Isotretinoin: cena, inštrukcie

Izotretinoín (kyselina 13-cis-retinová, obr. 1) je štruktúrnym analógom vitamínu A. Vzťahuje sa na prípravky retinoidnej skupiny. Používa sa na liečbu akné, ružovky, dermatitídy, ako aj na zníženie hĺbky vrások a jemných línií na tvári.

Tento článok je rozdelený do 2 tematických častí, v ktorých sa podrobne zaoberáme užívaním liekov s izotretinoínom -

 • na liečbu akné a akné,
 • na zníženie hĺbky vrások a fotostarnutia pokožky.

1. Isotretinoín s akné -

Mechanizmus účinku liekov založených na izotretinoíne na akné (akné a akné):

 • Znižuje hrúbku povrchovej vrstvy epidermy -
  pri aplikácii na kožu má izotretinoín mierny dráždivý účinok na bunky stratum corneum, čo spôsobuje ich odlupovanie a odlupovanie (odlupujúci účinok). To vedie k zníženiu hrúbky povrchovej stratum corneum epidermis, pozostávajúcej z mŕtvych buniek. To spôsobuje, že póry kože sú viac otvorené, čo zabraňuje tvorbe tukových zátok (pórov).
 • Komedolytické vlastnosti -
  izotretinoín je schopný rozpustiť substanciu tukových zátok, upchávajú póry kože. To vedie k očisteniu pórov kože od akné, a tiež pomáha predchádzať vzniku akné.
 • Znižuje aktivitu mazových žliaz -
  Jedným z hlavných faktorov vzniku akné a akné je zvýšená funkcia mazových žliaz, ktorých kanály sa otvárajú do lúmenu vlasových folikulov v póroch kože. Zvýšená sekrécia tuku prispieva k upchatým pórom. Izotretinoín normalizuje funkciu mazových žliaz na koži, znižuje ich vylučovanie.

Je dôležité: Majte na pamäti, že budete potrebovať asi 4 týždne predtým, ako si všimnete určité pozitívne zmeny v koži. Preto buďte trpezliví. Okrem toho prvé 1-2 týždne môžu zhoršiť akné (to je normálne pri používaní tejto skupiny liekov). Isotretinoín návod na použitie pre akné - nájdete na konci tohto článku.

Isotretinoin: foto pred a po liečbe akné

reklama

2. Znížiť hĺbku vrások -

Pomocou liekov zo skupiny retinoidov na liečbu kožných ochorení, dermatológovia zistili, že koža sa tiež stala pružnejšou, hladšou, hĺbka vrások sa znížila. Tieto účinky sa skúmali a ukázalo sa, že Isotretinoin má na kožu nasledujúce účinky: t

 • Účinok lúpania -
  použitie liečiva vedie k zníženiu hrúbky povrchovej stratum corneum epidermy v dôsledku odlupovania odumretých kožných buniek. To umožňuje pleti vyzerať mladšie a žiarivejšie, ako keby ste vykonali niekoľko povrchových chemických peeling postupy.
 • Zvýšenie miery rozdelenia epidermálnych kmeňových buniek -
  izotretinoín ovplyvňuje kmeňové keratinocyty (ich početné vrstvy týchto buniek sú epidermis), zvyšuje rýchlosť ich delenia a transformáciu na zrelé keratinocyty. To vedie k zvýšeniu hrúbky hlbokých vrstiev epidermy, pozostávajúcej zo živých keratinocytov.

  Zvýšenie hrúbky epidermy vedie k zvýšeniu jej hydrofóbnych vlastností, čo sa odráža v skutočnosti, že koža stratí menej vlhkosti v dôsledku zníženia jej odparovania z povrchu kože. Dobre hydratovaná pokožka vždy vyzerá mladšie.

 • Stimulácia produkcie kolagénu a kyseliny hyalurónovej -
  Izotretinoín preniká nielen do epidermy, ale preniká aj do hlbších vrstiev kože (dermis). Zvyšuje sa tým produkcia vlastného kolagénu a elastínu, ako aj kyseliny hyalurónovej stimuláciou aktivity fibroblastov. To všetko zvyšuje elasticitu pokožky, pomáha znižovať hĺbku vrások a jemných línií na tvári.

Optimálna koncentrácia izotretinoínu na zníženie vrások -

Štúdie ukázali, že Isotretinoin, ako účinná látka v krémoch a géloch, má priaznivý vplyv na liečbu fotostarnutia kože. Analyzovali sme tri hlavné štúdie -

1) "Armstrong RB, Lesiewicz J., Harvey G a kol., Klinické hodnotenie fotodamátovanej kože ošetrovanej izotretinoínom s použitím fotografií. Arch Dermatol 1992; 128: 352-6."
2) "Sendagorta E, Lesiewicz J., Armstrong RB. Topický izotretinoín pre fotodamaged kožu. J Am Acad Dermatol 1992; 27: S15-18."

V týchto štúdiách bola koncentrácia izotretinoínu zvýšená z 0,05% na začiatku štúdie na 0,1% na konci štúdie. Napriek zvýšeniu koncentrácie pacienti dobre znášali liek bez toho, aby spôsobovali značné podráždenie kože. Výsledkom liečby starnutia pokožky pomocou 0,1% izotretinoínu je postupné zlepšovanie stavu pokožky počas 36-týždňovej liečby.

3) Štúdia "Maddin S, Lauharanta J, Agache P et al. Isotretinoín zlepšujúca vzhľad fotodamaged kože: 36-týždňová, multicentrická, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia. J Am Acad Dermatol 2000; 42: 56-63 ". V tejto štúdii sa použila kombinácia 0,05% izotretinoínu v kombinácii s opaľovacím krémom na liečbu fotoagingu. Výsledok - stav pokožky s viditeľnými fotodamkami sa výrazne zlepšil, čo sa zaznamenalo pomocou profilometrie.

závery: Ak máte záujem o prevenciu foto-starnutia kože, potom je najlepšie použiť koncentráciu 0,05% v kombinácii s opaľovacím krémom. Ak chcete zvýšiť elasticitu pokožky a znížiť hĺbku vrások, potom hlavná liečba by mala byť vykonaná s použitím 0,1% koncentrácie, ale pre kožu si zvyknúť na liek v prvom mesiaci alebo dvoch, je lepšie použiť 0,05% koncentrácie.

Účinok izotretinoínu má oneskorený účinok - bude to trvať asi 8-12 týždňov, kým si všimnete určité pozitívne zmeny. Preto buďte trpezliví. Schéma použitia lieku na zníženie vrások bude rovnaké ako pri liečbe akné (pozri nižšie).

SÚHRN: Mal by som používať Isotretinoin na vrásky?

V zásade je to možné, aj keď stojí za zmienku, že tento liek sa zriedka používa na korekciu vrások v zahraničí. Z tohto dôvodu nenájdete obrázky pred a po aplikácii Isotretinoinu na korekciu vrások. Na celom svete sa na tento účel používa prevažne silnejší retinoid Tretinoín.

Napriek tomu sa Isotretinoin môže stále používať na korekciu vrások, ale všetko je tiež v protiklade so skutočnosťou, že ruské lekárne jednoducho nemajú slušné externé prípravky na báze izotretinoínu a nemáme dobré dovážané prípravky Isotrex.

Izotretinoín: cena, analógy

Prostriedky na vonkajšie použitie na báze izotretinoínu, ktoré možno kúpiť v lekárňach v Rusku -

 • Liek "Retinoic masť" (obrázok 6) -
  Dostupné s koncentráciou izotretinoínu 0,05% alebo 0,1%. Náklady budú od 250 do 350 rubľov za trubicu 10 gr. Vhodné najmä pre suchú pokožku, v menšom rozsahu - pre normálne. Okrem toho, mastná látka masť ucpáva póry a podporuje tvorbu akné.
 • Pleťové mlieko "Retasol" (Obr.7) -
  Je to roztok na vonkajšie použitie s koncentráciou izotretinoínu 0,025%. Obsahuje veľké množstvo alkoholu, ďalej vysušuje pokožku. Cena asi 450 rubľov za fľašu 50 ml. Vhodné len pre mastnú pleť. obsahuje veľa alkoholu, ktorý vysušuje pokožku.
 • Gél "Isotrexín" (Obr.8) -
  obsahuje kombináciu izotretinoínu o, 05% a antibiotika erytromycínu 2%. Cena gélu bude asi 2300 rubľov pre skúmavku s hmotnosťou 30 gramov. Je vhodný len na liečbu kombinovanej formy akné (ak sú súčasne akné a akné).

Izotretinoínové tablety -

 • "Acnecutan" (obr. 9),
 • "Roaccutan" (obr. 10).

Treba povedať, že tieto formy perorálneho izotretinoínu sú neuveriteľne účinné pri liečbe akné. V zahraničí sa tieto lieky používajú veľmi široko, ale až po konzultácii s dermatológom.

Lieky s podobným účinkom -
už sme sa zmienili, že existujú lieky založené na inom, silnejšom retinoide, Tretinoin, ktorý má podobný účinok ako Isotretinoin, ale ešte viac. Medzi tieto lieky patrí -

 • Retina-A (obr. 11),
 • Retina-A Micro,
 • Retina-A
 • A-Ret gél.

Isotretinoín: návod na použitie

Tento návod na použitie lieku je rovnako vhodný na liečbu akné, ako aj na omladzovanie pokožky tváre, podľa ktorého budú informácie uvedené nižšie.

1) Pokožku dôkladne umyte jemným čistiacim prostriedkom.
2) Odporúča sa počkať 20-30 minút, kým koža dobre vyschne.
3) Stláčajte liek veľkosti hrachu a rovnomerne ho rozotrite.
4) Vyhnite sa kontaktu s liečivom na slizniciach, perách, nose.
5) Po aplikácii produktu si dôkladne umyte ruky.
6) Použite izotretinoín 1 krát denne (pred spaním).
7) Buďte trpezliví - uvidíte prvé výsledky za 4 týždne pri liečbe akné a za 8-12 týždňov - pre omladenie pleti.
8) Priemerná dĺžka liečby je 16-24 týždňov na liečbu akné a až 36 týždňov na zlepšenie vzhľadu a pružnosti pokožky.

dôležité:

Nepoužívajte viac lieku, ako je odporúčané, a častejšie ako je predpísané, pretože to nebude urýchľovať účinok, ale spôsobí ďalšie začervenanie, odlupovanie a svrbenie. Okrem toho nemôžete používať Isotretinoin, ak je poškodená pokožka v oblasti aplikácie.

Počas liečebného obdobia je potrebné vyhnúť sa slnečnému žiareniu, najmä v obdobiach vysokej slnečnej aktivity, inak sa môže hyperpigmentácia liečenej kože dostať. Pred odchodom vonku vždy používajte opaľovací krém s ochranným faktorom aspoň SPF 30. V lete noste klobúky so širokým okrajom, ktoré pokrývajú vašu tvár pred slnkom.

Tehotné a dojčiace ženy sa musia pred použitím poradiť s lekárom, pretože Izotretinoín sa vstrebáva cez pokožku a môže poškodiť dieťa.

Porovnanie Isotretinoinu s inými retinoidmi -

Na preniknutie do hlbších vrstiev kože a interakciu s fibroblastmi, ktoré syntetizujú kolagén, elastín a kyselinu hyalurónovú, sa musí kyselina 13-cis retinová (Isotretinoin) najskôr po aplikácii na kožu transformovať na čistú kyselinu retinovú.

Malo by byť zrejmé, že iba čistá kyselina retinová je jedinou formou vitamínu A, ktorá je schopná interagovať s fibroblastmi, stimuluje ich aktivitu a tým zvyšuje syntézu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Predpokladá sa, že akékoľvek ďalšie kroky v procese transformácie retinoidov na kyselinu retinovú znižujú a oslabujú ich účinnosť.

Účinnosť izotretinoínu je preto mierne nižšia ako u iných liekov zo skupiny retinoidov - Tretinoin. Tá je presne čistá kyselina retinová, ktorá už nevyžaduje transformáciu. Isotretinoín, ktorý je 13. kyselinou cis-retinovou, sa musí ešte pred tým, ako začne pôsobiť, premeniť na čistú kyselinu retinovú.

Hoci Isotretinoin a slabší, ale je menej dráždi pokožku a má oveľa menej vedľajších účinkov ako Tretinoin. Existujú aj ďalšie retinoidy, napríklad každý počul o kozmetike s retinolom, retinaldehydom. Ale fondy s týmito retinoidmi budú ešte menej účinné, pretože ten istý retinol, ktorý sa má transformovať na kyselinu retinovú, musí prejsť ešte viac štádiami transformácie (24stoma.ru).

Isotretinoín: vedľajšie účinky

Je potrebné poznamenať, že izotretinoín môže ovplyvniť rôznych ľudí rôznymi spôsobmi. U väčšiny pacientov úplne chýbajú alebo sú mierne. Najčastejšie vedľajšie účinky sú -

 • začervenanie kože (obr.12),
 • odlupovanie kože (Obr. 13)
 • pálenie a podráždenie kože v mieste aplikácie,
 • zvýšená citlivosť kože na slnečné svetlo.

Dúfame, že náš článok: Isotretinoin masť cena - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Pozrite si video: MY ISOTRETINOIN ACCUTANE JOURNEY + BEFORE AND AFTER PHOTOS (November 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár