Lingual traky: cena, recenzie

Lingválne traky nie sú inštalované z vonkajšieho, ale z lingválneho povrchu zubov, vďaka čomu nie sú viditeľné. Existuje iba jedna indikácia pre použitie tohto typu rovnátka - pacientova túžba urobiť z ortodontickej časti úplne nepostrehnuteľnú pre ostatných. Nevyhnutná podmienka - vek musí byť viac ako 12 rokov.

Lingual braces: foto

V Rusku sú zastúpené najmä tieto jazykové zátvorky -

 • traky "Stb" - výrobca "Ormco", USA,
 • konzoly "In-Ovation-L" - výrobca "Dentsply-GAC", USA,
 • konzoly "Incognito" - výrobca "3M", Nemecko.

Lingual braces: výhody

1) Hlavnou výhodou jazykových zátvoriek je len to, že vaše zátvorky nie sú viditeľné. tj poskytujú dokonalú estetiku. To je dôležité, pretože Mnohí ľudia sú komplexné nosiť tradičné rovnátka a cítiť psychologické nepohodlie z nich. Takéto neviditeľné traky dokonale riešia tento problém.

2) Plus je veľká bezpečnosť v kontaktných športoch, možnosť využitia hudobníkov, ktorí hrajú na dychové hudobné nástroje. Nie je dôležité, aby sa znížilo riziko vzniku zubného kazu na prednom povrchu zubov, čo ešte v prípade následného spracovania a plnenia týchto zubov ešte zhoršuje ich estetiku.

Neviditeľné zátvorky: foto

Porovnanie systémov jazykových zátvoriek -

1. Lingválne traky "Stb" -

Stb podpery sú ligatúry, t.j. Kovový oblúk je pripevnený na konzolu špeciálnymi gumovými ligatúrami. Jedná sa o veľmi jednoduchý a univerzálny systém, na rozdiel od "In-Ovation-L" a "Inkognito" závorky, v ktorých je oblúk fixovaný pomocou komplexného uzamykacieho mechanizmu na povrchu konzoly.

Stb traky sú vyrobené zo zliatiny kobaltu a niklu, majú štandardné tvary a veľkosti. Ich hrúbka je iba 1,5 mm a dĺžka je 4, 57 mm. Môže sa používať u detí od 12 rokov. Veľmi jednoduchý a všestranný systém, dostupnejší ako iné jazykové traky.

Odporúčania pre použitie Stb braces -

 • Odporúča sa len pre malé a stredné preplnené zuby (s liečebnými podmienkami do 24 týždňov). Keď nie je možné použiť vytláčanie!
 • Nemôže byť použitý, ak je čeľusť príliš úzka alebo ak sú problémy s temporomandibulárnymi kĺbmi.
 • Nemôže byť použitý s nízkou klinickou výškou koruniek zubov. V tejto situácii bude možné použiť iba podpery s fixáciou na prednej ploche zubov, alebo lingválne rovnátka "Incognito".

reklama

2. Lingválne traky "In-Ovation-L" -

Tieto rovnátka nie sú viazané (self-ligating). tj Na povrchu každej konzoly je západka, ktorá bezpečne drží kovový oblúk v konzole konzoly. Tieto traky sú vhodné pre pacientov, ktorí plánujú presun zubov do 6 mm. Sú vyrobené zo zliatiny kobaltu a niklu, majú štandardné rozmery a tvar.

Hlavným rozdielom oproti Stb braces je, že In-Ovation-L lingválne traky nevyžadujú použitie špeciálnych gumových pásov, pomocou ktorých je kovový oblúk upevnený na kovové dosky. Zdá sa, že je to pohodlné, ale v skutočnosti sú záväzné závorky menej univerzálne ako bežné podväzkové traky ...

Rozdiel medzi Stb ligatúrnymi závorkami a In-Ovation-L ligatúrami bez podväzkov:
Faktom je, že fixácia kovového oblúka v konzole môže byť -

 • aktívny (keď je kontakt veľmi tesný a oblúk sotva prechádza do drážky konzoly),
 • pasívny (keď sa oblúk môže voľne posúvať v drážke konzoly a upevnenie má zabrániť tomu, aby oblúk jednoducho vypadol z drážky).

Ak sa použije fixačný typ ligácie s elastickými pásmi alebo ortodontickým drôtom, lekár môže veľmi ľahko zmeniť typ fixácie z aktívnej na pasívnu a naopak, jednoducho uvoľnením alebo utiahnutím ligatúry. Ale na hradnej kotvisko bez oprávnenia rovnátka táto možnosť nie je jazda, pretože pôvodne mali iba jeden typ fixácie oblúka v drážke konzoly: buď aktívny alebo pasívny.

Prečo je to dôležitéFaktom je, že rôzne typy fixácie sú optimálnejšie na korekciu rôznych porušení. Napríklad, aby sa korigovali sklony zubov, nesprávna oklúzia, je potrebná jedna fixácia, na rotáciu zubov, expanziu zubného oblúka - druhého. Okrem toho, v procese liečby lekár opakovane mení typy fixácie.

V tradičných ligatúrach sa toto robí elementárne, ale podväzkové šle so zámkami sú úplne zbavené takejto príležitosti. a lekár musí použiť typ fixácie, ktorý bol pôvodne začlenený do návrhu špecifického modelu rovnátka. To vedie k tomu, že liečba v určitom štádiu nebude vykonávaná optimálnym typom zaťaženia a bude sa jednoducho zastaviť, a tým sa zvýši riziko komplikácií.

3. Inkognito lingválne traky -

Tieto vzpery sú ligatúra, t.j. elastické pásy sa stále používajú na upevnenie oblúka na traky. Výroba týchto výztuh sa však veľmi odlišuje od výroby akýchkoľvek iných konzolových systémov. Ak sú všetky ostatné traky štandardizované a sú prijímané ortodontistami zo špeciálnych súprav, potom je každá konzola vyrobená špeciálne pre váš zub, na ktorom bude fixovaná.

Inkognito traky sa vyrábajú pre každého pacienta individuálne pomocou technológie CAD / CAM (trojrozmerné frézovanie s počítačom riadeným počítačom) a sú vyrobené zo zliatiny zlata. Pri výrobe kovových oblúkov pre traky sa používa aj robotizované ohýbanie.

Zaujímavý detail: robiť incognito braces je príliš komplikovaný a nedá sa to urobiť v Rusku, takže vaše dojmy budú odoslané do Nemecka výrobcovi tohto systému rovnátka (do 3M). V priebehu 2 - 3 mesiacov doručia kuriérske zásielky na kliniku individuálne vyrobené závesy a budete vyzvaní na ich inštaláciu.

Kľúčové vlastnosti zátvoriek Incognito -

 • Zarovnávanie bude trvať asi 2-3 mesiace,
 • liečba trvá v priemere 1,5-2 roky,
 • môže byť umiestnená s nízkou klinickou výškou koruniek zubov.

Zoskupené zátvorky: recenzie ...

 • Problémy v prípade potreby opravy -
  Skutočnosť, že sa vyrábajú v Nemecku podľa vašich individuálnych dojmov, znamená, že v prípade najmenšieho zlyhania bude potrebné zaslať dojem znovu do Nemecka a čakať niekoľko mesiacov, kým sa obnovené časti nedostanú. Okrem toho budú náklady na opravy veľmi veľké a čas liečby sa zvýši aspoň o ďalších šesť mesiacov. Áno, a prerušenie liečby nebude prínosom.

  Lingual traky - najzraniteľnejšie k poškodeniu zo všetkých typov rovnátka. Situácia sa však zhoršuje, ak nie ste vybavení štandardnými zátvorkami, ale individuálne vyrobené podľa vašich zubov. Koniec koncov, potom to nebude fungovať - ​​stačí dostať novú konzolu z krabice a nahradiť ju zlomený.

  Niektorí ortodontisti, ktorí majú nainštalované Incognito rovnátka, v prípade poruchy potom jednoducho odmietajú liečiť tohto pacienta, nechať ho starať sa o seba. Preto, ak si vyberiete tento typ rovnátka - požiadajte o zmluvu, ktorá jasne stanovuje povinnosti kliniky a záruky, podmienky opravy.

Lingual braces: hodnotenie pacienta

Hlavný problém s týmto typom trakov je, že je ťažšie si na ne zvyknúť a ťažšie sa nosiť ako tradičné traky na vonkajšej strane zubov. Stupeň nepohodlia bude priamo závisieť od hrúbky dosiek jazykových zátvoriek, ktorá je úplne odlišná pre rôzne systémy. Prvé jazykové traky mali hrúbku 3,5 mm, zatiaľ čo najlepšie vzorky tohto typu trakov môžu mať hrúbku iba 1,5 mm.

Výrobcovia okrem toho neustále pracujú na tom, aby sa doštičky vytvarovali do zaoblenejšieho a hladšieho tvaru, čo znižuje podráždenie jazyka a ťažkosti s rečou. Ak však porovnáme aj tie najlepšie systémy lingválnych a tradičných kovových šnúr, tie budú oveľa pohodlnejšie a zvyknutie na nich bude rýchlejšie.

Hlavné problémy, s ktorými sa môžete stretnúť, sú:

 • Dlhšie trvanie liečby -
  Proces spracovania s jazykovými zátvorkami trvá dlhšie ako ošetrenie tradičnými trakmi upevnenými na vonkajšej strane zubov. Buďte pripravení na 3-4 mesiace na nosenie týchto trakov dlhšie, a ak dôjde k poruche a opravy sú potrebné, potom o niekoľko mesiacov dlhšie.
 • Problémy s rečami -
  bude pre teba ťažké hovoriť ako predtým (aspoň na začiatku). Mnohí pacienti majú pri hvizde zvuk. K tomu dochádza, pretože jazyk sa nedotýka zadného povrchu predných zubov, keď robí určité zvuky. Postupne je však reč stále normálna.
 • Bolivosť jazyka -
  zvedavosť (túžba cítiť každý rovnátka jazyk), rovnako ako konštantné trenie jazyka na rovnátka pri rozprávaní môže najprv viesť k začervenaniu sliznice jazyka, rovnako ako bolesť. Najprv možno pozorovať aj slinenie.
 • Problémy hygieny -
  nosenie lingválnych rovnátka robí ešte ťažšie udržať dobrú ústnu hygienu, pretože Šľapky sú tiež neprístupné pre zrak. Úroveň hygieny by mala byť o jeden poriadok vyššia ako pri použití tradičných zátvoriek.

Spätná väzba z prieskumov pacientov -

V roku 2005 sa uskutočnila štúdia medzi pacientmi, ktorí podstúpili ortodontickú liečbu s jazykovými zátvorkami (Caniklioglu). Prieskum ukázal, že u 77% pacientov sa reč vráti do normálu v priebehu 1 mesiaca, ale 23% pacientov malo ťažkosti s rečou a po 3 mesiacoch nosenia rovnátka.

Druhý prieskum ukázal, že vnútorné traky prinášajú pacientom omnoho viac nepohodlia ako bežné traky pripevnené na predný povrch zubov. 90% pacientov hovorilo o vysokom nepohodlí (najmä na prvom mieste). Pre porovnanie, iba 27% pacientov, ktorí majú tradičnú ortézu, vykazuje nepríjemné pocity.

Šnúry pred a po: foto štádia liečby

Porovnanie výhod a nevýhod všetkých typov závoriek -

 Lingual trakyKeramické / Zafírové trakyKovové traky
estetikaideálnevysokýnízky
spoľahlivosťnízkyvysokýveľmi vysoká
Miera ošetrenianízkyvysokývysoký
Frekvencia návštev ortodontistupodľa potreby1 krát za 2 mesiace1 krát za 2 mesiace
Pohodlie pre
pacienti
ťažké prispôsobenierýchla adaptáciarýchla adaptácia
Pohodlie pre
stomatológ
tvrdá prácajednoduché použitiejednoduché použitie
Cena za ošetrenieextrémne vysokáveľmi vysokámierne až vysoké

Ďalšie informácie o rôznych typoch rovnátka, o výhodách a nevýhodách rovnátka od rôznych výrobcov - môžete z článkov -
→ "Ako si vybrať rovnátka? Analýza kovových výztuh",
→ "Porovnanie modelov keramických trakov",
→ "Porovnanie modelov zafírových výztuh".

Lingual braces: cena 2019

Cenové rozpätie je veľmi veľké. Pri vnútorných zátvorkách sa cena na rôznych klinikách môže líšiť takmer 1,5-krát, takže stojí za to stráviť trochu času hľadaním. Náklady na závorky závisia nielen od cenovej politiky kliniky, ale aj od kvalifikácie lekára, ako aj od toho, ktorý zoznam prác je zahrnutý v cene.

1) Náklady na konzultácie a diagnostiku -

 • Ortodontická konzultácia - zvyčajne bezplatne
 • diagnostika (odstránenie a výroba odtlačkov, analýza diagnostických modelov, výpočet TRG, analýza ortoantomogramu, vypracovanie liečebného plánu) - 1 600 rub.

2) Lingual braces: cena
nižšie sme vypočítali priemerné náklady na jazykové traky v Moskve, ktoré už zahŕňajú inštaláciu trakov na 2 čeľuste, drôtový držiak, všetky práce na fixácii a odstraňovaní (chyba ± 10 000 rubľov).

 • Stb braces - cena od 190 000 do 230 000 rubľov.
 • In-Ovation-L držiaky - cena od 250 000 rub.
 • Inkognito rovnátka - cena od 300.000 do 400.000 rubľov.
 • Mesačná korekcia zasadnutí zvyčajne stojí ďalších 2500 rubľov, ale Incognito rovnátka korekcia stojí viac - asi 7000 rubľov.

Zaujímavý fakt: Cena jedného držiaka Stb pre zubnú kliniku je len 1000 rubľov, držiak In-Ovation-L je 2000 rubľov (zvyčajne je potrebných 20 šnúr). Zvyšok sú náklady na služby lekára a prirážka na kliniku.

Alternatívy k jazykovým zátvorkám -

Najlepšou alternatívou k jazykovým výztuhám sú tradičné traky, ktoré sú upevnené na prednom povrchu zubov. Ak chcete, aby neboli príliš nápadné, potom vyberte rovnátka z keramiky alebo umelých zafírov. Ďalšou alternatívou môže byť odnímateľná priehľadná kappa "Invisalign", ale sú menej účinné ako zátvorky a tiež nie pre všetkých pacientov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: 20140607 - Karpyne, Lithuania, La, C, Ch-Jv (Júl 2019).

Zanechajte Svoj Komentár