Spenoiditída: príznaky a liečba

Sfenoiditída je zápal senoidných sinusov, ktoré sú jedným zo štyroch párov nosových dutín. Izolovaná spenoiditída je extrémne zriedkavá (1-2% všetkých prípadov akútnej a chronickej sinusitídy). Najčastejšie sa spenoiditída vyskytuje ako dôsledok zápalu v susedných etmoidných sinusoch, ktorý sa nazýva "etmoiditída".

Spenoiditída: foto

Sfenoiditída je najnebezpečnejší zápal dutín, v porovnaní s účinkami zápalu iných dutín. Sfenoidné dutiny sa nachádzajú v spodnej časti lebky a hnisavý zápal týchto dutín postupuje veľmi rýchlo a spôsobuje závažné komplikácie.

Spenoiditída: príčiny

Medzi predispozičné faktory pre IS patrí nosná sila pri plávaní a šnorchlovaní, alergická rinitída, synonazálne polypy, bronchiálna astma, deviačná odchýlka, mierne / lepšie anomálne lastúry, radiačná terapia, imunosupresia, cukrovka a zneužívanie kokaínu.

 • Akútne a chronické zápalové ochorenia nosa a hrdla -
  tieto zahŕňajú: akútnu a chronickú rinitídu bakteriálnej, vírusovej alebo alergickej povahy, odchýlku nosného septa, chronickú nazálnu kongesciu, polypy a nádory v nosných priechodoch, adenoidy.

  Zápal okolitých útvarov môže tiež viesť k spenoiditíde:
  → etmoiditída (zápal etmoidných dutín),
  → sinusitída (zápal dutín nosa),
  → frontálna sinusitída (zápal frontálnych sinusov),
  → angína.

 • Kúpanie -
  voda v nose pri plávaní a šnorchlovaní v niektorých prípadoch môže tiež viesť k rozvoju spenoiditídy. Podľa štatistík tento dôvod predstavuje približne 10% všetkých prípadov spenoiditídy (24stoma.ru)

  reklama

Spenoiditída: príznaky

Sfenoiditída nemá prakticky žiadne „pôvodné“ príznaky, takže diagnóza tohto ochorenia je dosť komplikovaná. Najčastejšie sa u pacientov môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky -

 • bolesti hlavy (najmä v zadnej časti hlavy, koruna, chrámy, v blízkosti očí),
 • výtok z nosa
 • rozmazané videnie (možné)
 • horúčka, ťažká slabosť, únava,
 • bolesti v rôznych častiach tváre,
 • mukopurulentný nosný výtok,
 • odtok hlienu a hnisu na zadnej strane hrdla.

Ako sa diagnostikuje spenoiditída?

Sťažnosti pacientov (symptómy) sú nepochybne dôležité pri správnej diagnóze, avšak definitívna diagnóza spenoiditídy je možná len na základe ďalších vyšetrovacích metód.

Ďalšie spôsoby zahŕňajú napríklad nazálnu endoskopiu. Samotná nazálna endoskopia však tiež nestačí v asi 50-60% prípadov endoskopia neodhalí nič patologické. Konvenčná rádiografia lebky nie je veľmi informatívna a spravidla zbytočná.

Jedinými metódami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou určujú sfenoiditídu, sú počítačová tomografia (CT) alebo zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) -

Spenoiditída: liečba

Akútna a chronická liečba spenoiditídy sa vykonáva u ORL lekára. Ak sú príznaky mierne a nie sú žiadne známky komplikácií, potom sa vykonáva konzervatívna liečba. Ak je zápal závažný a existujú príznaky komplikácií, alebo konzervatívna terapia neprináša úspech - rozhodne sa úloha chirurgického zákroku.

Hlavné smery konzervatívnej terapie: po prvé, na odstránenie upchatia nosa, odstránenie opuchu nosovej sliznice a zlepšenie výtoku zápalového exsudátu zo senoidných dutín pomocou sprejov z bežného prechladnutia, po druhé, antibiotickej liečby (je možné použiť aj kortikosteroidy).

Odporúčané studené spreje -
obyčajné vazokonstrikčné kvapky z prechladnutia pri akejkoľvek sinusitíde nemožno používať viac ako 2 alebo 3 dni. Dôvodom je to, že tradičné zložky spreja v priebehu 2-3 dní prestanú účinne pôsobiť, rozvíjajú závislosť a postupne začínajú mať opačné účinky.

Keď je sphenicitis optimálne použitie nasledujúcich liekov na chlad:

 • Sprej "Rinofluimucil" (Taliansko, cena od 250 rubľov) -
  aktívne zložky spreja znižujú uvoľňovanie hnisu a hlienu, zlepšujú ich výtok a tiež znižujú upchatie nosa znížením opuchu nosovej sliznice. Rinofluimucil tiež ide dobre s prípravkami "Sinuforte" a "Sinupret", ktoré urýchľujú očistu dutín od hnisu a hlienu.
 • Sprej "Nasonex" (Belgicko, od 500 rubľov) -
  obsahuje nízku dávku glukokortikoidov, čo vám umožňuje dobre odstrániť opuch sliznice nosa a upchatie nosa. Tento sprej je jednou z mála, ktorá sa môže aplikovať v priebehu 2 - 3 mesiacov, čo je obzvlášť dôležité, ak sa vyžaduje dlhodobá liečba, a najmä ak je alergická rinitída príčinou zápalu. Nasonex sa tiež dobre hodí k liekom opísaným nižšie.

Lieky urýchľujúce klírens dutín z hnisu a hlienu -
Rastlinné zložky týchto liečiv stimulujú funkciu riasnatého epitelu na povrchu sliznice, čo vedie k rýchlejšiemu čisteniu dutín (ktoré sú z vnútornej strany lemované sliznicou a sprostredkované cez malé otvory v nosnej dutine) z hlienu a hnisu.

 • Dražba alebo kvapky "Sinupret" (Nemecko) -
  Účinné látky rastlinného pôvodu majú protizápalové účinky, rovnako ako uľahčujú evakuáciu hnisu a hlienu z dutín. Liek vyrába známa európska farmaceutická spoločnosť "Bionorica". Cena je asi 350 rubľov.
 • Kvapky na nos "Sinuforte" (Španielsko) -
  Liečivo sa vyrába na základe extraktu jednej z liečivých rastlín Podporuje očistu dutín, rovnako ako predchádzajúca príprava. Náklady budú od 2300 rubľov.

Antibiotiká na spenoiditídu -

V závislosti od závažnosti zápalu môžu byť antibiotiká podávané orálne alebo intravenózne. Amoxicilín v kombinácii s kyselinou klavulanovou sa považuje za najlepšiu voľbu antibiotika pre spenoiditídu. Lieky obsahujúce túto kombináciu, napríklad: "Amoxiclav" alebo "Augumentin".

Ak sú antibiotiká penicilínovej skupiny neznášanlivé alebo ak je účinok nedostatočný, môžu byť predpísané makrolidové antibiotiká (napríklad azitromycín "alebo" klaritromycín "), ako aj skupiny fluorochinolónov (napríklad" ciprofloxacín ").

Chirurgická liečba spenoiditídy -

Ak sa konzervatívna terapia ukázala ako neúčinná, alebo v čase liečby pacienta už existujú príznaky závažných hnisavých komplikácií, urgentný chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou endoskopu a mikro-chirurgických nástrojov (s prístupom cez nosné priechody). Dúfame, že náš článok na tému: Fenoidné symptómy a liečba - bol pre vás užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár