Tretinoín krém na akné a vrásky

Tretinoín (tetretín, obr. 1) označuje prípravky retinoidnej skupiny, ktoré sú štruktúrnymi analógmi vitamínu A. Presnejšie povedané, je to kyselina trans retinová (čistá kyselina retinová). Výsledkom mnohých štúdií bolo zistenie, že čistá kyselina retinová je najsilnejšou a najúčinnejšou formou vitamínu A.

Faktom je, že kožné bunky majú špeciálne receptory (RAR) zo všetkých retinoidov len na čistú kyselinu retinovú. tj všetky ostatné retinoidy, ako napríklad retinol alebo retinol acetát, retinaldehyd, kyselina 13 cis retinová - po aplikácii na kožu sa musia najprv metabolizovať na čistú kyselinu retinovú predtým, ako môžu pôsobiť na receptory RAR kožných buniek. To je dôvod, prečo je Tretinoin najsilnejším retinoidom.

Spočiatku bol tento liek používaný iba na liečbu akné a akné. Dermatológovia však poznamenali, že počas liečby tretinoínom sa koža stala pružnejšou a vrásky a jemné línie na tvári sa stali menej nápadnými. V posledných desaťročiach to bolo Tretinoin krém - recenzia mnohých dermatológov (rovnako ako klinické štúdie) potvrdzujú to - sa stal jedným z najúčinnejších liečby vrások a ďalších príznakov kožných fotoaging.

Tretinoínový krém -

Všetky nižšie uvedené činidlá majú formy uvoľňovania s rôznymi koncentráciami tretinoínu: 0,025%, 0,05% alebo 0,1%. Najbežnejšie sú nasledujúce krémy a gély.

→ "Retina-A" (Obr.2),
→ "Retin-A Micro" (Obr. 3),
→ "A-Ret Gel" (Obr. 4),
→ "Retino-A" ... a ďalšie.

Retin-A Micro sa líši od všetkých ostatných prípravkov tretinoínom tým, že molekuly tretinoínu sú v tomto prípravku uzavreté v špeciálnych mikrosférach (technológia mikroenkapsulácie). To umožňuje, aby sa tretinoín uvoľňoval pomalšie, takže jeho pôsobenie nebude vyvíjané súčasne, ale o niečo dlhšie.

To má veľké výhody, pretože Znižuje stupeň vedľajších účinkov, ako je sčervenanie, suchosť a odlupovanie kože. To je dôležité najmä u pacientov so suchou a citlivou pokožkou. Liek má tiež účinok na zníženie lesku mastnej pokožky, čo umožňuje jeho odporúčanie pre pacientov s mastnou pokožkou.

Tretinoín krém: cena

Tretinoín krém je možné zakúpiť v Moskve pod ochrannými známkami Retin-A, Retino-A alebo A-Ret Gel. Spravidla je najjednoduchšie nájsť liek na internete, pretože v lekárňach nie je na predaj (zrejme kvôli nedostatku certifikácie v Rusku).

Na krém Tretinoin, priemerná cena je $ 48-52 (cena je prísne viazaná na dolár, pretože všetky tieto výrobky sú vyrobené v USA). Objem trubice u liekov tejto skupiny nie je príliš veľký - zvyčajne len 20 g.

Ďalej podrobne analyzujeme oba smery použitia Tretinoinu -

 • s akné a pupienkami,
 • na zníženie vrások a zlepšenie pružnosti pokožky.

1. Tretinoín akné krém: recenzie

Vzhľad akné a akné je spôsobený dvoma hlavnými faktormi. Po prvé, so zvýšením aktivity mazových žliaz, ktoré produkujú sekréciu tuku. Po druhé, s keratózou epitelu vlasového folikulu, v dôsledku čoho sa v lúmene folikulu akumuluje veľké množstvo deskvamovaných mŕtvych epiteliálnych buniek.

Nadbytok sekrécie tuku + nadbytok deskvamovaných epiteliálnych buniek teda vedie k zablokovaniu lúmenu vlasových folikulov akné, ktoré nie sú ničím iným ako tukovými zátkami. Na koži sa akné objavuje buď ako čierne bodky v póroch kože (obr.5), alebo ako biele hrbole na povrchu kože (obr.6). Ak sa zápal začne vyvíjať pod mastnými dopravnými zápchami, vedie to k tvorbe akné (Obr. 7).

Mechanizmus účinku tretinoínu pri akné a akné -

 • Zníženie hrúbky stratum corneum epidermis -
  povrchová vrstva epidermis pozostáva z mŕtvych buniek. Expozícia tretinoínu vedie k zvýšeniu rýchlosti obnovy kožných buniek. Tento proces je sprevádzaný bohatým odlupovaním odumretých buniek povrchovej vrstvy, ktorá vyzerá ako deskvamácia.

  Zníženie hrúbky stratum corneum uľahčuje evakuáciu sekrécie tuku a deskvamovaných epiteliálnych buniek z pórov kože, ktoré obsahujú vlasové folikuly. Preto pomáha čistiť póry a tiež znižuje riziko vzniku akné a akné.

 • Má komedonolytický účinok -
  Akné sa často nazýva termín "comedo". Expozícia tretinoínu prispieva k rozpúšťaniu tukových zátok, ktoré sa už vytvorili v póroch kože. Výsledkom je, že póry sú čisté a otvorené. Tento účinok tretinoínu sa môže použiť na liečbu akné a na jej prevenciu.
 • Normalizuje epitelizačné procesy vo vlasovom folikule -
  vyššie sme uviedli, že keratóza epitelu vlasového folikulu vedie k prudkému nárastu počtu deskvamovaných epiteliálnych buniek v lúmene folikulu. Normalizujúca epitelizácia Tretinoín znižuje počet deskvamovaných epiteliálnych buniek, ktoré môžu upchať póry. Preto zabraňuje vzniku akné a akné.

Tretinoín pre akné: foto pred a po

Ako aplikovať Tretinoin krém na akné a akné - t

Tretinoín krém pre akné - pacient hodnotenie sú negatívne aj nadšené. Liek je skutočne veľmi účinný a všetky negatívne hodnotenia sú spôsobené najmä dvoma faktormi:

 • Nesprávna voľba koncentrácie lieku -
  v tomto prípade viac nie je lepšie. Je potrebné začať používať len s 0,025% koncentrácie. Vyššie koncentrácie spôsobujú výrazné začervenanie a odlupovanie pokožky. Liek by sa mal používať len raz denne, ale dermatológovia ho odporúčajú používať každý druhý deň počas niekoľkých prvých týždňov, kým si zvyknú na kožu.
 • Nesprávny výber indikácií na použitie -
  liek ako monoterapia je určený presne a len na liečbu akné, ktorá vyzerá buď ako čierne bodky v póroch kože (otvorené komedóny), alebo ako malé biele hrče na povrchu kože (uzavreté komedóny). Ak máte akné + akné - Tretinoín krém sa má používať len ako súčasť kombinovanej liečby s liekmi na báze benzoylperoxidu alebo antibiotikami.

Je dôležité: Ak sa liek používa proti akné, je úplne normálne, že v prvých 2 týždňoch si najprv všimnete zhoršenie stavu pokožky tváre. Opakujeme: je to úplne normálne, nie je potrebné liek zrušiť.

Aplikačná schéma -

Krém sa aplikuje 1 krát denne (v noci). Liek sa aplikuje na očistené jemnými saponátmi a dobre vysušený povrch pokožky tváre, na ktorom sú prvky lézie. Na ošetrenie jednej tváre postačuje smotana veľkosti hrachu. Krém sa treje prstami. V dopoludňajších hodinách, musíte tiež dôkladne vyčistiť pokožku, a pred odchodom na slnko, uistite sa, že použitie opaľovací krém (s SPF najmenej 30). Prvé výsledky uvidíte 4 týždne po aplikácii. Výrazný výsledok sa objaví za 8-12 týždňov.

2. Tretinoin krém proti vráskam -

Je známe, že Tretinoín stimuluje regeneráciu kožných buniek, produkciu kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Dermatológovia sa začali zaujímať o tento efekt a po sérii štúdií bol Tretinoin krém prvým terapeutickým činidlom, ktoré schválila FDA na liečbu vrások, vekových škvŕn a iných prejavov starnutia pokožky spôsobených vystavením slnečnému žiareniu.

Treba poznamenať, že zo všetkých retinoidov je najviac skúmaným liekom Tretinoin. Tretinoín krém - recenzia dermatológov a pacientov potvrdzujú klinickú účinnosť lieku, ako aj bezpečnosť jeho použitia. Tretinoín má komplexný účinok na povrchovú vrstvu kože (epidermis) a na hlboké vrstvy kože (dermis).

Tretinoín proti vráskam: foto pred a po

reklama

Účinky tretinoínového krému v epiderme -

Epidermis sa skladá z mnohých vrstiev keratinocytových buniek s rôznymi stupňami diferenciácie. Tretinoín urýchľuje delenie kmeňových keratinocytov a obnovu buniek epidermy a tiež podporuje odlupovanie povrchovej stratum corneum epidermy, pozostávajúcej z odumretých buniek (peelingový efekt).

Po prvé, vedie k zníženiu hrúbky povrchovej vrstvy epidermy, čo umožňuje, že povrch kože vyzerá mladšie, rovnomernejšie a žiarivejšie. Po druhé, zrýchlené rozdelenie kmeňových buniek vedie k zvýšeniu hrúbky hlbokých vrstiev epidermy, pozostávajúcej z životaschopných keratinocytov, čo vedie k zvýšeniu celkovej hrúbky celej epidermy.

Druhá okolnosť potom umožňuje, aby povrchové vrstvy kože boli hustšie a pružnejšie. Koniec koncov, je známe, že vrásky a tenké línie sa najprv objavujú tam, kde je koža tenšia. Zvýšenie hrúbky epidermy má však ďalšiu obrovskú úlohu: zvýšenie bunkových vrstiev prispieva k zvýšeniu hydrofóbnych vlastností pokožky, čo vedie k zníženiu odparovania vlhkosti z jej povrchu. Dobre zvlhčená pokožka zostane mladá a elastická po dlhšiu dobu.

Iné účinky tretinoínu v epiderme -

 • prispieva k zániku vekových škvŕn,
 • znižuje riziko vzniku škvŕn na koži a "senilnej keratózy".

Účinky Tretinoin krém v dermálnej vrstve kože - t

Tretinoín preniká do kožnej vrstvy kože a stimuluje syntézu nového kolagénu a elastínu fibroblastmi, ako aj syntézu kyseliny hyalurónovej. Je tu tiež stimulácia angiogenézy (zvyšuje sa počet drobných krvných kapilár), čo stimuluje metabolické procesy v koži a jej saturáciu kyslíkom a živinami.

Treba povedať, že elasticita našej kože závisí od viacerých faktorov. Po prvé, na počte kolagénových a elastínových vlákien v dermis a po druhé na funkčnom stave týchto vlákien (možný stupeň ich kompresie / expanzie). Funkčný stav vlákien kolagénu a elastínu priamo závisí od stupňa ich hydratácie vodou. Ak sú vlákna slabo hydratované (nasýtené) vodou, zle stlačujú / expandujú, t.j. koža bude menej elastická.

Stupeň hydratácie vlákien priamo závisí od množstva kyseliny hyalurónovej v dermis, pretože molekuly hyalurónovej kyseliny v nej zadržiavajú molekuly vody. Je známe, že vo veku 40 až 45 rokov množstvo kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej v koži klesá približne dvakrát. Tretinoínový krém stimuluje syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, čo umožňuje nielen spomaliť proces starnutia pokožky, ale aj výrazne zlepšiť jej stav.

Aká je najúčinnejšia tretinoínová koncentrácia?

Tretinoín krém obsahuje tretinoínovú zložku v jednej z troch možných koncentrácií - 0,025%, 0,05% alebo 0,1%. Uskutočnilo sa množstvo štúdií na identifikáciu optimálnej terapeutickej koncentrácie tretinoínu pri liečbe kožného fotoagingu ("Griffiths CE, Kang S, Ellis CN et al. Štúdia o rôznych úrovniach podráždenia").

Táto štúdia bola vykonaná do 48 týždňov. Vedci dospeli k záveru, že v dlhodobom horizonte nie je žiadny rozdiel v použití nižšej koncentrácie 0,025% a vyššej koncentrácie 0,1%. Nižšia koncentrácia 0,025% bola pacientmi lepšie tolerovaná a časom bola účinnejšia ako koncentrácie 0,05 alebo 0,1%, čo spôsobilo značné podráždenie kože.

Ale použitie produktov s koncentráciou tretinoínu 0,01% a menej je bezvýznamné, pretože Štúdie nepreukázali žiadny rozdiel v stave pokožky pred a po aplikácii takejto koncentrácie (štúdia "Olsen EA, Katz HI, Levine N et al. Tretinoin zmäkčujúci krém: nová terapia pre fotodamaged kožu. J Am Acad Dermatol 1992").

zhrnutieKoncentrácia tretinoínu 0,025% môže byť považovaná za terapeuticky účinnú, s primeraným množstvom vedľajších účinkov (sčervenanie a odlupovanie kože v primárnom štádiu). Po niekoľkých mesiacoch po aplikácii 0,025% koncentrácie a zvyčajnej koži si človek môže prejsť na vyššiu koncentráciu 0,05%. Vo všeobecnosti nie je potrebné používať produkty s koncentráciou tretinoínu 0,01% alebo nižšou (to je bezvýznamné).

Tretinoín krém: návod na použitie

Ak užívate Tretinoin krém proti vráskam - hodnotenia lekárov jednomyseľne stanovujú: existuje vysoké riziko vedľajších účinkov ako výsledok samoliečby. Odporúča sa konzultovať s dermatológom pred použitím lieku. Prvý týždeň užívania Tretinoin krém proti vráskam sa odporúča len 2 krát týždenne. Po 1 týždni sa oplatí používať každý druhý deň a až po ďalších 1-2 týždňoch (pokožka už zvykla na činnosť tretinoínu) - aplikujte ju každý deň.

Pred nanesením krému dôkladne opláchnite pokožku jemným čistiacim prostriedkom a osušte. Pred použitím Tretinoin krém - recenzia naznačujú, že je lepšie počkať 20-30 minút na kožu úplne vyschnúť (to pomôže znížiť podráždenie a začervenanie).

Najlepšie je aplikovať krém Tretinoin proti vráskam v rovnakom čase. Množstvo smotany veľkosti hrachu by malo stačiť pre všetky oblasti tváre. Tretinoínový krém jemne vmasírujte do pokožky tváre a krku, vyhnite sa kontaktu s sliznicami, perami a nosom alebo poškodenou kožou. Na pozadí tretinoín použitie počas obdobia vysokej slnečnej aktivity, vždy používať opaľovací krém (s SPF najmenej 30) pred odchodom von.

Je dôležité: pred prvým viditeľným výsledkom zlepšenia a vyhladenia vrások zvyčajne trvá 4 až 8 týždňov pravidelného používania. Najtrvalejšie výsledky sú viditeľné asi za 3-4 mesiace. Zvýšenie množstva krému alebo častejšie užívanie (viac ako 1 krát denne) nezlepší alebo zrýchli výsledok, ale spôsobí len väčšie podráždenie a odlupovanie kože.

Je dôležité: Okrem toho, ak ste majiteľom veľmi citlivej alebo suchej kože, pravdepodobne by ste mali používať mäkšie prípravky zo skupiny retinoidov. Tým sa zabráni silnému odlupovaniu a ešte viac suchej pokožke, prasklinám, podráždeniu kože. Pre mäkšie retinoidy patrí -

→ čistý retinol,
→ Retinoidné činidlá na báze izotretinoínu (napríklad Retinoic masť).

Kontraindikácie a vedľajšie účinky -

Tehotné a dojčiace ženy musia konzultovať s lekárom pred použitím výrobkov obsahujúcich tretinoín - dermatológovia to opakujú. Pretože tieto lieky sú absorbované kožou a môžu spôsobiť potenciálne poškodenie. Najlepšie je však úplne odmietnuť používanie tejto skupiny liekov počas tehotenstva a kŕmenia.

Najčastejšie vedľajšie účinky sú -

 • svrbenie, pálenie, podráždenie kože,
 • výskyt suchosti, odlupovania (obr. 16),
 • sčervenanie (obr. 17),
 • pigmentácia kože,
 • pocit tepla, brnenie v mieste aplikácie lieku.

Menej zriedkavé vedľajšie účinky - t

 • žihľavka,
 • popáleniny,
 • ťažkosti s dýchaním.

Odporúčania na zníženie výskytu vedľajších účinkov  -

1) Ak je koža veľmi podráždená alebo suchá, odporúča sa aplikovať hydratačný krém na pokožku 30 minút po aplikácii tretinoínu. Upokojuje podráždenie a odstraňuje nadmernú suchosť.

2) Ak si pokožka po dvoch alebo troch týždňoch zachováva príznaky silného začervenania a podráždenia - znížte koncentráciu tretinoínu alebo znížte frekvenciu aplikácie (napríklad predtým, ako si zvyknete na kožu, začnite ju používať každý druhý deň).

Dúfame, že náš článok: Tretinoin cena, recenzie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár