Retinoidy: drogy, recenzie

Retinoidy je termín používaný na opis skupiny liekov - početné formy vitamínu A. Retinoidy sú uvedené (v poradí zvyšovania účinnosti) -

 • estery retinolu (retinol acetát, retinol palmitát, atď.),
 • čistý retinol,
 • retinaldehyd,
 • 13 kyselina cis retinová (izotretinoín),
 • kyselina retinová (Tretinoin).

Na obr. 1 môžete vidieť distribúciu týchto základných foriem vitamínu A silou ich pôsobenia. Najsilnejším retinoidom je kyselina retinová (Tretinoin). Retinoidy okrem toho zahŕňajú aj štrukturálne a syntetické analógy vitamínu A -

 • kyselina tazaroténová (Tazaroten),
 • Adapalen (Adapalen).

Objav retinoidov nastal v roku 1909. Vedci veľmi rýchlo zistili význam vitamínu A pre kožu a jeho nedostatok vedie k rozvoju folikulárnej hyperkeratózy, ktorá je jednou z dvoch hlavných príčin akné a pupienkov. Pri tomto ochorení sa veľké množstvo deskvamovaných epiteliálnych buniek akumuluje v lúmene vlasových folikulov, ktoré prispievajú k upchávaniu pórov a tým k tvorbe akné a pupienkov.

Dermatológovia si však začali všimnúť, že počas liečby akné a iných kožných ochorení retinoidmi sa pokožka pacientov stala hladšou, mäkšou, pevnejšou a žiarivejšou. Bolo tiež zaznamenané zníženie jemných a hlbokých vrások, zosvetlenie vekových škvŕn, zníženie ďalších znakov starnutia pokožky. V poslednej dobe sú retinoidy aktívne používané dermatológmi a kozmetológmi ako účinný prostriedok na boj proti zmenám v koži súvisiacich s vekom.

Vlastnosti retinoidu -

Je dokázané, že retinoidy sú nevyhnutné pre správny tok veľkého množstva biologických procesov v tele. Dermatológovia a kozmetológovia aktívne používajú retinoidy na liečbu akné, ako aj na korekciu vrások a prevenciu fotoagingu kože.

1. Na liečbu akné (akné a akné) -

Nasledujúce vlastnosti retinoidov sa používajú na liečbu akné ...

 • prispievajú k odlupovaniu odumretých kožných buniek,
 • znížiť vylučovanie mazových žliaz,
 • normalizovať proces keratinizácie epitelu vlasových folikulov.

reklama

2. Pre omladenie pokožky -

Retinoidy spôsobujú celú kaskádu reakcií, ktoré zlepšujú elasticitu pokožky, vyrovnávajú jej tón a textúru, znižujú vrásky ...

 • Retinoidy stimulujú syntézu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej fibroblastmi,
 • zvýšenie pružnosti pokožky
 • vyrovnať tón a textúru pleti
 • znížiť hrúbku povrchovej vrstvy epidermy, pozostávajúcej z odumretých kožných buniek, t
 • zväčšiť hrúbku hlbokých vrstiev epidermy, dermis,
 • urýchliť regeneráciu buniek
 • znížiť hĺbku vrások,
 • zníženie poškodenia kolagénu spôsobeného UV žiarením,
 • zosvetliť pigmentáciu spôsobenú vystavením slnku na koži.

Recenzie dermatológov potvrdzujú, že je možné začať používať retinoidy z akéhokoľvek veku, ako aj pokračovať v ich používaní počas celého života. Hlavná vec je urobiť to správne.

Ako fungujú lokálne retinoidy v kozmetike -

Retinoidy: drogy tejto skupiny, keď sa aplikujú na kožu, majú nasledujúce účinky ...

 • V prvých týždňoch od začiatku aplikácie -
  Počas prvých týždňov užívania retinoidov sa objavia nasledujúce vedľajšie účinky: podráždenie a sčervenanie kože, hojné odlupovanie odumretých kožných buniek epidermy (Obr. 6-7). Proces odumierania starých buniek je teda zrýchlený. V dôsledku toho sa znižuje hrúbka hornej vrstvy rohovky epidermis, takže koža vyzerá mladšie.

  Retinoidy tiež pomáhajú rozkladať tuky a nečistoty, ktoré upchávajú póry, čistia ich. S akné po 4 týždňoch od začiatku aplikácie si všimnete prvé zlepšenie, ktoré sa bude postupne zvyšovať. Výrazný účinok nastáva po asi 8-10 týždňoch.

 • Stimulácia kolagénu -
  retinoidy, ktoré prenikajú do hlbokých vrstiev dermy, stimulujú tvorbu kolagénu a zabraňujú jeho kolapsu. Treba povedať, že vo veku 40 rokov sa množstvo kolagénu v dermis znižuje asi 2 krát, čo prirodzene ovplyvňuje elasticitu kože a jej hrúbku.

  K zvýšeniu syntézy kolagénu dochádza preto, že retinoidy na vonkajšie použitie aktivujú funkciu fibroblastov, čo spôsobuje, že produkujú viac mladého kolagénu, než telo potrebuje v tomto veku. Výsledkom je, že koža vyzerá pružnejšie a hustšie, a tiež dochádza k poklesu hĺbky vrások. Prvé výsledky budú viditeľné za 8-12 týždňov. Vyjadrené - po 36 týždňoch.

 • Zvýšte hydratáciu pokožky -
  toto sa deje v dôsledku dvoch paralelných procesov. Po prvé, existuje dôkaz, že retinoidy stimulujú syntézu kyseliny hyalurónovej. Je to práve táto kyselina, ktorá pomáha udržiavať obsah vlhkosti v hlbokých vrstvách kože (dermis) a udržuje požadovanú úroveň hydratácie kolagénových vlákien vodou. Posledne menovaný je mimoriadne dôležitý pre schopnosť kolagénu zmenšiť sa / expandovať a určuje elasticitu pokožky.

  Po druhé, väčšina retinoidov (s výnimkou adapalénu) urýchľuje delenie kmeňových keratinocytov. To vedie k zvýšeniu hrúbky hlbokých vrstiev epidermy, pozostávajúcej z životaschopných keratinocytov. To zase zvyšuje hydrofóbne vlastnosti epidermy, čo sa prejaví v poklese prirodzeného procesu odparovania vlhkosti z povrchu kože. Dobre hydratovaná pokožka vždy vyzerá mladšie.

Retinoidy: lieky

Nižšie uvádzame hlavné lokálne retinoidy (lokálne retinoidy), ktoré sa používajú na liečbu akné, ako aj omladenie pokožky ...

1. Tretinoín -

Aktívnou zložkou je kyselina all-trans retinová. Štúdie ukázali, že zo všetkých retinoidov má Tretinoin najsilnejšiu schopnosť zabraňovať rozpadu kolagénu. Preto sa tento liek veľmi efektívne používa na omladenie pokožky a zníženie hĺbky vrások. Liek sa tiež úspešne používa na akné, ako aj (ako súčasť komplexnej terapie) a v kombinovanej forme akné, t.j. keď nie sú len akné na tvári, ale akné.

Tretinoín (návod na použitie) veľmi často spôsobuje výrazné vedľajšie účinky, ako sú: silné podráždenie, začervenanie, pálenie, lúpanie, tvorba pľuzgierov a popáleniny kože. Preto použitie tretinoínu a iných liekov na báze kyseliny retinovej nemožno vykonávať bez rady lekára.

Prípravky s Tretinoinom -

 • "Retina-A" (Obr. 8),
 • "Retina-A micro",
 • "A-Ret Gel" ...

2. Izotretinoín -

Aktívnou zložkou je kyselina 13-cis-retinová. Liek sa používa hlavne na liečbu akné, ako aj na zníženie hĺbky vrások a omladenie pokožky. Izotretinoín (návod na použitie) je mierne menej účinný ako tretinoín. Má však menej závažné vedľajšie účinky, čo umožňuje použitie lieku širšej skupine pacientov.

Prípravky s izotretinoínom -

 • "Retinoová masť" (obr. 9),
 • "Retasol"
 • "Isotrexin"
 • forma tablety: "Roaccutan" a "Acnecutan".

3. Tazaroten (tazaroten) -

Týka sa tretej generácie retinoidov. Pri prenikaní do pokožky sa Tazaroten mení na kyselinu tazaraténovú (štruktúrny analóg vitamínu A). Liek sa používa na liečbu akné a fotoaging kože. Mnohí dermatológovia poukazujú na to, že tazaroten má ešte silnejší účinok ako retinoid ako Tretinoin. V dôsledku toho spôsobuje v porovnaní s ním ešte viac podráždenia kože, čo potvrdzujú aj početné hodnotenia pacientov. Tazaroten teda rozhodne nie je vhodný pre ľudí so suchou alebo citlivou pokožkou.

Prevažne droga sa používa na akné. Ale v každom prípade, nepoužívajte liek, ak máte akné. To je spôsobené tým, že v prvých týždňoch užívania lieku uvidíte veľmi ostré zhoršenie akné (na slzy!). Tiež liek môže byť použitý na omladenie kože.

Prípravky na báze tazaroténu - t

 • "Avage" - vo forme 0,1% krému,
 • "Tazorac" - vo forme gélu a krému (0,05% alebo 0,1%),
 • "Tazret" - vo forme 0,05% gélu a 0,1% krému.

Indikácie na použitie:

 • Na liečbu akné -
  Nepovažujeme tazoratín za najlepšiu voľbu na liečbu akné. Ak však hovoríme len o tomto lieku, potom na tieto účely bude optimálna koncentrácia 0,05%.
 • Na liečbu fotoagingu kože -
  Štúdie ukázali, že 0,1% gél s tazaroténom bol účinný pri redukcii nedegrádnych vrások a jemných línií na tvári. Liek tiež spôsobil, že pokožka bola hladšia a hydratovanejšia, znížila sa atrofia epidermy súvisiaca s vekom (udržiavaná hrúbka kože).

  Je optimálne začať liečbu s koncentráciou 0,05% a až potom, čo sa koža dostane na účinky retinoidov - prejsť na 0,1% látky. Avšak, ak si vyberieme liek na liečbu fotoagingu kože a zníženie hĺbky vrások, stále by sme preferovali Tretinoin ako bezpečnejší, študovanejší a rovnako silný retinoid.

4. Adapalen (adapale) -

Týka sa tretej generácie retinoidov. Aktívna zložka je syntetický analóg kyseliny retinovej. Je to účinná liečba akné. Prakticky nepreniká do dermisu, resp. Používa tento liek na liečbu fotoservácie kože a redukuje hĺbku vrások je bezvýznamná.

Účinnosť Adapalena v akné kvôli -

 • Po prvé, normalizácia procesu keratinizácie epitelu vlasových folikulov. V dôsledku toho sa v lúmene folikulu drasticky znižuje počet deskvamovaných epiteliálnych buniek, čo (spolu s nadbytkom sekrécie tuku mazových žliaz) prispieva k upchávaniu pórov komedónmi, t.j. akné.
 • Po druhé, komedolytickým účinkom, ktorý spočíva v postupnom rozpúšťaní substrátu, z ktorého sa akné skladá (tukovej látky a epiteliálnych buniek, ktoré boli vypočuté). Výsledkom je vyčistenie pórov.
 • Po tretie, adapalen podporuje deskvamáciu buniek povrchovej stratum corneum epidermy, ale nachádza sa prevažne v okolí úst vlasových folikulov. V dôsledku toho sa póry otvárajú, čo prispieva k ich rýchlejšiemu čisteniu. Znižuje tiež riziko upchatia pórov, pretože Zlepšuje sa odtok sekrécie tuku mazových žliaz a výtok deskvamovaného epitelu vlasového folikulu.

Prípravky na báze Adapaleny -
Existuje mnoho prípravkov obsahujúcich adapalén, kde je prítomný ako 0,1% alebo 0,3% gél, 0,1% krém alebo 0,1% roztok. Gél sa odporúča pre mastnú a normálnu pleť, krém - pre suchú a citlivú pokožku. Najúčinnejšou formou je pleťová voda (môže byť aplikovaná na kožu, za predpokladu, že neobsahuje veľa alkoholu).

Najbežnejšie drogy s adapalenom v Moskve -

 • "Differín" - vo forme 0,1% gelu alebo krému (obrázok 10),
 • "Klensit" - vo forme 0,1% gélu (Obr. 11).

Výhody adapaleny -
Štúdie ukázali, že je najjemnejší retinoid. Symptómy podráždenia pokožky, ako sú sčervenanie, odlupovanie, suchá koža, svrbenie a pálenie, neboli prítomné alebo boli mierne u 85-95% jedincov. To umožňuje použitie lieku u ľudí s citlivou alebo suchou pokožkou.

Minimálne podráždenie pokožky tiež umožňuje kombinovať adapalén s liekmi na báze benzoylperoxidu na liečbu zmiešaného akné, keď má pacient súčasne akné a akné. Pripomeňme, že retinoidy na báze tretinoínu alebo tazaroténu nemôžu byť v žiadnom prípade kombinované s benzoylperoxidom, pretože to spôsobí cez mozog vážne podráždenie kože (24stoma.ru).

5. Retinol -

Keď sa aplikuje na kožu, retinol sa postupne mení na kyselinu retinovú, hoci sa to deje pomaly, v menšom objeme, a preto bude účinnosť tohto retinoidu najnižšia (v porovnaní s účinnosťou opísanou vyššie). To však neznamená, že je neefektívna: čakať na účinok bude trvať dlhšie (viac ako 3 mesiace).

Retinol je bežnejší v kozmetike, pretože je menej dráždi pokožku ako iné retinoidy. Často kozmetológovia odporúčajú začať liečbu vrások retinolom a po tom, ako si zvyknú na kožu, je čas prejsť na silnejšie retinoidy (24stoma.ru).

Príklad kvalitných výrobkov s retinolom -

Prečítajte si viac o používaní retinolu, príkladoch kozmetiky, prečítajte si články -

 • "Ako aplikovať retinol doma",
 • "Hodnotenie kozmetiky retinolom 2019".

Účinnosť retinolu -
V publikovaných štúdiách dermatológov sa uvádza, že koncentrácia retinolu 0,01% alebo vyššia môže byť účinná pri udržiavaní dobrého stavu kože a koncentrácia 0,4% (aplikovaná 3-krát týždenne po dobu 6 mesiacov) významne zlepšila stav poškodených buniek v zrelých štádiách. kože (odkaz na štúdiu).

Bohužiaľ, vo väčšine prípadov výrobcovia kozmetiky s retinolom neuvádzajú, aká koncentrácia retinolu je obsiahnutá v ich výrobkoch. Skúste si vybrať kozmetiku, kde bude uvedená koncentrácia tejto zložky. Pri dlhodobom používaní však aj nízke koncentrácie retinolu mierne zlepšujú stav pokožky, hoci nie rovnakým spôsobom ako kozmetika s terapeutickými dávkami 0,4-1,0%.

Dúfame, že naša recenzia: Aktuálne retinoid prípravy, recenzie - to sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Pozrite si video: Všetko o RETINOLE a RETINOIDE (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár