Keloid jazva: foto, liečba

Keloidná jazva je výsledkom prerastania jazvového tkaniva. Vyzerá to ako pevný, hladký, tvrdý, viazaný rast, často - rôzne odtiene červenej. Mnohí to mylne nazývajú termín "koloidná jazva", čo je gramaticky nesprávne meno.

Keloidy (keloidy) sa môžu začať tvoriť hneď po poranení alebo o niekoľko mesiacov neskôr. Môžu byť oveľa väčšie ako samotná pôvodná rana. Na rozdiel od iných druhov jaziev - tento typ jaziev / jaziev nikdy nesvieti a nestratí sa časom.

Keloid jazva: foto

Vyskytujú sa na ktorejkoľvek časti tela, kde je koža poškodená, ale nasledujúce časti tela sú najviac náchylné na tvorbu keloidov: hrudníka, ramien, krku, kolien, členkov, ušných lalokov.

Keloidná jazva a hypertrofická jazva - aký je rozdiel?

Zvyčajne, po poranení, telo začne proces hojenia, v dôsledku čoho sa vytvorí obyčajná plochá jazva na povrchu kože (v mieste bývalej rany). Z dôvodov neznámych pre vedu môže jazva náhle zahusťovať, t.j. dochádza k hypertrofii jazvového tkaniva. Hypertrofia môže byť dvoch typov a v závislosti od jej typu existuje buď hypertrofická jazva alebo keloid.

 • Hypertrofická jazva (Obr.7-9) -
  vzniká, ak je hypertrofia obmedzená na plochu a veľkosť samotnej rany. Najčastejšie sa hypertrofické jazvy začínajú vyvíjať počas prvých dvoch mesiacov po poranení a zároveň sa rýchlo menia na červenú. Roztiahnutie nastáva až do 6 mesiacov, po ktorých zvyčajne dochádza k spontánnej regresii (zastaví sa rast alebo sa mierne zníži).

  Tento celý proces, spravidla trvá 1 rok, nie viac. Včasná liečba (injekcie kortizónu alebo steroidov) môže urýchliť regresný proces.

reklama

 • Keloidná jazva (obrázok 1-6) -
  ak hypertrofia jazvového tkaniva presahuje oblasť poškodenia kože, zachytáva zdravé intaktné tkanivá - takáto jazva sa nazýva keloid. Tento typ zjazvenia sa vyvíja v priebehu niekoľkých rokov po poranení, ale niekedy sa môže vyskytnúť úplne spontánne, dokonca aj bez predchádzajúceho poranenia, napríklad na hrudi.

  Keloidná jazva môže rásť mnoho rokov a nikdy sa nevráti ako hypertrofia. Okrem toho, keloidné jazvy často znova rastú, ak boli predtým chirurgicky odstránené. Pri hypertrofických jazvách sa to nikdy nestane (24stoma.ru).

Iné príznaky keloidných jaziev -

Keloidné jazvy môžu byť buď farebné alebo červené, ružové alebo tmavšie. Môžu byť hladké, uzlovité alebo sférické, alebo jednoducho vyčnievajú do kože v kusoch. Ak v prvom roku keloidnej formácie dopadnú slnečné lúče, jazva môže byť navždy tmavšia ako okolitá koža. Niekedy keloidná jazva spôsobuje svrbenie, podráždenie alebo bolesť (a tieto príznaky sa môžu zhoršiť z odreniny).

Keloidné jazvy: príčiny

V procese hojenia rán začínajú fibroblasty aktívne syntetizovať kolagén. Niekedy, z nejakého dôvodu, fibroblasty začínajú produkovať kolagén viac, než je nevyhnutné pre normálny proces hojenia rán. V tomto prípade jazva začína rásť a vytvára keloid. Podľa štúdií je syntéza kolagénu v keloidoch 20-krát vyššia ako pri normálnych jazvách a jazvách.

Keloidy sa môžu vyvinúť z rôznych kožných lézií, vrátane -
→ chirurgické rezy,
→ poranenia kože po zraneniach,
→ očkovanie,
→ akné (akné a pupienky), ovčie kiahne,
→ pri prepichnutí rôznych častí tela (vrátane piercingu ušných lalokov).

Chirurgické odstránenie jaziev a jaziev -

Je oveľa jednoduchšie zabrániť vzniku keloidných jaziev pomocou špeciálnych mastí alebo silikónových náplastí, ako liečiť jazvy, ktoré sa už objavili. Chirurgická liečba pozostáva z excízie keloidnej jazvy skalpelom alebo chirurgickým laserom. Chirurgické odstránenie jaziev a jaziev laserom by sa nemalo zamieňať s postupom laserového resurfingu jaziev. Posledne menovaný je konzervatívny nechirurgický postup.

Avšak pre keloidné jazvy sú chirurgické zákroky dosť riskantné, pretože operácia môže spôsobiť vytvorenie podobného alebo ešte väčšieho keloidu namiesto prvého. Preto, ak sa aplikuje excízia, potom bezprostredne po operácii sa použijú všetky možné preventívne opatrenia, aby sa zabránilo opakovaniu.

→ špeciálne masti na jazvy,
→ kortikosteroidné lieky
→ predĺžené nosenie tlakovej bandáže alebo kompresného prádla po operácii.

Excízia keloidu chirurgickým laserom: video

Neoperačné liečby keloidov -

Okrem chirurgickej metódy liečby existujú aj iné možnosti liečby, ktoré môžu výrazne znížiť veľkosť keloidu, ako aj urobiť z neho ľahší.

1. Laserová resurfacing jaziev -

Je to jedna z najbežnejších metód boja proti jazvám, nielen keloidným, ale aj hypertrofickým. Typicky to využíva frakčné lasery, argónový laser, neodymový laser (YAG), CO2 lasery (oxid uhličitý), pulzné farbiace lasery. Laserové resurfacing jaziev pomáha robiť jazvy ploššie a menej červené. Liečba je bezpečná a nie príliš bolestivá, ale zvyčajne vyžaduje niekoľko sedení.

Prvé video ukazuje laserové resurfacing jaziev: fotografie pred a po
Na druhej - laserové leštenie keloidov v kombinácii so steroidnými injekciami.

2. Injekcie kortikosteroidov -

Kortikosteroidy znižujú nadmerné zjazvenie v dôsledku nasledujúcich účinkov:
→ znižujú proliferáciu a aktivitu fibroblastov,
→ zníženie syntézy kolagénu,
→ znížiť syntézu glukozaminoglykánov,
→ znižujú syntézu zápalových mediátorov.

Najbežnejšie sa acetonid triamcinolónu (TAS) používa ako kortikosteroid v koncentrácii 10 až 40 mg. Pre lepšiu účinnosť sa kortikosteroidy používajú v kombinácii s inými metódami odstraňovania jaziev (najmä pri kryoterapii), čo znižuje riziko recidívy o 50–100%.

3. Kryoterapia -

Kvapalný dusík spôsobuje poškodenie buniek. Zvyčajne, aby sa dosiahol požadovaný účinok, strávte 1, 2 alebo 3 cykly zmrazovania a rozmrazovania, trvajúce 10 až 30 sekúnd. Môže vyžadovať opakované procedúry každých 20-30 dní. Štúdie ukázali, že účinnosť tejto metódy je 51-74% bez relapsu v priebehu 30 mesiacov pozorovania.

Možné vedľajšie účinky -
→ bolesť,
→ trvalá depigmentácia kože v mieste expozície.

Kryoterapia v kombinácii so steroidnými injekciami: video

4. Pressoterapia (tlakové obväzy) -

Už dlho je známe, že tlak má na pokožku tenký účinok. Zníženie počtu kolagénových vlákien pri hypertrofických a keloidných jazvách pod tlakovými obväzmi sa preukázalo použitím údajov elektrónovej mikroskopie.

Metódy kompresného ošetrenia zahŕňajú presné (stlačovacie) kompresie, tlakové obväzy, elastické bandáže, špeciálne náplasti na báze silikónu ... Štúdie ukázali, že ak používate náplasti so silikónom (Mepiform, Spenco) od začiatku, zlepšuje to zjazvenie v 60%. pacienti. Takéto náplasti sa však musia nosiť 24 hodín po dobu niekoľkých mesiacov, čo je ťažké udržať.

5. Scar masť alebo Scar krém -

Prakticky každá moderná masť na sanie jaziev a jaziev obsahuje silikón, ktorý (podľa nedávnych štúdií) vytvára vzduchotesný film, ktorý dokonale zvlhčuje jazvy, dodáva im pružnosť a mäkkosť. A to je zase dobrý faktor pre normálne hojenie a vytvorenie nenápadnej plochej jazvy.

Príklad vonkajších prostriedkov zjazvenia -

 • Dermatics (silikón + oxid kremičitý) - na obrázku 10,
 • Kelo-Kot (obsahuje silikón + polysiloxán) - na obr.
 • Zeraderm Ultra (silikón + vitamíny E a K + koenzým Q10 + UV filter 15)
 • Scargard (silikón + hydrokortizón + vitamín E),
 • Fermencol (obsahuje kolagenázu živočíšneho pôvodu).
 • Contractubex (obsahuje heparín sodný + cibuľový extrakt + alantoín), t
 • silikónové náplasti Mepiform, Dermatiks a ďalšie (Obr. 12).

Masť z jaziev po operácii by sa mala začať používať až po uzdravení stehu, to znamená úplnom zmiznutí kôry. Do tejto doby môžu byť kôry mazané pantenolom, D-panthenolom, Dexpanthenolom alebo inými podobnými činidlami. Majte na pamäti, že v žiadnom prípade nemôžete otkovyrivat kôry na vlastnú päsť, musia zmiznúť sami!

Masť na sania jaziev a jaziev: recenzia

Ak chcete použiť alebo nepoužívať masť alebo krém na jazvy a jazvy - výsledky ukázali protichodné výsledky. Analýza ukázala, že tendencia tvoriť jazvy úplne závisí od samotného organizmu a jeho citlivosti na keloidy na bunkovej úrovni.

Stretli sme sa s recenziami, keď ľudia rozmazali jazvy so všetkými možnými drahými a nie veľmi drahými mastami a krémami na jazvy a stále mali keloidy. A niektoré recenzie, naopak, poznamenali, že s ich jazvami neurobili absolútne nič a časom sa zmenili na sotva viditeľné biele šnúry jaziev. Horšie je, že budete používať akúkoľvek masť na resorpciu jaziev a jaziev - určite nie, a v každom prípade použitie týchto prostriedkov stále znižuje riziko hrubých jaziev a keloidov.

6. Interferón -

Nedávne štúdie ukázali, že použitie interferónu môže pomôcť pri redukcii veľkosti keloidu, hoci zatiaľ nie sú k dispozícii presné údaje o trvaní účinku takejto terapie. V súčasnej dobe lekári často odporúčajú túto metódu ako pomocný spôsob liečby. Ošetrenie sa uskutočňuje použitím krémov obsahujúcich "imiquimod 5%" (prípravky "Aldara", "Zyclara").

7. Radiačná terapia -

Jej snaha sa používa len vo výnimočných prípadoch, kvôli riziku rakoviny.

8. Sľubné metódy -

Ďalšie liečby keloidných jaziev sa v súčasnosti skúmajú. Smer výskumu:
→ s použitím cibuľového extraktu,
→ použitie lieku "fluorouracil" (5-FU),
→ vnútorná kryoterapia (zmrazenie jazvového tkaniva zvnútra samotného keloidu).

9. Collogénový gél Kolost z jaziev: recenzie

Nedávno sa na trhu objavili iné prostriedky, ktoré sľubujú zlepšenie stavu kože a jaziev. Napríklad, Colloste kolagénový gél z jaziev chýba - hodnotenie o účinnosti lieku na liečbu jaziev ako takých chýba, ale analyzovali sme zloženie a mechanizmus účinku lieku na určenie samotnej možnosti liečby týmto liekom.

Liek sa skladá z kyseliny hyalurónovej alebo kolagénu živočíšneho pôvodu a vyrába sa vo forme 7 a 15% gélov, ktoré sa injikujú. Podľa zloženia a samotnej inštrukcie liek naopak pomáha pokožke vyvinúť si vlastný kolagén. V dôsledku toho môže byť liečivo preukázané len na liečenie atrofických jaziev, ale nie keloidných alebo hypertrofických, pri ktorých sa produkuje kolagén, a tak je 20-30 krát viac, ako je potrebné.

Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: redaktori portálu.

Pozrite si video: Keloidné jazvy (Október 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár