Scar & Scar Masti, Laserové odstránenie

Jazva je tvorba kože, ku ktorej dochádza v dôsledku regenerácie tkaniva v mieste povrchu rany. Jazvy sa často vytvárajú po traumatickom poškodení tkaniva, chirurgických rezoch (napríklad jazva po cisárskom reze). Môžu byť tiež spôsobené zápalovými kožnými ochoreniami, ako sú jazvy po kiahňach, ovčích kiahňach alebo akné.

Keď sa odkazuje na jazvy, ľudia často používajú synonymum, ktoré ich nazýva jazvy. Jazvy pozostávajú hlavne z vláknitého spojivového tkaniva, čo je kostra väčšiny orgánov a tkanív nášho tela. Vláknité spojivové tkanivo zahŕňa vlákna, ako je kolagén a elastín.

Jazvy: foto

Druhy jaziev -

Správne odstránenie jaziev závisí aj od toho, aký typ jazvy máte. Je obvyklé rozlišovať nasledujúcich päť typov jaziev ...

 • Ploché, svetlé jazvy (obr. 1) -
  Toto je najbežnejší typ jazvy. Mierne vyčnievajú len nad povrch kože a na začiatku majú červenú alebo tmavočervenú farbu. Počas zvyčajne dvojročného obdobia tieto jazvy postupne slábnú a ešte viac sa vyrovnávajú.
 • Hypertrofické jazvy (Obr.2-3) -
  ich zvláštnosťou je, že sú veľmi silné nad úrovňou pokožky. Majú tiež tendenciu mať intenzívnu červenú alebo fialovú farbu. Je to spravidla také, že existuje císařská jazva - foto 3.
 • Keloidné jazvy / jazvy (obr. 4) -
  vznikajú ako dôsledok nadmernej tvorby kolagénu v mieste poranenia. Charakteristikou týchto jaziev je, že jazvové tkanivo naďalej rastie ďaleko za samotnú ranu, dokonca aj po zahojení rany.
 • Zmluvné jazvy (obr.5) -
  vznikajú spravidla v dôsledku popálenín. Tieto jazvy utiahnu a stláčajú kožu, čím obmedzujú jej pohyblivosť.
 • Atrofické jazvy (obr.6) -
  vyzerajú ako preliačiny na povrchu kože. Najčastejšie, jazvy na tvári po ovčích kiahňach alebo pupienkov vyzerajú takto.

Tvorba jaziev -

Tvorba jaziev je prirodzeným procesom hojenia kože po jej poškodení (obr. 7). Najprv sa povrch rany prekryje kôrou a traumatický defekt sa sám začne naplňovať pod mäkkým granulačným tkanivom. Postupne je granulačné tkanivo nahradené hustým vláknitým spojivovým tkanivom (kolagénom), ktoré je produkované bunkami nazývanými fibroblasty.

Fibroblasty aktívne produkujú kolagén v mieste poškodenia kože počas troch až štyroch mesiacov, čo zvyčajne vedie k postupnému zvyšovaniu jazvy nad kožou a tvorbe hrudkovitého povrchu. Súbežne s tým aktívne rastú krvné kapiláry, v dôsledku čoho sa jazva stáva červeno.

Potom sa začne rozpadávať určité množstvo pretvoreného kolagénu a klesá počet novo vytvorených kapilár. To vedie k tomu, že jazva sa postupne stáva hladkou, mäkkou a začína blednúť. Vo väčšine prípadov jazvy zostávajú navždy, a len vo veľmi zriedkavých prípadoch zmiznú bez stopy počas prvých dvoch rokov po zranení.

reklama

Ako zabrániť vzniku jaziev -

Je nemožné úplne zabrániť vzniku jaziev, ale existuje množstvo vecí, ktoré môžu pomôcť jazve, aby sa stali menej nápadnými a liečili lepšie.

 1. Ak sa na pokožke vytvorí rana, okamžite ju očistite od nečistôt a dezinfikujte.
 2. Ak je rana hlboká - použite tlakovú bandáž, pretože to môže pomôcť vyhladiť zjazvenie.
 3. Vždy chráňte ranu pred vodou (ranu nenavlhčite vodou).
 4. Použite liek na jazvy a jazvy, aby ste znížili začervenanie a lepšie hojenie. Môže to byť špeciálna masť na jazvy a jazvy, alebo gél / náplasť na báze silikónu.
 5. Jemne masáž oblasti jazvy, keď kôry zmizne po uzdravení. Masáž pomáha zabrániť hromadeniu masívnych vrstiev kolagénu a ich premene na jazvy.

Dôležité body -

 1. Nekryte ranu pevne, prístup kyslíka vám umožní rýchlo tvoriť kôry, ktoré urýchľujú hojenie zranenej oblasti.
 2. V žiadnom prípade nezdvíhajte a neroztrhávajte kôru, pretože to určite povedie k vzniku významnej jazvy.
 3. Na antiseptické ošetrenie rán používajte iné antiseptiká ako peroxid vodíka, pretože Môže poškodiť okolité zdravé tkanivo kože.
 4. Nedávajte na rany a čerstvé jazvy vitamín E, pretože rozbije správnu rýchlosť hojenia.
 5. Nevyberajte ani nestláčajte akné - to vedie k tvorbe atrofických jaziev na tvári.

Ako sa zbaviť jaziev -

V závislosti od typu jazvy, ako aj od jej trvania, existuje niekoľko liečebných procedúr, ktoré môžu pomôcť znížiť ich viditeľnosť a zlepšiť ich vzhľad. Majte na pamäti: je to zlepšenie, pretože je ťažko možné úplne sa zbaviť jaziev bez stopy.

V tomto článku sa zameriame na -

 • krém na jazvy a jazvy (napr. Dermatiks, Kelo-Kot ...),
 • laserové odstránenie jaziev
 • chirurgické odstránenie jaziev.

Používa sa aj na liečbu jaziev -

 • silikónové náplasti (napr. Meform),
 • techniky stredného alebo hlbokého chemického peelingu, t
 • dermabrázia (leštenie kože),
 • kozmetické maskovanie (make-up alebo tetovanie na jazve).
  Prečítajte si o týchto metódach na odkazoch v príslušných článkoch. Často sa používa kombinácia niekoľkých liečebných postupov.

Najlepší externý liek na jazvy a jazvy -

V lekárni je vždy možnosť výberu vonkajších prostriedkov na jazvy, ktoré pomáhajú, aby boli na pokožke menej viditeľné. Medzi najbežnejšie a najznámejšie prostriedky patrí -

→ gél "Dermatik" (obr. 8),
→ gél "Kelo-Kot" (Obr.9),
→ gél "Zeraderm ultra",
→ gél "Fermencol",
→ gél "Kontraktubex",
→ gél "Mederma",
→ silikónové náplasti Mepiform alebo Dermatiks (obrázok 10).

Ako sa zbaviť jaziev s týmito nástrojmi -
Základom všetkých týchto prostriedkov je buď silikón alebo heparín sodný. Silikón dokonale zvlhčuje a chráni pokožku, vďaka čomu je pružnejší. Sodná soľ heparínu tiež dokonale hydratuje pokožku. Všimnite si, že všetky tieto nástroje sú určené nielen na pomoc pri správnom vytváraní jaziev, ale aj na zabránenie vzniku keloidných jaziev.

Pokiaľ ide o názor lekárov, neexistuje jednotný názor na to, ktoré prostriedky sú lepšie. Niektorí lekári okrem toho vo všeobecnosti odporúčajú nedotýkať sa čerstvých jaziev a ničiť ich niečím iným, ale dať svojmu telu vlastné, aby sa vyrovnal s procesom hojenia. A iba ak existuje tendencia k tvorbe keloidov - je potrebné použiť preventívne opatrenie Dermatiks alebo Kelo-Kot.

Scar krém: hodnotenie účinnosti

Pozorne sme preštudovali recenzie lekárov, ako aj hodnotenia pacientov, ktorí používajú alebo nepoužívajú takéto externé prostriedky. V dôsledku toho sme nenašli priamy vzťah medzi použitím týchto nástrojov a tvorbou nenápadnej alebo takmer nepostrehnuteľnej jazvy.

Zdá sa, že všetko je naozaj, prísne individuálne ... Mnohí pacienti rozmazali jazvy a stále mali hrozné jazvy, ale sú aj tí, ktorí vôbec nič neurobili, zatiaľ čo jazvy sa postupne stratili alebo sa stali úplne neviditeľnými. Nenašli sme žiaden publikovaný objektívny vedecký dôkaz, že ktorýkoľvek z týchto nástrojov skutočne funguje. Všetky publikované klinické štúdie vychádzajú len zo subjektívnych metód hodnotenia: prieskumov a inšpekcií.

Áno, existujú vedecké štúdie, ktoré ukazujú, že silikón (ktorý je súčasťou väčšiny prostriedkov na jazvy) - pomáha vytvárať tenšiu a pružnejšiu jazvu, ale to je všetko. V tomto prípade sa v týchto štúdiách neuvádzajú žiadne kvantitatívne ukazovatele: napríklad, aké percento pacientov malo významné zlepšenie vo vzťahu k celkovému počtu pacientov zapojených do štúdie. To všetko spôsobuje pochybnosti o vysokej účinnosti tejto skupiny liekov.

Napríklad, masáž tváre jazvy s konvenčným hydratačný krém alebo vazelína - tiež zlepšuje elasticitu a lepšie distribuuje tvoriť nový kolagén v tkanive jazvy. Je však ťažké pochopiť, koľko silikónu alebo heparínu sodného je lepšie ako bežný krém alebo vazelína a či stojí za to platiť tak drahé.

Preto je jasná odpoveď na otázku: aký druh masti z jaziev alebo smotany z jaziev a jaziev je lepšie - nie. Použitie týchto krémov a gélov nezaručuje, že jazva bude menej viditeľná. Dá sa však povedať, že používanie týchto nástrojov stále znižuje riziko tvorby hrubých jaziev.

Opravné prostriedky na jazvy a jazvy: cena

Balenie každého z týchto gélov je 15 gramov a iba Fermencol sa vyrába v skúmavkách s hmotnosťou 30 gramov.

 • Dermatix (Dermatiks) - náklady v rozsahu 2500-3000 rubľov.,
 • Gel Kelo-cat - cena od 1300 do 1700 rubľov.,
 • Zeraderm Ultra - cena od 3000 do 4000 rubľov. (bohaté zloženie, ktoré navyše obsahuje koenzým Q10 a vitamín K).
 • Fermenkol od ruského výrobcu - stojí asi 1500 rubľov.,
 • Kontraktubeks - stojí len 600 rubľov, ale tento liek má najhoršie hodnotenie medzi lekármi a pacientmi.
 • Nuobisong krém na jazvy - recenzie ukazujú, že tento čínsky krém, ktorý sa predáva nelegálne a len prostredníctvom internetu - vo všeobecnosti nemá ani zloženie uvedené na obale ani podrobné pokyny v ruštine. Preto aj cez svoje nízke náklady okolo 300 rubľov - neodporúčame jeho použitie.

Odstránenie jaziev laserom: ceny, foto pred a po

Odstránenie jaziev laserom alebo resurflácia pokožky laserom (toto je rovnaké) je účinnou metódou riešenia jaziev. Lasery použité na tento postup produkujú vysokofrekvenčné svetelné impulzy, ktorých tepelná energia odparuje tenké vrstvy kože, vrstvy po vrstve.

Odstránenie jaziev laserom je obzvlášť účinné pri liečbe pooperačných jaziev, ktoré už nerastú alebo nezhustnú. Napríklad cisárskym rezom sa dá dokonale odstrániť laserom. Tiež laserové leštenie funguje dobre s plytkými atrofickými jazvami po akné (akné).

Odstránenie jaziev laserom: pred a po fotografiách

Ako laserové odstránenie jaziev -

Spočiatku sa jazva odstráni a oblasť ošetrenia sa označí markerom. Často sa ošetrená oblasť anestetizuje lokálnym anestetikom. Niektorým pacientom sa na relaxáciu ponúkajú sedatíva alebo sedatíva. Ak je jazva odstránená na tvári, pacient má na ochranu očí špeciálne okuliare.

Počas procedúry sa pacient môže cítiť brnenie, pálenie. Po zákroku sa môže pozorovať mierne krvácanie. Pri zákroku na odstránenie jaziev laserovými koncovkami sa na ošetrovanú oblasť aplikuje špeciálna masť na jazvy po operáciách, po ktorej sa rana pokryje obväzom.

24 hodín po zákroku sa pacientom odporúča začať čistenie ošetrovanej oblasti 4-5 krát denne a aplikovať špeciálnu masť alebo vazelínu, aby sa zabránilo tvorbe kôry. Liečba po odstránení jazvy laserom trvá zvyčajne 10-21 dní v závislosti od veľkosti jazvy a jej umiestnenia.

Odstránenie laserových jaziev: video

Odstránenie laserových jaziev: ceny
náklady sa líšia v závislosti od oblasti, kde sa jazva nachádza, ako aj od jej veľkosti. Preto v priemere na odstránenie jaziev laserom - cena za 1 cm2 bude od 1500 do 2500 rubľov.

Možné vedľajšie účinky po zákroku -

 • bolesť, pálenie (zmizne do 12-72 hodín),
 • opuch (prejde do 48 hodín),
 • krvácanie (prejde do 12 hodín),
 • kôra, peeling (do 5-7 dní),
 • pigmentácia,
 • infekcie,
 • opätovného vytvorenia jazvy.

Po úplnom hojení by mal pacient -

 • aplikujte olej na ošetrenú plochu 2-3 mesiace,
 • vyhnúť sa slnečnému žiareniu v tejto oblasti
 • Neustále sa uistite, že mladá pokožka je neustále hydratovaná.

Chirurgická liečba jaziev -

Chirurgická liečba jaziev zahŕňa excíziu jazvového tkaniva a vytvorenie kozmetického stehu. Existujú rôzne metódy šitia tkanín (napríklad intrakutánne), ktoré nám umožňujú dosiahnuť skutočnosť, že neskôr bude sutúra takmer nepostrehnuteľná. Na kozmetické švy sa používa veľmi tenký materiál na zošívanie.

Ako sa zbaviť jaziev doma -

V prvom rade je potrebné začať používať externé výrobky na báze silikónu vo forme gélov, ktoré sme opísali vyššie. Samozrejme, že žiadny nástroj pomôže úplne zbaviť jazvy, ale to môže pomôcť, aby to menej viditeľné. S cieľom zbaviť sa jaziev doma - je potrebné liečiť jazvu niekoľkokrát denne po dobu 4 mesiacov, takže naladiť na dlhodobú liečbu.

Všeobecné odporúčania na zlepšenie vzhľadu jaziev -

 • Vyhnite sa slnečnému žiareniu na jazve, pretože spomaľuje proces hojenia a robí jazvy viditeľnejšie vo farbe. Ak je rám v otvorenej oblasti slnka na kožu, potom zakaždým pred odchodom na slnko, použite ochranu pred slnkom (aspoň 30 SPF).
 • Každý deň masírujte zjazvené miesto (najmenej 2-krát denne po dobu 3-5 minút), aby ste predišli nadmernej tvorbe vláknitého tkaniva, ktoré tvorí jazvy. Môžete robiť masáž bez všetkého, alebo pomocou oleja, alebo gélu so silikónom (viď vyššie).
 • S pomocou prostriedkov na povrchový chemický peeling sa trvalo odlupuje povrchová vrstva kože, pozostávajúca z odumretých kožných buniek epidermy. Znižuje tiež riziko tvorby hrubých jaziev.

Liečba jaziev ľudovými prostriedkami -

1. Aloe vera

Aloe Vera je prírodný bylinný prostriedok na jazvy a jazvy, ktorý má protizápalové a antibakteriálne účinky. Pôsobí ako zvláčňujúce činidlo, ktoré napomáha procesu hojenia a podporuje rast zdravých buniek, zlepšuje štruktúru pokožky.

Ako sa prihlásiť -
Najprv odstráňte vonkajšiu vrstvu listu Aloe Vera, kým sa neobjaví želé podobná látka. Potom aplikujte gélovú jazvu, masírujte jazvu v kruhovom pohybe, kým sa Aloe Vera úplne neabsorbuje. Po 30 minútach opláchnite zvyšky aloe vera vodou. Použite aloe vera gél dvakrát denne.
Dôležité: Aloe Vera neaplikujte na otvorené rany.

2. Kokosový olej

Kokosový olej je ďalšou vynikajúcou prírodnou zložkou, ktorá pomáha zbaviť sa jaziev. Kokosový olej obsahuje kyseliny laurovú, kaprylovú a kaprinovú, ktoré stimulujú syntézu kolagénu a podporujú hojenie poškodenej kože.

Ako sa prihlásiť -
Teplo v rukách prírodného nerafinovaného kokosového oleja do tekutého stavu. Potom aplikujte na jazvu, masírujte olejom 5-10 minút. Potom nechajte olej na koži ďalšiu 1 hodinu, aby sa koža úplne absorbovala. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov postup opakujte 2-4 krát denne.

3. Citrón

Citrón obsahuje alfa-hydroxy kyseliny, ktoré majú účinok chemického peelingu. Výsledkom je, že citrónová šťava odstraňuje odumreté bunky, podporuje rast nových buniek, zlepšuje elasticitu pokožky.

Ako sa prihlásiť -
aplikujte citrónovú šťavu na jazvu (ak je koža citlivá, môžete ju zriediť vodou alebo olejom). Počkajte 10 minút a opláchnite teplou vodou. Opakujte postup raz denne. Majte na pamäti, že citrón môže odfarbovať pokožku a robí ju veľmi citlivou na slnečné svetlo. Preto sa uistite, že používate opaľovací krém alebo skryť túto oblasť pred slnkom, aby sa zabránilo hyperpigmentácii.

4. Jablkový ocot

Rovnako ako kyselina citrónová sa vzťahuje na alfa-hydroxy kyseliny, ktoré sa používajú na chemické odlupovanie kože. Preto bude tiež prispievať k odlupovaniu a odstraňovaniu odumretých kožných buniek.

Ako sa prihlásiť -
zmiešajte rovnaké množstvo jablčného octu a vody. Tento roztok aplikujte na jazvu bavlneným tampónom. Nechajte pôsobiť 5 minút a potom opláchnite vodou. Opakujte raz denne.

Je dôležité: majte na pamäti, že peelingové produkty na báze citrónu alebo jablčného octu budú oveľa menej účinné ako profesionálne chemické peelingové postupy vykonávané v kozmetických klinikách, ako aj špeciálne profesionálne prípravky na povrchový peeling doma.

5. Tea tree oil

Tea tree olej znižuje jazvy a škvrny na koži kvôli jeho protizápalové a liečivé vlastnosti. Len majte na pamäti, že v žiadnom prípade by sa olej tea tree nemal používať neriedený.

Prvý prípad použitia je
pridajte 4 kvapky oleja tea tree v 2 polievkových lyžiciach vody. Navlhčite jazvu týmto roztokom 2-3 krát denne.

Druhým prípadom použitia je
Zmiešajte 2-3 kvapky oleja tea tree s 1 lyžičkou mandľového oleja. Aplikujte túto zmes na jazvu a nechajte 30 minút, potom opláchnite vodou. Používajte raz denne.

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár