Horiace ústa, bodavý jazyk: príčina

Symptómy, ako napríklad: pálenie v ústach a v jazyku alebo pri bodnutí jazyka, možno pozorovať pri mnohých poruchách, a to ako v prípade zubnej povahy, tak aj pri ochoreniach vnútorných orgánov. Bohužiaľ, zubári len zriedka môžu urobiť správnu diagnózu, pretože Zubní lekári špecializujúci sa na ochorenia sliznice ústnej dutiny sú veľmi zriedkavé.

Najjednoduchší spôsob, ako urobiť správnu diagnózu, je pre pacientov, ktorí žijú v mestách, kde je na lekárskej fakulte zubné oddelenie. Na zubnej klinike, ktorá je pripojená k takejto univerzite, sa môžete vždy dohodnúť s učiteľmi katedry a získať komplexnú konzultáciu.

Prečo jazyk jazyk: dôvod

Prečo je v ústach pocit pálenia, prečo mravenčenie jazyka - príčina takýchto príznakov je spojená s nasledujúcimi stavmi a chorobami v ústnej dutine ...

 • Suchosť ústnej sliznice (sucho v ústach) -
  príznaky sucho v ústach a pálenie jazyka sú neoddeliteľne spojené. Nedostatočné zvlhčenie sliznice slinami spôsobuje výskyt mnohých malých prasklín na sliznici (vrátane jazyka), perách, ktoré môžu byť sprevádzané pocitom „zvierania jazyka“ alebo pocitom pálenia. Najmä brnenie bude výrazné, ak budete jesť nápoje alebo potraviny obsahujúce kyseliny.

  Suchosť je zvyčajne spôsobená poklesom objemu slín vylučovaných slinnými žľazami, menej často zvykom dýchania ústami (najmä na pozadí konštantného upchatia nosa). V niektorých prípadoch to môže byť spôsobené dehydratáciou alebo Sjogrenovou chorobou. Liečba sucho v ústach je veľmi ťažká a pre úspešnú liečbu je veľmi dôležité určiť príčinu sucha v ústach.

 • Orálna kandidóza (obr.2-4) -
  pri kandidóze sa vyskytuje plesňová infekcia ústnej sliznice, najmä jazyk je ovplyvnený hubou. Candida huba je prítomná v ústnej dutine a dokonale zdravých ľuďoch. Iba redukcia obranyschopnosti tela a bariérovej funkcie sliznice - Candida získava patogénne vlastnosti.

  Znížená imunita organizmu a lokálna imunita ústnej dutiny môže nastať na pozadí užívania antibiotík, kortikosteroidov, prítomnosti malígnych nádorov, ožarovania a chemoterapie, krvných ochorení, chronických ochorení gastrointestinálneho traktu, dysbiózy, beriberi, diabetes mellitus.

  Príznaky: Existuje niekoľko foriem kandidózy a symptómy sa môžu veľmi líšiť v závislosti od formy. Väčšinou na sliznici jazyka / tváre, môžete si všimnúť biele škvrny alebo bohatý biely povrázok. V niektorých prípadoch (s atrofickou kandidózou) nie je plak, ale sliznica má jasne červenú farbu. Pacienti môžu cítiť, že bodajú špičkou jazyka, alebo majú pocit pálenia jazyka.

  Liečba plesňových infekcií ústnej dutiny sa musí uskutočniť na pozadí rehabilitácie ústnej dutiny z kazu, liečby chronického zápalu mandlí (ak existuje).

  reklama
 • Chudé protézy -
  ak ste hrot jazyka a máte odnímateľné protézy, potom môžete okamžite podozrenie z niekoľkých možných dôvodov. Po prvé, brnenie a pálenie jazyka sa môže vyskytnúť v dôsledku alergickej reakcie na prebytok monoméru v akrylovom plaste, čo sa stane, ak zubný technik narušil pomer plastových zložiek.

  Po druhé, dôvodom môže byť príliš veľká základňa protézy, v dôsledku čoho je príliš málo miesta pre jazyk a jeho pohyblivosť je obmedzená. Po tretie, pacienti s dlhodobým používaním protéz znateľne zhoršujú kvalitu ústnej hygieny, čo vedie k paralelnému vývoju protetickej stomatitídy (to môže byť buď plesňová alebo bakteriálna infekcia).

 • Alergická reakcia -
  To môže byť kontaktná alergia na materiály v kontakte s jazykmi odnímateľnej zubnej protézy (plast, kovový základ spony), na kov umelých zubných koruniek. Symptóm, keď je špička jazyka červená a bodavá, je v niektorých prípadoch výsledkom alergie.

  Ak prestanete nosiť odnímateľnú zubnú protézu na chvíľu a začnete piť antialergické lieky, potom zníženie závažnosti brnenie / pálenie príznaky len vám povie o alergickej povahe týchto príznakov. V 99% prípadov je alergická reakcia na protézu spojená aj s nízkou kvalitou produkcie plastickej protézy (prebytočného monoméru).

 • Tvrdé zubné usadeniny (obr.5,6) -
  U mnohých ľudí s nedostatočnou hygienou možno na vnútornom povrchu dolných zubov vidieť celé konglomeráty zubného kameňa. Zubný kameň sa skladá z miliárd patogénov, ktoré produkujú toxíny a patogény.

  Neustály kontakt jazyka s infikovaným povrchom zubného plaku môže viesť k chronickému zápalu sliznice nízkej kvality (najmä na špičke jazyka), ktorý môže spôsobiť také symptómy ako: stlačenie jazyka, pálenie špičky jazyka. V prítomnosti usadenín je potrebné vykonať ultrazvukové čistenie usadenín v periodontistovi.

 • Jazykové ochorenia  -
  Existuje mnoho rôznych ochorení jazyka, ale hlavne pacienti majú dve choroby, pri ktorých je najčastejšie mravčenie jazyka a jeho pálenie:

  1) Desquamative glossitis: toto ochorenie sa tiež nazýva termín "geografický jazyk". Je to spôsobené tým, že v jazyku tohto ochorenia sa nachádzajú ložiská červenej farby (v týchto oblastiach došlo k úmrtiu epitelu jazyka). V priebehu času sa môžu ohniská opäť pokryť epitelom, ale objavujú sa na iných miestach jazyka, t.j. kresba sa neustále mení a podobá sa geografickej mape (Obr.7-9).  2) Preložený jazyk: táto choroba je charakterizovaná prítomnosťou veľkých záhybov v jazyku, spravidla symetricky umiestnených. Najväčší je pozdĺžny záhyb, od ktorého sa odchyľujú mnohé priečne. Prítomnosť záhybov predurčuje k rozvoju zápalu sliznice jazyka, kandidózy, citlivosti na rôzne podnety (obr. 10-12).

  Liečba ochorení jazyka je zložitá: kompletná sanácia ústnej dutiny a zápalové ochorenia hrdla, je možné vykonať mikrobiologické štúdie, ktorých výsledky sú predpísané lieky (antibakteriálne alebo antifungálne, alebo iné).

  reklama
  Zubná implantácia s okamžitým zaťažením permanentnej protézy all-on-4 all-on-6 Implantácia za 3 dni
  a pevnú protézu all-on-4 môže žuť
  a hneď sa usmievajte all-on-6 doživotná záruka v rámci zmluvného bezplatného servisu raz ročne viac o technológii
 • Leukoplakia ústnej sliznice (obr. 13,14) -
  toto ochorenie je charakterizované zhoršenou deskvamáciou epitelu sliznice, takže na povrchu ústnej sliznice (vrátane jazyka) sa môžu tvoriť biele plaky. Keď leukoplakia, jeden z príznakov môže byť pálenie. Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická.

  Vyskytuje sa spravidla u fajčiarov. Vzťahuje sa na precancer, t.j. ak sa nelieči, môže sa transformovať na rakovinu. Liečba spočíva v úplnom ukončení fajčenia, rehabilitácii ústnej dutiny, pri liečbe chronických zápalových ochorení hrdla, pri použití keratolytických liekov.

 • Herpetická infekcia (obr.15) -
  Väčšina pacientov pociťuje herpetickú stomatitídu, pri ktorej sa v ústnej dutine tvoria prvé bubliny a potom erodujú, čo môže spôsobiť brnenie alebo pálenie. Herpetické bubliny a erózia sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na ústnej sliznici, vrátane špičky jazyka.
 • Brúsenie zubov -
  Tento stav sa nazýva bruxizmus. Vyjadruje sa v tom, že človek v noci podvedome zatvára zuby, čo sa prejavuje v ich škrípaní. Mnohí pacienti nevedia, že majú bruxizmus, pretože v tomto čase spia. Diagnózu zvyčajne pomáhajú príbuzní, ktorí môžu počuť nočný gnash.

  Pri bruxizme sa zuby zvyčajne prejavujú v jazyku (obr. 16). Často, okrem výtlačkov, môže byť pocit pálenia jazyka alebo brnenia.

 • Červený lichen planus (Obrázok 17.18) -
  Ide o chronické ochorenie, pri ktorom sa na sliznici ústnej dutiny môžu objaviť ložiská hyperkeratózy (vyzerajú ako biele škvrny, ktoré sa môžu podobať leukoplakii alebo kandidóze) alebo erózii a vredom. Brnenie a pálenie je typické pre erózne-ulcerózne formy. Choroba je liečená imunológom.

Príčiny nie sú zubného charakteru -

Nižšie uvádzame: prečo je v ústach pocit pálenia, prečo jazyk uhryzne - príčiny nie sú zubného charakteru, ktoré sú spojené s rôznymi stavmi a chorobami tela ako celku ...

 • nedostatok železa, kyselina listová, rôzne vitamíny, zinok,
 • anémia, patologické ochorenia krvi (leukémia),
 • hypotyreóza, iné hormonálne poruchy,
 • reflux žalúdočnej kyseliny,
 • diabetes mellitus 2. typu
 • psychologické faktory
 • podvýživa,
 • lieky: inhibítory proteáz a inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (napríklad kaptopril).

Dúfame, že náš článok: Pálenie v ústach, bodanie jazyka, čo robiť - sa ukázalo byť pre vás užitočné! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár