Strieborné zuby u detí - recenzie

Striebro zubov u detí je metóda impregnácie striebra na oblasti zubov postihnuté zubným kazom. Použitie roztoku striebra vedie k zhutneniu tkanív zubov zmäkčených zubným kazom (sklovinou a dentínom), ako aj k ich dezinfekcii z kariogénnej mikroflóry. Výsledkom je, že zubný kaz je vo vývoji pozastavený.

Striebro zubov pre deti sa zvyčajne vykonáva len vo veku 2-3 rokov. To je spôsobené tým, že v tomto veku dieťa stále nedáva lekárovi normálnu liečbu zubného zuba. U detí starších ako 3-3,5 rokov je spravidla možné dohodnúť sa a vykonávať normálnu liečbu zubov s produkciou pečate (všetko bude závisieť od schopnosti a túžby detského zubára nájsť kontakt s dieťaťom).

Strieborné zuby: foto

Deti do 3 rokov vyvíjajú kazy veľmi rýchlo a bezbolestne. Najčastejšie sú postihnuté kazy v tomto veku -

 • predné plochy centrálnych rezákov (v oblasti krčka),
 • žuvacie plochy štvrtého zubu.

Zubný kaz u detí mladších ako 3 roky je zvyčajne kruhový, t. pokrýva celú oblasť krčka maternice (obrázok 4-5). Ak sa zubný kaz objaví pred rokom, potom o 2,5 roka sa koruna zubu jednoducho odlomí. V projekcii koreňov takýchto zubov sa v priebehu času objavujú ďasná na ďasnách (obr. 6) alebo fistuly s hnisavým výtokom otvoreným, čo naznačuje chronický hnisavý proces na vrchole koreňov týchto zubov (24stoma.ru).

Strieborné zuby: klady a zápory

Všeobecne platí, že táto metóda nemá vôbec žiadne výhody, ale často je to jediná metóda, ktorá sa dá použiť u detí v najmladšom veku. Striebrenie je dočasná metóda: nelieči zub, ale len krátke časové oneskorenie vo vývoji zubného kazu.

Striebrenie môže byť veľmi účinné len vtedy, ak sa rodičia dieťaťa otáčajú, keď má dieťa kaz vo fáze bielej škvrny (toto je počiatočná fáza zubného kazu). V tomto prípade zubný kaz vyzerá ako biele kriedové škvrny na povrchu skloviny a bez narušenia jeho povrchovej celistvosti (obr. X).

Ďalšie biele škvrny môžu byť transformované -

 • na tmavé škvrny (je to kaz v tmavom štádiu),
 • povrchový kaz (ak je zničená len povrchová vrstva skloviny bez preniknutia zubného kazu do dentínu pod sklovinu),
 • stredný zubný kaz (zubný kaz preniká do celej hĺbky skloviny + stávky zubov),
 • a ďalej, ak nie je liečená - pri pulpitíde a parodontitíde.

Ak môžu byť strieborné zuby účinné:
1) keď má dieťa kaz, je vo fáze bielych alebo tmavých škvŕn, t.j. ak nie je porušená integrita skloviny,
2) alebo ak je zubný kaz stále v hrúbke vrstvy skloviny (bez preniknutia do dentínu).

Ale aj v tomto prípade by liečba postihnutých zubov mala byť vykonaná nie raz, ale 3-6 krát ročne (až do zmeny dočasného zubu na trvalý, alebo do okamihu, keď dieťa umožní, aby bol tento zub liečený normálne). Je potrebné mať na pamäti nasledujúce skutočnosti: v prítomnosti bielych škvŕn na sklovine sa môže vykonať strieborné, aj keď je to možné, ale stále nie je potrebné, pretože Toto štádium zubného kazu sa najlepšie lieči remineralizačnou terapiou (o nej budeme hovoriť nižšie) + dobrá hygiena.

reklama

dôležité:

 • Ak je miesto bielych škvŕn dieťa má skutočné kazivé chyby -
  ak zubné defekty prenikajú dentínom (dentín je vrstva zubného tkaniva umiestnená pod tenkou vrstvou skloviny), potom je striebro vo všeobecnosti v tomto prípade takmer zbytočnou metódou. Dentín (najmä u detí) je veľmi voľný a mäkký, preto sa zubný kaz v ňom veľmi rýchlo šíri. Preto je pri priemernom kazu potrebné každý mesiac vykonávať striebro, ale ani v tomto prípade nie je žiadna záruka, že zubný kaz sa nezmení na pulpitídu.

  Ak je dieťa malé pre kompletnú liečbu zubu vyplnením, strieborná impregnácia zubu by mala byť použitá len ako dočasný nástroj, ktorý vám umožní "karikatúru" kazu, kým sa dieťa nezmení o 3 roky a on mu môže dať plnú liečbu. Okrem toho sa technológia na liečenie zubného kazu u detí do 3 rokov a starších detí môže značne líšiť.

 • Možnosť chemického popálenia buničiny -
  Strieľovanie mliečnych zubov otvoreným dentínom (najmä so strednými dutinami) môže viesť k chemickému popáleniu zubnej drene a vzniku pulpitídy. Je to spôsobené tým, že chemikálie môžu ľahko preniknúť do nervu v zube, ak zostane len tenká vrstva zubného tkaniva bez zubného kazu, ktorá oddeľuje dno karisovej dutiny od nervu. S rozvojom pulpitis, zub bude určite začať bolieť. Preto by mal byť lekár schopný zvoliť správny čas na aplikáciu roztoku striebra na zub tak, aby roztok neprenikol príliš hlboko.
 • Zafarbenie zubov, podrobené striebornému -
  Striebrenie vedie k zmene farby ošetrených zubov: ak sú zuby spracované prípravkami ruského alebo bieloruského pôvodu, potom budú ošetrené oblasti čierne, čo je veľmi ošklivé.

  Menšie zafarbenie poskytuje japonský liek "Saforide" (Saforaid, obr. 10). V tomto prípade budú ošetrené oblasti svetlošedé. Okrem toho liek obsahuje striebro vo forme "fluoridu striebra", ktorý je účinnejší pre posilnenie zubov.

Náklady na strieborné zuby -

Strieborné zuby - cena za spracovanie jedného zubu bude od 100 do 500 rubľov, čo bude závisieť od vybraného lieku. V súkromných klinikách, liečba s ruskou drogou bude stáť v priemere 200 rubľov, a japonský liek "Saforide" bude stáť asi 400-500 rubľov.

Na detskej zubnej klinike v mieste bydliska môžete túto službu poskytovať bezplatne, ale len s prípravami ruského alebo bieloruského pôvodu.

Alternatíva k strieborným mliečnym zubom -

Výber alternatív nie je veľký. Toto je buď remineralizácia alebo hlboká fluoridácia.

1. Remineralizačná liečba -

Cieľom remineralizácie terapie je nasýtenie oslabených oblastí skloviny minerálmi (predovšetkým vápnikom). Remineralizujúce gély sa môžu použiť na spracovanie zubov v ordinácii zubného lekára aj doma, ale treba mať na pamäti, že hlavnou podmienkou účinnosti liečby sú čisté zuby. Ak hygiena zostane rovnaká a mierny bakteriálny plak a / alebo tvrdý zubný kameň je prítomný na zuboch, účinnosť tejto terapie má sklon k nule.

Indikácie na použitie v priebehu remineralizačnej terapie -

 • kaz vo forme bielych kriedových škvŕn na povrchu skloviny,
 • varovanie pred novými ložiskami zubného kazu.

Je vhodnejšie, aby sa táto terapia vykonávala u zubného lekára Pred aplikáciou gélu lekár vždy čistí zuby leštiacimi kefami a zubnou pastou, čo zvyšuje prenikanie vápnika a v zubnej ordinácii sú možné koncentrovanejšie a účinnejšie prípravky ako tie, ktoré je možné použiť doma.

Remineralizačná terapia sa vykonáva priebežne až do vymiznutia kriedových škvŕn, a preto nie je jasne definované trvanie tohto priebehu. Príkladom remineralizačného gélu pre domáce použitie je ROCS gél (vyrobený v Rusku) -

Varianty gélu môžu byť s jahodovou alebo ovocnou príchuťou. Gél obsahuje účinné látky -

 • glycerofosfát vápenatý,
 • xylitol (normalizuje kyslosť v ústnej dutine).

Súbežne s použitím takéhoto gélu je dôležité používať detskú zubnú pastu s obsahom fluóru (buď fluorid sodný alebo ešte lepšie aminofluorid). Je nevyhnutné, aby sa vápnik fixoval v zubnej sklovine a odtiaľ sa nevypieral rýchlo. Pod odkazom vyššie si môžete vybrať takú pastu pre mladšie dieťa (bezpečné dávkovanie fluoridu pre deti od 1 do 3 rokov - od 250 do 500 ppm).

Je dôležitéNa uskutočňovanie remineralizačnej terapie pre karentálne lézie, ktoré presahujú vrstvu skloviny (t. To bude užitočné len s zubným kazom v štádiu bielych škvŕn a na prevenciu zubného kazu na iných, stále zdravých zuboch. tj ak vaše dieťa už má typický priemerný zubný kaz, potom už preukázal naplnenie zuba, a to len v najhoršom prípade - strieborné.

2. Fluoridácia hlbokých zubov -

Účelom hlbokej fluoridácie je nasýtenie oslabených oblastí skloviny fluórom, aby sa znížilo vylúhovanie vápnika z zubnej skloviny, ako aj zvýšenie tvrdosti zubnej skloviny. Je potrebné poznamenať, že hlboká fluoridácia je účinná nielen s bielymi kriedovými škvrnami, ale aj s povrchovými kazmi. Fluór preniká hlboko do skloviny a zabíja kariogénne mikroorganizmy a posilňuje tkanivá zubov.

Účinnosť fluoridácie závisí do značnej miery od dávky fluoridu v prípravku. Štatistiky ukazujú, že pri vysokých koncentráciách fluoridu dochádza ku konsolidácii zubného kazu zmäkčenej skloviny u 84% pacientov.

Indikácie pre hlbokú fluoridáciu -

 • kaz vo forme bielych kriedových škvŕn na povrchu skloviny,
 • povrchový kaz v hrúbke skloviny,
 • varovanie pred novými ložiskami zubného kazu.

Fluoridácia je určite potrebná len pri návšteve zubára, pretože Koncentrácia profesionálnych fluoridačných činidiel je veľmi vysoká (približne 20 000 ppm) a použitie takýchto prípravkov by mal vykonávať iba zubný lekár.

závery:

 • Ak má vaše dieťa kaz vo forme bielych škvŕn (Obr. 13) -
  Neváhajte a urobte remineralizačnú terapiu + určite použite fluoridovú zubnú pastu. Je to ešte lepšie, ak po priebehu remineralizácie urobíte dieťa hlbokou fluoridáciou. Silvering je len pre lenivých rodičov, ale môžete to urobiť.
 • Ak má dieťa povrchový kaz vo vrstve skloviny (obrázok 14) -
  v prvom rade je ukázaná hlboká fluoridácia, avšak ak vykonáte remineralizačnú terapiu predtým, bude to v poriadku. Striebro je tu aj len pre lenivých rodičov, ale dá sa to urobiť.
 • S priemerným kazom (obr.15) -
  Ak dieťa dá niečo do úst, potom je najlepšie správne vyplniť zuby. Podľa skúseností môžeme povedať, že normálni zubní lekári sa vyrovnávajú s liečbou zubov u detí, dokonca od 2 rokov. Hlavná vec, že ​​dieťa nie je strach pred tým.

  Ak dieťa nerobí nič, potom je možné strieborné s priemerným zubným kazom (s veľkým ťahom) a oddiali rozvoj pulpitídy. Je potrebné mať na pamäti len to, že pri striebre takýchto zubov sa môže vyvinúť pulpitída v prípade chemického popálenia buničiny.

Príčiny kazu v ranom detstve -

Dôvody pre rozvoj zubného kazu v ranom detstve môžu byť objektívne - súvisiace s fyziologickými a anatomickými vlastnosťami dočasných zubov, ako aj s faktormi, ktoré rodičia nepochybne vinia (a podľa nášho názoru aj pracovníci ženských kliník, ktorí nechcú alebo nemôžu učiť rodičov starostlivosť o zuby dieťaťa).

 • Slabá mineralizácia dočasnej zubnej skloviny -
  Sklovina dočasných zubov je veľmi porézna, slabo nasýtená minerálmi (predovšetkým vápnikom), a preto je táto sklovina náchylnejšia k deštrukcii kariogénnymi mikroorganizmami ako mineralizovaná sklovina starších detí a dospelých. Táto vlastnosť štruktúry skloviny ešte viac poškodzuje detské zuby.

  Na podporu detského smaltu v boji proti zubnému kazu, na jeho posilnenie - existujú špeciálne metódy prevencie detského zubného kazu:
  → fluoridácia zubnej skloviny,
  → spôsob utesnenia trhlín na žuvacie trhliny,
  → Samozrejme, správna hygiena, správna diéta a správna voľba zubnej pasty.

 • Slabá ústna hygiena -
  Bohužiaľ, moderné deti nemajú takmer žiadnu šancu na zdravé zuby ... Keď ste zubár, môžete vidieť, čo sa deje s rodičmi detí v ústnej dutine. Preto je ťažké očakávať, že dieťa bude mať zdravé zuby, najmä na pozadí katastrofického množstva sladkých tekutín, ktoré dávajú dieťaťu.

  Je veľmi dôležité vedieť: od akého veku rodičia potrebujú čistiť zuby dieťaťa, ako presne čistiť zuby malých detí, ako si vybrať pasty a kefy ... Náš samostatný článok je venovaný tomuto a mnohým ďalším otázkam
  → "Ústna hygiena malých detí"

 • Infekcia dieťaťa kariogénnymi baktériami -
  keď vyskúšate detskú stravu, olizujete jeho lyžicu, tak infikujete detskú ústnu dutinu patogénnou kariogénnou mikroflórou. Je potrebné pochopiť, že dieťa sa rodí so sterilnou ústnou dutinou a skoré kazy sú spojené vrátane správania rodičov (ktorí majú veľa zubného kameňa v ústach, plaku) a bozkávajú dieťa na pery alebo lízajú jeho lyžicu.
 • Nesprávne kŕmenie dieťaťa -
  kŕmenie na požiadanie, nočné kŕmenie sladkými tekutinami, ktoré majú dieťa neustále v posteli s fľaškami so sladkými tekutinami (ktoré pije na vlastnú päsť), vedie k skorému generalizovanému kazu. Takzvaný "fľašový zubný kaz" je obzvlášť bežný v rodinách s nízkymi príjmami, kde sú deti ponechané na seba a fľaša je vždy v posteli, takže sa môžu piť bez toho, aby rušili svojich rodičov. Dúfame, že náš článok: Strieborné zuby pre deti recenzia - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár