Zafírové traky: foto, cena

Zafírové traky sa líšia od obyčajných kovových výstuh v tom, že sú vyrobené z transparentného jednokryštálového oxidu hlinitého, ktorý sa často nazýva umelý zafír. Tieto traky sú takmer rovnako silné ako kovové traky, ale sú oveľa estetickejšie a neviditeľné na zuboch.

Cez názov, zafírové traky patria do triedy keramiky. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že zafír je vyrobený z monokryštalického oxidu hlinitého a tradičnej keramiky z polykryštalického oxidu hlinitého. Vďaka tomu sú zafírové traky priehľadné a keramické sú biele a nepriehľadné.

Zafírové traky: foto

Hlavné značky zafírových trakov -

 • traky "Inspire ICE" (USA),
 • Braces "Radiance" (USA),
 • traky "Damon clear" (USA).

Nižšie sa pozrieme bližšie nielen na výhody a nevýhody zafírových zátvoriek vo všeobecnosti, ale aj na porovnanie týchto modelov rovnátka.

Zafírové traky -

Zafírový konzolový systém sa skladá z troch hlavných prvkov: po prvé, zafírové dosky, ktoré sa pripájajú k zubom (nazývajú sa konzoly), po druhé - špeciálny kovový oblúk, ktorý spája vzpery navzájom, a po tretie - mechanizmus upevnenia oblúka dosky.

1. Závesné dosky zo zafíru -

V tomto prípade sa umelo pestované zafíry používajú na výrobu rovnátka. Majú podobné vlastnosti ako tradičná keramika: vôbec nezmenia svoju farbu, nie sú alergénmi, majú trvanlivosť ako kov, ale majú tiež vysokú transparentnosť.

Veľké plus zafírové traky je, že majú zaoblený strih. Zjednodušený tvar umožňuje rovnátka menej traumatizovať sliznicu pier a tváre. Malé mínus zafírové traky je, že vo všeobecnosti je ich veľkosť o niečo väčšia ako veľkosť kovových rovnátka.

Zafírové traky vyzerajú najlepšie s ľuďmi, ktorých zuby majú veľmi svetlé odtiene, a tiež je tu vysoká transparentnosť zubnej skloviny. Ak vaše zuby majú tmavú farbu alebo so žltosťou - v tomto prípade sú pre vás vhodnejšie optické keramické traky.

Priehľadné traky: photo Inspire-ICE, Radiance, Damon clear

reklama

2. Kovový oblúk -

Zakrivený kovový oblúk prechádza cez všetky traky a slúži na vytvorenie úsilia na pohyb zubov. Na rozdiel od priehľadných zafírových šnúr, oblúk už nebude tak nenápadný, pretože je vyrobený len z kovu (obrázok 10). Ak však platíte ortodontistu, môžete dať oblúk matnej farby alebo oblúk lemovaný zvonku s kompozitnou hmotou bielej (obr. 11).

Majte na pamäti, že ak si vyberiete oblúk s kompozitným materiálom, môže dôjsť k malému odštiepeniu kompozitnej hmoty na trecích bodoch oblúka nad konzolami (s časom), čo môže mierne zhoršiť neviditeľnosť oblúka.

3. Systém upevnenia oblúka na konzolu -

Existujú 2 systémy na upevnenie kovového oblúka na traky: najprv pomocou špeciálnych ligatúr (gumené krúžky alebo drôty) a po druhé pomocou špeciálnych uzamykacích uzáverov na povrchu trakov (Obr. 12).

 • Systém fixácie -
  z vyššie uvedeného, ​​tento typ zahŕňa konzoly "Inspire ICE", "Radiance". V závorkách je drážka, do ktorej je vložený kovový oblúk. V podväzkových vzpierach sa oblúk drží v drážke pomocou špeciálnych ligatúr. Ako ligatúry sa zvyčajne používajú elastické pásy alebo tenký ortodontický drôt (obr. 13).

  Pružné pásy na upevnenie môžu byť farebné alebo biele alebo transparentné. Ak sa vám páči víno alebo silný čaj, potom svetlá guma bude postupne maľovať, degradovať estetiku. Ale budete ich meniť raz mesačne počas plánovanej návštevy ortodontistu na opravu rovnátka.

 • Systém fixácie bez dozoru -
  z týchto, ako rovnátka patrí "Damon jasné". Ako už názov napovedá - na fixáciu oblúkových ligatúr sa tu nepoužíva. Na povrchu týchto výstuh je zámok, ktorý zapadne na miesto po zavedení kovového oblúka do drážky konzoly (Obr. 12.14). Šnúry tohto dizajnu sa nazývajú nepovolené alebo samoväzbové.

  Zvyčajne je tento typ rovnátka drahší. Treba povedať, že ortodontisti (ktorí profitujú z drahších riešení) a výrobcovia rovnátka sa zlúčili do extázy a dôrazne propagovali a prezentovali ligatúru typu rovnátka ako moderné riešenie, ktoré je oveľa efektívnejšie ako bežné podväzkové rovnátka, čo nie je celkom pravda.

Zafírové traky: recenzie

Svojimi výhodami a nevýhodami sú zafírové traky 100% podobné keramickým trakom. A teraz uvedieme klady a zápory, ktoré sa rovnako vzťahujú na ligatúry a nezmyselné zafírové traky.

1) Výhody -

 • z prekrásneho priesvitného materiálu
 • sotva viditeľné na zuboch v blízkosti (nie je vidieť na diaľku a na fotografiách),
 • zaoblené obrysy rovnátka menej traumatizujú sliznicu.

Dôležité: priesvitné zafírové traky sú tou najlepšou voľbou, len ak máte veľmi jasné zuby. Ak sú zuby tmavé alebo žlté, potom nepriehľadné zátvorky z tradičnej keramiky budú vyzerať lepšie na zuboch.

2) Nevýhody zafírové traky -
je celkom jasné, že nevýhody budú náklady, rovnako ako skutočnosť, že pri použití ligatúry - svetlo farebné gumy môžu byť postupne maľované, degradovať estetiku. Ale to nie je vážne. Existujú závažnejšie nedostatky, ktoré sa zvyčajne neuvádzajú v reklamných článkoch na stránkach zubných kliník.

 • Ošetrenie zafírovými trakmi bude dlhšie -
  Táto položka sa vzťahuje len na nezmeniteľné zafírové traky. Faktom je, že zámky takýchto výstuh sú náchylnejšie na rozbitie, ak sa stretnú s ťažkým nákladom. Preto ortodontisti používajú menej namáhania zubov s takýmito závorkami, čo predlžuje čas liečby.
 • Väčšie poškodenie mäkkých tkanív -
  Všetky keramické a zafírové traky sú výrazne väčšie ako moderné kovové traky. To platí najmä pre nezmeniteľné zafírové konzoly, ktoré majú na svojom povrchu komplexný uzamykací mechanizmus, ktorý musí byť zosilnený hrúbkou materiálu. To zvyšuje podráždenie sliznice pier a tváre.
 • Možnosť rozbitia -
  v zafírových ligatúrach nie je prakticky nič rozbiť, avšak v ligatúre zafírového zafíru je možné, že blokovací mechanizmus sa môže roztrhnúť, ak sa na vzpery aplikuje príliš veľa sily. V tomto prípade bude potrebné vymeniť zlomené zátvorky.

Porovnanie výhod a nevýhod všetkých typov závoriek -

Ak hodnotíte keramické rovnátka - hodnotenie ortodontistami a pacienti súhlasia, že tieto rovnátka sú takmer rovnako silné a spoľahlivé ako kovové, ale sú oveľa viac neviditeľné na zuboch. Hlavné rozdiely v spotrebiteľských vlastnostiach rôznych typov trakov sú uvedené v tabuľke.

Tabuľka 1

 Sapphire / Ceramic BracesKovové trakyLingual traky
estetikavysokýnízkyideálne
spoľahlivosťvysokýveľmi vysokánízky
Miera ošetreniavysokývysokýnízky
Frekvencia návštev ortodontistu1 krát za 1-2 mesiace1 krát za 1-2 mesiacepodľa potreby
Pohodlie pre
pacienti
rýchla adaptáciarýchla adaptáciaťažké prispôsobenie
Cena za ošetrenievysokýmierne až vysokéextrémne vysoká

Môžete sa dozvedieť viac o iných typoch rovnátka, úskalia pri výbere šľapiek od rôznych výrobcov, či to stojí za to platiť za moderné modely rovnátka - môžete z článkov:
→ "Ako si vybrať rovnátka? Analýza kovových výztuh",
→ "Porovnanie modelov jazykových zátvoriek",
→ "Porovnanie modelov keramických výstuh".

Porovnanie zafírových rovnátka medzi sebou -

Ako ste už pochopili: nezmyselné rovnátka, ako je "Damon jasné", sú zraniteľnejšie, drahšie a liečba s nimi bude trvať o niečo dlhšie a navyše poškodzujú sliznice pier a tváre o niečo viac. A čo efektivita pohybujúcich sa zubov? Koľko budú tieto drahšie rovnátka lepšie ako ligatúra zafírové rovnátka?

Podľa výrobcov umožňujú podväzkové traky -

 • je možné ísť na ortodontistu na korekciu oveľa menej často,
 • je vyššia účinnosť pohybu zubov,
 • pohyb zubov sa vykonáva pomocou tzv. „menších síl“, ktoré spôsobujú menšiu ischémiu kosti okolo zuba a riziko komplikácií.

Odmietnutie výhradných zátvoriek exkluzivity -

Typ fixácie oblúka na konzolu môže byť buď aktívny alebo pasívny. Aktívny typ fixácie je, keď je oblúk veľmi pevne uchytený v drážke konzoly a nemôže sa v ňom posúvať (Obr. 16). Pasívny typ fixácie je, keď je oblúk zadržaný iba v drážke (voľnom kontakte), a preto sa môže voľne posúvať v drážke konzoly (Obr. 17).

V procese ortodontickej liečby sa periodicky používa jeden alebo druhý typ fixácie. Je to spôsobené tým, že pri korekcii rôznych sklonov a otáčok zubov, rôznych oklúzií, rozšírenia chrupu, je optimálne použiť rôzne typy fixácie oblúka v drážke konzoly, neustále ich meniť - z jedného do druhého.

Pri použití podvaziek môžete jednoducho zmeniť typ fixácie: napríklad jednoducho uvoľniť pevne dotiahnutú kovovú ligatúru (alebo naopak). Ale pri použití neupravených rovnátka nebude možné, pretože je tu hrad, ktorý môže byť výhradne -
1) alebo s aktívnym typom fixácie (oblúk je pevne v drážke a nekĺzne),
2) alebo s pasívnym typom fixácie (oblúk sa voľne pohybuje v drážke a zámok jednoducho zabraňuje vypadnutiu z konzoly).

zistenie: Podväzkový typ rovnátka je najoptimálnejší pre každého pacienta, pretože uľahčuje zmenu systémových nastavení. A mimochodom, toto je dôvod, prečo má tento systém od tej doby menej komplikácií s ligatúrnymi rovnátka, ortodontista jednoducho nemôže zmeniť typ fixácie, keď to naozaj musí byť vykonané podľa zákonov biomechaniky, a preto všetky liečby často prechádza cez jedno miesto.

Pokiaľ ide o tvrdenia ortodontistov (ktorí sa zjavne nevenujú čítaniu nezávislého výskumu, ale získavajú informácie len z propagačných materiálov výrobcov), „menej sily“ sa používa v zátvorkách bez podväzkov, pretože V týchto zátvorkách je trenie medzi oblúkom a drážkou konzoly menšie ... Takže nezávislý výskum to úplne vyvracia.

Trecia sila oblúka v drážke je takmer rovnaká v ligatúre a v ligatúre. Nižšie je odkaz na odborné lekárske medzinárodné vydanie (refereed) s výsledkami štúdie na túto tému: "Maxilárna psie retrakcia s self-ligating a konvenčné zátvorky." The Angle Orthodontist: March 2011, (zv. 81, č. 2, str. 292-297).

Zafírové traky: cena 2019

Na zafírových trakoch sa náklady na rôznych klinikách môžu výrazne líšiť, čo závisí nielen od zvolenej značky rovnátka, ale aj od cenovej politiky kliniky, ako aj od úrovne kvalifikácie lekára. Veľký význam má súbor služieb, ktorý je zahrnutý v špecifikovaných nákladoch. Napríklad náklady na držiak (ktorý sa nosí po odstránení rovnátka) je približne 16 000 rubľov, ale môže alebo nemusí byť zahrnutý v cene.

1) Náklady na konzultácie a diagnostiku -

 • konzultácia s ortodontistom - bezplatne,
 • diagnostika (prijímanie dojmov, tvorba a analýza diagnostických modelov sadry na čeľustách, analýza ortoantomogramov, výpočet TRG, vypracovanie plánu liečby) - približne 1600 rubľov.

Nižšie sme vypočítali priemerné náklady na závorky zo zafíru v Moskve, ktorá už zahŕňa montáž trakov na 2 čeľuste, držiak, všetky práce na fixácii a odstraňovaní (chyba ± 10 000 rubľov).

2) Zafírové traky: Cena

 • traky "Inspire ICE" - cena 150 000 rub.
 • Traky "Radiance" - cena je 160 000 rubľov.
 • rovnátka "Damon jasné" - cena 160 000 rubľov.

3) Korekčná relácia (vykonaná raz mesačne) stojí okolo 2 000 až 2 500 rubľov.

Zaujímavý fakt: náklady na jednu ortézu "Inspire-ICE" pre zubné lekárstvo je len 1500 rubľov, rovnátka "Damon jasné" a "Radiance" - 2100 rubľov (20-22 rovnátka sú zvyčajne kladené na 2 čeľuste). Zvyšok sú náklady na služby lekára a príplatok kliniky.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár