproteinázy 1 v ľudskej dermis, Journal of Investigative Dermatology, 116, 103-107.)

2) V roku 2002 sa uskutočnila štúdia, kde pacienti po dobu 12 týždňov liečili svoju pokožku produktmi vitamínu C: buď 10% vodný roztok kyseliny askorbovej alebo 7% tetrahexyldecyl askorbátu (ide o tukovú rozpustnú formu vitamínu C).

Porovnanie histologických vzoriek kože (odobratých od subjektov pred a po štúdii) ukázalo, že použitie vitamínu C stimuluje obnovu kožných buniek poškodených slnečným žiarením a tiež znižuje výskyt vrások stimuláciou tvorby nového kolagénu v koži (odkaz na štúdiu - //www.ncbi). nlm.nih.gov / pubmed / 11896774).

3) V roku 2007 bola publikovaná štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 4025 žien vo veku 40 až 75 rokov. Výsledky štúdie ukázali, že použitie vitamínu C na koži znižuje výskyt vrások a dodáva pleti viac hydratovaný vzhľad. Štúdia bola publikovaná v časopise "American Journal of Clinical Nutrition" (Cosgrove, M. "Výživa výživy pre výživu a americké ženy starnúce na kožu").

reklama

Ako si vybrať kozmetiku s vitamínom C -

Mnohí spotrebitelia výrobkov s vitamínom C sa sťažujú, že si nevšimli pozitívne zmeny v koži, a to ani po dlhodobom používaní. Pri analýze zloženia takýchto prostriedkov je jasné, prečo väčšina z nich nemôže byť a priori vôbec účinná. Nižšie uvádzame dôležité body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere krémov a sérov s vitamínom C ...

1. Forma vitamínu C - t

Termín "vitamín C" je kolektívny a neznamená špecifickú zlúčeninu. Existuje mnoho derivátov vitamínu C, ale pre telo je dôležitá len forma vitamínu C, ktorá sa nazýva kyselina L-askorbová (LAA). Iba táto forma je schopná interagovať s kožnými bunkami, prenikať do hlbokých vrstiev dermy a stimulovať tvorbu kolagénu.

Ďalšie deriváty vitamínu C sú prekurzory kyseliny L-askorbovej, t.j. premenia sa na ňu po aplikácii na kožu - v dôsledku cyklov chemických reakcií. Nižšie budeme podrobne skúmať všetky hlavné formy vitamínu C, ktoré sa používajú v kozmetike proti starnutiu.

 • Kyselina L-askorbová (LAA) -
  vo vode rozpustná forma vitamínu C, ktorá nemusí byť premenená na nič, aby mohla začať pôsobiť na kožné bunky. Zdá sa, že je to plus, ale v skutočnosti je kyselina L-askorbová veľmi nestabilná a ľahko zničená kontaktom so vzduchom, svetlom a dokonca čas od času.

  Štúdie teda ukázali, že od výroby pohára kozmetiky na báze kyseliny L-askorbovej - od 8 do 15% účinnej látky sa v ňom každý mesiac spontánne rozkladá. A rovnaké množstvo je zničené kontaktom so vzduchom a svetlom - pri otváraní obalu a pri aplikácii výrobku na pokožku. Preto sa niektorí výrobcovia vysoko kvalitnej kozmetiky snažili stabilizovať kyselinu L-askorbovú, aby sa tak intenzívne nezrútila.

  K tomu sa pridali kyselina ferulová a alfa-tokoferol (vitamín E) k zložkám séra, pretože Tieto zložky významne spomaľujú oxidáciu kyseliny L-askorbovej a okrem toho majú pozitívny vplyv na pokožku. Ale v zložení krémov je kyselina L-askorbová najstabilnejšia v prítomnosti kyseliny palmitovej a glycerínu. V lacnejších výrobkoch sa ako stabilizátor môže tiež nachádzať metabisulfit sodný (konzervačný prostriedok).

  Je dôležité: Niektorí výrobcovia kozmetiky tvrdia, že kyselina L-askorbová sa nebojí oxidácie kvôli oxidačnému stavu (kyselina dehydro-askorbová), môže byť znovu premenená na kyselinu L-askorbovú. Klamstvo spočíva v tom, že táto reakcia môže nastať len v krvnom obehu vnútri erytrocytov pod vplyvom enzýmu dehydro-askorbín reduktázy.

  To však súvisí s vitamínom C, ktorý vstupuje do tela buď cez tráviaci trakt, alebo injekciou. Ale v koži (po použití finančných prostriedkov s vitamínom C na to) - tento mechanizmus reverznej transformácie jednoducho chýba.

 • L-askorbyl fosfát sodný alebo horečnatý -
  tieto sú vo vode rozpustné formy vitamínu C. Fosforečnan sodný askorbyl v dovozných inštrukciách znie ako "askorbyl fosfát sodný" (SAP) a magnézium askorbyl fosfát - ako "magnézium askorbyl fosfát" (MAP). Tieto formy vitamínu C sa po aplikácii premenia na čistú kyselinu L-askorbovú, ktorá sa už nachádza v koži.

  SAP a MAP sú v súčasnosti najstabilnejšie formy vitamínu C a okrem toho prakticky nespôsobujú podráždenie kože. Okrem toho sa predpokladá, že lepšie prenikajú cez povrch kože v porovnaní s kyselinou L-askorbovou (dokonca aj pri nízkych koncentráciách) a majú tiež vyššiu aktivitu vo vzťahu k syntéze kolagénu.

 • Askorbyl palmitát -
  je to vitamín C rozpustný v tukoch, nespôsobuje podráždenie kože a je stabilnejší ako kyselina L-askorbová. Okrem toho má askorbyl palmitát tiež vynikajúce antioxidačné vlastnosti a tiež chráni pokožku pred ultrafialovým žiarením.

  Tu sa však skončia jeho výhody. Túto lacnú zložku možno nájsť len ako súčasť lacných produktov starostlivosti o pleť, pretože askorbyl palmitát nepreniká hlboko do kože a neovplyvňuje syntézu kolagénu. Najlepšie sa používa len na prevenciu fotostarnutia a ako zvýšená ochrana pred UV žiarením spolu so slnečnými krémami s SPF 50+.

 • Askorbát sodný -
  je to vo vode rozpustná forma vitamínu C. Je to stabilná zlúčenina, ale rovnako ako askorbyl palmitát, neovplyvňuje syntézu kolagénu a nemá výraznú farmakologickú aktivitu. Nachádza sa v zložení lacnej kozmetiky s vitamínom C.

Zhrnutie: v každom prípade je teda najlepšie použiť produkty obsahujúce askorbyl fosfát sodný (SAP) alebo askorbyl fosfát horečnatý (MAP). Pokiaľ ide o kyselinu L-askorbovú, je potrebné používať len jej stabilizované formy a hľadať na nej kozmetiku na základe minimálnej doby od okamihu jej výroby (24stoma.ru).

2. Koncentrácia vitamínu C v kozmetike proti starnutiu -

Ak chcete zvýšiť syntézu kolagénu a elastínu v koži alebo znížiť pigmentáciu - potrebujete vysokú koncentráciu vitamínu C. Zároveň však vysoké koncentrácie spôsobujú vážne podráždenie a začervenanie kože. Napríklad, 20% prehľadov kyseliny L-askorbovej zaznamenalo, že riešenie tejto koncentrácie je takmer zaručené, že spôsobí chemické popálenie kože.

So začiatkom používania vitamínu C - koža najprv na ňu veľmi aktívne reaguje, stáva sa červenou, podráždená, môže dokonca vysušiť a ošúpať. Niekedy sa dokonca zistilo, že sa objavili nové vrásky v dôsledku sušenia vysokými koncentráciami vitamínu C. Preto súbežne so sérom je žiaduce používať zvlhčovače, napríklad s kyselinou hyalurónovou s nízkou molekulovou hmotnosťou.

Takže aká koncentrácia spôsobuje minimálne vedľajšie účinky a najúčinnejšie bojuje s problémami starnutia pleti? Odpoveď závisí od formy vitamínu C v produkte ...

 • Prostriedky s kyselinou L-askorbovou -
  Optimálna pracovná koncentrácia kyseliny L-askorbovej v zložení kozmetiky je 15%. Pri takýchto koncentráciách je však veľmi agresívny a dráždi pokožku. Preto fondy, ktoré sú na ňom založené, nie sú všeobecne vhodné pre ľudí so suchou alebo citlivou pokožkou.

  Okrem toho by ste nemali začať okamžite s použitím 15% koncentrácie, pretože V tomto prípade je zaručené, že dostanete vážne podráždenie pokožky. Je optimálne začať s 5% finančných prostriedkov, postupne sa pohybovať na 10% a potom sa zastaviť na 15% koncentrácii. A ešte lepšie v prvých 1-2 mesiacoch, aby sa zabránilo finančné prostriedky s kyselinou L-askorbovou, a používať formu askorbyl fosforečnanu sodného alebo horčíka v koncentrácii 3-5%, aby koža sa používa.

 • Prostriedky s fosforečnanom sodným alebo horečnatým -
  na trhu nájdete výrobky s obsahom sodíka alebo horčíka v askorbyl fosfáte - od 1 do 20%. Treba poznamenať, že tieto formy vitamínu C používajú len vzácni výrobcovia, pretože ich náklady sú asi 100-krát vyššie ako náklady na kyselinu L-askorbovú.

  Pri výbere koncentrácie je potrebné vziať do úvahy, že tieto formy vitamínu C, dokonca aj v nižších koncentráciách, majú rovnakú aktivitu a účinnosť ako kyselina L-askorbová vo vyšších koncentráciách. Mimochodom, spôsobujú tiež podstatne menšie podráždenie pokožky a nevyžadujú predchádzajúce použitie nižších koncentrácií na závislosť na koži.

  Optimálna pracovná koncentrácia SAP alebo MAP v zložení kozmetiky je 8-10%. Niektorí výrobcovia produkujú finančné prostriedky aj s 20% svojej koncentrácie, ale to je skôr marketingový trik, ktorý má vštípiť princíp "čím viac koncentrácie, tým lepšie." To však nie je vždy pravda.

3. Úroveň pH v kozmetike s vitamínom C - t

Táto otázka je veľmi dôležitá, ak ste si vybrali prostriedky na báze kyseliny L-askorbovej. Hodnota pH v kozmetickom produkte ukazuje jeho kyslosť. Krém a sérum s kyselinou L-askorbovou by mali mať hodnotu pH najviac 3,5. Ideálna hodnota pH bude od 2,0 do 3,0. Snažte sa vybrať len tie výrobky, u ktorých výrobca uviedol hodnotu pH.

Hodnota pH vyššia ako 3,5 bude znamenať nasledovné: po prvé, kyselina v produkte sa rýchlo zhorší a po druhé jednoducho neprenikne do pokožky, ale spôsobí len vážne podráždenie jej povrchu.

Je dôležité: pre askorbyl fosfátové produkty na báze sodíka alebo horčíka (SAP a MAP), problém ich kyslosti nie je pre nich relevantný. Pre výrobky s týmito zložkami nie je potrebné poznať pH produktu. Ale najlepšie zo všetkého je, ak budú fondy založené na nich mať neutrálne pH od 5,0 do 7,0, čo je ideálne pre suchú a citlivú pokožku.

4. Čo je lepšie - sérum alebo krém s vitamínom C

Krém na tvár s vitamínom C môže byť, ako na báze tukov rozpustných foriem vitamínu C (napríklad askorbyl palmitát), tak aj vo vode rozpustných foriem. Posledne uvedené je možné použitím emulgátorov. Tuk rozpustné formy vitamínu C sú vynikajúce antioxidanty, ktoré chránia pokožku pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, ale neznížia hĺbku vrások ani zvýšia elasticitu pokožky.

Preto, ak chcete znížiť vrásky a utiahnuť pokožku - krém by mal byť založený na vo vode rozpustných formách vitamínu C - ako je kyselina L-askorbová a fosforečnan horečnatý alebo sodný. Navyše, v prvom prípade musí mať krém kyslé pH 2,0-3,0 a koncentráciu kyseliny 15% (ale tento krém nie je vhodný pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou).

Pre krém na báze fosforečnanu horečnatého alebo sodíka nie je pH dôležité, ale požadovaná koncentrácia by mala byť okolo 8-10%. Ak bude krém spĺňať tieto podmienky, bude to veľmi účinné. Krémy s touto formou vitamínu C sú ideálne pre suchú a citlivú pokožku.

Sérum s vitamínom C by malo byť založené len na vyššie uvedených vo vode rozpustných formách tohto vitamínu (s výnimkou askorbátu sodného, ​​ktorý nie je veľmi dobrou zložkou). Sérum je vhodnejšie pre normálnu a mastnú pleť. Ľahšie sa aplikujú a absorbujú rýchlejšie ako krém. Predpokladá sa, že sú v rovnakej koncentrácii účinných látok s krémami - ešte účinnejšie.

5. Ďalšie zložky v zložení prostriedkov - t

Vitamín C sám o sebe je vynikajúci v boji proti príznakom starnutia kože, ale v kombinácii s inými zložkami môžete získať ešte lepší výsledok. Niektoré zložky zvyšujú vzájomné účinky a dosahujú lepšie účinky ako individuálne.

 • Kyselina ferulová -
  silný antioxidant, chráni pokožku pred UV žiarením, redukuje pigmentáciu, vyrovnáva textúru pokožky, stabilizuje kyselinu L-askorbovú, zabraňuje jej kolapsu a tiež zvyšuje jej aktivitu.
 • Vitamín E (alfa-tokoferol) -
  silný antioxidant, má výrazný protizápalový účinok, stabilizuje kyselinu L-askorbovú a zabraňuje jej kolapsu.
 • Kyselina hyalurónová -
  V závislosti od formy kyseliny hyalurónovej v zložení produktu (vysokomolekulárna alebo nízkomolekulová) môže buď len zvlhčiť povrchové vrstvy kože, alebo zvlhčiť pokožku až do hĺbky + prispieť k zvýšeniu syntézy kolagénu.
 • Aloe vera, extrakt zo zeleného čaju -
  pomáhajú zmierniť podráždenie, upokojujú citlivú pokožku, hydratujú suchú pokožku.

6. Vyhnite sa škvrny potravín s vitamínom C

Krém by mal byť len biely, pokúsiť sa kúpiť iba transparentné sérum. Akékoľvek počiatočné tónovanie výrobku výrobcom pravdepodobne zakryje známky oxidácie vitamínu C, t. jeho zničenie.

Dôležité: žlté alebo hnedé odtiene - indikátor oxidácie vitamínu C, a teda jeho neefektívnosť. Ale tiež majte na pamäti, že veľmi počiatočné štádiá oxidácie nemenia farbu výrobku, takže si nemôžete byť úplne istí, že biela alebo transparentná farba zaručuje 100% aktivitu vitamínu C.

Existujú nečestní výrobcovia, ktorí pridávajú do svojich výrobkov špeciálne chemikálie, ktoré neumožňujú oxidovanému vitamínu C meniť farbu výrobku. Preto môžu dokonca predávať vedome oxidovaný produkt bez viditeľných znakov oxidácie.

7. Balenie a skladovanie - t

Všetky kozmetické výrobky s vitamínom C sú obzvlášť citlivé na svetlo a vzduch. Nesprávne skladovanie preto veľmi rýchlo vedie k oxidácii a zníženej aktivite vitamínu C. Snažte sa vybrať len tie výrobky, ktoré majú nepriehľadné alebo nepriehľadné balenie a ideálne vybavené čerpadlami alebo dávkovačmi, ktoré zabraňujú vnikaniu vzduchu do výrobku.

Séra sa často predávajú v jantárových alebo modrých fľašiach so špeciálnymi dávkovačmi pipiet. Predpokladá sa, že hnedé, oranžové alebo modré sklo prenáša menej svetla a udržuje aktivitu produktu. Pri skladovaní výrobkov s vitamínom C sa ich snažte odstrániť z svetelných zdrojov, t. najlepšie je skryť v tmavom šatníku.

Majte na pamäti, že aj stabilné formy vitamínu C nakoniec oxidujú a prestanú fungovať. Preto pri nákupe finančných prostriedkov - nezabudnite vidieť trvanlivosť zakúpenej smotany alebo séra. Čím menej času uplynulo od dátumu výroby, tým lepšie. Po otvorení fondov budú musieť byť použité v lehote nie dlhšej ako 6 mesiacov.

8. Náklady na krémy a séra s vitamínom C -

Výroba krémov a sérov so stabilizovanou kyselinou L-askorbovou, fosforečnanom sodným alebo horečnatým je pomerne drahá. Krémy a séra na ich základe preto nebudú lacné. Prostriedky s askorbátom sodným alebo askorbyl palmitátom sú oveľa lacnejšie, ale už nebudú stimulovať syntézu kolagénu.

Často sa môžete stretnúť a priamo klamať. Takže v lekárňach nájdete lacné krémy a séra s vitamínom C pre tvár, ktorých výrobcovia sľubujú, že vyriešia všetky problémy starnutia kože za málo peňazí. Balenie je zvyčajne napísané veľkými písmenami: 20% vitamín C + 10% kyselina hyalurónová + mnoho ďalších účinných látok. Ale ukázalo sa, že takéto nástroje nefungujú, pretože obsahujú formu vitamínu C vo forme takých lacných zložiek, ako je askorbát sodný alebo askorbyl palmitát, alebo nestabilizovaná kyselina L-askorbová.

В недорогих средствах априори не может быть качественных технологичных компонентов… Имейте в виду, что качественные крем или сыворотка с витамином С для лица просто не могут стоить дешевле 20-25$. Prostriedky renomovaných výrobcov stojí v priemere od $ 40 do $ 70, špičkoví výrobcovia - okolo 100 dolárov.

Najlepšie kozmetické výrobky s vitamínom C - hodnotenie 2019

Na základe analýzy uvedených kritérií sme zostavili rebríček najlepších produktov s vitamínom C, ktorý nájdete nižšie. Niektoré z nich sa dajú kúpiť len v internetových obchodoch, ako sú Amazon a Ebay, niektoré v ruských značkových internetových obchodoch a iba lekárne sú zastúpené iba produkty jednej spoločnosti.

1. Serumtologie® "C sérum 22"

Účinnou zložkou je askorbyl fosfát sodný (SAP) v koncentrácii 22%, hodnota pH je 6,5. Okrem toho sérum obsahuje 5% kyseliny hyalurónovej, 1% kyseliny ferulovej, 1% vitamínu E (alfa-tokoferol), ako aj organické extrakty ázijskej centely, aloe vera a iných rastlín.

Sérum je vhodné pre všetky typy pleti. Toto sérum spôsobí menšie podráždenie pokožky ako ďalšie dva produkty. Dobre zvlhčujú pokožku vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej a aloe vera. Neobsahuje parabény, sulfáty a iné zlé konzervačné látky. Náklady - len od 35 dolárov za fľašu 34 ml. Bohužiaľ si môžete kúpiť iba v online obchodoch Amazon, Ebay ...

2. SkinCeuticals "CE Ferulic"®

Účinnou zložkou je stabilizovaná kyselina L-askorbová v 15% koncentrácii. Hodnota pH je 2,5. Okrem toho toto sérum obsahuje vitamín E 1% (alfa-tokoferol), 0,5% kyselinu ferulovú. Sérum je vhodné pre normálnu a mastnú pleť, umožňuje opraviť nielen zmeny súvisiace s vekom, ale aj chrániť pokožku pred UV a IRA žiarením.

ScinCeuticals má patent na kombináciu kyseliny L-askorbovej s alfa-tokoferolom (vitamín E) a kyselinou ferulovou. Cena v ruskom internetovom obchode ScinCeuticals - od 9 500 rubľov za fľašu s objemom 30 ml, čo je dosť pre vás menej ako 3-4 mesiace.

3. SkinCeuticals® "Phloretin CF GEL"

Antioxidačný gél "Phloretin CF GEL" spoločnosť SkinCeuticals obsahuje čistú kyselinu L-askorbovú 10%, kyselinu ferulovú a flóretín. Tento gél sa vyrába technológiou „séra v géli“, ktorá umožňuje maximálnu ochranu aktívnych zložiek pred rozkladom (pri vystavení svetlu a vzduchu). Tento gél tiež pomáha chrániť pokožku pred UV a IRA žiarením.

Cena sa pohybuje od 10 500 rubľov na fľašu 30 ml (s dávkovačom). Môžete si kúpiť v ruskom internetovom obchode spoločnosti výrobcu. K dispozícii je tiež analóg tohto gélu špeciálne pre kožu okolo očí - "AOX + EYE GEL", iba dávka kyseliny L-askorbovej bude 5% (15 ml fľaša s dávkovačom vás bude stáť 5 600 rubľov).

4. La Roche-Posay "Redermic C10"

Kozmetika francúzskej spoločnosti La Roche-Posay je široko zastúpená v lekárňach po celom Rusku, ale môžete ju tiež kúpiť v ruskom internetovom obchode. Krém Redermic C10 obsahuje 10% čistého vitamínu C v jeho najaktívnejšej stabilnej forme, kyseline hyalurónovej a vitamíne E. Cena tohto výrobku bude približne 2 600 rubľov.

Okrem smotany s 10% koncentráciou vitamínu C vyrába "La Roche-Posay" krém Redermic C (s 5% kyselinou askorbovou), ako aj Redermic C YEUX (5% očný krém). Náklady na tieto produkty budú 2400 a 1900 rubľov, resp.

5. Kozmetické roztoky "Vitamín C + E"

Účinná látka - kyselina L-askorbová v 15% koncentrácii. Hodnota pH je 3,0. Sérum navyše obsahuje vitamín E - 1%, kyselinu ferulovú 0,5%, pantenol a hyaluronát sodný. Cena na internete - 39 dolárov za fľašu 30 ml. Bohužiaľ si môžete kúpiť iba v online obchodoch Amazon a Ebay.

Riešenia scin - kompletný analóg produktu "ScinCeuticals" ako súčasť existujúcich komponentov av ich percentuálnej koncentrácii, ale za rozumnejšiu cenu (výrobok je vyrobený v súlade s patentom). Sérum je vhodné pre mastnú a normálnu pokožku. Dúfame, že náš článok: Vitamín C pre recenzie tvárí - sa ukázal ako užitočný pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár