Fľaša kaz u detí: fotografie, liečba

Najčastejšie sa vyskytujú u zubov mlieka u detí vo veku od dvoch rokov, ktoré sú na jednej strane spojené so slabou mineralizáciou rezaných zubov mlieka s vápnikom, na druhej strane s chybami v starostlivosti o detské zuby rodičmi.

Liečba kazu u detí mladších ako 3 roky sa líši od liečby starších detí. V tomto článku sa budeme podrobne zaoberať metódami liečby detského kazu. V prvom rade bude výber metodiky závisieť od -

 • veku dieťaťa a jeho správania na stoličke lekára,
 • hĺbok kariálnych lézií.

Detský kaz zubov mlieka: fotografie

Často sa na zuboch dieťaťa vytvára tmavý pigment vo forme čiernych škvŕn, ktoré sa môžu zamieňať za kaz. Integrita skloviny nie je narušená a táto pigmentácia je uložením solí železa na povrchu skloviny v dôsledku vitálnej aktivity anaeróbnych baktérií (aktinomycetov). Tento typ farbenia sa nazýva chromogénny.

Tento tmavý povlak vzniká ako výsledok interakcie sírovodíka (produkt vitálnej aktivity aktinomycetov) - so železom obsiahnutým v slinách alebo so železom červených krviniek, ktoré spadajú do ústnej dutiny počas gingivitídy u dieťaťa (zápal ďasien).

Zubný kaz na mliečne zuby môže byť -

 • Vo forme bielych škvŕn na povrchu skloviny (Obr.1-2) -
  Toto je počiatočná forma zubného kazu, v ktorej sa nachádzajú skloviny demineralizácie v sklovine (majú málo vápnika). Takéto ohniská vyzerajú ako biele kriedové škvrny, zatiaľ čo neexistujú žiadne známky zničenia skloviny. Ak sa táto forma zubného kazu nezačne hojiť, potom sklovina naďalej stráca vápnik,
 • Čierny bodový kaz -
  Smalt v oblasti bielych kriedových škvŕn, pred tým, ako sa začne rozpadať, môže byť čierny. Je to spôsobené tým, že sklovina sa stáva tak poréznou, že do nej prenikajú kariogénne mikróby, aj keď mimo tejto skloviny nie sú žiadne známky zničenia a zostáva hladká a lesklá.

  Táto fáza zubného kazu nie je povinná a najčastejšie biele škvrny sa okamžite zmenia na povrchové kazové defekty. Je potrebné rozlišovať kazy v štádiu čiernej škvrny - od čierneho pigmentu na zuboch, ktoré sme opísali o niečo vyššie.

 • Povrchové kazy (Obr.2-3) -
  povrchový kaz je považovaný za povrchový, v ktorom je zničená len zubná sklovina. tj karentový proces stále neprenikne dentínom pod sklovinu. Ak sa takýto zubný kaz neošetrí, potom sa časom zmení na ...
 • Priemerný kaz (Obr.4-5) -
  v tejto forme je zničená nielen sklovina, ale aj dentín zubu. Hneď ako kariogénne mikroorganizmy prenikajú cez dentín, rýchlosť zubného kazu sa zvyšuje s rýchlosťou blesku, pretože Dentín (na rozdiel od skloviny) je veľmi mäkký a porézny.
 • Hlboké kazy (obr.6) -
  Toto je ďalší krok vo vývoji rozvážneho procesu. V tejto forme zubného kazu sa len veľmi tenká vrstva zdravého dentínu oddelí od zubnej drene (24stoma.ru).

Nádoba na fľaše
Termín fľašový kaz sa často používa na označenie zubného kazu u detí, ktorého príčinou je fľaša so sladkým nápojom, ktorá je dieťaťu vždy k dispozícii (najmä v noci). Takéto kazy spravidla ovplyvňujú štyri horné rezáky (obr. 9-11).

Komplikácie zubného kazu u detí -
nedostatok včasného ošetrenia priemerných kazov vedie k rýchlemu prenikaniu mikroorganizmov do zubnej drene a rozvoju prvej pulpitídy a potom periodontitíde. Ak je hlavným príznakom pulpitídy akútna bolesť v zube, potom s periodontitídou (na pozadí hnisavého zápalu na vrchole), hlavné príznaky budú

 • rany na žuvačke s hnisom vo vnútri (obrázok 7),
 • periodický vzhľad fistúl na ďasnách s hnisavým výtokom (Obr. 8).

reklama

Príčiny kazu u detí -

Karcinóm primárnych zubov u detí sa vyskytuje z viacerých dôvodov, väčšinou súvisia s chybami v starostlivosti o zuby dieťaťa na strane rodičov, ako aj kvôli anatómii zubov v ranom detstve. Medzi hlavné dôvody -

 • podvýživa -
  veľmi často rodičia, namiesto toho, aby kŕmili dieťa podľa rozvrhu odporučeného pediatermi, kŕmia dieťa na požiadanie, alebo dokonca dajú dieťaťu fľašu sladkej tekutiny, z ktorej si môže piť kedykoľvek chce. V druhom prípade sa objavil aj špeciálny termín „fľašový kaz“ (Obr.9-11).

  Takýto častý príjem sacharidov, najmä pri absencii pravidelného hygienického spracovania zubov a ďasien, vedie k tomu, že kariogénne mikroorganizmy dostávajú konštantné suroviny (sacharidy) na výrobu kyseliny, ktorá ničí zuby.

  Nádoba na fľaše: foto

 • Zlá detská ústna hygiena -
  nedostatok pravidelného hygienického ošetrenia zubov (aspoň dva a výhodne trikrát denne) vedie k zvýšeniu počtu bakteriálnych plakov, ktoré sú tvorené kariogénnymi mikroorganizmami. Množstvo plakov je jednou z hlavných podmienok vzniku zubného kazu.

  Dobrá ústna hygiena (+ správna výživa) je najlepšou prevenciou zubného kazu u detí. Ako správne čistiť zuby vášho dieťaťa, v akom veku, aké hygienické výrobky si najlepšie vybrať - prečítajte si náš článok: "Vlastnosti ústnej hygieny u malých detí"

 • Infekcia dieťaťa kariogénnymi mikroorganizmami -
  Dieťa sa rodí so sterilnou ústnou dutinou. Všetka kariogénna mikroflóra pochádza od neho len od rodičov, keď bozkávajú dieťa na pery, vyskúšajú detskú stravu s lyžičkou a olizujú ju.
 • Nízka saturácia mliečnych zubov vápnikom -
  zubné skloviny obsahujú málo vápnika, t.j. je demineralizovaný. Dobrá hygiena, použitie zubných pást s vápnikom a fluórom, ako aj prirodzená fyziologická postupná mineralizácia zubnej skloviny vápnikom obsiahnutým v slinách - vedie k postupnému nasýteniu skloviny vápnikom a jeho vytvrdzovaniu.

  Avšak v podmienkach nedostatočnej hygieny, nesprávnej výživy, akumulácie mikrobiálneho plaku a zvyškov potravín na zuboch - fyziologický mechanizmus mineralizácie skloviny nestačí na udržanie rovnováhy a naopak dochádza k demineralizácii skloviny, t.j. slabá sklovina tiež začína strácať vápnik. Výsledkom tohto procesu je kaz.

  reklama
  Zubná implantácia s okamžitým zaťažením permanentnej protézy all-on-4 all-on-6 Implantácia za 3 dni
  a pevnú protézu all-on-4 môže žuť
  a hneď sa usmievajte all-on-6 doživotná záruka v rámci zmluvného bezplatného servisu raz ročne viac o technológii

Liečba kazu primárnych zubov -

Ako sme už povedali: liečba u detí vo veku 2-3 rokov bude veľmi odlišná od liečby starších detí. Nižšie sa môžete zoznámiť so základnými technikami, ich výhodami a nevýhodami.

1. Liečba kazu u detí mladších ako 3 roky - t

U detí v tomto veku (v závislosti od hĺbky poškodenia tkanív zubu zubným kazom, ako aj od správania sa v stoličke stomalotog), nasledujúce metódy liečby

 • remineralizačnej terapie
 • strieborné pokovovanie (obr. 13),
 • hlboká fluoridácia (obr. 14),
 • šetrné plnenie zubov (obr.15).

Remineralizácia, hlboká fluoridácia a striebro sa aktívne používajú u detí mladších ako 3 roky pri liečbe počiatočného kazu vo forme bieleho škvŕn alebo povrchového kazu, ktorý nepresahuje vrstvu skloviny. Náš samostatný článok je venovaný týmto metódam liečby:
→ "Aplikácia striebra a remineralizácia zubov u detí"

Jemná zubná výplň pre deti do 3 rokov  -
v skutočnosti je to jediná metóda, ak vaše dieťa už má priemerný kaz. Nebojte sa, zubná výplň u detí v tomto veku je celkom možná a mnohí zubní lekári týmto spôsobom liečia aj 1,5-ročné deti. Najdôležitejšou vecou je tu prístup a dieťa by sa nemalo báť od samého začiatku.

Počas prvej návštevy zubára je veľmi dôležité, aby dieťa nespôsobovalo nepríjemné pocity, obmedzovalo sa len na čistenie zubov postihnutých zubným kazom leštiacimi štetcami a pastami, ako aj spracovanie zubov špeciálnymi remineralizujúcimi gélmi alebo fluoridovými lakmi. Pri druhej návšteve už môžete začať jemné plnenie.

Po prvé, je potrebné odstrániť sklovinu a dentín zmäkčený zubným kazom. Dá sa to urobiť nielen s vŕtačkou, ale aj s ostrou stierkou alebo lyžičkou na kyretáž. Faktom je, že sklovina a dentín u detí tohto veku sú oveľa mäkšie ako u dospelých. Je tiež veľmi dôležité, aby sa u detí znížila citlivosť na zuby a spravidla to všetko bez vážnych následkov.

Dôležité body, ktoré rodičia potrebujú vedieť pred zapečatením -

 • Prítomnosť zubného liečiva "kazy-marker" -
  Je veľmi dôležité, aby mal detský zubný lekár nevyhnutne prípravok, ktorý pomáha zubárovi určiť, či úplne odstránil zubný kaz. U detí tohto veku je veľmi ťažké určiť. Ak zubár zanechá aspoň malý zubný dentín, pod náplňou sa objaví kaz, ktorý sa veľmi rýchlo zmení na pulpitídu a ostré bolesti. tj ak lekár nemá takúto drogu na začiatku, ani by som nebol zaregistrovaný na liečbu na vašom mieste.
 • Výber materiálu na utesnenie -
  po odstránení všetkých tkanív postihnutých zubným kazom a zodpovedajúcom antiseptickom ošetrení pokračujú do skutočného plnenia. Druhým dôležitým bodom je výber plniaceho materiálu. Na naplnenie zubov detí tohto veku môžu a mali by byť len "skloionomérne cementy svetlom vytvrdené." Pod takou výplňou, s priemerným a hlbokým kazom u detí, je vždy potrebné vložiť lekárske tesnenie z materiálu obsahujúceho vápnik.

2. Liečba kazu u detí vo veku 4-6 rokov - t

Ak má vaše dieťa počiatočný kaz vo forme bielych kriedových škvŕn (bez poškodenia integrity skloviny), liečba bude rovnaká ako u detí mladších ako 3 roky - remineralizačná liečba, hlboká fluoridácia av najhoršom prípade strieborná plating. Odkaz na tieto techniky nám dal o niečo vyššie. Pri povrchových, stredných a hlbokých kazoch u detí tohto veku by sa mal jednoznačne aplikovať spôsob plnenia zubov sklomionogénne vytvrdnutými cementmi.

Ušetrené tkanivá by sa mali prednostne vŕtať vŕtačkou a len v tých krajných prípadoch sa môže odstraňovanie kariálnych tkanív používať s lyžičkami s kyretážou alebo žehličkami. Pod skleneným ionomérovým uzáverom (ak je zubný kaz stredný alebo hlboký) musí byť tiež vložený pás s obsahom vápnika. Dúfame, že náš článok: Detský zubný kaz je pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár