Čo robiť po extrakcii zubov: odporúčania

Ak ste práve odstránili zub, je veľmi dôležité vedieť, čo robiť po extrakcii zubov. Tým sa zabráni zápalu diery, rozvoju krvácania alebo edému, ku ktorému často dochádza v dôsledku chýb správania pacienta.

Napríklad pacienti často silno opláchnu ústa, čo spôsobí, že zrazenina vypadne a vyvinie sa hnisanie, alebo si vezme aspirín (podporuje krvácanie a hematómy) ... Tiež na konci článku môžete vidieť, ako by zuby extrahovaných zubov mali normálne vyzerať po odstránení zubov. ,

Zub odstránený: čo robiť po odstránení

Nižšie sme zhrnuli všetky odporúčania po extrakcii zubov, ktoré môžu byť užitočné pre vás: čo môžete opláchnuť ústa, môžete fajčiť po extrakcii zubov a môžete piť alkohol, koľko môžete jesť po extrakcii zubov ...

Všetky nasledujúce odporúčania sú založené na ich osobnej 15 ročnej skúsenosti ako zubný lekár, ako aj akademických poznatkov. Ale ak niečo nerozumiete, potom môžete položiť otázku v komentároch v spodnej časti článku.

1. Čo robiť s gázovou podložkou -

Dnes bol zub odstránený: čo robiť po odstránení gázovou podložkou na diere ... Tampón nasiaknutý krvou je vynikajúcou živnou pôdou pre infekciu. Čím dlhšie ho uchovávate v ústach, tým väčšie je riziko vzniku zápalu v diere extrahovaného zuba. Ak máte na vašej jamke ešte gázovú podložku, mali by ste ju naliehavo odstrániť. Odporúča sa to urobiť bez trhania a nie striktne vertikálne, ale do strany (aby sa z otvoru nevytiahla krvná zrazenina tampónom).

Výnimkou môže byť situácia, keď diera stále podvravlivaet - v tomto prípade môže byť gáza podložka držať trochu viac. Najlepšie je však vyplivnúť tento starý gázový tampón namočený v slinách a krvi, vytvoriť nový sterilný obväz a dať ho na vrch otvoru (tesný).

Je dôležité: sliny sa najprv môžu normálne zafarbiť do ružova v dôsledku vylučovania ichor (nie je to zamieňané s krvácaním). Zároveň nie je jasné, prečo mnohí pacienti prestanú prehĺtať sliny, ale akumulujú ich v ústnej dutine. Toto nie je absolútne nevyhnutné, sliny sa môžu prehltnúť ako obvykle.

2. Koľko môžete jesť po extrakcii zuba -

Najčastejšie sa pacienti zaujímajú o to, kedy môžete po extrakcii zuba jesť, ktoré jedlo je najlepšie jesť. Je bezpečné jesť po 2 hodinách, ale na druhej strane (kde bol zub odstránený) - v prvých dňoch po odstránení je nežiaduce žuť niečo pevné alebo tvrdé. To je nevyhnutné, aby nedošlo k poraneniu čerstvej krvnej zrazeniny v otvore extrahovaného zuba.

Po extrakcii zubov môžete okamžite piť vodu. Pokiaľ ide o potraviny, ak stále nemôžete byť trpezlivý 2 hodiny, potom môžete bezpečne a úplne okamžite vypiť pohár kefíru alebo jesť jogurt. Všeobecne platí, že nie je zakázaný žiadny konkrétny výrobok, je len potrebné, aby boli varené potraviny v prvých dňoch mäkké (napríklad, ak ide o mäso, potom sa posúva).

3. Pripojte studený, aby nedochádzalo k opuchu -

Čo robiť po extrakcii zubov, aby sa zabránilo rozvoju edému ... Akonáhle sa vrátite domov svoje prvé kroky - dostať ľad alebo kus mrazeného mäsa z mrazničky, zabaliť do uteráka a pripojte ho k tvári v projekcii extrahovaného zubu. To je nevyhnutné na zabránenie alebo zníženie možného opuchu mäkkých tkanív tváre, ktoré sa môžu vyvinúť (najmä ak bolo odstránenie ťažké).

Je potrebné držať ľad 3-4 krát po dobu 5 minút, s intervalom 5-10 minút medzi každým prístupom. Má zmysel držať ľad len v prvých hodinách po odstránení, potom je to zbytočné. Ale teplo a použitie tepla je absolútne nemožné, pretože v tomto prípade sa poskytuje hnisanie.

Je dôležité: Ak sa chcete vyhnúť rozvoju opuchu mäkkých tkanív tváre na maximum, potom okrem použitia nachladnutia, v prvých 2-3 dňoch po odstránení, užívajte antihistaminiká (antialergické) prípravky. Táto skupina liekov má tiež dobrý anti-edémový účinok. Zvlášť vhodný "Suprastin" 1 tableta denne pred spaním (2-3 dni).

4. Môžem fajčiť po extrakcii zuba -

Fajčenie po odstránení zuba nie je žiaduce po dobu najmenej 3 hodín, ale je najlepšie zdržať sa fajčenia v prvých 1-2 dňoch, ak je to možné. To je spôsobené tým, že nikotín spôsobuje ostrý kŕč krvných ciev v sliznici a povrchových vrstvách kosti, čo nemá pozitívny vplyv na hojenie povrchu rany.

5. Môžem piť alkohol po extrakcii zuba -

Mnohí pacienti sa kvôli stresu často pýtajú, či je možné piť alkohol po extrakcii zubov. Príjem alkoholu je vo všeobecnosti kontraindikovaný počas prvých 24 hodín po odstránení, ale ak lekár predpíše antibiotiká, alkohol sa nesmie užívať počas celej liečby antibiotikami (tj 5-7 dní).

Ak antibiotiká neboli predpísané, potom je pravdepodobné, že niektoré následky nepochádzajú z malého množstva slabého alkoholu. Ale veľké dávky môžu viesť k tomu, že diera môže začať krvácať znova, alebo sa môže objaviť hematóm.

reklama

6. Čo nerobiť po extrakcii zuba -

Čo nemožno urobiť po odstránení zubu kategoricky.

 • prvé 1-2 dni si nemôžete vziať horúci kúpeľ (teplá sprcha môže byť), rovnako ako spánok, ležiace na boku extrahovaného zuba - to všetko prispeje k vzniku edému,
 • počas týždňa navštíviť bazén alebo saunu,
 • robiť tvrdú prácu (aby nedošlo k krvácaniu),
 • strkať sa do rany cudzími predmetmi, jazykom,
 • otvorte ústa dokopy a aktivujte mimické pohyby, pretože ak sú prešité - môžu sa rozpadnúť
 • Neužívajte aspirín ako liek proti bolesti (riedi krv, čo prispieva k krvácaniu a tvorbe hematómov),
 • Nie je možné intenzívne opláchnuť ústnu dutinu v priebehu prvých 2 - 3 dní, ako napr intenzívne oplachovanie môže viesť k strate krvnej zrazeniny z diery (to nevyhnutne povedie k jej zápalu).

7. Lieky proti bolesti -

Ak je odstránenie jednoduché - liek proti bolesti po extrakcii zubov nemusí byť potrebný. Ale ak chcete úplne zabrániť vzniku bolesti, potom je lepšie ešte pred tým, ako anestézia prešla - prijať silné tabletové analgetikum (ktoré je lepšie vybrať si - pozri odkaz, ale nezabudnite, že by ste nemali užívať aspirín po odstránení).

Niekedy je bolesť veľmi silná. Spravidla sa tak stane, ak odstránenie uskutočnil lekár veľmi traumatický alebo opustený sedavý kostný fragment. Najzávažnejšia je bolesť, keď lekár použil vŕtačku na vŕtanie kostí, pričom nepoužíva chladenie vodou (to vedie k nekróze kostného tkaniva v dôsledku prehriatia).

Je dôležité: Početné štúdie ukazujú, že sila bolesti po extrakcii zubov sa zníži v priemere o 30-50%, ak lekár vloží stehy na otvor vyťaženého zuba. Okrem toho, konvergencia okrajov sliznice šitím - umožňuje chrániť krvnú zrazeninu pred vypadnutím a poranením, dramaticky znižuje riziko vzniku zápalu diery, takmer úplne eliminuje výskyt krvácania.

Po zvyčajnom jednoduchom odstránení je väčšina zubných lekárov veľmi zriedkavo šitá. Môžem odporučiť pre budúcnosť - vždy, pred odstránením, opýtajte sa svojho lekára, aby dal 1-2 švy na vás, aj keď odstránenie je jednoduché, a to aj v prípade, že budete musieť zaplatiť 300-400 rubľov za to. Stehy sa spravidla nedajú odstrániť (rozpustia sa), ale znížia bolesť a znížia riziko komplikácií.

8. Antiseptické oplachy / kúpele -

Pamätajte si, že si nemôžete silno vypláchnuť ústa počas prvých niekoľkých dní po odstránení, pretože Z otvoru môžete ľahko opláchnuť krvnú zrazeninu. V studni bez zrazeniny, bude jedlo neustále vyplniť, hnije tam, spôsobuje zápal a bolesť. Je lepšie nahradiť oplachy vaňami (vyzdvihnúť antiseptický roztok v ústach, podržať a vypľovať, alebo mierne žuť to).

Keď stojí za to antiseptické kúpele -

 • ak bol zub odstránený v dôsledku zápalu,
 • na žuvačke sa urobil rez, aby sa otvoril tok,
 • ak máte zuby s neliečeným zubným kazom alebo zubným plakom, infekcia, ktorá môže viesť k hnisaniu krvnej zrazeniny.

Antiseptické kúpele sú vhodnejšie s 0,05% vodným roztokom chlórhexidínu. Roztok sa predáva pripravený, stojí asi 30 rubľov, má výrazný antiseptický účinok, trochu horkú chuť. Kúpele by sa mali vykonávať 3-krát denne, roztok uchovávať vždy v ústach približne 1 minútu.

9. Antibiotiká po extrakcii zubov -

Antibiotiká po extrakcii zubov by mal predpisovať zubný lekár a nemali by sa užívať samostatne. Antibiotikum na extrakciu zubov je vždy predpísané v situáciách, keď -

 • zub bol odstránený na pozadí zápalu,
 • nastalo ťažké odstránenie
 • Existuje riziko komplikácií.

Amoxiclav po extrakcii zubov je jedným z najúčinnejších a najobľúbenejších liekov medzi zubnými lekármi. Má tropismus pre kostné tkanivo. Dospelí potrebujú Amoxiclav 625 mg (každá tableta obsahuje amoxicilín 500 mg a kyselinu klavulanovú 125 mg). Liek sa užíva 2-krát denne počas 5-7 dní.

Ak sa však s Vašimi antibiotikami často vyvíja hnačka, je najlepšie použiť iné antibiotikum, Unidox-Soluteb (100 mg tablety, užívané dvakrát denne počas 5-7 dní). Toto antibiotikum spôsobuje poruchy trávenia oveľa menej často. Odporúčame tieto dve antibiotiká na výber.

Je dôležité: pretože Tieto antibiotiká nie sú lacné, alternatívne budeme špecifikovať inú ruskú drogu, ako je napríklad 0,25 kapsúl Lincomycin (užívané 2 kapsuly 3-krát denne, len 5-7 dní). Je to lacný, pomerne účinný liek, ale nanešťastie výrazne ovplyvňuje črevnú mikroflóru.

10. Ak je z diery krv -

Existuje niekoľko účinných metód, ktoré zastavia krvácanie. Najčastejšie je rana krvácanie u ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak (hypertenzia). Nárast tlaku však môže vyvolať dokonale zdravý človek v dôsledku psychického stresu.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je aplikovať na ranu pevne stočený tampón sterilného obväzu a potom okamžite zmerať tlak. A ak je zvýšená, vezmite si vhodný liek. Prečítajte si viac o tom, ako zastaviť krvácanie - prečítajte si článok:
→ "Ako môžem zastaviť krvácanie z zubného otvoru doma"

11. Ak máte vysoký krvný tlak -

Ak pravidelne merate tlak, ak je vyšší ako pracovník, vypite príslušný liek. V opačnom prípade existuje vysoké riziko krvácania alebo tvorby hematómov. Prvý môže viesť k slabosti a závratom, a tvorba hematómu je plná jeho hnisanie a potrebu jeho otvorenia.

12. Ak máte cukrovku -

Ak máte zariadenie na stanovenie hladiny cukru v krvi doma, odporúča sa okamžite merať cukor. Stres z odstraňovania prispieva k uvoľňovaniu adrenalínu, ktorého koncentrácia do značnej miery závisí od ukazovateľov hladiny cukru v krvi. To vám pomôže predísť nevoľnosti.

13. Odstránenie stehov po odstránení -

Po odstránení zuba sú stehy zvyčajne odstránené najneskôr 7-8 dní. Odstránenie stehu však nemusí byť potrebné, ak sa ako materiál na šitie použije napríklad katgut. Tento materiál sa rieši v priebehu 10 dní. Keď vidíte, že shovchiki sú veľmi voľné, môžu byť jednoducho odstránené čistými prstami.

14. Stomatologické ošetrenie po odstránení - t

Liečba po extrakcii zubov je žiaduca pokračovať najskôr 7 dní. Ak bolo odstránenie ťažké, niekedy to môže trvať až 14 dní. To je spôsobené tým, že existuje mnoho patogénnych infekcií v zubných zuboch, ktoré pri vŕtaní zubov sa môžu ľahko dostať do krvnej zrazeniny a viesť k hnisaniu.

Ako normálne by mal otvor extrahovaného zuba vyzerať -

Ako uvidíte nižšie - po odstránení zuba je krvná zrazenina najprv intenzívne burgundskej farby. Postupne sa povrch zrazeniny stáva belavým / žltkastým (toto je norma, pretože dochádza k výtoku fibrínu). Normálna krvná zrazenina nasledujúci deň by už mala byť hustá. Ak sa zrazenina uvoľní - to znamená jej rozpad a mali by ste sa zoznámiť so symptómami zápalu diery, aby ste sa včas poradili s lekárom.

Ako vyzerá ďasno po extrakcii zubov (normálne) -

Orálna starostlivosť po extrakcii zubov -

Orálna starostlivosť vyžaduje opatrnú starostlivosť po extrakcii zubov. Zuby by sa mali čistiť ako obvykle, vrátane skupiny zubov v oblasti extrahovaného zuba. Tieto sa jednoducho čistia opatrnejšie, aby nedošlo k poraneniu krvnej zrazeniny. Opláchnite ústa peny by mali byť tiež opatrní, aby sa nevyplachovala zrazenina z otvoru.

Tiež je potrebné starať sa o ďasno po extrakcii zubov (na tento účel je to dosť antiseptických kúpeľov, ktoré sme opísali vyššie). Ale nedostatok správnej hygieny spôsobí hromadenie mierneho mikrobiálneho plaku, ktorý je plný preháňania diery a rozvoja alveolitídy. Dúfame, že článok na tému: Roztrhané zub, čo robiť - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár